Dinsdag 22 Februari. 68ste Jaargang. Herijk dei1 Malen en Gewichten. GOES, 2t Februari 1881. Mededeelingeii op verschillend gebied. RECHTZAKEN. BUITENLANOSCH OVERZICHT. De Transvaal GOESCHE uitgave dezer Courant geaehiedt Maaitdag-, Woensdao- en Vai/daoavovdi uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten öocs, 1.75. Atkonderlijke nommeri 5 ct. met bijblad 10 ct C0ER4NT. De prijs van gewone odvertentiën is van 1—5 regels 50 ct., elke regel meer 10 els. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleclita tweemaal berekend. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1.berekend- Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. Hi ons land verwwge men zich ..voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAB en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER Jen WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat tot den HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN in deze gemeente dit jaar zal worden gevaceerd in DE ~WA-A.Gr, ONDER HET STADHUIS en wel van den 912, li19 en 2126 Maart a. s., telkens des voormiddags van 9 tot 12, en des namid dags van 1 tot 3 uren. (Den 9 Maart uitsluitend voor Maten en Gewichten in magazijnen ten verkoop voor handen.) Zij herinneren voorts lo. dat alleen behoorlijk schoon en droog gemaakte maten en gewichten zullen worden onderzocht, en be langhebbenden bij de terugontvangst hunner voorwer pen dienen toetezien, ot deze de wettige merken dragen, vermits alle latere reclames te dezen opzichte niet dan nietig kunnen worden verklaard; 2o. dat geene maten voor droge waren, bestemd tot hat meten van granen, zaden, boonen, erwten en soort gelijke waren, mogen worden herijkt, dan vergezeld van den daarbij behoorenden strijker; 3o. dat de lengtematen van e'en en een halve meter, voorzien van merkteekenen of aanwijzingen van de onde maat, in geen geval tot den Herijk zullen worden toegelaten 4o. dat de onderdeelen van het Gram Milligram- gewichtenuithoolde der daartoe noodige fijne balansen, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelourg kunnen worden geverifieerd (Min. beschikking van den 16 April 1822 no. 193); en 5o. dat het overgangsmerk op weegwerktuigen en gas meters, volgens de wet van 3Ü December 1880(Stbl; no. 254) nog van kracht blijft tot 1 Januari 1882, Goes, 19 Februari 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Wij herinneren, ook in het belang van het goede doel, aan de voordracht, die de heer Lion Cachet Dinsdagavond te Goes tal boudeu over de Transvaal. Verschillende berichten uit plaatsen, «aar genoemde beer reeds optrad, melden oas dat hg een aangenaam spreker moet weten, die wetenswaardige taken ons meedeelt omtreot een land en volk die vooral dezer dagen zoozeer onze belangstelling wekken. Bg gelegenheid van 's Kouings jaardag heeft men Zaterdag in Goes als gewoonlijk gevlagd en de klok geluid, terwyl de schutterij parade hield. Schieten deed men meer dan vorige jarende uit verkoop, die een bandelaar in klein vuurwerk hield, werkte mee om aan dien jaardagten minste door veelvuldig schieten, meer luister bij te zetten. Wkmëldinge Op het 3e jaarfeest der christelijke jongelingsvereeniging alhier. Woensdag gehouden waar voor een talrijk publiek door ds. Dommisse van Biezelinge eene sierlijke en kernachtige openingsrede werd gehouden, is voor den watersnood gecollecteerd eene som van 8,50. Krüiningen. In de Vrijdag gehouden vergadering van het departement Krabbendgke der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is de heer mr. A. Ktrdjk met bijna eenparige stemmen verkozen tot, algemeeneu secretaris. Met algemeene stemmen werd het voorstel van het hoofdbestuur asngenomen, om voor den afgetreden secretarie fan Bees een pensioen van 3000 toe- lestaaD. Biervliet. Donderdag werden we op olBoieuse wijze bekend gemaakt met de beooemiag van een burgemeester, en wel gecombineerd met IJcendijke, niettegenstaande onse Baad hierin de tolk der ingezeteoen, tot de booge regeering het eerbiedige vtrtoek gericht had om een burgemeester naar ons midden te zenden. Terstond werd tot eene vergadering van kiezers besloten op hedenavond Zondag 20 Februariten einde een demonstratie te houden. Ongetwijfeld zullen