Jen Inventaris van Jat koffiehuis, GEMENGDE BERICHTEN. Laatste en telegraphische berichten. li uiterlijke Stand Goes Vertrek der brievenmail uaar Oosl-lndiè. De dienst der verzendingen GRANDS HAGASINS da PRINTEMPS is weder hervat. UIVKRTKNTlHN G, H. VAN DER MEER MOHR. TE KOOP: Openbare Verkooping op Woensdag den 4 Mei 1881, Meubelen en Huisraad, Openbare Vrijwillige Verkooping. op Zaterdag den 14 Mei 1881, Meubilaire en Huishoudelijke Goederen, noman rarmoorA is. Op last van den tegenwoor- digen sultan wordt nu een streng onderzoek in gesteld. Er zijn getuigenissen afgelegd die zeer hooggeplaatste personen in deze zaak bezwaren. Drie beambten uit den hofstoet van den afgezetten sultan Murad hebben reeds bekend medeplichtig te zijn aan den moord. De eigenlijke dader moet de toenmalige minister van oorlog Hussein Avni- pacha geweest zijn. Ook Mahmud-Dama en Nouri-pachabeiden zwagers van den tegenwoordigen sultanmoe ien in de zaak betrokken zjjn zjj zjjn in hechtenis en door den sultan persoonlijk in ver hoor genomen. Deze wildein zjjn eerste op welling van toornbeiden doen hangen maar later werd besloten het recht zjju loop te laten. Suleiman-pachade verdediger van den Schipka- pas, die als verbannene te Bagdad woont, is naar Constantinopel ontboden om in verhoor genomen te worden. Voorzeker alweer een staaltje van de groote de moralisatie van dat rjjk. België's prinses Ste/anie zal heden van Brussel's burgerjj afscheid nemen. De prinses zal zich in plechtstatigen optocht over de voornaamste Boulevards begeven naar de beurs. Alle vereenigingen zuilen zich langs den weg scharen en de prinses de prachtigste bouqetten aan bieden. Men berekent die zoo wat op 250. Prins Budolf haar a. s. gemaal is te ver moeid van zijn tocht naar Jeruzalem om daarbij tegenwoordig te wezen. Onder de gemengde berichten vindt men eenige geruchten over het tegenwoordig verblijf van Bus- land's keizer. In het Zuiden van diens rijk heb ben ernstige mishandelingen van de joden plaats gehad. De ongeregeldheden begonnen den 15en April te Elisabethgrad. De winkels der joden werden geplunderd en de koopwaren vernield. De militaire macht deed wat zjj kou om het te belet ten. Haar taak werd te zwaar, toen den volgenden morgen de boeren uit den omtrek kwamen aan zetten. Den 16en waren de ongeregeldheden wat minder erg. In den volgenden nacht kwam mili taire versterking. Een jood is gedood en velen zjjn erg gekwetst. Vele joden namen de vlucht naar Odessa. Den lSen verspreidden de boeren, die aan de ongeregeldheden hadden deelgenomen en uit Elisabethgrad gejaagd waren, zich over de dorpen, en verwoestten de herbergen, welke door joden werden gehouden. Ook te Golta hadden dergeljjke ongeregeldheden plaats. Men plunderde de huizen. Dank zjj krachtige militaire bulp is de orde hersteld. In Petersburg is men zeer verontwaardigd, wijl de regeering gewaarschuwd was en zjj geene voor zorgsmaatregelen nam. De gearreateerde postbode K. van Maasbracht, verdacht >an het verduisteren van een aangeteekenden brief, heeft ijjne misdaad bekend. Het aan hem toe vertrouwde pakket wist hjj te openen, en daaruit een aangeteekenden brief met eene waarde van 40 te halen en dien voor eich te houden, terwijl hg het daarbjj gevoegde postadvies of nota vervalschte. Het is niet de eerste maal, dat eenige adressanten in die omstreken klagen dat onteangeue brieven ver minkt, beschadigd of kenneljjk geopend geweest zjjn. (N. R. Ct.) Nog voortdurend hoort men van overetroomingen in de Vereen. Staten van het centrum en het westen van de Unie. De steden St.