KAPITALE HOFSTEDE, KUJNSTNIEUWS. Transvaal. GEMENGDE BERICHTEN. Burgerlijke Stand (Joes ADVRRTFiNTIËN. OPENBARE VERKOOPINC. op Woensdag den 9 Maart 1881, 1°. Een Woonhuis en Erf, 2°. Een perceel Bouwland, OPENBARE VERKOOPINC waarmede de vatte jaarwedde, wat aanspraak op pen sioen betreft, niet kan verhoogd worden, vermits de wet alleen voor de vaste jaarwedde en vergoeding voor huishuur aanspraak op pensioen toekent. Er beslaat eohter naar bet inzien vau den Minister geen betwaar om de bedoelde premie iu aanmerking te brengen bij de uitgaven, waarvoor 30 pCt. aau de gemeenten wordt uitgekeerd, en wel omdat tg geacht worden te behooren tot de belooningen, vermeld in art. 44 der wet onder letter i. Eveneens geldt die gratificatiën aan onderwgters voor gver, goed gedrag, buitengewone werkzaamheden enz. SCHEEP VAARTBEltlCHTEN. Hansweert. Het meermalen vernielde stoomschip Batavier I, thans gevoerd door kapitein K. Storm, is Zaterdag alhier gearriveerd en met 'i oog op de weinige zeewaardigheid van 't schip Zondag biu- neudoor naar Vliesingen vertrokken, teneinde aldaar op de werf de Schelde weder in zeewaardigen staat te worden gebracht. Na protest te hebben aangeteekend is het schip Demer, kapitein II. J. Pan Vort, Zaterdag per Bleep- boot naar Antwerpen vertrokken. De hoegrootheid der en door de tegeupartg te betalen schade zal door arbitrage worden uitgemaakt. De lading bestaat uit 450.000 kilo steenkolen. In art. 38 van het Koninklijk besluit omtrent de reglementen van toezicht op de kanalen en verdere waterweger, ouder het toezicht van bet Rjjk staande, w. rdt uitdmtkelgk voorgeschreven, dat hg strandingen of het riukui iau schepen de gezagvoerder of iemand van zijnentwege daarvan onmiddellijk moet kennis geven aan den eerst nabgzgnden kanaalbeambte. Verder moet onmiddellgk overgedaan worden tot het bergen der lading of moeten andere maatregelen genomen worden, dat het schip ten spoedigste kan gelioht of uit het vaar water verwijderd worden. Binnen vierentwintig uren nadat het onheil heeft plaats gehad moet met de lich ting een aanvang zijn gemaakt. Bjj niet-voldoening hieraan beloopt de gezagvoerder ecu pruces-verbaal terwgl schip en lading overgaat aan de directie van 's rgk waterstaat, die vanwege 't rijk bedoelde lichting of verwijdering doet uitvoeren, zonder dat den gezag voerder, of wien ook zonder onderscheid, toegang tot het schip wordt verleend zonder vergunning van den ingenieur. Indien de gemaakte kosten door den ge zagvoerder of namens hem worden voldaan, worden schip en lading weder in het bezit gesteld der be langhebbenden; zoo niet, dan wordt eeu en ander ver beurd verklaard. Dat op de naleving van bedoeld artikel, hetwelk in de eerste plaat» ten zeerste van toepassing is op gestrande of gezonken schepen, die het vaarwater ver sperren of de scheepvaart belemmerendoch ook geldt in alle andere gevallen, streng wordt toegezien (waarom ik het niet ondienstig acht er de aandacht der schip perij °P te vestigen opdat bij eventueele gevallen belanghebbenden zich voor boete en schade kunnen wachten) bewijst het alhier gezonken schip de Prouw Maria. Aangezien er binnen den bepaalden tijd geen aanvang was gemaakt met de noodige toebereidseleu tot uitvoering van het bepaalde, in voornoemd art. 38 omschreven, en toen men daarmede wilde beginnen, slechts een uur over den tijd, kwam de waterstaat tus- scbenbeide en verbood elke werkzaamheid, verklarende het schip te zijn verbeurd. Alenu zal de Vrouw Maria door het bestuur van den waterstaat gelicht en verwij derd worden. Twee lichters (tjalken) liggen langs zgde en de werkzaamheden hebben reeds een aanvang ge nomen. De heer Joh. Vyserinck, te Vlissingen, heeft hetvoornemen om, bij voldsende belangstelling, Dins dag 15 Maart eene bijdrage te leveren met kunst beschouwing. Deze zal beataan uit mededeelingen om trent Florence, opgehelderd door photozraphieën. Toe gangsprijs 0,60. Etn lijst is in omloop. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Krabbendijke. Ten behoeve dezer gemeeote is door den heer J. Van der Est, te Krabbendijke, ad 1,98 per M3. aangenomen de levering van 200 M'. onderhoudsgrint franco op de losplaats der haven alhier. Verder was nog ingeschreven door de heeren B. Den Exter van den Brink a 2,13, H. Larooy a 2,19s, A. Muller a 2,20, H. Heikoop a 2, O. Bak ker a 2,39, K. Van den Heuvel a 2,09, W. Verhey a 2,70 en L. 1 iepenhorst a f 2,15. Zaterdag is alhier door den heer Jac. Krjjger aanbesteed het bouwen van een nieuwe graanschuur en een varkenshoknabij zijn woonhuis aan den Noordweg. Dit werk zal worden uitgevoerd ODder toezicht van deo heer A. Le Cliercq, bouwkundige te Krui- Biagen. Ingeschreven is door rle heereoJ. Vao Boven, te Rilland Bath, voor 7790 H. Schipper, te Cortgene, voor 7790 L. v. d. Linde, te Cort- gene, voor 7599 L. Van Verre, te K-uioingen, voor 7247; Gebroeders Sterk, te Sohore, voor ƒ7150; D. Van Maris, te Kapelle, voor 6980 Joh. Lin- deobergh, te Wemeldioge, voor 6960 J. Visser, te Krabbendijke, voor 6750 J. Okker, te Krui- ningen, voor 6523 en P. üronkers, te Kapelle, voor 6499. Aao laatstgenoemde ia het werk gegund. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De plechtige installatie van den nieuwen presi denten den vice-president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, der heeren Garfield en Arthur, had Vrijdag plaats. De president werd in optocht naar het senaatsgebouw geleid en vervolgens naur bet kapitool, waar bij een inwijdingsrede bield. Op zjjn weg waren triomfbogen opgericht. In zjjne rede verklaarde hij o a. ten opzichte van het Pa nama-kanaal, dat aan de Unie het toezicht over dat kanaal toekwam, terwijl hij aanbeval maatre gelen te nemen tegen de Mormoonscbe veelwijverij. Het nieuwe kabinet is samengesteld. Daarin is een zoon van den voorin aligen president Lincoln minister van oorlog. De Fransche regeering is nu weer geïnterpel leerd over het verkoopen van kruit aan een Oos tenrijker, mot de wetenschap dat het voor Grie kenland bestemd was. Do minister Ferry antwoord de, dat dergelijke verkoop volgens de wet geoor loofd is. Eene motie, door den interpellant Gle- menceau voorgesteld, werd verworpen met 311 tegen 156 stemmen. Nu de dwangwet over Ierland goedgekeurd is, wordt zjj spoedig toegepast ook. De officiëele Gazette toch publiceert een proclamatie van den onderkoning, waarbij de graafschappen Clare, Gal- way, Leitrim, Kerry, Limerick, Mayo, Roscommon, Sligo en tien districten van Cork's westelijke divi sie onder de bepalingen der dwangwet wordeu ge steld. Er zijn nog geen inhechtenisnemingen be volen, doch men verwacht er voorloopig 26. Het ontwerp, regelende het bezit en het dragen van wapenen in Ierland, is nu in behandeling en bij tweede lezing door bet Lagerhuis aangenomen. Een eigenaardig contrast levert de behandeling van bet voorstel, om Kandahar niet te ontruimen. Dit is, niettegenstaande de regeering er zich tegen verklaarde, met eene meerderheid van 89 stemmen aangenomen. Zou de regeering nu niet kunnen voorstellen om de Transvaal te behouden? Dan besluit wellicht de