1881 N°. 20. Dinsdag 15 Februari. 68ste Jaargang. De Anti-huwelijksclub. kunstnieuws. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. EEN TEGENSTANDER 0.\S TER HULPE. 8) MENGELWERK. Nationale Militie. Rupsennesten. 's Konings Verjaardag. GOESGHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maakdao-, Woïksdao- en Vkuiiagayoïdi uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers 5 ct. met bijblad 10 et COURANT. De prijs van gewone ad verten tien is van 1—5 regels 50 ct., elke regel meer 10 cta. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleclita tweemaal berekend. Geboorte f huwelijks- en doodberichte» en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen woiden tan 1—8 regels a I.— berekend- Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Agent voor het buitenland: A. STEINBR, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAB en verder bij alle boetverkoopers en postdirecteuren. Men herinnert zich zeker nog wel hoe de heer H. Pierson in zijne beschouwing over chris telijk onderwijs in de Groote kerk alhier bij zijne beslrijdiog der openbare school hoofdzake lijk 's-Hertogenbosch als voorbeeld koos. Een eigenaardig treurig licht wordt over den toestand dier school in genoemde stad geworpen, door hetgeen de Christelijke Schoolbode de voorstanders der bijzondere school zullen niet kunnen zeggen dat wij uit een bron putten, welk voor hen verdacht mag heeten schrijft in haar nommer van 28 Jan., wat wij eerst dezer dagen lazen. Daarin komt de mededeeling voor, dat bijna alle openbare scholen in de provinciën Noord brabant en Limburg, die door 34.482 -|- 21.620 56.002 leerlingen bezocht worden, niette genstaande de voorschriften der wet niet neutraal, maar door en door Katholiek zijn. Kinderen, ouders, onderwijzers, schoolopzieners, gemeente lijke en provinciale besturen zijn Katholiek, hoe zou dan de school anders kunnen zijn Verder in het bijzonder over Noord-Brabant's hoofdplaats schrijvende, meldt het blad ii Hom merkt op grond van eigen plaatselijk onderzoek het volgende op Het gemeentebestuur van Den Bosch doet al het mogelijke om de bijzondere scholen der stad te begunstigen. Vacante plaatsen aan de openbare scholen laat zij zoolang mogelijk open en gebruikt gedurende dien tijd de voorhanden zijnde leerkrachten op zulk eene wijze, dat het deu ouders gaat verdrieten hunne kiuderen naar scholen, die op zu'k eene wijze bestuurd worden, te zenden. Daarbij doet het voor schoollokalen weinig, heft hoog schoolgeld en vermoeit zoowel de onderwijzers als de school opzieners door de meest mogelijke langzaamheid in het behartigen van alle schoolaangelegenhe- den. Zoo is het gemeentebestuur van 's-Her- togenbosch, hoewel het direct niets voor de bij zondere school doet, toch haar beste verzorger, daar het niet slechts de middelen der burgers ontziet, maar er ook voor zorgt, dat de open bare school in geen enkel opzicht met de bij zondere kan wedijveren. En hiertegen is niets te doen." DU laatste willen wij daarlaten. Wij wijzen slechts op die mededeeling om nog eens de kracht te doen kennen van hetgeen wij destijds hebben gezegd, dat het nl. niet aanging om naar éen voorbeeld en nog wel naar zulk een slecht voorbeeld de geheele inrichting, het goede doel en de sehoone strekking van de openbare school in het algemeen te veroordeelen en verdacht te maken. EEN WARE GEBEURTENIS, naar G. Hebmstein. Onderwijl Von Sydow deze woorden sprak zat Silvia in een hoek der sofa en hare sehoone blauwe oogen staarden droomerig op den grond. Toen hij met het uitdrukkelijk verzoek om zijne vrouw te worden, besloot, bleef zij even onbewegelijk zitten als te voren maar een donkere blos verspreidde