GEMENGDE BERICHTEN. Alle kinderen ontvingen een g'sche&k, bestaande in een boekwerk, atlas, ent. en sommige meisjes een naaikistje. De kindaren met 0 verzuim van de school C daar enboven eene inscbrjjving in de spaarbank van J 1. De kinderen in de school D, welke geen enkelen school- t\jd hadden verzuimd, kregen eene inschrijving in de spaarbank a 1,50. Aan 8 kindereu werd een getuigschrift bjj het verlaten der school uitgereikt. Door regenten van het weeshuis werden 9 weee kinderen bekroond wegens vljjt en goed gedrag. In dien tusschentijd hadden eenige kinderen ook tan paar allerliefste versjes gezongen. De burgemeester sprak tevens nog eenige harte lijke woorden van dank aan bet comité. Hy wees erop, dat hjj juist deter dageu keunis had genomen van het iugediende jaarverslag van bet coiniié en dat tevens de daariu voorkomende verzekering van aan de uiterste grens van bet schoolverzuim te ijjn gekomen, officieel was bevestigd. Zooals men west, moet door de gemeente volgens de nieuwe wet op het L. O. een lijst opgemaakt worden van kin deren van 612 jaren, die niet ter schooi gaan. Die Igst nu had op hem eerst eeo pyuljjkeu in druk gemaakt, doch bij nader onderzoek bleek, dat ey pleitte voor de hierboven genoemde beweriug. De niet schoolgaande kindereu in onze gemeente, die daarop voorkomen, kunoeu verdeeld wordau eeuigen t)jd geleden maakten wjj melding van die ijjst en knoopten ook wjj daaraan eenige betchouwii gen >ast in drie categorieën lo. Zjj, die in andere gemeenten tar school gaan2o. zij, die scholen voor middel baar onderwijs reeds bezoekeu en 8o. zij, die door liohaams- of zielsgebreken verhinderd zyu schoot te gaan. Kr bleek dus, dat er hier geen kinderen van 612 jaren waren, die om niet overwegende redenen geen onderwijs genieten. Wrik een gunstig figuur maakt oose gemeente \n dezen I Vooral dort tjj dit io vergelijking met anderen, waut o. a. Rotterdam telt 2000 met-schoolgaande kindereu. Het gunstig rssultsat in Goes daokte de burgem. aan het onmiié van schoolverzuim. Hij bracht hulde aan dal comité nit naam van burg. en wvib. en den raad, verze- kerdt het van dient voortdurende belangstelling en ondersteuning, voor zoolang het aan de tegeuwoordige leden gegeven was dit te doen, en wenechte den leden van bet comité voortdurend kraoht en moed toe, om op den ingeslagen weg voorttegaan. Da heer La Motthe dankte namens tijne mede leden voor deze hartelijke woorden en beval hst comité in da voortdurende ondersteuning van bet gemeente bestuur aan. Ook de heer Den Boer sprak namens bet bestuur der christelijke school een woord van belangstelling, waaruit bleek hoe dat bestuur ook voortdurend de pogingen van het comité met belangstelling gadeslast. De heer A. ii. Terschelling, sinds 1 April 1840 als hoofdonderwijzer te ïerseke in functie, en den 8 December 1807 aldaar geboren, heeft besloten in den loop van dit jaar zijn ontslag te Vragen. ISehotUl Dinsdagochtend hebben zeventig leerliugen Van de sohooi voor onvermogeoden te Middelburg, onder leiding hunner onderwijzers, de tentoonstelling van kunst en nijverheid in het Sohultershof koste loos beroebt. Dit genot was hun bereid door de etreeniging tot wering van tckoolvereuim aldaar, die hen, we ke de minste schooltijden hadden verzuimd, daar toe had uitgekozen. Aanstaanden Donderdag