1881 Na. 85. Dinsdag 22 Maart. 68ate Jaargan g- AANBESTEDING. Mededeelingen op verschillend gebied. KUNSTNIEUWS. GOESCHE o» uitgave defer Courant geschiedt Maandag-, Wobnsdag- en VrizdagavovdI uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, 100 binnen als bniten Goes, 1,76, Afzonderlijke nummers 6 ct. met bijblad 10 ct COURANT. De prijs van gewone adrertentiën is van 1—5 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechte tweemaal berekend. Geboorte hnwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1.berekend., DieiiBtaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Agent voor het buitenland: A. STEUN ER, te Hamburg, In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Wie zich tegen I April op de Goesche Courant abonneert, ontvangt de in deze maand nog verschijnende nommers kosteloos. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de AANBESTEDING DER SCHOONMAAKWERKEN van de openbare ge bouwen en scholen zal plaats hebben op Zaterdag aen 2 April 1881, des namiddags te 1 uur, ton Raadhuize. Bestek en voorwaarden liggen van af heden ter Se cretarie ter inzage voor belanghebbenden, op eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 uren. Goes, den 19 Maart 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, j. g. de Witt hamer. De Secretaris, HARTMAN. Goudsmederij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door FRANCISCUS VONK is ingediend een verzoek om vergunning tot oprichting eener Goudsmederij in het perceel wijk C no. 9 (kadastraal bekend in sectie D no. 363.) Voorts, dat het verzoek met de bijlagen op de secre tarie zijn ter visie gelegd en dat op Zaterdag den 2 April 1881, des namiddags te éen uur, in het Ge meentehuis gelegenheid zal gegeven worden om be zwaren tegen de oprichting intedienen en toetelichten. Goe9, den 19 Maart 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. ÖFFICIEELE MEDEDEELI:\GEi\. Benoemd tot dijkgraaf van den Emmanuelpolder J. Oudshoorn. - Aan mr. B. C. Cau is op zijn verzoek eervol ont slag verleend als voorzitter van het bestuur van het waterschap Schouwen. Z. M. heeft met ingang van 1 April 1881 benoemd tot adj.-comm. bij het Dep. van oorlog de 1ste klerk bij dat Dep. W. A. Van Heel. De inspecteur van den Waterstaat, de heer Rose, zal belast worden met den dienst der rivieren en met de inspectie in de provineiën Gelderland, Utrecht, Zuid- Holland en Noord-Brabant, en de inspecteur de heer Conrad met den dienst in de zeven andere provinciën. Van den Gouv.-tieneraal van Ned.-Indië is het telegraphisch bericht ontvangen dat, ingevolge de Ko- ninkl. machtiging, verleend in Oct. 1879, het burgerl. bestuur in Atjeh is ingevoerd, dat onder nadere goed- keuring van het Opperbestuur een volledige geweste lijke organisatie en een regeling van het rechtswezen zijn vastgesteld, en dat tot Gouverneur van Atjeh en Ooderhoorigheden is benoemd de heer Pruys Van der Hoeven, GOES, 21 Maart 1881. Vrydag a. s. zal een leesvergaderiug worden gehouden door bet departement Goea der Maatecbappy tot nut van 't algemeen, waarbij de heer J. H. C. IIeijse ran Zierikzee als spreker zal optreden. Boessele. Voor de lacante betrekking van water bouwkundig ambtenaar by de waterkeering alhier heb ban zich 18 sollicitanten op gezegelde verzoekschriften aangemeld Daaronder ia er een, die te oud ia en twee die te jong zyn om in aanmerking te kunnen komen. Behalve gemelde 18 zonden nog 7 personen onge- zegelde sollioitatiën in, waarop volgens de zegelwet