BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. ZATERDAG 19 MAART 1881. No. 34. OPENBARE VERGADERING TAN DEN BAAD der gemeente GOBS opDONDERDAG den 17 Maart 1881, des namiddags te 2 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, burgemeester. Tegenwoordig 8 leden en de Secretaris. Afwezig de heeren mr. J. W. C. De Jonge van Ellemeet, B. M. Den Boer, W. L. Kakebeeke en C. E. Maseee met, B. Quist zonder kennisgeving. I. De notulen der vergadering van den 17 Fe bruari jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeeling, die, zooveel noodig met goedkeuring, voor notificatie wordt aangenomen dat aan het Sas, ofschoon bij gedane peilingen, waarvan de teekeningen voor de leden ter visie lig gen, is gebleken, dat de toestand bevredigend en niet zorgwekkend is, het beslorten met afval van vilvoord- sche steen voor den kap van den nol noodzakelijk wordt geacht, waarvan de kosten waarschijnlijk uit de daarvoor op de begrootiug uitgetrokken gelden zullen kunnen bestreden worden dat door de commissie voor het houden eener ten toonstelling van schilderijen bjj gelegenheid van het landbouwfeest is gevraagd om afstand van de raad zaal, en dat burg. en wetb., na gehoord te hebben, dat bij bet kantongerecht geen bezwaar bestaat, om gedurende den tijd der tentoonstelling van de trouw zaal gebruik te maken, gunstig op het verzoek zal worden beschikt, ais bij den raad daartegen geene be denkingen zijn. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht a. Missive van den Minister van Binn. Zaken, hou dende bericht der goedkeuring van de gewijzigde verordeningen tot regeling der jaarwedden enz. van de leeraren bij het Middelbaar onderwijs. b. Missive van Ged. Stalen, tot toezending van een extract uit het K. B., houdende goedkeuring der hef fing van marktgeldeo. c. Missive van hetzelfde college, houdende bericht van ontvangst der wijziging in de verordening op de boter- en graanmarkt. d. Bericht van de commissie ran toezicht op het lager onderwijs, dat tot voorzitter is herbenoemd dr. J. Kooman Az., en dat tot secretaris is benoemd de heer J. J. Ramoudt, zulks in plaats van den heer H. K. D. Van deu Bussche, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen. e. Bericht van de gezondheidscommissie, dat tot voorzitter en secretaris zijn herbenoemd da heeren dr. G. T. Calienfels en mr. O. De Witt Hamer. De jaarverslagen der openbare gezondheidscom missie en der gemeente-geneesheeren, over 1880, die bg het verslag van den toestand der gemeente zullen worden opgenomen. De Voorzitter zegt dat burg. en weth. met be langstelling hebben kennis genomen van het verslag der gezondheidscommissie, doch hun leedwezen niet kunnen verbergen, dat geene resultaten van de on derzoekingen der Chemische subcommissie zijn open baar gemaakt. Ais het nu is, dat Ldie resultaten ne gatief zgn, dan wykt het leedwezen voor blijdschap. De heer dr. Calienfels zegt als voorzitter der com missie, dat dit laatste werkelijk het geval is en dat de Commissie in 1881 hare onderzoekingen zal voort zetten. g. Het 22e jaarverslag van het Rotterdamsche Lees kabinet, dat in de boekerij ral worden geplaatst. h. Aanvrage van de wed. J. H. C. Kakebeeke Gz., om afstand van 1 A. 98 Cent. grond aan den Oost- wal vóór hare meelfabriek in erfpacht, welke aanvrage ter openbare kennis is gebracht en in de volgende vergadering zal worden behandeld. IV. Aan de orde is een voorstel van burg. en weth. tot regeling vaB het onderwijs in de vrouwelijke handwerken. Burg. en weth. wenBchen aan mej. A. M. Hartman, onderwijzeres met de hoofdacte en acte voor de nuttige en fraaie handwerken aan school A., het onderwijs aan de leerlingen dier school op te dragen en baar daarvoor eene toelage van 150 's jaars te verleenen, en verder, dat voor het onderwijs aan de leerlingen der Bcholen B. C. en D. worden be noemd drie onderwijzeressen, eene op eene jaarwedde van 300 en twee op eene jaarwedde van 125 voor elk. Een staat van voordraobt voor de laatste be doelde benoemingen ie bij het voorstel gevoegd, Hierop zijn geplaatst lo mej. H. G. De Sauvage, thans hoofdonderwijzeres der bewaarschool met daar aan verbonden naai- en breischool, wier jaarwedde ad 600 zou verhoogd wordeo met ƒ160 en dao gesplitst als volgt 450 voor de bewaarschool en 300 voor het onderwijs in de handwerken 2o mej. A. Risseeuw, leerares in de handwerken aan de school van middelbaar