1881 N°. 21. Donderdag 17 Februari. 68ste Jaargang. GOESCHE De aitgave dezer Courant geschiedt Ma.anda.g-, Woensdag- en V&ijdagavond^ uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct. met bijblad 10 ct COURANT. De prijs van gewone advertentiën is van 1—5 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen woiden van 18 regels a 1.berekend- Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. ^Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau van NTJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren# Afstand van grond. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door A. FOUDRAINE aanvrage is gedaan om afstand van 20 centiaren open baren gemeentegrond van het pleintje aan het einde der Wijngaardstraat, achter de Sociëteit, en roepen be langhebbenden op, om, als zij bezwaren tegen dien afstand mochten hebben, deze bij hun college in te dienen vóór de vergadering van Zaterdag den 19 Fe bruari a. 8., des middags te een uur. Goes, den 15 Februari 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. 0FF1CIEKLE MEDEDEELIM. De Commissaris des Konings in Zeeland heeft bepaald, dat de door hem tot wederopzeggens toe ver leende ontheffingen van het Kon. besluit van 8 December 1870 (Stbl. no. J94), nl. de vergunningen tot weiding van rundvee en schapen en het bezigen van rundvee als trek- en lastdieren wederzijds de grenzen, alsmede de vergunningen tot invoer van slachtvee uit België worden ingetrokken en met 1 Maart a. s. buiten werking gesteld. Vernieuwde ontheffing kan op aanvraag, ingediend door tus8chenkomst van den betrokken Burgemeester, worden verleend, wanneer met voldoende zekerheid blijkt, dat geen besmettelijke ziekte in- of nabij de grensstreek voorkomt. Het Staatsblad no. 25 bevat hst besluit van 3 dezer, houdende vaststelling van het programma van het examen ter verkrijging eener akte van bekwaam heid als onderwijzer en als onderwijzeres, bedoeld in art. 56, onder a., der wet van 17 Aug 1878, Zij, die deel willen nemen aan de examens ter verkrijging van een diploma als ëtuurman aan boord van koopvaardijschepen, vinden de voorwaarden ter mededinging in de St.-Ct. no. 38. GOES, 16~Februari 188ÏT" Mededeelingen op verschillend gebied. Morgen (Donderdag)avond zal het Departement Goes der maatschappij tot Nut van 't Algemeen eeue vergadering houden, waarop O. a. de benoeming van een algemeenen secretaris aan de orde zal wezen. VolgenB mededeeling in eene vergadering van het Middelburgsohe departement is het hoofdbestuur van gevoelen, dat op da stemming voor die benoeming, welke stemming in de plaats treedt eener buitenge wone algemeene vergadering, bedoeld in art. 48 der wet, toepasselijk is ar'. 34 der wet. De departemen ten brengen dus, evenals in eene algemeene verga dering, tooveel stemmen uit als, naar de schaal in art. 34 aangenomen, door hun ledental wordt aange wezen. Het Goesche departement brengt alzoo drie stemmen uit. Wjj hopen, dat de vergadering van dat departe ment talrijker bezocht zal worden dan gewoonlijk. Het is een te belangrijk punt voorwaar, om dit met de gewooe onverschilligheid te behandelen. Zooals onze lezers weten, heeft zich een comité gevormd om ter eere van de rijk begaafde roman schrijfster en dichteres Elisabeth Wolft, geb. Bekker, in hare geboorteplaats Vlissingen een gedeukteeken te stichten. Wie voor dat doei eeuige bijdrage wil afstaan, kan die ter band stellen aan onze stadgenoo- ten dr. ft. A. S. piccardt en H. Q. Jannen, die ook beiden gaarne nadere inlichtingen zullen ver strekken. De Commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer voor het ontwerp-strafwetboek zal vermoedelijk nog deze week haar, in overleg met den Minister van juititie opgemaakt, verslag vaststellen. Dinsdag zouden de leden der Commissie eene bij eenkomst honden. De Minister van Waterstaat heeft, nevens z|jn Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag, een gewijzigd wetsontwerp betrekkelijk den poet-pakket dienst bij de Tweede Kamer ingezonden. De hoofd bepalingen van het oorspronkelijk ontwerp zijn onver anderd gebleven. De Prins van Oranje heeft bet voorzitterschap van het Nederlandsche comité voor de exploratie van Centraal-Afrika aanvaard. Tot aanvulling van een vorig bericht omtrent Konings voornemen om het paleis van w|jlen Koning Willem II te gaan bewonen, wordt nog medegedeeld, dat dit paleis behoort tot de oalatensohap van Koning Willem II en dat Z. M. thans onderhandelt met Hd. zuster, de groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenaoh, om het voor eigen rekening te koopen. Dinsdag is de nieuwe burgemeester van Botter dam, de heer mr. S. A. fining Meinetz, geïnstalleerd en heeft zjjne betrekking aanvaard. De afgetreden regent, de achtbare Joost fan Vollenhoven, heeft tal van hartelijke en welgemeende bewijzen van waardeering ontvangen. Het denkbeeld om eene koloniale tentoonstelling in ons land te houden, begint te rjjpen en aan den gemeenteraad van Amsterdam is thans eeo adres ge zonden met verzoek om voor dit doel kosteloos ten ge- bruike af te staan het terrein, ongeveer groot 20 vierk. roeden, gelegen achter het in aanbouw zijnde Rijks museum, van 1 Maart van dit jaar tot 31 Maart 1884. Zulk eene tentoonstelling moet een nationaal karak ter dragen, schrijven adreseanten, en haar aangewezen plaats is de hoofdstad. Om dit te doen gelukken, zal het comité een beroep doen op alle inwoners van ons vaderland en zal het zich van de medewerking van plaatselijke commissiëu verzekereD. Het ontwerp bevat v|jf groote afdeelingen, als lste afdeeling: Koloniale tentoonstelling; 2de afd.: Algemeene uitvoerhandel-tentoonBtelling; 3de afd.: Retrospectieve tentoonstelling van kunst en kunstnijverheid; 4de afd.: Afzonderlijke tentoonstellingen 5de afd.: Wetenschappelijke voordrachten en bij eenkomsten. Het Hoofdcomité van het Roode Kruis heeft besloten geneeskundigen te zenden naar het tooneel van den oorlog in Zuid-Afrika. (Vad.) Het Purmerendsche Comité, dat zich met het Nederlandsche adres aan Koningin Victoria naar Lon den heeft begeven, is Zaterdag aldaar met groot en thousiasme door het Loudensche Transvaal-Comité oot- vangeo. Maandag zou een algemeene meeting worden gehouden, waarbij de Nederlandsche commissieleden tegenwoordig zouden zjjn. Maandag had te Londen ten huize van den heer ferney, den bekenden Engelschen kampioen voor de rechten van de Transvaal, een gala-diner plaats, waaraan o. a. de leden van het Purmerender comité deeluamen en voorts onderscheidene leden van het Parlement. De heer Joh. G. Stuyt deed in een heildronk het voorstel bionen kort een Europeesche bjjeen komst in zake de Transvaal te houden, welk voorstel met le vendige toejuichingen begroet werd. Zaterdag aanstaande wordt te Londen een monster Trausvaai-rneeting gehouden. [IV. t'. d. D.] Te Ameide z|jo weder 12 gevallen van pokziekte voorgekomen, te Meerkerk 1, te Hoogvliet 1 en te Gorinchem 1. Ook te Pernis en te Kulemborg zou sich een geval hebben voorgedaan. In Mei a. s. zal te Bern een Conferentie ge houden worden over de quaestiën, in de Conferentie van 1878 behandeld, eu die betrekking hebbrn op