1880. N°. 153. Zaterdag 25 December. 67s"' Jaargang. Wie zich tegen 1 januari 1881 op de Goesche Courant abonneert ontvangt de deze maand nog verschijnende nommers kos teloos. KERSTGEDACHTEN. OFFICIËLE i\IEDEi)EELI.\GEX. GOES, 24 December 1880. 96 GOESCIIK oe uitgave dezer Courant geschiedt Maasdag-, Woensdag- en VrtUDAGAVorrn* uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76, Aizonde.lijke nummers 5 ct.' met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiün worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 1—8 regels a /.l. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 201 Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN YOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau van NIJGH YAN DIÏMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. O leeft, gaat voort en deukt en hoopt, bemint elkaar, Geen enkle leeft alleen en de een be hoeft den der. Wie rijk is spaar den arme en de arme moog vergeven Die schatten heeft. Het lot kan leenen slechts, niet geven. Oi men als Rhamses of als Cyrus wordt geroemd 't Is beter aria te zijn en men u Jezus noemt Victor Hugo Le I'ape. Klokkentonea weerklinken alom. Door duizenden en duizenden monden worden opnieuw luide jubeltonen aangeheven ter eere van de heuglijke gebeurtenis, die deu grondslag legde voor eene eeuwige macht in onze maat schappij. .Blank als de zon zij 't recht, het goede alleen blijft goed, laat Victor Hugo zeggen door hem die zich plaatsvervanger heet van een der apostelen van den eeniggoboreneeu al hebben lang niet allen, die hem zeggen te vervangen dien regel gehuldigd, gestreefd naar het beginsel, dat in die woorden ligt opgesloten, heeft Hij toeh wel, wiens geboorte Kerstmis ons doet gedenken. Rust, liefde en gezelligheid dringen zich van zelf op bij ons Kerstfeest. Of gij als catholiek knielt voor de zinnebeel dige krib, waarin het kindeke ligt, óf dat gij als protestant luistert met aandacht naar het schoone verhaal van die drie wijzen uit het Oostenslechts een gevoel maakt zich van u meester, een gevoel van vereering voor Hem, dien zelfs de grootste atheïst zal huldigen en eeren als een groot man, als een wereldher vormer wijl begin en einde onafscheidelijk zijn. En men vraagt als van zelf eenige oogen- blikken rust tot nadenken. Ieder, die slechts even, zij het ook in nog zoo'n bescheiden kringiets wij doelen slechts op het kleine, dat gedaan wordt vol strekt niet uit minachting voor dat kleine maar in vergelijking van het groote, dat wereldher vormers verrichten doet ten nutte van het algemeen, hij moet van die oogenblikken zoe ken om achter- en voorwaarts te zien. Eeuwen zijn voorbijgegaan en sociale vraag- stukkeo, hoewel in anderen vorm maar in be ginsel dezelfde, doen zich ook nu voor. Als men bedenkt hoe ook nu nog hard te strijden valt tegen bekrompenheid, armoede, el lende, huichelachtige vroomheid, egoïstische schijn heiligheid, misdaad en slechtheid, dan ziet men reikhalzend voorwaarts om met een donkere toekomst, antwoord mij," te tragen wanneer de zuurdeesem van vóir achttien honderd jaren zoo gewerkt zal hebben, dat er niet zoovele donkere stippen meer zijn aan te wijzen Het bekeeringswerk gaat vlug in de wereld, wanneer bijzondere redenen willen meewerken het omkeeringswerk, wat maatschappelijke toe standen betreft, stuit op te veel bezwaren om met versnelden pas te gaan, en de vlugheid van bekeering is niet een der minste hinderpalen. Wie zelf niet genoeg kracht bezit voor zijne eigen overtuiging en daarmee speelt of Bpelen moet om den broode, hij is te beschuldigen of te beklagen, maar in ieder geval een struikel blok voor een flink streven naar oplossing van hetgeen onrecht is en slecht