1881N". 19. Zaterdag 12 Februari. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Het voorstel-Massee in de jongste raadsvergadering te Goes. OFFICIEELE i\IEDEDEELL\GEi\. Mededeeiingcn op verschillend gebied. GOGSGHE Da uitgave dozer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond* uitgezonderd op feestdagen. Prijs por kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1.75. Ateoaderlijke nozamerd 5 ct. met bijblad 10 ct C0l!RA\T. De prijs van gewone advertenticn is van 1—5 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adverteutie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte huwelijke- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen woiden van 1—8 regels a 1.berekend- Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. [Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NTJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren* Daar is geen krachtiger en heilzamer prikkel om zooveel en zoogoed mo gelijk te arbeidendan elks eigen belang. En de vrije mededinging doet dit streven naar bijzonder voor deel ten slotte altijd ten meesten nutte der maatschappij werken. Slechts danwanneer er maatregelen van voorzorg in het algemeen be lang moeten worden genomen of wanneer de overgang van een ver keerd stelsel tot een beter zonder schokken bewerkt moet worden, kan eene bijzondere bemoeiing der over heid met de volksnijverheid nood zakelijk zijn. Prof. S. VISSERING. Handboek van praktische Staathuis houdkunde, no. 88 en 97. Zelfs na herhaalde lezing van het verslag der 28 Januari gehouden raadszitting, waarin het voorstel van den heer Massee werd behandeld om den zedelijken steun opteheffen, dien het gemeentebestuur geeft aan de vereeniging van werklieden, konden wij nog niet recht begrijpen waaraan het te wijten is, dat de voorsteller zelfs niet door éen lid werd gesteund in zijn loffelijk pogen. Was het de logica, de kracht der argumenten, door de tegenstanders van zijn voorstel aangevoerd, die hem zulk een echec deden lijden en hem lieten heengaan met den schralen en zeer twij felachtiger troost, dat hij zijne zaak had ver dedigd met eene overtuiging, eene betere zaak waardig Wij betwijfelen dit, want niet éen der tegen standers heeft ons kunnen terughouden van als - nog instemming met het voorstel van den heer Massee te betuigen. Als wij aan de eene zijde ons leedwezen te kennen geven over de weinige sympathie, die het voorstel ondervondhebben wij toch aan den anderen kant een reden om ons te verheugen over dien uitslageen reden wel wat egoïstisch van strekking, maar toch ook van algemeen nut. Wij durven die gerust bloot leggen omdat wij weten hoe de heer Maesee hij zal ons zeker wel vergeven dat wij zoo dik wijls zijn naam durven gebruiken toch niet ontmoedigd zal zijn door den uitslag en zich niet zal laten weerhouden, om later nog eens deze quaestie op het tapijt te brengen. Welnu, die reden is de gelegenheid, welke wij thans hebben om ook ons gevoelen eens over die quaestie bloot te leggen. Zelden of nooit toch vernemen wij iets van de zaken, welke de Raad behandelen zal, vóór zij kant en klaar ter tafel komen en afgehandeld worden. Ook omtrent dit voorstel vernamen wij niets, zoomin wat de motieven tot aanbeveling als die ter bestrijding aangaat. En nu wij de beide partijen gehoord hebben zijn wij wel omtrent de eerste veel wijzer ge worden inaar verbazen wij ons nog over de zwakheid der gronden, waarop men het voorstel van den heer Massee bestreed. De een noemde het een storm in een glas water, een ander heette de vereeniging eene nuttige instelling en vroeg waarom men haar dus zou tegenwerkenterwijl een derde het beginsel liever had bepleit gezien. Deze drie motieven van tegenstanders voegen zich zoo eigenaardig tot éen geheel, dat wij in éene bestrijding ze kunnen