1881 N°. 38. Donderdag 17 Maart. 08ste Jaargang. Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. RIJKS-WATERSTAAT. Aanbestedingen OFFICIEELË MEDEDEEL!». Mededeelingeii op verschillend gebied. KUNSTiNIEUWS. RECHTZAKEN. De keizer is dood leve de keizer «OBSCHE U« uitgave deur Courant geschiedt Maabdzg-, Wo ims dag- en V alini&ivovnt uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, 100 binnen als balten (Hoes, 1.76. Afzonderlijke nummer» 6 et. met bijblad 10 et. COURANT. De prijs van gewone advertentiën is van 1—5 regels 50 et., elke regel meer 10 els. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing deizelfde advertentie wordt (1e prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen woiden van 18 regels a 1.berekend- Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 e Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Agent roor het buitenland: A. STEINERte Hamburg. In one land vervoege men zich tooi Botterdam aan het Algemeen Adrertentieburean van NIJGH YAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Wie zich tegen I April op de Goesche Courant abonneert, ontvangt de in deze maand nog verschijnende nommers kosteloos. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag 25 Maart 1881, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaatin het lie district, aan bet gebouw van het Provinciaal Bestuur te Mid- delburg worden aanbesteed lo. liet vernieuwen van twee dukdalven in de buitenhaven van het kanaal door Zuid- Beoeland te Uansweert. [Raming f 3790 So. Bet eenjarig onderhoud van eenige werken bij de Oude Hoeveaan de noordkust van het eiland Schouwen, behoorende tot de neewerken in de provincie Zeeland. [Raming f 3580] Deze aanbestedingen zullen geschieden bij enkele in schrijving, de eerste volgens art. 8 16, de tweede vol gens art. 9 f 13 van het bestek. De bestekken no. 62 en 63 liggen ter lezing aan het febouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en lijverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg, en zijn voorts op franco aan vrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nunorr, Nobelst raat no. 18 te 's.Gra- venhage, en door zijne tnsschenkomst in de voornaam ste gemeenten des Rijks Op 19 en 21 Maart 1881 worden de noodige aan wijzingen op ae plaatsen gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij de Ingenienra van den Water staat te Goes eu te Zierikzec. 's-Gbavenhaqe, 12 Februari 1881. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, STARING, l. S.-G. Bij kon. besluit ib A. Verwey, maj. koram, van de dd. schutterij te Zutfen, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandachen Leeuw. Ingevolge de bevelen des Konings heeft het hof voor den tijd van zea weken den rouw aangenomen, wegens het overlijden van Z. M. den Keizer van Rus land, te weten drie weken middelbaren, en drie weken lichten rouw. Het examen om als leerling aan 's Rijks veeart senijschool te Utrecht te worden opgenomen, zal plaats hebben in den loop der maand Juli e. k. Belangheb benden moeten zich in persoon of schriftelijk, mits portvrij, vóór of op 20 Juni e. k. bij den directeur der school aanmelden, met overlegging van de stukken, vermeld in de St. Ct. no, 62, waarin men tevens nadere bijzonderheden vindt. GOES, 16 Maart 1881. Ovezand. Men verneemt, dat omtrent de suatie van een gedeelte van het waterschap Ovezand door de sluis te Borssele, ten aanzien waarvan ongeveer drie jaren onderhandelingen waren geopend, all beeliet kan worden aangenomen, dat zjj onveranderd za! blijven. Aangezien ingelanden van Borssele besloten hadden niet lot verdieping der sluis overtegaao, restte niete meer dan de mogelijkheid dat ingelanden van O vezand de kosten, aan de verdieping verbonden, aanvaardden. Daartoe uu moeten tij niet bereid bevonden tijn Aan de Zieriki. Bieuwsb. ontleenen we de vol gende berichten Naar wjj vernemen, zal de sloombootdisnst tus- echen Zierikzee en Vlake met 1 Mei a. e. een aan vang nemen. Door de heeren De Meulmeester Co., coacession- narissen van den stoomtramweg Brouwershaven ZierikzeeRoosendaal, zijn in hoofdzaak aangenomen de voorwaarden, hun gesteld door Gedep. Staten van Zeeland alleen over art. 5 dier voorwaarden hebben nog eenige onderhandelingen plaats. Door de bankiert Wertieim GomperU te Am- aterdam, die zich met de financiën voor deze zaak btlazt h'bbtn, is aan den ingenieur Autre opgedragen een oidirzoelc in te stellen zoo ten opzichte der op richting?