1881. N". 62. Afstand van grond. Personeele Belasting. OFFICIEËLE MEDEDEELINGEiV. GOES, 25 MEI 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Provinciale Staten van Zeeland. 68"" Jaargang. GOESCH O# attgave .Uier Courant geschiedt Miandzo-, WoRNsiuo- en Vkudauavomu, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten (Soes, 1.76.] Afzonderlijke nomraeri 5 ct. met bijblad 10 ct COURANT. De prijs van gewone adverteutiën is van 1—5 regels 50 ct., elke regel meer 10 cis. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing dei zelfde adverteutis wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen woiden van 18 regels a 1.— berekend.. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regelB bedragende en contant betaald, 20 c Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NTJGH VAN DITMAB en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door d«in heer P. QUIST aanvrage is gedaan om afstand in erfpacht van den grond voor zijn huis aan de Ganzenbarrière, ge deelte van sectie D no. 1867, ter grootte van 17 Centi aren, en roepen belanghebbenden op, om, als zij be zwaren tegen dien afstand mochten hebben, deze bij hun college in te dienen voor de vergadering van Zaterdag den 28 Mei a. s.des middags te éen uur. Goes, den 24 Mei 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis vaneen ieder wien het aangaat, dat de kohieren nos. 8—10 van het personeel voor deze gemeente, over het dienstjaar 1880—81, op heden ter invordering zijn gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 24 Mei 1881. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. Patentrecht. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat het 4e kwartaalskohier van het PATENTRECHT voor deze gemeente, voor het dienstjaar 1880—81, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente en ieder ver plicht is zijoen aanslag ten gestelde tijde te voldoen. Goes, den 24 Mei 3 881. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. Met 's Konings machtiging is de heer W. L. Van Leeuwen erkend en toegelaten als vice-consul van Denemarken, te Middelburg. Tot lid en secretaris der commissie, die, gedurende éen jaar, met ingang van 1 Augustus 1881, belast zal zijn met het afnemen van de practische examens van apotheker, is benoemd dr. P. C. Plug ge, hoogleeraar te Groningen. In den loop der maanden Juni en Juli e. k. zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der exa mens ter verkrijgiDg van een getuigschrift als apothe kersbediende. Zij zullen worden afgenomen te Kampen en te Mid delburg. Voor de voorwaarden zie men St. Ct. no. 123 In den loop der maand Juli e. k zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens ter ver krijging van een getuigschrift als vroedvrouw Voor de voorwaarden zie men St. Ct. no. 123. De Min. van Marine brengt ter kennis van belang hebbenden, dat voor een twaalftal studenten in de medicijnen aan de Nederlandsche Universiteiten de ge legenheid bestaat, om, tusschen liet tijdperk van 1 Augustus e. k. tot ultimo Juli 1882, onder genot eener subsidie van f 8000, te worden aangenomen ter oplei ding voor de betrekking van off. van gez. 2e kl. bij de Kon. Ned. zeemacht. Schilderijen-tentoonstelling le Ooei. Volgens na dere mededeeiing is het gelal ingezonden schilderijen nu reeds gestegen tot 176, afkomstig van 110 schilders. Ook 's-Heer Arendskerke krjjgt met 1 Juni een postspaarbank. 's-Gra venpolder, De vergadering der afdeeling Westeijjk deel van Z.