KUNSTNIEUWS. SUiTENLANDSCH OVERZICHT. Burgerlijke Stand Goes Vertrek der brievenmail naar Oosl-indie. oogenblikken in een vloeistof, welke bereid wordt door de volgende stoffen op een waterbad te verwarmen onder voortdurend omroeren1 liter ljjnolie, 1 liter bruine vernis, 1 Va liter terpentijn en 45 gram kamfer. Geroeste stalen voorwerpen moet men eenigen tijd in petroleum leggen en daarna met kurk afwrijven. Men wachte zich voor bet inademen van den damp, die bjj het afstrijken van Zweedsche lucifers wordt gevormd, wjjl daarin een betrekkelijk groote hoeveelheid arsenic aanwezig is. Om in 't voorjaar het uilloopm der aard.ppeleu te voorkomen, moet men ze met zwavetigzuur door trekken. Daartoe brengt mcu niet te groote hoopen bjj elkaar in een tonwaarin zwavelrepeu verbrand wordenna welke verbranding de zwaveldamp de aardappelen beeft doortrokkentengevolge waarvan ze voor geruimen tijd van kitmkracht beroofd zjjn. Door deze proefhoudende methode kan elke huishou ding gezonde, goed smakende aardappelen tot den nieuwen oogst bewaren. Menigeen zou gaarne dagelijks melk gebruiken, indien de maag te maar verdragen kou. Volgens een Engelschman zullen zelfs zwakke magen en personen, die aan dispepsie, dyssenterie enz. lijden, zonder on aangename uitwerkingen melk verdragen, waarbij Per bierglas 4 eetlepels kalkwater gevoegd zjjn. Het sierlijke monument, bestemd om opgericht te worden op het graf van wijlen den luit. I. z. L. R. Kooleman» Bejnen, is Vrjjdag te Nieuwediep op 's rjjks marinewerf aangebracht, en zal door het stoomschip der marine Koningin Emma der Nederlanden naar Macassar worden overgebracht. Voor het eerst is in ons land ala translaleur in de Nederiandsche, Fransche, Engelsche, Duitacbe, Spaan- sche, Italiaaosche en Hebreeuweche talen bjj de arrondiseements-rechtbanken en wel bjj die te A nster- dam eene dame beëedigd en toegelaten. De derde voorstelling van het gunstig bekende Rotterdamsche gezelschap had Zaterdagavond plaats. Ze was het meest bezocht en geen wonder! We werden in de gelegenheid gesteld kennis te maken met mejuffrouw Jeanne De Groot, de zuster van Josephine,die den 9 Januari 11. de titelrol in Deborah vervulde eu ons toen in verrukking bracht door haar aangrijpend en oorspronkelijk spel. Wij schre ven toen: nHaar optreden hier zal ons onverge telijk zijnzij verschafte ons oogenblikken van waar en grootsch kunstgenot." Ditzelfde kunnen wij van hare zuster niet zeggen. Treffend is de gelijkenis der beide zustersvorm van gezicht eu gestalte komen sprekend overeen; in wijze van acteeren en in uitspraak doen zij niet voor elkan der onderze hebben beiden dezelfde manualen, dezelfde gebaren maar Deborah dwong onze be wondering af, Louise Miller deed dit niet Voor een deel schrijven wij dit toe aan de rollen voor een ander deel aan de omstandigheden, waaronder zij hier optradenten derde aan de bekwaamhe den der beide zusters. Voor debut koos Josephine Deborah; Jeanne: Kabaaien liefde. Deborah schijnt alleen geschreven voor Deborah; de ver volgde en beklagenswaardige jodin is de hoofd rol in het stukvolstrekt is dit niet het geval met de dochter van den muzikant. Beide stuk ken spelen in denzelfden tijd, in 1780. Het eene is eene episode uit de jodenvervolging in Stiermarken, het andere uit de hofkuiperjj iu een klein Dnitsch staatje. Bij het eene is de intrige de liefde van een katholiek tot eene jodin, bij het andere die van een holjonker tot eene arme muzikantsdochter. De liefde zoowel van 't eene als van 't andere paar wordt geweld aangedaan en