niet mag worden gelet, Te Yerstke circuleert een adres aan Z. M, den Koning, om den burgemeester, den beer W. Van Oe- iwren, die binnenkort inoet aftredeo, weder als zooda nig benoemd te zien. Men scbynt bang te zyn, dat Zr. Ma. keuze op een ander vallen zal. (N. R. Ct.) By de herstemming ter benoeming van een algemeenen secretaris der Maatsebappy tot nut vau 't algemeen stemden op den heer mr. A. Kerdijk o. a. de departementen Middelburg, Noord-Beveland en Krab- bendyke. Huia aan huis wapperde Zaterdag te Vlissiugen de driekleur, ala bewys dat Vlissingens burgery het feest van Jacob Hobein, die voor een halve eeuw het stoute atnk bestoud op de Schelde, onder het hevig vuur dei vyands, zyne makkers vau een wissen dood en de eer van Neerlaada vlag te redden, medevierde. Zaterdagmorgen werd aan Hobein, op eene door de equipage van de kanonneerboot Hydra gehoudeu pa rade, door den commandant namens den Koning de medaille van de Eikenkroon uitgereikt. 'a Middags door eene feestcommissie afgehaald, werd by naby het stanbteld van De Ruyter door den voor zitter der commissie met dezen dag gelukgeweuscht, waarby het muziekkorps van het 3e regt. iuf. eenige nommers uitvoerde. Ten raadhuize werd Hortin daarna door den waar- nemenden burgemeester gecomplimenteerd, hem de eerewyn cd als aandenken een kristallen bokaal met zilveren voet en inscriptie aangeboden. Van daar in optocht naar de sociëteit de Unie ge leid, werd hem bet eerelidmaatsehap der sociëteit aan geboden. Verschillende aanspraken werden gehouden, terwijl bet publick door luide boera's sympathie betoonde en ook op andere wijze vaa zijne belangstelling bijjk gaf. Des avonds werd den held eene serenade met fak kellicht gebracht, Omtrent de reorganisatie van den Ryks-water- staat verneemt men, dat het rivierbeheer, tot heden Ban éen hoofdingenieur cpgedrageu, met 1 April e. k. iu twerëen zal worden gesplitst, voor twee hoofdin genieurs, éen voor Boven-Ryri, Waal, Neder-Kijo, Lak, Gelderscben IJsel en Boven-Maas tot Crèvecoeur, de tweede voor de Merwede-takken, Dordsche waterwegen en Maasmonden, alsmede de Boven-Maas beneden Cièvecoeur, Voor den dienst der beneden-rivieren zou de tegenwoordige hoofdingenieur in Zeeland, de heer Fan Rieten, voor die der boven-rivieren eeu der twee nieuw te benoemen hoofdingenieurs bestemd zijn. Als een bewys van de buitengewone duurte der Bergsche gusjovis moge dienen, dat Zaterdag te Bergen op Zoom een honderdtal voor 11 verkocht werd. Te 's-Gravenhage had Zaterdag de begrafenis van den staatsraad Backitne onder, een toevloed van vrienden, vereerders en belangstellenden plaats. Daar onder merkte men op een adjudant van den Kroon prins, den Commissaris des Konings in Overijsel, de oud-Ministers Van de Putte, Van Lilaar en Smidt, de Kamerleden Gratama, Borgetiut, Brediut en Van Eek, de leden van den Raad van State, speciaal ver tegenwoordigd door den vice-president en twee leden, leden vau het Indisch Genootschap en bet Vredebond, redaoteuren van het rrchtskuudig tijdschrift Themis, waaraan Bichiene medewerkte, enz. Bij de groeve werd achtereenvolgens het woord ge- voera door het oudste lid van den Raad van State, den beer Boet, het Kamerlid Van Eek, den predikant Boenen, een der commissarissen van de Hypotheekbank te Amsterdam, en den inspecteur der registratie Molk uy Sen. Iu het kiesdistrict Arnhem wordt, voor de aanstaande verkiezing van een lid der Tweede Kamer, van anti-revolutionaire zyde tot candidaat gesteld mr. A. P. R. C. baron