zal dit voor leerlingen van de school voor minvermogenden worden herhaald. Genoemde vereeniging reikte Dinsdagmiddag aan de leerliugeo der sobool C, voor minvermogeuden, de bekroningen voor getrouw schoolbezoek in 1880 uit. In het afgeloopen jaar werd gedurende korter of langer tijd door 239 jongens en 240 meisjes san het onderwijs deelgenomen; 166 jongens en 171 meisjes genoten het geheele jaar onderricht en van deze werden 267 128 joageus en 139 meisjes bekroond, nl. zjj die in het gaheele jaar niet meer dan 10 schooltijden willekeurig hadden verzuimd. Ta Arnemuiden en te Gspinge zullen nieuwe openbare scholen moeten verrijzen. In eerstgenoemde gemeente is de bestaande veel te klein en niet voor vergrooting vatbaar, terwjjl die te Gapinge door de bevoegde autoriteit werd afgekeurd, voorat wegens hare iigging op het keikhcf. KOERS DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Dinsdag 10 Mei 1S81. SB. Het tusschen haakjes achter enkele soorten geplaatste cijfer duidt 'iet aantal onbetaald gebleven coupons aan, bij die stukken beboerende. STA A t SIsXSmmSN. EUROPA. PCt. België, Certificaten 2*/, Frankrijk, Orig. inechrijv. 5 Hongarije, Obi. Leening 1867 5 dito, Gondleening 5 Italië, Cert. Adm. Laraaison 5 Nedbrland, Cert. N. W. S. 2'/, dito, dito dito 3 dito, dito dito 4 Oostenrijk, Obl. in papier Mei Nov. 5 dito, dito zilver Jan. Juli 5 dito, dito goud 4 Portugal, Obl. Btl. '53/78 3 dito, dito 1876 6 Rusland, Obl. Hope <5- Co. 1798/1815 Cert. Inschrijv. 5e serie '54 Provinciale Staten van Zeeland. Buitengewone vergadering, te houden Dinsdag 24 Mei en volgende dagen. dito Obl. dito dito dito dito dito dito '65 dito 6e 1864 1000 1864 JE 100 1866 1000 1866 100 1872 gecons. 1873 dito 1877 dito dito Oostersche leening le serie dito 1850 le Leening dito 1860 2e dito dito 1875 gecons. dito 1880 gecons. dito Leen. 1867/69 (Nicolas) dito dito 1869 Status, dito Btl. 1867/76 dito dito dito 1876 5 6 5 5 5 5 5 5 S 5 6 4 5 1 a PCt. 113 94 Sï 10?'/,. tl'1,: ST UW*/. 98 58'/. 81'/, 95'/. 93% 95% 93% »1%. 92% SP UI 86'/, 82'/, 73% 70 28'/,. Zooals men weet zullen in die vergadering wor den behandeld de navolgende voorstellen van Ged. Staten lo. tot bet verieenen van subsidie aan de on dernemers van de stoomtramwegen Breskens Maldeghem en HulstWalzoordeu 2o. tot conversie van een gedeelte der provin ciale schuld en 3o. tot vaststelling van een reglement op de tramwegen in Zeeland. Omtrent bet eerste punt melden Ged. Staten, dat primitief de ondernemers Boers Lebaigue vroegen 000 per kilometer gedurende 10 jaren. Dit zou voor de provincie een uitgaaf vorderen van ƒ207,500. Ged. Staten stellen nu voor aan de ondernemers gedurende tien jaren een jaarlijksche bjjdrage te verieenen van ƒ5000 voor den stoomtramweg Breskens—Mal deghem en 2500 voor den stoomtramweg Hulst—Wal zoordeu ouder voorwaarde dat beide wegen uiterlijk 1 October 1881 in exploitatie komen en onafgebroken blijven; dat door de belanghebbende gemeenten colle- giën en personen worden verstrekt subsidiën ge durende 10 jaren tot een gezamenlijk bedrag van vijf duizend gulden voor eerstgenoemde en van twaalf honderd gulden voor laatstgenoemde lijn dat op eiken weg dagelijks ten minste drie ritten been en weder tot vervoer van personen worden volbracht dat niet booger vracht voor vervoer van per sonen en goederen mag worden gevorderd dan zal zijn vermeld in door dat college goedgekeurde tarieven dat de dienst voor het peison'envoer moet worden uitgeoefend overeenkomstig da door Ged. Staten goe -keurde dienstregeling; da .''