1881 N°. 48. Zaterdag 9 April. G8ste Jaargang. Mededeeliugen op verschillend gebied. SUiTENLANOSCH OVERZICHT. G OESCHB Ot uitgave dezer Courant geschiedt Maakdag-, Woensdag- en V&i/dagayomd* uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Atzocderlij ;e ri>amer« 6 ct. mot bijblad 10 ct. COURANT. De prijs van gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 ct., elke regel meer 10 cis. Bij directe opgaat' van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen woiden van 18 regels a 1.berekend.. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c Aanvragen om en vermelding van liefdegaven_5 cents per'regel. Agent voor het buitenlandfcA. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAB en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. OMIEËLE MMEELin. De le luit der inf. J. Van Dam, thans op non- activiteit, is op pensioen gesteld, 't welk is bepaald op i 1050 's jaars. GOES, 8 April 1881. Donderdag bad de eerste vergadering plaats van de feest- en verlotingscommissie voor de landbouw tentoonstelling, 8—10 Juni te Goes te houder. De voorzitter, de heer Z. D. Van der Bilt La Moftheheette zijn medeleden hartelijk welkom, ter- wyl bij monde van een der leden hem de ingenomen heid betuigd werd over de keuze van het bestuur d r afdeeling Üeinkenszand.dat hemtotroorzitter benoemde, met de verzekering tevens dat alle leden, door hem gekozen, hem trouw ter zij zouden ztaan om het feest goed te doen slagen. Tot vice-voorzitter werd de heer d'. Z. Th. Diehl, tot secretaris de heer I. D. Fransen Van de Putte, en tot penningmeester de heer J. Bamondt gekozen. Er is dus nu een aanvang gemaakt met de open lijke voorbereiding van die voor onze gemeente en hare omstrekeu zoo gewichtige dagen. Sichts eens in de elf jaren valt Goes de eer van zuile een druk bezoek ten deel. Dit dit op prijs gesteld wo-dt bewijst ook de ondersteuning, die o. a. het comité tot het regelen en bevorderen van volksvermaken van d( zijde der Goesche burgerij ondervond in het plan, om Vrijdag 10 Juni tot «en afeeheidsfeeetdag te maken. Het geheel belooft aangename en, wet wij vooral hopen, voor den landbouw nuttige dage.1. Wat nu de bewuste verloting betreft, uit achierstaiode annonce blijkt, bij wie de loten te verkrijgen zijn. Wg twijfelen niet, of dit deel van de feestelijk heden zal wel voldoenden steuu oudervinden. Da prijzen sjjn uitlokkend genoeg. Als alle loten geplaatst worden, stelt het comité zich voor ais eerste prgjen aan te koopen een span iandbouwpaardeneen chaispaard, een •tier, eene melkkoe, werktuigen en gereedschappen, zuivelproducten, boter en kaas, vervaardigd volgens •yateem-Swarts. Voorts: veredelde schapen en varkens, pluimgedierte, beuevens landbouw werktuigen als: wanmolen moeemakers, stroosuijders, rieken hooi vorken, bjjien enz. Het geheele aantal prgieu zal ruim een honderdtal bedragen. l)en eersten dag, dat de postspaarbank in wer king was 1 April werd reeds 8911,09 in gebracht door 763 inleggers aan 127 kantoren. Mej. Beersmans is thans weder in zooverre hersteld, dat ig vermoedelijk nog vóór het einde van dit speelseizoen weder zat optreden. Vad.) Hoofdingelanden van het Waterschap voor bet noord-oost. deel van Noord-Brabant hebben besloten het Brsmur te machtigen met den Staat der Neder landen de door de Begeering ontworpen overeenkomst te sluiten, waarbij het waterschap eene bijdrage van 2,000,000 verleent in de kosten der