1881. N*. 64. Dinsdag 31 Mei. OFFICIEEELE MEDDEELLVGEIV. Mededeeliiigen op versehillend gebied. GOES, 30 MEI 1881. BUITENLANDSCH OVERZICHT. GOESGH Ot nltguve liercr Courant geschiedt Maamdao-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Vrij» per kwartaal, aoo binnen al» bniten Goes, 1.76.5 Afzonderlijke nominere 6 ct. biet bijblad lü ct De prijs van gewone advertentiën is van 1—5 regels 50 ct., elke regel meer 10 cis. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Üeboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen woiden van 18 regels a 1.berekend.. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regeb bedragende en contant betaald, 20 c Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. In ons land vervoege men zich voor ggggagBBBBgHB INSPECTIE VAN DE VERLOFGANGERS DER NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOTDEUS van GOES, gezien het besluit van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, van den 11 Mei 1881, A no. 1888/1, 3e afdeeling (Prov. blad no. 39.), brengen ter kennis van degenen wien liet aangaat: dat de inspectie van de verlofgangers der Nationale Militie op ZATERDAG den 18 JUNI aanstaande, des voormiddags te 9*/2 tinr, zal plaats hebben in de Koop mansbeurs binnen deze gemeente, waartoe de verlof gangers zich zullen verzamelen voor dat gebouw. En worden mitsdien alle verlofgangers, welke zich in deze gemeente bevinden, die voor den 1 April 11. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, onver schillig tot welke lichting zij hehooren, ten ernstigste aan gemaand tot een stipte opvolging der onderstaande bepalingen 1. l>e verlofganger meldt zich binnen 30 dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 133) 2. De verlofganger, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den bur gemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich bij den burgemeester dier gemeente aan, teneinde deze zijn verlofpas voor gezieu teekene (Art. 134). 3. De verlofganger van de militie te land mag zich, zonder toestemming van den Minister van Oorlog, niet langer dan gedurende vier weken buitenslands begeven. (Art. 136) 4. De verlofganger, die artt. 133,134en 136 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en gedu rende drie maanden gehouden (Art 187). 5. De verlofganger van de militie te land, die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den militie-commissaris te worden onderzocht, ver schijnt bij dat onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas (Art. 138, 139, 140) 6. De verlofganger van de militie te land is aan de militaire rechtspleging en tucht onderworpen,onder anderen gedurende den tijd, dien het onderzoek voor den militie-commissaris duurt, en in het algemeen, wanneer hij in uniform gekleed is. (Art. 133). 7. Behoudens het bepaalde bij art. 130, kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij- gelegen provoost of het naastbijzijnde huis van bewaring- of arrest, door den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger 1. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt 2. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de bij art. 140 vermelde voorwerpen 3. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het on derzoek niet in voldoenden staat worden bevonden; 4. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont (Art. 141). 8. Onverminderd de strat^ in het voorgaande artikel vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daar toe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats en op de in art. 140 voorschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. (Art. 143), 9. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4 art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den militie commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde in het geval verkeert, sub 2 en 3 van art. 14] vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van 3—6 maanden gehouden (Art. 144). 10. De verlofganger, die niet voldoet aan eene op roeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld (Art. 145), 11. Elk, die voor de militie is ingeschreven en ieder, die daarbij is ingelijfd, kan, overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften, tot eene vrijwillige verbintenis voor den tijd van zes jaren of langer worden toegelaten bij dezeemacht,het korps mariniers hieronder begrepen, bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittingen, plaatsvervangers echter niet bij de zeemacht of het korps mariniers ge durende het eerste jaar van hunnen diensttijd Art. 9 en 74). 