1881 N°. 46. Zaterdag 16 April. 68ste Jaargang. gemengde berichten. f.OESCHE O» uitgave daaer Courant geschiedt Maakdab-, Woensdag- en Vrijdagavond* uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, 100 binnen als bniten Goes, 1.76. Afzonderlijke nummers 6 et. met bijblad 10 ct. COURANT. De prijs van gewone advertentiën is van 1—5 regels 50 ct.. elke regel meer 10 els. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelide advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen woiden van 18 regels a 1.berekend.. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c Aanvragen om Jen vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkooperï en postdirecteuren. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Het nommer van Maandagavond zal, uithoofde van het Paaschfeest, niet ver schijnen. Goede Vrijdag, 1881. Hij droomde zich landhervormer. Er was oorecht in zijn land, verdrukking van zoovelen. Eerzucht zwaaide er den schep— ter; gebreken en (buten hadden zich jaren lang opgestapeld en zij, die de macht in handen had - dendeden te weinig, naar zijn gevoelen, tot hervorming. Wel beriepen zij zich op de onmogelijkheid om opeens alles te verbete ren, wat verbetering behoefde wel wezen zij met aandrang eropdat het volk niet ge schikt was om door eeo plotselingen omkeer tot betere dagen gebracht te worden dit alles kou hem niet overtuigen. Hij vroeg verandering. HÜ eischte die steeds dringender. En toen men niet naar hem hoorde, maakte hij zich tot martelaar. Hij sloeg zich den gewijden mantel om, en kroonde zich tot dienaar van de zaak der be vrijding van het volk. Hij deed dat met een schoon devies; hij noemde zieh naar het wezen der leer van den stichter: Christen. Die leer hield de eereplaats te midden zijner moreele overtuiging. Hij ver klaarde, dat elk christen verplicht is te strijden en desnoods te sterven voor de zwakken en, onderdrukten. Hij stelde er een eer in te ver kondigen het ware woord, dat het geloof zonder de werken doodt. En zijn grootste werk was: het bevorderen van moord. Langs dien weg meende hij de verwezenlij king van zijn droom te bereiken. En hij werd gevonnisd en veroordeeld om te worden opgehangen. Die man heet Jeliaboff en is een der medeplich tigen, zoo niet de voornaamste aanvoerder van de nihilisten, die den Russiechen Keizer hebben gedood. Duizenden zullen dien man veroordeelen maar nog meerderen zullen zijn daad verafschuwen. Doch vooral zal het eene verademing geven aan de rechtziunigen in de leer, dat diezelfde man ten slotte verklaarde de orthodoxe leer te hebben verloochend. En met een zekere zelfvoldoening van niet te wezen gelijk deze zal men verloochenen ook hetgeen nog gezegd is over de werken, die ge tuigen moeten, omdat het werd herinnerd van dien kant. En men heelt weer een grond te meer, om alle hervorming te dwarsboomen of tegen te houden, al is men overtuigd van het noodzake lijke. Als wij aan Jeliaboff en zijne tegenstanders denken, dan komt vanzelf Multatuli's idee no. 186 ons in de gedachten, omdat er zooveel waars ligt in de woorden„Ik heb in veel oplichten eerbied voor Jezus, maar niet voor het zoogenaamd christendom. Er zijn door Jezus dingen gezegd, die 'k geloot schoon ik ze niet geloof, omdat hij 't zeide maar in 't christendom zelf geloof ik iet. Ik ontken 't bestaan van dat christendom. „Ik heb 't nooit ontmoet, nooit waargenomen, en ben overtuigd dat Jezus, op aarde terug komende, heel verwonderd wezen zou te hooren, dat men zich naar hem noemde. „Ik heb een neefje die spelfouten maakt, en lich daarom Multatulist noemt. Wat zou m'n aanhang groot wezen, als dat opging." Meer dan een beeft voor den niet-geleidelijken weg tot vooruitgang, dien men wil inslaan. Men wil beu breidelen en binden, de vrije gedachten