werken tot verbetering van den waterstaatstoestand in Noord- Brsbant. Vanwege bet Hoofdcomité tot behartiging van de belangen der Transvaaleche Boeren zijn twee adres- atn verzonden een zooals men nit ons vorig uoir- mer weet als een bewgi van sympathie aan het volk der Zuid-Afrikaansche Republiek en een aan het Lon- densohe Transvaalcomité (kap. Verney), als dank voor MEAGELWERit. Een praatje over valsch liaar. Naar het Duitsch uit de Illustrirte Welt. Toen de Romeinen met de volken uit het Oosten in aanraking kwamen, nam de weelde toe en dien tengevolge de lust in het dragen van overgroote coiffures; men voerde daartoe het haar in groote massa's naar Rome, waaruit men daar de vreemd- soortigste kapsels vervaardigde. Zelfs droeg men vlechten in den vorm van vlin dervleugels die aan beide zijden van het hoofd boven de ooren werden aangebracht. De overwinningen op de Nederduitsche volken brachten echter een geheelen ommekeer teweeg in de mode van het haar te dragen. Toentertjjd werden de blondlokkige vrouwen in triomfwagens door de vrooljjke Tiberstad rond gereden en zie, blond haar kwam plotseling in de mode. Het goudgele haar werd dientengevolge een hetgeen dat camité in 'l belang der Boeren gedaan heeft. In de jongste berichtsweek (13 19 Maart jij stierven in Duitschland aan de pokken 13 personen. Te Londen stierven er 4-3, kwamen 302 nieuwe ge vallen bij en bleven in de hospitalen in behandeling 927. Te Weenen overleden aan die ziekte 24, te Bu dapest 18 eu te Pargs 31 personen. STATKN^KIVBKAAL. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting is met 44 te gen 23 stemmen aangenomen het ontwerp tol wij ziging der wet op het hooger onderwijs (beperking tot het bijwonen van enkele colleges en vaslelelliug der collegegelden voor alle lessen op ƒ200 's jaars] na verwerping van een amendement van den heer De Meijier, om dat bedrag op 120 te stellen. Nog is aangenomen eene suppletoire waterstaatsbegrootiug, na toezegging van den Minister eener afzonderlijke indie ning eener voordracht tot toekenning van subsidie aan de polders Ogen en Hooghemaal. De Kamer is daarna op rices gescheiden. SCHEEP VAARTBËR1CHTEN. Volgens het Handelsblad van Antwerpen is het bericht omtrent het Ainsterdamsche schip De Phantom, dat uit en in kan schuiven, een Apiil-ui. Wie wed, hoe spoedig De Phantom niet meer in de verbeelding behoeft te bestaan Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Hansweert. Dinsdagavond werd in het „Café Royal" van den heer P. v. d. Vliet alhier, ten zijnen behoeve, aanbesteed het door aanbouw vergrooten van voor noemd café. Ingeleverd werden vier biljetten, waaruit bleek, dat was ingeschreven door da heeren J. J. Poleij, voor ƒ560,A. Goedemond, voor ƒ472; Joh. Kole, voor 444,44 en J. Bruggeman, voor ƒ419,— allen te Hansweert. Aan laatstgenoemde is hel werk gegund. Hoedekenskerke. Ten overstaan van den notaris L. A Paardekooper Overman, gevestigd te 's-Gia- venpolder, werden Woensdag, ten verzoeke van zijn principaal, verkocht 2 09 20 Heet Bouwland voor de som van 624 ruim per 39,24 H. of ƒ3325 den hoop, behalve de 12'/» pet. oukosten. Dit is gekocht door den heer J. Welleman q q. LANDBOUW EN VEETEELT. De Staats-ct. bevat het verslag van de werk zaamheden der Commissie bij koninklijk besluit van 23 Juli 1889, no. 20, benoemd ter bevordering van inzending van melk- en fokvee en zuivel, op de in ternationale tentoonstelling in