1881 N°. 55. Dinsdag 10 Mei. 683t<" Jaargang Bij dit nummer behooren twee bijvoegsels, Een goed geslaagd plan. Kiezerslijsten. Onderzoek vau schutterplichligen. Vergunning voor industriëele inrichtingen. Mededeelingen op verschilleud gebied. GOESCIIE De aitg*ve dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vr/jdagavoiom uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten üoea, 1.76. A&onderlijfce u M&mtc* 6 et. met bijblad 10 cb COURANT. De prijs van gewone advertentiën ie van 1—5 regels 50 cf., elke regel rneei 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adverteutie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen woiden van 18 regels 1.berekend.. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, SO c Aanvragen om'en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg, In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau vaa NIJGH VAN DITMAB en verder bij alle boelcverkoopers en postdirecteuren. waarvan een de Zomerdienstregeling op de spoor weg tijn Fltssingen-Rcszendaal bevat, die 16 Msi aanvangt. In het andere komt o. a. voor een uittre keel uit het programma van den laatsten dag der landbouw- feesten. Met eene bijzondere voorliefde hezochten wij Zondag de tentoonstelling van kunst en nijver heid, met daaraan verbonden wedstrijd voor den handwerksman, die thans in het Schuttershof te Middelburg wordt gehouden. Die voorliefde sproot vooral voort uit warme sympathie voor de onderneemster de vereeni- giug «Uit het Volk voor het Volk/' die reeds zoo menigmaal getoond heeft practischen zin aau kunstzin te paren. Maar bovendien, of liever gezegd vooral, had den wij deze poging met bijzondere belang stelling gadegeslagen, omdat zij geheel past in het kader van een plan, door ons, in navolging van andere, aangegeven ter reorganisatie der kermis. Er deed zich hier vooral de vraag voor door pessimisten, die men op elk, maar vooral op dat gebied zooveel aantreft, meermalen gedaan of zulk eene zaak ook kans vaa slagen heeft in gemeenten van den tweeden rang. Dat in plaatsen als Amsterdam en Rotterdam, waar de kring uitgebreider is en de belangstel ling vaak algsmeeuer en grooter, dergelijke on dernemingen slagen, is eerder te begrijpen, al is de uitvoering ook moeielijker, dan in meer be scheiden omgeving. Wij vonden het daarom eene stoute onder neming om iets dergelijks op touw te zetten, te meer wijl men daarbij zooveel te kampen heeft met onverschilligheid en onbekendheid. Maar wij gelooven, dat aan de meeste dier bezwaren het hoofd is geboden, en dat de uitslag, de verwachting verre overtroffen heeft. Middelburg heeft voor dergelijke ondernemingen eene eenige gelegenheidhet Schuttershof, en daardoor veel voor op andere gemeenten. Dadelijk bij het binnentreden der tentoon stelling nu wordt men aangenaam getroffen. Het rangschikken der inzendingen heeft met smaak en bijzonderen tact plaats gehad. De meeste voorwerpen komen goed uiteu geen inzender behoeft zich zeker te beklagen dat men zijne inzending over het hoofd zien zal. De afdeeling schoont kunsten bevat meer of minder schoone schilderijenmaar vooral uit stekende photographieën. Middelburg heeft daar het bewijs, dat het op dat gebied in mannen als Bauer en O. Hiemstra, firma J. Korsten, dege lijke photographisten bezit. De rubriek ambachten en nijverheid levert de grootste verscheidenheid waarbij het niet mo gelijk is in veel bijzonderheden te tredente minder daar vele namen van inzenders in den kring onzer lezers niet bekend zullen wezen. De groote étalage van de heeren ff. Alberts Lzn. Co. zal zeker niemand voorbijgaan, evenmin als de mahoniehouten roeiboot Emma van de firma Den Bouwmeester, Borsius 8f Van der Leijé, maar