mag heeten. Hij wist van geen wijken, die het christendom stichtte, waar hij meende te doen en te moeten doen, wat recht en wat goed was. Als over de gansche aards de kerken vol- stroomen om u t eerbied Zijn geboorte te ge denken dan zou zelfkennis en eerlijkheid ge bieden, dat priesters en leeken zich bezighielden met de ernslige vraag, of zij in de goede richting meewerkten ter bereiking van het schoone ideaal: een waarachtig gelukkig, zelfstandig menschdom van eerlijke christenen. Maar Spinoza's lijk werd vóór ruim ander halve eeuw bespuwd en veracht, Spinoza's beeld werd onthuld onder sympathie van heinde en ver. Met andere woorden: er zijn ook gunstige teekenen, men behoeft niet te wanhopen. Als een schoon beginsel als dat, 'twelk aan het christendom ten grondslag ligt, na honder den van jaren nog zoo slecht wordt begrepen, misvormd en misbruikt, laat ons dan met er kentelijkheid toch elke overwinning, boe gering ook, gadeslaan. Hoeveel macht is reeds gebroken, aan boe- veel geestelijke en vorstelijke lyrannie is reeds een eind gemaakt 1 Er is nog veel armoede, er heerscht nog veel ellende, maar er wordt ook veel geleenigd. Er is, tegenover veel vrijheid van denken, nog veel dwingelandij en misplaatste heerschappij op dat gebied. Er is nog vervolging, zij in fijner vormen. En voor dat vele, dat nog moet worden ge daan, is kracht en moed noodig. Er is nog reden genoeg om den wensch van Fan Vloten, bij de onthulling van Spinozi's standbeeld uitgesproken, tot den onze te maken: «Zoo mogen dan ook, van heden aan, Joden en Kristenenhun weerzijdsehe stam- en ge- loofsveroordeelen en wanbegrippen afschuddende, zich, in Zijn geest en naar Zijne beginselen, tot meuschen, beschaafde en mondige menschen ver edelen, van hun redelijken aanleg en zedelijke roeping doordrongen en met de blijmoedigste werkkracht bezield 1" Die wensch past op liet Kerstfeest. De blijmoedigste werkkracht, waar putten wij die meer dan in den gszelligen liefjevollen familiekring, waarvan de waarde zich zoo bij uitstek doet gevoelen ia die donkere dagen Daarom heeft het Kerstfeest zoo dubbele waarde. Met andere hoogtijden in den christelijken kring vliegt inen weg, gaat men heen, thans vertoeft men het liefst, waar een tehuis is ge vonden. Als men, door allerlei strijd veron'rust, door dagelijksche beslommeringen, groote of kleine kibbelarijen, ernstige of geringe teleurstellingen moedeloos zou kuuuen worden, dau dient in dien kring weer kracht te worden gevonden voor nieuwen strijd, moed om niet terug te treden, waar men meent voor het goede te strij den. En men zal in dien kring kunnen leeren met liefde eiken strijd opnieuw te aanvaarden, denkende aan Hem, wiens leven een voortdu rende strijd vol liefde was. Dat het Kerstfeest helpt dat alles te waar- deeren, het gezellig, liefderijk samenzijn te zoe ken en er de kracht van te leeren gevoelen, is een zijner schoonste sieraden. Het is een feest der liefde 1 Vraagt het slechts aan allen, die zich be ijveren om op de eene of andere wijze vreugde te verspreiden of wél te doen. Hoevele lichten aan kerstboomen worden ont stoken, hoeveel juichende kinderstemmen zul len daarrond klinken En als de kleinen er dan omheen dansen, dan zouden wij de ontwerpers willen toeroepen: ,/Och, strooit in die kleine har ten zij het slechts éen sprankje van die on eindige liefde, niet voor hunne prgfoo/sgenootjes in miniatuur, maar jegens alle menschen. Als gij verzuimt dat te doen, als gij ze leert hun genegenheid af te meten naar den catechismus van uw kerk, spreekt ze dan ook maar niet van Hem die geboren werd want die had liefde voor alle kinderen zonder geloofsbelijdenis, en gij zoudt de kleinen even ongeschikte