1881 N°. 38. Dinsdag 29 Maait ste Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Afstand van grond. Vaststelling der Kiezerslijsten. GEMENGDE BERICHTEN. Burgeerlijke Stand Goes ADVERTRNTiËN 68 f.OESCHE o* altgeve dezer Courant geschiedt Maaxdao-, Wosnbdas- en V7rijdagavoxdi uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, aoo binnen als balten Soes, 1.75. AOionderltj <e non men 5 ct. met lij blad 10 ct. COURANT. De prijs van gewone advertentiën is van 1—5 regels 50 ct., elke regel meet 10 cis Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, hnwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen woiden van 18 regels a 1.berekend.. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per^regel. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NUGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en .postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter algemeene kennis, dat het OVERGANGS EXAMEN DER LEERLINGEN VAN DE BUR GERAVONDSCHOOL in het openbaar zal gehouden worden in het schoolgebouw, op DONDERDAG den 31 MAART e. k„ volgens onderstaand programma. Eerste klasse. 9 lk101/« uur Wiskunde. IO'/a11 a Geschiedenis en Aard rijkskunde. 11ll1/» Natuurlijke historie. Tweede klasse: 1 l/s2 uur Wiskunde. 22'/a u Neaerlaodsche Taal. 2>/a3 Geschiedenis en Aard rijkskunde. En noodigen de ouders en betrekkingen der leerlingen en voorts alle belangstellenden tot bijwoning van dit examen uit. Goes, den 26 Maart 1881. Burgemeester eD Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door den heer H. J. MOLHOEK aanvrage is gedaan om afstand in erfpacht van den grond achter den tuir. van zijn koffiehuis „de Prins van Oranje**, en roepen belanghebbenden op, om, als zij bezwaren tegen dien alstand mochten hebben, deze bij hun college in te dienen voor de vergadering van Zaterdag den 2 April a. s., des middags te éen uur. Goes, den 26 Maart 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter algemeene kennis, dat de lijsten van de kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad op heden gesloten zijn, alsmede dat de lijsten dadelijk ter gewoner plaatse in deze gemeente aangeplakt, en andermaal op de Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn. Goes, den 26 Maart 1881. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. BUITENLANDSCH OVERZICHT. St.-Petersburg. Zondag kwart over tien heeft de bijzetting plaats gehad van het ljjk van Alexander II. Van de Petrus- en Paulusvesting verkondigden geschut en geweersalvo's, dat die plechtigheid in de Kathedraal plaatshad. De kerk was overvol en de katafalk was met bloemen en kransen bezaaid. De keizerlijke familie, de vreemde prinsen, de gezanten enz. enz. waren allen tegenwoordig. De metropolitaansche bisschop Isidore, omgeven door alle kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, las de ljjkmis. Na afloop werd het deksel der kist door 8 ad judanten ter plaatse gebracht, terwijl 8 anderen volgden met het lijkkleed van goudlaken. Zoodra het deksel op de kist genageld was, werd deze door de naaste betrekkingen en de vreemde prin sen opgenomen en gedragen naar bet midden der kathedraal, waar het lijk werd bijgezet. Vervol gens werd de rouwvlag van het paleis neerge haald en vervangen door den keizerlijken standaard, terwjjl de teekenen der keizerlijke waardigheid en de ridderorden en andere onderscheidingen, welke in de kathedraal rondom het lijk waren nederge legd, naar het winterpaleis werden teruggebracht. Er is een manifest van den Keizer die tegen woordig zonder escorte zich door Petersburg be weegt verschenen betreffende het regentschap. Bg overlijden des Keizers voor de meerderjarigheid van den troonopvolger zal het regentschap worden uitgeoefend door grootvorst Wladimir. Sterft ook de troonopvolger vóór zjjne meerderjarigheid, dan biyft