vertegenwoordiging, alleen om haar tegen te wer ken, om die Transvaal los te laten. In den Duilsehen Rijksdag gaat het warm toe, dank zij Ven Bismarcks manie om hatelijkheden te verkondigen. Zoo werd n. 1. door een der le den over zekere misbruiken bij de verkiezingen en meer bepaald over de inmenging der regeerings- ambtenaren geklaagd. Het antwoord van Bismarck was zeer scherp. Hij zounooitde inmenging van amb tenaren bij de verkiezingen dulden, doch dit nam niet weg, dat er zijns ondanks wel eens dingen gebeurden, die hem hinderden. En nu begon de kanselier bet verhaal van de verkiezing van den afgevaardigde Lasker, wiens verkiezing door den landraad Baum- bach was bevorderd. Zoowel Lasker als Baumbach die in de vergadering tegenwoordig waren, beschul digden den kanselier vac onwaarheid. Deze hield na tuurlijk zijne beweringen vol en gaf bovendien eene verklaring van den invloed, dien hij persoonlijk op de verkiezingen uitoefende. Dit was trouwens al lang bekend, daar iedereen in Pruisen weet, dat de redactie der Prov. Corresp. door hem wordt geïn spireerd Er zijn volgens Bismarck kiezers, die steeds willen weten voor welken candidaat de regeering is en daar deze, evenals ieder mensch, het recht heeft eene eigene opinie te bezitten en deze aan anderen mede te deelen, kan men het aan de Pruisische re geering niet euvel duiden, zoo zjj hare zienswijze door middel der pers wereldkundig maakt. Wel bezien keurt de kanselier alzoo in anderen af, wat hij zelf verricht. Het standje eindigde daarmee, dat beide partijen de harde woorden introkken, die zij gebezigd hadden. Zaterdagavond is te Amsterdam in de zaal van Natura Artis Magistra een meeting gehouden voor de Transvaal. De zaal was stampvol: er waren een paar duizend personen aauwezig. Als sprekers traden op de heeren Tromp, Hou Cachet en Van Gorkom, die allen stormachtig werden toegejuicht. Prof. Harting, bjj het noemeo van wiens naam krachtig eD langdurigwerd geapplaudisseerd, was verhinderd tegenwoordig te zjjn. Ten slotte werden met donderend gejuich de na volgende, door het comité voorgestelde reeolutiën aangenomen lo. De vergadering in zake de Transvaal, in Neêrland's hoofdstad samengeroepen, betuigt hare warme sympathie voor den vrijheidsoorlog, door onze stamgeuooten in Zuid-Afrika ter herwinning van hunne nationale zelfstandigheid ondernomen gevoelt behoefte om hare bewondering uit te sprekeu, èo voor den heldenmoed, die in hun kloek verzet uitblonk, i voor de humane wijze, waarop sjj tot dusverre den krjjg voerden en onderdrukt den hartgrondizen wenach niet, dat het loon voor zooveel onverschrokkenheid niet miudcr moge zijn dan het herstel hunner onafhanke lijkheid. 2o. De vergadering verklaart te hooge achting te koesteren voor den rechtschapen zin van bet Engel- Bche volk, om te kunnen aannemen, dat bet protest, nu reeds allerwege in Groot-Brittannië tegen de onder drukking der Boeren opgaande, niet weerklank zoo vinden bij heel de natie, zoodra zjj slechts, beter in gelicht, deo zedeljjken plicht om recht te doen weer in de schaal zal werpen tegen de onjuist gestelde eischen van prestige en eer. 3. De vergadering spreekt ten slotte het vertrouwen uit, dat de Nederlandsche diplomatie verder geen en kelen stap ongedaan zal laten, die strekken kan tot het verkrggen vao een èn voor de Boeren èn voor Engeland eervollen vrede, op den grondslag van het herstel der Transvaalsche onafhankelijkheid Een der aanwezigen deed het zotte voorstel om aan de resolutie toe te voegen, dat den Engelschen 14 dagen tjjd