GEMENGDE BERICHTEN. Laatste en telegraphische barioi te Ingezondea Staizkea. De Werklieden-vereeniging „Eigen hulp" en het door haar opgerichte ziekenfonds. haar te stichten nat mag afgemeten worden naar de lengte van haar naam, zal her niet weinig zijn. We wensohen der vereeuiging sucoea op haar lofwaardig streven. De heer A. Van Gastel heeft zyn ontslag ver- tocht als secretaris der Zierikzeeeche stoombootmaat schappij. De in October jl. te Zwolle opgerichte afdee- ling van Patrimonium, die reeds p. m. 150 leden telt, heeft zich per adres gewend tot Z. M. met verzoek om uitbreiding van het kiesrecht. In het Utrechtsch Dagblad stelt prof P. Ilarting voor door middel van een te zenden adres (opgenomen iu het D.) aan de Britsohe natie de onafhankelijkver- klaring van de Transvaal te verzoeken. Zy, die zich met dit adres kunnen vereenigen, zenden binnen acht dagen aan hem of aan het bureel van het Utr. Dbl. hunne duidelijk geschreven namen, ouder vermelding hunner qualiteit, opdat deze tjjdig onder het adres kunnen worden geplaatst. Naar ons gemeld wordt zal de „Permrnente Tentoonstelling" in het feestgebouw te Rotterdam voortgang hebben. Daar vele inzenders echter bezwaar hebben in den korten tijd van voorbereiding en bet tijdstip der opening eenigszins uitgesteld wenechen te zien, is die opening vastgesteld op den 19 Februari 1881. Goederen kunnen worden ingezonden van 26 Januari 1881, terwyl de inzenders van 14 Februari afgele genheid hebben hunne étalages op te stillen. Uit New-York wordt gemeld, dat de proef met een electriscbe straatverlichting, te Broadway genomen, uitstekend voldaan heeft. De verlichte afstand bedroeg een halve myl. Er waren 15 Brush-lampen, elk van 2000 kaarsen lichteterkte en 262 voet van elkaêr verwijderd, te taêin verbonden door 10000 voet draad en gevoed door een dyuamo-electrische machine van 100 paardekrachteu, terwijl voor de proef niet meer dan 14 p. k. werden gebruikt. Het licht brandde buitengewoon constaut 16 uren onafgebroken voort. Elke lamp is voorzien van dubbele koolspitsen, zoo geplaatst, dat als een stel is verteerd, het tweede automatisch de plaats inneemt, zonder dat het licht daardoor gestoord wordt. De proef zal eeu maand lang werden voortgezet. Een opgaaf van de kosten ontbreekt tot heden. De beer Edison heeft van het gemeentebestuur vergunning gekregen, om Dog in een tweede wjjk vau de stad zyn proeven voort te zetten. SUITENLANDSCH OVERZICHT. Ook Rusland heeft zich vereenigd met het plan om de quaestie Griekenland Turkije door een scheidsgerecht te doen uitmaken onder voor waarde, dat beide betrokken partijen in de uit spraak moeten berusten. Zoo'n conditie is zeker nog al noodigons duukt: als dit niet het geval is, kan men de geheele arbitrage-vertoooing wel laten rusten. Een andere voorwaarde, die het stelt, heeft meer raison-d'êtrezij is deze, dat nl. alle mogendheden het voorstel tot het houden van dit scheidsgerecht aannemen. Uit Kischeneff en Odessa komen berichten, dat Zaterdagavond ook daar een vrij hevige aard- ving is gevoeld, die een seconde duurde. Het blijkt thans meer en meer, dat de Trans- vaalsche boers het ernstig beginnen te meenen. Het telegram in ons vorig nommer gaf daar van bewijs. De nadere mededeelingen omtrent het gebeurde komen hierop neer. Terwijl een 250 man van het 94ste regiment op marscb waren van Leydenberg naar Pretoria, werden zij door eenige honderden bereden boeren aan gevallen en totaal verslagen. Honderd-en-twintig werden er gedood of gewond en dc rest werd krijgsgevangen gemaakt hoewel, naar het schijnt, niet allen, daar het ofïiciëele telegram verzekert dat het vaandel van het regiment gered werd. De trein der