grootvorst Wladimir ook regent tot de meer- derjarigheid van 's Keizers tweeden zoon. De Kei zerin zal echter belast bljjven met de wettelijke voogdg over al hare kinderen. Het Engelsche ministerie zal Donderdag in het Hoogerhuis geïnterpelleerd worden over de Trans vaal. Aan president Brandt bracht de regeering haar dank voor de bewezen diensten. Meer en meer worden de Boeren toch in hun eer hersteld, en komt nu uit dat al de geruchten over schending van oorlogsrecht en moord on waar zijn. Generaal Wood heeft de Boeren een ÜOOOtal in carré opgesteld gezien en getuigd, dat zij er flink uitzagen. Men zegt, dat lang niet alle Boeren tevreden zijn over den vrede, terwijl onze vroegere land genoot Jorissen ook als een der oorlogzuchtigsten wordt genoemd. Het leger der Boeren is Zaterdag opgebroken. Allen zijn huiswaarts getrokken. Paul Kruger moet met andere hoofden te New castle zijn aangekomen. Eene deputatie van de uitgewekenen uit de Transvaal, die Engeland trouw gebleven zijn, zou Zondag een onderhoud hebben met Wood. Er liepen geruchten, dat de Boeren de voor waarden van den vrede geschonden hadden en dat de toestand minder vredelievend was. Het schijnt, dat de eonige grond voor deze geruchten het feit is, dat de Boeren een Engelschman, die de Trans vaal wilde doortrekken, hebben tegengehouden. Veel waarde hechten wij aan dat gerucht niet. Met de Basuto's heeft weer een gevecht plaats gehad, zonder eenige beslissing. De Engelsche justitie zit zekeren John Coleman op de hielen, verdacht van medeplichtigheid aan den aanslag op het huis van den Londenschen Lord Mayor. Dien man is het echter gelukt Don derdag op een boot te stappen naar New-York. Men heeft nog een poging gedaan om bij Kaap Lizard de stoomboot op te vangen, doch die poging is mislukt. Nu heeft men maatregelen genomen om Coleman bij aankomst te New-York te pakken. De Rumeensche kamer van afgevaardigden heeft Vorst Karei tot koning geproclameerd. In Portugal is een nieuw ministerie opgetreden, een zoogenaamd ministerie van zaken, samengesteld uit elementen van de conservatieve en de van libe rale partij. 's-G raven polder. Vrijdagmiddag geraakte een span paarden van C. T., landbouwer te Baarland, in de kom dezer gemeente op bol. De paarden liepen daarop voorbjj de gemeente school en werden, na eerst eene heining te hebben omvergereden, op den djjk tot slaan gebracbl. Het bleek nu, dat bjj bet omverrijden dier heining een der paarden een atuk hout van p. m 7 c.M. in de borst had gekregen. Nadat dit was Verwjjderd en de woDd was dichtgenaaid, werd de reis voortgezet. Vrijdagnacht is de molen der giBt- en spiritus fabriek te Delft afgebrand. De atudenten voerden de eerste stadsspnit aan. De fabriek en bijgebouwen werden gespaard. In den nacht na de maskerade in 1878 brandde de molen mede geheel af. Dezer dagen wordt in de Hervormde kerk door stemgerechtigden, d.i. door meerderjarige manslidmaten, gestemd over de vraag of zjj gedurende de volgende 10 jaren het recht van benoeming van kerkeraadsleden willen uitoefeoen, dau of zij daartoe den keikeraad machtigen. Men schrijft ons, dat in eene gemeente van de 32 opgekomen personen twee niet konden schrijven en dat van de 32 biljetten slechts elf goed waren ingevuld. Hoewel met kapitale lettere op de uitgereikte biljetten waa gedrukt, dat men antwoorden kon met het woord: „stemgerechtigden" of met het woord: „kerkeraad", schreven sommigen: stemgerege- ren, stemgeruchtige, eemgerigtige en derg. Bewjs genoeg, dat ona volk rijp is voor het algemeen stem recht. Hoe jammer, dat „het volk achter de kie zers" de vertegenwoordigers van gemeente, provincie en land niet mag kiezen. (Arnh. Ct.) Het is gebleken, dat Fernimme, die een paar maanden geleden de dochter van den hotelhouder Dlrich in de Warmoesstraat te Amsterdam heeft vermoord, voor