-Paul en Kansas Cily zjjn o. a. overstroomd. In Illinois werd dezer dagen de brng over de Fox-rivier bjj Elgin door het water weggeslagen. Zjj werd tgdeljjk door etn veerpont vervangen. Donderdag was deze boot too vol geladen met passagiers, dat zg zonk, tengevolge waarvan 60 personen omkwamen, waaronder 30 kinderen. Men weet dat Rutland"i keizer Alexander 111 tegenwoordig verbljjf houdt op het kasteel Gatscbino. Er loopen allerlei geruchten omtrent de maatregelen, die in het belang van 's Keizers veiligheid zijn ge nomen. Een aantal soldaten werden er, zoo zegt men, voor 's Keizers komst aan deu arbeid gezet, nadat zjj te middernacht in de kerk plechtig hadden gezworen nooit te verraden wat zjj zouden maken. Binnen 48 uren waren de werkzaamheden afgeloopen,en de„wodka" (brandewijn) ontboeide spoedig de toug der militairen. Geheel Gatscbino verzekert, dat een onderaardscbe gang is gemaakt, die van 's Keizers slaapkamer naar de stallen leidt, waar een aantal paarden dag en nacht gereed staan. Om het gebouw slaan soldaten op schildwacht, 20 meter van elkander. De slaapka mer des Keizers beeft twee ramen, die 's nachts ge sloten wordeo met zware ijzeren blinden. In die kamer kan men sleohts komen door drie vertrekken, waarin 80 tot de tanden gewapende kozakken wacht houden. De dienstdoende generaal-adjudant houdt in het laatste vertrek, dat onmiddellijk aan 's Keizers slaapkamer grenst, de wacbt en heeft dadeljjk binnen zjjn bereik de knop van een eleotrisch apparaat, dat een klok in •Ik wachtvertrek binnen de omheining van bet paleis in beweging brengt, en de Keizer gaat nooit naar bed zou- der de deur te sluiten, zoodat niemand er kan bin nenkomen, als hjj zelf niet opendoet. Wjj willen aannemen dat een groot deel van die ge ruchten op rekening der fantasie geschreven moet wor den, doch in ieder geval bewjjzen zjj weer hoe weinig rustig en kalm het in Rusland isen hoe weinig benjjdenswaard het leven van der Aller Russen Czaar. MIDDELBURG, 2 Mei. Den 13 dezer maand zal voor de rechtbank alhier terechtstaan de boekhandelaar en boekbinder F P. Dhuij, wegens het verspreiden van geschriften, omtrent de Stemming te Groede, zonder naam van den drukker. 's-GRAVENHAGE, 2 Mei. In de heden ge- houden aitting is ingekomen een ontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst met de Akan- Maastrichtsche spoorwegmaatschappij. De discus sie is aangevangen over de motie Keuchenius luidende De Kamer, van oordeel dat de toelating van een christen-zendeling tot uitoefening van zijn dienstwerk in Nederlandsch-Indië niet behoort afhankelijk gemaakt te worden van de gemoeds- of andere bezwaren, die bij hem of anderen be staan tegen de vaccinatie of revaccinatie, gaat over tot de orde van den dag." De voorsteller zette nogmaals de zaak uiteen om aantetoonea, dat zendeling Dieger ten onrechte was voorgesteld als opstoker der Indische bevolking en weerspannig tegen bestuursmaat regelen omtrent vaccine. Hij protesteerde tegen de staatkunde der regeering, om op die wijze de zending