Boereninspannen, Boereninspan, KUNSTJNIEUWS. Aanbesteding" Grint. op Donderdag 17 Febr. 1881, Op Maandag 21 Februari 1881, Op Woensdag 25 Febr. 1881, Op Donderdag 24 Febr. 1881, Op Vrijdag 25 Februari 1881, Op Maandag 7 Maart 1881, op Vrijdag den 18 Febroari 1881, en ander aan onze lezers mededeelen. Het spreekwoord uwanneer liet tij verloopt, moet men de bakens verzetten" vond hierbij ruime toepassing en het afdeelingsbestuur heeft zeer te recht begrepen, met den in menig opzicht buiten vroeger veranderden toestand rekening te moeten houden. Werd o. a. vroeger het rundvee slechts in 2 categorieën verdeeld, t. w. in volbloed Durham en in inlandsch ras, de niet onaanzienlijke invoer en aanfokking van Hollandsch vee maakte het wen- Bchelijk ook «het Hollandsche ras" onder eene af zonderlijke categorie te brengen en verder nog voor de kruisingen van Durham of Hollandsch met Zeeuwsch ras eene categorie gekruist ras in het leven te roepen. Zoo zal men thans afzonderlijke groepen ter be oordeeling hebben van spring stiet en lo van vol bloed Durham ras, 2o van Hollandsch ras, 3o van Zeeuwsch rasvoorts van koeien1 o volbloed Durham, 2o van Hollandsch, 3o van Zeeuwsch en 4o van gemengd ras en van 2tands-vaarzen, even zoo 4 groepen. Bij de paarden zullen eindelijk de 3jarige en 2jarige landbouwpaarden nog gesplitst worden in ruin-en merriepaarden, terwijl voor hengsten, span nen werkpaarden, \jarige paarden en veulens nog afzonderlijke prjjzen uitgeloofd worden. Deze grootere omvang van het programma, door de veranderde omstandigheden noodig, is voorzeker in het belang der inzenders, wier inzendingen thans enkel met gelijkslachtige, van geljjk ras en van gelijken leeftijd, zullen hebben te concurreeren maar zij is dit niet minder in het belang der keur meesters, wier taak daardoor aanmerkelijk verlicht zal worden. Het eenige bezwaar, dat die uitbrei ding medebrengt, is van geldelijken aard, daar men voor de thans vermeerderde categorieën öf de prjjzen zou moeten verlagen öf meer gelden be schikbaar hebben. Het eerste kan niet wenschelijk zijn, vandaar dat het afdeelingsbestuur zelf de hand aan den ploeg heeft geslagenen op de jongste vergadering kon mededeelen, dat vanwege de leden van het hoofdbestuur, van het afdeelingsbestuur en van eenige particulieren reeds bijdragen zijn toegezegd tot een gezamenlijk bedrag van 155, zegge honderd vijf en vijftig gulden. Dat deze mede- deeling met ingenomenheid door de aanwezigen werd begroet, behoeft wel geen betoog. Aan de vele gegoede leden der afdeeling, binnen de gemeente Goes immers bijna ieder burger is lid der afdeeling Heinkenszand, die niet op die vergadering tegenwoordig waren en die in den land bouw en het welslagen der of liever onzer ten toonstelling belangstellen, bestaat alsnog gelegen heid van hunne sympathie te doen blijken door hunne eventueele bijdragen bij den secretaris, den heer E. Van den Bosch, te doen bezorgen. Moge de eerstvolgende vergadering der afdeeling, die binnen 14 dagen te Goes zal gehouden worden, den secretaris in staat zien daarover een gunstig rapport uittebrengen. fn het bericht betreffende het voorgevallene ter vergadering der afd. Walcheren van de Zeeutcsche landbouicmaatschappij (.Vlaandag II.) ie een vergissing begaan bjj de vermelding vaa een der beide vraag punten voor de aanstaande algemeene vergadering. Men leze nameljjk „Waaraan is het toe te schrg «en, dat het rundvee-stamboek ia Zeeland zoo weinig belangstelling ondervindt f" Er stond, abusievelijk, „in Nederlan d." Deze rectificatie kunnen wij met gerustheid van onze Midielburgsche zuster overnemen, daar