1881 N°. 4. Zaterdag 8 Januari. 68ste Jaargang. f 457,48. Watersnood. voor industriëele inrichtingen. 9* uitgave dezer Courant geschiedt M aardas-, Wokssdao- en VrijdasavoitD' uitgezonderd op feestdagen. Watersnood. OFFICIEELE MEDEDEELDGEIV. GOES, 7 Januari 1881. KUNSTN1EUWS. Watersnoodberichten. Mededeelingen op verschillend gebied. GOESCHE Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nimmer» 5 et.' met bijblad 10 et. COURANT. De prijs van gewone odvertentiën is van 1—5 regels 50 cl., elke regel meer 10 ct. Bij directe opgaaf van driemua! plaatsing derzelfde adverlentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a /,l.berekend.. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Agenten voor het buitenland srjn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder by alle boekverkoopers en postdirecteuren. Nu heden de collecte langs de huizen heeft plaatsgehad, kan het zooals meermalen is gebeurd mogelijk wezen, dat sommigen door afwezigheid of om andere redenen verhinderd waren hun gift aan de collectanten te overhandigen. Om daaraan te gemoet te komenen ieder, die nog iets zou willen bijdragen, daartoe in de gelegenheid te stellen hebben wij aan ons bureau een bus ge plaatst. Van de ontvangen giften zullen wij melding maken en die daarna overhan digen aan den burgemeester onzer ge meente. 1ÖU- O BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door hun college definitive vergunning is verleend aan JACOBUS BALJÉ Jz. voor de inrichting van een Spuitwaterfa- briek in het perceel wijk A no. 110 in de Schoolstraat alhier, alsmede aan M. BARTELSE voor eene derge lijke fabriek in het perceel wij te C no. 89 in het Korte Vosstraatje, en van A. De WILDE Cz. voor eene Slach terij in het perceel wijk D no. 137 in de Stoofstraat alhier. Geschiedende daarvan aankondiging ingevolge art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (St.bl. no. 95.) Goes, den 31 December 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de door hen op heden gehouden collecte voor de hulpbehoevenden ten gevolge van den watersnood heeft opgebracht de som van Zij verzoeken diegenen, welke nog giften mochten willen atzonderen, die te willen bezorgen bij den Bur gemeester. Goes, den 7 Januari 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMEK. De Secretaris, HARTMAN. Benoemd: tot lid van het bestunr der waterkeering van den calamiteusen Willem-Annapolder J. Weststrate tot gezworen van het waterschap de Breede Watering bewesten Yerseke A. Lindenbergh. Evenals reeds sedert enkele jaren geschiedde, zal ook thans op 1 April aan de weduwen, deelgenooten van liet officiers-weduweofonds voor de landmacht, eene gratificatie worden nitgekeerd, ten bedrage van 25 per cent van haar pensioen. SCH EEP V A ARTBERICHTEN Hansweert. Gedurende de week, loopende van 26 December 1880 tot 1 Januari 1881, zijn alhier iu- en uitgeklaard 101 geladen schepen, te weten Ingeklaard: Zeilschepen41 Stoomschepen 10 BI Uitgeklaard: Zeilschepen40 Sioomiohepen. 10 50 Totaal 101 Order het aantal uitgeklaarde zeilschepen zijn be grepen 16 viseh- en mosselschuiten. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Volgens Zaltman't Jaarboekje voor kerk, school en zending voor 1831" zijn er in ons land 860 chr. Ger. gemeenten met 282 predikanten, waarvan o. a ds. C. SUketee te Nieuwdorp 40 diensijareu telt. Het aantal onderwijzers der Cbr. bijzondere scholen bedreigt 886. Aan de theol. school te Kampen zij a 66 literari sche en 4L theologische studenten. Beroepen te 'e-Heer Hendrikskiuderen ea W is- srkerke ds. II. Fermaas te Yerseke. Beroepen tot predikant bij de Waaltche ge meente te Arnhem ds. J. J. L. luti, Ie Middelburg. De spaarbank van liet Ned. O adirwyzersge- nootscbap zal over het afgeloopen boekjaar aan bare deelhebbers 4,728 percent rente uitkeeren. