1881 N°. 11. Dinsdag 25 Januari. 68<te Jaargang. Polderuilwalefïngen op Noord- en Zuid- heveland. Nationale Militie. Nationale Militie. Mededeeliogen op verschillend gebied. GOESCUE f>e uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woessdab- en V hijiiagavomi). uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als balten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers 6 et.1 met bijblad 10 ct. COlllUNT. De prijs van gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 ct.. elke regel meer 10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adverientie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen woiden »an 18 regels a .1.berekend.. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Agenteu voor het buitenland ïijnA. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Onze geabonneerden, die hun abonne mentsgelden over 1880 nog niet voldeden, melden wij dat de quitantiën gereed liggen en dat na 15 Februari over het bedrag per post zal worden beschikt. i. Het was een koude morgen een van die ochtenden, waarop de gure wind iemand meer en onaangenamer aandoet dau de felste vorst. Het regende daarbij verschrikkelijk, en ware het niet gedwongen geweest, wij zouden zeker niet zoo lang onzen blik hebben doen gaan over de watermassa, welke zich rondom vertoonde en de landen als 't ware in een zee had her schapen. Wij overdachten de schade, die zulk een waterstand aau de vruchtbaarheid dier landen veroorzaaktwij waren nog juist aan het gissen, waarom men toch zoo onpraktisch wezen kon om geene middelen aau te wenden tot verbetering van diea toestand, toen een stem achter ons als 't ware een autwoord gaf daarop door de naïeve opmerking„veel water, menheer. Dat hebben de boeren graag da's goed voor het land." En waar het weer niet gunstig was voor een langdurig gesprek, verge noegden wij ons niet een korte opmerking, waarin wij onzen twijtei te kennen gaven over de ge grondheid van zulk eeue opvatting. En toch, zulk eene meening is waarlijk niet aeldzaain in onze provincie. Wij worden ge lukkig in de laatste jaren bewaard voor over stroomingen zooals Noord-Brabant en Limburg teisterenwij hebben geen behoefte om een beroep te doen op de algemeene liefdadigheid. Onze zeedijken zijn in goeden staat, terwijl voortdurend een waakzaam oog wordt gehou den op den. toestand van den onderzeeschen oever. Wanneer hier of daar ia dezen of genen polder vallen of gebreken ontstaan, wor den zij, zo iveel de krachten toestaan, hersteld. En toch is er een punt, dat met het water in nauw verband staat, waaromtrent men hetzij met onverschilligheid, hetzij met onwil schijnt geslagen. En dit betreft de quaestie van uit watering. Overstroomde gronden kunnen niet zelden aan vruchtbaarheid winnen; lauden, die echter onder water blijven staan teugevolge van onvoldoende uitwatering, verliezen daarentegen aan vruchtbaarheid Trots alle redeneeringen, waarvan de echo ons op dien morgen in de ooren klonk, is dit door deskundigen meer dan eenmaal bewezeu. De beste sappan worden door den verweekten grond naar de slooten en waterleidingen ge spoeld. Behalve dit verkeerde idee van vruchtbaar heid is het ook de zuinigheid, die hier de wijs heid bedriegt. Het is geen geheim, dat in 't algémeen ge streefd wordt naar een laag dijkgesehót, en dat de overigens zeer begrijpelijke tegenzin van In gelanden in tijdelijk hooger polderlasten, in ver band met verbeterde suatie en bijgevolg ver beterden grond, dikwijls de noodige verande ringen in den weg staat en sommige polder besturen huiverig maakt daartoe voorstellen te doeu of met kracht die door te zetten. Dit alles deed ons het plan Opvatten een onderzoek te doen in het belang der zaak om trent de uitwatering van de polders in onzen omtrek, en daaruit is tea duidelijkste gebleken hoe er nog lang niet genoeg is of wordt ge daan om de lauderijeU van het overtollige water te bevrijden. Die gegevens, ons