Wolfaabtsdijk. De gemeenteraad alhier heeft Zaterdag tot hulponderwijzer aan de school no. 1, op het dorp, benoemd den heer J. J. Blankert, geb. van Axel, en tegelijk den heer J. B. J. Bart else, na 3jarigen dienst als hulponderwijzer aan de school no. 2, op Oud-Sabbiog", op zijn verzoek, eervol ont slagen. RECHTZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. De examens ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor het middelbaar onderwijs en van de akten, vermeld in art. 65 der wet op het lager on derwijs, zullen dit jaar in October worden afgenomen. Zij, die zich aan deze examens wenschen te onder werpen, gelieven vóór 1 Juni e. k. aan het Dep. van binn. zaken voorloopig hiervan te doen blijken bij schrijven op ongezegeld papier, tevens vermeldende de woonplaats en de begeerde akte, doch zonder over legging van akten of getuigschriften. Aan den heer J. De Koning, hoofd der school te Breskens, is op zyn verzoek eervol ontslag verleend, in te gaan 1 Juli a. s. In den optoepingsbritf van sollicitanten voor de beurzeD, welke met 1 September e. k. aan de ver schillende Rijkskweekscholen openvallen, is ditmaal aan de gewone voorwaarden, waaronder aan de leer lingen huisvesting, leermiddelen enz. worden verstrekt, ook deze toegevoegd „dat, na den vierjarigen cursus teneinde toe te hebben bijgewoond ea de akte van bekwaamheid, vermeld in art. 56a der wet op het L. O. te hebben verkregen, men zich verbinde, een benoeming voor érn jaar aan te nemen bij een door bet schooltoezicht aan te wijzen gemeentelijke lagere school." LANDBOUW EN VEETEELT. Westelijk gedeelte van Zdid-Beveland. Om trent den toestand der veldgewassen kan dezerzijds over het algemeen worden medegedeeld, dat die niet ongunstig is. De wintervruchten hebben weinig van de vorst ge leden. Meer daarentegen van opper water, dat op som mige plaatsen lang aanwezig is geweest. De vruchten staan over 't geheel goed vol. Hier en daar was overzaaiing in de nabijheid van slooten ncodig. Het koolzaad groeide rank op. De laatste regens hebben het ver vooruit gebracht. Erwten en hoonen staan bijzonder goed. Zij ouder gaan de eerste wieding. Vlas flink opgekomen en ontwikkelt zich naar ge noegen. Aan zijn eerste zuivering wordt mede hier en daar de hand geslagen. De grasetling van boomgaarden en huisweiden heeft schier algemeen melkvee gelokt, terwijl de klaver- en hooivelden zich langzaam beginnen uittezett< n. Pereboomen bloeien schoon. Als de vruchtzetting gelukt en de nachtvorsten blyven hunne afwezigheid volhouden, dan wordt een ruime opbrengst tegemoet gezien. Middelburg. D ar de heer E. P. Dhuij den naam van den schrijver der geschriften betreffende de s'em- ming te Groede heeft genoemd, zd de tegen hein in gestelde rechterlijke vervolging, ter zake van het ver spreiden van geschriften zonder naam van schryrer of drukker, naar wij vernemen, geen voortgang hebben. Moerdijk Het elft-drijven is hier afgeloopep, de vangst was beneden het middelmatige, doch beter dan het vorige jaar. Thans is een begin gemaakt met de stenrvangst. Zaterdagnamiddag werden hier in met vlaggen versierde schuitjes de eerste twee steuren aangebracht. De eerste was gevangen door den visscher C. Brandtdie vyf gulden ontving voor premie en 11 gulden voor den steur; de tweede door den vissober A. Van Bavel, die 4, gulden voor premie ontving en 11 gulden voor den steur. Men verwacht bij gunstig weder een zeer goede vangst. Bij het doen afloopeu van een schip op Zaterdag II. kantelde dit en werd het aan de kiel zwaar be schadigd. Em arbeider werd daarbij ernstig gekwetst door een balk. Naar men meldt, zyn de vorige week o. a. ter audiëntie by Z. M. den Koning geweest de bekende Jacob Bobein, van Vliseingen, en de 88jarige Book te Amsterdam, een der laatste strijders van 1813, die beiden door Z. M. hartelijk werden toegesproken. Zaterdag geraakte te Rotterdam een sjouwer, weikzaam by het laden van een