WALTIIAH MASS Kroon-Domein. INBOEDEL, ELF BOUWHOEVEN, eene kapitale Hofstede, fimnierinanswinkel, Schuur en Erf, 'en RECHTZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. Burgerlijke Goes dvrrtrntiën. OPENBARE VERKOOPiNC. op Maandag den 28 Maart 1881, een Woonhuis en Erf, Openbare Verkooping. Op Woensdag den 30 Maart 1881, eene partij Meubilaire Goederen, Onmiddellijk daarna, lo. Op Woensdag den 0 April 1881, Een Woonhuis met Tuin, 2o. Op Donderdag den 7 April 1881, Eene partij NIEUW HOUT, op Dinsdag den 26 April e. k., Voorloopige Bekendmaking. op Donderdag den 2 Juni 1881, VEILEN EN VERKOOPEN: LANDER IJ EN, dubbel Woonhuis met Tuin, dito Woonhuis, Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Middelburg. Heden (Vrjjdag) is alhier aanbe steed lo. Het vernieuwen van twee dukdalven in de buitenhaven van het kanaal door Zuid- Beveland te Hansweert. Raming 3790]. üe minste inschrjjver was de beer J. Van der Hoek te Middelburg voor ƒ3740. 2o. Het eenjarig onderhoud van eenige werken bij de oude Hoeve, aan de Noordkust van het eiland Schouwen, behoorende tot de meewerken in de provincie Zeeland. (Raming f3850). Minste inschrijver was de heer 3. Hen Boer Lm. te Scharendjjke, gemeente Eikerzee, voor 3052. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 25 Maart 1881, zjjn de navolgende vonnissen gewezen en uitge sproken tegen lo. A. H., te Goes, wegens het jagen in ge sloten jachttijd op spoorsneeuw zonder machtiging of vergunning, veroordeeld in twee geldboeten elk van 10, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 2o. M, P., te ICruiningen, wegens het jagen zonder akte of vergunning, veroordeeld als no. 1. 3o. F. B., te Kruiningen, wegens lo. het in gesloten jachttijd zich bevinden in het jachtveld met geladen geweer zonder machtiging, en 2o. het vervoeren van wild, meer dan 14 dagen na de sluiting der jacht, veroordeeld in eene geldboete van f 40, subs. 7 dagen gev. straf c. e. 4o. S. S., te Wolfaarlsdijk, wegens het twee maal stellen van wildstrikken, veroordeeld in twee geldboeten elk van 40, subs. 7 dagen gev. straf c. e. 5o. C. P., te Geersdijk, wegens het des nachts in gesloten jachttijd zich bevinden in het veld met geladen geweer zonder machtiging, veroordeeld in eene geldboete van 20, subs. 2 dagen gev. straf c. e. Co. Ch. I., te Heinkenszand, L. De V., te 's-Heerenhoek, J. M., te 's-Heer Arendskerke en J. W., te Krabbendjjke, allen wegens het stellen van wildstrikken veroordeeld ieder in eene geld boete van ƒ20, subs, voor den len 2 en voor de overigen 3 dagen gev. straf c. e. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In de heden, Vrijdag, gehouden zitting zijn de navolgende vonnissen gewezen tegen lo. J. De D., boerenknecht, 22 j., te Katten- dyke, appellant van een vonnis van het »anton- gerecht te Goes den 4 Febr. 1881, waarbij hij ter zake van het bejagen van eens anders jachtveld zonder akte en zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende, is veroordeeld in twee geldboeten elk van 10, benevens de kosten. Het vonnis van den kantonrechter is bevestigd met uitzondering alleen van de opgelegde geldboeten en daarvoor in de plaats tredende gevangenis straffen en opnieuw recht doende den beklaagde veroordeeld tot twee geldboeten elk van 20, subs. gev. straf van 7 dagen voor iedere boete, benevens in de kosten op het booger beroep ge vallen. 