v olgelingen maken als gij zelf zijt. Eu wie weldoet in deze dagen zonder te vragen, of de beweldadigde wel goed gelooft doet een werk dat op Kerstfeest geheel en al past. Het beginsel is hier alles, omdat er aan het feest, dat de christelijke wereld op het punt staat te viereneén der schoonste beginselen ten grondslag ligt. Bij kon. besluit zijn, met ingang van 1 Jan., ter vervanging ran de op 31 Dec. e. k. aftredende en niet herkiesbare leden van den geneeskundigen raad voor Zeeland tot leden van dien raad benoemd: dr. H. Goe- man8 Jr., te Zierikzee; J. E. Callenlels, te Hulst; dr. J. J. Couvée, leeraar in de scheikunde a?in 's Rijks H. B. school te Middelburg; dr. J. P. Berdenis Van Berlekom, te Middelburg; dr. J M. Boom, te Tholen dr. J. Kosten De Bruyne, te Zierikzee; S. G. Nauta Vara der Grijp, apoth. te Zierikzee J. J. Van der Har9t Lz,, apolh. te Middelburg mr. A. P. Snouck Hurgronje, te Middelburg en tot plaatsverv. leden.- dr. S. Dob belaar De Wind, te Middelburg,- dr. N. J. F. Verschoor, te (ioes; dr. J. O. De Man, te Middelburg; dr. Q. J. M. Janssen, te Wissekerke, A. Walraven, heel en vroed- meesler te Nieuw en St. Joosland P. M. De Ligny, apoth. te Middelburg; W. P. V. Hennequin, apoth. te Sluis G. A. De Looze, apoth. te Zierikzee; J. B. Van Kalmtliout Pzapoth. te Goes en mr. W. A. Van Hoek, te Middelburg. De adjunct ijker Giltay wordt op 1 Januari l8St van het kantoor Amsterdam naar het ijk kantoor Rot terdam overgeplaatst. O.-Indie. Goedgekeurd dat door den rapat te Fort de Koek is benoemd tot buit. subst.-giiffier buiten bezwaar van den lande bij die rechtb. J. O. Van den Brink, 3e comm. op het res -kantoor aldaar. I:i de Woensdagavond gehouden verga dering van de werkliedeuvereeniging Eigen Hulp" bleek ons uit de voorgelezen notulen der vorige vergadering, dat het besluit om een circulaire rond te zendenteneinde de ge legenheid te geven om buitengewoon lid te worden, genomen is met 11 tegen 5 stemmen. In dezelfde vergadering zijn tot bestuursleden, die de verschillende functiën onderling zullen bepalen, gekozen P. W. S'ortenbeeker, L. Sam- pon, IF. De KeijzerMf Van Houten, C. Rijn, F. J. Freaks en B. C. Gesquierri. Er zal ten strooibiljet onder de werklieden in Goes worden verspreid om ze tot toetreden aantesporen. Da inhoud daarvan, opgemaakt door den heer A. IF. Van Campen, werd goed gekeurd. 's-ISeer llciidriksUinilereii. Tot lid van het burgerlijk armbestuur alhier, ter ver vanging van den heer A. A. Hannewijk, die zijn ontslag had genomen, is benoemd de heer L. Snoodijk. 's-GravenpoIder. Herbenoemd als lid van het Burgerlijk armbestuur alhier de heer Butijn. IVissc. Herbenoemd tot lid van het bur gerlijk armbestuur alhier, in de raadsvergade- dering van 22 Dec., de heer Jan Kloosterman. 8CHEEPVAARTBERICHTEN. Hansweert. Gedurende di week, loopende van 12 tot 18 December 18S0, zijn alhier in- en uitge klaard 140 geladeu schepen, te weten Ingeklaard: Zeilschepen86 Stoomschepen 8 44 Uitgeklaard: Zeilschepen87 Stoomschepen. 9 Totaal 140 Ouder het aantal uitgeklaarde zeilschepen tjjn be grepen 22 viseh- en mosselschuiten. Het in ons vorig nommer genoemde sohip John Clark, dat in zinkenden staat ia verlaten, voert niet de Amerikaansche, doch de Nederlandscha vlag. Hoe wel vroeger in Amerika lhu'8 behoorende, is het thans het eig.ndom van eene Scbiedamsche ree Jet ij en wordt j,-t gevoerd dcor lapit.iu Jam e*. Geljjk destijds is bericht zie dit blad van 27 November 11. -— werd in November ds Bel gische otter Le jeune Francais door een lichter aan gevaren en ronk dientengevolge voor de haven van de Klundotl. De schipper J. Helling» moest bij die ramp een zijner kinderen rien verdrinken. Ie