68ste Jaargang. Watersnood. Polderuilwalcringeii op Noord- en Zuid- Beveland. Hoofdelijke Omslag. Belasting oj> de Honden. OFFICIEELE MEÜEDEELIM. RECHTZAKEN. GOESCHE lie ai:g>ve dezer Ooarant geschiedt MiAinua-, Woïssdag- en Vjun>A6AV0VD< citgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nomme» 6 ct/ met bijblad 10 ct. COURANT. De prijs van gewone advcrieutiën is van 1—5 regels 50 ct., elke regel meer 10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing deizelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen woiden ran 18 regels a ,1.berekend.. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regele bedragende en contant betaald, 20 ct. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEIN YOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJQH VAN DITMAR en verder bifalle boekverkoopers en postdirecteuren. Onze geabonneerden, die hun abonne mentsgelden over 1880 nog niet voldeden, melden wij dat de quitantiën gereed liggen en dat na 15 Februari over het bedrag per post zal worden beschikt. Bij ons is nog ontvangen van de kinderen der openbare school te Oudelandef 3,75 en in de bus- ,06 makende met het vroeger vermelde een bedrag van ƒ19,315. Nagekomen giften: Vermeld in de Goesche Courant van den 19 Januari 11f 72,65 van A. d. Gr. coupon Amster dam- 1,50 van de Loge „de opgaande Ster" - 25, Samen f 99,15 Goes, 26 Januari 1881. J. G. DE WITT HAMER. i ir. Meer dan eenig waterschap verdient de polder De Breede Watering bewesten Yerseke bijzondere aandacht ter wille van zijnen omvang en van de groote belangen, welke de bewoners dezer om streken en vele instellingen bij dat wat-rsehap hebben en om de moeilijkheden vau oeveronder- houd en uitwatering, waarmede die polder te kampen heeft. Ter bevordering van een geleidelijken gang onzer beschouwingen zullen wij deze in drie tijd vakken verdeelen gegrond op den duur van het beheer der twee vorige Dijkgraven en van den tegenwoordigen titularis, tijdvakken waarin, zooals zal blijken, verschillende beginselen van bestuur zijn gehuldigd. Die tijdvakken loopen van 1824 tot 1862 18621874, van 1874 tot op dit oogenblik. Het eerste tijdvak zag de watering aan haar hoofd een practisch selfmade-man naar veler oordeel de rechte man op de rechte plaats. Wanneer men die krachtige figuur beschouwt in de lijst van zijn tijd, dan dwingt ze bewonde ring en erkentelijkheid af, ook bij erkenning van tekortkoming in sommige opzichten. De jaren 1824—29 hadden hun gewoon ver loop en kenmerkten zich alleen daardoor, dat het aanslibben van het Schenge de zeesluis bij Terlucht meer en meer deed verlangen en drin gend gebood naar uitwatering elders uittezien. Het door veel regens zoo noodlottig jaar 1829 deed die plannen rijpen en gaf wording aan het groote uitwateringkanaal van uit de Poel naar Kattondijke en Wemeldinge. Dit groote plan, met kracht opgezet en uitgevoerd, gaf vooral door latere verbeteringen bevredigende uitkomsten en was als een meesterstuk aantemerken, vooral ia die dagentoen de hooge markt en de schaarschte van het geld groote moeilijkheid in den weg legden. Uit dat gezichtspunt zal het steeds beschouwd moeten worden als een werk van groote waarde en het is juist die omstandigheid, welke ons toegevend moet stemmen, wanneer sommigen den uitvoerder van dat werk hard vallen, wijl hij doof is gebleven voor den raad van deskun digen, om grooter afmetingen aan de werken te geven. Wie weet, of hij daartoe in die dagen van geldelijken druk de middelen had kunnen vinden en of, door het meerdere te