BIJYOEGSEL GOESCHE COURANT ZATERDAG 26 MAART 1881. No. 37. 1 RECHTZAKEN. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage deed Donder dag uitspraak in de bekende zaak van M. 39 j., koopman, en zijne dienstbode C. F., 23 j., bei den te Ovezand. Het hof sprak beiden, wegens gebrek aan bewijs, vrij. Arrondissement.s-rechtbank te Middelburg. In de zitting van Dinsdag 22 Maart zijn door de Rechtbank gewezen de volgende vonnissen, al len wegens overtreding op de algemeene wet in zake directe belastingen, in- en uitvoer van ver schillende belastbare voorwerpen, zonder gedekt te zijn van eenig vereiseht wordend documsnt, tegen: E. J. Mte Eede, veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf en eene geldboete van ƒ50 c. e. dezelfde nog eens veroordeeld tot 15 dagen cell, gev. straf c. e.V. L. De V., te Eede, veroordeeld tot 50 boete c. e.P. C., te Retranchement, tot 4 dagen cell. gev. straf c. e.P. E. B., te Clinge, tot 2 dagen cell. gev. straf c. e.J. W., te St. Marguerite, tot 6 dagen cell. gev. straf en 10 boete c. e.M. De W., te Bossevelde, tot 15 dagen cell. gev. straf c. e.Ch. Van G., te Stekene, tot 17,10 boete c. e.Alph. De R., te Stekene, tot 8 boete, c. e. en J. P., te Stekene, tot 16,20 boete c. e. en allen met verbeurdverklaring der aangehaalde voorwerpen. STATEN-GEIVKRA.AL. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting is de inter pellatie-Pa» Reet over Aijeh op aanst. Maandag bepaald. De discussie is aangevangen over Brt. 1 der rente- wet. Daarop is voorgespeld een amendement van den heer Pan Houten, strekkende om, ter wegneming van vele moeielijkheden voor belastingschuldigen om hun vermogen te berekenen naar de waarde der renten, als maatstaf te nemen het kapitaalbezit op 1 Januari en daarvan de rente als winst te beschouwen. Een ander amendement van den beer Pan Delden strekt om de vrijstelling van bedrijfskapitaal te laten ver vallen, in verband met de uitzondering van naam- looze vennootschappendiepatentplichtigzouden worden. Eene motie vao den beer Heydenrijck, om tege lijkertijd met art. 1 ook art. 53 de quaestie van herziening der patentwet te behandelen, werd inge trokken. Van verschillende zjjde werd bezwaar gemaakt tegen de vrijstelling van kooplieden, op grond der recht vaardigheid. De heereu Oleichman, Mees en Van Oen- nep verdedigden die echter. De heer Van Gennep achtte het amendement-Po» Houten lijnrecht in strijd met de wet. De heer Blustê achtte de zaak zoo las tig, dat hg schorsing van het debat voorstelt in 't belang van den Minister, die beloofde de zaak nader in beraad te nemen. De Commissie van Rapporteurs voor het wets ontwerp op de zeevisscherijen is, na kennis genomen te hebben van de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag wegens dit wetsontwerp, van oor deel, dat door deze gewisselde Bchrifturen de open bare beraadslaging over het voorstel genoegzaam is voorbereid. De heer De Bruyn Kops beeft op bet gewijzigd ontwerp-draokwet een amendement ingediend, strek kende om het door de Regeering voorgesteld tijdperk van vijf jaren voor geheeie invoering der wet tot drie jaren te beperken. Hij rneeDt, dat de op 15 Mei 1880 aanwezige uitoefenaars van bat tappers- bedrijf die geen license zullen kunnen krijgen in drie jaren tjjds voldoende gelegenheid zullen heb ben om een ander bestaanmiddel te verkrijgenen dat bet tijdstip, waarop het hoofddoel der wet, nl. vermindering van het tegenwoordig aantal tapperijen, effect zal kunnen sorteeren, bij aanneming van een vijfjarige handhaving van den tegenwoordigen toestand te lang zou worden uitgesteld. Overzicht van den stand der koersen. 't Doet ons genoegen, dat de Amsterd. Handels Ct. tot dezelfde conclusie komt, als door ons Daar aanleiding van den keizersmoord reed» in het vorig overzicht déductief getrokken werd alles en alles te zamen zegt genoemd orgaan zouden wij tot de con- lusie komen, dat Rusland voorloopig minder beroe ringen van de Camarilla te lijden zal hebben eo voor zien wjj daarom eerder eene verdere bevestiging van de koersen der Russische fondsen dan een achteruit uitgang. Ook de Med. Financier spreekt in gelijken geest. Wij halen deze beoordeelingen aan om met te metr klem den lezers, die steeds gewoon zjjn de beursnoteering als het uitgangspunt van handelen te nemen, af te raden thans hunne Hutten gedeeltelijk op de p. m. V/a pet. gezakte koersen te verkoopen 't zou ons niet verwonderen of de oorzaak dier daling, welke eerst na de tijding van den moord plaats heeft gegrepen, is in de kunstmatige bewerking der spe culatie a la baisse te zoeken. De beide laatste dagen was de stemming in Russen a! iets beter. Oostenrijkers en Hongaren leden ook, al is het On beduidend, van de algemeene zwakkere noteering. Columbianen konden zich nog tot iets