Van den Borch van Vervolde, burgemeester van Gorssel. Te Amsterdam zal eene stoomfabriek tot be reiding van Sulphas Ckinini worden opgericht, de eerste in Nederland, en de zevende in Europa. Tot dusver bestaan er slecbtB 3 in Duitschland en 1 in Frankrijk, Engeland en Iatlie. De bekends Engelsche klokkenspelers willen in het laatst van April andermaal ons land bezoeken en alsdan een gedeelte van de netto opbrengst hunner uitvoeringen beschikbaar stellen voor de weduwen en weezen der gesneuvelde Boeren in de Trausvaal. Vooral van hun kaut seker seer eigenaardig. Ook te Antwerpen heeft zich, nadat van hei Belgisch Comité van het Hoode Kruit eene weigering was ingekomen, eene Commissie gevormd teneinde hulpmiddelen in te zamelen voor de gekwetsten in de Transvaal. Bij het boofdcomité van het Roode Eruit zijn partiouliere berichten ontvangen van den chef der door het Roode Kruit naar de Transvaal uitgezonden ge neeskundige expeditie, dr. Zeeman, waaruit blykt, dat de leden der expeditie allen gezond en wel waren. Het echryven is gedateerd 10 Maart en verzonden van Madeira, waar de Balmoral-Cattle voor het ontvangen en afgeven van depêches en brieven zich ophield. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Het afJeclingsonderzoek van het wetsontwerp tot bekrachtiging van eene grensregeling met verkoop en ruiling van buitengronden in de Ootterschelde, gesloten met G. A. G. P. baro i Va» der Ruyn van Maasdam c. e., heeft de navolgende uitkomsten opgeleverd. Met het oog op den lagen prijs tegen welken de verkoop plaats heeft ƒ760 per heotare deden eenige leden de vraag, of hier niet meer eigenlijk aau eene transactie gedacht behoort te worden, toodat de Staat hier esr uit het oogpunt der billijkheid dan wel van htt strenge recht ton bandelen. Nog weuechten sommigen de zekerheid te bezitten, dat met het in hrt ontwerp opgenomen contract vol staan kan worden bij eventueele -nadere in dyking, zoodat in dat geval geen bijzondere concessie zal noodig wezen. By het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot wijziging der begrooting van het Fondt, voortsprui tende uit de koopprijzen van domeinen voor 1880, werd aangeieekend, dat het naar veler oordeel, in bet be lang eener richlige administratie van 'e lands gelden, af te keuren is, dat eene eenmaal vastgestelde begroo- ting met een zoo belangrijk bedrag 82,000) wo'dt overschreden. Hierop werd eebter geantwoord, dat bet bespoedigen der ontmanteling van vestingwerken, ook met het oog op de waarde der te verkoopen gronden, niet anders dan aanbeveling verdient. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Wolfaaetsoijk. Door stemgerechtigde ledeo der Herv. gemeente alhier is met 49 tegen 24 stemmen beslist, dat het recht tot benoemiDg van ouderlingen en diakenen en het beroepeu van predikanten voor de volgende 10 j.ren aan een kiescollege opgedragen blyfl. Bij de stemming hierover op jl. Vrjjdag tjjn 78 bi jetien ingekomen, onder welke 5 van onwaarde. Yehseke. Benoemd tot oaderwyzeres in de nuttige handwerken aau tie school by den Yersekendam, om den leu April in functie te treden, mej. Jacoba Mierae. Het salaris bedraagt 5 gulden per week. Krabbbndukb. Verleden Vrydag werden aan de leer lingen der openbare school alhier de premieo eo getuig schriften voor getrouw schoolbezoek in 1879, iu bjjiyu vau burgemeester en wethouders, uitgereikt. By de van de provincis ontvangen vjjf premien ad 2,50 weren er door 't gemeentebestuur nog acht bijgevoegd