-B. der C. L. K., Maandag ge houden, werd slechts door rjjf personen bezocht, die allen den heer J. P. Bredius tot caudidaat voor de Tweede Kamer kozen. Die uitslag was na de vorige bespreking niet vreemd; ook de candirlatenlijst liet geene keuze. Toch blijft bet jammer, dat de leden der afdeelingen zoo slecht opkomen. Wij hebben eigen lijk alleen politiek leven op dat éene moment, waarin wij ons briefje in de bus werpen. Op dat oogenblik zjjn we burgers endoen we, hoewel nog niet eens allea wat we niet laten kunnen. We vullen ons biljet inwe kleeden ons netjes ssd; we wandelen naar 't stembureau we houden het papiertje zoodanig, datiederkan zeggen: tiedaar een plicbtlievend en jjverig kiezer; we stappen de kamer binnen; we geven het stembureau de hand; we vragen, of de bus ons papier nog velen kan; we werpen het ons dierbaar geworden kleinood door de smalle opening, dat is het moment; we drinken een spatje; we groeten bet bureau; we trekken het mooie pak uit en het werkpak aan; ons politiek leven is weder in den inmaak pot. Tot hoe lang? De afdeeling Goes van genoemde kiesvereni ging zal Zaterdagavond te half 8 uren, in het koffie huis „De Prins van Oranje", vergaderen om eveneens een definitief candidaal te stellen. Borssele. In de vergadering van den djjkraad der Waterkeertng van Ellewoutsdijk en Borssele, Maandag te Driewegen gehouden, is tot waterbouwkundig amb tenaar te Borssele benoemd dhr. O. Tan Asperen, als zoodanig werkzaam aan den Stad Phüippine-po'der, en zjjn op de voordracht ter benoeming van een be stuurslid wegens gewone aftreding van dhr. J. Bruin- ooge geplaatst: lo. dhr. Jacob Btuinoogeaftredend lid, wonende te Ellewoutsdijk2o. dhr. Adriaan Mol Je., te Eilewoutsdjjk; 3o. dhr. Gdjaam Nijsse Az.t te Driewegen. De feestwijzer voor de a. s. landbouwfeesten te Goes is bij de heeren F. Kleeuwens Zoon en Gr. M, Klemkerk verschenen en tegen den geringen prijs van 10 cents verkrijgbaar gesteld. Het keurig bewerkte boekje, dat ook daardoor als herinnering aan dis feestelijkheden blijvend dienen kan en dat de drukkerij der firma F. Kleeuwens Zoon alle eer aandoet, beslaat 16 pagina's groot 8° druk, terwijl het gedrukte op elke bladzijde ver vat is in een sierlijk rood randje. Den inhoud vermelden wij niet. Beads vroeger deelden wij in het algemeen mede, wat er in die dagen zal plaatshebben en in de bijzonderheden mogen en willen wij niet treden vooral niet nu voor zulk een luttele som een ganseh overzicht te bekomen is. Wij tvvjjfelen dan ook geenszins, of de uitgevers zullen in een groot debiet ruimschoots schadeloos gesteld worden voor de aan het werkje bestede moeite en kosten. De gemeenteraad van Vlissingen heeft inet 10 tegen 3 stemmen besloten tegen 18000 aan bet rijk eenige kunstvoorwerpen le verkoopen en eenige gilde- goederen in bruikleen aflestaan. Ue verkochte voorwerpen bestaan in: drinkschaal, gebruikt bij de eerste vieriug van het avondmaal door de hervormden te Vlissingen in 1571; fraai gedreven fleseh uit het begin der zeventiende eeuw eu daarbij behoorend zilveren trechtertje; het zilveren deksel van de lederen flesch, vroeger ten raadhuize berustende (de zoogenaamde Willebrordsflesch)zilveren schotel met lampet, fraai geciseleerd, uit bet begin der 17e eenw; zes zil-eren kroezen, in elkander passend, voor zien van wapens en van een middelstuk; de zilveren toren van 'e-Hertogenboech, geschenk van Frederik Hendrik in 1629 aan zekeren Jansen, inwoner van Vlissingen; een verguld zilveren