men wijde zijne aandacht eens aan het fijne werk, aan de keurige marmer- en houtschilderijen, aan kleine vaartuigen en scheep jes, aan de verschillende trappen, aan een model coulistafel met twee bladen, gemaakt door een 1 fijarig jongmensch en bekroond met den eersten prijs, en aan een keteltje met komfoor uit een Zeeuwschen duit vervaardigd, met tafelmatje uit een halven cent gemaakt, waarin een stui vertje. Ouder de rubriek handwerken en liefhebbe rijen vindt men veel keurig snijwerk, waaronder dat van zekeren Puijpe uit Oost-Souburg met zijne pijpenkaeten en messen wel eene eerste plaat» inneemt. De vereeniging „Tesselschade" zond ook veel bezienswaardigs in. Het was ons doel niet eeu overzicht te geven van de geheele tentoonstelling zoo iets is moeie- lijk en een catalogus stelt een ieder in de ge legenheid op goedkoope wijze zulk een over zicht te verkrijgen. Wij haddeu eene andere bedoeling. In de eerste plaats wilden we de aandacht erop vesligeu en de bewoners vau Zuid- en Noord-Beveland opwekkeu de tentoonstelling te gaan bezichtigen. Iu de tweede plaats wilden wij hier een paar opmerkingen te neer schrijven, waartoe wij bij ons bezoek aanleiding vonden. Wat ons het meest aantrok in deze gansche zaak is de houding van den haudwerkstand, en daardoor de wedstrijd voor den handwerksman. De jury heeft bij dit deel vooral getoond een juisten blik te bezitten en heeft een praktischen weg ingeslagen. Men weethoe zij rekenschap aflegde van hetgeen haar leidde tot de gedane uitspraak hoe zij de bekroonden onder het oog bracht dat niet het volmaakte van hun werk die on derscheiding hun verschafte, maar h«t uitstekende ervan boven andere inzendingen. Het Hsteeds hooger" moet de leuze blijven. Nu valt het te betreuren, dat sommige ais» bachten en takken van nijverheid niet warpn vertegenwoordigd, maar men verlieze niet uit het oog, dat er waarlijk tegenover die schaduw zijde eene groote lichtzijde staat. Het geldt hier eene eerste poging in die richting; en wanneer men nu leestdat aan den wedstrijd tal van personen deelnamen, dan gelooven wij, ook met het oog op het ingezondene zelfdat er veel reden is om bemoedigend op den ingeslagen weg voorttegaan. En nu deed het ons juist genoegen om op Zondag een dag, waarop handswerkslieden voor 0,10 konden toegelaten worden de tentoonstelling te bezoeken, omdat wij dan de gelegenheid hadden eens na te gaan of er be langstelling besfond. En toen wij vernamen, dat er dien dag 1437 personen a 10 cents behalve 315 voor een kwartje, 40 met doorloopende kaarten en 64 inzenders de tentoonstelling bezochten, zagen wij in die opkomst een dubbel verblijdend ver schijnsel, wijl dit eerstens een protest is aan het adres van hen, die zoo jammeren over schennis van de Zondagsrust en den mond vol hebben van den tegenstand, dien het houden van dergelijke tentoonstellingen enz. onder het volk zelf vindt, en ten tweede bewijst hoe ook onder de werklieden zeiven de belangstelling voor zulke zaken kan worden opgewekt, als men maar de gelegenheid geeft. Eigenaardig waren de opmerkingen die wij vernamende ingenomenheid, waarmee velen de stukken zochten en bekeken van hen, die tot hunne familie en bekenden behooren. Zoo wordt de naijver geprikkeld en de ijver van anderen, die niet inzonden, opgewekt. Dit geeft weer gegronde hoopom voor de toekomst meer en meer medewerking te ver wachten. Daartoe kunnen echter ook de bazen mee helpen. Wanneer zij aan hun werklieden eeu genoegelijken en tevens nuttigen dag willen ver schaffen stellen zij hun in de gelegenheid de tentoonstelling te Middelburg te bezichtigen niet alleen door hun den tijd maar ook eene bij drage daartoe te leveren ter vergoeding van de