1881 N°. 17. Dinsdag 8 Februari. 68ste Jaargang. AAM VANG en SLUITING GRAAN- en BOTERMARKT. Secretarie-personeel. Inlevering van Declaratiëa. KIESRECHT. A/WliËSTEDlNG Rationale, Militie. Vrijwilligers bij de Land- of Zeemacht OFFICIEELE MEDEBEEME\. Mededeeliiigen op verschillend gebied. KUNSTNIEUWS. RECHTZAKEN. GOESGHË -H uitgave deter Courant geacbiedt Maandag, Woensdag- en Vbijdagatovdi nitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal» zoo binnen als buiten Goes, 1.76, A-lkouderlijke nocnmsr» 5 ct. met bijblad 10 et* COURANT. De prijs van gewone advertentie» is ven 1—5 regels 50 c'., elke regel meer Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs alech tweemaal berekend. Geboorte huwelijke- en doodberichten en de dearop betrekking hebbende dankbetuigingen woiden van 1—*5 regels a i.berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en content betaald, 20 cL Agenten voor het buitenland lijn: A. STEINEE en HAASENSTEIN VOGLEB, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAB en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren* Hun, die hunne abonnements- of adver- tentiegelden over het afgeioopen jaar nog niet voldeden melden wij dat de quitantiën gereed liggen en dat na 15 Februari over het bedrag per post zal worden beschikt. DER BURGEMEESTER èn WETHOUDERS van GOES brengen :or openbare keunis, dat zij op verzoek van ingezetenen en laudbou-vers, en in overjeg met de commissie voor de graanmarkt, ter uitvoering van ar tikel 3 alinea 2 der verordening lot regeling der Bo ter- en Graanmarkt, hebben bepaald dat, beginnende den 8 Februari 1881, de graanmarkt tal aanvan gen des namiddags te half een uur cn gesloten tal tijn des namiddags te helt drie uren, terwijl de botermarkt van af dien dag weder zal gehouden worden in de Koopmansbeurs van des voormiddags halt twaalf tut des namiddags half een uur. Zullende de uanvang en sluiting door het kleppen der kleine Stadhuiskluk worden aangekondigd. Goes, den 29 Januari 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. U. DE WITT HAlltK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat aan A. J A. P. Van CALMTHOUT, op diens verzoek, eervol ontslag is verleeüd als concierge van het raadhuis en bode bij het gemeentebestuur, en dat in zijne plaats is benoemd M.J. Van HOUTEN, alles met ingang van den 1 Februari jl. Goes, den 5 Februari 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES roepen een iegelijk op, die van het Rijk, de Provin cie of de Gemeente pver het afgeioopen jaar 1880 iets te vorderen heeft wegens gedane WERKZAAMHEDEN, LEVERANTIEN en dergelijke, om zijne declaratie daarvan, voor het einde der maand Juni aanstaande, in te dienen bij het bestuur, het college, de autoriteit of den ambtenaar, die tot de uitvoering van het wérk, de levering, als anderszins, last heeft gegeven zullende diegenen, welke verzuimen mochten hieraan te voldoen, zich zei ven de onaangenaamheden te wijten hebben, daaruit voortvloeiende. Voorts zij in herinnering gebracht, dat bij art. 89 der wet van den 5 October 1841 (Stbl.no. 40), zooals dit werd gewijzigd bij de wet van 20 Juli J870 (Sfcbi. no. 123), bepaald is, dat de Algemeene Rekenkamer §eene vorderingen ten laste van den Staat verevent, ie niet ter harer kennis zijn gebracht binnen eene maand na het tijdstip, waarop de vorderingen, ingevolge de wet van den 8 November 1815 [Stbl. no. 51] verjaard zouden zijn, tenzij, om bijzondere reden, de voldoening van volgens die wet verjaarde of niet tijdig ter kennis van de Algemeene Rekenkamer gebrachte vorderingen, voor de aisluiting der betrokken begrooting, door den Koning mocht worden toegelaten. Goes, den 5 Februari 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, a A R T M A N. De BURGEMEESTER van GOES, gelet op de 2de alinea van art. 7 der wet van den 4 Juli 1850 (Staats blad no. 37), tot regeling van het KIESRECHT en de benoeming van afgevaardigden ter EERSTE en TWEEDE KAMER der STATEN GENERAAL, noodigt de inge zetenen dezer gemeente uit, om, indien zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan voor den 15 Februari eerstkomende, ter secretarie der ge- meente, te doen blijken. Goes, den 5 Februari 1881. De Burgemeester voornoemd J. G. DE WITT HAMER. De BURGEMEESTER der gemeente GOES brengt