2o. J. M. Le C., 16 j., te Middelburg, wegens misbruik van vertrouwen veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 3o. P. M., 56 j., werkman, S. De P., 40 j werkster, beiden te Hoofdplaat, beschuldigd van mishandeling. De eerste vrijgesproken de tweede veroordeeld tot 8 boete c. e. [Men zie verder het Bijvoegsel.] BUITENLANDSCH OVERZICHT. Natuurlijk dat de vrede met de Transvaal in conservatieve, maar vooral ook in militaire kringen in het Britsche rijk groote sensatie heeft gewekt. Troepen, die reeds ingescheept waren, werden tot hunne groote teleurstelling ontscheept. Daarbij deelde Gladstone die een zeereisje zal gaan maken om van al de vermoeienissen te bekomen, wat nie mand hem misgunnen zal mee, dat generaal Boberts aan de Kaapstad een telegram zou ontvan gen om niet naar Natal te gaan, maar per mail boot naar Engeland terug te keeren. Wood zou het opperbevel behouden Het getal troepen in Natal zou onverzwakt blijven tot het pinde van den arbeid der commissie. In die commissie zullen ook de Boeren met een paar leden zitting nemen. De tijdingen van Mountprospect melden, dat de eindregeling is gemaakt en de overeenkomst ge- teekend. Het Boerenleger zou Donderdag terug trekken. De postgemeen8chap is hersteld, en het herstel van de telegraaf begonnen. Joubert woont vriendschappelijk in bij generaal Wood. Ondanks het eindigen der vijandelijkheden moet nog een laatste gevecht bij Potcheffstroom zjjn ge leverd. De Boeren hadden nameljjk een gevangenis be zet, op 500 meters van het fort gelegen. De En- gelsche kolonel besloot hen van daar te verdrjjven omdat zjj het fort bestookten. Een tiental Engel- schen droegen het gebouw binnen. Drie van hen werden gedood, maar toen zjj eenmaal binnen wa ren, doodden zjj drie Boeren, waarna de anderen 27 in getal poogden te vluchten 13 werden echter nog doodgeschoten. Toch komen de berichten hieromtrent niet overeen; en is eenige reserve in het gelooven zeer aan te raden. Uit Afrika komen ook verschillende tjjdingen. Het Engelsche element toont zich vernederd en gebelgdde kolonisten schamen zich, volgens de Times, over hun Eagelsschap. Lord Beaconsfield is weer beter. In Petersburg bljjft men aan het arresteeren. Men zegt, dat de nieuwe keizer onder zjjn hoofd kussen een verzegeld schrjjven heeft gevonden, waarin de aanvoerders der Nihilisten hem som- meeren binnen zes weken aan Busland eene grond- wat te schenken, daar zjjn dood anders zeker is. Thans is o. a. eene dame, mejuffrouw Ferowsky, gearresteerd. Zjj was een medeplichtige van Hart- mann bjj de mjjnontploffing onder den spoorweg bij Mosoou. Men vermoedt, dat Hartmann zelf ook in Petersburg is. Het Portugeesche ministerie heeff ontslag gevraagd om de Delagoa-baai quaestie. In het huis der Pail's werd een motie om de houding der regeeriug in die zaak af te keuren met éen stem verworpen. Zoo'n blijk van vertrouwen, nog wel verkregen door het medestemmen van twee ministers, had meer van een bljjk van wantrouwen en de beeren ver kozen liever heen te gaan. In Madrid blijft het onrustig. Nu weer vond men een geheim wapendepot van 1000 geweren, terwijl ook de studenten eenige ongeregeldheden pleegden. Onaangenaam voor bedriegers. E' is een een voudig middel uitgevonden oui gemakkelijk valsch goud en zilver van echtte onderscheiden, een uitvinding, die in den tegenwoordigen tijd, nu het taluiigoud en het berljjnsoh en ander nagemaakt Zilver in onze industrie zulk eene verdachte rol spel-n, zeker haar nut kan