ME VGELWERlf De Rijks-postspaarbank. Vertrek der brievenmail naar Oosl-lndië Jien rechtstreeks ingeschreven bagage niet meer, gelijk thans, te Queenboro gevisiteerd zal worden. Zulke bagage gaat rechtstreeks naar Lorden en wordt daar aan het Victoria-station gevisite-rd. GEMENGDE BERICHTEN. Ellewoutsdijk. Verleden week hebben een man en vrouw uit den werkenden stand, bijna zestig jaar oud, hun hui?je en inboedel verkocht om samen aan staanden Dinsdag van hier naar Amerika te vertrekken, in de stellige verwachting dat zij daar hun bestaan .sullen verbeteren. Als zij nu maar niet veranderen zooals een persoon, ^lie zich bij een uit Kampeü naar Noord-A merika vertrekkend reisgezelschap gevoegd had, tn die te elfder ure berouw kreeg van zijn voornemen. Toen de stoomboot te Kampen op het punt was af te varen „geleufde ie, dal bet maor beter was, dat ie te uus bleef." De daad bij het woord voegende, ver liet hij ijlings de boot en kwam weder in zijn oude woonstede terug. Moerdijk. De stoombootdienst Moerdijk-Rotterdam •zal, wegens toenemende vermindering van reizigers en goederen, tegen 1 April den dienst voor goed staken. Alweer een voor deze gemeente treurige gebeurtenis. Dezer dagen werd uit de gevangenis Plotzensee te Berlijn een kantoorbediende ontslagen. Een jaar Dat de Staat de terugbetaling der ingebrachte gel den zonder eenig voorbehoud waarborgt; dat terstond op zooveel, allengs op alle plaatsen des lands de gelegenheid tot inbreng en tot terugerlanging geopend wordt; dat eiken dag des jaars, en gedurende schier den ganschen dag, van d e gelegenheid kan worden gebruik gemaak-tdat een spaarbankboekje, waar ook uitgegeven, geldig is op alle plaatsen, tot welke de instelling haar werkzaamheid uitstrekt dat zy bet ter zijde legg°n ook van de kleinste bedragen moge lijk maakt blijkt uit dit alles niet, hoe uitmuntend ■de zaak is, die hier van rijkswege in het levea wordt geroepen? En laat bet zich niet gemakkelyi begrij- heD, van hoe hooge beteekeois zy worden kan voor feet welzyn des volks en voor een geweuschte ont wikkeling d»r maatschappelijke toestanden? Want al is het reeds duizendmaal gezegd, bet kan niet genoeg worden herhaald het sparen brengt zegen en geluk. Niet slechts voor elkeu meotch afzonder lijk, maar voor het gansche volk io zyn geheel. Niet slechte, omdat het stoffelijk voordeel brengt, maar -coltomdat er een zedelijke kracht in ligt, die afhoudt geleden was by wegens diefstal veroordeeld. Hy had namelijk in eene restauratie, alwaar hij des avonds de laatste bezoeker was, en de restauratiehouder in slaap was gevallen, de geldlade van het buffet ledig gestolen. In de Baast had hij bij vergissing den hoed van dien persoon opgezet en den zijnen laten hangen, waarin zyn naam stond. Dientengevolge was hy een uur later gearresteerd. Thans uit de gevangenis ko mende, riep bij den cipier toe Die kachelpijp heeft me een jaar Plotzensee gekostwierp meteen den hoed gramstorig op straat en ging blootshoofds heen. Een arm werkman raapte den hoed op, bemerkte dat die hem paste en nam hem mede. Woensdagavond, op bet oogenblik dat de voor stelling van Lnci de Lammermoor zou bpginnen, is in de Italiaaosche opera te Nizza brand ontstaan. Ben vreeselyke slag werd er vernomen en na eenige oogenblikken stond het geheele tooneel in brand. Alle pogingen om den brand te biussehen bleven vruch teloos, daar men met de gebrekkige bluschmiddelen het vuur niet kou bedwingen. Men gelooft, dat on geveer honderd personen hun dood in de vlammen hebben gevonden, terwijl er een groot aantal ernstig gekwetst zyo. De brand was ontstaan door ten gas ontploffing, een gevolg van den slechten staat der gaspijpen, waardoor ook de zaal vau alle lieht beroofd werd. De vtrwarring van het publiek moet vreese- lijk zijn geweest alles verdrong zich voor den uit— van het kwade, een prikkel is ten goede en invloed otfent op den geheelen mensch. Helaas, dat juist zij, voor wie deze zegen 't groo'st kan weztD, er 't mceirljjkst toe te bewegen zijn, zich dien deelachtig te maken. „Ik kan myu geld even goed zelf bewareu", zegt de eer. Maar bij vergeet, dat geldstukken, die in den zak rammelen, er maar al te licht uitspringen, wanneer voorwerpeo van be trekkelijke weelde of behoeften »an niet dringenden aard hun aantrekkingskracht doen gevoelen. „Wat ton het geven, al bracht ik een paar kwartjes of zelfs een enkelen gulden naar de spaarbank", meesmuilt een ander. Maar by ziet over 't hoofd, dat veel klein tjes een grooten maken; dal ook ten deze de eerste stap de moeielykste ie; dat ook hier al etende de honger komt; en dat met elk bedrag, hetwelk veilig geborgen wordt, de lust en het vermogen groeien, er telkens iets by te voegen. Gelijk in de stoffelijke natuur een voorwerp, dat naar omlaag valt, al sneller en sneller zich voortbeweegt en in zijn val steeds grooter vaart krygt zoo ook ontwikkelt zich in den mensch, wan neer hy maar eenmaal den weg