Overzicht van den stand der koersen. CEMEVIGDE BERICHTEN. BU1TENLANDSCH OVERZICHT. niet zegeviert, onderwerpen aan de meerderheid. Hij zal niet zooals nu vaak het geval is tot de avontuurlijkste pogingen om zich te verzetten of te plunderen zich laten meesleepen. De werkman wordt in zulk eene vereeniging gevormd tot een goed lid der maatschappij, een goed echtgenoot en een goed vader. De vereeniging werkt mee: lo tot verbetering van de zedelijke en stoffelijke positie van den werk man, en 2o tot verbetering van den uienseb als maatschappelijk mensch. Dat er bjj de meer beschaafden wol eens op positie is tegen zulke werkliedenverenigingen komt eensdeels voort uit eigenbelang maar ook uit weinige bekendheid ermee. Laat men daarmee kennis maken en men zal leeren inzien, dat zij het goede beoogen. En de werkman, die zich aan sluit, zal de goede uitwerking ervan leeren kennen. Men moet zelf zooals spreker bij onder vinding weten wat het zeggen wil vrjj en zelfstan dig zich te kunnen verheffen boven anderen, om dit recht te kunnen waardeeren. Slecht onderwijs heeft hij genoten, in kleinen kring is hij opgevoed; wat zelfstandigheid was is hij eerst- later leeren begrijpen en waardeeren toen hij lid eener vereeni ging is geworden. Laten de werklieden dien weg opgaan, dan kun nen zij, maar ook alleen als zjj zeiven de handen aan het werk slaan, verandering en verbetering Verwachten. Doch als zij zeiven zich geen opoffe ring getroosten, kan men aan de regeering niet vragen, want wat zal deze verrichten als de werk lieden zeiven niets doen? Hierna besprak de heer Meldt wat de patroon doen kan. Velen zeggenweinig; anderen evenwel en de praktijkveel. Er zijn patroons, die, wjjl er teveel aanbod is, den werkman als ruwe arbeidskracht beschouwen, die zij gekocht hebben om te exploiteeren. In den regel behandelt men een paard, een ma chine beter dan een mensch. In den regel be dankt een patroon een knecht als deze te oud wordt en haalt dan nog als een gunst aan, dat deze zoo lang zijn brood gegeten heeft. Toch zijn niet alle werkgevers zoo en een zeer gunstige en schoone uitzondering maakt hierop de heer J. C. Van Marken Jr., spiritus- en gist- fabrikant te Delft. Deze scheept zijn werklieden niet af met loon alleen, maar toont hart en ziel te hebben voor hun maatechappelijken toestand. De heer Meldt deelde eenige bijzonderheden mee Omtrent de inrichting van hetgeen in het belang der werklieden daar verricht wordt, en waar van onze lezers kennis hebben kunnen nemen in ons nommer van 15 Maart 11. En dat alles doet de heer Van Marleen zonder inbreuk te maken op de zelfstandigheid der werk lieden. Het is daar een republiekje in 't klein daar is een modelfabriek. De heer Van der Mark eeft een groote schrede gedaan, om de sociale ar- eidersquaestie op te lossen Men geeft wel eens de schuld aan de werklieden, anneer de patroons nietsdoen tot verbetering van un toestand. Er is volgens sommigen met velen niets te eginnenzij moesten het initiatief nemen. Volgens spreker's gevoelen moet de eerste stap echter uitgaan van de meer ontwikkelden, van de werkgevers, maar laten de werklieden altijd goed toezien hun zelfstandigheid nooit prijs te geven. De derde iactor om verbetering te brengen is het kapitaal. Jongelui moeten beginnen met te sparen en zich vereenigen om later zeiven een kapitaaltje te bezitten en gezanten lij k daarmee iets te beginnen. Coöperatieve productie- (voortbrengings) vereenigin- gen