1881 N°. 86. Donderdag 24 Maart. Wie zich tegen I April op de Goesche Courant abonneert, ontvangt de in deze maand nog verschijnende nummers kosteloos. OFFICIEELE MEDEDEELIMEN. GOES, 23 Maart 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. MEVGELWUISK. De Rijks-postspaarbank. KUNSTMEUWS. BUITENLANOSCH OVERZICHT. (iOESCHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maaïdag-, Woshsdag- en VsiJUAGAyoinX uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, aoo binnen als bnlten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommert 5 ct. met bijblad 10 ct COURANT. De prijs van gewone advertentiën ia van 1—5 regels 50 ct., elke regel meer 10 cis. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing deizelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetnigingen woiden van 18 regels a 1.berekend- Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contaDt betaald, 20 c Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per'regel. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder hij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De 2e luit. van het 3e reg. inf. P. J. Geill, te Bergen-op-Zoomzal gedurende de zomermaanden gedetacheerd worden bij de normaalschietschool te VGravenhage. De directeur van het rijkstelegraafkantoor te lJzendijke. de heer W, H. Pieter, ia ook benoemd tot directeur ran het aldaar op 1 April te openen post kantoor. De rijkscommissie voor de examens ter verkrij ging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den 12 April u. s. te 9l/a uur des morgenszitting houden in het Raadhuis te Amsterdam. Zij, die tot een dier examens wenscben toegelaten te worden, moeten hiervan voor 5 April schriftelijk en vrachtvrij kennis geven aan den voorzitter der com missie, met overleggiog van geboorteakte en opgave der tegenwoordige woonplaats. Bii deze kennisgeving moet tevens vermeld worden, of ae candidaat al dan niet wenscht bewijzen te le veren van zijne kennis omtrent het stoomwerktuig. Eenige bepalingen voor de adspiranten van belang worden bij deze gelegenheid in de Staatscourant in herinnering gebracht. Wij herinneren den kiezers te Cortgene aan dj verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, die morgen (Donderdag) moet plaatshebhen. De heer J. KUinmanna 53jarigen diensttijd op zjjn verzoek eervol ontslagen als ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Hansweert, is gepensio neerd met 1816 's jaare. St.-MaartensdijK. Iu de vergadering van inge landen der vrije polders Oudeland, Middelland, Ui- terste-Nieuwland en Noord, alhier gebonden, werden middelen beraamd om den waterafvoer dier polders te verbeteren. Al te veel had men er dezen winter door te lijden gehad. Een bepaald besluit werd niet genomen. Over een voorstel lot oprichting van een stoomgemaal zal later beslist worden. De jaarwedde van den waterbouwkundigen ambtenaar dier polders werd met 150 verhoogd. Het bestuur der Amsterdamsche afdeeling van het Multapatiorsbond heeft aan alle afdeelingen en correspondenten eene uitnoodigiogj gericht om bij de Tweede Kamer op eene spoedige aanneming van het aanhangige ontwerp van wet tot beteugeling van bet msbruik van sterkedrank aan te dringen. Bjj de gewone jaarlijksche benoeming van leden van het Historisch Genootschap is beooemd als ge woon lid en heeft die benoemiDg aangenomen de heer dr. G. J. Brutel de la Ririère te Krabbendijke. Onder den naam Pro Patria is te Rotterdam eeDe postduiven-vereeniging opgericht in hoofdzaak 1 April, de dag waaraan voor het Nederlandsche volk een belangrijke geschiedkundige berinnering ver bonden is, heeft Dieuwe beteekenis gekregen, nu het den Koning behaagde, dien dag aan te wijzen voor het in werking treden van de rijks-postspaarbanken niet gewaagd is de voorspelling, dat hij nog na jaren zal wordeD herdacht als de geboortedag van een in stelling, zegenrijk voor velen. Derjjks-postspaarbank] Een voortreffelijke zaak. Want zij zat de gelegenheid tot veilige belegging van spaarpenningen openen op zooveel plaatsen, die vroeger daarvan verstoken waren. Waar tot heden ijverige msn- «chenvrienden met prijzenswaardige inspanning getracht hebben, naar de mate huoner krachten in de behoefte Op verzoek van den directeur dezer instelling, den