rechtzaken. gemengde berichten. Verder tal Toot die teotooMtellUig alhitt een» verloting worden georganiieerd, Waarvoor als prijzen de vooroaamite stokken, die geëxposeerd eijo, zullen worden aangekoaht in overleg met in de kunstwereld gunstig bekende beoordeelaars. Kantongerecht te Ooce. In de sitting van Vrijdag 29 April 1881 zijn de navol gende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen lo. i. P., J. V. en C. Sallen te 's-Heer Areodskerke en B.v,li.teHeinken6zand, beschuldigd van dronkenschap en, het maken van burengerucht, de le veroordeeld in eene geldboete van 15,50, Bubs. 2 dagen gev.straf c. e., de ove rigen vrijgesproken. 2o. F. N. te ïerseke, B. K„ H. KS. MM. v d V., J. M„ P. F. en O. J. S., allen te Krabbendijke, beschuldigd van het bevisschen der Schelde (de eerste zondèr consent), de le veroordeeld in eene geldboete van f 10, subs. 1 dag gev.- itrat c. e., de overigen vrijgesproken. 3o. G. W. te Schiedam, wegens het bevaren van het kanaal zonder voorzien te zijn van een algemeen regle ment, veroordeeld in eene geldboete van f 10, subs. 1 dag gev.straf c. e. 4o. A. Van I., te Graauw, wegens het bevaren van het kanaal zonder licht, veroordeeld als voren. Arrondiisements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn op Dinsdag 3 Mei 1881 de navolgende vonnissen gewezen tegen lo. J. M Le C., 16 j., te Middelburg, wegens oplich ting en diefstal veroordeeld tot 2 jaar cell. ger. straf en f25 boete c. e. 2o. B. De B„ 15 j., J. V., 15 j., beiden te Boschkape'le, wegens bedelarij in verbinding veroordeeld ieder tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 3o. C. H., 20 j te Axel, wegens mishandeling veroor deeld tot f8 boete c. e. 4o. E. S„ 14 jte Zuiddorpe, wegens diefstal ver oordeeld tot 3 dagen cell. gev. strat c. e. So. P. Van B., 54 j., aschkoopman te Eede, wegens hoon veroordeeld tot t 8 boete c. e. 6o. M. H.,25 j., zonder beroep, te Hulst,wegens bedelarij veroordeeld tot 7 dagen cell. gev. strat c. e. 7o. L. B., 22 j., arbeider te St. Jan Steen, wegens mis handeling veroordeeld tot f 12 boete c. e. LANDBOUW EN VEETEELT. Oostelijk deel van Zuid-Beveland. Over den •taat der veldgewassen en den toestand der verschil lende vruchten iu dit gedeelte van Zuid-Bevelaud kan bet volgende worden gemeld: Tariee. Ofschoon door de langdurige koude in den groei tegengehouden, gaat zy zich thans krachtig ont wikkelen en ataat aij over 't geheel genomen zeer goed. Zomeriarwe, door het liatate sachtere wtêr begun stigd, komt goed voor den dag. Rogge, dis bier weinig wordt verbouwdbeeft door de koude in slechts geringe mate geleden en ateat goed. p Gerit, Wintergerat, ofschoon hier en daar dan staande, laat zich overigens goed aanzien en belooft •en gewenachte ontwikkeling. Zamergerst. Daar daze goed te voorschijn komt mag men daarvan de beste verwaohtingen koesteren. Erwten en Bootten komen fiks uit en staan getot.d en krachtig. Orer 't algemeen laten ty zich zelfs overheerlijk aanzien. Flat. Het vroeg uitgezaaide slaat naar wensch. Overigens komt het ook goed op. Kooieend. Over dit artikel valt thans veel guu- •tiger te berichten en de toestand daarvan ia bemoe digender dan in 't vorige jaar. Het staat, hoewel op sommige blokken wat te dun, over 't geheel naar wtnsoh co prijkt mat een heerlijken bloementooi. Beetwortelenreeds gedeeltelijk uitgezaaid, zullen by blijvend dienstig wtêr spoedig geheel aan den grond lijn toevertrouwd. Aangezien er dit jasr weder veel ie uitgezaaid in een wel toebereiden akker en het zaad van puike qualiteit is, mag meu daarvan een (nines oogst verwachten. Ajut*. Ofschoon de verbouw daarvan