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Krabbendijke. Donderdag hid alhier door het kerkbestuur der Car. Ger. gemeente du aanbesteding plaats van het houwen van een nieuwe pastorie. Ingeschreven is door de heeren M. De Vos te K'oetinge, voor ƒ6650; F. Crucq te Goes, voor ƒ4960; J. v. d. S^nde te Krabben- dijke, voor ƒ4380; J. Lindenbergh te Weroeldmge, voor 4880C Van Boven te Krabbtndijke, voor 4300; J. Van Boven te Rilland-Batb, voor 4298; A. Deurloo en I. Visser te Krabhendijke voor f 4284; L. Van Verre te Kruiningen, voor ƒ4249 en P. Dron- kurs te Kapelle, voor ƒ4119. Aan laatstgenoemde is het werk gegund. LANDBOUW EN VEETEELT. Om hut knabbelen van hazen aan jonge hoo rnen eu struiken te voorkomen, get ft een landbouwer in een Duitsch blad een zeer eenvoudig middel san de hand. la het b-gin van den winter neemt hij een stuk spekzwoord en stfijkt dit met den vleesch- kaot een paar malen tegen den stam op eb neer. Dit is voldoeude om den geheelen winter door de hazen van de boomen af te houden. Verleden jaar had hy, als proefneming, een paar misvormde boompjes niet bestreken, en daarvan werd de schors deur de hazen geheel afgegeten. Men moet de boomeo echter een weinig hoog iuwryven, anders eUn de hazen, als de sneeuw hoog ligt, boven de bestreken plaatsen. Bij het planten van kool gebruikt hij ook stukken Ewoord en hangt ze aan paaltjes van 1 a 1» 2 nie ter hoogte, die hy in den grond zet. Een aldus omheind koolveld wordt door de hazen vermelen. Het tweede abonnements concert, Donderdag avond in het koffiehuis n De Prins van Oranje gegeven door het klein orkest van de stafuruziek van het 3e regiment infanterie, onder directie van den heer O. J. A. Stoeteer, bad drukker opkomst verdiend dan bet nu tebeurt viel. Wel was de keuze der stukken niet zoo geluk kig als de vorige maal, maar de uitvoering van bet geen ons geschonken werd was toch verdienstelijk. Phantasieën uit Faust en les Huguenots vonden als altijd warme toejuiching, die ook aan andere nommers niet ontbrak. Het speet ons, dat die niet tebeurt viel aau bet lied voor trombone van F. Daum, waarvan aan de uitvoering alle lof mag worden toegebracht. Bij al het gebrekkige, dat de localiteit van nDe Prins van Oranjeaankleeft, hebben de aanwezigen, meenen wjj, een genoege- lijken avond doorgebracht. Een betrekkelijk ge animeerd bal besloot het geheel. Toch gelooven wij, dat menig heer der schepping, daar aanwezig, zich tegenover het schoone geslacht verdienstelijk gemaakt zou hebben door niet of weinig te rooken. Een vriendelyk verzoek zou wellicht voldoende geweest zijn om zich op dat punt eenige opoifering te getroosten terwille van het genot van anderen. Bjj eene tooneelvoorstel- ling toch rookt men evenmin. Zulk eene beleefdheid zal dit verzekeren wij bjj eene volgende gelegenheid door vele dames op hoogen prjjs gesteld worden. Blykens de Woensdag uit '«-Hertogeubosch ont vangen berichten blyft hal water steeds vallen, en ie het gevaar voor doorbraken van dijken geweken. De buitengewone riviercorrespondentie langs den Boven Ryn de Waal en de Merwede is opgeheven. Het vervoer van levensmiddelen naar de overstroomde streken in het land van Heusden en Atlena gaat ge regeld voort. Verschillende leden der algemeene wa- tersnoodscommiesie zyn op de meest geteisterde plaatsen gestation neer d. Te St. Agatha is de toestand nog weinig verbeterd. Wel zjjn eenige wegen weder vry en de meeste we ningen boven water, doeh verder start ad-s diep onder. Door de ingevallen vorst is alles met een ijskorst overdekt. Honderden mudden aardappelen zijn in de kuilen bedorven, gedeeltelijk doordien er geen tijd was om ze te bergtn, gedeeltelijk ook door nalatigheid. De schade is natuurlijk nog niet te berekenen, doch zal zeker groot zijn. De bewoners der Kuyksche he.de, die te Kujjk ondergebracht waren, zijn meest weder naar hunne woningen vertrokken, die tebter in een zeer elleudigen toectand verkeeren. Van alle kanten is er reeds Veel aan geld en goed gezonden, doch zeer veel is er nog noodig. Ook uit Maastricht wordt gemeld dat de over stroomde landen veel lijden door de, vorst. Het water blijft echter vallende en de bewoners