óe voorschreven jaarlijksche bjjdrage voor eiken weg bet eerst vorderbaar zal zjjn den acht sten dag na den aanvang der exploitatie en daarna gedurende negen jaren telkens een jaar later dat voor eiken niet overeenkomstig de goedge keurde dienstregeling en voor eiken minder dan drie per dag heen of weder volbrachten rit tot vervoer van personen zal worden gekorttenzij overmacht bebbe bestaan 25 op de lijn Hulst— Walzoordenen 50 op de ljjn Breskens—Mal deghem. De concessie-aanvragers hebben afgezien van de snbsidie-aanvrage voor de beide overige in bun adres genoemde wegen, te wetenZierikzeeBrou wershaven en Middelburg—Domburg. Zij bebben verder genoegen genomen met de door Ged. Staten gestelde voorwaarden en bedra gen, met dat voorbehoud echter, dat, indien on voorziene omstandigheden van buitengewonen aard (b. v. een crisis der geldmarkt) de verstrekking van kapitaal mochten beletten, uitstel voor den aanleg zal worden toegestaan. (Wordt vervolgd.) BUITENLANDSCH OVERZICHT. Lord Beaconfield's nagedachtenis zal door een gedenkteekun worden vereeuwigd en wel in West minster Abbey. De leden van het Engelsehe Roo- gerhuis en Lagerhuis hebben dit beslist, de eersten eenstemmig de laatsten met eene kleine minder heid er tegen. In het Roogerhuis kwam Dinsdag de Transvaal ter sprake. Een der leden liet zich afkeurend uit over bet scbrjjveu van Gladstone, waarin deze zside dat hij bloedschuld voorkomen wilde en daarom met Transvaal vrede gesloten had. Een ander verklaarde dat by voor de inljjving gestemd had, toen bjj meende dat de vorige Re geering den staat van zaken naar waarheid bad voorgesteld en dat de Boeren met de annexatie genoegen namen. Thans echter was gebleken, dat de politiek van de vorige Regeering in Zuid-Afrika een jammerljjk fiasco had gemaakt. Hij wilde niet voorspellen, dat de politiek van de huidige Regee- PCt. Spanje, Leening Binnenland Pee. Il dit.) Obl. Binnenland 1876 2 Turkije,dito Alg. Schuld 1865 (10) 6 dito dito 1863/1866 (9) 6 dito dito 1869 (11) 6 AFRIKA. Egypte, Obl. leening 1876 4 dito Spoorwegleening 1876 5 NOOUD-AMKUIHA. Peb. Staten, Obl. 1876 4 dito dito 1864 6 ZUID-AMBBIKA. Brazilië, Obl. 1865 5 dito dito 1875 5 Columbia, dito (6) 4% Pebu, dito leen. 1870 (11) 6 iotdvstx. kh rist. omn&st. Gemeente Crediet Obl. 5 Rotterd. Handelev. Aandeelen. Rott. Hypotheekbank, Pandbr. 4'/, Stoomvaart Zeeland Aand. dito dito Obl. 5 dito gegarand. dito 4% Rusland, Pandbr. Hyp. Bank 6 ifooiWMhun. Nedbbl. Holt. IJzer. ep. Oblig. 1871 5 Maats. Kxpl. Staatespw. dito 1873/81 5 Ned. Centraal spw. geBt. dito Hongarije, Theisspw. dito 5 Italië, Zuid Ital. spw. dito 3 Polen, Wars. Bromb. aand. 4 dito, Warschau-Weenen aand. Rusland, groote spw.maatsch. aand. 5 dito hypoth. Obligatiën 4'/, dito dito dito 4 Baltische spoorwegaandeelen. 3 Oharkow Aeow. Oblig.' 6 Jelez Oriasi dito 5 Jelez Orel dito ƒ1000 5 dito dito 100 6 PCt. 21% 39'/, 16%. 11 16% 11" In 112'/, 99% 99'/. ?9% 22'/. 104 9% 1017A 50% 100'/. 101'/, 79'/, 110'/, 108 70'/, SV* 53 «9% 127%. 92'/. 85 65% 91% 87'/. 93'/. 