12. Aan de bij de militie te land ingelijfden, die ver langen na volbrachten oefeningstijd minstens zes maanden onder de wapenen te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt zulks vergund (Art. 126). Goes, den 28 Mei 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Benoemd tot burgemeester der gemeente Yerseke de heer G. H. Kakebeeke. Benoemd tot lid van het bestuur ran het water schap voor het beheer en onderhoud van de Nol tus- schen den Konden- en den Lovenpolder, prov. Zeeland, L. W. De Jonge. Agent voor het buitenland Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau Het Staatsblad 110. 46 bevat een koninklijk besluit van den 4 April 1881, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de tusschen Nederland en Belgie op 9 Februari 1881 te 's-Gravenliage gesloten overeenkomst tot verbetering van de verlichting der Schelde. O.-Indie. Bij het examen van adjunct-landmeter is o. a geslaagd. D. L. Warnsinck. Geplaatst bij het 9e bat. inf. de le luit. B. G. L. Bouricius. Wij herinneren den kieze-s te's-Heer Abtskerke aan de herstemming vcor een lid van den llaad, die Woensdag 1 Juni moet plaatshebben. De sleoibus is tot 5 uren geopend. Onze verwachting, dat de vergadering der af deeling Goes van de Centrale Liberale KieBVereeniging drukker bezocht zou wezen dan de vorige, is Zaterdag avond niet verwezenlijkt. De avond zelf was daarvan, meenen wij, oorzaak. Op Zaterdag heeft menigeen bezighedendie hem verhinderen van huis te gaan. Er waren nu, behalve een niet stemhebbend lid 18 leden aanwezig. Na eeuige discussien werden 13 stemmen uitge bracht op den heer J. P. Brediua4 op den heer B. LI. LLeldt, terwijl 1 briefje blanco was. In die vergadering werd daarna de vraag ter sprake gebracht, of bij de a. s. gemeenteraadsverkiezing de af deeling zich daarmee zal inlaten. Met het oog op verschillende bezwaren werd bij stemming die vraag in ontkeonenden zin beantwoord. Het ineereudeel vond het beter, dat bemoeiing met die verkiezing geschiedde buiten de afdeeling om en dat daartoe een afzonderlek comité zou optreden. Na afloop der vergadering bleven dan ook alle leden, op eene enkele uitzondering na, om die quaestie verder te bespreken. Ten slotte werd een voorloopig comité benoemd, beetaande nit de heeren J. J. Ramondt, P. J. De Wijs en J. LVan der Pauwert, om tegen de a. 8. verkie zing in Juli belangstellenden op te roepen lot eene vergadering, teneinde daarin een definitief comité te be noemen, dat verder zich beiasten zal met hetgeen ge daan moet worden tot bevordering van onderling overleg bij gemeenteraadsverkiezingen. De afdeeling Bergen-op-Zoom der centrale liberale kiesvereeöiging bracht alle (19)stemmen uit op den heer J. P. Brediuaals deliaititf caudidaat voor de a. s. verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, terwyl ook in de afdeeling Ojstelijk deel van Zuid-Beveland derzelfde vereeniging alle stemmen er waren 8 leden aanwezig op denzelfden heer waren uitgebracht. In de Zaterdag jl. gehouden buitengewone ver gadering van de vereeniging „Eigen Hulp" waren 10 gewone leden tegenwoordig 4 leden wa'eu met kennisgeving afwezig. Buitengewone leden waren niet tegenwoordig. Na het voorlezen der notuleo van de voorgaande buitengewone vergaderiog kwam opnieuw in behan deling het voorstel tot toetreding tot het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond waarover in de vorige vergadering de stemmen hadden gestaakt. Na wydloopige bespreking werd het voorstel verworpen met 8 tegen 2 stemmen. Als bestuurslid werd ter vervanging van den heer M. J. Va» Houien, die ais zoodanig en ook als gewoon lid had bedanktde heer P. J. Cardon gekozen. Een lid weusehte buiten stemming te blijven. Schilderijen-tentoonstelling te Goes. Het aantal schilderstukken, dat is ingezonden, bedraagt het aan zienlijk getal vau 325, afkomstig van 180 schilders. Zaterdagmiddag te 2 uren zal de opening der ten toonstelling plaatshebben. Tot bywoning daarvan zullen worden uitgenoodigd de leden van den gtmeenie- raad en de vertegenwoordigers der pers. Behalve van de groote raadzaal beeft de commissie nog verguuniog verkregen om, met het oog op de uitge breidheid dier collectie, gebruik le maken van de zykamer daarnaastde trouwzaal en het wacht kamertje voor kantongerecht. Vlissingen. Zooals men weet is door de dd. schut terij een schietwedstrijd uitgeschreven, te houden op Maandag 20 en Dinsdag 21 Juni a. s. Aan het thans verschenen programma zyn de volgende bijzon derheden ontleend. De wedstrijd wordt gehouden op het terrein gele gen tusschen Vlissingen en West-Souburg, 10 minu ten van het locaal-siation, op vijf banen. Hjj is verdeeld in drie categorieën, te weten A 1. Korpswedetrijd op 150 M. (200 passen), waaraan kan worden deelgenomen door 5 malwaar- onder zoo mogelijk een officiervan elk der genoo- digde korpsen. 