hebben. Het voorwerp in quaestie, waarvan de heer J. Faberij de Jonge te Goes, fabrikant in goud en zilverwerkeu eu horlogemaker den alleeuverkoop voor deze stad heeft, is een sterntje dat ieder gr mak kelijk bij zich kan dragen, eu door middel waarvan men zich overtuigen kaD,dat valsch goud of zilver, een weinig bevochtigd en met het proefsteentje bestreken, zwart wordt, terwgl echt edd metaal zjjne kleur behoud1. A. T., beschuldigd van den op 't gehucht de drie hoefijzers pepleegden kindermoord, is Dinsdag gevankelijk le Middelburg binnengebracht. Z-kt-re K., beambte aan bet postkantoor te Zie- rikzee, was, ƒ300 uit de kas medenemende, spoorloos verdwenen, doch is thans reeds in hechtenis. In een onbewaakt oogenblik is te Tilburg een inderbalfjarig jougenlje in een kelder gevallen, die vol water stond, en verdronken. Jl. .Zondag kondigde, in zeker dorp in de om streken van Kampen, na de godsdienstorfening, de predikant van den kansel af, dat er door eeD lid der gemeente eene dienstbode werd gevraagd en dat belanghebbenden zich bjj dominee konden vervoegm. Voorzeker een nieuwe methode van adveiteeren. (K. C.) Woensdag werden aanboord van het stoomschip Stella te Amsterdam ingescheept ongeveer 500 land verhuizers, om Donderdag de reis naar Amerika te aan vaar den. Zondagnacht is in het gehucht Smeermaas nabjj Maastricht de weduwe B vermoord. De opengebroken kasten bewezeu onmiddellijk, dat diefstal de drjjfveer van den moord was. Als vermoedelijke dader is te Luik gearresteerd zekere if., A. geboren te Schimmcrt [Limburg], die zjjne misdaad reeds bekend he- ft. Toen de brigadier-majoor Pan Waveren, uit Maas tricht, te Luik de herberg biunentrad, waar H. A. zich bevond, zeide deze: „Siens mjjnbeer Pan Waveren ook in Luik?"en slak hun de hand toe, die Pan Waveren onmiddellijk greep en vau bandboeien voorzag. Op bet politiebureau had de moordenaar een aanval van woede legen Pan Waveren eu wilde hem byten, maar e. W. gaf hem zulk een geweldigen oorvjjg, dat bjj deu vloer zocht. Bij deu verdachte is de trouwring van wjjlen den man der verslagene gevonden. Vóór 5 a 6 jaren is in de uabjjheid van Schimmert, de geboorteplaats van den vermoedeljjken dader, in het gehucht Sweijkbuizen een dtrgeljjke moord gepleegd als te Smeermaas, eveneens op eene herbergiersier Ven dezen moord was tot nutoe de dader onb kend gebleven; meu acht bet niet onmogelijk, dat A., die sinds jaren in een kwaad gerucht staal, ook daaraan niet geheel vreemd is geweest. A. behoort tot eene gegoede en geachte familie, maar heefi nooit willen deugen. Laatste en telegraphische berichten. Cortgene, 25 Maart. Tot lid van den gemeenteraad alhier is gisteren met 44 van de 55 uitgeDrachte stem men gekozen de heer H. RoeloJ, Notaris alhier. De Overige stemmen waren verdeeld als volgtP. De Keijzer 8, P. Verburg P.Jr.zoon 2 en G. Marcusse Mz. 1 stem. VGRAVENHAGE, 25 Maart. TWEEDE KAMER. In de heden gebonden zitting is de discussie over art. 1 der rentewet voortgezet. Ue Minister vau Financiën liet overeenkomstig den raad van den heer Blussé weg de slot-alinea (vrijstelling van bedrijfskapitaal voor koop lieden)om eene zuivere stemming te bevorderen. Dezelfde bepaling bracht hij echter over naar art. 6. Dienten gevolge verviel het amendement- Van Delden. Tegen dit gemis van beginselvastheid kwam de heer Van Kerkwijk krachtig op. Op het amendement- Van Houten, door verschillende sprekers bestreden, ais