reiskosten. De werklieden kunnen elk in zijn vak er veel schoons zien en daarmee hun voordeel doen. GOES, 9 MEI 1881. Jhr. mr, J. J. Pompt fan Meerdervoort heeft de candidatuur, van anti-revolutionaire zijde hem aan geboden aangenomen. Na het onderteekenen van het anti-revolutionair programma verwouilert one dit niet. Wy vtrwanhtten niet anders. De verdwaalde broeder van weleer, op wiens hoofd de Standaard eens zulke harde slagen rallen deed, is weer in genade aangenomen I De mantel van den beer Saaijmans fader zal op hem neerdalen I Hy zal worden een uitverkorene der party. Conservatief wisten wy, dat de heer Pompe was; zoo anti-revolutionair als hij ons nu wordt voorgesteld, dachten wy hem met. Is er zwenking in zya beginselen optemerken Wij ge'ooven zeker van ja. En daarop lette men vooral! Persoonlyke eigenschappan, persoonlijke hekendheid zullen bij zijne verkiezing veel invloed uitoefenen. Maar men lelie cok eens op zwenkingen die van beginselloosheid g'tuigen, en op afwijkingen op ander terrein, die, naar ons idee, stryden met de anti-revo lutionaire beginselen. Of is de heer Pompedie op kerkelyk gebied in onze oogen prijzenswaardig liberaal ge noeg was moderne predikanten bij het aanne- nemen van nieuwe lidmaten terzy te sta&D wat zyne orthodoxe mede-ouderlingen niet wilden doen toch op politiek terrein zuiver genoeg in de leer De kiezers zullen het ons zeggen Of neen, dat niet. Velen verdiepen zich daarin minder. Zjj vragen naar redenen geheel daarbuiten, en letten al zeer weinig op vastheid van hrginseleu. Maar de vrijzinnigen dienen hierop wel te letten Dit is honderdmaal gezegddoch kan niet genoeg worden herhaald. Laat hen dau nu vooral meer dan ooit protfgteeren en krachtiger dan ooit zich toonen door aaneensluiting Door heu moet nog van begin af aan gekozen worden. Zij wikkrii en wegen met kalmte en verbloemen zich den ernst van bet oogenblik niet. Een lid moet aftreden, dat trouw bleef aan zijn vaandel. Dit reeds is voldoende, om niet lichtvaardig in zyne keuze te wezen. Wij benadeelen niet gaarne iemand en toch, onwe tend kan men dat zoo lichtelijk doen. Dit bemerkten wy Zaterdag. Eu juist, Omdat wy geloo'en dat velen van het paniek even onwetend met de verplichtingen van I een stationsobef zyn als wy warenwillen we die ervaring meedeelen. Elk kaartje, dat aan een station door een aange komen passagier niet wo'dt afgegeven, berokkent den stationschef het nadeel van 10 cents boete. Op bet station Middelburg aangekomen, waohtten wij om overwegende redenen op het perron het vertrek van een tegelykertyd uit Vliesingen aangekomen trein af. Toen wy daarna door den uitgang wilden heengaan en daaroy ons kaartje afgeven, was die uitgang ge sloten. Vervolgens vertrekkende dott de wachtkamer was het de eratioiiechef, die ons op zijue eigenaardige wijze bet kaartje afvroeg, het gepleegde verzuim ons ondtr het oog bracht ea ons meedeelde welke echad wy hem zonder kwade bedoeling bijna hadden beiokkend. Wij behoeven niet uit dankbaarheid voor de wel levende wyze, waarop die chef zulke opmerkingen maakt, een en ander meetedeelen- Het is eleobls one doel mee te werken om aan zulk eene bepaling pu bliciteit te geven, opdat menigeen zich, ter Voorkoming van schadeberokkeuing, uit onwetendheid, aan anderen, zioh voor zulk een verzuim zon kannen wachten, en wat minder lichtvaardig met zijn kaartje omspringen. Zon het anders niet in het belang der stationechefs wezen, alt men zulke bepalingeu eens aan het publiek bekend maakte Een reiziger die aankomt, zal zeker niet dan in dringende noodzakelijkheid langer op het perron ver toeven dan uoodig ismaar behalve in dat geval gebeurt het raak by drukte, dat men vergeet zyn kaartje aftegeven, of dat de oontroleur vergeet het aan- te nemen. De BURGEMEESTER, VOORZITTER van het boofd- kiesdistrlct GOES brengt bij deze ter kennis van be langhebbenden, dat de KIEZERSLIJSTEN van al de ONDERKIESDISTRICTEN bij hem zijn ingekomen en dat deze ter secretarie zijn gedeponeerd, alwaar zij dagelijks, met uitzondering der Zon- en Feestdagen, van '«morgens 9 tot's namiddags 2 uren, door iedereen kunnen worden geraadpleegd. Goes, den 7 Mei 1881. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dafc de Com missie, bedoeld in art. 15 der Schutterij wet, hare eerste zitting zal houden op Donderdag den 19 Mei aanstaande, des middags te 12 uren, in een der zalen van bet Raadhuis. Deze eerste zitting is gewijd aan het onderzoek van hen, die in het vorige jaar voorwaardelijk zijn vrijgesteld en van de redenen hunner vrijstelling. Burgemeester en Wethouders roepen met den meesten aandrang de belanghebbenden op, voor die commissie ter genoemde zitting te verschijnen, daar zij, die hierin nalatig blijven, geacht worden geene redenen van vrij stelling te hebben en onmiddellijk worden ingelijfd. Goes, den 7 Mei 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. G. DE WITT HAMER. De Secretarie, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door IZAAK LUTEIJN vergunning ie verzocht, om in het perceel wijk C. no. 28 in de Lange kerkstraat te mogen oprichten een BANKETBAKKERIJ; voorts dat dit verzoek met de bijlagen ter secret"rie is «er visie gelegd en dat op Zaterdag den 21 Mei 1881, des namiddags te édD uar, ter hunner vergaderkamer in het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven tot het kenbaar maken en toelichten van bezwaren tegen de inrichting. Goes, den 7 Hei 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretarie, HARTMAN. OPENBARE VERGADERING VAN BEN ItAAD der gemeente GOES op DONDERDAG den 12 Mei 1881 des namiddags te 2 uren. Goes, den 9 Mei 1881, De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Specificatie der kosten van de gemeente-apo theek. III. Adres der onderwyzere, thans werkzaam aan school B, om verhooging hunner jaarwedde. IV. Verzoek ven J. De Lange, om ontslag als on derwijzer en benoeming oasu quo van zyn op volger. V. Aanwyzit g van twee leden voor het stembureau by de verkiezing voor de Tweede Kamer der S'aten-Generaal. VI. Aanvrage van het burgerlijk armbestuur, om opheffing der afzonderlijke administratie van bet fonds der weezen Blankert. VII. Wyziging der instructie voor den concierge van het Manhuis en voorstel van burg. enwitb. omtrent zyne benoeming. gBBggg Het denkbeeld om aan Prof. Bartinq een adres van hulde aantebieden voor zyne bemoeiingen in het belang van Transvaal vindt meer en meer ingang. Ook te Goes is een adres in omloop, dat reede eenige bandteekeningen telt. Wie daarop nog teekenen wil kan zich wenden tot de heeren ds. J. Post, J. Fransen fan de Putte en Joh. L. Von der Pauwert, De heer H. Ph. Monti te Killand-Bath is, na afgelegd examen, met ingaDg van 15 Mei a. i. be noemd lot surnumerair aan het elation Goes. In een ingezonden sink in De Zoom wordt erop aangedrongen, dal de Katholieken in het dietrict Goes een eigen candidaat zullen stellen en daartoe aanbe volen de heer mr. S. Fan der Hegden, kantonrechter te Bergen-op-Zoom en lid van de. Prov. Staten in Noord- Brabant. Asn het bestuur der 6e afd. van de MaaUoh. van landbouw enz. te Bergen-op-Zoom is door prins Frederik f 100 geschonken als blyk van insenomen- hetd met da tentoonstelling, op 6, 7 en 8 Sept. a. s. aldaar te bonden. HH MM. de Koning en de Koningin hebben Zondag de hoofdstad verlaten en tun op At Loo aangekomen.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1