- als der exploitatie-kosten. He heer mr. P. J. Bachiene, sede t de reor ganisatie van den Raad van State lid van dat college, is Maandag overleden. De afgestorvene bereikte den leeftyd van 66 jaren. In 1848, bij de eerste ver kiezing van leden der Tweede Kamer, werd hy voor bet derde kiesdistriot van Zeeland tot afgevaardigde verkozen en in 1849 in het kiesdistriot Goes herkozen. Na de kamer-ontbinding tengevolge der April-beweging in 1853 bleef hij met 318 stemmen in da minder heid tegenover mr. J. J. Pan Derate, op wien 508 •temmen werden uitgebracht. Sedert dien tyd heeft de heer Raohiene geen deel meer uitgemaakt van ds Twaede Kamer, doch steeds door soSrift en daad aan de ontwikkeling oazer staats instellingen roidegearbeid. De liberale candidaat voor de Twaede Kinoer in het boofdkiesdistrict Arnhem heet niet W. P. Van der Steg len, maar Pk. Pan der Sleijden. STATEIV-GBNEKAAL. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting heeft de b»er Bahlman verlof verkregen tot eene nadere interpel latie over de dijkbreuk te Nieuwkuik en de uitkom sten der enquêt6 over d: handelingen van het dyks- bestuur. By acclamatie is aangenomen eene motie om de regeering u.ttei oodigen haar leedwezen en de verontwaardiging der kamer uiltedrukken aan het Rus- sisobe gouvernement over de gepleegde gruweldaad. By het langdurig debat over de motie-Pon Routen tot uitstel der behandeling van de rentewet, verklaarde de Minister van Fiuanoisn nam-ns de regeeriug de aanneming ervan te beschouwen als afkeuri ig der fiuanciërle politiek. LANDBOUW EN VEETEELT. Men bericht ons, dat thans ook bet moari- en klauwzeer by het vee op de hofstede van dhr. /ra», se» fa» de Putte te Katlendyke gewek-n ia en dat de stal gistereu (Dinsdag) door den districla-veearte Swari te Bareudrecht, na gedaan onderzoek, onbesmet is verklaard. Op dit oogenblik is dus Zuid-Beseland van da gevreesde ziekte geheel bevryd. Door de maatschappij van Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt is thans bepaald, dat rle op 13, 14 en 15 September», s. te Bergen-op-Zoom te houden ten toonstelling van land- en tuiubouwvruchten en bloemen gepaard zal gaan met eeue teuloonsteiliug van „pluim gedierte" en vee. Het was erbarmelijk leeg Diusdagavond in de concertzaal bij de lezing, door den beer Joh. Dy serinck van Vlissingen gehouden. En wij betreurden dit om tweeërlei redenen. Voor den spreker, wijl zoo'n klein gehoor altijd een onaangenamen indruk maakt en hetgeen de heer Dyserinck zijn hoorders en twee hoorderessen meedeelde, een talrijker gehoor verdiende; en voor het Goescbe publiek, wjjl die geringe opkomst zeel ten nadeele pleitte van den in onze gemeente be- staanden kunstzin. Eene collectie schooüe photograpbieën was uit gestald, waarbij de heer Dyserinck, vooral in de pauze, de noodige ophelderingen verstrekte. Iu zyne lezing behandelde hij de kunst en den kunstzin. Die zin, in de ware bedoelingkon slechts voortkomen uit liefde voor bet ware, het schoone en het goede. Inwendig moet goed gehoor, noch een goed ge zicht vormde op muzikaal of op ander kunstgebied de ware beoefenaars of beoordeelaars; het inwendige gevoel alleen kon den waren weg in dezen wijzen. Daar kon de liefde voor de kunst worden op gewekt en om daartoe behulpzaam te wezen moeten de zintuigen worden ontwikkeld en dienstbaar ge maakt. Het verhevene, bet ideale moet op dat gebied worden nagejaagd. Spreker bestreed de realistische school, die in deze dagen op dat terrein wordt ge- volgd,. en by zou die steeds blijven bestrijden. Naar zyn idee werd er in ons land veel te weinig gedaan, om den kunstzin bg bet volk op te wekken. Het kunst is geen regeeringseaak" werkt alle opwekking in die richting tegen en wij mochten wel eens ter school gaan hg onze zuidelgke na buren. Daar stelt men de musea's open voor het volk; daar doet men veel om den kunstzin op te wekken. Na de pauze gaf spreker eene bijdrage, handelende over eene gravure van Moritz Retzsch nDieSchach- spielermet bijschrift van C. Borr. Von Miltitz. Deze gravure stelt voor den satan en