zij ook op ons beticht van toepassing is. Tusscheo den ver slaggever van genoemd blad en onzen correspondent heerschte dus op dit punt een eigenaardige overeen stemming, die wellicht in onduidelijke mededeeling zijn oorsprong vindt. Te Charlois is in een kippenei een volmaakt klein eitje gevonden, ter grootte van een spreeuw enei, dat bjj het openmaken van het kippenei aan den dooier bevestigd zat. Het is erena's eeu gewoon ei voorzien van schaal, doch bevat alleen wit en geen dooier. Als eene zeldzaamheid bericht meu, dat in een tuin te Katwijk aan den Rijn de zwarte lijster reeds zijn wildzang heeft doen hooren. Naar men met zekerheid verneemt, zal te Ber- gen-op-2oom in September a. s. eene tentoonstelling worden gehouden van landbouw, tuinbouw en veeteelt. Men verzoekt ons aan de kunstminnende leden der rederijkerskamer Aurora te melden, dat de voorgenomen opvoering op morgen (Donderdag) niet kan doorgaan wegens ernstige ziekte omstandigheden in de zeer naaste familie van een der medewerkende dames. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De bekende Parnell is volgens later be richt niet naar Amerika vertrokken. Binnen enkele dagen keert hij van Parijs, waar hij thans nog vertoeft, naar Londen terug. In het Britsehe rijk bestaat het recht dal de regeering, in geval van hoogst dringenden aard, particu liere brieven opent. De zetel der lersche beweging is daarom naar Parijs verplaatst en om correspondentie te vermijden heeft Parnell zelf daar vertoefd. Omtrent de Transvaalsche zaak weinig of geen nieuws. In het Hoogerhuis heeft de Regeering op eene interpellatie geantwoorddat zij 's lands eer zou weten te bewaren, dat.de onderhan delingen met de Boeren niet moesten uitgelegd worden als een verzoek om vrede, en dat de Regeering zich over die onderhandelingen, welke met de Boeren nog voortduren, niet behoefde te schamen. Mededeelingen dienaangaande waren echter niet mogelijk. Lord Beaconsfield maakte de opmerking, dat onderhandelen en tegelijk oorlogvoeren gevaarlijk is. Hoe kan men vredesvoorwaarden stellen, terwijl het land militaire nederlagen lijdt Hier- mêe liep de gausche redeneering af. In den Kabinetsraad werd Dinsdag druk over die netelige quaestie gedelibereerd. De verlangde versterking is te Durban aan gekomen. De Boeren hebben voorloopig het plan laten varen om New-castle aan te vallen en legerden zich bij Biggarsberg in de nabijheid van g;uoemde stad om de hulptroepen, welke generaal Colley gezonden worden, en die reeds onderweg zijn, te onderscheppen. Het garnizoen te Potchefstroom heeft een uitval gewaagd en doodde of verwondde daarbij ruim 30 Boeren. In St.inderton is het Engelsche garnizoen nog voor twee maanden van levensmiddelen voorzien, zoodat men daar hoopte den vijand wel weerstand te kunnen bieden. De Oranje- Vrijstaat heeft ook de sympathie van Albion verbeurd, daar zijne bewoners zoo openlijk de partij der Boereu kozen. De tekst van het tractaat tusschen China en Rusland is definitief vastgesteld en zal waarschijn lijk binnen 10 dagen geteekend worden. Voor de ratificatie zal wegens den afstand tusschen de beide residenties een termijn van 6 maanden aangenomen worden. GtMEfvGDE BERICHTEN. In den Haag werd Zaterdagavond aan eeu koop vrouw een zakje met ruim ƒ4 aan geld ontstolen, en Zondagochtend ontstal men aldaar eene juffrouw bjj het uitgaan van de kerk de portemonnaic met 10. De daders bleven onbekend. De vrouw, die Vrijdagavond bjj bet ongeval te Amsterdam zulke hevige brandwonden bekwam, is overleden. Aldaar heeft een slagersjo igeu de linkerhand bijna afgehakt, en is Zaterdagnacht een man in