onderwijs voor meisjes en onderwijzeres aan de naai- en breischool, en 3o mej. M. W. Ross, onderwijzeres aan de naai- en breischool. De beide laatsten genieten thans als onderwijzeres elk ƒ55. Voorts zullen de helpsters en kweekelingen der be waarschool moeten adsisteren bij het onderwijs in de handwerken en speciaal by het verplaatsen der banken en de verzorging der benoodigdheden de behulpzame band moeten bieden. De arrondiBsements-sehoolopziener met de hoofden der scholen B. C. en D. en de fioantieele oommissie, io wier handen, voor zooveel noodig, dit voorstel ge steld is, adviseeren (de laatste by meerderheid) tot aannemiog daarvan. De Voorzitter opent de beraadslagingen. De heer dr. Calienfels zegt volgaarne zyne item aan het voorstel te geven. Hij acht het finantieel bezwaar ruim opgewogen door het belang van het onderwijs in de vrouwelijke handwerken. Het voorstel omtrent de jaarwedden wordt in om vraag gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. V. De Voorzitter stelt nu aan de orde de benoe ming van drie onderwijzeressen voor het onderricht in de handwerken aan de leerlingen der scholen B. C. en O. en uoodigt de heeren Pilaar en Van der Hoek uit, om als stemopnemers te fungeeren. De uitslag is dat met algemeene stemmen worden benoemd mej. H. G. De Sauvage, A. Risseeuw en M. W. Ross. De jaarwedden vau het personeel der bewaarschool worden vastgesteld met algemeene stemmen voor de hoofdonderwijzeres op ƒ450 en 100 voor het gemis aan vrije woning; ƒ160 voor dele helpster,125 voor de 2e en 3e helpster en 100 voor de 4e help ster, benevens 75, 60 en ƒ60 voor de drie kwee kelingen. VI. Thans komt in behandeling eene aanvrage van A. Fondraioe, om afstand van p. m. 20 centiaren openbaren gemeentegrond aan het einde der Wijn gaardstraat, met gunstig advies der fioantieele com missie en voorstel vao burg. en weth. om dezen grond, tegeu wiens afstand op de desbetreffende publieatie geeue bezwaren zyn ingebracht, aan A. Foudraine te verkoopen voor de som van ƒ14, nadat zal zyn ver klaard, dat dieniet meer ten openbaren dienst bestemd is. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging met alge meene stemmen aangenomen. VII. Nu wordt gelezen een voorstel van burg. en weth. om hen te machtigen tot af- en overschrijving op de begrootiDg van uitgaven voor 1881, teneinde daarop een post te brengen voor het pensioen aan den eervol ontslagen concierge van het raadhuis enz. A. J. A. P. Van Kalmthout, welk bedrag voor een groot gedeelte kan gevonden worden doordat opvolger minder salaris geniet, de betrekkingen een tweeden markt- en waagmeester zyn opgehe en voor den klokkenist eene lagere bezoldigin' toegekend dan zijn voorganger genoot. Het voorstel wordt zonder beraadslaging en zor hoofdelijke stemming aangenomen. VIII. Vervolgens is aan de orde het kohier den Hoofdelyken omslag voor 1881. Er is sle eene reclame ingekomen en wel van P. Hedel, alleen wenechte, dat hy en zijne vrouw afzoude zouden worden aangeslagen, omdat hij als direc en zy als direotriee van het gasthuis elk voor zich hu verdiensten hebben. Op deze reclame is echter wijzend beschikt, op grond dat de strekking der ordening op de heffing van eeu H. O. geene an is, dan dat de man als het hoofd des gezins voor de inkomsten zijner vrouw wordt aangesla Nog eene reclame van A. Van der Maas is ii komen, doch te laat. Evenwel zou deze reclame niet behandeld kunnen worden, omdat de man voudig zegt, dat anderen, die evenveel verdiener hy, lager zyn geplaatst en hij dus niet betoogt, evenredigheid van zijn inkomen, te hoog te zyn geslagen. De heer jhr. M. J. De Marees Van Stcind herinnert, dat de verordeningen op den H. O. nu jaren in werking zijn en dat zij goede resultaten leveren. De hoogleeraar Buys noemde haar in de t modelverordeningen. Spr. betreurt het daarom, zoovelen en voornamelijk de meestvermogenden niet aangeven. Hy noemt dit gemis aan staats gerlijken zin en wenschte wel dat zy bedachten, bij iederen te lagen aanslag van de gegoedeD, de ar hooger moeten worden aangeslagen. Nadat op voorstel van burg. en weth. ie bepa dat de factor zal zijn 0,947 wordt het kol zooals het is opgemaakt, vastgesteld. IX. Het kohier der belasting op de honden, w tegen geene reclames zyn ingekomen, wordt vas steld op een totaal bedrag van ƒ539. De vergadering is daarna op de gewone wijzv sloten.

Goessche Courant | 1881 | | pagina bijlage 1