1. STEINER, te Hamburg. van NIJGII VAN DITMAR, en verder bij A 2. Korpswedstryd op 150 M., waaraan kan wor den deelgenomeu door 5 man, waaronder minstens een officier, van elk der genoodigde korpsen rustende en dd. echutlery»n. B 1. PerBoneele wedstrijd op 150 M., aangeboden aan de op het terrein aanwezige officieren der mede dingende korpsen. B 2. Id-m op 150 M., aangeboden aan alle offi cieren van de genoodigde korpsen, aan oud-officie ren, aan officieren met verlof te Vlissingen verblijf houdende, van marine tn leger, aan de afgevaardig den van de uiigenoodigde korpsen, aan alle leden der uitgenoodigde scherpschutters of weerbaarbeids'ereeni- gingeo, en aan alle leden der dd. en rustende schut terijen in Noord-Brabant en Zeeland. C. Wedstrijd op vrije baan op 150 M., waaraan door iedereen kan worden deelgenomen tegen betaling van 50 cent voor elke serie. Als prijzeo zijn uitgeloofd categorie A 1 een zil veren vergulde, een zilveren en een bronzen medaille cat. A 2 een zilveren en een bronzen medaille Cat. B 1 en 2, verschillende fraaie prijzencat. C, zil veren couverts, elk ter waarde van f 12. Boven dien wordt nog een prijs uitgeloofd voor den schut ter, dte in categorie A of B de meeste rozen in eene serie van 5 schoten behaalt. De uitgeneodigde korpsen z jn: marine van Vlissingen; infanterie van Vlissingen, Middelburg, Bergen-op- Zoom, Breda, 's-Hertogenbosch en Grave dd. schut terij van Middelburg, Zierikzee, Goes, Berg-n op-Zoom, Roosendaal, Zevenbergen, Tilburg, Breda, 's-Herto genbosch, Eindhoven, Ooslerhout, Helmond, Waalwijk en Grave de twaalf bataljons rusteude schutterij van Noord-Brabantde vijf basaljons idem in Zeeland „Godevaert Montes", van Breda; „Wiliem 111", van Eindhoven „Eendracht maakt macht", van 's-Her- togenboseh sehsrpschuttersv;reeniging „Prins Erede- rik Hendrik", van Hontenisaescbielvereeniging van Middelburg; „Wilitm 11", van Tilburg; „Prins Alexander der Nederlanden", van Vught; Wee'baar- heidBVereeniging en schietvereeniging, beiden van Vlis singen „Vaderlandsliefde", van Zevenbergen en Scherpschuttersvereeniging van Zierikzee. De maatschappij tot exploitatie vau staatsspoorwegen en de diverse stoombootmaatschappijen geven retour tegen betaling van plaatskaarten enkele reis. Op de beide dagen van den wedstrijd wordt des namiddags te 3 uren concert op het schietterrein ge geven, en den eereten dag 's avonds op bet terrein van het badhuis. Dien dag beeft ren diner plaats van auto iteiten en officieren der versohiliende korpsen a f 3,50 per couvert zonder wijn. Op beide dagen is er ook gelegenheid tot gezamenlijk dineeren voor alle ge- uoodigdeu iD het hotel Si. Petrus. In den avond van Dinsdag 21 Juni zullio de prij zen aan de overwinnaars worden uitgereikt en na afloop daarvan zal een populair bai gegeven wordeu. De kapitein der irf. G. T. C. GallenfeU. thans op non-activiteit, wordt, ter zake van voortdurende ongesteldheid, die hem voor den tnilitaiien dienst ongeschikt maakt, op pensioen gesteld. Het Vaderland verneemt, dat de tocht van den heer dr. A. Kuyper naar de Transvaal vooral ten doel heeft om de jongelieden van daar aan te sporen hun studiën in Nederland, in plaats van in Engeland, te volbrengen, opdat op die wijze de band tusschen de Transvaal en Nederland nauwer worde toegehaald. De N. R. Ct. verneemt, dat zich voor het loe- latings-examen als cadet by de K. M. Academie te Breda 170 adspirantcn aangemeld hebben. Er zijn 70 plaatsen beschikbaar. KERKELIJKE ZAKEN 8z ONDERWIJS. Yerseke. Tot predikant by de Herv. Gem. a'hier is beroepen de cindidaat P, Segboer. Biervliet. Onze gemeente staat in een Biecht dag licht èn op gameentegebird (burgemeesterqueaslie) ca op kerkeljjk gebied door have geïsoleerde ligging. Vele predikanten werden te vergeefs beroepen ,om de vacature by de Ned. herv. gemeente te vervullen. Vele dominee's schreven ons, datzy eene eventueele beroeping niet zouden aannemen, als oorzaak opgevende, dat ze niet aan deze zijde der Schelde wensebten te wonen. Evenwel biedt deze gemeente tal van voorrechten ean. De bewoners zyn eenvoudig en toch loyaal; ze