moeten worden opgelicht, waar aan de eene zijde knappe lui staan, aan den anderen kant tegen matigen interest kapitaal wordt verstrekt. Daaraan kunnen de kapitalisten meehelpen, die het wel mee- nen met de werklieden. Leeuwarden levert daar van het bewijs in een coöperatieve handelsdrukkerij. De vroegere patroon wilde meer uitgeven en liet de drukkerij verslappen zijn meesterknecht een knappe kerel, die ook al op vereenigingen had ge leerd wist daarvan partij te trekken. Kapitaal verkreeg men de werklieden vereenigden zich en thans gaat het uitstekend. De werklieden krijgen nu een som meer dan hun loon en door jaarlijk- sche aflossing wordt hun schuld minder en worden zij eenmaal eigenaars. [Plaatsgebrek dwingt ons het slot van dit ver slag, henevens de koerslijstjes, het staatje van ver- koopingen en een paar annonces tot een volgend nommer te laten liggen.] KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. 's-Heer Abtskerke. Door stemgerechtigde lidma ten der Nederl. Herv. Kerk is berloten, voor de eerst volgende 10 jaren het recht tot benoeming van ouder lingen en diakenen en tot het beroepen van predi kanten, gelijk vroeger, zelveu nit te oefenen. Te Ovezand c. a. is door stembevo gden der Herv. gem. aldaar besloten, dat zjj weder kerkeraads- leden benoemen en predikanten beroepen zullen. Aldaar is beroepen da. L. Can De Beer, te Poederojjen. Ds. J. Viiser, te Schoondjjke, heeft voor het beroep naar Tbolen bedankt. Aangenomen het beroep naar Ureterp c. a. door ds. S. O. Qeertsema Beckeringte Den Hoorn op Terschelling. In het lokaal der Ambachtsschool alhier had hedennamiddsg door het bestuur dier inrichting de vooraf in bet Volksblad bekendgemaakte uitreiking plaa's van een diploma aan den leerling M. llooge- Steger Mz., die den oursus in bet bewerken van het hout met voldoenden uilslag heeft doorloopen. De voorzitter, dr. A. Ik. Van Campen, hield bij deze gelegenheid een korte doch zeer toepasselijke toespraak eerst tot genoemden leerling zeiven, dien hij geluk - wenackte met het door hem verworven diploma, wat deze aan ziju vlijt cn oppassendheid op de school bad te danken terwijl hy hem tevens op het hart drukte zioh voortdurend niet alleen practisch maar ook theoretisch te bekwamen en daartoe trouw de Burger-avondschool te bezoeken. In de tweede plaats feliciteerde dr. Van Campen den onderwijzer der in richting met de vorderingen, door diens zoon (den be kroonde) gemaakt, terwijl hyeindelyk de overige leer lingen ernetig aanspooide het voorbeeld van den welhaast vertrekkendeu leerling te volgen, tevens trouwe bezoe kers van de burger-avoiidschoul te blijven en daar steeds hun best te doen, opdat zij bekwame mannen in hun vak ja meer dan dat zouden wordeu, wat zonder go.'d geno'.en ouderwijs onmogelijk is. Niet in ons belang sprak de voorzitter uauueus bet be stuur maar lot uw eigen welzijo richt ik deze woor den tot u die [wij hopen het vau harte] een diepen indruk op het jongenshart voor zoover dit daarvoor vatbaar ia zullen hebben gemaakt. Met den wensch, dat de Ambachtschool en de Burgeravondschool steeds mogen bloeien, sloot de heer Van Campen deze eenvoudige maar veelbeteekende plechtigheid. Naar de opkomst van bet publiek te oordrelen was de belangstelling in deze uitreiking niet groot; wel- licht, dat het minder geschikte uur en de weinige publiciteit, eraan gsgeveu, hiertoe hebben meege werkt. Hansweert. Ter voldoening aan de voorschriften der nieuwe schoolwet