een indirecte kapitaals-belasting en omverwerping van het beginsel der wet. zonder de bezwaren ervan opteheffen, stelde de heer Bredius voor een subamendement om wegtelaten de bepaling snb 4, treffende baar geld, coupons enz., bestemd om belegd te worden. De Minister bestreed uitvoerig het amendement- Van Houten, dot hij noch over noch aannemen kon. Het is stelsel tegen stelsel en het stelsel Van Houten is niet eenvoudiger, duidelijker en rechtvaardiger. Het amendement is evenals het stelsel eene fictie, dus on waar. Hij kan er nooit mede meegaan. De heer Van Nispen stelde als amendement voor het gewijzigd amendement- Van Houten, met overneming van het eubamendement-Brerfitu, terwijl het tevens be oogt billijker en beginselmatiger heffing van lijfrenten en om de heffing tot de wezenlijk genoten renten te beperken. De heer Van Houten verdedigde uitvoerig zijn amendement, dat veel billijker was dan art 1. Hij kwam er tegen op, dat de Minister zich zoo kantte te gen een amendement, dat geen politiek karakter had. Na verdediging van den Minister is het amendement- Van Nispen verworpen met 62 tegen 19 stemmen. Het subamendement Bredius is aangenomen met 43 tegen 38 stemmen. Het amendement- Van Houten is verworpen met 44 tegen 37 stemmen, terwijl art, 1 der wet is aangenomen met 62 tegen 30 stemmen. WEENEN. 25 Maart. Men ia hier zeer opgewonden over de houding van den Engelschen gezant te Kon- stantinopel, die oorzaak zon zijn van het mislukken der onderhandelingen in zake de ui ieksoh-Turkeche quaestie. LONDEN, 25 Maart. Uit het Bluebook blijkt dat binnen 6a4 maanden volledig zelfbeheer aan de Trans vaal gegoven wordt. Woud bezoeht den Langnek. De Boeren ontvingen hem goed. Echter zijn velen ontevreden en verklaarden weer te zullen vechten als er eendeel van de Trans vaal wordt afgenomen. 305e STAATS-LOTERIJ. 5e kl. Prijzen van f 100 en daarboven. Trekking van Donderdag 24 Maart 15e lijst. Nos. 2976, 14154, 19692 en 20822, elk 1' 1000. Nos. 7523 en 19432, elk f 400. Nos. 2528, 3438 en 15847, elk f200. Nos. 2705,5652,11669,12219, 12396,14552,15018,15229 en 20227, elk f100. Trekking van Vrijdag 25 Maart 16 Lijst. Nos. 1334, 7222 en 14463 elk f 1000. Nos. 4285, 12907 en 18505 elk f 400. Nos. 2276, 5368, 7010, 8868, 15180, 16238 en 17323 elk f200. Nos. 947, 2946, 3647, 5899. 5964, 6477, 8551, 9818, 11113, 11965, 15845, 17606, 18165 en 20689 elk f 100. van 23 tot 25 Maart 1881. Ondertrouwd den 34, Pieter Beukelaar, 42 j., wedr. v. Margaretha Reijnhoud, met Maatje Meul- blok, 30 jgescheiden vrouw van Nicolaas Otte Adriaan Verhage, 24 j., jmmet Wilhclmina 24 jjd. Getrouwd den 24, Jan De Bruyne, 27 j., jm., met Philippina Jacoba Sloover, 21 j., jd Geboren: den 24, Lena Tona, d.v. Dirk Klem- kerk en Maria Louisa Goossen. BERICHT. Wij zijn genoopt de noteering der effecten, behoorende bij het overzicht van den stand der koersen, achterwege te laten De kleine wijziging daarin gebracht, en waarop in het overzicht wordt gedoeld, zal men dus later wel ontdekken. Onze geliefde ouders JAN ROTTIER Lz. en MAATJE KARELSE hopen op den 27 dezer hunne 30jarJge Eclitvereeniging te herdenken. Borssele, den 26 Maart 1881. Hun dankbare kinderen en behuwdzoon. De Notaris 1. KARSEBOOM, te Heinkens zand, zal des voormiddags te 10 uren, in de herberg van M. Hoondert, te Heinkenszand, ten verzoeke van Adriaan Boonman, aldaar, publiek ver- koopen te Heinkenszand, kadaster sectie D nos. 