90 ring gelukkiger zou uitvallen, doch bare kansen op goeden uitslag waren gewis grooter. Ook anderen verdedigden de politiek der Re geering. In die Transvaal bljjft de toestand gespannen. De Engelschgezinden spannen alle krachten in om de annexatie weêr in 't leven te roepen. Als de Boeren onderling nu maar niet voortgaan met twisten, dan kunnen zij zeiven bet best maken dat dit niet gebeurt. Enkele feiten van geweld zijn door hen gepleegd die getuigen dat bjj hen wat meer kalmte wel gewensebt is. In het Engelsehe Lagerhuis heeft Bradlaugh op nieuw den eed willen afleggen, doch de voorzitter deed bem buiten de bar geleiden. Na protest van Bradlaughverzocht de voorzitter bet Huis om nadere instructiesen dit besloot den lastigen delinquent geheel uit de vergaderzaal buiten te sluiten totdat hjj zich verbonden zal hebben de zitting niet te storen. Het Italiaansche schip Mazapu is voor Tunis ten anker gekomen. De Fransche troepen rukken steeds op Tunis aan. Eene sterke stelling, door de Khroumirs ver laten, werd door hen bezat. Dat de Porte zich zal laten afschrikken door het protest van Frankrijk's zijde tegen het zenden van een Turksche vloot, betwjjfelen wjj, evenzeer als dat er een ernstig conflict daaruit zal voortkomen. Het huweljjk van den Ooslenrijkschen kroonprins met prinses Stephanie is gesloten. De opstand in Albanië is door Turkije voorgoed onderdrukt. In Brussel is een socialistische vergadering ge houden, om te protesteeren tegen het gedrag van den Czaar in zake de vrouw, die wegens hare be valling uitstel van excecutie van bet vonnis kreeg ter zake van medeplichtigheid bjj den moord op Alexander II. Men besloot een adres aan de nihilisten te zenden. In Petersburg is weer een der nihilisten gevan gen genomen, nl. een ingenieur, die bekende de mijn in de Sadowastraat te hebben aangelegd. Volgens bericht in de IV. B. Gt. heeft een groot huis te Londen zjjne betalingen gestaakt. De schuld wordt geraamd op 250,000 pd. st. Overzicht van den stand der koersen. Vóór alles wenschen we meétedeelen, waarom we de 6 pets. obligatiën Missouri Pacific South, aan het slot van het vorig overzicht o. m. ge noemd, voor geldbelegging geschikt achten; vooral 't waarom legt gewicht in de schaal. Daaruit kan den lezers blijken op welken grond die obligatiën vertrouwen verdienen. Ter zake. Genoemde Missouri-Pacific-South-obligatiën zijn door de in 1888 opgerichte South Pacific Spoor wegmaatschappij uitgegeven, hadden en hebben nog recht van le hypotheek op den in N. O. richting loopenden weg van Vinita naar Frank lin, gelegen nabij de belangrijke handelsplaats St. Louis in Missouri. We zeiden hadden en hebben nog recht van le hypotheek, omdat de Maatschappij ondanks hare betrekkelijke jeugd al op een bewogen verleden terugziet. In 1870 toch werd de weg het eigendom van de Atlantic en Pacific-Spoorwegmaatschappij, nadat executie had plaats gehad tengevolge van nalatigheid in de interestbetaling der gevestigde schuld, welke in raug staat beneden genoemde obligatiën. In 1876 veranderde de weg wederom van eigenaar en kwam in het bezit der St -Louis en San Fran cisco Spoorwegmaatschappij. Te midden van al die veranderingen bleef het recht der houders van besproken obligatiën ongedeerd als le hy potheekhouders. Wanneer we nu, verwijzende naar de netto-ontvangsten, vermelden