is door het gemeentebestuur vau Kruiningeu een commissie van bjjstand benoemd ten einde burgemeester en wethouders ter zijde te staau in het houden van toezicht op de openbare gemeente scholen te Kruiningeu en Hansweert. Deze commissie, bestaande uit de heeren J. Vereeke en A. IV. Rembget, beiden te Kruiningeu, en A. P. R. Pan Beutekom eu J. Kraaijcveld, beiden te Hansweert, heeft II. Zoudag hare functie aauvaard. Dat bedoelde commissie geen weelde-artikel is doch dringend noodzakelijk kan ge acht worden mag o a. afgeleid worden uit het feit, dat de prijzen en getuigscbrifteu voor getrouw school bezoek over het jaar 1878 nog steeds op hunne uit reiking wachten. Colijnsplaat. De wijze, waarop alhier sedert No vember '80 het ouderwjjs in de nuttige handwerken eene der schoonste verbeteringen, die de wet van 17 Augustus 1878 ons onderwijs aanbracht ge regeld is, blykt in de practyk zeer goed te voldoen. In korte trekken is die regeling ala vo'gt De lesuren der laagste klasse zijn sedert November '80 in plaats van 9 117, en van 17« 4 uur van 911 en van 24 uur; welke inkrimping, met het oog op de gezondheid der kleinen, zeker niet te misprjjzen is. Nu wordt in het daardoor vrij gekomen lokaal elkeu morgen van 11 12 uur door de twee onderwijzeressen klassikaal onderlicht gegeven aan de meisjes der hoogste en middeUte klasse. Deze mei-jes missen daardoor een half uur van het gewone onderwijs, om in ruil daarvoor een uur in de handwerken les te ontvangen. Eiken middag van 17»2 uren worden die lesseu aan de meisj s der overgangsklasse, d. i. de kiasse tusschen dn laagste en middelste, gegeven. Ieder kind heeft zijn nummer kistjes groot genoeg voor brei- en naaiwerk staan op eeu rek in de laagste klasse, met de nummers uaar voren, en elk meisje haalt bjj den aanvang dar les baar kistje, om het bjj bet e udigen der les weder op de bestemde plaats te zetten. De eene week ontvangen de leerlingen onderwijs in bet naaien, de andere week in het breien. De afgewerkte voorwerpen worden alle in de kistjes bewaard en kunnen bij vergelijking de vorderingeu der leerlingen laten zien. Alle groudskffen en verdere benoodigdheden wor den door de gemeente kosteloos den leerlingen verschaft. Miniatuur-voor werpen worden gebreid, geknipt en genaaid, wat om verschillende redenen verkieslijker blijkt dan voorwerpen op Je ware grootte. 's Zaterdagsmorgens wordt van 1012 uren aan de meisjes der herhalingsschool en de versigevorderde der dagschool voortgezet ouderwijs in de handwerken gegeven. Na het eindigen der herhalingsschool zal mej. S. J. Terpstra dezen zomer, geheel onverplicht eu zeer tot genoegen harer leerlingen, dit ouderwijs bljjven voortzetten. Ter herinnering diene dal Vrijdag 1 April de heer J. Koutemaker tz., te Nisse, zijn 25-jarig jubilé Bis onderwijzer aldaar hoopt te vieren. Bjj bet vergelijkend examen voor de benoeming van eeo hoofdonderwijzer aan de openbare school te Eede (Zeeland) waren drie sollicitanten opgekomen no. 1 behaalde 60 punten, no. 2 50'/punt en no. 3 35 punten van de 80. De laatste werd door den gemeenteraad met 4 van de 7 stemmen (met de hulp van den pastoor) benoemd, ofschoon zijne getuigschrif ten zóo ougunslig waren, dat daarin verklaard werd, dat hjj geen school houden kon en niet in staat was aan het hoofd van eene school te staan. N. R. Ct.) Voor zooveel noodig worden belanghebbenden opmerkzaam gemaakt, dat de aankondiging van het examen voor den rang van hoof londerwjjzer, geplaatBt in de A'cderlandtche Staal»-Courant van 9 Maart j| ook geldt het examen voor den rang vau hoofd- onderwijzeres. (Staat»-Cour.) De beurs beeft haar vertrouwen in de Runen opnieuw bjjna geheel herwonnen, o. i. om de in de beide vorige overzichten vermelde redenen terecht, wat blijkt uit de volgende koersvergeljjking die we nu te eerder geven, omdat plaatsruimte wederom belet het koers- ljjstje op te geven. 