gesmoord; door derden worden de beminden aan 't wankelen gebracht en van elkander verwijderd. Op het slot van Deborah is toepasselijk einde goed, alles goed de laatste scène daarentegen van Schiller's drama is vreeselijk. En dit. kon,den auteur en den tijd, waarin hij Kabaal en liefde schreef in aanrnei king genomen, niet wel anders. Schiller was toen 24 jaren, in de volle kracht van zjjn leven duszijn brein gevuld met grootsche, maar ietwat wilde ideesvriend van een treffend en echt dramatisch slot, zooals men zulks in 't laatst der vorige eouw verlangde. Moserthal heeft waar schijnlijk Deborah op rijperen leeftjjd geschreven 't is in ieder geval een stuk van een auteur uit onzen tijd, al behandelt het eene geschiedenis uit de vorige eeuw. Dit wat betreft de stukken. Thans over de omstandigheden, waaronder de dames De Groot hier optraden. Josephine kwam als gast; zjj speelde op verzoek van en met de rederijkers kamer Aurora de kunstenares onder eenige dilet tanten. Jeanne trad hier op met bekwame acteurs en actrices, die reeds jarenlang hunne sporen op de planken hebben verdiend, wier namen een goe den klank hebben bij het tooneellievend publiek. Josephine was bij Deborah natuurlijk verreweg de meerdere onder de minderenJeanne bij Kabaal en liefde natuurlijk de mindere onder de meerde ren. Hoe voortreffelijk zij soms ook speelde, zoo kan men niet verwachten dat zij op éene lijn ge steld kan worden met mejuffrouw Beersmans of met de heeren Haspels en Le Gras. Haar spel leek ons nog wat gedwongen, nog wat erg kunst matig. Over hare mimiek zijn wij het minst tevre den zjj bracht wel wat onnatuurlijke plooien en trekken in haar gelaat, die bij sommige passages moeieljjk den gewenschten indruk konden teweeg brengen. We herinnerden ons dezelfde trekken doch niet zoo sterk van Josephine. Ook bij Jeanne misten wij vaak datgene in hare stem, wat wij zoo gaarne erin zouden hooien hare uitspraak was niet altijd even zuiver, doch die vlekjes in baar overigens goed spel, zullen zeker met den tijd ver dwijnen zjj heeft nu het beste voorbeeld aan me juffrouw Beersmansnaar wier beeld zjj zich zeker vormen zal. l'e overige artisten voldeden zeer, vooral de president Von Walterde hof maarschalk Von Kalb, Wurm, wiens rolvastheid iets te wenschen overliet, Miller en last not least lady Milford, die de indrukwekkendste tooneelen uit het geheele stuk had. Onvergetelijk zal voor ons het tafereel zijn, waarin lady Milford, in haar prachtig toilet, de arme Louise Miller aanhoort. Deze was de treffendste passage, waarin ook mej. De Gioot het meest tot haar recht kwam. Het afscheid van lady Milford en hare dienstboden liet ons kouddit was niet de schuld vau mej. Beersmans, maar wel die van den schrijver ne touchez pas aux classiquesen van hare om geving. Treffend is het, als Maria Stuart vóór zjj het schavot beklimt van hare getrouwen af scheid neemt, maar in dit stuk kon die scèue best gemist worden. De heer Chrispijn, die de hoofdrol vervulde, had zeer goede oogenblikken o. a. toen by met verontwaardiging de voorslagen van zijn vader afwees, toen hij Kalb de les las, of toen hij voor Louise in de bres sprong. In verliefde scenes, of liever .in zijn optreden tegenover de damesvonden wij hem niet hartstochtelijk genoeg en vaak wat stijf. In het laatste bedrijf boeide hy zijne grime was meesterlijk, zyn waan zin ijzingwekkend, zyn sterven passend. Vrouw Miller was wat vroolyk gestemd, waartoe het stuk geeu aanleiding gafmevrouw Chrispijn was in hare kleine rol van kamenier niet op haar