dat de be- noodigde som voor de interestbetaling ongeveer 2maal gedekt is door de netto-ontvangsten en dat de Maatschappij 500,000 acres van haar landbezit voor genoemde schuldbrieven verbonden heeft, dan zal ieder lezer van de geschiktheid voor geldbelegging dezer obligatiën overtuigd zijn. Verzwegen mag tenslotte niet worden, dat ze 1 Juli 18 88 a pari in goud aflosbaar zijn. Morachansk-Sysran Aand. Hosk-Jaroslaw Oblig. Orel Vitébsk dito Poti-Tiflis dito 1000 dito dito 100 Zuid-Westelijke Spoorw. maatsch. aand. éntr. Pac. Obl. dito Californië-Oregon dito Chicago N. W.Cert. Aand. Preferred dito Mad. Extension Obl. dito Menomonee dito dito N. W. Union dito dito Winona St. Peter dito Illinois Cert. van Aand. Milwaukee (in goud) ObL Un. Pac. Hoofdlijn dito raxMix-xjuuKiKexR. Nederland, stad Amsterdam a f 1000 dito a f 100 Stad Rotterdam Gemeente-crediet België, Antwerpen 1874 dito, Brussel 1879 Hongabije, Theiss Kegul. loten Oostenrijk, Staatsleenmg 1864 dito dito 1860 dito dito 1864 Stad Weenen 1874 Rusland, dito 1864 dito dito 1866 Sfanje, St. Madrid '68 (gest.) Turkije, tpoorwegleen. (11) OOU70II, PCt. 5 5 5 5 5 5 6 6 ~7 1 7 7 1 6 Oost papier zilver Diversen in Franschen Belgischen 21,35 21,375 11,67' 47,40 47,40 Prnisischen Russen in Z. R.„ Spaansche Buit. Binnenl. Amerika in doll.,. PCt. 72'/, 99% 927, 92 89 60%. 114 106%. 140 120'/. 120 118 120 137*/« 119 "37a 106% 109'/. 102 95%. 97'/, 94% 95% 104 112"/,. 150'/, 105 138'/. 1367 55 147. 58,45 1,20' 47,40 2,36 2,46* Bij volgende gelegenheid hopen we ruimte te hebben om van de andere in het vorig overzicht voor geldbelegging geschikt geachte obligatiën een en ander te kunnen mededeelen De vergelijking der koersen van gisteren met die der vorige week leidt tot eene gunstige uit komst voor de Russische staats- en spoorweg- fondsen- Naar men wil zou een belangrijke groep der haute finance eene rijzing in de Russen op 't touw zetten. Waarom? Natuurlijk om óf eene speculatie a la hausse uittevoeren óf de inarkt te prepareeren voor eene nieuwe lee ning. Zou dit laatste zoo'n gewaagde veronder stelling zijn O. i. nietvroeger toch hebben we meermalen aangetoond, waarom op econo- mischen grond het zoo hoog noodig is en zoo hoogst nuttig zou zijn de valuta op haar normaal standpunt te brengen. Eene leening, gesloten uitsluitend om den roebelkoers duurzaam te ver heffen, zou zeker aan te bevelen zijn. En de nieuwe Czaar moge huiverig zijn en helaas blij ven om de hand te leggen tot betere en meer met den tijdgeest strookende staatsinrichting, tot fiaanciëele hervorming schijnt hij niet ongezind. Een reeks van besparingen zouden zoo als we vroeger reeds meldden gebracht wor den in de civiele lijst (huis des Keizers) welke een cijfer van plm R. 4 millioeu jaarlijks verte genwoordigen. Nog veel belangrijker zou het besluit met betrekking tot het leger zijn. Door vermindering van legersterkte en andere hervor mingen zouden belangrijke besparingen te ver krijgen zijn, welke volgens een brief uit Peters burg aan de Berliner Börsenzeitung op R. 25 a 27 millioen per jaar geraamd worden. Genoemd blad merkt tegelijkertijd terecht op dat deze maatregelen niet alleen in financieel, maar ook in politiek opzicht van het meest in grijpend gewicht zijn, vermits men daaruit het duidelijke bewijs zou kunnen putten, dat de Russische regeering alle verwikkelingen met het buitenland wenscht te vermijden en vóór alles den inwendigen toestand wil trachten te verbeteren. Dit laatste is dan ook te dringend noodig om langer uitstel te gedoogen weinig zou erbij be hoeven te komen om de houders van Russische fondsen onrustig te maken en het onmisbare krediet een hachelijken schok te doen ondergaan. 