BIJVOEGSEL G0ESCHE COURANT DINSDAG OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Mededeeliügea op verschillend gebied. 29 MAART 1881. No. 38. Bij kon. besluit is de benoeming van mr. A. F. X. Luyben tot lid van den Raad van State op diens ver zoek ingetrokken, en is tot lid van dien Raad benoemd mr. H- J. Smidt, oud Minister van Justitie. Bij Z. M. besluit is bepaald, dat voortaan geene apothekers 3e kl. meer aangesteld zullen worden, noch in het O -I. noeh in het West-Indische leger. Zij, die dezen rang thans bekleeden, kannen zonder examen tot 2e klasse bevorderd worden. De Minister van Oorlog heett bepaald, dat bij de wapens, korpsen en inrichtingen van het leger mogen gehuwd zijn: a. de adj udanten- onderofficierb. de sergeanten-majoor en opperwachtmeestersc. de sergean ten, wachtmeesters en iouriers, die, na hun 18e levens jaar, onafgebroken zes of meer jaren als onderofficier hebben gediend, en d. een aantal verdere in een tabel opgenoemde militairen. GOES, 28 Maart 1881, Vrijdagavond trad in het departement Goes der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, vooreen niet zeer talrijk publiek, als spreker op de heer J. U. C. Heijse, van Zierikzee, die zijn gehoor bezighield met eene beschouwing over den Franscben realistiechen scbryver Zola. Spreker betuigde zijne ingenomenheid met de pen- nevruehten van dien schryver; hij verdedigde Zola tegeE de beschuldiging, dat deze onzedelyk was in zyn schrijven, en geen gevoel, geen hart zou bezitten. Wei erkende hij, dat Zola eenzydig was in zijn werken dat deze by voorkeur de donkerste kleuren zoeht. Door eenige aanhalingen uit de werken van Zola trachtte de heer Heijse zijn gehoor te overtuigen van bet diepe gevoel, van de poëzie, die uit de peD- nevrucblen van dien schrijver spreekt. Ten slotte deed hy, ten bewyze dat de realistische school op dat gebied niet nieuw, maar van veel vroeger datum was, de aanwezige dimes eu heeren kennis maken met de preeken van zekeren Job Sackmann, in leven predikant in Hannover, die meer door eigenaardigheid dan sierlijkheid uitmuntten. Da voorzitter van het departement, de heer dr. A. W. Van Campen, dankte den spreker en riep hem een hartelijk tot weerzien» toe. Een vlag, die Zaterdag buiten het gebouw wap perde, strekte tot bewijs van de htuchelijke gebeurte nis, dat de sociëteit „Van ongenuchlen vrj" haar 75- jarig bestaan herdaoht. Des avonds werd dit feest binnen het gebouw gevierd, Met 1 April wordt de nieuwbenoemde hoofding. Brevetthans arrond.-ingen. te Leeuwarden, belast met dea dienst iu Zeeland, standpl. Middelburg, ter vervauging van den hoofding. Van Diestn, die be last wordt met den dienst der benedenrivieren, standpl. Den Haag, ter gedeeltelijke vervanging van den hoofd ingenieur Van tier Toorn, thans met het geheele rivierbeheer belast. In eene Vrijdag te Amsterdam gehouden ver gadering van de Algemeene Watersnoodcommissie is besloten, dat in het overstroomde gebied, zich uit strekkende van Oeffeit tot Werkendam, vergoeding zal worden toegekend voor schade, geleden aan hui zen en door verlies van vee en van pootaardappeleu. Voor die schadevergoeding wordt 300,000 noodig geacht. In een vergadering van het hocfdcomité ter be hartiging van de belangen der Transvaal is besloten 500 p. st. 6000) naar Zuid-Afrika te zenden vooj de weduwen ea weezen der iD den stryd gebleven Transvaalsehe Boeren. De eene helft daarvan wordt gezonden aan den heer De Waal, Nederlaudsch con sul te Durban, de andere aan dr. Van Oordt, te Kaapstad redacteur van het Volksblad, aan wien vanwege het hoofJcomüé reeds voor eenige weken daarover geschreven is. Door een telegrafisch be richt worden beide heeren hiervan onderricht. Voorts zijn in dezelfde vergadering brieven van gelukwensching vastgesteld „aan het Transvaalsehe volk" en aan bet te Londen gevestigde „Transvaal independance committee." Voor de weesinrichting te Neerbosch bij Ny- rnogen werd gedurende de 3 laatste maanden van 1880 ontvangen de aanzienlijke som van 24,828,89'/., behalve levensmiddelen en vele kletdingstukkeD. Voor druk- en bindwerk werd ontvangen 7383,12. De bouw van het nieuwe weeshuis wordt met kracht voortgezet en men hoopt daarmede in de maand April gereed te zyn. Uit den Haag wordt aan de Indépendance Beige geseind, dat het Nederlandscbe consulaat te Brussel is opgeheven en de titularis, de heer A. De Mare, eervol ontslag uit zyne betrekking heeft verkregen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. 