plaats; haar kostuum was lang niet in orde. De heer A. Van Zuylen, de kamerdienaar van den vorst, wist den juisten toon by zyn treurig verhaal aan te slaan. Aan 't einde van het stuk werd door een der leden van het comité aan mej. De Groot hartelijk dank gezegd voor haar optreden alhier en haar een prach tig bouquet aangeboden. De derde en laatste geconditionneerde voorstelling der heeren Le Gras, Van Zuylen en Haspels is hiermede besproken. Zij zyn hunne verplichtingen tegenover het comité t. h. r. e. b. v. g. v. o. k. en tegenover het publiek op de netste wijze nageko men. Zy hebben de nieuwste stukkeu van bun repertoire in dit seizoen hier ten tooneele gebracht. De zaal was prachtig bezet zy kon niet vol ler doch de taak van het comité is hier mede afgeloopen. A bon entendeur demit mot suffit. Hot is ons eene behoefte aan 't slot van dit ver slag het comité onzen dank te brengen voor 't geen het geregeld en bevorderd heeft. Zyn taak is ge ëindigd wy vernamen dit slechts ongaarne, maar wy moeten ons neen, wy moeten ons er niet by nederleggen. Wy moeten ons by het comité aansluiten, het steunen en het verzoeken het ini tiatief te nemen tot de oprichting van een garan tiefonds, teneinde gezamenlijk de onvermijdelijke on kosten te dekken, die verbonden zyn aan eene voor stelling van een goed gezelschap in ons klein stailje. J. O. S- De Framche seni.at heeft weinig genoegen van hare oppositie tegen de kaoier in zr.ke de begroo ting voor eeredieust. Hjj badzoorls ui-n weet de pon n voor kerken en geestelijke do leioden aanmerkelijk verhoogd. De kamer heeft nu die vej^ hoogingei: geschrapt, de befooling in baar oo;- sproukelyke geda ute hersteld en aldus aan den senaat teruggezonden. Deze zal nu wel moeten begijnen met toegeven. De senaat Beeft eerder zei TOO.'- en drie tegenstan ders benoemd tot leden der commissie van onderzoek voor liet ontwerp lot uitvoering van kasteloos iager onderwys. De n tuwe staats-sjcretaris van den II. Stoel Jaco- bini Vrydag iu een ten Vaticaan g houden con- sisio ie als zoodanig officieel benoemd beeft ken nis gegeven van zijne benoeming ui een cir ul.ue, die een kalmen en verzoenenden geest ademt. Aan de nuncii en de overige pauselijke agenten wordt daarin de grootste gematigdheid aanbevolen, opdat niet de bestaande moeicljjkhedtn nog worden vermeerderd. De miuister van Ierland Eortler is naar Dublin vertrokken, o n den toestand te onderzoeken. Er is door de miuisters besloten niets te doen zonder het parlement, zich nog altjjd vleiende met de verwach ting dat de toestand nog wel verbeteren zai tóor dit bijeenkomt. De verschillende rechtbanken in Ierland toonen door hun uitspraken meer aan de zijde der beschul digden te wezen dan te waken voor het herstel der ord De jury's spreken persoaeu vrij, onder toe juiching van bet publiek, wier schuld voor eeu audeie viersc-.aar als bepaald bewez n beschouwd zou zijn. Men spreekt ervan dat de Griektche q laestie aan eeu Europeesch scheidsgerecht zal onderworpen worden. De quaeslie Montenegio Turkije is w_er eeu nota ryker geworden. De Porte heeft n. 1. aan de ambassadeurs eeue nota gezonden, waarin zij bare adbaesie becbt aan het voorstel in hunne nota van 15 Dec. betrekkelijk de bepaling der greus tusschen Turkije eu Montenegro, vau de monding der Biana tot Scutari, loopende door het meer Saz. GEMENGDE BERICHTEN. Kloeïinge. Het voormalige ambachtsheereuhuie is ouder de doodende hand des sloopers. Zaterdag is er reeds een deel van de aforaak verkocht. De naakte muren en hooge balken staan nog gedeeltelijk. Nog