de jenever gestikt. De vermoedelijke schrjjver van een dezer dagen geriohte brandbrief aan den directeur van bet gym nasium te Katwijk is reeds in handen der Justitie. Te Maasland zjjn Zondag twee kinderen ver dronken een meisje van 6 jaar en haar circa 3jarig broertje. Volgens nadere opgaaf bedraagt de waarde der uit de R. K. kerk te Voorburg gestolen voorwerpen hoogstens 3000. Te Hoogland werd Vrjjdagochtend een weduwe, moeder van twee kinderen, dood aan den weg gevonden. Sedert 1814 is het te Staphorst en Rouveen gebruikelijk, dat de lotelingen op den lotingedag hunne petten met lint versieren. Aanvankeljjk vergenoegde men zich met een weinig oranje, weldra kwam er de driekleur bjj, en bjjna elk jaar is de hoeveelheid toegenomen. Thans is honderd el geetie zeldzaam heid meer, en bjj de laatste loting, verleden week, was er een die zjjn hoofddeksel met 113 el „belint" bad. Zaterdagavond werd door de dienstboden van den R. K. pastoor te Neerbosch ooder Nijmegen, op de sto»p van de pastorie aldaar, gevonden een kind van het vrouweljjk geslacht, naar gissing een of twee dagen oud. De politie heeft het kindje ter verpleging uitbesteed, en doet onderzoek naar de moeder eo dengeen, die het te vondeling heeft gelegd. Zaterdagavond passeerde bij Voorburg een zwaar beladen echuit, waarvoor twee jeugdige kinderen aan de Ijju liepen, terwijl de vader aan het roer stond. Eensklaps merkte 'en der kinderen op, dat hun vader verdwenen was en weldra begonnen beiden te jam meren en riepen om hulp. Spoedig schoten eenige menschen toe en begon men, daar de pet van den man op het water dreef, te vissollen. Na iu m twee nren gezocht te hebben, slaagde men er in den onge lukkige, die door een beroerte getroffen was, op te vissohen. Onder de lotelingen te Sloohteren telt men een gehuwde met twee kindereu, een gehuwde met éto kind en éeu weduwnaar met een kind. Op de oudergeloopen uiterwaardeu te Hurwenen [Bommtlerwaardj zouden Maandag twee broeders eene schuit inet riet gaan laden, toen deze eensklaps om sloeg. Aanstonds sprong de vader, die juist eens was komen zien, in eeu aak, en had het geluk een zjjner zoons, die zich aan de omgeslagen schuit had vastge klemd, te redden. I e oudste zoon echter verdronk. Eeu bijzonder geval deed zicb dezer dagen te Amsterdam voor. Laat op den avond hield voor de deur van een geacht ingezetene, aldaar woonachtig, een rijtuig Btil, en werd teritoud daarop aangescheld. Een uit dat rijtuig komend heer overhandigde de dienstbode, welke de deur had opengedaan, een pakje, stapte dadeljjk weder in het rjjiuig en ging verder. Verwonderd over dit geval, zag men het pakje na, en bevond het geadresseerd te zjjn aan diezelfde dienstmaagd, die het aan de denr in ODtvangst had genomen. Toen zjj in tegenwoordigheid van haren heer het pakje opende, bevonden zjj dat de inhoud bestond uit eeuige duizenden guldens, met de weiuige regels, dat een broeder van da geadresseerde dit aan haar toezond, omdat hjj bjj den dood hunner ouders de kleine erfenis bad aanvaard, zonder met zijne zuster afrekening te doen. Alle renten tot op dien dag toe waren er bjjgevoegd. Verder bevatte het bericht noch het een noch het ander omtrent bet ver- bijjf van den broeder, die zulk eeue aanzienljjke gift aan zjjne eenige zuster zond. Laatste en telegraphische berichten, Bij kon. besluit is benoemd tot burgemees ter van Hoofdplaat P. K. P. J. Van Sloten van Yzendijke en Biervliet Ch. Re Vos, en van Waterlandkerkje Bekaar AMSTERDAM, 16 Febr. Bij de Dinsdag ge houden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in plaals van den heer mr. 5. A. Vening