dit jaar op groote schaal zonde plaatshebben, is de zaai uit hoofde de scbaarscbte en groots duurte vau bet zaad Biet zoo aanzienlyk als het voornemen Was. Alzoo heeft de landbouwer siju toevlucht geunmén tot groo- tere verbouwing van granen. Bardappelen. De vroege komen reeds flink uit den grond en staan beatde iate zijn in massa geplant, eu treffen goed weer. ff eilanden. De gedurende eenige dagen ingevallen zachtere weersgesteldheid heeft daarop een gunstigen invloed uitgeoefend, coodat ze reeds pry ken met een jeugdig en krachtig grosu, dat onder 't geuot van nu cn dan een zoelen regen ruimsoboots voedsel belooft ■antebieden. 't Is te hopen, dat de schrale koude der laatste dagen niet te lang aanhoudt! De oeettapel verkeert in een welvareoden en ge zonden toestand. Hier en daar ziet men reeds jong vee in de weide en zelfs melkkoeien buiten loopeu. Pruchtboomeu hebben minder door vorst geleden dan gevreesd werd. Reeds prijken ze met een heer lijken bloementooi; vooral leverea de kersenboom gaarden een prachtig gezicht op en beloven de ver wachting op een flinke opbrengst niet te zullen be schamen. Voor 't oogenblik is de toestand, wat landbouw en veeteelt betreft, in aanmerking de verwaohtingen gunstig te noemen. Breede Watering bewesten Yerseke. In de beden, Woensdag, in het koffiehuis nDe Prins van Oranje" alhier gehouden vergadering waren tegenwoordig 59 ingelanden, uitbrengende 112 stemmen. Voorzitter was de heer mr. B. V. Van der Bilt, dgkgraaf, secretaris de heer II. Van der Meer Móhr, ontvanger-griffier. Na bet benoemen van eenige commissiën en bet doen van mededeelingen, bracht de voorzitter een ampel rapport nit nopens den toestand van den polder en wel over de uitgevoerde werken en de suatie-middelen. Daaruit bleken de gunstige uitkom- aten der in den Tersekemoer uitgevoerde werken, omtrant de rampen, dat slechts geringe Btormschade was geleden, en twee oeverafschuivingen hadden plaats gehad, en eindelijk dat de peilingen gunstig waren voor wat den verdedigden oever, ongunstig voorzoovei het onverdedigde oevervak betreft. De commissie, benoemd tot onderzoek der be grooting 1881/2, bracht daarna verslag uit, waaruit bleek, dat het goed slot werd geraamd op 12000, onvootzieu op 13685,87 dat tot dekking der uit gaven werd voorgesteld 16 per hectare djjkgesohot te heffen en 9000 tjjdelijk voor een jaar te Ico nen, om de gebeele waterleiding van 1843/5, zoo mogeljjk, in éen jaar te kunnen verdiepen. Overeenkomstig het advies der commissie werd de begrooting alzoo vastgesteld. De directie gaf daarna een verslag van een voor- loopig ingesteld onderzoek naar den toestand der Zeesluis en geul te Kattendijke en stelde voor om vooralsnog tot geen verdieping daarvan overtegaan, maar een grondig onderzoek intesteilen naar de beste wijze, waarop eene betere uitwatering voor het westelijk gedeelte der Breede Watering kan worden verkregen. Daartoe werd besloten. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De minder gunstige tijdingen omtrent Frank- rijk'e bedoeling met Tunis hebben een protest uitgelokt. Het Fransche blad de National ver klaart, dat de Fransche regeering volstrekt geen plan heeft op inlijving van of het protectoraat over Tunis. Er is alleen besloten, dat de troe pen zóo lang de veroverde stellingen zullen be zet houden, totdat Frankrijk de degelijke waar borgen zal verkregen hebben, die het sinds lang al eischte. En meer en meer plaatsen, o. a. Bizerta, een versterkte zeehaven van Tunis, worden door de troepen bezet. Dit maakt den toestand in Tunis zeer gespannen. De priesters zijn bijeen geroepen, en men vreest dat de heilige