heden of morgen alle leden van den Raad bun mandaat uederleggen, terwijl eene nieuws verkiezing tot geen resultaat kan leiden, wy 1 alle raadsleden eendrachtiglijk zullen herkozen worden. Da St. Ct. bevat een Kon. besluit van den 15u Februari j!., betrekkelijk de invordering van gelden op quitantien tusschen Nederland en Duitsch- land door tusschenkomst der posterijen. Den 9Jen Februari jl. heeft te St. Petersburg de uitwisseling plaats gehad van de akten van be krachtiging der overeenkomst tusschen Nederland en Rusland tot wederkeerige uitlevering van misdadigers, den 13den Augustus 1880 aldaar gesloten. Uit 's-üravenhage meldt men san de N. Br. uit goede bron, dat het wetsontwerp tot verbetering van den waterstaatetoestand in Noorrlbrabaut gereed is om naar den Raad van State te worden verzonden. Stellig zou zulks eerstdaags getchiedeu. De paarden, rijtuigen eu het verder material zijn thans van de oude naar de nieuwe kou iuklijke stallen overgebracht. Op een door het Ministerie van binnenlandsche zaken opgemaakten staat van manschappen der lichting 1880, die niet aan de oproeping ter inlijving hebben voldaan, komen 58 loteiingm voor. De nieuwe dyk te VlijmenNieuwkuijk is Donderdag opgeleverd. De Vrgdag te Amsterdam gehouden fancy fair ten behoeve der watersnoodlijdenden is uitnemend geslaagd. Het Paleis voor Volksvlijt werd door dui zenden bezocht. Gambet'a heeft 100 francs doen toekomen aan de Commissie voor dat feest. Het versje in het Arusterdamsche Feestblad, waarin het denkbevld werd geopperd om een prijsvraag voor de waterkeering uit te sehrjjveu en dat geteekeud was Alexanderis niet van Z. K. H. prins Alexander, zooals algemeen gedacht werd. In een op»n rondgezonden brief heeft het hoofd comité van het Nederlandsche Mooie Kruis zijne han delwijze in 'zake den Transvsal-oorog verdedigd tegen over de niet altijd even welwillende beoordee lingen, waaraan het dezer dagen beeft blootgestaan. Het station vaa de stoomvaartmaatschappij Keu lenDusseldorf te Mentz is in zijn geheel uit den grond geheven, naar den Rijn gebracht, een eind ver der in de richting van den Beneden-Rijn vervoerd en toen op een andere plaats weder ntêrgezet op een vooraf aaogebraebten houten onderbouw. Alles liep in de beste orde af, zonder eenige beschadiging van het gebouw. STATEN-GBIV EKAAL. EERSTE KAMER. Het verslag van de Kamer over het ontwerp- strafwetboek is verschenen. De commissie van rappor teurs heeft mondeling en schuftelgk met den Mi nister van Justitie overlegd. De algemeene indruk is hoogst gunstig, en bet wetboek wordt beschouwd als eene aanmerkelijke verbetering der strafwetgeving, behoudens enkele daarin voorkomeode vlekken. De Minister verklaarde bereid te zyu bjj de invoerings wetten enkele dezer vlekken weg te nemen, o. a. te zullen intrekken de slotbepaling vau art. 249 "en te verbeteren de redactie van art. 462. 0-erigens zal de Minister met den meesten ernst overwegen inhoever bij aau de wenken der Kamer gevolg kan geven, tot herziening van sommige bepa lingen der titels, betreffende misdrijven nopens de zeden, van art. 263 (laster) en van de bepalingen betreffende de landlooperij. welke de Kamer voor het platteland onvoldoende acht. LANDBOUW EN VEETEELT. De proeven, in 1879 door den landbouwer L. J. Mol, te St.-Maartenzdgk, genomen met bet verbouwen vaa de sojaboon, hebben doen zien, dat het beschot zeer tegenvielwant van 24 aren (met 5 K. G. bezaaid) werden verkregen Si hectol. boonen (die 72 K. G. pro heot. wogen.) De opbrengst van stroo was meer dan 2 maal zoo groot als van witte boonen. Met het oog op het late rgpworden houdt Mol het tr voor, dat de sojaboon hier te lande nooit een landbouwproduot van belang zal worden. H(j vindt die boon alz voedsel voor den menzch voor treffelijk. Als de prjjs beneden de 20 per heet. bljjft (wat te denken is), dan ziet by voor den land bouwer geen voordeel in deze cultuur. [N. R. Ct.] Dat goede bouwlanden in de omstreken van Ter-Neuzen nog voortdurend ferme prijzen opbrengen, bleek de vorige week weder hij den verkoop eener hofstede, met dijken, bouw- eu weiland enz., in de gemeente Hoekin drie perceelen geveild, ter geza menlijke grootte van 44 hectaren, 43 aren, 47 cen tiaren, bedroeg de totale verkoopsom ƒ71,157, loo- pende van ƒ610 tot 800 per 44 aren 56 centiaren. E:n landbouwer te Tjerkgaast [Doniawerstal] heeft eene koe, die binnen een jaar tgds 4 kalveren van het mannelijk geslacht ter wereld bracht. Allen zyu nog iu leven en worden aangefokt. KER/iELUKE ZAKEN ONDERWIJS. Krüiningen, Tot predikant bij de Ncd. berv. gemeente alhier is bsroepen de heer B. Wielinga, thans te Leerbroek en Middelkoop. De. A. Renier, pred. te Berg-Ambacht (Z.