Engelschen bestoud uit 34 wagens, elke wagen met 16 ossen bespannen. Voorop marcheerde eene voorhoede van 70 man. Dc troep vormde dus eene lange linie, die op vele punten tegelijk kon aangetast worden. Tijd tot het vormen van een „lager", door middel vaa aaneenkoppeling der wagens, schijnt er niet geweest te zijn. Ér moet dus nog al ernstig gevochten zijD. Nu zal natuurlijk Engeland alle krachten in spannen om die nederlaag te wreken en de Boers zullen wel moeten bezwijken voor de overmacht en verder dan ooit verwijderd zijn van het oogen- blik, waarop Engeland zijn onrecht zal erkennen en hun de onafhankelijkheid weergeven. Toch verdienen zij hulde voor hun krachtig optreden. Volgens eene nadere mededeeliug in de Osser- vatore Romano heeft Z. H. de Paus de priesters en het volk van Ierland aangemaand om zich af te scheiden van de leiders der revolutie, hun herinnerende „dat de rechtmatigheid van het doel niet het gebruik wettigt van anarchiselie en gewetenlooze middelen." Dat zal zeker den Jezuïeten niet bijzonder bevallen Hedenmorgen vroeg bralt in onze gemeente, op de grens van Wilbelminadorp, brand uit op de hof stede, bewoond door Sloutjesdiji. Door byzondere omstandigheden kon het luiden der klok, het gewone sein ter hyeenroeping van brandweer en scbuttery, niet plaatshebben wat zeker velen onbekend liet met den plicht, die op hen ruette. Toch waren, daartoe opgeroepen do>r het blazen op een trompet, spoedig eenige brandweerman nen en schutters op de plaats van het ongeval. Ook de brandspuit van Wilbelminadorp was spoedig op de plaale aanwezig en bewees goede diensten. Etn schuur is geheel afgebrand met haar inhoud van hooi en graan. Het beesiiaal is gered. Allee moet tegen brandschade verzekerd wezen, de schuur in weder opbouw tegen 300U en zonder opbouw tegen 1000 j het graan echter zeer laag. De oorzaak is onbe kend. Bijna den gauschen dag heeft men nog moe ten spuileu. Het overlijden van de 1 öjarige vrouw van L. S., in de gemeente Zaaroslag, moet blykens genees- kuudig onderzoek niet het gevolg zijn geweeet van mishandeling, zoo meo zeide, haar, in een ouderlin gen twist, door hare schoonmoeder aangedaan. Te Rotterdam zijn Vrijdag vierlingendrie meis jes en een jongen, geboren. Allen zyn levend ter wereld gekomen, doch later gestorven. Dat er in die streken, waar het rivierwater builen de oevers is getreden en het land overstroomd, ont zaglijk veel ellende wordt geleden, laat zich gemak kelijk begrijpen, wanneer men de berichten leest, die nog eteeds io grooten getale worden gemeld. Dooh niet alleen het rivierwater is de oorzaak van zooveel ellende. Natuurlijk dragen de telkens en telkens weer- keerende regenvlagen er ook het hare toe by. Zoo meldt men in de N. R. Ct, uit Honteniese In deze en omliggende gemeenten heeft men ook veel van het water te lijden. By geen menschengebengen is de waters'and zoo hoog gtweesl. Zeer vele kelders staan onder water. Sommige gehouwen zijn niet dan door het water badende of over daartoe gemaakte bruggetjes te hereikeD, terwyl aldaar ook het water ia de huizen staat. De groote wegen liggen gelukkig alle zeer hoog, maar van die van de mindere klasse liggen er eenige onder water. Vele landerijen staan onder en aelykeu op sommige planteen wel zerën, zoodat veel wintergraan verloren is, terwyl ook door de enorme regens hooger gelegen landen veel leden. Te Tilburg hebben verschillende stoomfabrieken en wolwasscheryen niet kunnen werken. Ook twee ververijen waren wegrns den boogen waterstand tot stilstaan genoodzaakt, terwyl een, mede door het over tollige water, aanzienlijke schade aan zyn verfstoffen geleden heeft. Uit Heerewaarden meldt men: Van rondom