oorlog zal worden gepredikt. Men begrijpt hoe dan bei fanatisme zich zal doen kennen, temeer wijl Italië nog steeds, zijdelings, den Bey tegen Frank rijk opzet, en diens broeder, een vriend der Franschen, streng wordt bewaakt. In het Engelsche Lagerhuis zal een radicaal lid opponeeren tegen het oprichten van een monument ter eere van Beaconsfield, wat in Westminster-Abbty zou geplaatst worden. Het ingediende ontwerp omtrent de toelating van nieuwe leden stelt het doen van een eed of het afleggen eener verklaring facultatief. De behandeling van dit ontwerp is verdaagd. Zooals men weet is de Iersche afgevaardigde Dillon gearresteerd hij hield te opruiende rede voeringen. Uit de Transvaal voortdurend verwarde be richten, die volgens de Engelschen van grooie vijandschap jegens hen getuigen. Dinsdag is de zitting van den Volksraad in den Oranje-Vrijstaat gesloten door president Brand. Deze hield eene vredelievende rede. Hij gaf de hoop te kennen dat de vrede, tus- schen Engeland en de Transvaal gesloten, altijd moge duren, en vroeg verlof om deel te nemen aan de zittingen der Koninklijke Commissie te New-eastle. De volksraad verleende het verlof, en president Brand is daarop onmiddellijk naar New-castle vertrokken om deel te nemen aan de beraadslagingen. Het feestelijk afscheid van prinses Stefanie aan Brussels burgerij heeft Dinsdag, onder begun stiging van schoon weder en onder eene onbe schrijfelijke geestdrift van duizenden toeschouwers, in de beste orde plaats gehad. In Rusland moeten bij den Czaar en Melikof groote plannen bestaan. Wat zij ten doel heb ben, weet men niet. Alexander III blijft nog steeds dralen met de invoering van hetgeen zijn vader voornemens was te doen. Na diens dood heeft men een soort plan daarvan gevonden. In Petersburg wordt men meer en meer ver bitterd over de strenge maatregelen, die geno men en in den blinde uitgevoerd worden Overzicht van den stand der koersen. Hos heviger der alter Russen Czaar de NihilisOn Vervolgt, hoemeer de overtuiging in de gegrondheid hunner beginselen toeneemt en hoe meer Nihilisten er als 't ware uit deu grond opkomen. De vervolging prikkelt huu' hartstocht en de wreede vonnissen van het hoofd vau den staat werken er toe mee huune ge leder en te versterken. De geschiedenis raadplegende, wordt ons meegedeeld hoe schier altijd het verkrijgen van volksrechten ge paard gaat met bloedige binoeu'andsche beroeringen; en dau met weemoed gadeslaaude, dat de nieuwe Keizer, ook deu weg rao strenge repressieve maatre gelen kiezende, in de toekomst waarschijnlijk eene herhaling voorbereidt vau wat het verleden der ver schillende volken ons te aauichouwen gerit, behoeft het ons niet te verwonderen dat de uoteering der Rusiische Staatsfondsen wederom eene algemeene ver mindering aanw(jst. Na den Turkscben oorlog hoopte men dat bet rjjk een tijdvak van rust eu van nationale ontwikkeling zon tegemoet gaan, doch hoe wordt die verwachtiog teleur geeteld I Al is er in de naaste toekomst zoolang de Russen in soldatenpaljes, by gemis aan algemeene sympathie, het (brooze) bolwerk voor den troon uitmaken geen gevaar, de houder vau Rus sische foudien, vroeger steeds gewoon elechte op deu vervaldag der coupons te letten, herii thans tot strengen plioht ateeda een oogje in 't seil te houdeu. En de kapitalist doof gebleven voor den meermalen her baalden raad om toch slechts een gedeelte van tjjn vermogen in Ruisen te beleggeu wordt daaraan by vernieuwing dringend herinnerd. De noteering der Russische waarden uitge.iondeid, geeft eene vergelijking der koersen overigens geen ongunstige uitkomsten. Den Oostenrijken