heer A. Kerdijk, nemen wij dit geschrift in ons blad op, overtuigd als wij zijn dat bet zeer goed is algemeen het nat van die spaarbank te doen kennen. Wij vermelden tevens, dat na 1 April aan alle post kantoren, alsmede aan die hulpkantoren, welke voor den dienst der rijks —postspaarbank geopend worden, exemplaren van dit geschrift in toereikenden getale verkrijgbaar zijnzoowel voor belanghebbenden als voor hen, die genegen zijn, het geschrift in hnn kring te verspreiden. Zouden wij dit laatste vooral eens onder de oogen mogen brengen van hen, die belang stellen in alles wat het volksgelak kan bevorderen en die daaraan gaarne meewerken ten doel hebbende de hoedanigheden, de po9tdnif eigen zoovee) mogelijk te ontwikkelen. Te dien einde zullen er dezen zomer proeven ge houden worden. Men is van plan de duiven af te richten v n vuurschepen; ze mede te geven met naar zee gaande schepen, om nog depêches over te brengen wanneer de kust eenige mtjbn uit het gezicht is. Van alle rijken, aan Nederland grenzende, zullen af richtingen gehouden worden alsmede van Londen. De s'atuten der vereeniging bevatten een artikel luidende: „Ingeval de Nederiaudsehe Staat den dienst der postduiven mocht noudig hebben is ieder lid verplicht zyn bestgeoefends duiven af te staan. (N. R. Ct.) Dinsdagavond werd in de zaal van bet kof fiehuis r) De Prins van Oranjedoor den heer P. De Jonge met 16 leerlingen van zijn zangcursus voor 't eerst eene openbare les gehouden. De zaal was overvol, wel een bewijs van belang stelling, waartoe zeker ook wel meewerkte dat de toegang vrij was. De kindereu deden allen hun best en bewezen ouder goede leiding te staan. No. 2 van 't programma, n Jagerkoor"werd heel lief en vrij zuiver gezongen, alsook no. 6, het wel bekende «Ik leef hoog op de Alpen". No. 10, nPaasch-Hymne", klonk echter 't zuiverst vau alle, zeker wel omdat het eenvoudige muziek was en van een langzaam tempo. Dat er eenige nummers onzuiver en niet in da maat gezongen werden, lag ten eerste aan de te zware stukjes, o. a, no. 17 - De Nachtvan F. Abt, ten tweede aan het on zeker inzettener werd soms al begonnen, voordat de kinderen goed hun' toon hadden. Had de heer De Jonge bij 't zingen van een vol gend couplet telkens opnieuw den toon aangegeven, de stemmen zouden dan, dunkt ons, niet zóo naar omlaag zijn gegaan, hetgeen oorzaak was dat de kinderen van de wijs raakten. Misschien had het ook nu en dan beter gestemd, zoo de eerste alten naast die flinke sopranen gestaan hadden, aan wie zij meer steun zouden gehad hebben dan aan de jongens, die anders dapper de 2e alt zongen. Het derde gedeelte van 't programma ging wel wat vlug, vandaar dat een paar nummers van hunne waarde verloren22 nummers, waarvan de meeste met 2 en 3 coupletten, is ook wel wat druk, zoo wel voor hen, die zingen als voor een publiek, dat hoofdzakelijk uit kindeven bestaat. Niettegenstaande kon er wel wat meer stilte geweest zijn. Bij dergelijke gelegenheden is 't rooken ook geen gebruik; toch deed men het, hoewel men een paar malen verzocht het te laten. De heer De Jonge late zich echter niet afschrik ken om op zijn' weg voort te gaan. Er is te veel, waarover bij reden tot tevredenheid heeft. We wenscben hem toe, dat het ledental zeer te voorzien, zal t'y nog vry wat beter die behoefte b vredigen. Zij biedt voordeelen, die da bestaande spaarbanken, ondanks alle inspanning van den kant der bestuurders, niet bieden kunnen. In een woord zij is een uitstekend middel, om het sparen bij ons volk meer algemeen te maken en daardoor het stoffelyk en zedel jk welzijn van duizenden in den lande krachtig te bevorderen. Als de Regeering en de Staten-Generaal daarvan niet doordrongen waren geweest, zou de zaak niet zyn tot stand gekomen. Want heel wat moeielijkheden zyn er aan verbonden. Voor de postbeambten, die toch reeds met werk overladen zijn, wordt het geen geringe vermeerdering van arbeid, nu zij «oor u en een auder, die Bparen of zijn geld terugvragen komt, by na den ganschen dag gereed moeten staan. Wat lal van brieven over spaarbankzaken zal door de handen dier beambten moeten gaan En dan de boekhouding, die te Amsterdam most worden gevosrd Verbeeld n slechts, éen groote spaarbank voor geheel Nederland als