van 1,50. De zes en dertigste algemeeue vergadering van het Nederlaudsch onderwijzersgenootschap zal dit jaar op Donderdag en Vrijdag 28 en 29 Juli te Zutfen gehoudeu worden. Donderdag 31 Miart zal het Rotterdameche tuoneel'gezelschap zjjue laatste voorstelling in Goes geven. Dit kau met recht hier zijne laatste heeten, daar het volgend seizoen dit gezelschap uit elkaar gaat. By die gelegeubeid zal worden opgevoerd Bet gevaar van den rijkdom, blyipel in 5 bzdryveB, van het theatre f-a 5.1e, door Emile Augier en Jules Sandeau. B hilvcde dames Valoit Siblairol.es, Egener- Pan Ram en Van Rijk spelen daarin 0. a. de beide heeien Haspels en de heeten Chritpyn eu Pan Niettu.- land. Het stut speelt in Beieren. Het programma ligt voor ons van een oonceit, dat morgenavond in het koffiehuis „de Prins van Oranjezal worden gegeven. Het bevat lieve, een voudige BlUkjrS. Wie dat concert geven zal? Welk groot gezelsohap daar zal optreden Vorm u daarvan geea grootsoh idee. Het is een eenvoudige zangcursus van kinderen, zoo iets als eertyds de volkszaogschool die geheel belangeloos wordt bestuurd door den heer P. De Jonge. Ter aanmoediging nu voor de kleinen besloot deze een soort openbare les te houden, waarby eeu ieder vrijen toegaug heeft. Zou het te veel gevergd wezen, om ter wille der kleinen eeDS te gaan luisteren Wie weet, hoeveel genoegen wy smaken,geen groolsch genot, maar eenvoudig eu toch gezellig genoegen! Het begint om half acht uren. SCHEEP VAARTBERICHTEN. De Pollux, de eerste boot van de directe lyn van Amsterdam op New-York, kwam Vrijdagmorgen te New-York aan. Alles was wel aaa boord. St.-Petersburg. Het vorstelijk lijk is Zaterdagmorgen overgebracht naar de St.-Petrus- en Paulnsveetiog. Aan de N. R. Ct. outleenen wy omtrent die plechtigheid de navolgende bijzonderheden. Het geheele garnizoeo was in dienst. De troepen stonden geschaard in twee gelederen, tusscben welke de stoet doorging. Alle ramen en daken waren met toesohouwers bezet. Lauga den geheelen weg heereohte eene eerbiedige stilte. By de brug naar de vesting stonden, evenals op verschillende andere punten, kozakken geposteerd, terwijl op het terrein bij de brug aan elke zyde da stukken geschut iu eeu halven cirkel stondeu gttange.rJ. De begrafenisstoet maakte een schitterende vertoo ning, zoowel door de talryke uniformen, decoraties, baudelieren in allerlei kleuren, vaandels, banieren, enz., als door de middeleeuwscbe vormen by som mige groepen, onder anderen personen in zwarte rid derlijke wapenrustingen te paard. De geestelijkheid in groot ornaat van zwart fluweel met zilveren galons werd voorafgegaan door de hooge dignitarissen, die de talryke orde- en onderscheidings- teekeneu van den overleden Czaar droegen. Deze waren 57 buitenlandsohe en 18 Russische ordsteekenen, benevens 9 kronen, waarvan de laatste de keizerskroon was. De lijkwagen inden vorm van een katafalk op vier kolommen, glinsterend van vergulde ornamentatie en aan het afhangend rouwdecor bezet met wit vederwerk, werd getrokken door 8 met rouwlaken gedekte paarden. Daarnaast gingen dertig pages met brandeude fakkels. Oamiddelljjk daaraohter ging Keizer Alexander III ie voet, gevolgd door de ministers, het Hof en de ad judanten der grootvorsten. Vervolgens kwamen het verdere gevolg en de vrremde prinsen te paardomgeven door d8 grenadiers van het paleis, volgde het rytuig, waarin de Keizerin met hare kinderen en grootvorstin IVladimir gezeten waa; in het tweede rytuig zaten de