zien ze met zekeren trots op hunne lagere buren nedermorgeu wellicht niet meer. Weinige dagen uog en het voor een plattelandsgemeente trotsche gebouw zal tegen den grond liggen. Dit zal op die plaats aan ons doip een geheel ander aanzien geven. Met het oog op de kunst gaat tr echter niet veel mee verloren. De stuurman van den Eugelscben schooner John Henry Fate», te Zierikzee aan de kade in lossing liegend", had Vrjjdagavood bet ongeluk bij het aan boo d gaan tusschen het schip en de kade in het water te vall n. Ofschoon nog levend er uitgehaald, ia hy dee nachts overleden. De drie Buikerfab.-ieken te Bergeu-op-Zoom heb ben dit jaar een buitengewoon groote boeveelheid beetwortelen te verwerken. De qualiteit der wortelen laat evenwel te wenschen over, doordien het auiker- gehalte gering ie. De pry» der beetwortelen bedroeg gemiddeld ƒ626 per H. A. Te 'e-Hertogenbosch is een vrouw gearreeleerd, verdacht van den diefstal, die dezer dugen werd ge pleegd in het hotel van den Commissaris dee Kouiugs aldaar. Het is een waschvrouw, die wekelijks toegang tot de wouing had. Van het gestolene hei ft zijden gouden keltiug in de bank vau leeniug gebracht en de overige voorwerpen uit vrees voor ontdekking iu het water geworpeu, die met uitzondering van het gouden boiloge thans zijn opgeviechl. Volgeus den proviucialeu almanak van L'tnhurg bedraagt thans hel uautal kloosters lu die provincie 67. Eni Haagscbo correspondent van hel Balei» van Juttilie bericht, dat WM. De Jough sedert eenige dagen zyu bekentenis grooteudeels herro pen heeft, en thaus weder volhoudt dat by wel den brand brief heeft geschreven, maar den moord niet heeft bedreveu. Verder weigert bij zich over de zaak uit le laten, zelfs tegenover zyu verdediger, en bij belooft op de terechtzitting, Donderdag 23 D-c., alles wel heboorljjk le zullen zeggen. Een 17jarige korporaal te Nijmegen, van fat soenlijke familie, had liefde opgevat voor een meisje in eeu slecht befaamd huis. Begrypeude, dat het nimmer tct een huwelyk kon komen, kwamen beiden tot het Wanhopig besluit een eind aan het leveu te maken. Des avonds legen 10 uur begaf de ongelukkige jon geling zich naar zyn geliefde, nadat hij een revolver met ze8 pat.oaeu had gekocht eu verder den avoud bj eeu der lei.en zijner familie in schijnbaar opge ruimde stemming doorgebracht h.d. Nadat zy over legd baddeu, hoe de daad te vernchleu, schrevtnzjj een door beideu ouderteekeudcu brief, waarin zy re kenschap gaven van de beweegrtdeneu hunner daad. Nu schoot de korporaal bet meisje door het bart, zoodat zy terstond een Ijjk was. Hij zelf trachtte driemalen achiereen zich zelf door eeu revolverschot te dooden, doch geen der woudeu was terstond doj- deijjk. Een der bewoonsters vau het huis, door eeu ougewoou geraas gewekt, kwam toesnellen eu vond het meisje dood in de armen van den zwaar gewon den knaap. Er beslaat geen hoop op behoud van zyn leven. Te Uffelte (Drente) heeft dezer dagen een land bouwer eenige Spaansche muulslukken op.cdolveu uit den tyd van Filipt IV. Ze zyn zoo groot als een ryksdaalder. Te Lobith is Zaterdagochtend een bootje, waarin twee ech pperskm-cbts za'en, omgeslagen. Een hunner ie verdiouken; de andere Inetl, door zich auu de kettingen van een der bruggeecbepeu vast te houden, zich gered. T ugevolge vau den tellen stroom bleven alle pogingen om eerstgenoemde te redden vruchteloos. Zaterdagavond heeft eeu der leerlingen van de Rijk» Iloogere Burgerschool te Utrecht, zekere F. S., met eeu revolver een schot in dat gebouw wiiien lossen ter