zich over haar gelaat en hals en als eenig ant woord trok Von Sydow het blonde kopje tot zich en kuste haar plechtig op de zwjjgende trotsche lippen. Daar hoorde men buiten de stap van den ouden knecht; een oogenblik later kwam hg binnen met een kostbaar bouquet, waartusschen een briefje gestoken was, en een brief. „De brief is van juffrouw Wills en de ruiker is mij door een jongen op de stoep gegeven; juffrouw Wills heeft er juist ook zoo een gekregen en zjj laat zeggen, dat zjj geëngageerd is", zeide de oude, Dit geeft ons tevens aanleiding nog even terug te komen op het destijds door ons gedane voor stel voor een nieuw debat tusschen den heer Pierson en ons. Zelfs onder onze medestanders waren er, die da juiste bedoeling daarvan niet begrepen. In de eerste plaats vroegen wij den heer Pierson niet om expres daarvoor uit Zetten over te komen, maar wel om, zoo hij dezm kant, de buurt van Goes, nog eens uitkwam de heer Pierson had zelf gezegd, dat hij veel op reis was dan nog eens onze gemeente daarvoor te bezoeken. Wij zeiden uitdrukkelijk niet aan tijd te zijn gebonden. Verder wezen wij vooral op de ongelijkheid van het debat, juist omdat de heer Pierson, in plaats van den algemeenen toestand, den bij zonderen te 'B-Hertogenbosch besprak. Zoodra men locale toestanden in het debat sleept, moet meu zich bepalen tot die, waarvan men vooraf weet, dat de hoorders en mogelijke bestrijders op de hoogte kunnen wezen. De al- gemeene zaak van het onderwijs kennen wij, de bijzondere aangelegenheden van de scholen in Den Bosch, door den heer Pierson aangehaald, zijn ons evenmin bekend als die van Groningen of Haarlem. Daarom juist stonden wij niet gelijk. En zoo nu de heer Pierson ons aanbod had aangenomen en ons de gegevens van zijne voor dracht geschonken, dan waren wij in dien tus- schentijd iu de gelegenheid geweest ons door verschillende informatiën op de hoogte te stellen van den toestand der scholen in Brabant's hoofd stad, en wie weet hoevele gegevens, in den geest als het door de Schoolbode aan de hand gedane staaltje, wij dan zouden hebben ontvangen om het betoog van den heer Pierson te ontzenuwen En tevens hadden wij in de voordracht van den heer Pierson een middel gehad om zulk een tweede debat tot enger grenzen te beper ken. Zoo licht en de bewuste avond in de kerk bewees dit ruimschoots gaat men in 't vuur vau het debat op zijwegen, vooral, waar men slechts bij het hooren de stof voor repliek moet garen. Het terrein zou èn den heer Pierson èn ons dan zijn afgebakend door zijne eigene voordracht, destijds gehouden. Wij verwachten, dat deze opheldering aan voor- en tegenstanders beter onze bedoeling met het bewuste aanbod zal doen begrijpen. BURGEMEESTER rn WETHOODERS van GOES verwittigen voor de TWEEDE MA AL den ingeschrevenen voor de Nationale Militie van den jare 1880 voor de lichting 1881, dat DE LOTING door den heer Commissaris des Konings is bepaald op Vrijdng den 18 Februari 1881, des voorraiddags te 9 uren, te Goes, en dat die zal plaatshebben in de groote zaal op het Raadhuis. En worden zij mitsdien opgeroepen ten gesteiden legde bouquet en brief op tafel en verdween. Silvia opende eerst den brief met de engage- ments-bekendmaking. Verloofd: Erna Wills met Frits Andersasses sor", las zij hardop, en uit éen mond riepen beiden Bülow! Dat is van Bülowl" Ijlings nam zij het briefje uit den ruiker; het luidde „Hooggeachte dame! „Met innig berouw beken ik de verspreider te zijn van uwe engagements-bekendmaking. Het was, zooals ik nu inzie, een uiterst lompe wraakneming voor het wreede decreet, waarbij ik uit uwe anti- buwelijksclnb ben gebannen. Het spreekt vanzelf dat alleen de twee exemplaren, die