BIJVOEGSEL GOESCHE COUKANT DINSD AG 10 MEI 1881. No. SS. OFFICIEELE MEDEDEELIM. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 9 Mei 1881. Ter vervulling van een plaats van adjunct-ijker der maten, gewichten en weeg werk tuigen zal, op nader te bepalen dag en plaats, in Juni e. k. een vergelijkend examen worden afgenomen. Aan die betrekking is verbonden een jaarwedde van f 1000. (Zie voor de voor waarden en vereischten de St.-Ct. van 6 Mei 1881, no. 107). In de Vrijdag gehouden vergadering der werklie- den-vereeniging „Eigen Hulp", alhier, waren twaalf gewone en vier buitengewone leden tegenwoordig. Ingekomen was een missive van een bestuurslid, die, naar aanleiding van het te behandelen voorstel tot aansluiting by het Algemeen Nederlandsch werk liedenverbond, vooral zijnen medeleden voorzichtigheid Banprees en erop wees hoe zelfs een paar luitengewone leden, ingeval tot die aanslniting werd besloten, daarin reden zouden zien om voor bun lidmaatschap te be danken. Dit voorstel tot aansluiting kwam daarna in be handeling. De voorzitter drong aan op aanneming van het voorstel. Dit werd ook sterk verdedigd door de buitengewone leden de heeren Van Swinderen en Frowein, die erop wezen dat de vereeniging hare eigene zelfstandigheid behield, en hoe, door aaneensluiting van werklieden door het gansche land, er meer kracht kan worden uitgeoefend in aller belang. Het programma van het Algemeen Ned. werkliedenverbond bevat allerlei be palingen, die in het belang der werklieden waren. Van de gewoue leden verklaarden zich eenigen sterk tegen die aanslniting. Zy vreesden, dat dit de ondergang zou wezen van de vereeniging en geloofden dat zy nu nog niet daarvoor geschikt was en dat vele buitengewone leden dan zouden ophouden haar te steunen. Zy zou dan verdacht worden van oproe righeid. Het gevoig was, dat by stemming over het voorstel de stemmen 6 tegen 6 staakten. In eene volgende buitengewone vergadering zal het voorstel nu opnieuw worden behandeld. Daarna werd gelezen een brief van den heer Ti. Fe Rot, te Rotterdam, waarin deze wat onze lezers reeds weten verklaarde niet andera dan op Zondag te kunnen komen om in het belang der werklieden te spreken. Met 8 tegen 4 stemmen werd door de gewoue leden, waarvan eenigen verklaarden in zulk een voor dracht op Zondag volstrekt geen eabbats-schennia te zien, besloten dien beer uittenoodigen op zulk een dag over te komen. Op voorstel van den heer Van der Pauwert werd besloten, bovengenoemde bnitengewone vergadering te beleggen na die te honden voordracht, daar de heer De Rot zeker ook wel eenige inlichtingen zou geven over het Algemeen Ned. Werkliedenverbond en de leden van „Eigen Hulp" dan van zelf weer iets meer kon den vernemen wat bet nemen van een besluit hun gemakkelijk maken kan. De bepaling van den dag, waarop die buitengewone vergadering zal worden ge houden, is verder aan het bestuur overgelaten. Volgens heden (Maandag) outvangen bericht heeft de heer De Rot zich bereid verklaard, Zondag s.s. te spre ken over Beschouwingen over den algemeenen toestand van den vierden stand en zijn gevolgen Z. M. de Koning heeft d n Minister van Bni- tenlandsche Zaken op diens voordracht gemachtigd om, tot beëindiging van den oorlog in Znid-Amerika, de goede diensten van Zr. Ms. regeering, in overleg met de regeeringen van Frankrijk, Groot-Brittannie en Italië, aan die van Chili, Bolivia en Peru aan te bieden. (Amst. Ct.) De Willem Barents vertrok Zaterdag te 10 oren van Amsterdam en stak te 2 uren in zee. Een gelukkige reis en behouden thuiskomst wenscht zeker ieder Nederlander met ons de kloeke bemanning van harte toe. (VRIJDAG 10 JUNI.) In de Zondagavond gehouden vergadering van het bestuur der Vereeniging tot het regelen en be vorderen van volksvermaken alhier is vastgesteld het programma voor dien dag, waarop zullen plaats hebben de feestelijkheden, door de Goesche bur gerij aantebieden aan de leden der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Zooals men weet zal dan een festival en een wedstrijd in bet uitvoeren van de ouverture n TJne fete champêtrevan Labory plaatshebben. Het muziekgezelschap van Fjjnaart, dat zich tot deelneming aan eerstgenoemde had aangemeld heeft, door onvoorziene omstandigheden en gemis van een paar werkende leden, van dat plan moe ten afzien. Aan den wedstrijd zullen vier gezelschappen deelnemen en wel: Gonstantia van Borgerhout, St.