willen, wel licht het mindere wel ware verwezenlijkt. Het kanaal van 1830 stichtte veel goeds en vordert onze dankbaarheid Van dien lijd af tot zijne aftreding bleef de wakkere man steeds vol ijver werkzaam Getuige ouder meer de aanvang der omwenteling, in het dijksonderhoud gebracht, door de kostbare rijswerken door steenghmiirig te vervangen; en toen hij in 1862, deels ten gevolge van hoogen leeftijd, deels door niet ge rechtvaardigde oppositie tegen zijn wel krachtig, doch wat eenhoofdig bestuur, op verzoek eervol werd ontslagen, gaf hij het bestuur van het waterschap in bevredigenden toestand over. Gedurende het tweede tijdvak 18621874 werd de Breede Watering bestuurd door hem, die in het vorig tijdvak de leider der oppositie was geweest; door een man, uitnemend op velerlei geb'ed, maar die in polderzaken geen man van de praktijk blijkt te zijn geweest. De leus vau zuinigheid, de zucht van ingelanden naar een laag dijkgeschot zijn klaarblijkelijk een overigens scherpzinnig man te sterk geweest en hebben, in weerwil van herhaalde bestrijding, met kracht volgehouden, nadeelige gevolgen voor da „Wa tering'' gehad. Dit zuinigheidsbeginsel was oor zaak, dat de steenglooiingen te schraal aange legd werden en voldoende duurzaamheid misten; dat door gemis aan aansluiting der oeverver- dedigiug herhaalde dijkvallen plaats hadden, en dat door de groote soinineri, tot herstel van een en ander benoodigd, aan de uitwatering weinig kon gedaan worden. Ware intijds meer afdoende de oeververdediging geschied, zij zou niet zoo dikwijls opnieuw uoodig geweest en de uitwa tering beter ter hand kunnen genomen zijn. Wat op dit punt werd gedaan blijkt gebrekkig te zijn. Nu reeds oordeelt men, dat bij de sluis- vernieuwing te Yerseke die sluis ve-1 te hoog is aangelegd dat de nieuwe sluis te Hansweert volstrekt niet aan de eisehen van voldoende eapaeiteit voldoet en i i de afsnijding der water leidingen door de spoorbaan allergebrekkigst wordt voorzien. Bij dat alles was het ergste, dat de geest van verkeerde zuinigheid zoodanig bij de leden van het polderbestuur gelijk een zuurdeesem doordrong, dat zij doof waren voor ieder voorstel tot afdoende verbetering. En toch heeft men ni;t kunnen beletten, dat, tengevolge dier verkeerde zuinigheid, de schulden aanzien lijk vermeerderd zijn en het dijkseschot van ƒ8 tot /ie is opgevoerd. In 1874 nu werd door den tegenwoordigen Dijkgraaf deze nalatenschap aanvaard, en nau welijks was door hem het bestuur overge nomen, of oeverval op oeverval vorderden niet alleen kostbare voorzieningen, maar het dijks- beloop en zelfs de Wemeldiugsehe zeesluis wer den zoodanig bedreigd, dat het bezwijken van den zeedijk mogelijk werd geacht, terwijl ge raadpleegde deskundigen, het gevaar erkennende, erop wezen, dat, ingeval van doorbraak van den zeedijk, door de ontzaggelijke schuiving, aan het dichten vau de doorbraak niet zoude te denken zijn en door het gaandeweg opnieuw inpolderen van af Nisse naar Wemeldinge, zoo al uitvoer baar, veel tijd eu onberekenbare schatten zouden verloren gaan. Op dit hachelijk oogenblik ontwikkelde het dijksbestuur een lofwaardige geestkracht en groo- ten ijver door, in weerwil der tegenkanting vau bekrompenen, zelfs in eigen boezem, in korten tijd eeue inlaagkade te doen maken, die door hare doelmatige samenstelling het dubbele nut had den polder voor de gevaren eener door braak te beveiligen en met bedachtzame zuinig heid den vooroever te kunnen blijven voorzien. Hoewel deze belangrijke uitgaaf door een leening werd