samenvatten. Het is naar ons gevoelen geen storm in een glas water: het al 0/ niet -prijsgeven van een be ginsel, waardoor men óf een officieel karakter geeft aan eene vereeniging óf haar gelijk stelt met zoovele andere inrichtingen van openbaar nut, die op eigen wieken drijven. En waar men dat karakter haar ontneemt, daar werkt men zulk eene instelling niet tegen, maar toont men zich alleen geheel lijdelijk en onverschillig. De voorsteller had volkomen gelijk met de bewering, dat in zijn voörstel het beginsel ligt opgesloten, voor zoover de gemeente over dat beginsel uitspraak behoeft te doen, n. 1.is voor zulk eene vereeniging ondersteuning van de gemeente noodzakelijk En op die vraag geven wij een ontkennend antwoordwat de raadsleden eveneens hadden kunnen doen door het voorstel-Massee aante- nemen. Toen in vroegere dagen een eind gemaakt moest worden aan het dobbel-systeem op den z. g. blauwen steen waarbij het lot den arbeider werk moest verschaffen kan het zijn nut ge had hebben een officieel karakter te geven aan eene vereeniging, welke aan dat verkeerde stelsel een einde moest maken. Daaftloor zou deze meer levensvatbaarheid verkrijgen, doch de aard van den verleenden steun is toeb reeds op zich zelf een bewijs van de voorzichtigheid onzer vo rige bestuurders, om toch niet al te veel op dat terrein zich te begeven. Hoofdzakelijk toch was het zedelijke steun, dien men toezegde. Maar nu de vereeniging leeft, nu kan zij gerust op eigen beenen staan en zoo zij dan wankelt of te Diet gaat, dan zullen de betrokken personen, werkgevers en arbeiders, van zelf leeren inzien dat het een gezonder toestand is op eigen wie ken te doen drijven dan een product, dat niet in onze dagen meer t'huis behoort, kunstmatig in het leven te houden. Is zij onmisbaar, dan zal zij toch blijven bestaan zonder toezicht der gemeente, mits zij zelve goed zij» ingericht, en zoo dit laatste niet het geval is, dau kan het onthouden van deu steun juist meewerken om haar te verbeteren, en zoo zij daarvoor niet vatbaar is aan anderen de gelegenheid geven, ten bate van het publiek, eene gewenschte concurrentie te openen, waarvan men thans zich laat weerhouden juist door dat quasi officieel karakter. Wij wenschten wel eens te weten, waarom men aan dit gilde zulk een steun verleent eu wil blijven verleenen en dit niet doet aan andere personen, die met bezorgen van goederen van den spoor of van andere diensten, zooals van spoorboot of Zierikzeesche boot, zich belasten. Waarom treedt de gemeente op dit terrein en niet op een ander, om een officieel hoofd te benoemen Wij weten daarvoor thans niet éen reden te geven. De belangen van tweeërlei personen zijn in dezen betrokken, en juist diearbeiders en werkgevers, worden door de opheffing van den bewusten steun in onze oogen eer gebaat dan geschaad. De vraag van den hoofdcommissaris, of men een getal van 60 werklieden kan vinden, die allen even vlijtig en even geschikt zijn, kwam ons een vraag buiten de orde voor. Als de heer Massee wijst op de ongelijkheid dar krachten, der eigenschappen van de leden der vereeniging, het verschil in ijver, leeftijd en geschiktheid, dan is dit slechts eene vingerwijzing om aan te toonen hoe deze personen, niet onder toezicht van officieele commissarissen, zich zóo zouden kunnen vereenigen dat, wat in de maatschappij de hoogste bron van bestaan moet wezen, elk naar zijn arbeid werde betaald. Vereenigen is voor de arbeiders vooral kracht uitoefenen, maar die vereeniging moet practisch geschieden en uit eigen boezem voortkomen. Zij moeten zeiven de gronden bepalen, waarop zij zich vereenigen, zeiven hun eigen rechten en plichten omschrijven, en zei ven hun eigen be langen behartigen. Dat is hun grootste macht. En dat was de weg, dien de heer Massee aanwees. In het