's-Heer Areniiskerke. Door stemgerechtigde leden der hervormde gemeente alhier is met 51 van de 54 uitgebrachte Btemmen hun aantal bedraagt 110 besloten om in de eerstvolgende 10 jaren weer het beroepen vau predikanten en het benoemen vas kerke- raadsleden aan eeu kiescollege op te dragen. De ouderlingen J. F. Best en jhr. mr. 3. J. Pompe Van Meerd.rvoort, te Middelburg, hebben zich bereid verklaard om de aanstaande aannemingen bij de moderne predikanten Sibmacher Zijnen en Koch by te woaen. Daar al de orthodoxe kerkeraadsleden, daartoe niet willende medewerken, blanco stemden, zyn genoemde ouderlingen alleen door de stemmen der moderne predikanten aangewezen voor de taak, welke zy bereidwillig op zich genomen hebben. {Hel Zuiden RECHTZAKEN. De Hooge Raad heeft Vrijdag arrest gewezen in de bekende zaak van den heer A. W. Sjthoff tegen den ontvanger der belastingen te Leiden, be trekking hebbende op het verzet tegen het aan den heer S. uitgevaardigd dwangbevel ter zake zijn aan slag in het patentrecht, voor zijn door stoomkracht in beweging gebracht wordende drukpersen. De Raad heeft beslist, dat door de rechtbank te 's-Kage in dezen met juistheid eene niet-ontvaakelykheid was uitgesproken en mitsdien het beroep in cassatie verworpeD. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Ten behoeve van het Gasthuis alhier is aan genomen de levering van Bund- en kalfsvleesch, door den heer J. Bannet, voor 53 cents per kilo. Fjn brood en Icropbrood, door den hser E. Van Loo, respectievelyk van ƒ0,16 eu 0,10* per kilo. c. Lange turf, door den heer E. J. Blaauw, voor ƒ0,35'/. per ton en korte turf, door denzelfde voor 0,57' per 1C0 stuks. Hansweert. Bij de Zaterdag alhier in het hotel Paviljoen gehouden aanbesteding van het louwen eener nieuwe graanschuur op de bewoond door de wed. Sinke, te Hansweert, toebe- hoorende aan mevr. wed. 3. Eisen te Antwerpen werden ingeleverd 15 biljetten. Er was ingeschreven door de heeren J. Botykens, te Lamswaarde, voor 7400 J. E. Wisse, te Zierikzee, voor 7348; J. Poley te Hansweert, voor 7200; J. Linden- berg, te VVemeldinge, voor 7140; F. VV. Sterk, te Sohore, voor 7100; J. Bruggeman, te Hansweert,- voor 7050; J. Ocker, te Kruiningen, voor 6998: D. Van Maris, te Kapelle, voor 6915; P. Dron- kers, te Kapelle, voor 6678; M. De Vos, te Kloe- tinge, voor ƒ6650; F. Grucq, te Goes, voor 6600; Joh. Kolete Hansweertvoor 6583 B. Den Exter Van den Brink, te Krabbendijke, voor 6524; I J. M. Lammerdete Hansweert, voor 6500 en L. Van Verre, te KruiningeD, voor 6483. Aannemer is alzoo laatstgenoemde. SCHEEP V A ARTBERICHTEN. Hansweert. Van den 20 tot den 26 Maart 1881 zijn alhier in- en uitgeklaard 209 geladen schepen,, te weten Ingeklaard: Zeilschepen 58 Stoomschepen 10 68 Uitgeklaard: Zeilschepen50 Stoomschepen11 61 Totaal 129 Onder het aantal uitgeklaarde zeilschepen zijn be grepen 16 visch- en moseelschuiten. Ouder een harden z.w. wind de haven alhier willende binnenzeilen, liep de van Hoedekenskerke komende en met hout geladen Neder!, poon Dank baarheidschipper 3. C. Hennefreundop de punt van den westhavendam. Gelukkig werd bij er weder afgeslagen, doch moest zwaar lek op de slikken worden Per sleepboot Sliedrecht is Zaterdagavond van hier vertrokken het begat Cornelia, geëscorteerd door de kanaalsleepboot Zuid- Bevelandom zoo noodig bij het passeeren der bruggen adsistentie te verleenen. Het stoomschip Ltinses Amalia, kapt. Ilimnk, san Amsterdam raar Batavia, is 26 Maart te Napels aangekomen en heeft denzelfden dag de reis voortgezet. Met 1 April vangt, op de lijn Vlissingen QaeenboroLonden eeo nieuwe en belangryk verbeterde dienst aan. Inge-olge overeenkomst met de Duitsche postadministratie sullen voortaan Duitsche brieven ook via Vlissingen verzonden kuuneu worden. Men hoopt de reis van Berlyn naar Londen en omgekeerd in ongeveer 24 uren te kunnen bewerkstelligen. Veel oponthoud en ongemak zullen vermeden worden, door-

Goessche Courant | 1881 | | pagina bijlage 1