welwillend verstrekt, wil len wij in deïfe opstellen meedeelen. Wij doen dit louter in het belang van den landbouw, niet schromende de waarheid te getuigen waar die gehoord moet worden, naar onze meening. Zoo men 't met die beschouwingen niet eens is, welnu, wij laten gaarne anderen ook in ons blad aan het woord öt ter verduidelijking van den tot dusverre bewandelden weg öf ter aan beveling van eene wellicht betere zienswijze in dezen. Wil men vooraf nog een voorbeeld van het vruchtbare eauer goede uitwatering, men schenke zijn aandacht aan hetgeen den 4 Jan. uit Schouwen-Duiveland in de Middelbwgsche Courant werd geschrevenen dat luidde als volgt „Terwijl men allerwege hoort van over stroomingen en geruchten van overstroomingen, terwijl vele Zaeuwsche polderszoo niet half onder, toch weken en maanden te veel last en schade van te hoog polderwater hebben, staat hier, ondanks de z mdvloed—achtige regens van den laatsten tijd, het water slechts even boven zomerpeil. Tot kerstmis ploegde en zaaide men dan ook omdat het vroeger te nat was of omdat men het, toen de zaaitijd er was, te druk had met de bieteu tot kerstmis graasden de koeien op weiden, die anders een half el onder stonden. „Erven waar men te voren om dezen tijd over heen voer tot aan de stoep, liggen nu een half el boven water. „'t Z.jn de vruchten onzer drie stoomgemalen." Eu buiten onze provincie, uit Deemster, Pur- mer, Rijn- en Delfland, is er van zulke voor beelden meer dau éen aantehalen. En dat de waarde der gronden stijgt door de goede uitwatering is bovendien bewezen door, om niet van meerdere te spreken, de landen, gelegen in de polders Ellewoutsdijk en Waarde sedert de uitwatering aldaar krachtdadig is ver beterd. Doch zulke sprekende voorbeelden werken weinig uit en het is wanhopend om te zien, hoe slecht voorstellen tot afdoende verbeteringen der uitwateringen door Polderbesturen en Ingelanden worden ontvangen. Met Noord-Beveland beginnende, werd voor een paar jaar, tengevolge van een grondig on derzoek, bewezen, dat iu den zoo scheonen polder Oud-N oord-Beveland, door gebrek aan toezicht van het polderbestuur, de uitwatering zeer veel te wenschen overliet, vooral, voor de zuidelijk en onder Cats gelegen gronden. Een voorstel om al de waterleidingen en hare kunstwerken in onderhoud te nemen bij den polder, werd door Ingelanden, ua bestrijding ook door den Dijkgraaf, verworpen, met toezegging echter van scherper op het onderhoud der tegenleggers te zullen toezien. Benige verbeteringen werden aangebracht, doch de gevolgen bleven niet uit; het halve werk geeft slechts halve uitkomsten en de overigens zoo gunstig gelegen polder heeft herhaaldelijk veel last vau overtollig water. Ten bate vau de aehtergelegene Frederik- eu Annapolders werden duikers verlaagd en water gangen op meerdere diepte gebrachtdoch ook voor die polders valt nog meer te doen, al ware het slechts alleen het wegnemen der beletselen in de zeesluizen te Cortgene, die in weerwil der alge meene afkeuring nog steeds worden bestendigd. De Wissekerke-polder heeft in het Oostelijk gedeel'e en ook in het Westelijke rond het dorp eehier onafgebroken veel door het water te lijden. De oorzaak daarvan is opgespoord en bewezen grooteudeels te bestaan in de omstandigheid, dat de duiker tusschen de Geersdijk- en Willem polders 58 c.M. hooger ligt dan de zeesluis van den uitwateringgevenden Willempolder nabij Geersdijk. Een gemotiveerd voorstel om den duiker te verlagen en de leidingen in beteren staat te brengen, werd door Ingelanden verwor pen, in weerwil van het gering bedrag der kosten, die, verdeeld over 15 jaren, slechts eene geringe geschotsverbooging zouden hebben gevorderd. In Zuid-Beveland is het in vele polders even eens treurig gesteld. Herhaalde voorstellen tot Verbetering van uitwatering, zoo hoog noodig voor vele gedeelten in den Nieuwen Kraaiert, werden door Ingelanden verworpen en de treurige toe stand blijft bestendigd. Borssele, vooral Ooezand, waarvan vooral de St.