et-re van ziju vriend eu medeleerling S-, die tol voorzitter ran een hunner clubs herkozen was. Het schol trof S. bij ongeluk in de borst. De te hulp geroepen geneeskundigen konden niet anders tlau deu dood couatateereu. [A' .R. Ct.] Volgens bericht uit Ruhrorl is door het zachte wtêr de uavraag van kolen flauw, eu er dus voor- loopig weinig uitzicht dat de lage prjjz n door deu winter wat trekken. Scheepsvracblen: Rotterdam ƒ2,40, Amsterdam 3,60 per kar. Te Btrkenfeld waren den 13 December 1830 drie kiuderen vau eeu ingezeteue aldaar getrouwd; laalstledeu Maandag hadd< n de drie echtparen het genoegen, iu het ouderiyke huis hun gouden brui loft te vieren. Laassite en teleyraphische beriohter. Miuüelbuhg, 20 Dec Aan het gebouw van het gewestelijk bestuur alhier is heden aanbesteed het herstellen of vernieuwen van eenige pro vinciale waterstaatswerken en wegen in Zeeland, met htm onderhoud gedurende drie jaren, in 17 perceelen. Perceel 1—3, samen begroot op ƒ6772, aanne mer de heer A, Van Papering, teBruinisse, voor J 6500. Perceel 4 8, sainen begroot op 6553, aan nemer de heer C. De Wilde, te Kattendijke, voor ƒ6200. Perceel 912, samen begrootop ƒ12,103, aan nemer de heer P. Monjé, te Breskens, voor 10,350. Perceel 13 15, samen begroot op 17,273, aan nemer de heer C. Van der Hooft, te Ter Neuzen, voor 15,000. Perceel 16 en 17, samen begroot op 1499, aannemer de heer P. Van den Berge, te Colijns- plaat, voor 1650. 's-GRAVENHAGE, 20 Dec. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting is het algemeen debat over hoofdstuk oorlog aangevangen. De heeren Wijbinga en Liettinck bestreden het bud get, heiden wegens het hooge eindcijfer zonder zekerheid dat de verdedigbaarheid verhoogd worden zal. De laatste critiseerde de plannen van den Minister als niet duideljjk, en verlangde de verlen ging van den militietyd door grondwetsherziening. Ook de heer Seret kon zich niet met de plannen van den Minister tot organisatie der levende strijd krachten vereenigen, hy stond den persoonlijken dienstplicht voor en drong aan op verhooging van het zedelyk gehalte van het leger. De heeren Van der Schrieck en Van Dedem verdedigden de plannen van den Minister, ofschoon zy enkele be denkingen maakten, speciaal wat de inrichting der schuttery betreft. De heer Lenting verlangde stabiliteit en zeker heid omtrent de verdedigbaarheid door wettelijke legerorganisatie met de begrooting kan spreker niet medegaan, daar ze op de toekomst prejudiciëert. Hy drong aan op wegneming van het kazernee- ringplan nit de begrooting en op indiening van militie- en schutterywetten. De heer Firuly deelde dit gevoelen en bestreed de plannen van den Mi nister tot vergrooting van bet veldleger. Legeror ganisatie by de wet is noodig, doch onmogelijk zonder voorafgaande regeling van militie en schuttery. Hjj bleef zijn financiëele bezwaren tegen het hooge oorlogsbudget volhouden. De heer Patijn erkende dat hooge oorlogsbudgetten onvermijdelijk zyn, er kende dat we verdedigbaar moeten zijn, maar alleen moeten wij het noodige uitgeven. Deze begrooting nu is volgens hem veel te hoog, vooral met het oog op de afwisselende opinie des Ministers. De heer Bergsma wees ook op weelde in de begrooting en op de niet-indiening van militie- en schutterywetten. De heer De Casembroot steunde den minister. De tijd dringtwy moeten alles doen om de levende strijdkrachten te verbeteren. De heer Heydenrijck weet den treurigen toestand der defensie aan de gevoerde liberale politiek; hjj merkte op, dat geen stabiliteit verkregen zal