naar de spaarbank betreden beeft, io toenemende mate de kracht, er heen te brengen wat hy vroeger aaD onnutte dingen ver kwistte of aan lagen hartstocht teD offer bracht. Zoo is menigeen met enkele stuivers begonnen, om met guldent voort te gaan en met het bezit van bonderden gang en indien men minder ontsiuimig was gegaaD, zou het aantal dooden en gekwetsten veel minder zyn geweest. De feestelijkheden te Nizza zullen tengevolge van deze ramp niet plaats hebben en de prijzen, die voor de overwinnaars van den zeil- en roeiwedstryd waren bestemd, zullen aan de gezinnen der slachtoffers, waarvan de meesten uit den minderen stand zijn, worden gegeven. Ook de regeering zal onderstand verleenen. Totnutos heeft men negen en zestig lijken onder de puinboopen gevonden. Er worden echter nog een aantal personen vermist. Tussehen Langensalza en Ballstadt zyn Vrijdag By eene botsiDg tussehen twee passagierstreinen twee personen gedood, vier zwaar en twee lieht gewond. POSTERS JEÜÜ. Via NAPELS, (Fransche mail) l April 7.30 'sav. ViaNAPELS, (Maats. Nederl.) 4 April 7.30'sav. Via BRIND1SI, 7 April 7.30 's avonds. Via AMSTERDAM, 8 April 5.50 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouvv, Ranka en Palembang niet aan. De St.-Ct, no. 72 bevat een Kon. besluit van 16 Maart tot nadere regeling van het port der ongefran- guldens te eindigen. Zoo heeft menige huismoeder in goede dagen kleinigheden afgezonderd, om in kwade tijden een aardig sommetje achter de band te hebben, dat haar in slaat stelde tot voorziening in nijpende behoeften, die anders onbevredigd hadden moeten blij ven. Zoo is menig man onttrokken aan het drank huis, menige vrouw genezen van haar suoepzueht. Zoo zyn orde en ingetogenheid, die tevredenheid en hui selijk geluk, mannenkracht en vrouwenliefde in baar gevolg voeren, ingekeerd in menig gezin, waar voor heen een booze geest den vrede des gemoeds en het geluk der huisgenootea verstoorde. En zoo heeft het spaarbankboekje op meuigen akker het goede zaad ge strooid dat welig opschiet, den betrokken personen zeiven en der gansche samenleving ten heil. Zeker valt het voor hem, die geen broodzorgen kent, vry wat lichter, het nut van het sparen te prediken, dan het voor den, door de fortuin misdeelde ie, het sparen in praktyk te brengen. By hem, die met zwa- reu handenarbeid zyn brood verdienen moet en dik- wyts nauwelijks kans ziet, van den eenen dag op den anderen in het sobere levensonderhoud der zjjnen te voorzien, veronderstelt dit een zedelijke zrlfbeheer- echiug, die, waar zjj zich openbaart, eerbied afdwingt en achting. Maar juist daarom moet den zwakke de behulpzame hand geboden en bet sparen hem zoo gemakkelijk mogelijk worden gemaakt. De gelegen- keerde brieven, die tussehen het Rijk en zijne koloniën en bezittingen in Oost. en West-Mie worden uitge wisseld. Het port der ongefrankeerde brieven, die tussehen het Rijk en zijne koloniën en bezittingen in Oost- en West-lndie anders dan langs den rechtstreekschen zee weg worden gewisseld, bedraagtvoor brieven tot en met 15 grammen 40 cents, tot 30 gr 75 e, tot 45 gr. 115 c„ tot 60 gr. 150 c., tot 75 gr. 190 c., tot 90 gr. 225 c„ tot 105 gr. 265 c. en voorts voor elk gewicht van 15 grammen of gedeelte van 15 grammen de eene keer 35 cents en de andere keer 40 eents meer. Dit besluit treedt voor Nederland in werking op 1 Mei. 305e STAATS-LOTERIJ. 5e kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Zaterdag 26 Maart, 17e lijst. No. 11944, f1000 en premie f30,00O. No. 6796. f3000. Nos. 2637, 13791 en 17196, elk f 1000. Nos. 6327, 13343 en 17865. elk f 400. Nos. 12370 en 14805, elk i 200. (Bij de trekking van 25 Maart is niet no. 5899 maar 5399 met f 100 uitgekomen.) heid, die den dief maakt, maakt ook den spaarder; en gelijk de geopeude drankwinkel drinkebroers kweekt, zoo is het ook de spaarbank, die spaarders vormt en tot sparen uitlokt. Dat beeft de wetgevende macht van Nederland be grepen, toen zij tot de vestiging eener rijks-postspaar bank besloot. Zij dacht er niet san, de groote ver diensten te miskennen of te verkleinen van hen, die tyd en krachten veil hadden ora, door het opriohten en beheeren van Nuts- en andere spaarbanken, zegen te verspreiden om zich heen. Zij rekende op hun mede werking ook in de toekomst, en hoopte, dat zy hun nuttigen arbeid zouden voortzetten. Maar zy verklaarde het weoschelijk en noodig, dat ook de Staat zich dit gewichtig volksbelang ging aantrekken, om in een drachtigs samenwerking met reeds bestaands in stel lingen bevorderlijk te zyn aan het gemeenschappelijke doel. En zy vertrouwde, dat daardoor zou worden gediend het welzijn der natie. Wat door de wetgevende macht besloten werd, wordt thans door de regeering ten uitvoer gebracht. Zij kan thans zeggenik doe het mijne, moge nu ook ern ieder het zjjne doen 1 Zoo zij het EINDE. Goes. Snelpersdruk van F. Kleenwens Zoon,

Goessche Courant | 1881 | | pagina bijlage 2