den mensch de eerste spelende om de ziel van den laatste. De belangrjjke mededeeling en uitlegging van deze gravure stelde ons de groots verdiensten ervan duideljjk in bet licht. Het is te hopen, dat bij een volgend bezoek de heer Dyserinck in een talrgker gehoor zich zal mogen verbengen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS- Kloetikge. Door stemgerechtigde leden der Her vormde gemeente alhier is heden (Woensdag) met 19 tegen 9 stemmen besloten het beroepen ven predi kanten en het kiezen van kerkeraadsltdeu, voor het Vervolg, aan een kiescollege op te dragen. Yerseke. Onze predikant, de heer H. Permaas, is beroepen nair Numansdorp. Bedankt voor h-t beroep naar Eethr-n en D-on- gelen door ds. P. J. Pan Helle, te Nieua-Beierland. lis. A. lienier, te Berg-Ambacht, heeft voor bet beroep naar Axel bedankt. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In de Dinsdag 15 Maart gehouden zitting zijn de navolgende vonnissen gewezen tegen lo M. G. S., 54 j., huisvrouw van A. L., leu-- eter te Hulst, wegens hoon en mishandeling veroor deeld tot twee boeten elk van 3 c. e. 2o. J. D., 16 j., te Axel, wegens mishandeling veroordeeld tot 3 dagen cell. ge», straf c. e. 3o. M. G., 22 jschippersknecht te Ter Neuzeu, wegens mishandeling veroordeeld tot 8 boete c. e. 4o. C. P., 40 j., vrachtrjjder te Hoek, besohul- digd van diefaial. Vrijt/esproken. 5o. P. De Bi, 21 j., dienstknecht te S s «au Gent, wegens mishandeling veroordeeld tot 8 boete c. e. 6j. M. De F., 51 j weduwe A. D te Zaam- slag, iu eersten aanleg beklaagd, dat zjj op 11 De cember 1880, des namiddags tusscbeu 1 en 2 uren, door haar arb-ider O Van Cadzand beeft la-en afkap pen over de geheele leegte, zijnde ongeveer 2'/- meter, eeue doornh*ag, die aU scheiding tusschen hare weide en bet bouwland van deu landbouwer J. VVillemse te Zsamslag Was geplaut, hun beiden gemeenschappelgk toebehoorende, en zij al het daarvaD afkomstige heeft ontvreemd en zich toegeëigend, terwyl by vonnis van den heer kantonrechter te Ter Neuzen van 20 Janu ari deze zich heeft onbevoegd verklaard in dezen recht te spreken. Vrijgesproken. SCHEEP VAARTBERICHTEN. Het Nederlandsch eskader, bestaande uil Z. M. stoomschepen Pan Galen, Leeuwarden en Marnix onder bavel van den kapitein ter te- J. tv. Binkes kwam Vrydagavoni te 11 uren ter reede van Algiers aan. Den volgenden morgen werd het verwelkomd door den Franschen admiraal en d-n Nederlandschen consu'. bij wirn zich aangesloten had onze landgenoot rar. IP. C. H. De Jsnge van Ellemeeten zijne dochter, die zich tijdelijk te Algiers bevinden. E:n ruiker van roods anjelieren, witte madeliefjes en b'auwe viooltjes gaven, evenals de driekleur aan de vensters van hun hotel, uitdrukking aan de gevoelens waarmede het verschijnen der Nederlandsche vlag in deze wateren, waar zy eenmaal met zooveel roem wapperde, door onze landgenooten b-groet werd. De heer De Jonge van Ellemeet heeft het Algier- Bcbe publiek op de komst van het Nederlandsch es kader voorbereid, door in het dagblad Akhbar eene vertaling mede te deelen van een brief, hem dezer dagen geschreven door deu oud-zeeotfioier jhr. P. Damas tan Citters, oud-lid van Ged. Staten van Zee land, De heer Pan Citters was namelijk een der officieren van het eskader onder bevel van den vice- admiraal Pan der Capellen, dat, vercenigd met de Engelselie vloot onder lord Exmouth, den 27en Augus tus 1816 de stad Algiers bombardeerde. De E igelsohe vloot telde 10 linieschepen, 6 fregatten en eenige andere vaartuigen het Nederlandscbe eskader de fregatten Helampus, Diana, Frederika, Dageraad eu Uttel, vit) 46 stukken en de korvet Eendragt, van 24 stukken. Na bet bombardement, dat den trots der onverbeterlijke zeeroorers fnuikte, werd de adelborst Van Citters met den luitenant ter zee Gevers belast met de taak om de Nederlandscbe gevangenen, die zioh in het roovernest be- vouden, in vrijheid te stellen. (M. Ct.) (Dinsdag werd het eskader te Tunis verwacht, om, na twee dagen ter reede aldaar vertoefd te hebben, den in- structie-tocht voort te zetten.) De hevige schok, teweeggebracht door den moord op Rusland's Keizer gepleegd heeft niet kunnen verhinderen dat de overgang in de gewone orde heeft plaats gehad. Keizer Alexander II is heengegaan, keizer Alexan der III heeft den troon bestegen. Is het wonder, dat laatstgenoemde de hoop uit drukte dat zijn zoon niet onder zulke treurige om standigheden gedwongen zou worden kroon en schepter te aanvaarden? Omtrent het treurige misdrgf en de daarop ge volgde gebeurtenissen ontleenen wij aan de Herold een blad dat te St.