-Anthoniepolder zooveel nadeel van bet water ondervindt, behandelt wat op de Donderdag gehouden vergadering nog is gebleken met de meest onbegrijpelijke lauwheid de voorstellen, welke aanhangig zijn tot vernieuwing en ver betering der zeesluis Borssele, eu zoo er al ver betering wordt gebracht, dan voorzeker is die meer toeteschrijven aan de belangstelling der bevoegde macht dan aau die van Ingelanden. Baarland verkeert in een exceptioneeleu toe stand. Immers terwijl vroeger Oudelande, dat een deel van het waterschap uitmaakt, als ver- drouk, is dit gedeelte veel gebaat door de ver betering der uitwateringsiniddelen naar Baarland. Doch in plaats van de waterleidingen in Baar land daarmede in verband te brengen en de toegangen naar de gunstig gelegen zeesluis ruimer te maken en den spuiboezem te vergrooten, doet men daaraau weinig of niets en thans verdrinkt veeltijds een groot gedeelte van Baarland, ten gevolge van het ruimer afvloeiend water uit Oudelande. Voorstellen tot verbetering z:jn aan genomen, doeh de vraag rijst of die op voldoende wijze ziju of worden uitgevoerd de jongste hooge waterstanden pleiten daar niet voor. Hofdekenskerke heeft, evenals Baarland, eene zeer gunstige ligging door suatie aan de Wester- Scheldetoch ware sneller afvoer wenschelijk. Bedriegen wij ons niet, dan is deze door runner waterleidingen, maar vooral door bet vergrooten van den spuiboezem te verkrijgen. Ktuiningen, voorzeker de polder die, in weer wil barer voortreffelijke ligging - aau de VVester- schelde, bij goeden staat van waterleidingen en ruimer zeesluis onder de best droogliggende polders kon behoorengelijkt 'hans en veelal voor een groot gedeelte eeue openbare zee. Vóór de inundatie van 1809 lag de zee sluis nabij llansweertzij werd door de her- dijkingswerken ingenomen en vervangen door eene sluis iu het oostelijker gedeelte. Die zeesluis nu is veel te klein eene verlaging, voor eenige jaren aangebracht, helpt slechts ten deele, het geen begrijpelijk is, dewijl het meerendeel der waterleidingen niet genoegzaam in verband is gebracht met verplaatsing der zeesluis. Het polderbestuur, daarvan overtuigd, bewees in de gewone vergadering van Ingelanden in Mei gehouden, klaar en duidelijk dien treurigen toe stand en deed een grondig voorstel tot ver betering, d ror het daarstellen van een nieuwe zeesluis vau vereischte capaciteit met ruime lei dingen uit het hart van den polder. Toeval lig was M i zeer droog en Ingelanden verwier pen het voorstel op grond van de niet directe noodzakelijkheid van zulke belangrijke uitgaven, nog wel en dit verdient wel de aandacht voor een polder, waarin het dijkgesehót in de laat ste jaren belangrijk verminderd is en de schuld is afgelost. Deze verwerping is temeer te betreuren wanneer men bedenkt, dat de uitgaven, door eene leening op langen termijn gedekt, slecht9 geringe geschutsverliooging zoude veroorzaakt hebben. De polders in Woljaartsdijk, bij het Cort- geensche Veer uitwaterende, verkeereu, bij een uiterst laag dijkgesehót, ten opzichte van de suatie in een bedroevenden toestand, waarvan de minst ingewijde de oorzaken als met den vinger kan aanwijzen. Geringe capaciteit van waterleidingen en duikers, veel te kleine spui boezem, te gering vermogen der zeesluis en ver nauwing der buitengeul zijn daarvan de zicht bare oorzaken. En in weerwil van de duide lijkheid dezer oorzaken slaat men de handen niet aan het werk, wat te meer afkeuring ver dient, dewijl daardoor de achterliggende üeeren- en Perponc/ter-polders zooveel te lijden hebben. Doch genoegwij zullen de lijst der tekort komingen ten koste van het geduld der lezers niet verlengen; alleen willen wij in ous volgend nommer ons nog bezighouden met den toestand der Breede Watering bewesten Yerseke. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat het RE'HSTER van INSCHRIJVING voor de NATIONALE MILITIE over 1830 voor de lichting van 188L van heden tot en met 3L Januari e. k. ter inzage zal liggen; alsmede d it gedurende dieu tij i tegen register en lijst bezwaren ku inen worden ingebracht bij den heer Commissaris des Konings in dit gewest, door tusschenkomst van den burgemeester dezer ge meente, zulks op ongezegeld papier maar door de noodige bewijsstukken gestaafd. Goes, den 24 Januari 18SL. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. LOTING voor de BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES verwittigen voor de EERSTE MAAL den ingeschreveneu voor de Nationale Militie van den j ire 1880 voor de lichting 188L. dat DE LOTING door den heer Commissaris des Koniugs is bepaald op Vrijdag den 18 Februari 1831, des voormiddags te 9 uren, te Goes, en dat die zal plaatshebben in de groote zaal op het Raadhuis, En worden zij mitsdien opgeroepen ten gesteiden dage, ure en plaatse daarbij tegenwoordig te zijn eu, redenen van vrijstelling hebbende, voorat op Woensdag den 16 Februari 1881 ter secretarie der gemeente daar van opgaaf te doen, teneinde intijds de bewijzen en getuigschrilten tot vrijstelling wegens broederdienst of als eenigen wettigen zoon te kunnen aanvragen of opmaken. Goes, den 24 Januari 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. 0FFIC1EËLE MEDEDEEL!Wil! De Commissaris des Konings in onze provincie heeft bepaald, dat de LOTING VOO i DE NATIONALE MILITIE in dit jaar zal plaatshebben in de gemeenten en op de dagen en uren als hieronder zijn a tngewezen; GOES, Vrijdag 18 Februari des voorraiddigs te 9 uren, voor Goes, te 101/, uren, voor Borssele, Ellewou s- dijk.'s-Heerenhoek, Heinkenszuid,'s-Heer Arendskerke. GOES, Zaterdag 19 Februari des voormi-idags te 9 uren, voor Kloetinge, 's-Gravenpolder's-Heer A bts- kerke, Kattendijkc, Wollaartsd jk, Ovezand, Oudelande, Nisse, te ÏO1/? uren, voor Driewegen, Baarland, Hoede* kenskerke. K.APELLE, Maandag 2L Februari de* voormiddags te 9 uren, voor Kapelle, VemeLlinge, Yerseke, Krui ningen, te Huren, voor Krabbend jke, Schore, Waaide, RillandBath. THOLEN, Woensdag 23 Februari, des voormiddags te 9^/a uren, voor Tholèn Oud-Vosmeer, St. Philips- land, Sfcaveni9se. St. Anaaland, St. Maarteusdijk, Scher- penisee. Poortvliet CORTGENE, Vrijdag 25 Februari des voormiddsgs te 107, uren, voor Cortgene, Cat9, Colijnsplaat, te ll1/, uren Wissekerke. Aangezien de heer mr. S. A. Vening Meine^z zijn ontslag heeft genomen als lid van de Tweede Kamer zal in het hootdkiesdistrict Amsterdam de verkiezing v*n een lid dier Kamer plaatshebben Dinsdag 15 Fe bruari 1881, en herstemming zoo noodig Dinsdag 1 Maart 1881. GOES, 24 Januari 1881. Door burg. eu weth. te Goee i« de heer J. Stokmans tot klokkenist benoemd. Door de afdeeling Heinkenszand der Zeeutnche Maatschappij tot bevordering van Landbouw en F eeteelt ie tot voorzitter der feest- eo verlotingsoom missie, bij gelegenheid der alhier te houden tentoonstelling iu Juni a. s,, benoemd de heer Z. D. fan der Bilt La Motthe met recht ïjjne medeleden in die commis sie zelf te kiezen. Deze he.fi daartoe mtgeooodigd de heereo dr. Z. Th. Diehl, J, L. Pan der Pantsert, C. Risseeuw, L. M. fan Campen, P. C. N. Bkhholtz, J. J. Ramondt, I. D. Fransen Fan de Putte, allen te Goes, J. Vernet te 's-Heer Arendakerke en ff. J. Fan Dam te Kapalle, die allen deze benoeming hebben aangenomrn. Kloetinge. Namens mevrouw Patijis van Kloe- linge beeft er de vorige week eene uitdeeling plaats ge had aan de armen van 2ü moltonnen dekens en een stuk katoen. Onze lezers en de ingezetenen van Cats zeker niet het minst zullen zich verbaasd hebben, dat de watersnood-ooileote te Csts zoo enorm veel had opgebracht. In ons vorig u0. toch stond die vermeld met 7805 gulden ;:dit moest natuurlyk zgn ƒ78,05. Door het wjgvillen van het deoimaalteeken jk zgn terken

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1