1881 N°. 32. Dinsdag 15 Maart. 68sle Jaargang. HERZIENIVG DEK KIEZERSLIJSTEN. Afstand van grond. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Mededeeüngen op verschillend gebied. KUNSTNIEUWs! RECHTZAKEN. GOBSCHE D. uitgevo dezer Courant geschiedt Maandag-, Wobnsdaq- en Vrijeagavoxnt uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, 1.76. A&ondariyke nommers 6 ct, wet bijblad 10 ct COURANT. De prijs van gewone advertentiën is van 1—5 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing dei zelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekkin? hebbende dankbetuigingen woiden van 18 regels a 1.berekend.. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, SO c Aanvragen om en vermelding van lieidegaren 5 cents per regel. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau van NUGH VAN DITMAB en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. OPENBARE VERGADERING VAX DIN Biil) der gemeente GOES op DONDERDAG den 17 Maart 1881, des oimiddav» te 2 uren. Goes, den 14 Maart 1881. De S cretaria, HARTMAN. Puuten van behandeling I. MededeeUngen, ingekomen stukken. II. Voorstel van burg. en weth. tot regeling van het onderwijs iu de vrouwelijke haudwetkeu. III. Benoeming van drie onderwyieressen daarvoor. IV. Voorstel van burg. en weth. om machtiging tot af- en overschrijving op de begroeting van uitgaven voor 1881. V. Aanvraag van A. Foudraine om afstand van grond. VI. Vaststelling van het kohier van den Hoof de- lijken Omslag voor 1881, met bepaling van den iactor. VII. Vaststelling van het kohier der belasting op de honden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de lijsten der kiezers voor leden van de Tweede Kamer, der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad zijn herzien en heden vastgesteld; dat bij die herziening zijn geschrapt VAN AL DE LIJSTEN. Wegens overlijden. Herman De Leeuw van I Aamout Van de Weert. Coolwijck. j Wegens vertrek uit de gemeente. Eduardus Vervaet. Jan Wabeke. Johannes Jacobns Werner. Adriaan De Dreu. Pieter De Jonge Jz. Scipio De Laat de Kanter. Pieter lipjes. Wegens onvoldoenden aanslag. Hendrikus Josephns Van I Jhr. Meinard Johan De Hove. I Marees van Swinderen. VAN DE LIJST DER KIEZERS VOOR LEDEN DER TWEEDE KAMER EN VAN DE PROVINCIALE STATEN. Wegens onvoldoenden aanslag. Wolf Blok. Izaak Rooze. Pieter Van Eijkeren Pz. Jan Van de Velde. Cornells Josephns Kooman. Joost Vergouwen. Pieter Kopmels. VAN DE LIJST DER KIEZERS VOOR LEDEN VAN DEN GEMEENTERAAD. Wegens overlijden Jacobus Bentvelzen. Hermanus Boet. Wegens vertrek Eliazer Bannet. Jean Baptiste Van Calm- thout Anthonie Cornelissen. Franeiscus Henricus Wage naar Clement. Theodoor Eduard Liebert. uit de gemeente. Dingenis Dekker. Jan Karei Kolenbrander. Samuel Wisse. Wegens onvoldoenden aanslag. Robbert Martinus Van den Boogaart. Philip Matthias De Ronde Bresser. Marinus Doornebos. Jacobus Keersemaker. Cornells Johannes Maximi- liaan Magnin. Jan Prins. Louis Verheule. dat de herziene en vastgestelde kiezerslijsten zijn aangeplakt en gedurende V EERTIEN DAGEN ter secre tarie voor een ieder ter inzage liggen, gedurende welken t\jd de eventoeele bezwaren tegen die lijsten, door de noodige bewijsstukken gestaafd, aan den gemeenteraad kunnen worden ingediend. Goes, den 12 Maart 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door de wed. J. H. C. KAKEBEEKE Gz. aanvrage is gedaan om afstand in erfpacht van 1 Are 98 centiaren openbaren gemeente grond van het pleintje aan den Ööstwal, voor hare atoommeeifabriek, en roepen belanghebbenden op, om, als zij bezwaren tegen dien afstand mochten hebben deze bij han college in te dienen vóór de vergadering van Zaterdag den 19 Maart a. b., des middags te éen uur. Goes, den 12 Maart 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. lJe Secretaris, HARTMAN. Sedert lo. Januari was de opbrengst f 12,607,202,141, de raming f 16,673,999,86. Ter opleiding tot de betrekking van telegrafist 2e kl. bij de Rijkstelegraaf kunnen, na vergelijkend onderzoek, ia Augustas aanstaande, leerlingen