gij en mijnheer Von Sydow gekregen hebt, gedrukt zijn en dat de geheele zaak met de noodige discretie behandeld is geworden. Ik smeek u om vergiffenis; laten deze bloemen mijn liefelijke voorspraak mogen zijn Met de meeste hoogachting heb ik de eer te zjjn uw berouwvolle en onderdanige Leopold Von Bülow." nik ben volkomen overtuigd, dat Von Bülow met overleg heeft gehandeld", lachte de dokter, nhjj wist wat er op de verlovings-bekendmaking moest volgen en heeft zich, nu hjj beide paren bjj elkan der heeft gebracht, schitterend op de anti-huwe- dage, ure en plaatse daarbij tegenwoordig te zijn en, redenen van vrijstelling hebbende, voorat op Woensdag den 16 Februari 1881 ter secretarie der gemeente daar van opgaaf te doen, teneinde intijds de bewijzen en getuig8chriiten tot vrijstelling wegens broederdienst of als ecnigen wettigen zooa te kunnen aanvragen of opmaken Goes, den 12 Februari 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen hiermede ter kennis van eigenaars, pachters, huurders of gebruikers van erven in deze gemeente, dat zij voor DEN ACHT EN TWINTIGSTEN FE BRUARI a. s. de boomen en gewassen, op die erven staande, ieder voor zoover zij die zeiven beheeren, van rupsen en rupsennesten moeten zuiveren of doen zuiveren op straffe van een tot tien gulden, en dat die rupsen en rupsennesten onmiddellijk moeten worden verbrand op verbeurte van gelijke boete. Goes, den 12 Februari 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt, naar aan leiding van art. 22 der Verordening op het Brandwezen in deze gemeente, ter openbare kennis dat het in den avond van Zaterdaq den 19 dezer bij gelegenheid van 's Koning9 jaardae, geoorloofd is VOETZOEKERS en ander klein VUURWERK{%wn vuurpijlen) at te steken, doch uitsluitend op de Groote Marktde Vlasmarkt, He Beestenmarkt en de Groote Kade; en dat het verboden blijft dit elders te doen, zoo mede het schieten met KAK ONNETJESSNAPHA NEN.PISTOLENDONDERBUSSEN en ander GE WEER, op straffen, bij gemelde verordening bedreigd. Goes, den 12 Februari 1881. De Burgemeester voornoemd, J. G DE WITT HAMER. OPENBARE VERGADERING VAN DEN BAAD der gei» een te GOES op DONDERDAG den 17 Februari 1881, de» namidda:» te 2 uren. Goes, den 14 Februari 1881. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling I. Med'deelingen, ingekomen stukken. II. Voorstel der commissie »an Middelbaar ouder wijs tot nadere regeling der jaarwedden van de leeraren en van de Burger-avondschool, met de rapporten van burgemeester en wethouders, den inspecteur van het middelbaar onderwjjs en de fiianciëcle commissie. III. Voo-stel van burgemeester en wethouders tot wijziging der verordening op de boter- en graan markt. lijksclub gewroken. De berekening doet zijn verstand alle eer aan, en zijne openlijke bekentenis wel te verstaan eerst na de veroordeeling heeft de grap veel van have onbeschaamdheid doen verliezen. Ik gevoel een eigenaardige gewaarwording ten gunste van dien man en dat is niet zeer begrijpelijk als ge bedenkt, hoe ik hem gehaat heb". „Gehaat? Waarom?" „Omdat ik ontzettend jaloersch op hem was, mijn lieve Silvia, en ik gevoel dat ge mij nog vele, vele kusjes zult moeten geven, voor ik al die vrien delijke woorden en blikken, die je hem geschonken hebt, vergeven heb". „Wanneer ik vriendelijk voor u geweest was. «Silvia voor jou geweest was," verbeterde zij blo zend „dan hadt ge dit als een bewijs kunnen denken, dat ge mij onverschillig waait." „O, die vrouwen Die dwaze, hardvochtige, ver rukkelijke, lieve schepseltjes riep hij en sloot haar lachend in zijn armen. „Ach, maar onze sehoone anti-huwelijksclub..." „Die zullen wjj prachtig begraven in een ver- lovings-bowl, waarop