het spoorwegvervoer en het sluiten van een internationale oonveolie. Afgevaardigden van F ankrjjk, Italië, Oostenrijk, Duilschland, Rusland, Zwitserland, Nederland, België en Luxemburg zullen daaraan deelnemen. Een vrouw, die te Weenen door prof. Billroth van den maagkanker is geopereerd, bevond zich den 12n dag na de operatie in zoo gunstig mogelijken toestand. De koorts was toen reeds twee dagen lang geheel geweken en er bestond geen aanleiding tot vrees meer voor iets, dat haar volkomen herstel zou tegenhouden. Een aantal oesterkweekere van Arcacbon hebben het plan opgevat een standbeeld opterichten voor Costé den grondlegger der oester-industrie aldaar, die ge storven is voor hij den bloei kon aanschouwen der industrie, welke thans aan duizenden brood verschaft. Men schat het aantal te Arcachon uitgevoerde oesters op 250 miiiioen per jaar. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De beroepen cand. te Borssele, G. F. S Bulgers, die achtereenvolgens beroepingen ontving naar Ra- venswaay, Wagenborgen, Altforst o. a., Sloohteren, Gendringen en Ankeveen, had die naar Wagenborgen bereids aangenomen. SCHEEP VA ARTBERICHTEN. Hansweert. De waterstand in de buitenhaven alhier is sedert eeuigen tyd zeer laag en de vaargeul is thans beueden de vereischle diepte. Een menigte sche pen zelfs schepen met 7 voet diepgang loopen by gewassen water nog vast, en hebben daardoor veel oponthoud en tijdverlies ondervonden. „Tyd is geld" is vooral op de scheepvaart van toepassing't zou daarom zeer gewenscht zjjn dat spoedig tot de ver dieping d. w. z. uitbaggering der haven overge gaan, en alzoo deze voor da drukke scheepvaart on houdbare toestand opgeheven werd. Algemeen wordt door het reizend publiek zjjn leedwezen te kennen gegeven over de staking van den wagendienst HulstWalsoorden op de spoorboot Walsoorden—Vlake. Velen zijn daardoor teleurgesteld en wenschan niets liever dan dat genoemd commu nicatie-middel weder moge gerehabiliteerd wordeo. De spoorbootdienst „vVaisoordsn—Vlake" mag zich voortdurend bljjven verheugen in een druk verkeer. De stoomboot Zeeland heeft Zaterdag den dienst tusschen Zierikzce en Rotterdam weder kunnen her vatten. (R. N.) Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Wolfaartsdijk. Maandag had alhier, ten over staan van notaris J. M. Pilaar, de verkooping plaats van onroerende goederen, behoorende tot den boedel van den gefailleerden L. Valkier. De uitslag daarvan is, dat eigenaar van de ver schillende perceelen werd de achter elk perceel vermelde persoon voor de daarachter genoemde som. Ie perceel. Eeno Hofstede, bestaande in woon huis, schuur, bakkeet en verder getimmerte, met erf, tuin, weiland en boomgaard, in den Oud-Sab- bingepolder, in Rimmersboek, samen groot 1.42.30 heet., Jozina De Bokx, vrouw van L. Valkier, voor 1825 den hoop. Dit perceel is belast met eene erfpacht behoeve het algemeen armbestuur te Wolfaartsdijk, groot/13,20 'sjaars en behoeve de hervormde kerk, groot 26,30's jaars. 2e perceel. Bouwland, aldaar, aan den dijk tu s- scben de Oud-Sabbinge- en Zuiderlandpoldeis, groot .30.80 heet., Jacs. Maas, voor 560 den hoop. 3e perceel. Bouwland, aldaar, in Romboutshoek, aan het Barendsweegje, groot .56.10 beet Nies. Valkier, voor 605,88 den hoop. 4e perceel. Bouwland, aldaar, in den Ouden Hui- genhoek, aan den dijk tusschen de Oud-Sabbinge- en Zuiderlandpolders, groot 1.15.20 heet., Cs. Westvecr, voor/1612,80 den hoop. 5e perceel. Bouw- en weiland, aldaar, in Witt® Piershoekaan den Bouwens-Putscheweg groot 1.22.70 beet., Jacs. Maas, voor 1276,08 den hoop. 6e perceel. Bouwland, in den Zuldsrlaudpolder, in Thielmansboek, aan den dijk tusschen de Oud- Sabbinge- en Zuiderlandpolders, groot 1.06,20 heet.; 7e perceel. Bouwland, aldaar, aan den Zuiderland- scbenweg, groot 1.20.30 heet.; 8e perceel. Bouw land, aldaar, groot 1.06.30 heet., Nies. Valkier, te zamen voor 4160 den hoop. De kooper van perceel 8 moet een dam tot uitweg aan den Zuider- iandschenweg maken. 