een reusaohtig lichaam, dat links en rechts, van Delfzjjl tot Vlissingen, en van don Helder tot Maas tricht, zyn armen uitstrekt! Met die armen de hand reikend aan allen, die hun kleine geldbedragen veilig en rentegevend beleggen willen en al dat geld over brengend naar Amsterdam, waar bet met de meeste zorg moet worden beheerd 1 Al komter een millioen inleggers, toch wordt van al heigeen zij inbrengen te Amsterdam boek gehouden dat is geen kleinigheid, nietwaar? Maar daarvan zal het publiek niet veel merken. Wie inlegger in de ryks-postspaarbank wenscht te worden, behoeft er waarljjk geen reis naar de hoofd- vermeerdere; we zouden dan een volgenden keer van zijn belangeloos doch moeilijk werk wellicht nog betere vruchten kunnen verwachten. SCHEEP ÏTAARTBERICHTEN. Hansweert, Van deu 13 lot den 19 Miartl88l zyn alhier in- en uitgeklaard 207 geladen schepen, te weten Ingeklaard: Zeilschepen1)0 Stoomschepen 10 120 Uitgeklaard: Zeilschepen78 Stoomschepen9 87 Totaal 207 Older het aantal uitgeklaarde zeilschepen zyn be grepen 26 viseh- en mosselschuilen. Het meermalen vermelde schip Vrouw Maria, alhier gezonken geweest, ligt oog steeds op de slikken in dtnzelfden toestand als waarin het er op is gezet. De belanghebbenden zijn nog geenszins van plan den hen door d:o waterstaat gestelden hoogen eisch in te willigenH l schip of liever gezegd wrak is volgens deskundigen dan ook in lange geeu 1200 meer waard. De schipper heeft hierdoor alles verloren, en de man is geruïneerd. Den 22en Miart 1881 heeft aan het Ministerie van Buileulaudsche Zaken de uitwisseling plaats gehad van da akten van bakrachtiging der beide overeenkom sten, den 9m Feb-uari 1881 tusschen Nederland en Belgie gesloten, de le tot verbetering vin de be- tonoing en bebakening, de 2e tot verbetering van de verlichting der Schelde. (St. Ct.) Dinsdagmorgen is op de Oosterschel ie een mos- selschuit, toib-hoerende aan den visscaer W., omge slagen, b.j welk ongeval de beide knechts zijn ver dronken. A'. A. hl. van B. o. Z. De Engelecbe brik Sint Clair, met steenkolen van New-Cistle naar Middelburg, is Dinsdag op de bank van Zoutelande totaal verongelukt. De opva renden werden door de Belgische sleepboot Champion (van den heer Mans te Antwerpen) gered en te Vlis- siugen aangebracht. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bedankt voor het beroep naar Alkmaar door ds. F. A. Winckel te 'e-G avciipolder. [Hel Zuiden STATEN-GKIVKKAAL.. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting heeft de Minister van Pinanciëen het woord gevoerd om de rentebelasting te verdedigen. Hij deed uitkomen hoezeer de meeningen van de bestrijders der wet uiteeuloopen, waaruit eene keus moetgedaan worden. Bij de hervorming van het belastingstelsel mogen wij met de tijdelijke reactie in een gedeelte van stad om te maken. Al wat vau hem gevergd wordt, is dal hij naar het naastbij gelegen kantoor of hulp kantoor der posteryen zich begeve. Als by daar maar opgeeft, wie en wat hy is, wotdt bem kostelooi een spaarbankboekje uitgereikt. Daar overhandigt hy het geld aan den postbearo11 e, die het bedrag ioschryft in het spaarbankboekje. Om het overige betft bjj zich niet te bekommeren. De postbeambten zorgen er wel voor, dat bij de directie te Amsterdam bekeDd wordt wat er is gebeurd. By die direoti: wordt natuurlijk ook berekend de rente, waarop de inlegger aanspraak heeft. Als deze er maar aan denkt, ééns in het jaar en wel in den loop der maand, ge durende welke by iulegger is geworden zijn spaar bankboekje naar Amsterdam te zenden, wordt de rente daarin bygeechrevrn. Ea inlusechen kan hy er Op rekenen, dal, als hy later zyn geld weer noodig heeft, liet hem dadelijk of binnen weinige dagen zal worden terugbetaald. Dat die terugbetaling zonder fout geschieden zal, daarop kan hy inderdaad gerust zyn. Want iu de wet, waarby de ryks-postspaarbank in het leven werd gero»pen, is uitdrukkelijk geschreven: „De staat waarborgt zonder eenig voorbehoud aan de inleggers de teruggave hun ner inlagep en de betaling der aan hen verschuldigde renten". Van eenig gevaar, dat het toevertrouwde geld verloren zou gaan, kan dus geen sprake kan zyn. In een brandkast met driedub iel gelieimslol kan het niet zóo veilig liggen als in 