October te Londen gehouden. In de noordelijke provinciën gaat de prgs van het rundvee, behalve die van vet vee, gevoelig haar beneden. Onder de boeren in de streken waar weinig hooi meer in voorraad is, bestaat, nn het weer bg voortduring guur blgti, weinig opgewektheid om vee le koopen. Om dezelfde reden weuschen anderen te verkoopen. Verleden week weid bg een jachtpartij te Nord« hauseu een snip geschoten, die eeu paar dagen te voren door eeu der jagers licht gekwetst was, eu nu zeer gezocht en goed betaald handelsartikel in Rome. Ieder wilde Duitsch haar dragen en dit steeg weldra zoo in prgs, dat het al3 de kostbaarste dracht gold en als een rjjk geschenk Werd be schouwd. Toen er, als een noodzakelijk gevolg, gebrek aan blond haar kwam, trachtte men de haren te verven, waartoe allerlei zalfjes en in het byzonder stofgoud werden gebruikt. Vele dames ontzagen het niet om, met de haren op een stuk hout gespannen, van 's morgens tot 's avonds in denbrandenden zonneschgn te zitten, omdat men hud opgemerkt dat hierdoor de haren een blonden weerschijn verkregen; niettemin, wie geld genoeg had, kocht blonde haren en vlocht deze door zijn eigene. Kapsels van enkel blond haar konden alleen millionnairs dragen. Naar even redigheid van hare hooge waarde waren deze kap sels versierd met naaiden, haarspelden, gouden banden en andere edele sieraden, zoodat zulk een pruik eene kolossale waarde vertegenwoordigde. De mode toch is een kind des tjjds, en wanneer de tijden veranderen, volgt ook de mode als een gehoorzame dochter. op de wond een verband bleek te hebbeD van zaobte buikveeren dat een centimeter breed en 1 miiimeter dik was. Het was met bloed of eenig ander vocht zoo vast erop geplakt, dat het niet met de hand verwgderd kon worden en men het met een mes er af moest snijden. Om de zeldzaamheid van het geval zal de snip naar de jachttentoonsteiling te Cieve gezonden worden. (Ar. v. d. D.) KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bedankt voor het beroep naar St.-Anna Ter- muidm door ds. Van IJsendyk, te Kattendgke. Te Thoien tal gedurende de tien eerstvolgende jaren de kerkeraad predikanten beroepen en ouder lingen <n diakenen benoemen. Beroepen te Dreisohor ds. C. V. de Wtijde, te Waarde. Nisse. Met goedkeuring van Gedeputeerde Staten heeft de raad dezer gemeente de jaarwedde der on derwijzeres in de nuttige handwerken vastgesteld op ƒ150. Mej. 8. C. Visser, te Kapelle, heeft, na bedankt te hebben voor de benoeming als onderwijzeres te Maarssen, die te Noordwgk-binnen aangenomen. Maandag zjju de akte-examens in onze pro vincie aangeangen. Dien dag werden voor de akte als onderwijzeres 10 candidates geëxamineerd 6 werden toegelaten, nl, de dames: B. M. Beetvelt, M. Gz. Boel, G. L. Dominieus Van den Bossche en H. C. J. Dominieus Van den Bussche, le Goes, G. De Koning, te Krab- bendgke, en J H Bal, te Sluis. Als onderwijzers werdeu er 16 leerlingen der rijks kweekschool te Middelburg geëximineerd eu allen toe- gelalen. Deze zijn de beerenJ. I. De Back, J. Bierlé, J. Bol, J. M. Carpreau, J. Van Ek, A. F. Hamely ick, W, J. Den Herder, J. Van 'i Hof Gz., A. Minderhout, Neter, G. I. C. Van den Nitnwen- bnizen, T. J. Pav, J H. Schuurkamp, J.A. Snijd r, J. H. Thiol en P. Visser. [M Ct.] Dinsdag werd aan de Rjjks-Universutit te Lei den met gunsligrn uitslag bet doctoraal examen in de theologi» afgel gd door den beer L. A. Van Langeraad, van