380 en 381, te zamen groot 7 Aren 98 Centiaren. Te aanvaarden 1 Mei 1881. Betaling der kooppenningen 11 April 1881. Inmiddels uit de hand te koop. Nadere inlichtingen bij genoemden eigenaar en bij den Notaris. des morgens te 10 uren,zal Corns. Van Roo sendaal, te Baarland, aan het door hem be woonde huis aldaar, ten overstaan van den Notaris VAN DEN BOSSCHE, publiek verkoopen bestaande in: 2 Kasten, Tafels, Stoelen, Spiegels, Glas- en Aardewerk, 2 Kachels, eene partij Brandhout, Arbeidersgereedschap, Mans- en Vrouwenkleederen, 1 Geit en meer andere Roerende Goederen. aan het woonhuis van Jacob Otte, aldaar 1 Kast, 1 Ladetafel, 1 Kachel, 3 Tafels, Stoelen, Spiegels, Schilderijen, Glas- en Aardewerk, Arbeidersgereedschap, Win kelgereedschap, blikken Bussen, Flesschen, Schalen en Gewichten, Koekkramersge- reedschap, 2 Kruiwagens, 2 Geiten, Mans- en Vrouwenkleederen en meer andere Goederen. Införmatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE, te Goes en bij voornoemden Notaris. De Notaris MU.LOCK HOUWER, te Goes, zal voor de erven van den eerz. W. Dekker Ez. PUBLIEK VERKOOPEN 's voormiddags le 10 uren, in het gemeente huis te Kloetinge, te Kloetinge, op den hoek van de Nieuw- straat, wijk nos. 46 en 4 6a, kadaster sectie A nos. 372, 373 en 374, groot 5 A. 54 Cent. In dit perceel is sinds jaren de timmer mansaffaire met succes uitgeoefend. Te veilen in perceelen en in massa. aldaar, in den ring van het dorp, wijk no. 94, kadaster sectie A nos. 424 en 425, groot 4 A. 45 Cent. 's voormiddags te 10 uren, aan het sterfhuis EENE PARTIJ bestaande in Beitels, Zagen, Boren, Hamers, Dis sels, Schaafbanken, Juffers, Stelling- delen, Kolders, Kelderwind, Slijpsteen, Mortelhoutven enz. en eenen netten en goed onderhouden bestaande in 1 Eikenhouten Kabinet, 2 dito Bu reaux, 1 Kastklok, Tafels, Stoelen, Spiegels, 2 Veeren Bedden, eenig oud Porselein, Koper-, Blik-, Glas- en Aardewerk; voorts 5 Kippen, Konij nenhok met 2 Konijnen enz. Alles breeder bij biljetten omschreven. Ingevolge machtiging van den heer Admini strateur van het Kroon-üomein en onder diens nadere goedkeuring, zal de RENTMEESTER van dat Domein, kantoor Hulst, te Hontenisse, des voormiddags te tien uren, ten huize van de weduwe J. S. Verbist, in het logement „S t. Eiber t," te Klooster zande, gemeente Hontenisse, in het openbaar bij opbod en afslag verpachten, voor den tijd van 7 jaren, be halve eenige kleine HOEFJES, alles breeder omschreven in de verspreide aan plakbiljetten, terwijl nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van bovengenoemden Rentmeester, te Kloosterzande, gemeente Hon tenisse. De aanwijzing der perceelen zal geschieden door de opzichters van het Domein. De voorwaarden der verpachting zijn, tegen betaling van 25 cents, te bekomen ten kan tore van meergemelden Rentmeester, te Klooster zande. ZEGT HET VOORT. De eerzame J. De Dren en mede-eigena ren zullen des voormiddags te tien ureD, in de herberg »De Kroon", te Wissekerke, ten overstaan van de Notarissen L. VAN DER MOER en H. ROELOF, in het openbaar met daarbij behoorende in de polders Sophia-, Toren-, Anna-Friso-, Maria- en Campens-Nieuwland-, onder de ge meente Wissekerke, ter gezamenlijke grootte van 24 Hectaren 81 Aren 96 Centiaren, zoomede een in Campens-Nieuwland, en een op het dorp Wissekerke, met TUIN, in den Torenpoldernader breeder te adverteeren.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2