zelfs aan banden leggen. Alsof men een stroom kan tegenhouden, die, gevoed door dringende behoeften en nooden, een uitweg zal zoeken en vinden, zij het dan ook langs zijwegen, om het beoogde doel te bereiken De middelen, waardoor men tot het einddoel tracht te geraken, zijn juist de hoofdzaak. Ontevredenheid zaaien, in dolle vaart door drijven wat men denkt dat noodig is, kan niet zijn in het belang van de zaak, die men voor staat, wanneer men ten minste het geluk van zoovelen bedoelt. Er zijn ook wereldhervormers, die met stelsels en theorieën op dit oogenblik de wereld willen genezen van hare kwalen. Die sociale stroom jaagt vrees en schrik aan. Er zijn er, die zich met bescheidener taak tevreden stellen; wier droomen zich niet zoo ver uitstrekken, maar die in kleine omgeving peilen de wonden, welke het maatschappelijk leven aankleven en naar hunne krachten middelen be denken, beproeven en voortdurend aanwenden, om genezing en hulp te brengen waar die noo dig zijn. Van hen gaat menigeen onder, wijl het hem ontbreekt aan volharding en moed. Of men den moed niet vaak zou laten zinken Als men wanneer men doet niet zooals 4e groote menigte, die uit sleur en uit vrees steeds volgt op gezag van bekrompen leiders, - al de gevolgen van bekrompenheid en kleingeestige tegenwerking ondervonden heeft, valt volharden wij gelooven het zeer moeielijk. Maar onmogelijk is dit niet. De geschiedenis geeft ons flinke figuren ge noeg te aanschouwen, waaraan een voorbeeld genomen kan worden. Mannen, die zich niet stoorden aan stelselmatige tegenwerking, en die door hun werken hebben meegeholpen om zoo ver vooruit te komen als wij nu zijn. En juist een bescheiden werkkring kan het beste bolwerk vormen voor den hevigen stroom, die wordt tegemoet gezien. Als wij het geluid daarvan steeds meer en meer hooren naderen; als wij het gerommel van een z. g. socialistische revo lutie luider en luider als het ware waarnemen, dan verschansen wij ons achter de nuttige instel lingen, achter den geest van verdraagzaamheid, die wij hebben bevorderd. En wij slaan tege lijkertijd alles goed ga die stroom, al trekt hij ons voorbij, kan ons toch veel leeren nog en veel doen overnemen, wat ons streven kan be- vordelijk zijn. Bevreesd zijn wij iD geen geval, want vrees is de slechtste raadgeefster niet alleen, maar verbergt vaak geheime bedoelingen. Eeuwen geleden was er Een, die met de beste bedoelingen een waarachtig wereldhervormer wilde wezen en dit toonde op welsprekende wijze. En er waren er, die de vrees aangrepen als middel, en die zieh niet ontzagen daarmee het volk op te jagen om een misdadiger vrij te laten en Hem te doen kruisigen. De vrees zat niet in het volk maar bij hen- zelven. Zij vreesden, dat het met hun macht zou gedaan wezen, ais Hij invloed kreeg. Zijn er nog niet heden ten dage zulke be- vreesden, die stelselmatig elke nieuwe gedachte terugdringen en in de oogen van hunne volge lingen ieder verdacht maken, die buiten hun be- vattingskring zich durven bewegen of weigeren hen te volgen Elke vooruitstrevende gedachte is voor heD een schrikbeeld, dat hen doet denken aan verlies van gezag en macht. Het is een sombere dag. Zoo'n dag, die als vanzelf om het donker floers, waarachter de heldere lucht is verborgen, ons in gedachten doet teruggaan naar de sombere gebeurtenis van eeuwen geleden. En wij vroegen onszei ven af, of er wel een geweest is, die door woorden en daden zoozeer getoond heeft, de wonden te willen genezen, waaraan zijn tijd leed, als Hij, op wiens werken dien dag de grootste kroon werd gezet Het is ons altijd een raadsel, waarom over de gansche christelijke wereld die dag juist niet meer als de voornaamste christelijke gedenkdag wordt gevierd. Die sterfdag was de Alpha en de Omega van het gansche