St. Maartensdijk. Woensdag is bevorde d tot doctor in de Staats walenschappen aan dezelfde universiteit de heer J. II. Fransen Van de Putte (geboren te Bezockie) met proefschrift get.Beschouwingen over artikel 8 van de additioneete artikelen der Grondwet. Voorts tot doctor in de rechtswetenschap dezelfde heer, na ver dediging van stellingen. Ri CHTZAKtN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zga heden, Vrgdag 8 April 1881, de navolgende vonnissen gewezen, tegen lo. P. Z., 28 j koopman, thans te 'a-Graven polder, beschuldigd vau diefstal van kippen. Vrij gesproken. 2o. J. Van ds V., 13 j., te Biervliet, wegens diefstal veroordeeld tot 15 dagen eell. gev. straf c. r. 3o. J. J. De V., 26 j., visscher te Retranohemeut, wegens rebellie, veroordeeld tot 6 dagen cell. gev. slraf en 8 boete c. e. 4o. P. J. K., 43 j. en P. J. N., 19 j., a'btidire te Retrenchement, wegens diefstal te ramen en in vereenigiog gepleegd veroordeeld ieder lot 15 dagen cel!, gev. straf c. e. De weelde onder het keizerrijk verdween suc cessievelijk en met haar ook het gebruik om valsch haar to dragen. De storm der volksverhuizing ver joeg alle kapsels en pruiken en geheele eeuwen lang wist men er niets anders op dan dat, wie geen haar meer bezat, het maar zonder doen moest. Eerst in de middeleeuwen kwam het gebruik van valsche haren wederom in zwangzij dienden evenwel alleen om de kale plekken op het hoofd te bedekken. Ten tijde der hervorming was Neu renberg de voornaamste plaats, waar dergelijke pruiken werden vervaardigd, De eer van de uitvinding der pruiken, zooals deze nu nog worden vervaardigd, moet toegekend wor den aan Gervais, een I'arijzenaar, die in het begin van de zeventiende eeuw leefde; deze bevestigde voor het eerst de baren aan zjjden draden. In het jaar 1625 bediende Lodcwijk XIII zich van een pruik en spoedig daarna was dit alge meen de mode. Langzamerhand begon men den pruik niet alleen als een beschutting voor kale hoofden te dragen, maar ook als een artikel van weelde, als eene kost- 5o. P. J. K 43 j„ arbeider te Uetranchement, wegens bedelarg veroordeeld tot 14 dagen cell. gev. straf c. e. 6o. P. B. N„ 32 j., arbeider te IJzendgke, wegens diefstal veroordeeld tot twee maanden cell. gev. strafc.r. Woensdag werdeu voor het Gerechtshof, Kamer van Burgerl. Zaken, te'sHage de pleidooien gevoerd in zake het boozer beroep van C. R., h/v. van J. B. en eons. ca. J. J. F. E. De quaeetie betreft de vraag of de verwachting van het toekomstig genot van een erfstelling tot de gemeenschap des boedels behoort. De Middelburgsche rechtbank had in ontkennenden zin beslist en de vordering van de tegenwoordige app., toen eiscbers, afgewezen. Dit vonnis werd namens app. door mr. De Laat de Kanter, adv. te Goes, bestreden. Voor geint. trad op mr. Van Hoekadv. te Mid delburg, die zgn in eereten aanleg genomen conclu sie handhaafde. Het Hof zal op 23 Mei a. 8. in deze zaak arrest geven. De Tunesische quaestie krijgt, volgens berichten uit Londen, een bedenkelijker aanzien. Üet blijkt dat de Bey van Algiers die met de etroopers gemeene zaak maakt, en wiens vijandige gevoelens tegen Frankrijk niet gering zullen wezen troepen verzamelt; men zegt ook, dat hij zich tot de mogenheden wenden zal. Uaarentegen zou de Fransche regeering, die besloot 10,000 man naar de grenzen van Tunis te zenden, bij de Turksche regeering pogingen aanwenden om de afzetting van den Bey te verkrijgen. De