kwam de meerdere liefhebberij der Oostenrijkers teu goedeala bewijs vau vertrou wen iu Oostenrijks toekomst, wordt met genoegen ontwaard, hoe iu het rijk. zelf de aankoop der natio nale ecbuldbrieven toeneemt. Al zjju we eveuwri bereid te erkenueu,dat de toestand van het land ver betert, toch bljjven we van meeniug dat de Oosten rijkers geen groot vertrouwen verdienen immers nog steeds heeft de regeering met een chronisch tekort te kampenDezer dagen nog kou de minister bij de beraad slaging over het budget ten optichte van het duur zame tekort slechts metdeeleo, dal hij hoopte dat het deficit langzamerhand zou verdwijnen door verbetering van den toestand van handel eu nijverheid, in ver band met doelmatige liuaneiëele ma&liegeleu. We vinden bel niet gevaarlijk wat goud-, zilver- en pa- pierreule te koopeu, maar meeneu te moeten waar schuwen tegen opscbroeviug der koetsen; 'i is tegen woordig alsof de Oostenrijkere eu Hongaren in de mode zyn de hoedeu a la barrette worden op initia- litf van de Parijeche belanghebbende mode-fabrikauten de dames wordt opgedrongen, de rente der beide rijks- helften door de beschermende tuarchenkomet der be- belaoghebbende haute-fluauce ouder de bijzoudere aan dacht van bet publiek gebracht. Nu weet meD, de mode „ia een rapsodie van grol en gril." (Fan Zeggelen.) We worden versterkt io die opvatting der belang stellende haute-finance door hel rapport van de min derheid der commissie, belaat met bet onderzoek vau bet wetsontwerp voor de meer besprokene conversie. Daariu wordt beweetd, dat de operatie iu de toekomst de lasten van den staat slechte verhoogen en nadeelige gevolgeu hebben zal, op grond dat de juiste wjjte vau conversie daarin sou bestaan, dat de staat eene inteiestbrsparing verkreeg zonder kapitaalauitbreidiiig zóo is het geschied in Engeland en Frankrijk, en zoo geschiedt het thans in Amerika. De rentelast echter too te verminderen, dat het kapitaal in dezelfde ver houding vergroot wordt, dat is geen conversie, maar een zelfbedrog of in het beste geval eens operatie, welke den daarbij betrokken bankiers belangrijke voordeelen aanbrengt en aaD de beursspeculatie eeu groote speelruimte geeft, maar voor den betrokken staat volstrekt geen voordeel oplevert, daar deze voor eeu betrekkelijk gering voordeel zijo gebeele toekomst verpandt. De regeeringsvoordrscht wordt door de genoemde minderheid daarom als gevaarlijk beschouwd, omdat zij eene oonvereiej onder gunstige omstandig heden geheel en al uitsluit (tengevolge vau kapitaals- vergrooting en nominaal iBgen interestvoet). De Turken hebben zich over de laatste dagen niet te beklagen. In'talgtmeen durft meu betere dagen voor de Turkenhouders hopen en iu 'l bijzonder voor de eigenaars van 1869ger obligatien, waarvan een zeer groot bedrog in handen zou zyn van den heer Rivers fPilstn, den bekenden financier, die zoo'n belangrijk aandeel heeft ia de guuetige reorganisatie der Egyptische financiëndie heer nn staat aait het hoofd van het Europeesche comité, waaraan bjj het tractaat van Berlyn de taak is opgedragen een gron dig onderzoek in te stellen naar den toeataud der financiën in het rijk der Halve Maan en maatregelen te nemen, welke tot[een algeheele reorganisatie kunnen leiden en dat thans van voornemen zou zijn, zijne werkzaamheden te hervatten, die gestuit waren geweest door de inmiddels opgekomen quaestie der Grieksobe grensregeling. Egyptenaren avanceerden Diet onbelangrijk, evenzoo Peruanenook Columbianen en Brazilianen konden wat vooruitgaan. Amerikanen (V. S.) zijn tegenwoordig soliede papieren by uttDemeudheid. De min. hoopt alle 6 pets. oblig. io 81/, pets. te convertesren; in verband met de aflossing der 1871 ger. ouligatiën, den boven besprokeu toestand van het Russische ijjk eu den daar herinuetden raad, zullen we wellicht onzen lezers een djenst doen met sommige soliede Amerikaansche Spoorweg fondsen op te noemen, dieteveus niette hoog staan. We meeneu hieronder te moeten rekenen 6pct. oblig. Missouri-Pacific-South geno teerd ongeveer 194 pet., de 6pcts. oblig.