'a lands eohatkist. Niemand ken er een berg plaats voor vinden, die hem zó) geheel van alle Europa niet meegaan. Indirecte belastingen zou den in de practijk bovendien of den handel en het verkeer belemmeren öf weinig opbrengen. Een algemeene inkomstenbelasting zou niet populair en in de heffing oneindig moeielijker zijn. Tegen belasting van het kapitaal bestaan vele practische bezwaren. De voorgestelde belasting zal volstrekt geen te zwaren druk opleggen in vergelijking met vroegere toestanden. Ons volk betaalt minder dan vreemde natiën. De levenskracht der natie is gebleken op het einde der vorige eeuw, maar tevéns is bewezen dat niet genoegzame voorziening in den ontredderden toestand de oorzaak was van den val der republiek. De Minister vertrouwt overigens ten volle op de eerlijkheid der natie. De heeren Wintgens, De Bruijn, Corver Hooft en Heydenrijck handhaafden hun bekende bezwa ren. De heeren Buijs eu Arnoldls verklaarden in beginsel het wets-ontwerp goed te keuren, maar het slechts te zullen aannemen als het ten opzichte van den eed in hun zin geamendeerd werd. Nog altijd blijven in Frankrijk de geruchten omtrent een ministeriëele crisis iu omloop, maar aan den anderen kant verkondigt men de tijding dat er wel kans bestaat op eene goede oplossing. De meerderheid van het kabinet heeft zich echter verklaard voor neutraliteit in de quaestie der kies wet. Verschillende personen, verbonden aan dagbla den die den moord op den Czaar van Rusland vergoelijkten of verheerlijkten, zijn veroordeeld, o. a. de bekende Rochefort, die 1000 fraacs boete moet betalen. De Italiaansche Senaat betuigde zijn afschuw over den bewusten aanslag. Uit St -Petersburg op heden weinig belangrijks. Vele berichten omtrent arrestaties worden tegen gesproken. Zelfs de nihilist, die 70,000 roebels bij zich had, moet ook slechts in de verbeelding van iemand bestaan hebben. Russakow en zijnen mede beschuldigden werd hun vonnis beteekend. 7 dagen tijd hebben ze om hunne verdediging voortebereiden. Een Moskousch blad dringt erop aan, dat de keizer in Moskou ga wonen in het oude Kremlin. Daar is hij veilig en zal hjj van God bezield worden 1 Natuurlijk wil men daarvan in Petersburg niets weten. Het Journal de St. Petersbourg stelt voor de woningen, in welke misdadigers ontdekt mochten worden, verbeurd te doen verklaren om zoodoende de eigenaars aan te sporen tot waakzaamheid. Op de plek aan hetCatbarina-kanaal, waar Alexan der II viel, zal zooals men weet de stad op hare kosten eene kerk doen verrijzen Daar de straat te smal is, zal men bovendien eene brug over het kanaal bouwen. bezorgdheid voor het behoud zyner spaarp-nningen bevrijdt. Als de inlegger zijn spaarbankboekje maar zorgvuldig bewaart, kan hy het te allen tyde weer te gelde maken. Wie van de rjjke-postspaarbank gebruik wenseht te maken, behoeft dus slechts zich te vervoegen aan eenig kantoor der posteryen. Dat wil zeggen too zal het na korter of langer tijd worden. Ni t terstond. Keulen en Aken zyn niet in é:n dag gebouwd en een zóo wijdvertakte instelling als een spsarbaak, werkend voor het gansehe rijk, komt niet binuen enkele maanden tot volle wasdom en groei. Zóo onredeljjk, dat te vzrlangen, kan niemand wezen. Meer eischen mag men niet dan dat zo lder tijdverlies gesobiede, wat onverwyld geschieden kan. Maar die eisch komt dan ook tot zyn volle recht. Reeds dadelijk worden alle poet- en bijkantoren voor den dienst dezer spaar bank opengesteld. Daarnaast een zeker aantal hulp kantoren. Maar het vermeerderen van het getal dezer laatste vordert eeuigeo tijd. De uitbreiding zal een geleidelijke, geen onnoodig langzame zyn. Het netwerk der gelegenheid tot het tubtengen vao Bpaargelden, dat O'er ons land wordt uitgespreid, tal allengs de leemten verliezeD, die er voorshands nog in blijven. Kleine plaatsen, die in dit netwerk voor 't oogenblik nog niet worden opgenomen, tullen in het voorrecht van grootere gemeenten gaan deelen. Eu too tal de dag aanbreken, waarop in den letterlijken tin des woords kan worden verklaard geen plaals is er meer in Nederland, waar niet de staat telf zyn burgers de gelegenheid geeft, hun spaarpenningen aan zyn hoede toe te vertrouwen. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1