is alles éen water, waarbceu zieb hier en daar een steenfa briek verhift en dat inde verte door een paar donkere lynen, de Noord-Brahantsche en de Tieierwaardsche dykrn, begrensd wordt. Het water heeft gedeeltelijk de kom der gemeente overstroomdhet kerkhof is totaal onder water; de school ie sedert Vrydag niet meer te bereiken eo eenige kleine woningen zyn zelfs door d« bewoners verlaten. Te Maastricht zakt het water volgens de laatste berichten langzaam maar bij voortduring. Dépêches uit Luik melden hetzelfde. Er is dus hoop dat het grootste leed achter den rug is. B halve het lijk eener d,tme van circa 30jarigen ouderdom te Murs, gehucht onder Eisloo, ziju Vrjjdag de lijken van drie mannen te Eisloo opgevischt, die zwaar eeu ond waren. Men kon aan moo d deuken, tenzij die lijk n van Luik waren aangedreven en met ele raderen of de schio f eener stoomboot in aanraking zijn geweest. De spoorwegdienst tusschen deze stad eu Hasselt en Aken, evena s de vaart op de zyktnalen, is hersteld. Te Megen zyn alle woningen buiten de kom der gemeente oudergeloopen. De Denneuburgsohe dam is doorgebioken. Opnieuw zyn soldaten gezonden naar den dijk van Reek, die zonder bijzondere omstandighe den behouden wordt, üe polder Vogelshoek by Gasset Btaat onder. De dijk van den zuidooster-spoorweg is bezweken. Er ia bijna geen land meer te zien. Eeu echtpaar te Haarlem hei ft Znerdag zyne zeventig-jarige echtvereenigiug gevierd. Hunne acht kinderen zyn allen nog iu leven de oudste is 68, de jongste 48 jaren oud. Op een ste-ndiukkery te Haarlem is een jongen met de liekeihand tusscheu de snijmachine gekomen, zoodat v er vingers en een gedeelte van de baud zyn afgesneden. Te Maastricht, waar men tegenwoordig zooveel last heeft vau het water, heeft Donderdagavond ook nog e-n vrij htvige brand gewoed, onlstasn op een zolder, waar zich vele brandbare stoifen bevond u. AaQ de pogingen du' brandweer is het te danken, dat de brand zich tot het aangetaste gedeelte bepaalde. Deu 20 dezer is van den NederlamlBchen 3mastsehoener Zuurdijk, kapit. Kwint, Woeusdag te Ter-Neuzen ter reede gearriveerd, met bestemming vau Dantzig naar Gent, een matroos over boord g— slag n en verd onken. Op de drukkerij van de Arnhemsche Ct. is 60 uit de z'ekenbus der werklieden gestolen. Voor de anti-revolutionaire studentenherberg te Amsterdam is weder ƒ2000 te Rotterdam ontvangen, fn het geheel is daarvoor thaos 3520 byeen. Dat het eten van mosselen soms vrij gevaarlijk kan zijn, bewijst het volgende Iu eeu gezin te Breda werden Donderdag gekookte mosselen gegeten. Op eeus gevoelde de vrouw des huizes eenige pijn aan de lippen, betgeen haar man toeschreef aan het ziltige nat. Kort daarop begon erenwel het hoofd op te zwellen, zoodat de inroeping van geneeskundige hulp onvermydelyk werd. Voor nog de dokter gekomen was, was de vrouw aan het braken gegaan, hetgeen, volgens verklaring van den geueesheer, haar gered had. De reiziaers in een spoortrein, welke Donder dag uit Den Haag naar Arnhem vertrok, zyn ter nauwernood aan een groot gevaar ontsnapt. Ia een der coupe's ontstond brand door het vlam vatten van het hout, waaraan het vuur uit de gloeiende buizen, die tot verwarming strekten, zich had mede gedeeld. De reizigers in die coupé en de daaraan grenzende, welke door de Dood-kreten opmerkzaam waren gemaakt, trachtten door roepenen wuiven aan de wivselwachters en den stationschef te Zevenbuizen van het gevaar kennis te geveD, maar deze dachten, dat zy vroolijke reizigers zagen en lachten of wuifden terug. Te Gouda, waar de trein stilstond, kon het vuur woiden gehluscht en de passagiers gered. Een landbouwer onder Diepenveen ontving een brandbrief, waarin