worden toegelaten, aanvankelijk op een daggeld van éen gulden. Na voldoende geschiktheid, kunnen zij dingen naar de betrekking van telegrafist 2e kl., waaraan aanvankelijk een jaarwedde van f 900 is verbonden. Zij moeten zich voor of op den Sisten Juli e. k bij het Departement van Waterstaat, Handel en Nij verheid daartoe aanmelden, door een op zegel ge schreven verzoek, met nauwkeurige opgaat van naam, voornamen en woonplaats. Omtrent de daarbij noodige bewijsstukken en de ver- eischten voor het examen, zie men de St. Ct. no. 59. Do opbrengst der Rijksmiddelen en inkomsten over Febr. 1881 bedroeg f 8,b70,072,61, tegen een raming van f 8,38b,999,93 en een opbrengst van 16,678,046,60} in Febr. van het vorige jnar. GOES, 14 Maart 1881. Ocdelanüe. Door Gedeputeerde S'.aleu dezer pro vincie is de begroo'ing dezer gemeente over 1881 niet goedgekeurd, óok omdat het traktement van het hoofd der school te laag was. In de lichting der nationale militie voor 1881, ten bedrage v*n 11,000 man, waarvan 600 voor den dienst ter zee bestemd worden, draagt Zeeland 520 mau by. Tot bewaarder in het huis vau arrest te Mid- delnurg is door den Miuister van Justitie benoemd J. P. L Boutcman, klerk by den ontvanger der directe belastingen te Bergen-op-Zoom. Het hoofdbestuur vaa de broederschap der no tarissen beeft in een adres aan de Tweede Kamer be toogd, dat de voorgestelde wyze van heffing van het recht op akten van sobeidiug onbillijk is, daar het zal gevraagd worden van het onzuiver bedrag en dus het mee.t zal drukken op middenstands-boedels. Voorts beveelt hel adres aan, het recht op akien vau huwelyk- sche voorwaardtn te bepalen op/3, en enkele andere wij zigingen aan te brengen. Op Dinsdag 12 April e. k. zal weder een ver gelijkend exameu worden afgenomen van candidate» voor de betrekking van leerling-oondneteur, telegra fist en weger bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. De candidaten mogen niet jonger dan 16 jaren en niet ouder dan 35 jaren zyn. Om aan het examen te knnnen deelnemen, moet men zich vóór den 6n April e. k., by gewonen gefran- keerden brief met de verschillende bescheidenin de „voorwaardeu" genoemd, wendeu tot de afdeeiiug .mouvement" te Utreoht. De met ingang van 1 April e. k. benoemde inspecteurs van den waterstaat, de heeren Rose en Conrad, zullen, naar de N. R. Ct. verneemt, beiden 's-Graveuhage tot standplaats hebben, waar ook de nienw be noemde hoofdinspecteur Galand gevestigd zal blijven. De beslissing omtrent de verder te verwachten bevorderingen en omtrent de daarmede i.i verband staande verplaatsingen der waterstaats-ambteuaren wacht slechts op de daarover door de drie bovenge noemde hoofdambtenaren gezamenlijk in te dienen voorstellen. De kiezersvereeniging Arnhem heeft den heer W. P. fan der Sleyden, ingenieur te Arnhem, en de conservatieve Arnhemsche kiezersvereeniging den heer mr. WFrancken, uit Nijmegen, candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. In de afdeeling Amsterdam der vereeniging ter be vordering van Frabriek- en Handwerks nijverheid besprak Donderdag de heer J. C'. fan Marken Jr na in het breede over de macht van het kapitaal en van den arbeid te hebben uitgeweid, verschillende instellingen door hem als directeur van de Nederlaudsche Gist-en Spiritusfabriek, te Delft iu bet leven geroepen, zoo voor het stoffelijk als bet zedelijk belang van het dienstpersoneel dier fabriek. Hij beeft daar namelijk door toepassing van het premiestelsel de werkzaamheid van bet personeel en de algemeene belangstelling in den gaug vau zaken geprikkeld door het uitzicht op aandeel in de te maken winst. Hieruit worden weder afzonderlijke foudsen gevormd, waarvan de bateQ alleen den werklieden ten goede komen pensioen-, weduwen- eu weezen-, zieken- en assurantitfonds. Een en aDder is met de meeste zorg geregiemen teerd en staat ouder behrer van den directeur en eenige van .De Kern," d. i. de vereeniging van werklieden. Voorts zyn er aandeelen in da fabriek a f 1000, gesplitst in certificaten van f 10 elk, tegen den koers