wor den door het budget af te stemmen en verklaarde eerder groote uitgaven voor de defensie dan zelfs voor bijzonder onderwys te willen toestaan. De zitting zou hedenavond worden voortgezet. ROME, 20 Dec. Het is onjuist dat Menotti Garibaldi Griekenland een vrjjkorps aanbood. LONDEN, 20 Dec. Sullivan zeide op een mee ting van 10000 Ieren, dat de strijd op leven en dood thans begint. BERLIJN, 20 Dec. Het Duitsche gouvernement heeft zich, onder eenige voorwaarden, verklaard voor de oplossing der Grieksche quaestie door een Europeesch scheidsgerecht. lu gezonden StnkUen, Mijnheer de Redacteur Het ingezonden stuk betreffende de verkiezing te Baarland, voorkomende in uw blad van 16 dezer, lokt mij uit tot protest. Steller geeft te kennen dat het hem grieft, dat no. 1 C. Zeevaart met 4 stemmen en ala no. 2 J. Goentee met 8 stemmen aan het gemeentepublicatiebord in het procesverbaal vermeld staat, zegt, dat men hieruit beelwat zou kunnen opmaken en by den kiezers aan raadt niet alleen daarom dvn heer Zeevaart te stem men, maar met allen ernst deu heer Goentie aante- vrelt ala zijnde een man, die verre de voorkeur boven Zeevaart verdient, door zyne onafhankelijkheid, er varenheid en onzydigheid. Doch ik vraag u mijne medektezers, of dit allis waarheid is Dat de beer Goensse onafhankelijk in deze is, beken ik, dat bij ourjjdig ie, is bjjna onmogelyk, dat bjj een ervaren burner ie, aan twjjfel onderhevig. Hoe ia het mogcijjk Een man, die aan de uiterste grens ouzer gemeente, op eeu uur afstand van het dorp woont, die zeer zeiden het dorp bezoekt? Zulk een man is onbekend met onze behoefte, en om hem met ernst aantebevelen zal zeker voor velen wel onmogelijk zjjn. D»arom toep ik u toe kies', met mjj den heer C. Zeevaart. Deze is eveu ouafhanke] jjk, genoegzaam als onzijdig lekend, en kent volledig den toestand ouzer gemeente. UEd. dankzeggende enz. Een kiezer op verzoek van velen. van 17 tot 20 Dec. 1880. Geboren den 17, Johanna lüisabeth d. o. Adriaan Westdorp en Rosalia Boel; den 19, Hen drik, z. v. Pieter Koets en Aaltje Van der Gus. Overleden den 19, Johanna Willemina, 11 j., d. v. Adriaan Frenks overledenen Johanna De Graaff. Levenloos aangegeven den 17, een kind van de mannelijke kunne van Pieter De Jonge en Pie- ternella Jacoba Van Blitlerswijk. POSTERIJEN. Via NAPELS, (Fransche mail) 24 Dec. 7.30 's av. Via NAPELS, 2 7 Dec. 7.30 'sav. Via BRIND1S1, 30 Dec. 7.30 's avonds. Via AMSTERDAM, 31 Dec. 5.50 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de le helft der maand November. 1. Gebr. Van Zanten, Amsterdam. 2. P. Van der Schraaf, Baarland. 3. J. v. J. Marrenga, Groningen. 4. A. L. Palache, Hilversum. 5. J. Schuerveld, Rotterdam. Uit Hoedekknskerke. 6. S. Rijk, Kwadendamme. Rilland. 7. C. Maanse, Rotterdam. Yerseke. 8. J. Hundersmaark, s-Gravenhage CORRESPONDENTIE. Een ingezonden stuk van den heer IF. L. Kakebeeke moest wegens plaatsgebrek tot een volgend nommer blijven liggen. Twee of drie teercapsules van Guyot, genomen onmiddelljjk vóór het eten, brengen spoedig verlichting teweeg tn zjjn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoudheid en bronchitis te genezen. Men ziet zelfs, dat het gebruik de reeds eenigstins gevorderds tering geneest. In dat geval belet de teer de décompositie van de tuberkele, en met medewerking der natuur is de genezing dikwjjls sneller dan men had durven hopan. Men kan dit reede zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbevelen, soowel vanwege zyn uitstekende

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2