ƒ1600 van hem geëischt werd. De som werd op de aangewezen plaats griegd, maar Zaterdagavond, toen zekere J. H. dat geld in bezit wilde nemen, werd hy gevat. Te Berkel en Rodenrys had Zaterdagmiddag by het naar huis ryden uit de kerk een landnouwer door het schichtig worden van zyn paard het ongeluk met paard, wagen en vier personen te water te raken, met bet treurig gevolg dat de moeder van den land bouwer eenige uren later aan de gevolgen is overleden. De passagiers, Vrijdagavond met den spoortrein van 7 u. 20 uit Zwolle te Hattem gekomen, waren aan het station uitgestapt, toen de sneltrein van Utrecht komende moest passeereu. De conduoteur waarschuwde die passagiers om niet over ae rails te gaan, maar eerst den sneltrein te laten voorbijryden. Een huzaar, in garnizoen te Zutfeu, heeft die waarschuwing of niet gehoord of zich daaraan niet gestoord althans men vond, nadat de sneltr in was gepasseerd, op eenige meters afstand van het station zija lijk. Volgens telegram uit New-York kon tusscheu 25 en 27 Dec. op de Britsche, Fransohe en Noord- sohe kusten zwaar stormweder verwacht worden uit het Oosten, opkritnpende tot N. W., vergezeld van sneeuw en regep. Benoorden 40o breedte kon in den Atlanlischen Oceaan stormweder worden ver wacht, Het bericht, in ons vorig nommer, van de Peterburgsche llerold omtrent een door de politie aan de spoorweglyn Lasowo-Sebastopol ontdekte myn wordt van otficiëele zijde onwaar genoemd. Den 21 dezer is de Zwitsersche post voor het eerst doir dec grooten St.-Gotbard-tunnel gegaan. De oude weg over den berg werd dien ochtend minder bruikbaar geacht, en daar het postbtsluur met de opzichters over deu tunnel de noodige maat regelen hadden genomen om in dat geval te kunnen beginnen met bet vervoer langs de nieuwe passage, kon dus nu daarvan gebruik worden gemaakt. Na dat de post met eene vertraging van ruim twaalf uren te Goschenen bij den tunnel was aangekomen, werd alles overgeladen op andere wagens, die ver volgens door een pneumalischen locomotief tot ODge- veer bet middeo van den tunnel werden voortgetrok ken. Vandaar werd bet vervoer door middel van paarden voortgezet. De geheele tocht duurde van half 3 tot half 7, zoodat men in vier uren Aïrolo had bereikt. 's-GRAVENHAGE, 2 7 Dec. Bij kon. besluit is Is. De Bruijne op verzoek eervol outslageu als voorzitter vau het bestuur der waterkeeriug van het calamiteuse waterschap De tienhonderd zwarten." LONDEN, 27 Dec. De Engelschen joegen de Boeren uit hunne stelling bij Potchefstroom. Van de Boeren sneuvelden er honderd volgeDS sommige bladeu is de neerlaag der Engelschen veroorzaakt door het ongewapend uit de mod der halen der transportwagens. KONSTANTINOPEL, 27 Dec. De Porte wenscht, om een scheidsgerecht te voorkomen, eeir soort naconfereutie in zake de Grieksche quaestie. Hof.dekenskerke, 20 Dec. 1880. Mijnheer de Redacteur Ten noorden van onze haven strekt een steenen dam in zee, in den winter bezet met een reeks van palen, waartusschen visohnetten worden opgehan gen. Die dam loopt bij hoogwater onder en bij laagwater droog, zoodat de visch, die bij hoogwater in de netten gedreven is, er later gemakkelijk kan worden uitgenomen, ofschoon er bij nacbt, in storm of felle vorst wel eenige wilskracht bij noodig is. De plaatsing der netten wordt door het dijksbe- stuur bij loting onder den arbeidenden stand aan gewezen en wanneer, zooals dit jaar 't geval is, er veel visch gevangen wordt, geeft dit een betrek kelijke welvaart in een tijd, waarin men anders, gelijk verleden jaar, armoede heeft. Wat de verloting betreft, bierin ligt wel iets onrechtvaardigs, want wie 't kortst bij den dijk ligt, heeft weinig of niets, terwijl