van 120 pot., ten dienste van werklieden, behoorlijk voorzien van dividend-bewyzen. Eindelijk hebben de werklieden een vereeniginga- lokaal, waarin voordrachten woid.n gehouden, ten bibliotheek is van 600 boekdeelen, biljart enz., en een goedkoop, goed glas bier verkry.;bwr is. Daaraan is ook een kegelbaan en een aardig zitje verbonden. Ook om liet trouw schoolbezoek der kindercn te bevorderen, zijn bij reglement belooningen vastgesteld. De fabriek van den beer fan Marken mag derhalve als een model worden aangemerkt. [N. V. d. D.J Er zul in Augustus a. s. eene internationale tentoonstelling van kracht- enxrbeidsmachines voor handwerkers te Altona plaats hebben. D'- twevde vrouw, die, zooals we ia ons vorig no. meldden, door prof. Billroth van een kankerge zwel aan de maag was gesnedenis gestorven van zwakte. De maag was te veel gezakt om den toevoer van voedsel naar den darm mogelijk te maken en de krachten der vrouw namen dientengevolge eiken dag af. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. OuoELANDE. Vrijdagavond is ia eene kerkelijke vergadering met bijaa algemeene stemmen aangenomen, dat iu deze gemeente kieegerechtigen zullen voortgaan, met bet beroepen van HH. predikanten eu het verkie zen van leden van den kerkeraad. Colij.nsplaat. Zaterdag is in eene vergadering van stemgerechtigden der Nederlandsohe Hervormde kerk alhier met algemeene (27) stemmen besloten het kiescollege voorde eerstvolgende 10jaren te behouden. Op het drietal naar Dreischor staat ook ds. O. M. fan der ffeijde, te Waarde. M-t dezen heer stond op 't zestal ds. li, L. Krem, te Oudelande. Wegens het overlijden van den heer S F. fan Hasselt is in zijne plaats tjjdelyk ais secretaris van de Algemeene Synode opgetreden ds. B. A. Overman te Heinkeeszand. Mgr. Snickers, bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot pastoor te Buiten veldert den heer A. U. Tac/ti ui iu diens plaats tot pastoor te Ovezand den heer A'. Oly, kapelaan in de St. Auguslinuskerk te Amsterdam. Heinkenszand. Zaterdag is door den raad dezer gemeente lot ouderwijzer aan de openbare school alhier benoemd de heer J. N. Elenbaas, thans onder wijzer te Wolftartsdyk. Yebseke. Na herhaalde vtrgetfsehe oproeping van etne hulponderwijzeres met akte voor nuttige hand werken, heeft het gemeentebestuur besloten een on geëxamineerd meisje tot wederopzeggens toe aan te stellen op eene jaarwedde van/ 250. De benoeming zal waarschijnlijk spoedig plaatshebben en het on derwijs in de handwerken aau de schoolkinderen reeds den len April beginnen. St.-Maartensdijk. Tot bewaarschoolhouderes al- bier is beno-.md mej. Meier te Zutfen. Te Ter Neuzen zal eene tweede openbare school in de kom der gemeente gebouwd word-u, De commissie voor de akten-examens, bedoeld in art. 56a der wet op het lager onderwijs, is voor de provincie Zeeland samengesteld als volgt: lid en voorzitter de schoolopziener in het district Middel burg leden de schoolopzieners in het district Goes en in de arrondissementen Middelburg, Axel en Goes; plaatsvervangersde schoolopzieners in de arrondis sementen Oostburg en Tholen. (Oe Wekker). l)e vereeniging voor Christ. Natiouaal School onderwijs zal deu 16 Juni te Rotterdam vergaderen. Blijkens achterstaande annonce zal de heer Dgserinck Dinsdag zijne vroeger aangekondigde kunstbeschouwing houden. Donderdag daarop wacht ons muzikaal genot. De heer W. Kooij, violist uit Antwerpen, zal dan in de schouwburgzaal alhier een concert geven. Het programma is uitlokkend en dit geeft ons aanleiding op dat concert de aandacht te vestigen. Colijnsplaat. De rederijkersvereeniging Voor waarts alhier zal met medewerking van het muziek gezelschap Crescendo op Vrijdagavond 18 Maart eene openbare vergadering houden, waarvan de opbrengst na aftrek der onvermijdelijke onkosten, aan het Roode Kruis zal overgemaakt worden. De op te voeren stukken zijn Het bedrogen drietal Eens gekocht blijft gekocht en Flik en Flok in de klem, alle blijspelen, waarvan twee met zang. Z. M. de Koning heeft zijn jaarlijksch sub sidie aan