tot het sluiten van den vrede werd toege staan, waarna de Nederlandsche regeering de zaak der Transvalere als haar eigen zaak zoude beschouwen. De vergadering begroette dit natuurljjk met gefluit en gesis. Het Hbl. ontleent aan een dezer dagen uit Pargs ontvangen schrjjven bet bericht, dat de belang stelling voor de Transvaalsche Boeren ook daar groot is, vooral na hunne joogste overwinning, en dat een Fransch comité reeds 100,000 francs aan komman- daat Joubert gezonden heeft. De Boeren hebben door den president Brandt, uit den Oranje Vrjjstaat, een boodschap gezonden, die echter spreekt als een boek. Zjj bopen dat er niet meer bloed moge worden vergoten. Dit staat echter geheel aan Engeland's beleefdheid. Als dit hun de vrjjheid teruggeeft, zullen zij de wapenen opbergen. Baarland. De amputatie der hand van den on- gelukkigeu S., timmerman te Ovezaod, door den heer Arentz, in consult met den heer Moens ver richt, is zoo gelukkig geslaagd, dat de Ijjder reeds verleden Vrgdag naar zjjne woning kon vervoerd wordeu. Gelukkig geslaagd, en eere aan de mannen van wetenschap en kunst, maar toch arme timmerman 1 Hansweert. Beu pleit voor de edele zwemkunst! Vrijdagavood wilde sebipper W. Schram zich over de groote sluis ,alhier begeven toen hg door een of ander toeval, bjj het ingaan in de deuren mistrad en van den eenige meters hoogen en steileu muur iu de haven stortte. Een goed zwemmer zjjnde, en niet tegenstaande de onverwachte en ploieelioge tuime ling ziju tegenwoordigheid van geest behoudende, redde hjj zjjn leven door naar een op een tameljjk verren afstand verwijderden trap der douanen te zwemmen en op den wal te klimmen. Zaamslaq. Als eene bijzonderheid dient vau hier vermelding, dat onder de 33 lotelingen voor de Nat. Mil. zich 7 eenige wettige zoous bevinden, die allen een vrjj nummer trokken. Philippine. De vorige week Woensdag werd door de alhier gestatiooneerile maréchaussee naar het kan- tonnale huis vaa bewaring te Ter Neuzen overge bracht, om vervolgens naar het huis van arrest te Middelburg le worden vervoerd, de 21jarige huis vrouw L. S. A. B., na daags te voren door de maté- chaussée A. Van Noort op heeterdaad betrapt te zjjn geworden wegens het ontvreemden van goederen en geld uit den winkel van den beer P. F. De K. alhier. Ook bij meer andere winkeliers schjjnt ze dergeljjke diefstallen gepleegd te hebben. In den nacht van den 1 dezer is bjj een land bouwer te MaasDiel 500 uit eeo gesloten secretaire ontvreemd door eene vroegere dienstmeid, die hare misdaad beleden heeft en aan de justitie te Roermond is overgeleverd. De paters-jezuieten, die verleden jaar hun intrek hebben genomen op het landgoed „Goerée", onder Bergen-op-Zoom, zullen met Mei a. s. naar elders vertrekken. Woensdagnacht is uit de consistoriekamer der Broederkerk te Kampen de inhoud van 2 geldbuesen ontvreemd. Woensdagavond is tusschen Schiedam en .Delft haven een kist petroleum van een patseerenden trein gevallen. De spoorbeambten wilden de kist naar het station terugbrengen, doch zjj ontgleed aan hunne kanden, sprong uiteen en de petroleum ontvlamde met zulk een gloed, dat de Schiedamsche torenwachter zjjn lantaarn reeds uitgehangen had ten teeken van brand. De felle storm eu de spiegelgladde straten, die het Vrijdagavond en nacht zoo hoogst gevaarljjk maakten zich op straat te bewegen, hebben te Am sterdam tal van ongelukken veroorzaakt, waarbij ook eenige menschenlevens verloren gingen. Nog worden vermist een dienaar van politie, een lantaarnopsteker en een man, werkzaam bij den