de verderop liggenden bet leeuwenaandeel krijgen. Maar de deelhebbers in de verloting zouden vooraf de zaak in dier voege kannen regelen dat da algemeene opbrengst ge lijkelijk onder hen werd verdeeld, wat zij dus zeiven maar moeten weten. Doch eene andere zaak is het: des Zondags mag vanwege bet dijksbestuur geen visch uit de netten gehaald worden Wie er zich aan schuldig maakt, wordt van de deelneming 't volgend jaar onverbid delijk uitgesloten. Dat 't nu algemeen aanstoot zou geven, waaneer men de arbeiders op dien dag met hooge laarzen en manden door de straten zag stormen, ik zal de laatste zyn. dat te ontkennen. Maar ik ben ook de eerste, om het dijkbestuur in overweging te geven éen of twee vertrouwde per sonen aan te wijzen belast met het ophalen op Zondag van de visch, die dan tot den volgenden dag in de nabijzijnde bergplaats van dekmaterialen kon worden weggesloten, om onder de aandeelhou ders te worden verdeeld bij loting of op andere wijze. Esn der visschers vertelde my eens, dat er in vroeger jaren zooveel visch gevangen werd, dat men ze op de kade by hoopen liet verrotten. Het kwam hem voor, dat de Heere (let wel op de toonlooze e) sedert dien tijd den visschen eene andere richting had aangewezen. Maar thans vraag ik, terwyl de toestand meer blijkt te verbeteren, op myne beurtzon het den Heere zulk een aangenaam schouwspel zyn, dat de arbeiders, waarvan sommigen bjjna gebrek lijden, het op den djjk moeten aanzien, dat by laagwater de kraaien, en vermoeden, dat by hoogwater de zeehonden met bun loon gaan strijken, waarvoor ze bovendien nog 5,— moeten afstaan aan den fiscus X. Over deze zaak en myne bemoeiingen te haren aanzien is in verschillende dagbladen, niet alleen Zeeuwsche, maar ook in die van andere provinciën, veel geschreven. De vraag, wat ons gansche lieve vaderland met deze zaak en vooral met betgeen ik erin gedaan heb, te maken heeft, laat ik ter be antwoording over aan hem of hen, die gemeend hebben die artikelen te moeten schrijven. In tusschen, mij spijt het, dat het geschied is, doch dat niet om mijnen wil, maar om den wille van de zaak zelve. Ik ben al oud genoeg, om te weten, dat wie aan den weg timmert, veel bekijks en veel be- praats heeft en dat het niet wel mogelijk is, het iedereen naar den zin te maken. Reeds oud genoeg, om my weinig te laten gelegen liggen aan hetgeen de menseben, in dit geval inzenders van couran tenartikelen, van my zeggen. Maar dat dit ge schied is, doet mij leed, innig leed om den wille der goede zaak van de werklieden, die ik meen, dat door al dat geschrijf wordt geschaad. Men heeft namelijk goedgevonden te melden, dat ik de werk lieden zou gedrongen hebben, de hulp van anderen interoepen, terwijl zij zeiven liever dit niet zouden gedaan hebben. En wat is nu natuurlijker, dan dat men zegtwelnu, wanneer die werklieden geen hulp verlangen, dan zullen wy bun die ook niet opdringen. Meenen zij zicbzelven te kannen helpen, des te beter dan kunnen wij ons geld iu den zak bonden. Ware het nu niet, dat ik vreesde, dat er ten- volge van bovenvermeld geschrijf zoo zou gerede neerd worden waarlijk ik zou mij de moeite niet geven, om te beproeven, mijne Goesche medebur gers ten deze beter intelichten en tot andere ge dachten te brengen. Daartoe wil ik eenvoudig ver halen, wat er in deze zaak is geschied en door mjj gedaan. Een paar weken geleden bracht de Goesche Cou. rant mij het bericht, dat er een vergadering van werklieden zou gehouden worden, tot wier bijwo ning belangstellenden werden uitgenoodigd. Ik heb steeds belaag gesteld in bet lot van den werkman, en ging dus naar die vergadering, om van myne belangstelling te doen blijken en zoo