-Petersburg verschijnt de navolgende bijzonderheden De Keizer begaf zicb Zondag na de parade, tegen wier bg woning hg door Loris Melikoff gewaar schuwd was, naar bet paleis van de grootvorstin Katharina, waar hg korten tgd bleef om bet tweede ontbgt te nuttigen. Tegen half twee verliet hg bet paleis, en koos, om zich naar huis te begeven, den weg langs bet kanaal. Toen hg ongeveer halverwege den muur langs den tuin van het paleis was, had er eene sterke ontploffing plaats, waar door het rijtuig van den Keizer zwaar beschadigd werd. De Keizer stapte terstond uit, en een toesnel lende officier vroeg of Z. M. gekwetst was. Kalm ant woordde de Keizer: „Goddank neen! ik ben onge deerd. Stel u gerust. Ik moet naar de gewonden zien Verscheidene soldaten uit 's Keizers geleide en eenige toevallig aanwezige burgers lagen gekwetst in het rond. De Keizer gaf allereerst bevel voor een zwaar gewonden kozak te zorgen. Daarop zag hij, op weinige schreden afstands, den misdadiger, door eene menigte menschen omringd en door een soldaat bg de handen gegrepen, in welke hij een dolk en een revolver hield. De aanrander is zooals men weet een jonkman van 21 jaren, Russakow geheeten, en sinds twee jaren student aan de academie voor berg- bouw. De Keizer trad bedaard tot dicht bg den mis dadiger eu beval hem weg te voeren, waarna hg zicb te voet huiswaarts wendde. Doch pas bad hg eenige stappen gedaan, of een andere jonge man wierp voor 's Keizers voeten een voorwerp neer, hetwelk zóo vree- selgk ontplofte, dat de omstanders ter aarde gewor pen eu de glasruiten aan de overzijde van het kanaal verbrgzeld werden. De slag werd in de gansche stad gehoord. Toen de damp weggetrokken was, zag men den Keizer, badende in bloed, op den grond liggen. Rondom lagen vele gekwetsten. Ook de misdadiger was neergevallen, hoewel ongedeerd. Hg werd ter stond door de verwoede menigte omringd; maar toch gelukte bet der politie hem tegen het volk te beschermen. De Keizer werd zwaar gekwetst en be wusteloos in een slede gelegd, 's Keizers helm, door de ontploffing weggeslingerd, kon niet teruggevon den worden. Zóo reed Z. M. naar het winterpa leis. Daar werd bij uitgekleed, en nu bleken zgne wonden verschrikkelijk. Het eene been was tot boven de dij, het andere tot halverwege het scheenbeen ver brgzeld; bet onderlijf opengereten en het aangezicht gekwetst. De geneesbeeren verklaarden het afzetten der beenen onuitvoerbaar en den toestand hopeloos. Den geestelgke bleef slechts de treurige plicht over vau deu stervende te zegeuen. Middelerwijl verdrong zich eene diep bezorgde menigte rondom bet paleis. Velen hielden de geruchten omtrent de verwonding voor overdreven. Doch plotseling, te 3 uren 40, voer er een diep gevoel van jammer door de menigte: de keizerlijke vlag daalde langzaam halfstok, ten teeken dat de Keizer gestorven was. Een generaal trad naar buiten, en deed den volke de treurige mare kond. Allen hoorden het met ontbloots hoofden aan, en sloegen het teeken des kruises voor de nagedachtenis van den doode. Dat de Keizer de waarschuwing van Melikoff in den wind sloeg mag zeker wel onverantwoord heeten. Uit Genève was toch reeds een bericht in gekomen omtrent een bestaand complot, terwgl Zaterdag een der hoofden van de nihilisten, die gevangen genomen werd, reeds gezegd had dat het hem onverschillig was, wgl Zondag toch de dag der wrake zou wezen. Evenzoo is er een varhaal iu omloop, dat reeds verleden Donderdag de Keizer een doos met pillen ontving, die bg bet onderzosk bleken een zware ontplofbare stof te bevatten. Bij het openen der doos had dan ook eene geweldige ontploffing plaats. Het doosje kwam uit Pargs en was geadresseerd „Aan Zijne Majesteit." De afzender, tevens uitvinder der pillen, noemde zioh dr Jus. Hij roemde de pillen als het beste middel tegen asthma. I)e ge heele verpakking was juist zona s by al dsrgolyxe

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1