-Manitoba 2e hypotheek, 3 of 6 pet. oblig. Louisville Nash ville, 6 pets. obligatien Collateral Trust (Uuion Pac.fic). Rusland 1862. Coupon 1 Mei 1881 betaalbaar met ƒ30,27' en 15, 18*. Gestempelde eerste hgpotheek Boxel- ff'ezel-Spoor- wegmaatschappij. De uttkeering in geld op de cou pon per Met 1881 is voorloopig vastgesteld op 7 Na vaststelling der balans over '80 zal de defini tieve vaststelling plaats hebben. Indien geen byzoüdere omstandigheden dit ver- hindereu, zal deu 26en Juni a. s. de tramweg VlissingeuMiddelburg feestelijk en den 27en Juni a. s. voor bet publiek geopend worden. De dader van den Vrijdagavond te Rotteidam gepleegden moord is Zondag te Utreoht gearresteerd en naar Rotterdam overgebracht. Het mes, waarmee hy de misdaad pleegde, vond men nog by hem. Te Heusden is Zondagnacht een 23jarige schip persknecht over boord gevallen en verdronken. De ljjken van de meisjes, die bij den brand van de fabriek van kapok en beddereeren te Amsterdam vermist waren, tjjn uit de puinboopen te voorschijn gebracht. Te Z-veoaar zyn Zondagnacht ten huize van den heer A. J. eenige gouden voorwerpen benevens eenig geld gestolen. Aan den Zeedjjk bjj Pingjum [Friesl.] geraakte jl. Donderdeg een woonschip iu braudterwjjl de vrouw zich evan verwijderd had. Het gelukte haar nog twee harer kinderen naar buiten te brengen doch hel derde, een meisje van 8 a 9 jaar, kwam jammerlijk in de vlammen om. Van de geredden verkeert éen niet buiten gevaar, terwjjl het andere kind versoheidene brandwonden heeft. Ook de vrouw heeft eioh dierlijk gebrand. Het Sjarig zoontje vao den gemeenle-rtldwachtpr te ilpendam is in een stoot nabjj de ouderlijke Ver dronken. Te Eindhoven verdrouk het 3jarig dochtertje van den onderchef van den staatsspoorweg in eene looikuip. Vrjjdag is etn huiringe le Makkirgs, met sliet wat er in was eeu prooi der vlammeu geworden. Oorzaak eene kat, die een vonk op baar huid had, wat uit benauwdheid in het hooi gekropen. Te Ameide sijn sedert bet begin der pokken epidemie aangetast 55, overleden 18, hersteld 33 per sonen, terwijl 4 nog Ijjdende zyn. Geen enkele der overledenen was ooit met goed gevolg ingtëut. Niemand der aangetasten was in de laattle jaten gerevacoineetd, uitgezonderd éen, bjj wien echter die kunstbewerking zonder gevolg is gebleven. Van de herstelden waren 13 ongevaccioeetd en 20 vroeger ingeënt, hoewel eulka bjj de meesten reeds lang geleden was geschied. Ver reweg het grootste getal hunner Was slechts door variöltden aangetast. Gevallen van pokken hebben zich weder voor- gsdaau te Liusoboten (1), te Ammertodeu (2) en te Vuren (4), by niet vroeger iegeëote personen. Uit Wierutn wordt weer erg geklaagd over de Engelsche visschere. Vrjjdag was de Wiernmsche vloot, bestaande uit 15 visoltaken, aan het visrehen io de Noordzee onder de kust van Amelattd, toen op eens een massa Engelsche visscbeis kwamen opdagen; of schoon herhaaldelijk gewaarschuwd en vriendelijk ver zocht wordende een anderen koers te nemen, zoo meldt het bericht stoorden zy zich daar niet aan, maar zeildeD moedwillig dwars door het visebwant der onzen sneden de lijuen los en namen èn tuig èu vtsch mede, waarna zij zich verw jjdetden. Onze