een paar jaar gepoogd heeft zyn toenmalige beminde Agatha O, in het Haagscbebosoh te verworgen. Hij dacht zelfs, dat hjj in zijn voornemen geslaagd was, maar het meisje kwam tot ziohzelve en verried onbegrijpelijkerwijze nieta van de zaak, totdat de moord in de Warmoesstraat haar eindelijk deed spreken. Fertiimme bekende dien aanslag te hebben bedreven. Bjj al hun geestdrift voor sommige zaken blijven de Amerikanen toch steeds praktische lui. Sarah Bern hardt ontving geregeld eikenavond bergen van bloemen, kransen en geschenken van hare vereerders en onder deze laatsten behoorde ook een Amerikaan, die haar een massief sieraad gaf, waarvao het gewicht veel nadeel aan de sierlijkheid deed. De gevierde tooneel- speelster gaf voor dit geschenk een handkus en haar portret in ruil. Toevallig had de gever het etiquet, waarop de prijs stond, vergeten eraf te scheuren en nu bemerkte Sarah dat het geschenk vijfduizend dollars had gekost. Daar zjj om niet al te veel belast te worden van Ijjd tot tijd een gedeelte harer geschen ken verkoopt, kwam dit sieraad eveneeos na eenige maanden onder den hamer. De goudsmid ooderzocht bet geschenk, waardoor hij op verschillende minder in het oog vallende plaatsen koper in plaats van goud ontdekte. „Mejuffrouw, die zaak is driehonderd francs waard," sprak hjj. „Waarom", was het antwoord. „Wet, dit sieraad is met koper gemonteerd en uw vereerder heeft u slechts een nagemaakt sieraad aangeboden." Donderdagochtend te vjjf uren werd de schild wacht aan de deur van het Elysée te Parijs aangespro ken door een persoon, die verklaarde den President der Republiek te willen spreken. „Ik ben zgn landsman," sprak de persoon, „en heb hem een brief over te geven". Daar de opgewonden toestand van dien man, die den heer Grévg zoo vroegtijdig wilde spreken, den schild wacht verdacht voorkwam, bracht hij hem naar den wachtpost, waar meD spoedig bemerkte dat meo met een krankzinnige te doen had, zoodat hjj onder ge neeskundige behandeling is gesteld. Een geladen revol ver vond men in zjjn zak, alsmede een portemoonaie mét eene niet onaanzienlijke geldsom. (Men zie verder bijvoegsel.) Laatste en telegraphische berichten. In de hedenavond te 7 uren gehouden ver gadering van het departement Goes der Maat schappij tot nut van 't algemeen is tot algemeen secretaris gekozen de heer mr. A. Kerdijk met 15 stemmen. De heer P. Bruijn verkreeg 3 stemmen. Met 9 tegen 6 stemmen 2 leden Melden zich buiten stemming, terwijl 1 lid was ver trokken werd aan het bestuur opgedragen, om bij de kennisgeving der benoeming tevens aan hel hoofdbestuur te berichten, dat de afdeeling protesteert tegen de handelwijze van dat hoofd bestuur in zake de laatste circulaire, wijl volgens het gevoelen der meerderheid die handelwijze is in afwijking van den geest van art 63 van het algemeen reglement en inbreuk maakt op de zelfstandigheid der departementen. 's-GRAVENHAGE, 28 Maart. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting heeft de interpellatie- Van Rees over Atjeh plaats ge had. Op zijn vragen antwoordde de Minister van Koloniën er onbekend mee te zijn, of gene raal Van der Heijden, na de benoeming van den heer Pruijs Van der Hoeven tot civiel gouver neur, nog militair gezaghebber is; dat de nieuwe Gouverneur-Generaal Atjeh niet zal aandoen dat deze vóór zijn vertrek de genomen maat regelen niet kende en deze hem door den Mi nister naar Suez zijn getelegrafeerd dat de regeering niet wist, dat de aftredende Gouver neur-Generaal voor zijn aftreden dien maatregel zou nemendat die maatregel echter niet on verwacht is, daar alle voorbereidende maatre gelen waren genomen, en generaal Van der Heijden zelf invoering van een civiel bestuur nuttig achttedat de regeering de invoering daarvan noodzakelijk acht wegens onvoldoend burgerlijk bestuur en rechtswezen