1881 N°. 14. Dinsdag 1 Februari. 68ste Jaargang. De Anti-huwelijksclub Bij dit nummer behoort een bijvoegsel, s» IHEAOCLWCUK AAWAAG in SLUITING GRAAN- cn BOTERMARKT. 0FF1CIEËLE MEÖEDEEÜ.YGE.V. GOESCHE uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond* uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. AJzouierlijke Hommers 5 ct. met bijblad 10 ct« COURANT. De prijs van gewone odvertentiën is van 1—5 regels 50 c^., elke regel meer 10 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte huwelijks- en doodberichten «n de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen woiden van 18 regels a /#1.berekend.. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentieburean van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. dat Zaterdag reeds in Goes werd verspreid. Zooals men uit een bericht, voorkomende in bet bijvoegsel van dit nommer, kan zien, hebben burgemeester en wethouders van Goes, ingevolge het advies der commissie voor de graanmarkt niet geschroomd terug te komen op een eerst kort genomen besluit betreffende den aanvang en de sluiting der graan- en botermarkt. Wij achten liet noodig even den loop dezer quaestie bier eens te herinneren. Indertijd werd op een adres, onderteekend door bijna alle graanhandelaren, ondersteund door de zelfde commissie voor de graanmarkt, het aan— vangsuur der graanmarkt door bet dagelijksch bestuur bepaald op half elf en liet sluitingsuur op half eenhet uur waarop vroeger die markt begon. De botermarkt, verhuisd naar de politiewacht, zou worden gehouden van half twaalf tot des middags half éen uur. De adressanten, op wier verzoek die regeling geschiedde, meenden dat daardoor een geregelde handel zou worden bevorderd en vooral een einde zou worden gemaakt aan bet handeldrijven in herbergen en verspreide plaatsen. Het duurde echter niet langof de nieuwe regeling bleek grooten tegenstand te ondervinden. In een adres werd door 261 ingezetenen en bewoners van Zuid—Beveland beweerd, dat door den nieuwen maatregel aan de burgerij en aan de van buiten komende beursbezoekers groot on gerief werd veroorzaakt en velen zelfs indirect in hunne belangen werden benadeeld. Moeielijk werd het voor ons dagelijksch bestuur om iu dezen te beslissen, en niets beter voor zeker dan de praktijk uitspraak te laten doen. En reeds spoedig deed die praktijk dan ook uitspraak teil voordeele der 261 requestrauten. De groote noodzakelijkheid van den nieuwen maatregel bleek reeds spoedig vrij twijfelachtig te wezen, en wij schromen niet liet te zeggen: er bleek tevens hoe lichtvaardig de eerste ver zoekers de graanhandelaars iets gevraagd hadden, dat zij zei ven niet schenen te waardeeren, toen eenmaal aan hun verlangen was tegemoet gekomen. Men had toch kunnen verwachten dat die onderteekenaars, die vragers om vervroegd beursuur liet voorbeeld zouden gegeven hebben van stipte naleving der gestelde bepalingen, welke EEN WARE GEBEURTENIS, naar G. Hermstein. „Welnu", vertelde juffrouw Wills, „stel u dan voor; ik kom omdat ik mij verbeeldde op mijn luid geklop antwoord te hebben gekregen, in hare kamer en vind haar aan hare schrijftafel, bitter weenende over een boek gebogen. Ik dacht eerst dat haar zieke papegaai gestorven was, en wil be ginnen haar te troosten en zeg: Alle dingen zijn op deze aarde vergankelijk, Silvia." Toen zag zij mij met betraande oogen aan en zei „Maar hier is alle hoop verloren. Zoo vele dui- zende jaren reeds dragen zij hare ellende, haren smaad met zich om en nog gloort de ochtend niet na dien duisteren nacht 1" «Maar in 's hemels naam, over wie hebt ge het toch vroeg ik. „Ja", zeide zjj, „weet dan, ik dacht een oogen blik, aan de vrouwen der Botocuden". En ik deed evenals zij en lachte. Maar toen zag zij mjj zoo ernstig aan, dat ik haar smeekte om mij ook iets van baar Ie