werken van den stichter van haar godsdienst. Als zinnebeeld schoot beden de zon een vrien delijke lichtstraal ter neer, en klaarde de lucht op. Zoo pessimistisch als Multatuli in zijn aan gehaald idee willen wij niet wezen. Er zijn veel uitersten, vele slechte volgelingen, maar er zijn er ook nog genoeg, die trachten goed te zijn. In de dagen, toen Jezus leefde, was men even min rijp voor hetgeen Hij beoogde als tnen het thans is voor zoo menige hervorming, die het kenmerk van zijn leer draagt. Maar dat zijn licht toch is doorgedrongen geeft ons reden tot een blijmoedig Paaschfeest. Het is evenals in de natuur. Lang bleef het koud, guur, en daardoor dor maar de groeikracht slui merde slechts om geheel te ontwaken, toen de eerste, zachte zonnestralen de aarde verwarmden. Zoo zal het ook gaan met het werken ten nutte van het algemeen. Eene ervaring van eeuwen leert, dat men niet spoedig een goed beginsel kan doen zegevieren, wijl er op dat gebied zooveel contrabande is en zooveel beletselen tevens te overwinnen zijn maar wat langzaam gaat, gepaard met moeite, brengt vaak beter vruchten voort dan hetgeen men voetstoots verkrijgt. En moed mag men wel houden, want ook in de 19e eeuw is nog ontzaglijk veel te ver anderen en te verbeteren. ÖFFICIEELE MEDEDEËLI.Vti In de St..Ct. wordt de aandacht van Nederlandsche geneeskundigen gevestigd op de gelegenheiddie er voor hen bestaat, om onder genot eener toelage van f 200 '8 maanda, vrij van contributie ten behoeve der burgerlijke pensioenen, belast te worden met de uit oefening van den burgerlijken geneeskundigen dienst in een oi ander door den Gouv -Öen. aan te wijzen gedeelte van Nederl-Indië, terwijl zij daar tevens par ticuliere praktijk kunnen waarnemen. Nadere bijzon derheden bevat de St.-Ct. O.-Indie. Verleend een par veilot naar Nederl., we* gens ziekte, met ingang van 1 April 11., aan den no taris te Soerabaya, A. J. Snouck Hurgronje, tot wiens tijdelijken vervanger is benoemd de candidaat-notaris L F G. Bode. GOES, 15 APRIL 1881. Medcdeoliiigen op verschillend gebied. In den Haag gaat volgens bet Handelsblad bet gerucht, dat de beer Vissering als Minister van financiën zal aftreden en wfjlen den heer Bachiene als lid van den Raad van State zal op volgen. Wie hem aan het departement van financien zal vervangen, wordt nog niet gemeld. Wij hopen, dat een en ander niet waar is. Men verzekert, dat de Tweede Kamer reeds op 2G dezer hare werkzaamheden zal hervatten. [N R. Ct.] De afgetreden Gou7.-Generaal vanNeerl.-Indie, de heer Van Lansberge, scheepte zich den 12en April met zijne familie te Batavia in op het stoom schip Prins Hendrik, teneinde de reis tot Mar seille mede te maken. Als een bewjjs, dat de Rjjks-postspaarbank wel in een behoefte voorziet diene, dat van 1 tot 10 dezer over de verschillende kantoren vooreen bedrag van ruim twee-en-veertig duizend gulden is belegd. De kiesvereeniging Nederland en Oranje te Delft, heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer bjj de Juni-verkiezingen geproclameerd den lsten luit. der artillerie J. C Fabius. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Wemeldinqe. Donderdag had, in tegenwoordig heid van het gemeentebestuur, de uitdeeling plaats der getuigschriften voor getrouw schoolbezoek in 1879. 