de Vereeniging het Nederlandsch Toonecl met ingang van 1 April a. s. veihoogd tot 25,000; het subsidie aan de Tooneelscbool, dat het vorig jaar tot 2500 was verminderd, weder op 5000 ge bracht en bepaald, dat jaarlyks aan do leerlingen, die het beste eindexamen, aan die school hebben afgelegd, een gouden, twee zilveren en twee bron zen medailles zullen worden uitgereikt. Bij arrest van deu Hoogeu Riad van 2 Maart ji. is het beroep in cassatie verworpen door den offi cier van justitie te Middelburg, ingesteld tegen een vonnis dier rechtbank, lasteus J. Kosten c. s. te ïerseke, waarby het de vraag gold, of de pachters en bttnne arneiders by het vangen van oesters op het verpachte perceel van een consent moesten zijn voorzien. Na dat de voormalige rechtbank te Goes en het openhaar ministerie by die rechtbank en hij die te Middelburg die vraag iu ontkennenden zin had beantwoord, beeft thane de Hooge Raad in overeenstemming met de recht- bauk te Middelburg beslist, dat de pachters eu hunne arbeiders van een consent moeten zyn voorzien; Die aandacht van belanghebbenden wordt op deze beslissing gevestigd. Vrijdag is by arrest van het Gerechtshof te Amsterdam een vonnis van de Arrondissements-recht- bank aldaar vernietigd, en daardoor uitgemaakt dat wettig tot herveiling, ten laste Van den in gebreke gebleven kooper, kan worden overgegaan, zonder dat liet noodig zy vooraf eene ontbinding gerechtelijk te doen uitspreken. Deze beslissing is daarom van groot gewicht, omdat zij een beginsel geld', dat op alle pu >lieke veilingen, zoowel van onroerende als roerende goederen, toe passelijk is. Afloop Aaubestodiugea eu Verkoopingeu. BorsseLE. Vrijdag is het woonhuis, schaar en erf, groot 287 centiaren alhier, nagelaten door de wed. J. ifalhout, in publieke veiling to-gewezsn aan A. Walhout alhier voor 665, behalve de onkosten. Op de verkoopiog der meubelen van den heer holier, alhier op dentelfden dag gehoudenis een geannonceerd eikenhouten kabinet verkocht voor 276,10, met de 10% onkosten daaronder gerekend. SCHEEP VA ARTBERICHTËN Ha^sweert. Van den 27n Februari tot den 12n Maart 1831 zyn alhier ut- en uitgeklaard 298 geladeu schepen, te weten Ingeklaard: Zeilschepen13S Stoomschepen 21 156 Uitgeklaard: Zeilschepen121 Stoomschepen21 142 Totaal 298 Ouder het aantal uitgeklaarde teilschepen tjjn be grepen 39 viscb- en mosselschniten. Scheldevaabt Waarschuwing Blijkens een bij bet Belgisch consulaat alhier zoo even ontvangen regeeringstelegram is de door vaart Liefkenshock mar de Belgische sluis opge heven voor zeeschepen. Deze zullen, te beginnen met heden(Maandag) hun vaarwater moeten nemen langs Lillo. Binnenschepen d. i. de rivier vaart welke te Lillo stoppen of ankeren ter inklaring, moeten ten anker komen beneden het klaringsvaartuig der douane. Een en ander is een gevolg van het verondiepen van denScheldeatroom op Belgisch gebied. Deze door des dagbladen reeds vermelde en voor de scheepvaar zeer ernstige ca tastrophe is in betrekkelijk; zeer korten tijd ont staan en heeft reeds zulk een groote verhouding aangenomen, dat tot boven bedoelden maatregel is moeten worden overgegaan. De toestand is ver ontrustend voor Antwerpen's handel- eu scheepvaart en in zjjne gevolgen niet te overzien. Zondagmiddag is eindelijk tot groots vreugde der schipperij het den 3a dezer gezonken schip de Vrouw Maria gelicht en uit het vaarwater ver wijderd. Het heeft lang genoeg geduurdToen belanghebbenden werd belet het schip te lichten, omdat ze daarmede een uur te laat begonnen en de waterstaat vanwege het rijk zelf dit werk zoude aanpakken, daeht natuurljjk iedereen, dat de zaak spoedig zou afgeloopeu zijn. Doch hierin bedroog men zich ten eenenmale. Het bleek weldra dat, al mocht de waterstaat vlug geweest zyn in de toepassing van het bewuste art. 38, hij in de uitvoering van het daarin be paalde zelve zeer traag was. Ja het heeft al den schyn dat bet lichten van gezonken vaartuigen voor den waterstaat oen alhs bchalva dageljjksch

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1