-Cecilia van Hontenisse, Arti et Amicitiae van Oirschot en Eendracht van Stabroek, terwijl ook misschien Oranje van Wouw zal meedoen. Aan het bewuste programma ontleeueu wij het des morgens te acht uren op de Groote markt, tot opening der feestelijkheden, Reveille, uittevoe- ren door het stafmuziekkorps van het 3e regiment infanterie uit Bergen-op-Zoom, onder directie van den heer N. A. Bouwman. Te ruim kwart vóór negen uur ontvangst van eenige muziekgezelschappen aan het station, die in optocht, begeleid door een eerewacht, naar de so ciëteit Van ongenuchten vrij zich zullen begeven, waar de plechtige ontvangst en het aanbieden van den eerewijn zullen plaatshebben. Te half elf uren in het koffiehuis iDe Prins van Oranjeaanvang van den wedstrijduitvoering van het concours-nommer door de gezelschappen Gonstantia van Borgerhout en Eendracht van Sta- i-ioek, in volgorde, bij loting te bepalen. Deze wedstrijd kan alleen worden bijgewoond door de leden der Maatschappij van landbouw en van Volksvermaken op vertoon van hun diploma over dit jaar. Op hetzelfde uur op de Groote markt uitvoering door verschillende muziekgezelschappen. Te twaalf uren wederom ontvangst van de overige muziekgezelschappen, die op dezelfde wijze, als die te negen uren aankomen, zullen worden ontvangen. Te éen uur groote optocht, te houden door alle aanwezige muziekgezelschappen met hunne banieren. Die stoet, voorafgegaan door de eerewacht en het stafmuziekkorps, hierboven genoemd, zal be staan uit twee afdeelingen. In de eerste afdeeling zal zich ook bevinden een wagen, getrokken door acht paarden, en be vattende de attributen van den landbouw, benevens een wagen, waarop de uitgeloofde medailles. De gansche stoet zal van de sociëteit Van on genuchten vrij gaan door de Kerkstraat naar de Groote markt, waar het geheel voorbij het stadhnis zal defileeren. Het Dagelijksch bestuur zal worden nitgenoodigd zich op dat tijdstip op het raadhuis te bevinden. Daarna zal de stoet gaan tot aan de brug over de kade, waar de eerste afdeeling verder zal trekken naar het tentoonstellingsterrein, om den bestuurs leden der landbouwmaatschappij een aubade te brengen. Een drietal muziekgezelschappen zullen op dat terrein eenige stukken uitvoeren. De tweede afdeeling keert van de brug weer naar de markt terug. Ook daar zullen de overige ge zelschappen zich doen hooren, terwijl in »De Prins van Oranje" de wedstrijd zal worden voortgezet door de gezelschappen St.-Cecilia van Hontenisse en Arti et Amicitiae van Oirschot, eveneens in volgorde, bij loting te bepalen. Te vijf uren in de groote zaal der sociëteit Van ongenuchten vrij" plechtige uitreiking der prijzen en medailles. Te acht uren op de Groote markt muziekuit voering. Te tien uren bals in de lokalen van het koffie huis van Mej. de wed. Hartman, van het vSlot Oostende" en r.De Prins van Oranje." Deze bals zijn voor een ieder toegankelijk; com missarissen van orde worden door bet bestuur der vereeniging van Volksvermaken benoemd. Dat bestuur zal zich ter gelegener tijd wenden tot de ingezetenen met de uitnoodiging, om gedu rende Woensdag, Donderdag en Vrijdag 8, 9 en 10 Juni door het uitsteken van vlaggen een bewijs van ingenomenheid en aan de gemeente een fees telijk aanzien te geven, en tevens om op den laatsten avond, Vrijdagzooveel mogelijk te illumineeren. Het beursgebouw, voor dien dag aan het bestuur van Volksvermaken afgestaan, zal, wat de boven zaal betreft, gereserveerd wezen voor de bestuurs leden van de Landbouw-maatschappij en van Volks vermaken, voor de leden der landbouw feestcom- missie, der directie van de sociëteit n Van onge nuchten vrij", de leden der eerewacht en de ver tegenwoordigers der pers. Voor die allen zullen ook in de groote zaal der sociëteit V. O. V. bij de ontvangst der gezelschap pen en de uitreiking der medailles gereserveerde plaatsen beschikbaar wezen. Het benedengedeelte is toegankelijk voor de leden der Vereeniging tot het regelen en bevorderen van Volksvermaken op vertoon van hun diploma. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Wilhelminadorp. Vrydag II. is door het kies college alhier toezegging van beroep gedaan aan den oandidaat A. S. Talma.

Goessche Courant | 1881 | | pagina bijlage 1