24 Haart 29 Haart Rusland 5e Series 573/, 57?/, oblig. f1000. 1864 96s/, 97»/ 1872 90s/, 91 1873 90»/,, 91s/, 1877 93?/, 94'/, Oost. leen. Ie serie. 56% 66'5/., 1875 82% 82% 1880 717,. 717, 1867/9 Nlcolaï 78'/, 78"/,s Dat de Nioolaï's het minst in de verlioogÏDg deelen, pleit er wel voor dat ditmaal eens rekening gehouden werd mei de door niemand besprokene bewering dat deze soort, evenals de oude Rassen de Russen bjj uitnemendheid, meenen de lui reeds veel le hoog •taan. 11e koersen der Russische spoorwegen kunnen niet eene zoo algemeene variatie in opwaarteehe rich ting aautoonen. Eene meer beduidende koersverheffing viel den Oostenrijkers en Hongaren ten deel, bljjktnde uit de volgende cyfeis 24 Maart 29 Haart Oostenr. oblig. in papier Mei Nov, 63 647,. in zilver Jan./Juli 647s 65 goud 797, 80% Hougaiijo,, 1867 DD/a 937, goudlecuing 75 767,, De beide eerste dagen der week vooral was er in deze soorten veel „affaire"; het buitenland trad krach tig op als kooper; de voorgenomen conversie door Hon garije der 6pcts. goudleeuing, waarvan we vroeger melding maakten, maakt, met bet oog op de moge lijkheid daarvan, een goeden indruk, in den laalsten tjjd wordt aan beide soorten meer attentie geschonken, wat, naar onze meening, vooral moet gezocht worden in de omstandigheid, dat sedert de kracht der Nihi listische drijverij meer en meer bekend werd, men meer luisterde uaar den raad, die op de onvoorzichtigheid wees om in het Czarenrjjk eeu onbegrensd vertrouwen te stellen. Onze lezers kennen onze meening omtrent de soliditeit dier soorten, die tot de conclusie leidt: neem er van wat van, maar in verhouding tot uw vermogen niet veel en houdt steeds „een oogje iu 't zeil." Dat de züverrente ditmaal niet zooveel rees als de papierrenle moet gezocht worden in het wan kelen aan het geloof, dat d- aanstaande muntcouferentie belangrijke stappen iu de richting van het algemeen bimetallisme (goud eu zilver als siandaard-metaal) zal tengevolge henben; vooral van Engelsclie zijde, waar men niet gaarne de enkele gouden standaard zou ver- lateu, verspreidt men gaarne dergelijke nieeningeo. Iu de Nederl. Werk. Schuld (wie denkt er bjj bet noemen van dezen naam uirt a«n de tierceeriug van Napoleon?) kwam geen Verandering voorin de 3- en 4pcts; ook ia de proiongatiereute, waa'tnee de koers dezer soorten, om vroeger meêgedeelde redenen in on- m ddellgk verband staat, kwam geen variatie. De 2pet-*. N. W. S. verbeierde van 65'7„ tot 65'/s, even wel geheel ten onrechte, omdat daardoor de beslaande wanverhouding tusschen de 27e pets. etnerzjjds en de 8 eu 4pcts. aan de andere zijde, nog groo'.er word'. Wie N. W. S. koopt eu ziju voordeel op het oog heeft en wie beeft dat mei? koope niet de 27. peis., omdat die duurder is, dus miuder rente afwerpt, dan de 3 en 4pcts, Turken verkeerden sedert het vorig overzicht in ietwat verbeterde stemming. Men wandelt te Kon- stantinopel in raadselen. Ieder weet dat de Forte getn geld heeft, maar van minder bekendheid mag het heeteo, dat zij groote