noodig mijnen dienst aantebieden. Van al de aanwezigen kende ik slechts enkelen van aanzien. De voorzitter opende de vergadering met een toespraak, waarin hij uiteenzette, dat de werk man zich zeiven helpen kan en moest, terwyl hy bovendien mededeelde, dat er eene vereeniging van werklieden bestond tot onderlinge ondersteu ning in ziekte; dat deze uitbreiding noodig bad, om de gewenschte vruchten te dragen. Een verzoek van een der aanwezigen om te mogen weten, wat de statuten van die vereeniging waren, werd door mij ondersteund, en de voorzitter deed daarop voorlezing van het belangrijkste van een bestaand reglement, waarin o. a. ook voorkwam de bepaling, dat de vereeniging ook zou hebben buitengewone leden met eene jaarlijksche bijdrage. Al spoedig betuigden dien avond enkele aanwezi gen hunne ingenomenheid met de zaak en traden voorloopig toe. Aan het einde der vergadering ver klaarde ik, dat ik met genoegen bespeurd had, dat de werklieden verstandig genoeg waren geweest, om intezien, dat zij, aanvankelijk althans, den steun van anderen niet konden ontberen, en verzocht dus mij als buitengewoon lid te willen aannemen, betgeen met betuiging van dankbaarheid werd aan genomen. In de daarop volgende vergadering werd het reglement behandeld. Het artikel omtrent de bui tengewone leden werd geampliëerd met de bepaling, door mij voorgesteld, om de jaarlijksche bijdrage te bepalen op minstens 2,50, Dit zoo geampli- eerd artikel werd zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. De heer Van Swinileren, ook in de vorige vergadering tegenwoordig, werd aan het einde van deze 2de vergadering buitengewoon lid. In eene derde vergadering werd het regle ment verder besproken en vastgesteld. Na den afloop van die werkzaamheid, heb ik met het oog op de bepaling omtrent de buitenge wone leden, voorgesteld, om eene circulaire te laten uitgaan aan de meergegoeden, teneinde hen uittenoodigen, dat buitengewoon lidmaatschap te aanvaarden. Dat woord uitnoodigen is in den loop der debatten over die circulaire veranderd in in de gelegenheid stellen. Ja, er is over die circulaire gedebatteerd, lang en breed. Niet over den in houd, maar over de strekking. De heeren Van Swinderen en Frowein, later ook buitengewoon lid geworden, waren het vooral, die opponeerden tegen het uitzenden van een circulaire op grond, dat dit beneden den werkman was. Toch werd het voorstel aangenomen met 11 tegen 5 stemmzn. In de laatste vergadering, die van jl. Woensdag, waarin het door my geredigeerd reglement nog maals werd voorgelezen, opdat men zou kunnen beoordeelen of ik juist had opgeteekend, wat be sloten was, en een bestuur werd benoemd, viel de heer Van Swinderen nogmaals het besluit omtrent de uitzending der circulaire aan, maar wederom vruchteloos. De voorzitter, hoewel zelf niet voor de uitzending dier circulaire, wees met loffeljjke cordaatbeid een voorstel van genoemden heer, om de uitzending te verdagen of de circulaire te wjj- zigen, af, op grond, dat bet niet aanging, den eenen avond een besluit te nemen en dit een volgenden avond weder terug te trekken en zoo weinig was ook de vergadering gezind, om in dezen met den heer Van Swinderen medetegaan, dat hy zelf ver klaarde, zeer goed intezien, dat de meerderheid ook nn niet op zyn band zon zyn En ziedaar, wat er in zake de buitengewone leden en hunne jaarlyksche bijdrage is voorgeval len en door mij gedaan. Ik vraag het met volle vrijmoedigheid is dat, wat ik gedaan heb, drang Is het niet het verlangen der werklieden zeiven, dat in dezen heeft gezegevierd? Van den beginne aan bebben zy zeer juist ingezien, dat zjj bon doel

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2