vertellen, en toen zij dit deed, toen Botocuden is de benaming van een bijzonderen volks stam onder de Braziliaansche wilden. Zij staan nog op den laagsten trap der beschaving en wonen tusschen de Rio Doce en de Rio Jequentinhouha. De naam Botocudon is hun door de Portugeezen gegeven, wegens het breeds hout, dal zij in de onderlip dragen en hetwelk men b o to que noemt. op liuii verzoek, en eensdeels in hun belang, in liet leven waren geroepen. Edochdit bleek spoedig liet geval niet te wezen. Door oogge tuigen is ons verzekerd dat van den dag af, waarop de beurs om half elf begon, niet éen enkele maal een der onderteekenaars op liet bewuste uur op de beurs aanwezig was, ja dat zelfs te half twaalf uur hun komst tot de zeldzaamheden behoorde. Maar nog ergerlijker komt ons het volgende voor. Terwijl zij zeiven in hun request, waarin zij de nieuwe regeling verzochten, erop wezen dat deze zooveel mogelijk een einde zou maken aan liet handeldrijven in herbergen en verspreide plaatsen, had men kunnen verwachten dat zij vooral het voorbeeld zouden geven om dit tegen te gaan. Zij bewogen zich echter op dat tijdstip bij voorkeur iu de herbergen en waar deze of gene palroon door bezigheden was verhinderd om zelf daar aanwezig te zijn, liet hij zich door zijne bedienden vertegenwoordigen. Het natuurlijk gevolg was, dat de verkoopers dit voorbeeld volgden en zoo werd van lieverlede liet tijdstip van aanvang der beurs feitelijk half twaalf ja soms nog later. Waar dus van de zijde der onderteekenaars van bet eerste adres niet de minste medewerking werd verleend, en door ben niet alleen voor maar nu ook na liet beursuur de geregelde handel werd tegengewerkt en de genomen maatregel doelloos gemaakt, hebben 13. en W verstandig gedaan door zicli niet te laten meesleepen door een verkeerd begrip, dat liet niet voegt op een eerst kort genomen besluit terug te komen, maar te voldoen aan liet verlangen der teekenaars op bet tweede adres, door spoedig eene bepaling te herroepen die aan zoo velen, buiten den eigenlijken graanhandel staande, zooveel ongerief veroorzaakte. Alles is thans weer op de vroegere wijze ge regeld de hotel-vrouwen zullen haar oude plaats weer kunnen innemen en zeker wel niet bet minst dankbaar wezen voor de herstelling van vroegere bepalingen. Het voorgevallene kan tot vingerwijzing strekken voor liet vervolg. Veranderingen te brengen in dergelijke bepa lingen, waarop weer velen hunne zaken hebben ingericht, kunnen en mogen niet te lichtvaardig gemaakt noch gevorderd worden. Er is thans ook bewezen, hos vooral requestrauten vaak vragen zonder de gevolgen van bun verzoek en de ver plichtingen, die de inwilliging ervan op hen zei ven legt, nauwkeurig te wikken en te wegen. toen lachte ik ook niet meer." „Lieve Erna, de arm van den knecht, zal in slaap vallen, als ge niet gauw toetast," viel juffrouw Elkau haar in de rede, „en onderwijl zal ik bet slot vertellen. Ik schilderde haar dus den toestand dier ongelukkige schepselen en weet u wat het einde er van was? Erna weende en ik lachte." Juffrouw Wills' geestige bruine oogen keken vrooltjk rond toen zij hernam „Reken nu eens uit, met welk een gloed of zij gesproken moet hebben." „Ik ben perplex", zeide de assessor. „Ik gaf een dag van mijn leven, als ik in bet bezit kon komen van beide zakdoeken, waarin al die tranen zijn opgevangen 1" riep luitenant Von Bülow. „Ge hebt inderdaad toch zoo iets, wat men gevoel noemt?" vroeg Von Sydow, terwijl hij beide dames aankeek maar eigenlijk alleen juffrouw Elkau bedoelde. „Zoo nu en dan, als ik eens heel lekker gege ten heb", antwoordde Silvia Elkau juffrouw Wills zeide niets. „Maar om op die vrouwen der Botocuden terug te komen" hernam dokter Von Sydow „Welke bijzon derheden ontroerden u zoo „Ditmaal, tegen vrouwenmanier in, vertel ik u geen