vis- schers, te klein in getal om zicb te verzetten, moesten dat met leede oogen aanzien. De schade, hun berok kend beloopt ongeveer f 400 sommige vissohets hebben zelfs tot 80 schade. Volgens nader beridht heeft de regeeriug maatregelen genomen om eene btrbalirig van deze brutaliteit te voorkomen. Weinig hoop voor de toekomst 1 Te Delft zyn drie jeugdige dieven, waarvan de oudste slechts 14 jaren is en die allen reeds met de gevangeniB hebben kennis gemaakt, gearresteerd, wyl zij in den laatsten tjjd zich opnieuw aan allerlei diefstallen schuldig maakte. Maandagochtend is te Amsterdam een bejaarde potster te water gerBakt en verdronken. Volgens la Meuse heeft Alofs, de rermoedeljjke moordenaar van de wed. B. te Smeermaas, door ge- wetensknaging gefolterd, zijn misdaad bekend en zich ook schuldig verklaard aan deo moord io 1873 te Swejjkhnizeu (Limburg) en aan dien in Febr. 1879 t« Maastricht gepleegd. Op last der hooge geestelijkheid is het klooster te Renaix (Be gie) wegens onzedelijke handelingen van twee der bestuurders, die gerechtelyk vervolgd worden, gesloten en daarvan kennis gegeven aan ouders en vaogden. Volgens le Bien Public zouden o. a. in Nederland zes inrichtingen bestaan, welke onder dat klooster tot dusver ressorteerden. Bij Nérac herii meu het lijk vau eeu brieven- brateller, die 9000 fr. bjj zich had, van alles be roofd en met messteken doorboord, op den weg lig gende gevonden. De overstroomiogen Vau de Miesouri-rivier eu haar zjjtakken hebben een sobade veroorzaakt vau 4 millioen dollar. Thaus is bet water takkende. Laatste en telegraphische berichten. Bij koninklijk besluit is It. T. Schmie- deman, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Domburg, benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen te Hontenisse. Bij koninklijk besluit is op het beroep van den gemeenteraad te St.-Maartensdijk van een besluit van Gedeputeerde Stalen van Zeeland, waarbij goedkeuring onthoudeD wordt aan een raadsbesluit betreflende de regeling der jaarwed den van onderwijzers aldaar, bet besluit van den gemeenteraad alsnog goedgekeurd met be paling, dat de gratificatie van ƒ100 zal blijven voortduren tot 1 Maart 1882. Op het beroep van den gemeenteraad van Middelburg tegen een besluit van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij de goedkeuring is onthouden aan een raadsbesluit tot opheffing eener openbare school, is het beroep ongegrond verklaard. 's-GRAVENHAGE, 4 Mei. TWEEDE KA MER. In de heden gehouden zitting zijn inge komen ontwerpen tot verhooging vau hoofdstuk 5 en tot bekrachtiging van Indische credieten. De discussie over het ontwerp, houdende strafbepalingen tegen desertie van zeevissehers, is aangevangen. De heeren Gratama, Bastert, Van der Hoeven en Van der Kaaij drongen allen aan op intrekking van het ontwerp omdat voor ziening tegen contractbreuk enkel van zeevissehers niet gerechtvaardigd is en het ontwerp ten on rechte zonder noodzaak ingrijpt in de verhou- pingtusschen werkgever en werknemer. Bovendien komen verschillende bepalingen reeds in het nieuwe strafwetboek voor. Op eene vraag van den heer Van der Kaaij verklaarde de Minister van Justitie,dat het tweede boek van het wetboek van koophandel wel toe passelijk was op zeevisschersvaartuigen, wat de heer Van der Kaaij stellig bestreed. Ook de heer Van der Linden bestreed het ontwerp als onnoodig en nadeelig wegens zijn eenzijdigheid. De heeren Van der Werk en Patijn daarentegen verdedigden het als gebiedend noodzakelijk met 't oog op de belangen der zeevisscberij, en de Ministers van Waterstaat

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2