95 leerlingen ontvingen een getuigschrift, aan 16 hunner werden premiën a 2,50 in een spaarbankboekje uitgereikt - terwjjl de burgemees- ter aan ben, die meer dan 20 malen in het jaar de school verzuimd hadden, ter aanmoediging eene prent schonk. Op het einde van 1880 telde de provincie Zeeland lo. zes openbare bewaarscholen, met 6 onder wijzeressen, 20 helpsters en 766 leerlingen (387 jongens en 379 meisjes) 2o. 45 bijzondere bewaarscholen, met 45 onder wijzeressen, 82 helpsters en 3128 leerlingen (1615 jongens en 1813 meisjes) 3o. 13 bijzondere kleine kinderen-of maitresse- scholen, met 13 onderwijzeressen, 1 helpster en 165 leerlingen (32 jongens en 133 meisjes.) In ons nommer van Donderdag jl. stond on der degenen, die db akte als onderwijzer te Mid delburg verkregen, vermeld M. N. Van der Linde, te Wolf aartsdijk. Deze woont, naar men ons meldt, te Wemeldinge SCHEEP VA.ARTBER1CHTEN Donderdag ontvingen wij uit Ymuiden het volgend telegram, onderteekend door de 612 pas sagiers aan boord van de Castor Alles best. Donderdagmorgen tien uur in zee per Castor directe lijn Amsterdam—New-York. Allen zonder uitzondering volkomen tevreden. Vaartwel Wellicht zijn er in onze omgeving bekenden van een of meer dier 612 passagiers. Wij nemen daarom die tijding op. Men meent thans zeker te weten, dat het te Vlaardingen thuis behoorende loggerscbip Willem. Barends, schipper W. Verbruggen, in de stormen, die in Maart geheerscht hebben, met man en muis is vergaan. Door deze ramp kwamen 12 fiksche zeelieden in de kracht des levens om en zijn een aantal weduwen en weezen in rouw gedompeld. ttUITENLANDSGH OVERZICHT. In de stille week moet Griekenland een ver standig besluit genomen hebben, n.l. om het voorstel van de Porte in zake de grensregeling aan te nemen* Aan de mogendheden beval Griekenland de zorg aan over de belangen der Griekendie onder Turksche heerschappij blijven en over de richtige over gave van het toegestane grondgebied. Gelukkig is dus die quaestie uit de voeten, als er ten minste geen nieuwe bezwaren rijzen. Met het vormen van een nieuw Italiaansch ministerie wil het niet vlotten. Depretis heelt het hem opgedragen mandaat weêr neergelegd en de koning nam nog geen besluit wat nu gedaan moet worden. Hedenmorgen zouden vijf der ter dood veroordeelden in Petersburg opgehangen worden Een der vrouwe lijke veroordeelden zou nog blijven leven tot na hare bevalling, die aanstaande is. Verschrikkelijke toestand voor de moeder, maar voor den aanstaanden wereld burger niet minder Hongarije wordt weer door overstroomingen ge teisterd. Frankrij k verzocht opnieuw den B e y van Tunis om meewerking ter bestrijding van de opvoerige Khroumi's. De B e y antwoordde echter niets De rust aan de grenzen schijnt niet meer gestoord te wezen, terwijl de geruchten omtrent de leden der ▼roeger genoemde expeditie nog eteeds uiteenloopen. Kloetinge. Maandag II. isdoor hel bestuur der N. 11. kerk alhier definitief vaslgesield het stichten van een gebouw, bestemd «oor gemeentehuis, hetwelk binnen enkele dagen zal wordeu aanbesteed eu met I Oetob r opgeleverd zal moeten worden. In dezelfde vergadering werd het bedrag bepaald, bestemd tot bet bouwen eener pastorie. Volgens de teekeningen beloven deze stichtingen ook het hare bjj te dragen tot verfraaiing van de kom deter gemeente. Yerseke. De tucht naar landverhuizing is tegen woordig in deze gemeente wry leveudig. Donderdagmor gen vertrokken van Uier drie huisgezinnen, te zamen uitmakende derlien personen, naar Antwerpeo, om «au daar per stoomboot «an de mtalsehappjj „Red Star Line" naar Amerika overgebracht te worden. Veertien dagen geleden vutrok van hier eveneens eeu gezin, terwjjl binnen kort een vjjfde gezin vertrekken zal. Deze emigratie is te meer opmer kelijk, omdat de oesteiteelt voor ieder, die werken wil, een goed werkminsbestaan oplevert, en er, al is ook in de laatste jaren de bevolkiug snel toegenomen, nog geen overvloed van arbeidskrachten is. Donderdagmorgen outstond door eene onbekends oorzaak een schoorsteenbrand in een buis, waarover de zorg toevertrouwd was aan een meisje van 9 en een «an 7 jaar. Gelukkig werd de brand spoedig gebluscht door den timmerman JohPan Drie/,

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1