zyn ook zeer san hunne kerk gehecht, terwijl orthodoxie in de gemeente een onbekend iets is. Nn heeft de kerkeraad onzen vorigen predikant ds. N.J.Krom, die van hier naar 's Heer Hendrikskin deren vertrok, beroepen. (Bijna zeker is het, dat hy, tengevolge van een klein misverstand, deze gemeente had verlaten.) Daar ds. Krot» by ons 24 jaren ge vestigd was geweest, konden da ingezetenen o«er dit boekverkoopers en postdirecteuren. beroep een woordje meespreken. Dit deden ze dan ook en een 40tal der voornaamste ingezetenen schreven eenige dageu later aan hunnen vroegeren leeraar, dat zijne terugkomst hunne sympath e wegdroeg. Aan eene aanneming van het betoep wotdt dan ook niet meer getwijfeld. RillaND-B.vth. Aan de openbare school te Bath is ale niet geëximineerde ondirwijzeres in de nuttige handwerken benoemd mej. N. Wind/iont—De Raad, en als zoodanig te Rilland mej. D. LVindhorat Hoogvliet. STATJffiiN.GKl\littAAL. TWEEDE KAMER. Vier eindverslagen van de Kamer zijn Vrydag- avoud verschenen li. Kanaal van Amsterdam naar den Rya. De commissie vraagt te dezen aanzien nog overlegging van de rapporten der heeren Caland en Rose. 2o. Rotterdamecbe Waterweg (werken iu 1881). Aauvulling van de schetskaart wordt gevraagd. 3o. Wijziging Van di Artsenwet. Veie leden meenden, dat iu dezen, ten behoeve vao éia categorie van officieren van gezondheid, met een Kon. besluit kon worden volstaan. Anderen ontkenden dit. 4o. Idem Riad van State. Het wetsontwerp is in de afJeeliogen met algemsene instem-ning ontvan gen; de grooie wenechehjkheid der wijziging der wet werd erkeod. Enkele leden wilden echter meer gewijzigd zien en achtten daarvonr parliëeie verandering van de wet gevaarlijk. De meerderheid evenwel drong er op aan, deze hoogst noodzakelijke herziening zoo epoedig mogelyk tot stand te brengennog voor hel uiteen gaan der Kamer. De rapporteurs achten de openbare beraadslaging over de genoemde voorstellen genoegzaam voorbereid. De heer Gambetta maakt een reis als een vorst hij wordt ontvangen, gevierd, aangekeken, toege juicht, en besproken niet het minst, als ware hij een monarch. Niet dat wij dit misplaatst achten; in tegendeeleen man als hij verdient zulk een hulde en het is te zeldzaam, dat een profeet geëerd wordt in zijn vaderstad, dan dat wij niet met in genomenheid op dit feit zouden neerzien. Toch verliezen sommige correspondenten de be scheidenheid wel eens uit het oog, door mededee- lingen omtrent geheel particuliere zaken. Cahors maakt in ieder geval eene aangename uitzondering op dat profeten-spreekwoord. Vlaggen en versie ringen zijn overal aangebracht. Waar Gambetta zich vertoont wordt hij met luide toejuichingen be groet. Ruim 1500 audiënties moest hij verleenen, 0. a. aan zijne vrienden de handelsreizigers. Bij de onthulling Vrijdag 11.. van een gedenk- teeken voor de in '70 gesneuvelde mobiele gardes van het departement Lot hield hij eene redevoe ring om te herinneren dat elk volk, dat zulke heldeu vereert, lof verdient. In dien oorlog was er eens gezindheid jammer, dat die later bij het bepalen van den regeeringsvorm ontbrak, doch de toekomst is op dat punt niet donker, wijl men meer en meer eensgezind wordt. Zondag protesteerde hij op een banket tegen de pogingen om een antagonisme teweeg te brengen tusschen den president der republiek en hem. Hij sprak daarbij met veel lof over de persoonlijke hoedanigheden van den heer Grévy. Vervolgens neerkomende op het punt der herziening van de constitutie verklaarde hij, dat zij gewijzigd behoort te worden, maar het oogenblik is nog niet geko men om er de hand aan te slaan. Deed men het thans, men zou gevaar loopen der republiek een schok toe te brengen. De Senaat nam de overeenkomst met Tunis aan. De regeering leed verder nog een groote nederlaag, wijl met 31G tegen 51 stemmen een amendement, waarmede zij zich had vereenigd, werd verworpen, om ni. de studenten in de godgeleerdheid, die nu ook dienstplichtig zijn, weêr vrij te laten. In Ierland voortdurend onlusten. Dezer dagen had eene zeer ernstige plaats bij gelegenheid dat een deurwaarder een onwilligeu of onveimogenden huurder van zijn hoeve moest afzetten. 12,000 man kwamen den huurder helpen, zooJat de soldaten moesten tusschenbeide komen. Onder de inboorlingen op de grenzen van Trans vaal wordt het eveneens rumoerig. De Zoeloe's droomen van terugkeer van hun hoofd Cetawayo. Het Italiaanscha ministerie is in o de. Dtprelis is president.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1