der overstroomde dorpen zyn grootendeels in hunne woningen terug gekeerd Hetzelfde is ook te Lith het geval. Te Drunen zijn door de doorh aak te Nieuw- kujjk uit de omliggende plaatsen 800 meuschen onder dak gebracht, terwijl ook ver over de J000 stuks vee er eene schuilplaats hebben gevonden. Alhoewel in de eerste dringende behoeften is voorzien, is de nood groot. Te Andel is door de werking der hulpgaten het binnenwater plus minus 10 csutimeter gevallen. Te Bibylouië ibroek zijn door den feilen golf slag veroorzaakt door den bevigen N. N. O. wind, reeds eenige huizen ingestortterwijl audere der mate ztjn beschadigd, dat bjj aanhouden van den wind hetzelfde lot hun weldra ouverniydelijk wachtende is. Uit 's-llertogenbrsch wordt van 6 Jan. gemeld: Door afleiding van den stroom is men er iu geslaagd de kerk te Nieuwkuijk nog te behouden voor ver schillende parlicu! er: gebouwen bestaat echter gevaar voor instorten, uithoofde de stroom zóo sterk is als in volle rivier. Hierdoor wordt het ook moeilijk de gemeente te hereiken alleen met ervaren schippers kan d: tocht ondernomen worden. Gisteren nog be stond grout gevaar voor eene kleine soiito fstoomboot, waarin rich renige ingenieurs bevonden; niet dan met ve-l moeite werden de opvarenden gered. Ooggetuigen verzekeren dat de schad die de in gezetenen aan huisiaad, aan verlies van oogst, maar vooral aau gebouwen, aan verzanding en verwoesting van landerijen hebben geleden, zóo groot is, dat aan herstel niet meer kan worden gedvcltt. De gemeente is vernield; welgestelde landbouwers eu neringdoenden zijn geheel geruïneerd en tot armoede gebracht. Hoe veel ellende herhaalde w,it»rrur»psn over Noord-Brahant ook hebben uitgesio-t, zótveel leed als Nieuwkuijk heeft nog nimmer eene gemeeuta gttioffen. Uit Maastricht wordt nog getiteld Voor en na worden de lijken opgevischt van de ongelukkigeu, die op 23 December jl. te Groot Lv- ne.ye otn het leven kwamen. Het eerst is Benei Bauquet gevouden, en het lijkje van een der kinderen van den ambtenaar B. B. Henry werd, aan zijne beenen geklemd, met hem opgehaald. Woensdag werd het ijjk der moeder te Itlereu, drie uren beoedeu de plek waar het ongeluk voorviel, op het droge gehaald. De felle stroom heeft wellicht de overigen i og veel verder met zich voortgesleept. Dinsdagmiddag en avond zijn te Utrecht nog 35 nieuwe vluchtelingen uit Noord-Brabant aange komen en in het militair logement opgenomen, meest vrouwen en kinderen; onder de laatsten beviuden zich vele kleine kinderen zonder de ouders. All-s gaat geregeld; de leden van de commissie zijn ecu gedeelte van den dag daar werkzaam; aan de meeste verpleegden zij" kleedingslukken uitgedeeld, daar zjj iu den nacht van de dijkbreuk, half- of ongekleed, hunne woning met hunne kinderen door het water wadende hebben moeten ontvluchten. Niettegenstaande al de ontberingen der laatste dagen, laat de gezondheids toestand niets te weusohen over. Dr. Weteling heeft op verzoek van burg. en weth. het geneeskundig toe zicht welwillend op zich genomeD. Voor voeding waarbjj het middagmaal door de beide epjjskokeryeu wordt geleverd, en voor ligging van de verpleegden, voor verwarming en verlicbtiog van lokalen en voor de reinheid, voor lonneuprivaten enz. wordt behoor!ijk zorg gedragen. Utt voorzorg is er een extiucteur geplaatst. l)e mannen zijn afgezonderd van de vrouwen gehuisvest ir. een groote benedenzaal, en de vrouwen en kinderen in de beide boekzalen daarboven. De verpleegden zyn zeer dankbaar voor de genoten ont vangst, en gedragen zich, zoowel ouden al» jongen, teer ordentelijk. (XI. D.) Niet op het Haagsehe kerkhof Eik en Duinen, waar zoo menig staatsman of ander hooggeplaatst persoon eene laatste rustplaat» vond, maar op den eenzamen tloodenakker van 't nederig tVilhelminadorp had hedenmorgen eene aandoenlijk lieve plechtigheid plaats. Wel gold het hier geeo staatsman of geleerde, maar de belangstelling was er zeker niet minder hartelijk omnn het slechts betrof een eenvoudig