tegentewerken. De heer Van der [loeven constateerde ook de antichristelijke zendelingspolitiek der regeering in den laatsten tijd en vroeg inlichtingen omtrent eene resolutie nopens het toezicht op Roomsche geestelijken in Menado. De heer Rombach constateerde het feit, dat vaccine bewezen is een afdoend middel te zijn tegen kinderziekte en gaf de regeering gelijk als zij een zendeling, die de regeeringsmaat- regelen daartegen beBtreed, niet toeliet. De Minister van koloniën herhaaldedat de zaak zeer eenvoudig was; dat de regeering slechts een zendeling gewaarschuwd had die de be volking tegen de maatregelen der regeering trachtte intenemen. Met 29 tegen 22 stemmen is eene motie tot sluiting van het debat aangenomen. Morgen repliceert de heer Keuchenius. WEENEN, 2 Mei. Bij de heden gehouden trekking der premieleening 1860 zijn gevallen op serie 14815, no. 5, 300,000, op serie 9059, no. 1, 50,000, serie 13678, no. 13, 25000, en op serie 10958, no. 18 en serie 19616, no. 3, ieder 10,000 florijnen. PARIJS, 2 Mei. De troepen in Tunis be zetten weder eenige stedea zonder eenigen tegen stand. KONSTANTINOPEL, 2 Mei. De Porie heeft de laatste Griekache grensregeling aangenomen. DUBLIN, 2 Mei. De stad is in staat van beleg verklaard. De arrestatie van Dillon wordt verwacht. Er heerscht groote agitatie. LONDEN, 2 Mei. Nadere berichten bevesti gen de vrees voor opstand onder de inboorlingen in Transvaal. Tentoonstelling van kunst en nijverheid met daaraan verbonden wedstrijd voor den handwerksman. MIDDELBURG, 2 Mei 1881. Hedennamiddag te 3 uren werd, in tegen woordigheid van heeren inzenders, in de groote zaal van het Schuttershof alhier bovengenoemde tentoonstelling die, met den aanhaar verbonden wedstrijd, haar bestaan te danken heeft aan de bemoeiingen van het bestuur der vereeniging „Uit het volk voor het volk", met mede werking der besturen van de afdeelingen der Maatschappij van nijverheid en der Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handswerksnij- verheid in Nederland geopend. Er hebben ongeveer 380 inzendingen plaats gehad op verschillend gebied en in bonte ver scheidenheid. Scheepshouwkunde meubelma kers timmermans-, smids- en schildersbedrijf zijn er ruim vertegenwoordigd. Een aantal schil derijen en teekeningen trekken de aandacht. Zoo ook proeven van boekdruk-, graveer- en bindwerk, litographie enz. Er is veel tijd en geld besteed aan de lief hebberij om voorwerpen uit hout te zagendaar onder zijn prachtige dingen. Voorts vindt men er vitrines, borduur— en kantwerk, hectografen, photographieën, proeven van postzegelarbeid en van huisvlijt enz.étala ges van aal bessenwijn, likeuren, azijnen, olie zaden en koeken; metselsteen, planken, vaatwerk, houten gereedschap, stoommachines, boeken, hoeden en koffers, een volledige sloep en nog veel meer andere zaken, waarop wij in een vol gend nommer meer bepaald de aandacht hopen te vestigendaar de catalogus eerst morgen wordt uitgegeven. Er is veel, maar er had nog meer kunnen zijn. Velen zijn teruggebleven, van wie men met reden medewerking en deelneming had mogen verwachten. Het geheel ziet er echter zóo goed uit, dat de wegblijvers ongetwijfeld spijt zullen gevoelen, te meer als wat wij hopen en vertrouwen de tentoonstelling door vele stad- en gewestgenooten bezocht wordt