9e perceel. Bouwland, aldaar, in den Grooten- hoek, aan den dijk tusschen de Oud-Sabbinge-en Zuiderlandpolders, groot .35.30 heet., Jacs. Maas, voor 360 den hoop. 10e perceel. Bouwland, aldaar, in Leendert Meersenboek, aan den Bokkenweg, groot 1.47.70 heet., Nies. Valkier, voor 1477 den hoop. Dinsdag had te Rotterdam de publieke ver- pachtiog plaats van ruim 21 hectaren vlasland (oogst 1881J in den Wilbelminapolder, Zaaier-iVeld, volgens meetboekje bij het Bestuur berustende. De uitslag was als volgi Eerste perceel. Kav. 80. 2 heet. 2510 cent. tar- weland naast het Sohenge, gem. Wolfaartsdijk, sectie C no. 188; kav. 62. 3 heet. 0705 cent. tarweiaud naast den Haveudyk, gem. Kattendjjke, sectie U no. 218, te zamen 5 heet. 3215 ceut. Verpacht voor 255 per heet. Ticeede perceel. Kav. 7. 4 heet. 7540 cent. tar weiaud naast den Langen weg, gem. Kattendjjke, seotie F no. 394. Opgehouden voor 200 per heet. Derde perceel. Kav. 7. 4 heet. 7540 cent, tarwe iaud naast het tweede perceel, gem. Kattendjjke, sectie F no. 894. Opgehouden voor 200 per heet. Vierde perceel. Kav. 70. 6 heet. 6635 cent. tarwe- land naast de Hofstede, gem. Katlendyke, sectie C no. 167. Opgehouden voor 205 per heet. LANDBOUW EN VEETEELT. Wolfaartsdijk. In de Maandagavond gehouden gewone vergadering van de vereenigingLandbouw en Veeteeltvereerd door de tegenwoordigheid van 2 personen uit Kapeile c. a. als geïatroduceerden werd, nadat ter vervanging van l. Valkier, het lid C. fan Damme tot bestuurslid gekozen en viernieuwe leden aangenomen waren door den penningmeester rekening gedaan van zjine administratie over 1880 welke een batig slot van ƒ21,86 opleverde. Daarna over gaande tot het beantwoorden van de vragen uit de vraagbusdroeg het lid fester korte eu zaakrijke mededeelingen voor overde ajuin-cultuurde hut- tentut, het aveelzaad en den geschiktsten tijd voor het grasmaaien; het lid Bartelse eene uitvoerige beschrij ving van composthoopenterwijl de overige vragen, geljjk ook de 4 nieuwe vragen, in de bus voo. handen, waartoe zich vooralsnog niemand dispouibel stelde, ter behandeling tut de volgende vergadering werden uitgesteld. Een viertal voorwerpen, onder de aan wezige leden verloot, vielen als prijzen ten deel aan P. Den Herder, C. fan Slrien Wz., D. Spruit en C. Zuijdweg, waarna men overging tot de voor drachten. Het lid fan der Slikke sprak over gras landen, en wel over de onderscheiding, het aanleggen, de behandeling en het gebruik daarvan waarna de penningmeester optrad, die eerst over onderscheidene rassen van paarden en daarna ovi-r de lichaamsdeelen van een paard sprak welke beide voordrachten be langstellend werden aangehoord. Eindeljjk leverde de secretaris tot sluiting van de genoegelijke bijeen komst eene eigenaardige bijdrage over het paard i» de spreekwoordentaalwaarbjj de oorsprong en de be- teekenis van het spreekwoordelijk gezegde de grauwe merrie is het leste paardin dichtmaat ontwikkeld werd. Io de vergadering was de lste aflevering aanwezig, bestaande uit 3 platen, met afbeeldingen van nuttige vogels, welke bij de Wet tot bescherming zijn aan gewezen. Cortgene. Maandagavond