-H.) is bro-pen te Axel. Bedankt voor het beroep naar Heukelom door de. O. 11. Oct thugs, te Woudricbem. Burgemeester en wethouders van Goes hebben, geheel in het laatst der vorige week, een missive gericht tot eene jonge dame in onze stad, die ons aanleiding geeft ook eenige woorden van hulde, langs dezen weg, aan hitzelfde adres te richten. Mejuffrouw S. M. M. Rooma* toeb hJeft van 7 December tot 15 Februari geheel belangeloos hare diensten verleend als onderwijzeres in de school op de Vlasmarkt. Zij heeft daardoor stagnatie in het onderwijs voorkomen, te meer daar, behalve eene plot selinge vacature, er nog eene onderwgaeres ziek was geworden. Voor die hulp en deze was niet gering heeft het dagelijksch bestuur haar by vleiend schrijven hartelgk dank betuigd. Eu nu dit op den gepasten lyd van die taak der dankbaarheid zich hveft gekwtten, achten wij het eerst en niet eerder den geschiklen «yd om ook aan genoemde jonge dame onze warme sympathie te betuigen voor dat belangloos bljjk van hulpvaar digheid. Juff ouw Kooman heeft een allervriendelijkst voorbeeld gegeven, en zy deed dit met groote loe- wgdinv. Het was goede hulp, die zij verleende en dat zegt veel voor haar, die nog niet pracliseh ou- derwgs gegeven had. Dal anderen ons vóór geweest zijn, dat wg nu eerst onz: buide haar brengen, is een gevolg van de meeoing, die wij koesterden, dat eerst dan de ge legenheid tot spreken en Bchrgven daar was, waar het dagejijkech bestuur zich had gekweten van den plicht, die daaop tegenover haar rustte. Niemand behoefde dit bestuur te herinneren aan betgeen bet in dezen betaamde; elk voorbarig be richt was dus eene misplaatste vingerwijzing iu die richting. Ei burgemeester en wethouderB hebben getoond te begrijpen, dat eerst dan van hulde en dank sprake wrzeu kon, als de vrijwillig opgenomen laak was gtë.udigd. Eu dat ie thans geschied. VVy willen hopen, dat juffrouw Kooman door de opgedane ervaring zich moge aangemoedigd gevoelen om verder zich aan het onderwijs te wgder; en mocht dit niet in haar plau liggen, dat zy in irder geval daardoor niet zy afgeschrikt om zoo uoodig nogmaals haar gewaardeerde hulp te verleeneD. Haar voorbeeld wekke overigens anderen tot na volging op. Nis8E. In de schoolspaarbank alhier was in Jan. 1880 geplaatst 132,60 en óp 31 Dec. 139,72. In den loop van dat jaar werd ingebracht 16,83 teruggevraagd 9,71. Verkregen rente 6,83. Het aantal deelhebbers bedroeg 32 tegen 34 in 't vorige jaar. Dr. II. De Fries heeft de benoeming tot gewoou hoogleeraar aan de Amsterdamsche universiteit aangenomen Kantongerecht te Goes. STATISTIEK OVER 1880. In dat jaar zjjn behandeld a. Burgerlijke Zaken. Bij hel kantongerecht waren aanhaDgig bij den aan vang van het jaar 1880 18 civile procedures. Aangebracht werden iü dat jaar 182 zaken. Bij eindvonnis werden er afgedaan 166. Van de rol werden geroieerd 23 zaken. 150 besohikkingen werden genomen in zaken van voogdij en curaleele. 77 schatters werden beëedigd en 119 memorieën van aangifte voor successie. 19 seheepsverktaringen werden afgelegd en 3 ner en 3 ouizegeiingen hebben plaats gehad, terwy 1 nog 62 verschillende andere akten werden opgemaakt. b. Strafzaken. Er werden behandeld dit jaar 265 strafzaken. Hiervoor stonden terecht 303 mannen, 47 vrouwen en 44 kinderen beneden de 1'6 jaar, Datrvan werden veroordeeld 280 manneo, 41 vrou wen en 40 kinderen, allen tot geldboeten, behalve éen, die lot gevangenisstraf en geldboete is veroordeeld. Onder de veroordeelden waren 92 wegens jaebt- overtreding, 2 wegens diefstal en 3 residivisten (wegens hetzelfde feit binnen het jaar veroordeelden). 