geldaanbiedingen van de band wijs!. Zoo beeft zjj een aantal aanvragen om concessie «oor deze of gene onderneming systematisch gewei gerd. De heer Meynier b. v. bood 200,000 voor de cooceesie der inynen van Heraclea, de beer Michel 200,000 voor de concessie zjjner geprojecteerde kaai te Kousiantieopel, de heer Zarifi 200,000 voor de brug le Stamboel, de Otlomausche Bank 1000,000 op de garantie der douanerechten, de Smyrua-Spoor- wegmaatscbappjj 200,000 voor het verlof, om haar ljjn te verlengen. Op al deze offertes gaf de Porie een weigerend antwoord Speculauteo, van bet echte soort, vóórwordt als 't ware door die berichten gecommandeerd. Men bljjve echter maar kalm eu voorzichtig. Bjj de Loten vraagt de noteering der Madridsche even de aandacht door de rjjziug van 66*/u tot 59'/'.; deze belangrijke verhooging slaat iu verband met het bericht, dat de achterstallige uitlotingen van af 1 April zeilen plaatshebhen. Kouden we „achter de coulisses zien", wie weet of we dan niet tot de we tenschap zouden komen dat de uitlotingen zoolang werden uitgesteld, om de plaatsgehad hebbende daling te veroorzaken en eene speculatie a la hausse te doen gelukken Zjj, die zich het „staaltje" herinneren, de vorige week meegedeeld, zouden zich over eene der gelijke oorzaak niet verwonderen. Zuid-Italiaansche Spoorwegmaatschappij. Coupons per 1 April aaust. zyn betaalbaar met: 2,96, 14,80 en ƒ29,60. Het 15de divideDdbewys der certificaten Duitsche Rjksbank zijn betaalbaar met f 26,28 vau de eert. groot Rm. 3000. 8,76 1000. De leerlingen der Rijks H. B. school te Utreoht hebben Z. M. den Koning eerbiedig verzocht om kwijtschelding van de drie weken gevangenisstraf, waartoe onlangs een hunner makkers, wegeus manstag door onvoorzichtigheid, werd Veroordeeld. De officier van justitie te 's-Hage heeft aan sergeaDt M usque tier, daartoe uit Kampen gekomen, persoonlijk de 10,000 aaugeboden, door den heer Bogaardt uitge loofd en aan Musguetier toegewezen voor de aanwjjzmg van den moordenaar van zyu zoontje. Sergeant Mutgue- tier wees de som van de haud, en verklaarde aam den heer Bogaardt de vrjje beschikking over de prede te laten. r Volgsns het Vaderland heeft deze genoemde som bestemd voor de Maatschappij tot redding van schip breukelingen hier le lande. stemt, de Transvaal terug te geven en aan het land volledig zelfbestuur te schenken. Zij behoudt zich echter zeker toezicht voor, waar het de zaken der inlanders, de buitenlandsche betrekkingen eo grens- aangelegenheden geldt. Onder de Suzerains rechten van H. M. is ook begrepen de bevoegdheid van troepenvervoer doorde Transvaal gedurende oorlogs tijd. Uiterlijk binnen zes maanden wordt het bestuur overgedragen. Bij de bepaling der grenzen laat de Commissie zich leidendoor de wenschelijkheid om de Transvaal van de Oostelijk wonende inboorlingen te scheiden. Zij geeft voorts maatregelen aan de hand tot bescherming der inboorlingen. Bij Engeland's dienaren van Mars blijft natuur- ljjk de ontevredenheid over den vrede heerschen. Ditzelfde is het geval met de Engelschen in Afrika. De premier Gladstone werd reeds altijd zijne nagemaakte persoonlijkheid te Natal verbrand. Hij is gelukkigger dan zijn voorganger, wiens toestand weêr minder gunstig is. Laatste en telegraphische berichten. MIDDELBURG, 30 Maart. In de hedennamiddag al hier gehouden zitting van den gemeenteraad heeft de burgemeester meegedeeld dat morgen (Donderdag) met den aanleg van den tramweg een begin