hield dhr. A. P. Marlet uit Hontenisae, in de herberg van J. De Keijzer alhier, eene landbouwvoordracht, waartoe een zeer talrijk pu bliek was opgekomen. Hij begon met in zjjne eerste afdeeling te spreken over het bestaan van algemeenen landbouw en den invloed, dien het water heeft op ons landbouwbedrijf. Hoewel hij aantoonde het nut tige en onmisbare van het water, vooral voor de voe ding der planten, zoo liet hij ook niet na het nadeelige daarvan te noemen, daar waar de mensch de baas niet speelt over water, hetwelk vooral in onze provincie op vele piaa'.sen het geval nog iseu waar dit bestaat, kan goede bewerking, bemesting enz. van den grond, alleen het doel een goed gewas, niet bereiken. De drie laatste jaren hebben het bewezen hoe slecht te veel water is, want het bemesten en bewerken was niet minder dan vroeger. De grond wordt door het vele water geheel vaD lucht afgesloten, hetwelk hoogst nadeelig heeft gewerkt èn voor weilanden èn voor bouwland. Verder begon hij met middelen aan te geven tegen het te vele water, doch bjj betoogde dat meest overal opgezien wordt tegen de groote kosten. Hy gaf de voorkeur aan stoomgemalen enz. en haalde eeu voorbeeld aanwaar dit maar al te goede vruchten had afgeworpen, en wel in een kleinen polder bij Graft in N.-Ho!land, want wat baten goede sloten, draineeren eDZ. als het peil niet deugt? Daarom de middelen van den nieuwen tijd aangegrepen en een drachtig samengewerkt, om zich van het overtollige water te ontdoen en zulks te weren. In zijne tweede afdeeling sprak de heer Marlet over zoogenaamde kleinigheden, en wel over het houden van verschillend klein vee, b. v. kippen. Hjj beval hiervoor aan verbeterde rasBen voor het leggen van eieren en ook voor vetmesterij bjj kippenhouderijen enz.en'noemde ver schillende soorten daartoe op, doch de hoofdzaak be stond bjj hem in goede voediug. Groenvoer was z. i. onmisbaar voor het gezonde leven van de kip; voorts geve men niet alleen gerst, maar ook vleeschmeel (afval van Liebig's vleesch-extraet uit Z.-Ainenka) vermengd met zemelen. Kalkachtige stoffen stelde hjj als hoofdvoedsel op prjjs en beval hjj bijzonder aan. Vervolgens was veel drinken, het verschaffen van doel matige hokken hoogst noodig, zoowel als het zooveel mogelijk verwijderen der oudste kippen. Daar dit laatste op groote boerderijen niet zoo gemakkelijk ia na te gaan, gaf de heer Marlet daartoe een middel aan, en wel om door het afknippen ösr sporen den juisten ouderdom te weteo. Tevens toonde hij nog aan dat geweekte maïs uitstekend voedsel is om kalkoenen en ganzen te vetten, en bracht nog in her innering de gunstige gelegenheid tot verzending van alle producten door de bestaande Exporfmaalscbappjj. Ten slotte beval hij zich aan voor aan- en opmerkin gen van zjjne gehoudene voordracht en sprak hjj een wooid van dank voor de groote opkomst van 't publiek en de aandacht, waarmede het hem had aangehoord. De Voorzitter der afdeeling, dhr. J. U. Bijbau dankte hem voor het gesprokenevooral wat het eerste gedeelte betrof. De begaafde spreker heeft ook opnieuw bewezen geheel op de hoogte der zaak te zjjn, daar hjj de door hem behandelde onderwerpen slechts even voor zjjn optreden van het bestuur had opgekregen. LANDBOUW-TENTOONSTELLING TE GOES IN JUNI A. S. Werd door ons reeds vroeger melding gemaakt van de zuiveltentoonstelling, dan te houden, van de samenstelling der feestcommissie, en der com missie voor de verloting, wq kunnen thans nopens bet programma der VEE-TENTOONSTELLING een

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1