keten met gaai en roer, waar ligbeidsteeken van het schuttersgilde. Iu eene bijeenkomst van de leden van Tlissing's Mannenkoor, het gemengd koor en de leerlingen van den zangcutsns werd Vrijdagavond, in bet lokaal Kuijpers, te Vlissingen, den heer W. Van Kamer directeur en onderwijzer van geuotmde vereeniginge», een prachtige schrijftafel aangeboden bjj gelegenheid 8Q rgn 4Öen jaardag. Nadat de leerlingen, onder leiding van een der leden, een toeprsseljjk lied hadden gezongen, werd de direc teur door den voorzitter bartelgk gelukgewensoht waarna de kinderen op eenige ververschingen werden onthaald, en de avoud verder genoegelijk werd door gebracht. (M. Cc.) Jhr. mr. J. W. D. Schuurbegue Boeije, te Zie- rikzee, benoemd tol wethouder dier gemeente, beeft deze benoeming aangenomen. In het te Pasoeroean uitgegeven wordende blad De Oostposl wordt o. m. hulde gebracht aan den hier bekenden bouwkundigen ambtenaar le klasse Bouwens, voor zijn ijver en werkzaamheid bij den aanleg van de Staatsspoorwegen Modjokerto-Kedirie. Inzonder heid wordt geprezen het werk aan de prachtige brug over de breede en snelvlieteude Kedirie-river, welke brug een bewonderingswaardig kunststuk van water bouwkunde wordt genoemd. Het blad zegt, dat dit reuzenwerk niet alleen de bewondering van den Euro peaan maar ook de verbazing van den inlander ver wekt en dat dergelijke kunstgewrochten het prestige van het Europeesch gezag zeer verhoogen, wat wij vol komen met het blad eens zjjn. Het Dagblad meldt nu dat de ongesteldheid van Z. M. den koning bestaande iu eeue pijnlijke aandoening iu de nierstreek, zich Vrijdag jl. heeft her haald. Gelukkig ie tij echter weder spoedig geweken. Volgeus het R. N. staat prol. Tittering gereed, om als Minister van Financiën af te treden, terwijl als zijn opvolger wordt genoemd de tegenwoordige burgemeester van Amsterdam, die als wethouder voor de financiën bljjken van meer dan gewone bekwaam heid moet hebben gegeven. (Zie laalste en telegra- phische berichten. De afgetreden Gou».-Gen. van Ned.-Indië, de heer Van Lantberge, is Zondag te 's-Hage aangekomen en zal, naar men verneemt, te Bussel gaan wonen. Ruim 11 pet. der Nede-landers, nl. 434,000, zgn in het patentrecht aangeslagen. Iu Overijsel is s'echts 8 pet. der bevolking pateutplicbtigin Groningen, Friesland, Drente en Zeeland sUeg dit tot 13 pet., vermoedelijk door de schipperg. In de kweekschool voor zeevaart te Leiden kun nen gedurende de maand Juni dagelijks jongens wor den aangenomen, die eene verbintenis in 's Rijks zee dienst weneohen aan te gaat). De vereischte leeftijd ia vaD 13'/,16 jaar. Iuliohtingen zijn op franco aan vraag te verkrijgen bjj den directeur. Te Utrecht is Zondag de eerste algemeene ver gadering der vereeniging van inrichtingen tot bevor dering van de koepokinenting iu Nederland gehouden. In deze bijeenkomst werd een d fi iitief bestuur be noemd, alsmede de commissie van redactie, met het bestuur, voor de uit te geven schrifturen. Verschillende onderwerpen werden behandeld in het belang der koepokinenting en onderscheidene punten opgedragen aan het onderzoek van verschillende in richtingen, leden van de vereeniging. Deze vereeni ging mei meer wetenschappelijken grondslag is in de plaats gekomen van de vro gere meer algemeene van gelijken aard. Thans zijn door de Algem. Vereen. Watersnood- comiui&sie te Amsterdam de gelden tot be stel der huizen eu getimmerten ter beschikking gesteld der commissie te 's-Bosch, tot een bedrag