lichter, toen by zich met een baal beladen naar boord wilde begeven, te water en verdronk oudanks alle pogingen tot redding. Hoe gevaarlijk het is een oog, waarin kalk i' gekomen, met water uit te wasschen. heeft een met selaar te Bergen-op-Zoom ondervonden, die daaraan het totaal verlies van een oog te wjjten heeft. Kalk uit het oog verwijdert men 't is, meenen we, meermalen opgemerkt het best door het te wryven met sla-olie. Een arbeider te KornBterzwaag in Friesland heeft bij het afgraven van veen een twintiatal zilve ren muntstukken ter grootte van een gulder, en het jaartal 1601 dragende, gevonden. Te Heusden is een schippersknecht tengevolge van dronkenschap over boord geslagen en verdronken. Het bedrag der geleden schade aan huieen te Nieuwkuyk tenvevotve van den jongsten watersnood, geraamd op 37,500, zal dezer dagen aan de inge zetenen aldaar worden uitgekeerd. De waarde van het verdronken vee is reeds uitbetaald. In den nacht van 27 op 28 April is uit de woning van den burgemeester te Gemert ontvreemd 1 dubbele gouden vronwen halsketting met medaillon, 2 gouden oorbellen met ringen, 1 broche, 5 gouden vingerringen, waarvan eeD trouwring (effen.) aan de binnenzijde met de letters G. S. en D. S., 2 rffen, en 2 met een knopje waarin een blaauw steentje, ver schillende kleedingstukkeoen 5 aan geld. Genoeg om kwijt te wezen I De Telephoonmaatschappy te Amsterdam telt reeds by de 400 abonnés, ofschoon ze nog niet ge heel gereed is. Den 14 April jl. is in de bus van het hulppost kantoor te Dreumel gestoken een brief aan het adres van den heer J. Bal Czn., apotheker en chemist te Zierikzee, in welken brief vervat was 1 bankbiljet van 100. Een en ander is niet aan het adres bezorgd. De officier van justitie te Tiel verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Te Amsterdam viel Zaterdag een timmermans jongen van den steiger van een in aanbouw zynd huis en was spoedig een lijk. Te Leer zond een man zyn driejarig zoontje om jenever. Het kind dronk onderweg de flesch ledig, viel op straat bewusteloos neer en was spoedig dood. jeoaSBfs Te Maastricht moeBt éin milicien in ontvangst worden genomen, die voor de Marine was aangewezen. En daartoe kwamen uit Amsterdam over een kapitein en eeu korporaal der mariniers I Vrydag hadden in een distilleerderij en likeur stokerij te Doetincbem de werklieden, bezig met steken, uit onwetendheid de afvoerbuis ven den ketel afge sloten, waardoor de helm met een vreeselijken slag van den ketel vloog, en eensklaps de geheels stokerij in vlam stond. Drie der werklieden, wier kleederen dadelijk vlam vatten, wieten zich niet te redden en werden met brandwonden overdekt. Twee meisjes redden zich met een sprong door een der ramen en kwamen met den schrik vrij. Een muur van het gebouw is ingestott, terwijl twee tarnen ver werden weggeslingerd. Overigens was de brand door spoedige hulp spoedig gebluscht. Te Mensguth stierf na korstondige ziekte de leerjongen van een schrijuwerker. Na een ziekte van 13 dagen overleed toen diens vrouw en terwijl haar lyk nog in huie was, werden de sohrynwerker zelf en 2 van zyn kinderen ziek, terwijl een derde kind en de knecht ook begonnen te klagen. Bij onder zoek bleek dat men 3 weken voor bet begin der ellende een varken had geslacht, dat niet werd onder zocht en waarvan het huisgezin bad gegeten. Algemeene vergaderingen van Ingelanden der verschillende polders in Zuid- en Noord- Beveland. Datum. Uur. Plaats waar de ver- Naam gadering wordt den van gehouden. polder. 11 MeiOud- en Nieuw Noord-Beveland. 12 lO'/i Krabbendyke, Krabbendyke-, Maage-, Oost- en Maire. 13 //ll Kruisingen, Kruiningen. 16 10 's-Heer Arendsk-, Ouden Kraaiert. 16 101 Camperland, Onrustpolder. 18 's-Heerenhoek, Nieuw-, West-, Nieuwe-W est, Zuid en Noord-Kraaiert. 21 11 Rilland-Bath, Reigerbergsche. 23 10 Goes, Sobengepolder. G oes. Snelpersdruk van F. Kleeuwens Zoon,

Goessche Courant | 1881 | | pagina bijlage 2