en de geleverde arbeid dus onder de oogen van duizenden komt. De opening werd bijgewoond door den heer Commissaris des konings, den heer burgemeester van Middelburg en den wethouder mr. Van Eekelen, zijnde de andere wethouder ongesteld. De voorzitter der commissie, de heer mr. G. N. De Btoppelaar, hield eene rede, waarin hij toelichtte hoe deze tentoonstelling en wed strijd tot stand zijn gekomen en welk doel er mede beoogd wordt. De vereeniging wilde den werkman zijne ledige uren in den winter met nuttigen arbeid doen doorbrengen en tegelijk zijne euergie prikkelen door prijzen en premiën, waarvoor van de ingezetenen geldelijke bijdragen zijn gevraagd en verkregen. De jury, met den heer P. D. Koning als voorzitter en den heer D. G. Kröber Jr. ais secretaris, heeft bij de beoordeeling van het voor den wedstrijd iugezondene gelet op vin ding, goede bewerking en smaak. Door 46 personen zijn 100 voorwerpen ingezonden, een niet groot getal, maar zooveel te meer eer vol voor de inzenders, waarvan velen getoond hebben wat de werkman kan als hij wil. De jury heeft een beredeneerd verslag uitgebracht mei beschouwingen over het voldoende en ont brekende. Daar het bestuur het niet wenschelijk acht dit verslag geheel openbaar te maken, maar het toch een weldadigen invloed vooral op jeugdige talenten kan uitoefenen, zijn de inzeuders tegen Woeusdagavond te 8 uren uit- genoodigd om eene bijeenkomst in het schutters hof bij te wonen, waarin het bedoelde verslag medegedeeld en gelegenheid tot bespreking er van gegeven zal worden. De reden, waarom zoo velen zich van inzen ding onthouden, ligt volgens het bestuur in de ongewoonheid der zaak, in onverschilligheid of ook wel in beschroomdheid tegenover vakge- nooten. De verschillende commissiën ontvingen, even als de leden der jury en in het bijzonder de heer J. J. H. Dooreuoos, secretaris der veree niging „U. h. v. v. h. v." hulde en dank voor de moeielijke taak, die zij zoo eervol hebben volbracht. Daarop werd mededeeling gedaan van de toe gekende bekroningen en den wedstrijd van den ambachtsman. Den bekroonden werd geluk ge- wenscht, onder opmerking dat zij de belooning niet moeteu beschouwen als een bewijs dat zij in hun vak reeds (lekwaam zijn, maaralleen als een blijk van waardeering van hun geleverden arbeid. De heer Doorenbos werd door den voorzitter uitgenoodigd, de aanwezigen te willen voorgaan naar de zaal der tentoonstelling, aan welke uiinoodiging door genoemden heer werd voldaan. Morgen is de tentoonstelling voor het publiek geopeud. Zooals men weet, duurt zij veertien dagen. Moge zij druk bezocht worden Zij is het ten volle waard. De entree is 25 cent. 306e Ö'i'AATB-LUTEUlJ. Ie kl. Prijzen van f 100 en daarboven Trekking van Maandag 2 Mei. Ie lijst. Ho. 6445 f 20000. Ho. 16456 f 5000. Ho. 8281 f1500. Ho. 13748 f1000. Ho. 9220 f400. Ho. 20349 f200. Hos. 9975, 12902, 18302 en 16633 elk f100. Algemeene vergaderingen van Ingelanden der verschillende polders in Zuid- en Noord- Beveland. Datum. Uur. Plaats waar de ver- Naam gadering wordt den van gehouden. polder, 4 Mei 2 Wiasekerke. Wiseekerke. 4 10 Goes. Breede watering bewesten Yerseke. 5 „10 Cortgece. Frederik. li1/. AdriaaD. 121/, Oud-Cortgene. 21/. Anna. 11 Oud- en Nieuw Noord-Beveland. 12 10ijt Krabbendijke, Krabbendgke-, Maags-, Oost- en Maire. 