de oude heer ons van avond moet tracteeren. EINDE. De opbrengst der rijks middelen over Januari 11. bedroeg f5,937,129.531/,, tegen f6,291,754,30'/, ia Januari 1880. V„ der raming bedraagt f8,336,999,93. GOES, 14 Februari 1881. Een voor Goes zeker niet onbelangrijk aantal per sonen 260 was Vrijdagavond in den Schouw burg saamgekomen om de beroemde Engelsche klokkenspelers te hooren. Het tooneel maakte een allergunstigsten indruk met die langwerpige tafel, waarop de 130 klokken, en daarachter eene nette draperie. Toen de 5 heeren verschenen werden zij als hulde aan hun talent, waarvan de faam reeds zoo veel gewaagde, met toejuiching begroet. De heer Moora, uit Nijmegen, die hen op huu reis door ons land vergezelt, stelde deu heer Miller en zijne „vrienden" aan het publiek voor en gaf eene korte beschrijving vau de klokken. De klepel daarvan is met zeem omwonden, en kan zich niet, zooals bij andere klokken, in het rond bewegen, maar doet dit slechts naar twee zijden. De tafel, waarop de klokken rusten, is van de noodige wollen dekens voorzienteneinde bij het neerzetten den klank te verdooven. Na de uitlegging, waarbij de mededeeling werd gevoegd dat de beeren in Den Bosch eene uitvoe ring zouden geven, waarvan de geheele opbrengst bestemd zal zijn voor de watersnoodlijdenden, be gon de uitvoering. En toen het eerste stuk, eene lieve polka, was afgespeeld, maakte zich kennelijk van velen ver bazing meester over de sehoone harmonieuse to nen, welke de heeren uit die eenvoudige klokken badden gehaald. En aan die verbazing paarde zich bewondering, die gedurende den ganschen avond steeg. En geen wonder wanneer men dacht aan de verbazende geoefendheid, aan de zeldzame vlugheid en juistheid, waarvan dit klokkenspel getuigenis Geen enkele misgreep werd gedaan; bet geheele spel was zoo zuiver en geacheveerd, dat men waar lijk niet naar veel ïeden behoeft te zoeken om te kunnen zeggen, waarom zulk klokkenspel weinig of niet wordt beoefend. Wie toch heeft den verba- zenden moed om zich toeteleggen op zulk moeie- lijk spel Wij gelooven niet dat een der toeschouwers hoe hoog zijne verwachting ook gespannen moge geweest zijn teleurgesteld is. De schoonste nommers noemen wij: Mozes Ge bed. De laatste roos. De nabootsing van een dorps klokkenspel, waat in psalmen en andere kerkliederen gehoord werden en De klokken van Corneville. Tusschen enkele nommers werden zangstukken uitgevoerd, waarbij vooral de bas en de tenor uit muntten. De mimiek daarbij bracht menigmaal de lach spieren in beweging, al deed die wel eens afbreuk aan het geheel. Wij voor ons verkiezen het in strumentaal boven het vocale gedeelte, al vonden wij de afwisseling niet onaangenaam. Het publiek toonde zich zeer dankbaar door her haald applaus, wat bij sommigen niet iu den smaak scheen te vallen, getuige het nu en dan gehoorde st.! st, I Wat dit beteekende was ons raadselachtig. Droomden sommigen soms nog van een kerkelijke sommigen praten ten onrechte van godsdien stige bijeenkomst, en vonden zij daarom applau- disseeren ongepast? Zij zullen dan wel ontnuchterd wezen; want de uitvoering was zeer verdienstelijk, zeer schoon maar volkomen gelijk aan elk ge woon concert. En dat deed ons genoegen, even als wij ons verheugden dat wij bij dit zeer gepast genot in de schouwburgzaal zoovelen zagen, die anders schromen daarin zich te vertoouen. Och, dat zjj wat meer toonden ook in het wereldsche zooals zij dat gelieven te noemen het goede te erkennen en te waardeeren, en te. begrijpen dat er buiten de kerk ook nog wel veredelende uit en ontspanningen te vinden zijn V. D. P. (Zie verder het bijvoegsel.)

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1