leerling van de Hoogere Burgerschool, die korte dagen geleden te Wilhelminadorp ongesteld geworden en daar gestorven was, en die nu door eenige zjjne mede leerlingen van de II. B. S grafwaarts werd gebracht. Bij de groeve werd door een der oudste leerlingen een eenvoudig maar hartelijk woord van herinnering aan den overledsn vriend en kameraad gesproken en een krans op da kist gelegd. Ook een drietal leeraren gaven door bunne tegenwoordigheid bij den lijkstoet een zeker door ieder gewaardeerd bewijs van belangstelling, terwjjl de pred.kant der gemeente met eene toespraak de plechtigheid besloot. Wissekerke. Donderdag heeft in bet t rand voor den Sophia-poldar naar de zijde van den Anne- Frizo-polder eene oever-afschuiving plaats gehad naar het schijnt nog al van belangrijke afmeting, zoodat de laagwaterrand op dat punt met eenige meters leogte den dijk is genaderd. - Wolfaartsdijk. De opbrengst van de colleote voor de Nteuwjaar8bedeeling is thans geweest 417,75 en alzoo aanmerkelijk hooger dan in vorige jaren. Te Rilland-Bath bracht die collecte f 600 op. Uit Yerseke meldt men aan de N. R. Ct. De drukke oesterverzending gaat onafgebroken voort. Bijna eiken dag worden meer dan dertig w igenvraehten naar het naaste station van den Staatsspoorweg ver voerd. En geen wondervele oesterpaunen toch gewone dakpannen leveren van 70 tot 80. ja som mige wel 100 stuks. De p'ijzen variëeren van ƒ65 tot f 70 het vat van 1000. Middelburg. Het was eene go-de gedachte van het bestuur van het Zeeumch Genootschap der Ketenschap pen om hier op drie achtereenvolgende Donderdagen (marktdag) eene tentoonstelling te houden van opgezette vogels; afleelrlingen uit Seh'egel's werk „De vogels in Nederland," bsne»ens nestjes met ei'j-s, alles ter verduidelijking van de bedoeling der wet van 25 Mei 1880 (Stbl. no. 89), ter b-sehermini van dieren die nuttig zijn «oor den landbouw en houtteelt. Donderdag was het de eerste teutoons'ellingsdag en bleek het, dat hat ni t aan belangstellenden, vooral onder de landbouwers, ontbrak. Tegen be taling van 5 cent tot dekking der kosteu werd het tentoongestelde door 200 persoucu bezichtigd. De twee volgende Dondetdagen zullen waarschijnlijk wel meerdere bezoekers lokken. 't Is te hopen, dat deze tentoonstelling tevens lal bijdragen om velen aan te sporen tot een bezoek aan het belangrijk, maar te weinig b-kend museum van bovengenoemd genoo'schap, waartoe ook de geëxpo seerde voorwerpen bebooren. Te Vlissingen werd Dinsdagavond omstreeks 10 uur een ongewoon luchtverschijnsel waargenomen. Van uit het noorden steeg een kolom licht om hoog tot aan het zenith, doch werd aldaar zeer onduidelijk en eindigde in een zuiver ronde schyf van circa 1 meter in doorsnede; deze schyf was in het mid len tamelijk helder, doch werd naar den rand onduidelijk. Aau den horizon bij en in den omtrek der lichtkolom bewoog zich een lichtgloed op en neder, die eer»t vrij sterk, doch later fliuwer werd. Te ongeveer lO'/j uur wa« het verschynsel verdwenen, doch de lichtgloed was nog lang zicht baar en breidde zich van het Noordwesten tot bet Noordoosten uit. De lucht was betrokken, anders ware bet verschijnsel veel duidelijker geweest. (N. R. Ct.) Aan den polder Nieuwe Neuz°n hebben Woens dag andermaal twee oeverafschuivingeu plaat» gehad, waarvan een aan de We»ter-Schelde en de ander aan den Brakman, ter gezamenlijke oppervlakte van om trent 2250 vierkante meter; beide afscbuiviugen doen echter vooralsnog geen gevaar voor de zeewetken duchten. Die zeewetken schynen nogal tegen een etootje te kunnen I In de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op iederen Woensdag van de maand Januari eene keuring plaatshebben van jongens van 13'/i16 jaar, die eene verbintenis in 's llijks zeedienst wet.- sohen anu te gaan. Naar de N. R. Ct. verneemt, is hy den Raad van Siate etn wetsontwerp ij overweging belreff-i de de gestichten voor krankziuutgeu en huune Verpleging.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1