Meinesz, die burgemeester an Rotterdam is ge worden zijn uitgebracht 1 032 geldige stemmen. Gekozen is de heer J. DIRKS, (1.) ingenieur bij den waterstaat, met 779 stemmen. De heer mr. J. J. fV. Van der Biesen (k.) verkreeg 168, de heer Wiegel 77 stemmen. LONDEN, 16 Febr. Een depêche van president Brand meldt, dat bij de de pêche van lord Kimberley aan de aan voerders der Boeren zond. Generaal Colley heeft Maandag een vredesvoorstel, door de Boeren gedaan, overgeseind. De ministerraad stelde gisterenavond een ant woord vast. H. M. de Koningin wei gerde de Purmerender-deputatie te ont vangen. Het adres is alsnu aan lord Granville afgegeven. Ingezonden Stukken. Colijnsplaat, 15 Februari 1881. Geachte Redactie! In het bijvoegsel uwer courant vaa heden komt onder het Kunstnieuws een bericht voor uit Colijnsplaat. Ik veroorloof mij daarover een enkele opmerking, Uw berichtgever schrijft, dat neen en ander" den aanwezigen een aangenamen avond verschafte; dit is niet geheel juist, als men ten minste onder het neen en ander" ook het eerst opgevoerde stuk moet begrjjpen. Dit toch heeft verreweg de mees ten der aanwezigen (ik zal niet zeggen verveeld) niet aangenaam beziggehouden. Niet zoozeer omdat het bleek, dat de hoofd- of liever titel rol niet aan goede handen was toevertrouwd (hoe wel de persoon, die deze rol vervulde, vroeger wel eens moeilijker rollen uitstekend heeft ver vuld;maar wel, omdat het publiek (hi«r althans) niet van dergelijke stukken houdt, of beter omdat het grootste deel der gewoonlijk aanwezigen niet voor zulke (langdradige) stukken vatbaar is. Het wordt eenvoudig niet begrepen, en wanneer men dan van bijv. 7 tot 10 uur naar zoo iets moet zien en luisteren, is bet niet te verwonderen, dat men zich niet amuseert, en dat er een zucht van verlichting wordt geslaakt, als het gordijn voor de laatste maal is gevallen. Ik geloof daarom de tolk te zijn van velen, misschien wel van allen, die de opvoering 11. Vrij dag bjjwoonden, wanneer ik den wensch uitspreek, datde vereeniging n Voorwaarts" (zou bet deze alleen zijn?) niet moge voortgaan met drama's en wat dies meer zij te bestudeeren; maar liever bare, sinds kort zoo vermeerderde krachten moest gaan wijden aan voor haarzelf gemakkelijker te bereiden kost, die daardoor voor het publiek verteerbaar zou worden, aan klacht- en blijspelen, korte tooneelstukjes en een enkele dramatische schets. Dit zou, meen ik, èn tot vermaak van 't publiek bijdragen èn daardoor den bloei der vereeniging (ook wat het financiëele aangaat) zeer bevorderen. U dankende voor de verleende ruimte, enz. M. VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN. Datum. Plaats Voorwerpen, urrr atien. 17 Febr., Baarland, boereninspan, Karseboom. 17 Krabbendijke, boereninspan, Pelle en V. d. Bussche. 18 Krabbendijke, boereninspan, Van Dam. 19 Kapelle, woonhuis enz., Petle en Van den Bussche. 19 Kapelle, verp. boomgaard, Pelle en V. d. Bussche. 21 Biezelinge, boereninspan, Liebert. 21 Heinkenszand, boereninspan, Pelle en V. d. Bussche. 22 Goes, koeien, hooi enz., Liebert. 22 Goes, winkelhuizen enz.. Pilaar. 28 Heinkenszand, woonhuis enz., Kaïseboom, 23 Kapelle, boereninspan, Pelle en V. d. Bussche. 23 Wissekerke (N.-B.), boereninsp., Roelof. 23 Ovezand, hoefje, inboedel enz., P. Overman. 23 K wadend., vee, meub. goed. enz, Mulock Houwer. 24 Ovezand, boereninspan, Karseboom. 24 Kapelle, boereninspan, Pelle en Van den Bussche. 25 K'oetinge, boereninspan, Pelle en V. d. Bussche. 28 Ni8se, boereninspan, Karseboom. 28 Wolfaartsdijk. land, Van Dam. 2 Maart, 's-Heer Abtsk., boereninspan, Karseboom. 