booger prijs dan de vorige week opwerken de zoogenaamde con versie, waarvan we in ons Vorig overzicht gewaagden, is aangenomen. Wie zou anders verwacht hebben Beter een half ei enz. Egyptenaren fraotioneel vaster. By de steeds toe nemende ryzing der koersen, die wij, z. a. vroeger gemeld werd, hoog genoeg vonden, is het van aan belang de controleure te hooren, door wier krachtige bemoeiing reeds zoovéél verbeterd werd. „Hoe gerust stellend de ceconomische toestand en het evenwicht op het budget ook mogen schijnen te zijn, zoo is het toch onmogelijk, voor alsnog te zeggen, dat alle vrees voor de toekomst verdwenen is. Als de zwarte schuld, welke de vroegere administratie heeft achter gelaten, verminderd zal zijn door aflossing wanneer de werken, welke vereiseht worden tot ontwikkeling van den bodem en meer bepaald die, welke tot onderhoud vau kanalen èn dijken strekken, ons zullen beveiligd hebben tegen overmatige of onvoldoende overstroomingen wanneer de hervormingen, door het gouvernement ontworpen, zich zullen doen kennen, niet alleen doordien een gelijkmatige wetgeving in de plaats treedt van willekeur, maar ook door eene toepassing iu geheel Egypte vau de nieuwe wetten, welke thans maar al te vaak krachteloos blijven eerst dan, maar ook niet eerder, kan de nieuwe re geling van zakeu, by de troonsbestijging van Uwe Hoogheid ingevoerd, beschouwd worden als voor goed gevestigd te zjjn." Wij geven ouzen lezers ernstig in overweging met deze uitspraak van mauoen, die geheel op de hoogte zjjn, nauwkeurig rekening te houden. Als een nieuw Btaaltje van beursmaDOeuvres ver dient, om hieronder te vermelden redenen, het volgende een plaatsje van het overzicht gereserveerd te worden. Tengevolge van een te Amsterdam verspreid gerucht dat de directie der Michigan Central Spoorwegmaat schappij besloten had in het vervolg slechts 6 pet. dividend uit te keeren, waren deze aandeelen aan merkelijk gedaald de door de verspreiders van het gerucht gewenschte daling werd te gemakkelijker bereikt, nu ook de New-Yorker koersen door versto ring der geldmarkt waarvan we melding hebben gemaakt „aangedaan" werden. Alen behoeft waarlijk niet te zjjn wat men finan- ciëele specialiteit pleegt te noemen, om achterdocht te koesteren omtrent de waarheid van dat gerucht immers welke directie zou zich zoo'n blik in de toe komst durveu aanmatigen, dat ze durft mêatedeelen dat iu het vervolg de bruto ontvangsten en netto- ontvangsten juist in die verhouding tot elkaar zullen staau, dat er precies 6 pet. voor het aandeelen-kapitaal zal overblijven Maar genoeg het praatje vond in gang; dejkoers retireerde met versnelden pas. De heer J. Fik te Groningen heeft daarop geld noeb moeite ont zien om de onwaarheid van het gerucht officieel te kunnen publioeeren. Op een telegram aan den secretaris der betrokkene spoorwegmaatschappij kreeg genoemde heer tot antwoord: „De gestrenge winter oefende op den Michigan Central, even als op alle wegen,invloed uit. Omtrent het dividend is door de directeuren nog niets beslistzegge dus niets beslist. Er bestond dus niet de minste reden voor het gerucht, maar wat soort een baisse-kliek (een groep, die op koereverlaging speculeert) zich daaraan? Of liever, de toestand wordt j uist züd door hen verlangd om des te zekerder met goeden uitslag bet spel te wagen. En om dit „staaltje'' tot leering te doen strekken, èn om de lezers-houders der certificaten vau die aaudeelen te informeereu èn met het oog op den heer Pik ter voldoening aan het bekendetout seigneur, tout honneurmeenden we deze mededeeling niet achterwege te mogen laten. De Amerikaansche Spoorwegwaarden verkeerden de laatste dagen in gedrukte stemming niettegenstaande mogen wjj voor enkele soorten nog eene verbetering op merken. De cert, van aandeelen Illinois verminder den bet meest en daalden van 139'/> tot 136'/ 6. wel licht omdat de vermeerdering der netto-ontvangsten niet aan de verwachting betft beantwoord. Bljjkens het verslag verkeert de Maatschappij in zeer goeden toestand voor verbetering van den weg, den bouw van drie jjzeren bruggen, het aanschaffen van 9 groote locomotieven en 227 wagens werden kolossale sommen besteed. De acht-perccnts-obligatiën zullen in 5 pets., seer waarschijnlijk, geoonverteerd worden, waardoor de reutelast verminderd en daarmee de kans ophoo- ger dividend vermeerd»rd zal worden. Bij de reeks teleurstellingen, die het Nederlandsohe publiek reeds van de Oregon-Californië-Comiti-dbli gatiën ondervonden heeft, wordt er ruim een aan toe gevoegd door het bericht van het Frankforler Comité, dat teugevolge der slechte ontvangsten in 1880, den 1 April aanst. op de bypotbeek-obligatiën geen dividend uitgekeerd wordtde op dien dag vervallende coupon

Goessche Courant | 1881 | | pagina bijlage 1