gedekt, kostte deze en de aanver wante oeverdediging zooveel geld en krachtsin spanning, dat aan afdoende verbetering der uit watering de hand niet kon worden geslagen. Eerst na de voltooiing dier werken en het «eni germate tot rust komen van den vooroever werd daaraan de aandfcht gewijd. Na grondig onder zoek werd overgegaan tot de verlaging van do zeesluis te Yerseke en daarmede door liet op nieuwe schaal vergronteD van spuiboezem en tmMga&kximaacaaaim-, rTiTi i utii.i■rtJ.uaion— waterleidingen, een werk totstandgebraeht, dat, hoewel nog niet geheel voltooid, aanvankelijk reads de meest verrassende uitkomsten geeft. Daarna werden de waterleidingen onder Schore vernieuwd om de zeesluis bij Hausweert meerder toevoer te verzekeren verbeteringen van de suatie in Kattendijke en van de Poel schijnen iu studietegenover nalatige ingelanden zal krachtiger worden opgetreden. In dat alles mee- nen wij het onbetwistbare bewijs te zien, dat het tegenwoordig bestuur der Breede Watering gebroken heeft inet het vroegere bekrompen sy steem van kuntselen en dat een tijivak is in getreden, waarin met behoedzame zorg plannen tot verbetering worden onderzocht en, eenmaal aangenomen, krachtig worden ui'gevoerd. Zoo is op dit oogenblik de toestand der be wuste polders. Die iu ons blad bloot te leggen was het doel van onze beschouwingen, teneinde de belang stelling daarvoor optewekken. De middelen tot verbetering aan te geven, voor eiken polder afzonderlijk, ligt niet op ooien weg Die middelen zijn even verschillend als veelvuld'gdoch wanneer er slechts meerdere veerkracht bij de polderbesturen - maar bovenal de zoo onmisbare medewerking van ingelanden - zich openbaart, kan er verbetering ontstaan. Thans stuit daarop het beste plan af. Wellicht hebben wij later nog gelegeuheid om terug ta komen op het nut van droog ge legen landen, wat wij nu in het begin van ons artikel in het kort aautoondeu; slechts die over tuiging moet ingelanden bewegen aftezien van een kleing- estig streven naar laag dijkgeschot, een streven dat de hoofdoorzaak is van den ellen— digen toestand, dien wij hier en daar hebben aangewezen. OPENBARE VERGADERING van den RAAD dei* gemeente O E S op VRIJDAG den 28 Januaii 1881, des nvonds te 7'/i uren. Goes, den 26 Januari 1881. De S-endaris, HAKTMA N. Puuttn van behandeling M dedreliugen, ing'komen stukken. II. Voorstel van het raadslid C. Ei. Massee, be trekkelijk de werklie.aeuv rei nigirg, met rap port ran d-n bool'd-commissaris. III. Voorstel van burg. en weth. tot wijziging der vas'ges elde lerordeuingen,betrekkelijk liet marki- g ld naar aanleiding der opmerkingen van (iedep. Staten. VI. Voostel van burg. en welh. tot wijziging der verordening, regelende bet lager onderwijs, nair aanleiding eeuer opmerkiug van Gedep. Staten. V. Rekening en verantwoording der administratie van de leenbank over 1880. VI. Benoeming vau een lid in de directie der leenbank. VII. Voo stel vaa burg. en weth. tot het verleenen eener gratificatie aan de brandweer. BURGEMEESTER ea WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het tweede suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1880 door heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, bij hun besluit van 21 Januari 1831 no. 47, goedgekeurd en op heden aan den Ontvanger ter invordering uitge reikt is, zoodat ieder aangeslagene verplicht is zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 26 Januari 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het tweede suppletoir kohier van de belasting op de honden voor het jaar 1380 door heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, bij hun oe.