van 63,329.50. Nog deze week zullen die gelden aau de subcom- missiëu^ter uitreiking worden overhandigd. In een der lokalen van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap te 's-Gravenhage zal den 13en Juni a. s. eene tentoonstelling van postduiven plaatehebben, ter wijl mede op dien dag verschillende wedvluchten ge houden worden, zoowel uit den Den Haag naar ver schillende plaatsen in Nederland, als van Parjjs naar 'e-Gravenhage. Er zullen prijzen worden uitgeloofd voor oude dui ven, jonge duiven en voor duiven voorzien van de bewijzen van gedane tochteü; de prjjteu bestaan in medailles of diploma's. Coüectiëu duiven, uitsluitend bestemd voor oorlogs- gehruik, kunnen iu aanmerking komen voor hestuurs- prjjzen. De kapitein op non-activiteit Bore!van het 2e reg. inf., is te Grave overleden. STATKN-G K iV KK AAIe. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting is de DRANKWET aangenomen met 68 teger) 7 Btemmen, nadat de regee ring arti. 26 en 27 bepalingen burgerlijk rechtin getrokken tn lino considerans gewjjz'gd had. Op de interpellatie- Tan Houten over de plannen der rege ring nooeos kiesrecht-hervorming verklaarde de Mi nister Tan Lijnden, dat de regeering, ondanks de in trekking der reutewet, bandoaatl het program om eerst de urgente zaken af edoen, maar iatnsscheu bouwstoffen verzamelt tol kieewrt-wjjzigiog en tinaneiëele plannen overweegt. Lie hee-en Schaepman, tleydenrijck tn pan Houten achtten dit antwoord onsotdoendo. De laatste stelde eene motie voordat 's lands belaug verbiedt de herziening van hel kiesrecht lauger te verseliuiven. De Kamer heeft vóar den aanvang der openbare zitting de volgende ontwerpen in de afdeelingen onderzochtRuiliug van grond met 's-Hertogenbosch; verkoop van grond aan de gemeente Graveovereen komst met de Aken Maastrichtsohe spoorwegmaat schappij; verhooging van Hoofdstuk IX voor 1880 en 1881 en wjjeiging van Hoofdstuk III voor 1880; aanvulling der armenwet van 1878 wjjziging van art. 13 der wet op den Raad van State; kredieten boven de Indische begroeting voor 1879, eu de huis houdelijke raming der Kamer. Naar het H.blad verneemt is de memorie van antwoord op het ontwerp lot aanleg van een kanaal van Amsterdam naar de Merweda (verbeterda Kenlsehe Vaart) zoo goed als gereed, en heeft de Minister van Waterstaat zijn voordracht daarbij gehandhaafd. BUITENGEWONE VERGADERING. Avondzitting van Dinsdag 24 Mei. Tegenwoordig de Commissaris des konings, voor zitter 35 leden en de griffier. Afwezig zjjn de heereti Mooleuburgh, Van der Have, Collot d'EsouryHombach en Waglho, allen mrt, alsmede de heeren Öipkes en Pierssens zonder ken nisgeving. Na opening der vergadering door dan Tcorzil'er en voorlezing van hst Koninklijk besluit houdende maekligiug tot bij eurozpiug, is aau da orde het on derzoek der geloofsbrieven van het in 't hoofdkies- dutriot Middelburg gekozen lid den heer A. Smit, in de plaats van den beer mr. J. Snijder. De voor zitter benoemt tot leden der commissie van onderzoek de heeren Brevet, Dronkeis en Walter, en schorst gedurende den tijd, dat deze heeren zich met die taak bezighouden, de vergadering. Na haar terugkeer brengt de commissie ojj monde vau den heer Brevet rapport nitwaarvan de conclusie strekt tot toelating van den heer Smit. Dienovereenkomstig wordt op voorstel van don Voorzitterbesloten, waarna de heer Smit door deu griffier wordt binnengeleid en de gevorderde eeden aflegt. De Voorzitter wenscht hem daarna geluk met