2 Cortgene, boereninspan, Koelof en Van der Moer. 3 Clinge, boereninspan, Fercken, Ter Neu zen, en Scholten. 3 Hoedekenskerke, boereninspan, Liebert. 3 Baarland, woonhuizen enz., Pelle en V. d. Bussche. 4 Wolfaartsdijk, boereninspan, Pilaar. 7 's-Heerenhoek, boereninspan, P. Overman. 7 Goes, boereninspan, Pelle en V. d. Bussche. 9 Heinkensz., woonh., land, enz., P. Overman. 10-11 Maart, Biezel. pold., boereninsp., Liebert. 16 Kapelle, boereninspan, Pelle en 'V. d. Bussche. 16 Kapelle, hoe ijs enz., Liebert. 16 Biezelinge, woonhuizen, enz., Liebert. 17 Kattendijke, boereninspan, Pelle V. d. Bussche. Clinge. hofsteden, Ferckèn, Ter Neuzen, en Schol ten. 306e STAATS-LOTERIJ. 4e kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Maandag 14 Febr. 1881. Rectificatie. In de opgaaf, in ons vorig nommer, stond No. 2470 f 200, dit moet wezen No. 3 4 7 0, terwijl men voor 19808 1100 gelieve te lezen 18 9 0 8. Trekking van Dinsdag 15 Februari 2de lijst. No. 12987, f 6000. No. 15311, f1600. No, 2698, fltlOO. Nos 1177, 2963 en 10265, elk f400. No. 7960. 1 200. Nos. 2948, 4565, 6069 en 20994, elk flOO. Trekking van Woensdag 16 Februari 3e lijst. Nos. 6758 en 13627, elk fi200. Nos. 8628, 15816 en 20933, elk f 100. tiui'trerlijke Stand (jioes van 14 tot 16 Feb. 1881. Geboren den 16, Johannes, z. v. Ilubrecht Jo hannes Pieter Visser en Dina Van Hoorn een onechte zoon. Overleden den 15, Johannes, 3 m., e. v. Si mon Pan Slrien en Magdalena Mol. POSTERIJEN. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de le helft der maand Januari. 1. D. Blok, Driewegen. 2. C. Eversen, 's-Gra- venpolder. 3. J. Noteboom, Fijenoord. Uit Borsselb. 4. J. Siesouw, Zoutelande. Oudelande 5. T. Yan der Schaaf, Brouwershaven. Rilland. 6. bureau Publiekmaker, Amsterdam. Wolfaartsdijk. 7. G. Van de Blakke, Middelburg. Yerseke. 8. W. Klap, Biezelinge. 9. M. Meeuwae, Noediji 10. A. Van Noorden, Vlaardingen. A0VB8TB1TIËN. Den 13 Januari 1881 overleed te Hoe dekenskerke MARIA JACOMINA HAGEN, wed. van Jan Marines Schrijver, in den ouderdom van 82 jaar, 2 maanden en 10 dagen. DE KINDEREN. Heden overleed, tengevolge van een noodlottig toeval, in bijna zestigjarigen ouder dom, onze waarde broeder, zwager en oom, de eerz. W. DEKKER Lzin leven timmerman alhier. Kloetinbe, 13 Februari 1881, Mede namens de overige familie, JOH. DEKKER. P. WISSE. L. OELE. Zij, die genegen mochten zijn tot levering aan de gemeente Krabbendijke van 200 M3. OJT- DERIIOUDMGRIXT, franco op de los plaats der haven aldaar, gelieven hunne inschrij- vingsbiljetten vóór 1 Maart e. k. in te dienen bij den Burgemeester dier gemeente, wonende te Kruiningen, bij wien ook inlichtingen te be komen zijn. PUBLIEKE VERKOOPINGEN van ten overstaan van den Notaris VAN DEN BUSSCUE, te Krabbendijke, in Nieuw lande, bij JACOBUS Van MERRIS. te Heinkenszand, op het Oudeland, bij JACOB Van EIJKEREN. te Kapelle, in Dijkwel, bij CORN ELISKARELSE. te Kapelle, in Dijkwel, bij JAN TOLLENAAR. te Kloetinge, op het dorp, bij P. LEENDERTSE. te Goes, op de hofstede „Klein Frankrijk", bij A. H. S. COMMELIN. Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE, te Goes en bij voornoem- den Notaris. OPENBARE VERKOOPINC ten overstaan van den oud-Griffier Mr. P. J. A. VAN DAM, des voormiddags te 9 uren precies, ten verzoeke van den eerzatnen Jacob Rlok, op de hof stede te Krabbendijke, van eenen kapitalen en extra fraaien bestaande uittien extra schoone Paar den, waarbij nog zal geveild worden een zeer fraaie Dekhengst, zijnde voslier, oud 4 jaren, zeer mak in het tuig voorts 30 stuks uitmuntend Hoornvee, L

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2