*luit van 21 Januari 1881 no. 48, goedgekeurd en op heden aan den Ontvanger ter in vordering uitgereikt is, zoodat "ieier aangeslagene ver plicht is zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 26 Januari 1881. Bu gemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 26 Januari 1881. Z. M. lie ftj benoemd D. Ouwehind, thans hnip- sluismeester, tot sluism. bij het kanaal door Walche ren, tc Vlissingen; en I. Mulder Drenth, gewezen scheepskapitein, lot hulpsluismeester £bij het kanaal door Walcheren, te Vlissingen. In den militieraad voor de lichting der Nat. Mil. van 1881 zijn voor de provincie Zeeland benoemd: tot voorzitter jlir. rar J. J. Pompe Van Meerder.oort, en tot zijn plaatsvervanger W. A. Graaf Van Lynden, leden der Prov. Staten; tol lid mr. N. G. Lambrechtsen Van Ritthem, en tot zijn plaatsverv. mr. A. J. Van Eekelen, wethe. van Middelburg. STATKM-GENEU AAL. TWEEDE KAMER. Aan de Kamer *is eeue voordracht ingediend, strekkende o. a. tot verhooging der begrooting voor het domeinfonds voor 1889 met 85,575, waarvan ecu bedrag van 18,600 noodig is ten behoeve van de tot deu dienst voor 1880 behoorende en niet in teruggaaf van kooppennin gen bestaande betalingen aan koopers van St. Agatha-goedereu eu met ƒ82,000, zijnde de grootere sommen, besteed ten einde de ontman teling van Breda te voltooien en die van Gro ningen te bespoedigen. Eene som van ƒ15,000 valt op de begrooting vrij. Met zekerheid kau thaus worden medegedeeld, dat eeue vervolging is ingesteld tegen den per soon van Bouman, als verdacht vau het afleggen van valsche getuigenis in de strafzaak tegen yV. Al. De Jongh. Maandag is het onderzoek voor den rechter commissaris, belast met de instructie van straf zaken, aangevangen, waarbij eenige personen, die de verklaringen van Bonman ter terecht zitting hebben weersproken, zijn gehoord lo de zaak De Jongh, welke, zooals wij reeds mededeelden, den 7n Februari voor den Hoogen Baad in cassatie zal behandeld worden, zal de raadsheer mr. J. A. Jolles raadsheer- rapporteur zijn, terwijl het Openbaar Ministerie zal worden waargenomen door den advocaat- generaal mr. C. F. Th. Van Mannen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. CosTGF.NB. Dinsdag is namens den heer F. Bel- paire te Antwerpen aanbesteed: het bouwen van een nieuw wagenhuis met graanzolder en het doen van reparatieuier - ken aan het woonhuis en de graanschuur op de boomhoeve onder Gats, bewoond door J. Hei/boer. Ingeschreven werd door de heeren J. P. Tazelaar te Wolf>ai tsdyk, voor ƒ2580 A. Boone te Wisse- kerke, voor 2510; D. De Ragt ie Wissekerke, voor ƒ2510; H. Birenlse voor 2000 W. D. Van der Moer voor 1975 1). De Jonge voor 1972 C. Kievit voor f 1980 M. Schippers voor ƒ1950 en J. Van Oosien roof 1820 (deze wonen allen le Colfjusplaal); B. Van Verre ie Noordgouwe, voor f 1733 J. Scb oeveis te Cals, voo- 1710 tn L. D. v. d. Linde te Corlgene, voor 1550. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Baarland Tot predika it alhier is bc oepen de heer II. L. Krom van Oudelande. De heer C. Staal, hulponderwijzer aan da Chris!, school te Ter Nauz-.n, is benoemd tot hoofd onderwijzer aau de CbriBt. school te Bergen-op-Zaotn. LANDBOUW EN VEETEELT. Als een bjj'.onderheid deelt men ons mede dat dezer dagen hg A. Zander, te 's-Heer Heudrikskin- deren, door é:n kip vau de 14 eieren 13 ziiu uil- gebroed.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1