ter openbare kennis, dat van at heden ter secretarie der gemeen té, op iederen werkdag van, des voormid dag» 9 tot des namiddags 2 uren, ter inzage zal liggen het Bestek en voorwaarden, waarnaar door het depar tement van Marine op 3 Maart a. s. zal worden aanbesteed t het maken en plaatsen van acht ducdalven en twee peilschalenop de Westerschelde. Goes, den 7 Februari 1881. t)e Burgemeester voornoemd, J G. DE WITT HAMER BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien art. 6 van Zijner Majesteits besluit van den 7 December 1861 (Staatsblad no. 127) gelet op art. 1L en volgende van de wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72;; roepen bij dezen op, die genegen zijn als voor deze gemeente op te treden, om zich daartoe in den loop dezer maand op eiken werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren ter gemeente secretarie aan te geven, wordende door het gemeente bestuur ƒ25 als premie voor ieder man uitgeloofd, welke premie dadelijk, na de goedkeuring door den militieraad, kan worden ontvangen. Wordende de belanghebbenden voorts opmerkzaam gemaakt dat zij, die zich als vrijwilliger aanmelden, behooren te zijn ongehuwd of weduwnaar zonder kin deren, ingezetene, lichamelijk voor 8en dienst geschikt, teil minste 1,56 meter lang, tusschen 19 en 35 jaren oud, terwijl alleenlijk vroeger gediend hebbenden tot het volbrengen van hun 40ste jaar kunnen worden toe gelaten. Zij moeten voorts tot op het tijdstip der op treding aan de militie voldaan hebben en een goed zedelijk gedrag hebben geleid, terwijl de ingeschreve nen voor de militie alleen worden toegelaten voor die gemeente, in welke zij ingeschreven zijn, tenware zij geene verplichtingen ten aanzien der militie meer te vervullen hebben. De door de vrijwilligers over te leggen stukken zijn lo. een getuigschrilt van den burgemeester der woon plaats, tot afgifte waarvan ter secretarie alhier zal worden gevaceerd op Woensdag den 23 dezer, dea namiddags te éen uur; 2o. het bewijs van aan de verplichtingen ten aanzien der militie voldaan te hebben; 3o. voor gediend hebbendé personen het bewijs van ontslag en het getuigschrift van goed gedrag, afgegeven door den bevelhebber van hetkoips, bij 'twelk zij laatst gediend hebben, en 4o. voor minderjarigen: een bewijs van toestemming van hun vader of voogd. Goes, den 5 Februari 1881. Burgemeester en Wethouders vaomoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Seeretaris, HARTMAN. Bij de Bataviasche havenwerken kunnen dertien machinisten worden geplaatst, bij voorkeur ongehuw- den. Gegadigden vinden eene opgaaf der voorwaarden in de St.-Ct. van Zaterdag. GOES, 7 Februari 1881. In de Vrijdagavond alhier gehouden vergadering van de werkliedenvereeniging „Eigen Hulp" werden tot leden van de commissie van to zicht voor het eerste kwartaal gekozen J. J. O. fan den Broeke, P Car- don en S. Almekiniere, en besloten lot de genees- heeren in deze gemeente een schrijven te riclnen met de vraag, of zjj geneigd zijn de leden der vereeniging kotteloot te ondetzoeken, óf - zoo niet - op welke finan cierde voorwaarde dan. Ue tegenwoordige leden zou- deR binnen vier dagen certificaten van bun eigen dok ter inleveren. Tot bode werd aangesteld J. W Pan Ktgelenlerg, Daarna deed de voorzitter P. IP. Stortenbeeker de voor d; vereeniging onaangename mededeeling, dat hij wegens het verlaten van de stad zijn ontslag nam als voorzitter en lid der vereeniging. H(j deed dit met leedwezen, hoopte dat allen zouden meewerken om den bloei der vereeniging te bevordereu eu riep den aanwezigen een hartelijk vaarwel toe. Het buitengewoon lid jhr. M. J. De Marter van Stcinderen drukte, onder aller instemming voorzeker, zijn leedwezen uit over bet vertrek van den jjverigeu voorzitter, dankte hem voor den ijver, steeds aan den dag gelegd, en terwijl hij hem in zijne uieuwe woon plaats alles goeds toeweuschte, drukte hjj de hoop uit, dat, wanneer hij later nog eens de gemeente mocht bezoeken, hij de bijeenkomsten der vereeniging niet zou vergeten, waar bij steeds welkom zon wezen Tot nieuw bestuurslid werd daarop S. Almekindrrr gekozen. Vólgen, med deeding van dan secretaris was de vereeniging gezet op de Ijjst der in Nederland bekende werkiiedenverecnigingen. Van de afdeeling Haarlem der