grootvorstiouen Konstantijn, Michael en Catharina, benevens de hertogin van Edinburg; in een derde rytuig de uverige prinsessen. Al deze ryluigen werden door 6 paarden getrokken. De huizen langs den weg, diea de lijkstoet volgde, werden bewaakt door ledeo van den gemeenteraad. Op voorstel van Loris Melikoff besloot de Peterburgache gemeenteraad op de plaats, waar de aanslag werd gepleegd, een kerk te stichten en een medaille ter herinnering aan den moord te doen slaan. Na aankomst bij de cathedraal werd de kist onder geleide van dea Keizer, de grootvorsten, prinsen, ad judanten en generaals naar de rouw kapel gedragen. De lykdienat werd verricht door den metropolitaan, omringd door de geheele geestelijkheid. Na de hulde, door de keizerlijke familie aan bel ljjk gebracht, werden de overige aanwezigen er bij toegelaten. De lijkkist staat, iu het midden van de rouwkapel, iu een katafalk met vier zuilen, op eene estrade met trappen ter hoogte van acht treden. Alles is daar gedrapeerd ia rood fluweel, afgezet met goud. Het baldaquin is aau het plafond omzet met gouden ornamen - tatie eu wit vederbossen. Langs dezyde baugen groote rouw gordijnen, gevoerd met heimelija en bewerkt met zilvereu figuren. In een haiven cirkel aan hel voet einde zyu de kussens gerangschikt, waarop de O de en onderscheiding steekenen van den overledene lig gen. Op de treden vaa de irap staan generaals, adjudanten, k.merheeren en dienstdoende pages. Dag en nacht wordt op die wijze de wacht by bet lylc gehouden. De overledene ligt gekleed in de uniform van bet Preobrajenski-regiment. Zyn linkeroog is teer beschadigd. Iedereen, die de trappen opkomt, maakt naden handkus hetteeken des kruises en keert terug. Wanneer de begrafsnis zal ptaatahebbea is nog niet bekend. De koningin van Engeland zal door haar zoon, den Prins van Wallis, wordeo vertegen woordigd, die met zyne gemalio, een zuster der te genwoordige Crarin, de plechtigheid zal bywouen. Op denzelfJen Zaterdag is bet voorloopig onderzoek in de zaak van den moordaanslag afgeloopeu. De akte van beschuldiging is nog dienzelfden avond ter vaststelling iu handen gesteld vaa den procureur- generaal, die als aanklager bij het speciaal gerechts hof, waarvoor deze zaak zal dienen en dit samen gesteld is uit den senaat, zal optreden. Er worden beschuldigd vier personen, aan welke verschillende misdaden worden ten laste gelegd, namelyklo. Hicolai Ruttakow, die bekent eeu granaat naar den Keizer te hebben geworpen 2o. Andreas Jeliaboff (den lldan Maart gearresteerd), die bekend te hebben deelgenomen aan de voorbereiding van den moord- aaoslag van Zondag vóór 8 dagen; 3o. TimofeiMickailow, die by syne arrestatie tegenstand heefi geboden en op de politiebeambten heeft geschoten 4o. de vrouw, genaamd Beste, die van het moordplan wist ea ten huize van den zelfmoordenaar Hawrotiky, waar de bommen werden afgeleverd, in heohtenia is genomen. Voortdurend blyfl men voortgaaa met het arres- teeren. Er zyn nog twee depots van dynamiet ont dekt, en de politie gelooft nu alle hoofüaanleggeri in handen te hebben. Tot de gearresteerden behoort een groot gedeelte eener vergadenug van 73 personen, die in eene bakkery waren byeeugekomen. Ook is zekere Mravintki, een generaal-mijoor, ingenieur-technoloog bij de pref'.ctuur van politie, die door den prefect werd gelast het cerate bezoek ta brengen in den melk- winkel in dj kleine Sldavajutratt en dis rapportserda

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1