stads-reinigings-dienst De telegraphische gemeenschap met de hoofdstad was zelfs afgebroken, daar dien nacht de telegraaf draden door storm en jjzel onbruikbaar waren gemaakt. In de F. R. Cl. van heden wordt de schade, aan de telegraaf hier te lande toegebracht, zelfs groot ge noemd, terwjjl dientengevolge ook belemmering van het spoorwegverkeer is ontstaan, waarvan vooral de middagtrein Rjjnspoor van Rottsrdam naar Amster dam het slach'offer werd. Deze trein, die Zaterdag te drie uur van Rotterdam vertrok en te 47a uur te Amsterdam moest aankomen, was aldaar eerst te S'/z nur gearriveerd, voo-Dameljjk door de versperring, die de weg ondervond door de rechts en links neerstor tende telegraafpalen, die natuurljjk too goed eu zoo kwaad ala 't ging moesten worden opgeruimd. De reitigers, meer dau 100 iu getal, kwamen gelukkig heelshuids, maar na tal van teleurstellingen en onder- vondene ongemakken, in de hoof Istad aan. Tot vol tooiing van dit plezierreisje, verbeidde hun de aan gename verrassing, dat aan het station geen enkel huurrijtuig aanwezig was, en buiten had de jjzel het verkeer voor voetgangers moeieljjk en gevaarljjk ge maakt. Men strompelde zoo goed mogeljjk voort, elkan der de verzekering gevende, dat dit reisje lang zou heugen. Volgens telegram uit New-York kan er tusschen 6 en 8 dezer storing in den dampkring verwacht worden op de Engelsche, Fransche en Noorweegsche kusten, vergezeld van sneeuw eu regen en stormweder van het ZO. tot NW. In den Atl. Oceaan zal het op de breedte van 35° stormachtig weer zjjn. Het noodweer van hedenavond bevestigt ook reeds een en ander voor onze streken, De fabriek van Krupp heeft dag en nacht werk aan bnitenlandsche orders. Rumenië moet 100, Grie kenland 700, Zweden 50, Nederland 120 en Italië 400 kanonnen besteld hebben. O 1 lieve vrede 1 Op den Haonibal-aod St. Joseph-spoorweg zakte een trein bjj Macon (Missouri) door een brug en een andere trein derailleerde; 7 personen werden gedood, 9 zwaar, 12 lioht gewond. Te Marseille is een groote olieslagerij eene prooi der vlammen geworden. De fabriek had niet minder dan 115 hydraulische persen iu gebruik en verwerkte jaarljjks 31 millioen kilo oliezaad. Zij gaf aan 600 personen werk. Prrsoonljjke ongelukken hebben niet plaats gehad. De schade wordt op circa drie millioen begroot. Te Londen kantelde een droschki ons vlak voor een juwelierswinkel en stortte met groot geraas op straat. De bedienden uit den winkel kwamen toe schieten om te zien wat er aan de hand wis, en toen zjj na een poos in den winkel terugkeerden was een schuiflade, waarin zich kostbaarheden ter waarde van 10,000 p. et. bevonden, verdwenen. De slimme die ven hadden het drosohki-lawaai beraamd, om onge stoord hun handwerk te verrichten. Laatste en telegraphische berichten. DEN HAAG 7 Maart. Het gerechtshof deed beden nitspraak in de zaak van den heer J. Ilage, te Yeraeke contra den beer J. M. Kakebeeke te Goes. Zooals men uit ons nommer van 29 Januari heeft kunnen zienbetrof bet bier een booger beroepdoor eerstgenoemde ingesteld tegen een vonnis der Middelburgsche rechtbank. Door den heer Kakebeeke was n.l. revindicatoir beslag gelegd op 750,000 panoesters, die volgens bem bij ver gissing waren uitgezaaid op een perceel der Yerseke oesterbank hetwelk de appellant van den Staat in pacht bad. De Middelburgsche rechtbank nu bad beslist, dat een revindicatoir-beslag, zooals in casu was gelegd, wettig kon gelegd worden, en dat de vordering tot van waardeverklaring van bet arrest voor toewjjzing vatbaar was, indien de geïntimeerde (toen eischer) beweesdat werkelijk dat aantal oesters door hem was uitgezaaid, en legde den eischer dit feit te bewjjzen op. Dit vonnis nu is door het gerechtshof bevestigd. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zit ting is door den heer Tak en 7 andere leden een voorstel ingediend tot het bouden eener enquite omtrent de exploitatie der Nederlandsche spoor wegen. De heer Lenting interpol leerde de regeering over de Transvaal. De Minister Van Lijnden refereerde zicb aan zijne verklaring in de Eerste Kamer en verzekerde dat Nederland zich eerst vergewist heeft alvorens Engeland zjjne bemiddeling aantebieden. Hjj verklaarde dat de regeering diligent bleef, ook ten aanzien van de behandeling der nagelaten betrekkingen van Transvalers, en beriep zich op de officieële verklaring van Engeland dat het Ne derlandsche Boode kruis geheel overeenkomstig de Geneefsche conventie zou worden behandeld. Den heer Keuchenius antwoordde hg dat vredes- on derhandelingen niet medebrengen de staking der vijandeljjkheden. De regeering zal medewerken tot beëindiging van den strijd zooveel zij kan, maar kan door eischen te stellen of verklaringen afte leggen het standpunt van neutraliteit niet verlaten. Donderdag 15 Maart zal besloten worden over de motie- Van Houten om de rentewet niet te behandelen. LONDEN, 7 Maart. De liberale Unie van West minster, onder voorzitting van het parlementslid Cowen, vergaderde gisteren om verzet aan te tee kenen tegen de politiek der regeering tegenover de Transvaal. BERLIJN, 7 Maart. Het Comité voor de Trans vaal albier besloot, zoo noodig, Duitsche artsen naar de Boeren te zenden. van 4 tot 7 Maart 1881. Geboren den 4, Adrianus Jacobus, e. v. Pieter Touw en Johanna Bregitta Ben Boer; den 5, Leendert Beinier Willem, z. v. Willem Marinus Moeleker en Elisabeth Jacoba Leempoel; den 6, Johanna Maria, d. v. Willem Pelle en Jozina Maria Van Melle; Maria, d. v. Diedericus Wij ting en Wilhelmina Elisabeth Be GraaffEen onechte zoon. Overleden: den 4, Janus, 6 to., z. v. Willem Allaert en Leentje Brand; Pieter, 5 to., z, v. Franciscus Blondel en Gathalina Be Fouw. CORRESPONDENTIE. Eau ingezonden stuk van den heer P. C. F. Frowein en een van S. moesten tot een volgend nommer blijven liggen. Voorspoedig bevallen van eene DOCH TER J. M. PELLEVan Melle. Goes, 6 Maart 1881. Mevrouw BENDER verzoekt allen, die nog iets van haar hebben te vorderen, hunne rekeningen in te zenden bij den heer C. E. MASSEE. De Notaris L. A. PAARDEKOOPER O VER MAN, gevestigd te 's-Gravenpolder, zal des voormiddags te 10 uren, ten verzoeke van den eerstingeschreven schutdeischer van M. Goeiise, in het gemeentehuis bij M. Hoondekt, te Heinkenszand, in het openbaar verkoopen te Heinkenszand, sectie B no. 415, groot 130 Centiaren. gelegen in den Ouden Craaiertpolder, onder de gemeente 's-Heer Arendskerie, sectie F no. 319, groot —.89.60 Heet. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kan tore van voornoemden Notaris te 's-Gravenpolder. op Donderdag den 10 Maart 1881, des voormiddags te 10 uren, te Goes, in het koffiehuis „De Priüs van Oranje", voor wed. A. ZANDEE, ten overstaan van den Notaris PILAAR, te Goes, van eene te Goes, aan den straatweg naar Kloetinge, met 18 Hectaren 31 Aren 84 Centiaren uitmuntende Bouw- en Weilanden, in de gemeenten Goes en Kloetinge. Te aanvaardende Gronden dadelijk en de Gebouwen 1 Mei 1881. Catalogi te bekomen ten kantore van den Notaris PILAAR van den 1 Maart 1881 af.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2