't Pleit voor het oordeel van het beurspubiiek, dat tegen de verbetering der '80ger obligatiën van 713/8 tot 7 3 3/s de Nicolaïs slechts van 76J6/is tot 7 8'/ie monteerden 'tis nog wel niet comme il faut, maar de richting, die tot weg neming der anomalie leidt, is tenminste dan toch ingeslagen. Den Spet. Portugeezen kwam de kooplust van Londen ten goede onze lezers hebben zich slechts te herinneren wat we vroeger aangaaude de be trekkelijke soliditeit dezer beide soorten berichtten, om te kunnen beoordeelen dat er eene wanver houding bestaat tusschen de tegenwoordige notee ring, zijnde: 54 pet. voorde 3 pets. en 101*/s voor de 6 pets. obligatiën. Koopers van Portugeezen zullen, 't spreekt van zelf, de 6 pets. boven de 3 pets. thans verkiezen. Van de Turken mochten alleen de '65ger. stukken nog niets avanceerenmen blijve toch, hopen we, overtuigd dat de innerlijke waarde dier papieren gering is. Wie eveneens houdt van »vingt-et-ud," hij neme een relatief klein bedrag, in afwachting dat de toekomst antwoorden zal op het: «kruis of munt"? De berichten, in het vorig overzicht vermeld, werden voorzoover we weten, niet nader bevestigd. Egyptenaren bereikten de respectabele hoogte van7713/is en 98 pet. respectievelijk voor de 4 en 5 pets. stukken. Columbianen staren met tranen in de oogen op het geleden verlies en op het steeds klim mende cijfer der onbetaald gebleven bij de stukken behoorende coupons. Van de loten onderscheiden de Weener premie- obligatiën zich door eene vermindering van 106'/s tot 105 de overige monteerden meer of minder; de Theiss Regulirungsloten, waarop we vroeger de aandacht vestigden, staan thans 95 'Is geprijsd. De Madrideche verbeterden van 54 tot 55 pet.; waar zouden toch de uitvoerige trekkings- lijsten blijven? of liever, waarom worden tocli de achterstallige trekkingen, die volgens de nieuwe regeling reeds lang moesten plaats gehad hebbeD, steeds uitgesteld Een der schepelingen van Zr. Ms. instructiebrik Zeehond is op de reis van Hellevoetsluis naar Rot terdam overboord geslagen en verdronken. Maandagnacht is een schildwacht, geplaatst voor het buis van arreal op de Korte Hoogstraat te Rot terdam, van zjjn poet weggeloopen en verdwenen. Zijne wapens heeft hij in het schilderhuie achtergelaten. Te Koegras, gem. Calanteoog, is een boeren plaats totaal verbrand. Het nog op stal ataande vee, met uitiondering van 3 kalveren, heeft men kunnen redden. Overigens ia alles wat zich daarin bevond met de genoemde 3 kalveren, gond en tilver, voor ƒ300 bankpapier en p. m. 100 zilvergeld een prooi der vlammen geworden. Te Arnhem hield een man toovael van tjjne vrouw, dat hjj haar, omdat zjj beschonken was, zoo danig met een stok sloeg, zeker om haar te beteren) dat zjj aan voor- en achterhoofd zwaar verwond werd, en geneeskundige hulp moeit worden ingeroepen. Bedert eenige weken wotden de moeulbanken

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2