162 personen werden door den kantonrechter voor den lecht-comm. in strafzaken als getuigen gehoord. Commentaar op deze getalleu is wel onnoodig, om de belangrijkheid van dit kantongerecht aauletooneu. Vorst Von Bismarck speelt tegenwoordig verschrik kelijk den baas, teneinde zjjne protectionistische en handelsplannen door te drijven. Verleden week moest de gewezen minister fan Catr.p/iausen bet ontgelden. Het Heerenhuis werd vergast op een steekspel tusschen beide maunen, waar bij zg elkaar de grofste verwjjten deden. Het einde was natuurlijk, dat fou Bismarck zgn zin kreeg. Thans heeft de minister van binnenlandsche zaken graaf Zn Eulenberg zijn ontslag moeten nemen ten gevolge van een ong< hoorde daad van den ijzeren man. Het was bij de behandeling van een ontweip betreffende de bevoegdheden van sommige districts— besturen, dat door de commissie van onderzoek in het Heereuhuis eene wijziging was voorgesteld in art. 17. Namens de regeering verklaarde graaf Zu Eulen berg iB de zitting van Zaterdag zich met die wijzi ging te vereeuigen, toen p'o'eeling een brief vnn vo'St Von Bismarck werd voorgelezen. Deze was door ziekte verhinderd de zitting bijtewonen, waarin juist het tegendeel werd gezegd, dat n.l. de regeering het gewgzigde artikel niet kon aaouemeD. Deze tegenspraak verwekte natuurlijk eene onbe schrijfelijke verbazing. Graaf Eulenberg werd doods bleek, en eenige oogeublikken heerschte er eene stilte, dat men een speld kon hooreu vallen. Eindelijk Btouden ongeveer twintig leden op en gingen naar den graaf toe. Rordom hem ontstond een verward gemompel, eu niet alleen dair, maar in de geheele zaal heerschte eene gedachte agitatie. Te midden van dat rumoer riep graaf Eulenberg „Ik laat mij mijne zelfstandigheid niet ontuemen 1" Hierop verliet hg het gebouw, sprong in eea rijtuig en ree I naar den premier. Later keerde bij terug en ging hij zitten, alsof«r niets was gebeurd, maar het einde is toch geweest, dat hg voor goed is kunnen heengaan. Zoo regeert de vorst alleeu I Het bewuste ontwerp is opnieuw naar de commissie verzotdeD. J. De Qrieksche kamer van afgevaardigden heeft het wetsontwerp bstreff nde de voorloopige organisatie der nationale garde go dgekeurd. Volgens de Italiaansche Diritto zouden de ambas sadeurs gisteren bijeengekomen zijn om te beraadsla gen over den weg, die met betrekking tot de onder handelingen over de Turksch-Gtieksche quaestie moet ingeslagen worden. In Musland heerteht op vele plaatsen gebrek. Da Keizer heeft adjudanten afgezonden om de dorpente bezoeken in de provinoiëo, waar gebrek heersch', en geld en andere benoodigdhedeu uit te deelen. De reglementen op toelating en censuur over vreemde dagbladen zullen in vrijgevigen zin gewijzigd worden. Daarmede is belast de commissie voor de herziening der drukperswetgeving. Het Engelsche Legerhuia is nog steeds druk bezig met de artikelegewgze behandeling der Iersche dw ngwet. kan elk oogenblik zoo luidt het laatste bericht het tooneel worden van een bloedigen strgd. De Engelsche troepen worden te Mount Prospect samengetrokken alvorens den Laugeneks-pas aan te tastm, waar de Boertn in grooten getale vereenrgd zijn, vast besloten om tot het uiterste weerstand te bieden. Het gevecht zoo waarschijnlijk Zondag- of heden plaatshebben. De meerderheid in den Oranje Frijstaat moet thans weer voor strikte onzijdigheid wezen, President Brandt opende den Volksraad met eene vredelievende toespraak. De Amsterdamschs blaien bevallen een oproeping van zes onderwijzers te Amsterdam tot al hun ambt- genooten in Nederland, tot het inzamelen van bijdra gen voor de Transvaal onder de scboo'jeugd. De vereeniging Algemeen Kies- en Stemrecht aldaar zal trachten een meeting te organiseeren ten guozte der Transvaalsebe Boeren. Vanwege het werkliedenverbond Patrimonium wordt niet alleen ter zake van de Transvaal een adre» Ige- richt aan Z. M. den Koniog, maar ook een aan de Tweede Kamer en aan de Koningin van Engeland, terwijl voorts ook eene b-tuiging van sympathie wffrdt gericht aan de Hollandsche broeders in de Transvaal. Al die adressen worden medegedeeld iu een buiten gewoon nommer in De iferkmansvrl'nd. Deze adreseen liggen ook ter teekebiug hg den boekhandelaar G. M. hlemktrk te Goes. Blijkens telegraphuch beticht uit de Kaapstad ia

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1