12 Xruiningen, Kruiningen. 16 10 'i-Heer Arendsk., Ouden Kraaiert. 18 's-Heerenhoek, Nieuw-West- Nieuwe-West, Zuid en Noord-Kraaiert. 21 „11 Riband-Bath, Reigerbergsche. van 30 April tot 2 Mei 1881. Geboren-, den 1 Mei', Cornelis, e. v. Cornelis Schrijver en Johanna De Dreu. Overleden den 30, Engelina Lammers, 84 weduwe van Willem Nobel. Via BRIND1SI, 5 Mei 7.30 's avonds. Via AMSTERDAM, 6 Mei 5.60 's avonds. Via NAPELS, (Fransche mail) 13 Mei 7.80 'sav. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. VAN DE Men gelieve evenals vroeger alle brieven te adresseeren aan M. Jules J.lLl'ZOT, te Parijs. Ondertrouwd C. J. KOOMAN met GEERTRUI DA LOUISE Van de WATERING. Goes, 's-Gravenhage, 28 April 1881. Van Limburg Stirumstr. 79. Ondertrouwd S. HARTOG met P. ORANJE. Goes, 29 April 1881. Bevallen van een ZOONF. DE KO- NINGH—DE BRUIJN. Dordrecht, 27 April 1881. Eenige kennisgeving. *t* Heden overleed mijne geliefde zuster mej. de wed. NOBELgeb. Laamers in den ouderdom van ruim 84 jaar, diep betreurd door haar eenige zuster. Goes, M. H. LAAMERS. 30 April 1881. Hartelijk dank aan de drie ledeo van den gemeenteraad te Heinkens- zand voor het vertrouwen en de belangstelling, mij betoond bij gelegenheid der benoeming van een geneesheer. 's-Heer Arendskerke, 2 Mei 1881. G. C. SCHILHAM, Genees-, Heel- en Verloskundige. Wie iets te vorderen hebben van of verschuldigd ziju aan de onder het voorrecht van boedelbeschrijving aanvaarde nalatenschappen van Abraham, Maria Pie- ternella, Jan en Jacoba Antonia Jans- sett, allen gewoond hebbende en overleden te Bath, worden verzocht daarvan opgave of be taling te doen ten kantore van den Notaris MULOCK HOUWER te Goesvdor of op 9 Mei a. s. OmtreDt de inrichting en den werk kring der Hollaiidsche Socië teit van LeveiisvrrzrUrri iigen. opge richt in het jaar 1807 te Amsterdam en tegen woordig onder het Bestuur van de heeren J. FOCK, Jhr. S. DEDEL, C. P. Van EEGHEN, J. T. Van BOSSE als Commissarissen, Jhr. mr. C. HARTSEN Jbs Zn. als Directeur en mr. J. P. PORTIELJE als 2de Directeur, zij i inlich tingen te verkrijgen aan het kantoor te Amster dam, bij HH. Correspondenten in de voornaamste steden des Rijks en bij den heer T. DRAIJER te 's-Gravenhage, Heerengracht 5, Generaal-Agent. Correspondent voor GOES de heer puike BRUINE BOONEN, geschikt voor den Zaai, bij C. DUVEKOT, Goes. des voormiddags le 10 uren, ten verzoeke en ten huize van P. De Jonge, aan het Lange Weegje onder Kwadendamme, ten overstaan van den Notaris MULOCK HOUWER, van EENE PARTIJ bestaande in: 1 Kabinet, 1 Latafel, 2 Pluimbedden, 1 Kastklok, 8 Kachels, 8 Spiegels, Tafels, Stoelen, Schilderijen, Koper-, Tin-, Glas- en Aardewerk, eenige Kleederen, voorts eenig Arbeidersgereed schap, Spek, Ham, Worst, Aardappelen, 6 Biggen en Brandhout. De Deurwaarder DE VOS, te Goes, zal des middags te éeu uur, ten verzoeke van den heer Joost Vergauwe, aan zijn koffiehuis, op de Vlasmarkt te Goes, op drie maandeD, veilen en verkoopen benevens een partij als: een Biljart, Buffet, Toonbank, een groote partij Tafels, Stoelen en Banken, Karaffen, Glazen en Kruikenvoorts 1 Kabinet, 1 Kastje, 1 Veeren Bed, Glas-, IJzer- en Aardewerk en 'tgeen verder te voorschijn zal worden gebracht»

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2