bewuste geval zou het kunnen leiden tot bezuiniging in eigen voordeel. De weel derige administratie kon vermeden worden zij zeiven konden beurtelings het lokaal in orde houden, en daarin kachels aanmaken, wat thans door een bode moet geschieden. Zij zelven zouden hun commissaris kunnen kiezen en hunne verdere belangen kunnen re- geien. Doch de tijd van gilden, corporaties of broe derschappen van neringen enz. is voorbij. Vrije concurrentie zou ook in dezeu aau den nijveren werkman de gelegenheid geven meer te ver dienen dan hij nn kan als lid der vereeniging. De quaestie der begrafenis kunnen wij laten rusten. Ook op dat punt is waarlijk officieele zorg of bezorgdheid niet meer noodig. Er zijn genoeg wegenveel voordeeliger tevensom daarvoor te zorgen. En de werkgevers? Is daarvoor de vereeniging zoo nuttig, ja zelfs zoo onmisbaar als de hoofdcommissaris beweerde, alleen omdat men door haar verzekerd is steeds arbeidskrachten, werktuigen en vervoermiddelen beschikbaar te hebben, het werk door een tarief wordt geregeld eu men verhaal heeft op de vereeniging Wij willen dit alles voor een oogeublik toe stemmen, doch vragen nogmaals is de gemeente nu juist geroepen, om op dat terrein zoo zorg zaam voor de ingezetenen te wezen Op hoeveel ander gebied worden te hooge eischen gedaan, en heeft men geen verhaal En juist omdat men niet gedroDgen wordt van die vereeniging gebruik te maken, kan, met het oog op het algemeen belang, te geruster die steun worden ontnomen. Waar zelfs de hoofdcommissaris der ver eeniging van haar geen gebruik maakt wat niet is tegengesproken is het bewijs geleverd dat er een andere, een voordeeliger weg is te bewandelen, dien men aau anderen onthoudt juist door dieu zedelijken officiëelen steun. Als een vereeniging tot stand komt, op eigen wieken drijvende; als Diemand door dat quasi officieel karakter zich meer,behoeft te laten weer houden om voor zich zelven te werken, dan eerst zal eene concurrentie ontstaan, ten bate van het algemeeD, en zal in ieder geval ver mindering van onkosten voor commissarissen, boden en administratie kunnen helpen om minder te vragen. Op ons maakte de gansehe bestrijding van en de, laten wij het zoo maar noemen, afma king van het voorstel-A/assge den indruk, alsof men zich door bijzondere belangendoor uti- liteits-gronden liet beheersehen. Dit zal hopen wij den heer Massee toch niet weerhouden om bij de a. s. behandeling der rekening van de bewuste vereeniging nog eens zoo het kan meer licht te doen ver schijnen over de quaestie der administratie, en in ieder geval om te pleiten voor de goede zaak, die hij op het oog heeft. Zoo slechts dringend noodige verbeteringen het gevolg zijn van zijne bespreking der zaak, dan kan hij reeds daarom alleen met voldoening op zijn pogen terugzien. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, den heer P. M. Snickers, bis schop van Haarlem. De 2e luit.-kwartiermeester B. Verselewel De Witt Hamer is van het 5e bij het 6e reg. infanterie overgeplaatst. Zij, die voor een benoeming als opzichter 2e kl. voor het stoomwezen, op een jaarwedde van f800, in aanmerking wenschen te komen, behooren zich vöor 1 Maart e. k. met hun verzoek schriftelijk aan te melden bij het Departement van Waterstaat, Handel cn Nijverheid, met overlegging van een geboorte-acte en de noodige getuigschriften, waaromtrent nadere bij. zonderheden voorkomen in de St -Ct. no. 34. GÖES, 11 Februari 1881. Wemeedinge. Alhier is voor dsn wntersnooil in gekomen op eene lijstf 41,64 gecollecteerd io de Here. Kerk 65,02 van de joagedoch'.ers-rereeuiging - 4, - te zanten 110,66 Sint-Maartensdijk. Van 20 September tot 3 December behandelde ons telegraafkantoor het vol" gende aantal berichten Verzonden621 Ontvangen703 Opgenomen en verder geseiud 4 Totaal 1328. In