kamer van afgevaardigden stond eenstemmig een krediet van zes millioen toe voor do expeditie naar Tunis. Deze quaestie zal het Italiaansche ministerie tot heengaan nopen. In de kamer antwoordde Woens dag de regeering op een interpellatie, dat Frankrijk bepaald heeft verklaard niet voornemens te wezen zich van Tunis meester te maken, en verklaarde dat men in die bepaalde verzekering vertrouwen moest stellen. De oppositie nam daarmee geen genoegen, en stelde een motie van wantrouwen jegens de regeering aan gaande de buitenlandsche staatkunde voor. Donderdag deed een lid het voorstel de behandeling dier motie te verdagen, wat door de regeering werd ondersteund. De kamer verwierp met 192 tegen 171 stemmen dit voorstel en de premier verzocht toen de zitting te schorsen, daar het ministerie de bevelen van den koning wilde vernemen. Nu zal zeker Deprelis weer premier worden. Dat wisselt daar zoo wat af. De mogendheden kunnen zich nu weer onledig hou den met deze quaestie. Aan Griekenland boden z'tj een nota aan, die de mededeeling behelst, datae Mogend heden het tegenwoordig voorstel in de plaats van de besluiten der Berlijnsche Conferentie stellen. Ingeval Griekenland dat voorstel aanneemt, beloven de mogend heden haar tusschenkomst ten behoeve van eene loyale naleving harer verplichtingen door de Porte. In geval Griekenland het voorstel van de hand wijst, zal het alleen de verantwoordelijkheid en de gevaren,daaruit voortvloeiende, dragen. Griekenland zal waarschijnlijk zich daaraan wel niet veel storen. Welken waaroorg heeft het, dat morgén de mogendheden weer niet met een andere nota komen opdagen om den inhoud van dezen teniet te doen? Met éen stem meerderheid nog wel van den voor zitter—nam het Kaapsche Hoogcrhuis de motie aan, om ingenomenheid te betuigen met den vrede in de Transvaal. tiet dankadres aan de Koningin drukt de vreugde van het Huis uit over de royale vredesvoorwaarden, aan het Transvaalsche volk toegestaan, welks nauwe betrekkingen tot een groot deel der Kaapsche bevolking, door eenheid van nationaliteit alsook door tamiliebanden, de belangen der Transvaal en der Kaapkolonie ran- eenstrengelen. Het tioogerhuis drukt voorts zijn over tuiging uit, dat de vredesvoorwaarden zullen leiden tot een duurzamen vrede en het welzijn der Zuid- Afrikaansche Staten. bare toilet-benoodigdheid om zoo te zeggen. Dit gebruik nam ontzettend tos. Raeds in 1655 benoemde Lodeivijk XIV op eens 48 hofpruiken- makers en in het volgende jaar richtte hij een gilde op van 200 pruikenmakers voor Parjjs en omstreken. Overeenstemmend met den zin naar pracht en praal van dezen verkwistenden vorst namen de kapsels langzamerhand den vorm aan der wanstal tige allonge-pruiken en zeer spoedig werd dit de heerschende mode. Zij was het evenbeeld van de quasi deftigheid en bedriegelijkeceremoniëele levens wijze dier dagen. Hoog op het voorhoofd vielen de lokken aan weerszijden, niet ongelijk aan de manen van een leeuw, tot over de schouders en langs den rug tot over het schouderblad. Wie nu bijzonder elegant wilde zijn, liet de schouders vrij, zoodat de armen halverwege door de golvende lokken werden bedekt. Deze pruik gaf aan den persoon iets waardigs en deftigs, tenminste daar hield men het voor, en allen die zich eenig air wilden geven, droegen deze pruiken, die gevolge- Jjjk zeer duur waren. (Slot volgt.)

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1