details." „Dat is zeker geheel tegen vrouwenmanier." „Ik ben ook eigenlijk uit vergissing een meisje geworden, in den grond van mijn hart ben ik een man." „En toch zoo geheel vrouw 1" mompelde Pon Sydow bij zichzelf. Juffrouw Elkau's klein mondje vertrok zich lot een spottend lachje, zij boog het hoofd over haar Dat tie commissie voor de graanmarkt B. en W. voorstelt om art 4 der verordening tot regeling der boter- en graan makt te doen ver vallen, komt ons versterken in de meerling van begin af aan omtrent de bepaling, in dat artikel vervat, gekoesterd. Bij de behandeling van die verordening in den gemeenteraad van 2;3 Novem ber 1S78 is door de bestrijders voldoende gewe zen op liet onwettige, wijl zij inbreuk maakt op de vrijheid van handel, en op de moeielijkheid om overtreding te eonsta'teeren. Met de beste bedoeling in het leven geroepen, beeft zeker ook weer hierbij echter wat later dan bij de quaestie der aaiivangs-uren de ervaring uitspraak gedaan ten gunste der bestrijders, wier gevoelen wij deelden. De bezwaren toch, ver bonden aan bet handhaven van die bepaling, de moeielijkheid om overtreding te constateeren, moeten tot dit voorstel de graanmarkt-commissie aanleiding gegeven hebben. En wij zouden het dagelijksch bestuur en den raad ten sterkste aanraden aan dat voorstel hunne adhaesie te schenken. Een maatregel te blijven handhaven, die zoo gebrekkig of iu het geheel niet is te handhaven, is ook uit een moreel oog punt niet gewenscht; en waar men wellicht aan de eene zijde uit zedelijkheids-oogpunt iets zou win nen, verliest men weer te veel aan den anderen kant. De belangen v-an den handel worden door die bepaling in onze oogen volstrekt niet gebaat. DER BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij op veizoek van ingezetenen en landbouwers, en in overleg met de commissie voorde graanmarkt, Ier uitvoering van ar tikel 3 alinea 2 der verordening lot regeling der Bo ter- en Graanmarkt hebben bepaald dat, beginnende den 8 Februari 1881. de graanmarkt zal aanvan gen des namiddags te half een uur cn gesloten zal zijn des namiddags te huif drie uren, terwijl de botermarkt van af dien dag weder zal gehouden worden in de Koopmansbeurs van des voormiddags half twaalf tot des namiddags half een uur. Zullende da aanvang en sluiting door het kleppen der kleine Stadlmisklok worden aangekondigd. Goes, den 29 Januari 18S1. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. bord en had al hare aandacht gewijd aan het kun stig ontleden van een fazantenbeen. „Laat mij eene vraag mogen doen", vroeg lui tenant Von Bülow: „hebben de meisjes der Botocu den het beter dan de vrouwen „Verreweg." „Waarom zijti zij dan zoo dwaas om te trouwen „Zij trouwen niet, maar worden verkocht als een stuk vee. Terecht zoudt ge kunnen vragen waarom sterven die meisjes niet liever dan zich zoo te laten behandelen en daarop is maar éen antwoord te geven omdat zij dwaas zjjn. Wat is bij ons, beschaafde volken, het huweljjk anders dan een instelling, die alleen in het leven geroepen schijnt te zijn om de vrouwen van hare vrijheid, hare gezondheid en het laatste niet bet minst van hare schoonheid te berooven; hoe is het dan gesteld bij die andere volken „Is die beschouwing over het huwelijk u ernst?" vroeg assessor Anders. „Volkomen." „Denkt u er ook zoo over, mejuffrouw vroeg bij Erna Wills. „Ik vereenig mij geheel met hetgeen de geachte vorige spreekster gezegd heeft." „Dat is ongehoord En wanneer alle meisjes nu zoo dachten, wat dan „Dan zou het inenschelijk geslacht uitsterven. Zou dat zoo'u jammer wezen vroeg juffrouw Elkau inet onverstoorbare kalmte. De drie heeren keken elkander verbluft aan. „Neen," antwoordden zij eenstemmig. „Eh bienl Laten wjj ons dan vereenigen tot een „Club van celibatairen! Een anti-huwclijksclub!" GOES, 31 Januari 1881. Als militair lid voor den militieraad voor 1881 in Zeeland is benoemd Sisburg, ranj prov. adj. in Zeeland, te Middelburg; plaatsv. Vie weg, kapt. 3e reg. int. te Middelburg. De regeling der nieuwe Rijkspostspaarbank, vol gens de wet van 25 Mei 1880, is vastgesteld bij kon. besluit van 10 Januari jl. en opgenomen in de St.