Januari bedroeg het aantal; Verzoaden 51 OntvaDgen73 Opgeu. en verder ges199 Totaal 323. Het kantoor te Sint-A nDaland behandelde in Ja nuari 2ü5 berichten, waarvan er 107 verzonden eu 98 ontvangen werden. Te Zierikzee is eene smaakvolle tentoonstelling van voorwerpen voor de watersnoodloterij gehouden gevolgd door een fancy-fair welke zeer gunstig zjjn geslaagd. De geheele opbrengst is ruim 1000 geweest waarvan de eene helft voor den watersnood en de andere voor de weduwe van den onlangs op zoo nood lottige wijze om het leven gekomen S. Admiraal be stemd zal zjju. Zooals men weet, zjji hier te lande nieuwe brief kaarten in aanmaak. Zij zullen iets langer zqn dan de tegenwoordige. De adreszijde van de binuenlaad- scbe zal rose, die van de buitenlandsche groen ge tint zijn. De binnenzijde van beide soorten is wit. Daar er nog een goede voorraad van de tegenwoor dige briefkaarten voorhanden is, zullen de nieuwe eeist tegen April in omloop worden gebracht. (N. R. Ct.) De algemeene Nederlandsche vrouwenvereeni- ging „Trsselschade," zich overeenkomstig hare statu ten de bevordering van kunstzin mede ten doel stel lende, en in aanmerking nemende dat in Neder land voortaan geene gelegenheid bestaat om akte van bekwaamheid in fraaie handwerken te verkregen, heeft besloten de gelegenheid open te stellen tot het af leggen van een examen en het verkrijgen van een diploma vao bekwaamheid in kunst-naaldwerk. Dit examen zal jaarlyks te Amsterdam volgens onderstaand programma worden afgenomen, beginnende met hst voorjaar van 1882, op nader in de dagbla den aan te kondigen tijd, plaats en voorwaarden. De eischen zijn Theoretisch gedeelte, omvattende in hare toe passing op de beoefening der vrouwelijke haodwer den de kennis van a. de grondbeginselen der versieringskunst b. id. de ornamentleerc. id. der kleurenleerd. id. der heraldieke. geschiedenis van het naaldwerk grondstoffen. Practisch gedeelte, omvattendea. ornamentlee- kenen b. maaswerken; c. borduur- en stikwerken; d. het opmaken van handwerken. Verdere inlichtingen worden verstrekt door het hoofdbestuur der vsreeniging. Het eerste Rijks telephoonkantoor in Nederland zal den lbdezer maand worden geopend te de Cooks- dorp op Tessel. Uit den aard der zaak worden voor- loopig slechts mededeelingeo in de Nederlandsche taai en bestemd voor plaatsen binuenslands aangenomen. De hoeveelheid regen en sneeuw, in Jannari gevallen, 30,4 streep, waarbij 19,5 sneeuw was, is gering te noemen want men ontving 18,2 sireep minder dan de gemiddelde hoeveelheid van 33 jaar. De 12e, 16e, 18e en 19'. mogen wel genoemd wor den als sneeuwdagen, vooral de 18e, die zich tevens kenmerkte door een sterken ONO. wind. De verdamping van water, 6,7 streep, was ook minder dan gewoonlijk en bedroeg ruim de helft van hetgeen de gemiddelde aangaf. De Luxemhurgsche kamer heeft Dinsdag de eerste vijf artikelen van bet wetsontwerp op het lager on derwijs afgedaaQ. Na een langdurige discussie is bet in art. 5 opgenomen beginsel van dm leerplicht, gewij zigd in overleg m:t de Rsgee-ing, aangenomen met 21 tegen 11 stemmen. Transvaal. Ook in andere landen zit man niet stil om van z\jne sympathie voor de Boeren te doen blijken. Volgens een schrijven uit België aan de N. R. Ct. is al herft het Antwerpsche Willemsfonds in Bel gië niet zooveel gedaan als prof. llarting en de drukpers in Noord-Nederland, ook daar de uitslag prachtig. 21 Professoren van de Luikscbe (eene Waal schel) hoogeschool hebben o a. het beroep op het Engelsche volk geteekend. De schrijver vermeldt bovendien een open brief aan dm Koning van België waarin diens welwillende tueschenkomst wordt ingeroepen om aan den oorlog in de Transvaal een einde te maken niet zoozeer omdat meD van Hem veel

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1