jeune Francois was verzekerd bij de maatschappij de IJssel en aan Helling» werd derer dagen de verzekerde som uitbetaald. Daarop kocht hjj voor twaalf duizend gulden de groote rhjjnaak de Goede Hoop, om daar mede vol nieuwen mo d zijne broodwinning weder voort te zett u, doch h-lauebij den aanving van de ctrsle reis dr beste moest hij rijn schip weder verspelen, ais rijnJe deze Goede Hoop hetzelfde sohip, dat II. Zondagmorgen, zooals in ous vorig nomrasr werd ge meld, te Antwerpen door de stoomboot Carlotta in den grond is geloopen. Eu daar blijkens beëedigde ver klaring de Goeie Hoop tijdens deze a.nraricg geene lichten toonde, heeft schipper Hellings geen aanspraak op schadevergoeding. STATEN-G KNERAAL. TWEEDE KAMER. In de avondzitting van Woensdag zjjn bij de Toortzetting der behandeling van het hoofdstuk waterstaat aangenomen amendementen om te schrap pen traktementsverhoogingen voor ambtenaren van bet Departement en van leden der Commissie vau toezicht op.de spoorwegdiensten. Verworpen werden amendementen om te schrap pen verboogingen van traktementen voor ingenieurs van den Waterstaat en een krediet voor werken door de Pollen. Omtrent den Kotterdamschen Waterweg ver klaarde de Minister in het begin der maand de gevraagde inlichtingen van de Staatscommissie ont vangen te hebben en te hopen met den meesten spoed de zaak tot eene gewenschte oplossing te brengen. In de zitting van Donderdag was de spoorweg- begrooting aan de orde. De Minister verklaarde dat, nu de voorbereidende arbeid voor de nieuwe spoorwegen was afgeloopen, er alle reden bestond om het aangevraagde bedrag te kunnen verwerken. Een amendement tot vermindering met 15,000 voor uitbreiding personeel werd verworpen. Evenzoo is verworpen een amendement van den beer Froger, met 44 tegen 30 stemman, om 21 ton te schrappen voor den aanvang van den bouw van het centraalstation in het open bavenfront te Amsterdam, op grond van de onzekerheid omtrent den bodem. Aan den heer Idserda stelde de Minister den spoedigen aanvang met de lijn Stavoren—Leeu warden en de haven van Stavoren in het vooruitzicht. De spoorwegbegrooting is, na verwerping van amendementen om den aanleg van verschillende nieuwe lijnen uit testellen, onveranderd aangenomen. Daarna is de behandeling van hoofdstuk water staat voortgezet, dat ten slotte met 65 tegen 3 stemmen is aangenomen. Ook hoofdstuk koloniën met de begrootiagen van Suriname en Curasao is in eene avondzitting aan genomen. Tevens is een ontwerp aangenomen bevattende eene suppletoire begrooting voor den aanleg van spoorwegen over 1880. Met algemeene stemmen werd ten slotte ook de wet op de middelen aangenomen. De Kamer is daarna op reces gescheiden. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Doopsgezinde kerk te Goes. Godsdienstoefening op Zondag 26 December a. s., des morgens te 10 uren. Prediker dr. K. R. Pekelharing, van Mid delburg. Borssele. Alhier is lot predikaat beroepen ds. II. Fan Selms, pred. te Nisse. VGravenpolder. Door slemgerecbligdcn dezer Hervormde gemeente zjjn herbenoemd de h-eren J. De Graag als ouderling en IF. Bierenals diaken. Het klassikaal b stuur van Middelburg heeft, bjj vonnis van 6 en 7 December 1880, op de predi kanten F. P. J. Sbnacher Zijnen en E J. IF. Koch toegepast het eerste tuchtmiddel uit art. 4, regl. Opz. en Tucht, rjjnde eene berispin g, en zulks wegens: „door ergelijke en geruchtmakende handelingen [n zake de aanneming en bevestiging hunner leerlingen tot lidmaten] zich te hebben schuldig gemaakt aan verstoring van orde en rust, en van verzuim, zoowel als van vergrijp in de uitoefening van kerkelijke be trekkingen."

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1