Maatschappij van Nijverheid waren ter verspreiding ontvangen eenige exemplaren van een tractaalje voor jonge werklieden, getiteld Vooruit. Baarland. Zaterdag werd in eene openbare zitting van d n gemeenteraad het nieuwgeboren raadslid J Ooenre plechtig geïnstalleerd. Verder versenigde de raad met den burgemeester en den secretaris zich lot eene comm ssie, om op Vrijdag s. s. eene collecte te houden voor de noodlijdenden door den watersnood. St -Maartessuijk. Door eenige lucren we d alhier deze week rondgegaan met eene Ijjst om giften inte- zamelrn voor de waterenoodlijdenden. I igeteekend weid voor eene som van 185, welk bedrag aan de hoofdcommissie te Amsterdam is overgemaakt. I)e mazelen beginn-n te verminderen. Te Bmgen op Zoom worden de ofslers betaald met 60 a 80 de 1000 stuks; ansjovis kosten per 100 stuks, naar eelang van de grootte, 10 a 6 Volgrns de N. k. Ct. heeft hst hoofdcomité van] het Boodt Kruit Zaterdag duizend pond sterling aan den Nederlandschen consul te Kaapstad overge maakt voor de verpleging van gekwets'en in de Trans vaal, cn heeft het voorts per telegraaf aanvraag ge daan of eene Nuderlandscbe ambulance zou doorge laten worden. (Men de Ingezonden stukken en Laatste en telegraphische berichten.) De door Z. M den Koning gevormde commissie voor een tentoonstelling van schilderijen van oude mees ters te 'a-Hage, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood te houden, heeft zich in twee afdee- lingen g-splitat, eene voor de algem-ene zaken en een voor beoordeeling der aangeboden schilderstukken. De sohilderjjen van de oude meesters van all" scholen tot aan de 18e eeuw zu'len worden ingewacht, ter wijl aan bekende bezitters van schilderijen-verzame lingen circulaires zullen worden toegezonden om mees terstukken voor dit weldadig doel tijdelijk af te staan. Het voornemen bestaat, onder nadere goedkeuring van den Koninklijken beschermheer, de tentoonstel ling einde Maart te openen en minsteus een zestal weken voor 't publiek open te stellen. De dichting van den Heidijk te Nieuwkuyk is in de laatste dagen, dank tij het gunstige weder, zoover gevorderd, dat zonder buitengewone omstan digheden het gevaar voor nieuws overstrooming is gewekrn. Op 4 Mei e. k. zal het 50 jaren geleden zijn, dat de algemeen geachte hoofdonderwijzer aan de Inrichting voor doofstommen te Rotterdam, de heer D. I/irtch, als ouderwijzer optrad. Zaterdag werden de weezeu in 'het Burgerwee- huis te Amsterdam onthaald, wijl het toen da 50e herdenkingsdag was van het heldenfeit van Fan Spegk „ome broer, die in de lucht vloog", geljjk een der klei nere weezen het eigenaardig uitdrukte. Zaterdagochtend is de bekende Bngelsche schrij ver Thornat Carlyle gestorren. In 1795 wrd hij geboren te Eeclesseehan in 't hart van Carlyre country de eerste beginselen leerde b(j te Atii an, tut de tijd kwam om te Edinburgh voor predikant te s'udeeren. Zijn vader was een kleine boer, van em oud geslacht, met een helder hoofd en bijzonder ernstig. Carlyle schreef de buitenge wone kracht van zijn stijl en hijna al wat hem deed slagen aan zijns huiselijke 'opvoeding toe. Eerbie diger zoon dan deze groole denker was er niet; ook niet trouwer vriend. Hjj letfde eenvoudig zijn ken nis vermeerderen was zijn grootste lust gaarne nam hij deel aan wetenschappelijke gesprekken, maar voor een alledvagsch praatje achtte hij z oh niets te hoog. Uit de advertentie is onzen lezers gebleken, «Jat een deel der opbrengst van de uitvoering der Engeltche klokkenspelen voor een liefdadig doel is bestemd. Wie nu nog zich een programma aanschaft, steunt daardoor de weesinriehting van den heer Fan 'f lin- denhout te Neerboieh bij Nijmegen. De opbrengst daarvan is gedeeltelijk voor die inrichting bestemd. Ue tooneelvoorstelling, door het Rotterdamsche tooneelgezelschap in dit seizoen nog te geven, is be paald op Donderdag 30 Maart a. s. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Vijjdag 4 Februari ziju de navolgende vonnissen gewezen legen lo. B. V. P., 50 j logementhouder te ïerseke, en J. R., 30 j., arbeider te Snbore, geappelleerden van een vonnis van het kantongerecht te Goes, dd. 17 December 1880. Door de rechtbank in boojer be-oep veroordeeld wegens orertreding der jachtwet, de eerzte tot eene boete van 3 en eene boete van ƒ20, en de tweede tot twee boeteu elk van 40, subs, tot gev. straf van een dag voor de bo»le van ƒ3, van vjjf dagen voor die van 20 en van 7 dagen voor elke bo-te van 40 o. e. 2o. M. Van W 22 j., arbeider te Wo'faartedijk, wegens mishandeling veroordeeld tot 8 dagen cell, ge», straf e. t. .3 3o. A. P., 31 j., schipper en visscher te Pbilip- p ne, appellant van een vonnis van'l kautotigerecht te Ter Neuzen, dd. 22 Oct. 1880, wegers het rapen van mosselen. Het vonnis is bevestigd met veroordeeling van beklaagde tot ƒ10 boete, subs, een dag gev. straf c. e. In dezelfde zitting is behandeld de zaak van twee jeugdige knapen uit Goes, beklaagd van in de maand October uit de wachtkamer Ie klasse in het station te O >es een karaf met jenever te hebben ont- V eemd, den inhoud met andere jongens te hehnen opgedronken en later de karaf te hebben stuk geslagen. De hoofddader B. was niet tegenwoordig, zoodat de rechtbank tegen hem verstek verleende. Dewijl uit de gehoorde getuigenissen en uit de bekentenis van den bklaagde R. het f-it bewezen werd, rqui- reerde het O. M. schuldigverklaring van de beklaag den aan diefstal in een bewoond huis, met oordeel des onderscheids gepleegd en veroordeeling van den eersten beklaagde B., die rteds meermalen met de gevangenis bad kennis gemaakt, tot gevangenisstraf van twee jaren en voor den tweede eene cellulaire gevangenisstraf van 8 dagen en in de kosten. Uitspraak Vrydag a. s. Door de politie te Middelburg werdeo in den loop van 1880 341 processen-verbaal opgemaakt, waa.onder 216 wegens overtreding van algemeene wetten, provinciale en plaatselijke verordeningen, 51 wegens di- fatal, 7 wegens oplichting eu misbruik van vertrouwen eu 23 wegens moedwillige mishandeling en verwonding. In het afgeioopen jaar werden zee zelfmoorden gepleegd. In zake het vergaan van het Fransehe schip Ontle Joseph, dat door het llaliaansohe Ortigia werd aaug-vareu, (vroeger door ons gemeld) is door bet gerechtshof te Marseille uitsprtak gedaan. Het Hof verklaart de btmanning der Ortigia, en vooral haar kapitein, voor de schuldigen. Van bet Italiaausche gerechtshof is nog niets vernomen. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Hansweert. In de week, looponde van 30 Januari tot eu met 5 Feb uari 1881, ziju alhier 24 geladen schepen tn- en uitgeklaard, te weten Ingeklaard: Zeilschepen16 Stoomschepen 1 1,7 Uitgeklaard: Zeilschepen7 S .oomschepen Totaal 24 Ouder het aantal uitgeklaarde zeilscuepeu tjjii bY- grepen 4 visch- en mosselsohuiien. Het (je op de Schelde is thans in zooverre óp» geruimd, dal bet niet hinderlijk meer is voor de scheep»" vaart. Ook op het kanaal van Zuid-Beveland en zyue buitenhavens ts het ijs verdwenen. Een aantal schepen zyn alhier van Belgie aangekomen eu derwaarts var- trokken. Aaustaandeu Dinsdag zullen de stoomboolen Telegraaf den dieuet trachten te hervatten, es, tndieu zulks gelukt, zuilen een massa zeilschepen volgen eu zal alzoo de scheepvaart weder in volleu gang z(jfl. De spoorboot Waleoordeu-Plake beeft sedert 11. Vrijdag weder den geregelden dienst hervatdaarvan ia reed» door een groot aantal reizigers geuruik gemaakt. Zondag is hst eerste vaartuig uit Holland hier aangekomen, en wel van Dordrecht, 'lis bet stoom schip Fooruitgang, kapitein O. Schilling, komende van Ro terdiiin eu b'siemd naar Autwerpen met een lading stukgoederen. De Fooi uitgang heeft te Dor-- drecht moeien overwinteren, lerwjjl de gezag o rder verder rapporteerde nog veel ijs te hebben ontmo»t dut evenwel althans voor stoomschepen niet teer hind r!yk meer was. Bo eu Dordrecht was de vaart nog niet mogelijk. STATJeiV.0KNKKA.AL. TWEEDE KAMER. Aan de Kamer ie ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 11 en 12 dei wet op het Hooger Ouderwijs. Deze herziening is noodig wezens bezwaren, zich voordoende bij de eerste uitvoering der daRrin bedoelde enmene. De grondgedachte blijft behouden Jaar.ijksche eind-rxamens van gymnasia, door leeraren ouder toezicht van regeeringswege eu daarnevens txnmen eener door deu Koning te benoemen commissie. Alleen de neveub palingen worden ge wijzigd. Aan den gecommitteerde der Regeering wordt meer 'nvlo d op hel tximen torgikend zoowel op sch if.ulijk als mo.,deling.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1