en dat zij geen ongelegenheid ervan vreest. De heeren Keuehenius en Rutgers waren door dit antwoord niet voldaan en wezen erop, dat de invoering van het civiel bestuur in strijd was met de vroegere verklaringen van den Mi nister, terwijl zij en de heer De Casembrool de regeering verantwoordelijk stelden voor den ge nomen maatregel. De heer Van Gennep zag geen reden van verwijt aan de regeering noch aan den Gouverneur-Generaal. Morgen voortzetting. LONDEN, 28 Maart. De correspondenten de groote bladen berichten, dat het verlies der Boeren bij Spitskop officieel is geco'iriate-rd te be dragen 2 dooden en 5 gewooden In den ge - heelen oorlog hadden zij nog geen 50 dooden. Joubert hield, vóór het Boerenleger uiteenging, eene warme toespraak, die door de Boeren luide werd toegejuicht. Hij m-ande hen aan de in de Transvaal wonende Eagelsehen als burgers der republiek te beschouwen. VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 29 Maart, Goes, kostumes enz., De Vos. 30 Baarland, meubilaire goed., Pelle V. d. Bussche. 30 's-Heerenhoek, huish. goed., De Vos. 30 Oudelande, boereninspan enz-, Mulock Houwer. 30 Driewegen, land, huis enz.. P. Overman. 30 Schore, houtwaren, De Vos. 30 Heinkenszand, woonhuizeu, Scholten. 30 Han8weert, manufacturen, Van Dam. 31 Goes, kostumes enz., De Vos. 31 Waarde, manufacturen. Van Dam. 31 Heinkenszand, inspan, Karseboom. 1 April, Bors8eIe, ark, steenen enz., Karseboom, 5 Goes, boereninspan, enz., Pelle en V, d. Bussche. 6 Hoedekeuskerke, woonhuis en bouwland, P. Overman. 6 Kloetinge, woonhuizen enz., Mulock Houwer. 6 's-Heerenhoek, woonhuizen, Karseboom. 7 Nisse, mangels, P. Overman. 7 Hulst, land enz., Scholten en Fercken. 7 Kloetinge, gereedschap, in boedel enz., Mulock Houwer. 7 Kapelle, hofstede enz., Pelle V. d. Bussche. 8 Nisse, hoefje, inspan, Pelle V. d. Bussche. 1], Yerseke, woonhuis en ert, Rembges. 11 Oudelande, boereninspan, Mulock Houwer. 13 Kloetinge, mange's, Pelle V. d. Bussche. 14 Goes, vee, meub. goed. enz., V. d. Bussche. 26 Kloosterzande, verp, bouwhoe ven, Kroondomein, kantoor Hulst. April, Kapelle, hofstede, Pelle en V. d. Bussche. 2 Juni, Wissekerke, hofstede, Roelof Van der Moer. van 23 tot 28 Maart 1881. Geboren den 25, Nicolaas, z. v. Johannes Zandee en Cornelia Jacomina Van Strien ;den 27, Adriaan Cornelus, z. v. Comelus Rijk en Tanne tje Goense Overleden den 23, Geertruida, 4 m., d. v. Jo- han Berdinus Huysse en Johanna Elisabeth Den Boer; den 26 Willem, 6 m„ z. v. Ckristof- fel Sinke en Pieternella Jacoba Mijnsbergen; den 27, Marinus Johannes, 4d.,z.v. Hubregt Hengst - mangers en Janna Beigel. CORRESPONDENTIE. Wij ontvingen hedenmiddag te ruim drie aren een exemplaar van de feestcourant, Zaterdagavond bjj gelegenheid der vieriug van het 75jarig Bestaan der sociëteit Van ongcnuchten vrij" versohenen. Wq dan ken zeer vont die beleefde toezending. Ervan verder melding maken mogen wij naar on» gevoelen even min als van die feestviering zelve. Volgens door ons verkregen inlichtingen, o. a. uit den mond van een der leden der direotie, werd het geheele feest als van huishouielijken aard oeschouwd, en was ons dus daar. over zoowel als over zjjn onderdeelen het zwjjgen opgelegd. Daarom bspaaldhn wij ons tot eene een voudige mededeeling in verband met het teeken, dat buitenaf het heuglijk feil moest verkonden. HH. correspondenten, die over hst hun toekomende over het vorig jaar nog niet beschikten, gelieven te melden, of bun dat bedrag per postwissel kan worden overgemaakt. muiiitilu v°or de ve'e blijken van belangstelling, zoo van hier als van elders ont-angen bij de geboorte van hun Zoon betuigen de onderga- teekenden hartelijk dank J. G. DE WITT HAMER en Echtgenoote, Kraamvisites worden afgewacht Zondag ea 3 en 4 April a. s.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1