zal worden Gelukkig voor onze bekrompen plaatsruimte dat er weinig belangrijks te vermelden is. Er is gebleken dat op denzelfden dag, waarop de vrede tusschen de Transvaalsche Boeren en Brit- sche troepen is gesloten, het ingesloten Britsche garnizoen te Potchefstroom zich wegens gebrek aan levensmiddelen heeft overgegeven. De Boeren behaalden daardoor nog eene aardige overwinning en maakten 3000 patronen en een paar geweren buit. Omtrent de vredesvoorwaarden door de Boeren nu bekend gemaakt meldt de JV» B. Ct. dat H. M. de Koningin van Engeland er genadiglijk in toe Het voorloopig door B. en W. vastgestelde kohier van den hooldelijken omslag bedraagt ƒ71,992.20 met eene heffing van B2/100 pet. De begrooting van de gemeente gasfabriek is vastge steld op f 43,353. 's-GH AVENHAGE, 30 Maart. In de heden gehouden zittiDg heeft het nieuw gekozen lid voor Arnhem, de heer Ph. W. Van der Sleijden, zitting genomen. Art. 2 der rentewet is daarop aangenomen met 52 tegen 30 stemmen, na aanneming van een amendement- Van Delden met 54 tegen 29 stemmen om de patent- plichtige naamlooze vennootschappen vrij te stellen van de rentebelftsting en om ze in het patentrecht te laten blijven betalen. Art. 3i8 eveneens aangenomen Morgen voortzetting. KONSTANTINOPEL, 30 Maart. Heden hebben de ambassadeurs zich vereenigd met de door de Porte voor gestelde grensregeling ATHENE, 30 Maart. Concentratie der troepen aan de grenzen duurt voort. De dagbladen zijn zeer oorlog zuchtig. Men verwacht eene omwenteling op Candia. KAAPSTAD, 30 Maart. De Engelschen blijven zeer verstoord over den vrede. Zij willen londsen bijeen brengen om den oorlog tegen de Transvaal opnieuw te beginnen. BERLIJN, 30 Maart. De Regeering is voornemens ook Leipzig in staat van beleg te verklaren. Burgerlijke Stand (Joes van 28 tot 30 Maart 1881. Overleden: den 29, Joseph Van der Magen, 67 wedr. van Carolina Johanna Van Maelsaeke. Staat vau brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over het 4e kwartaal 1880. Verzonden geweest naar Amerika 1. J. De Keijzer, Grand Rapide. J. Krom hoorn, f. België 1. A. Dubois, Antwerpen. 2. J. P. Peters, Duitschland 1. F. Herz, Boeham. 2. I. Vorstehr, Elberfeld. Engeland 1. Allison, Londen. MlVERTKNTltiN Getrouwd ADRIAAN WILLEM BROES Van DORT, 2e luiten, der Inf., met CHARLOTTE FISHER. Palembang, 12 Februari 1881. Heden overleed de heer JOSEPH Van der HAGEN, in den ouderdom van ruim 67 jaren. Goes, 29 Maart 18 81. J. C. Van der HAGEN. W. J. Van der HAGENHautbeckes. P. C. Van der HAGEN. S. E. Van der HAGENHendrikse. I. J. Van der HAGEN. J. Van der HAGENZbgers. Eenige en algemeene kennisgeving. Zij, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van Pieteruella Van Koppen, echtge- noote van Pieter Zandee Jacobszoon, den 19 Maart jl. te 's-Gravenpolder overleden, worden verzocht daarvan voor of op den 15 April a. s. opgave of betaling te doen ten kantore van den ondergeteekende. L. A. PAARDEKOOPER OVERMAN, Notaris. Voor de vele blijken van belangstelling, zoo van hier als van elders ontvangen bij de geboorte van hun Zoonbetuigen de onderge- teekenden hartelijk dank. J. G. DE WITT HAMER en Echtgenoote. Kraamvisites worden afgewacht Zondag en Maandag 3 en 4 April a. s. Bij dezen betuig ik mijn hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij het overlijden mijner echtge noote JANNA BEENHAKKER. Rilland, 28 Maart 1881. P. BRUIJNZEEL Jz.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2