-Ct. no 23. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWLJS. Na hein onlangs voor zes w<-ken in zijue be diening geschorst te btbbenheeft het classicaal bestuur der ch'. gertf. gemeente, waaronder Veere reaso teert, besloten van het leeraarsarnbt bij die gemeente te ontzetten den leeraar P. Den Boeroprichter van eene school met den bijbel, zoowel te Veere als ia z|jne vroegere standplaats Camperland. NR. Ct) Te Dussen (cl. Heasdeuj is, na een 61/» jarige vacature, waarin 29 vergeef-che beroepen zijn ge daan, de beroeping op den caad. J. II. Gezelschap Wjzop hel einde van December door dezen reeds aacgenomtn, zoodat de later op hem uitgebrachte beroepen, te Rilland Bath eu te ürijpskerka op Walcheren, voor hem niet meer aanneembaar waren. Yerseke Kier doet zich het verschijnsel voor, dal de eene scbojl oogepropt vol kiu'lerea is, terwijl de andere half leeg staa'; toch heeft h~t hoofd der laatste een paar kiuderea moeten afwijzen wagens gebrek aan plaats in de twee bezette lokalen. Voor de beiJe andere is er geen personeel. Dit laatste is evenwel niet de schu d van het ge meentebestuur, waut het heeft herhaaldelijk eene bulp- ondcrwijzeres gevraagd op het wettige minimum traktement van vierhonderd gulden Het b stuur kan toch niet helpen dat geen enkele jonge of oude dame in Nederland z» lfüpoff-.reude kiuderliffdij genoeg bezit, om in eeue gemeente als Yerseke gebrek te komen lijden. De oude school he. ft voor 220 werkelijk school gaande kinderen twee onder wijzers. ie Hoedrkenskerke is tot hulponderwijzer be noemd de heer C. WIloogendoornhuisonderwijzer te Amsterdam. De heer n G. UilhoutteOosterb^k bij Arnhem en L. M. Raamsaonkte Nieuwe Tonge stonden mede op de voordracht. De g^meen'eraad van Veere he.ft de jaarwedde van het hoofd dsr openbare school met ƒ50 en die van den hulponderwijzer evcueens met 50 verhoogd. Door den Min. van Binn. Zikeu is aan G d. Staten van Z;elaud medegedeeld, dat onder de uit- diukking stichteniu art. 44e der wet op hjt lager on derwijs, ook koopen begrepen is. Aan het gemeentebestuur vau Hil'st i§, opzijn verzoek om eeue Rijks Hoo^ere Burgerschool, doodde Regeering geantwoo d, dat tegen d- inwillig ng voor alsnog gewichtige bezwaren beslaan. «Uitmuntend, dokter. Wie doet 0166?" «Ik ik wij allen «Leve de anti-huwelijksclub riep luitenant Von Bülow en hief ziju glas in de hoogte. «Laten wij eerst een president kiezen «Juffrouw Elkau, natuurlijk", zeiden do beide andere heeren. «Natuurlijk, en juffrouw Wills secretaris", meende de officier. Ue beide dames bogen, ten teeken dat zjj de benoeming aannamen. «Eu nu de statuten." «Artikel 1 Het huwelijk wordt afgeschaft" sprak Anders «Afgeschaft", herhaalden de overigen. «Artikel 2: De leden ziju elkanders broeders en zusters." «Broeders en zusters." «Maar niet zooals bij de kwakers" viel juffrouw Elkau in, «wij spreken elkander met u aan." «Zooals ge beveelt! Aitikel 3: Aan een ver zoek der Presidente moet onverbiddelijk gevolg ge geven worden." «Dit zou een punt van overweging dienen uit te maken, maar hij werd door da anderen tot zwjjgen gebracht. „Artikel 4wie tegen een dier artikelen zondigt, heeft de straf te ondergaan, hem door de mede leden opgelegd „Hem door de medeleden opgelegd." „Dit is voorloopig voldoende", zeide de assessor, „en nu blijft ons alleen nog over, om, naar bet eigenaardige gebruik dezer vereeniging, den ledeu aizonderlijke namen te geven." (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1