zjjne verkieziug, voor den gekozene te meer vereerend, daar bjj nog slechts betrekkelijk korten tijd ingezetene der provincie is. De heer Smit teekeot de presentielijst en neemt zitting. Naar de afdeelingen worden verzonden de bekeBde voorstellen van Gedeputeerde S alen betreffende a. eene aanvraag van de beeren Boers en Lsbaigne om een provinciaal subsidie voor den aanleg en de exploitatie van stoomtramwegen van Breskens naar Msldeghem en van Walzoorden «aar Hulst; b. de conversie van een gedeelte der provinciale schuld c. een reglement op de tramwegen. Bjj de splitsing der vergadering in afdeelingen zjjn aangewezen te behooren tot de eerste afdeelingde beeren Kakebeeke, De Smidt, Van Berlekom, Pompe Van M-erdervoort, Risseeuw, Walter, Henmquin, Van Dsinse en Dtookers, en als leden van Ged. Staten de heeren Suouck Hurgronje eD Bybau tweede afdeeling: de heeren Van Waesberghe Jao8Si-ns, B.-evet, Ougheua, De Gloppsr, Van Ujje Pretsrse, Hammacher, Lantsheer, Mazure, Vau Lijnden en Stevens, bmevens de heeren Buleux en Hejjse als bden van Gedeputeerde Staten derde afdeeling: de heeren Vau Tejjlingen, Saiit, Vau der Viiet, B. V. Vau d.r Bilt, Vau Citiers, Hoogenbooro, Vader, Sprengsr, Bo ter en Snijders, en als ledetl van Gedeputeerde Staten de heeren J. C. R. Van d=r Bilt en Fransen Vau da Putte. De eerstvolgende openbare vergadering wordt be paald op a. Vrgdag, des voormiddags te 10 uren, en de tegenwoordige gesloten, nadat de voorzitter de leden bad uitgenoodigd zich naar de afdeelingen te be geven tot bet benoemen van voorzitters en ouder voorzitters. RCCHTZAKE&. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Dinsdag 24 Mei zijn de navolgende vonnissen door de rechtbank gewet sa tegen lo. J. De V., huisvr. van H. B., 43 j., te Sint- Jansteen, wegens mishandeling veroordeeld tot twee boeten, elk van ƒ3 c. e. 2o. V. Van E., arbeider te Stekene, P. L werk- uiau te Antwerpen, wegens opzettelijke verbreking van afsluiting veroordeeld ieder tot 15 dagen cell, gev. straf en twee boeten, elk van 25 c. e. 3o. P. J. K., 39 j., vroeger spoorwegwachter, thans werkman te Hulst, wegens het niet terstond openen van den sluitboom eener barrière aan den spoorweg onder St.-Jansteen na het voorbijgaan van eeu trein, gelegen in den kring zijner bewa king, veroordeeld tot 10 boete c. e. 4o. H. P., 27 j., boekhouder aan de gasfabriek te Vlissingen, wagens mishandeling veroordeeld tot ƒ8 boete o. e. 5o. F. S, 54 j., schipper te Clinge, wegens hoon veroordeeld tot 2 boeten van fS ieder c. e. 6o. Ra. B., 46 j., huisvr. van A. S., arbeidster te St.-Jansteen, wegens mishandeling veroordeeld tot zes dagen cell. gev. straf c. e. 7o. J. H. S., 35 j., schaapherder te St.-Jansteen, wegens openbare schennis der eerbaarheid veroor deeld tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 8o. L. F. A. B., 21 j., huisvr. van J. B. B., te Philippine, wegens diefstallen veroordeeld tot drie maanden cell. gev. straf o. e. De bekende inbreker B. Zweers is door het hof te Amsterdam veroordeeld tot 7 jaren tucht huisstraf. Het heertje had nog acht jaar te goed en kan dus 15 jaar brommen. Het gerechtshof te's-Gravenhage beeft Maan dag arrest gewezen iu de zaak van mej. C. B. c.s. tegen J. J. v. E. te 's-Heerenhoek (zie ons nommer van 9 April 11.). Het hof heeft bjj zijn arrest het door de rechtbank te Middelburg gewezen vonnis bevestigd, met veroordeeling der apollanten tn de kosten.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1