1880. N°. 151. Dinsdag 21 December. 67ste Jaargang. Wie zich tegen 1 Januari 1881 op de Goesche Courant abonneert ontvangt de deze maand nog verschijnende nommers kos teloos. Ministerie van Binneulandschc Zaken. Aanbesteding SLEE-COLLECTE. Secretarie op de Kerstdagen. AANBESTEDING. Rationale Militie. GOES, 20 December 1880. Mededecliiigcn op verschillend gebied. tiOKSCII öe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, VVoessdas- en VauiïAQAVOND. uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nummers 5 et.' met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—5 regels a ƒ,1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. B(j directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjg slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINEB en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAB en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag 31 December 1880, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Koning» in de Srovincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een er leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Bouwkundige voor de onderwijsgebouwen, aan bet gebouw van het Provinciaal Bestuur te Mid delburg worden aanbesteed Het onderhouden van en het doen van her stellingen en vernieuwingen aan de gehouwen der Rijks-Kweekschool voor onderwijzers te Middelburggedurende het jaar 1881 Raming 1750 Deze aanbesteding geschiedt bij enkele inschrijving, volgens f 441 der Algemeene Voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zakenaan dat vaD het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middel burg, en is voorts op franco aanvrage, tegen beta ling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoïp, Nobelstraat no- 18 te 's.Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeen ten des Rijks üp Vrijdag, 24 December 1S80, des namiddags te 1 uur, wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Bouwkundige voornoemd en bij den Opzicnter der Akademische gebouwen, K. i)z Boeji Hzn., te Leiden. 's-Gra.vekha.gz, 6 December 1880. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, HUBKECHT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat Diakenen der Hervormde Gemeente alhier het voornemen hebben, om op den eercten Kerstdag, zijnde ZATERDAG den 25 dezer, na het ein digen der voormiddag-godsdienstoefening, een buiten gewone of zoogenaamde SLEE-COLLECTE te houden aan de huizen der ingezetenen, ten behoeve van hunne bedeelden. Burgemeester en Wethoudeis vertrouwen, dat deze gelegenheid niet ongebruikt zal voorbijgaan om ruime bijdragen uit te reiken aan genoemd college, teneinde zijne taak te vergemakkelijken, waartoe de inzameling gunstig wordt aanbevolen. Goes, den 18 December 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. O. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de Secretarie der gemeente op a. s. Zaterdag den 25 December, uithoolde van het Kerstfeest, zal gesloten zijn. Tot het doen van aangilten voor den Burgerlijken Stand zal echter van 11 tot 12 uur gelegenheid gege ven worden. Goes, den 18 December 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 1. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran GOES brengen ter openbare kennis, dat door hen op Maan dag den 3 Januari 1881, des namiddags te 1 uur, ten raadhuize zal worden aanbesteed: Het dempen der sloot aan den noordkant van den tuin van het koffiehuis „de Prins van Oranje," en het daarvoor in de plaats maken van een riool. Het bestek ligt ter secretarie voor een ieder ter inzage, op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot das namiddags 2 aren. De aanwijzing zal plaatshebben op Woensdag den 29 December 1880, des voormiddags ie 9 uren, ter wijl inlichtingen te bekomen zijn bij den gemeente bouwmeester. Goes, den 18 December 1880 Burgemeester en Wethouders voornoemd, J G. DE WITT HAMER, De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien artt. 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 en 24 der wet op de Nationale Militie, dd. 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 62); brengen bij deze voor de TWEEDE MAAL ter kennis der ingezetenen dat het register van INSCHRIJ VHS G VOOR DE NATIONALE MILITIE dagelijks, gedurende de maand Januari, (uitgenomen des Zondags) van des morgens 9 tot des namiddags 2 uren, ter secretarie der gemeente zal gereed liggen; dat tot de inschrijving verplicht zijn alle mannelijke ingezetenen, die op den Lsten Januari aanstaande hur. 19e jaar zullen ingetreden, en dus in het jnar 1862 geboren zijn, alsmede diegenen, welke na het intreden van hun 19e doch vóór het volbrengen van hun 20ste jaar ingezetenen zijn geworden; dat, volgens art 15, voor ingezeten wordt gehouden: lo. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moe der, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is, volgens de wet van 28 Juli 1850 (Staatsblad no. 44) 2o. hij. die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste aan het in de eerste zinsnede van dit arti kel vermelde tijdstip voorafgaande,achttien maan den in Nederland verblijf hield 3o. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezetene was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen dat volgens art, 17 niet behoeven te worden inge schreven de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is en de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon vau een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten, alsmede de zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's rijks oveizeesche bezittingen of koloniën woont; dat, volgen8art. 16, de inschrijving moet plaats hebben: lo. van een ongehuwde in de gemeente, waar d3 vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont 2o. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont; 3o. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door deze is achtergelaten, of wiens voogd buitens lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4o. van den buitenslands wonenden zoon van een Ne derlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreerad land woont, in de gemeente, waar zijn vader ot voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Terwijl eindelijk, volgens art. 18, elk, die behoort ingeschreven te worden, verplicht is, zich tusschen den lsten en 3lsten Januari daartoe aantegeven bij burge meester en wethouders ter plaatse en op de uren hiervoren aangewezen, terwijl bij ongesteldheid of afwezigheid zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, ziju voogd tot het doen van die aangifte verplicht is. Goes, den 18 December 1880. Burgemeester en WethonderB voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, H ARTM AN. Naar wjj vernemen circuleert in gemeente een adres aan het dag. bestuur om de onlangs gewijzigde uren van de graan- en botermarkt weder tot de uren van vroeger terugtebrengen. Ook bjj ons waren reeds van verschillende zjjden d. i. zoowel van nering doende ingezetenen als van landbouwers en boterverkoopsters klachten ingekomen, waar uit wij meenen te moeten afleiden, dat de nieuwe rcgeliDg niet zeer strookt met het algemeen belang. Bjj onbekendheid met de redenen, die tot wij ziging der beursuren geleid hebben, houden wjj in dezen ons oordeel terug, overtuigd, dat burg. en wetb. billijk genoeg zjjn, om, zoo dit noodig bljjkt, op de wijziging terug te komen. In de Zaterdag gehouden vergadering van Eigen Hulp waren een 20tal leden en een drie tal belangstellenden tegenwoordig. De Dinsdag niet afgedaue taak de vast stelling der statuten werd voortgezet. Er werd op voorstel van den heer Van Cam- pen besloten om te bepalen, dat de uitkeering in geval van ziekte of accident zal bedragen de som, die verkregen wordt als men het totaal cijfer der contributiën deelt door het aantal leden en dit bedrag verhoogt met vau het aanwezige kasgeld. Ieder lid kan gedurende 12 weken op éen jaar onverschillig hoe deze vallen onder steund worden. Jaarljjks zullen minstens 4 vergaderingen plaatshebben. Het bestuur belegt vergaderingen zoo dik- wjjls als ht t dit noodig oordeelt, of 5 lede» het verzoeken. Om de drie maanden wordt rekening gedaan, drie leden onderzoeken de rekening en geven daaromtrent verslag aan de vereeniging. Het bestuur bestaat uit 7 leden, die onder ling de functies verdeelen. Over de vraag, of herziening van de statuten met 2/3 der stemmen of wel met de helft plus éen kan plaatshebben, ontstond een warme dis cussie. De heer Fan Campen verdedigde het eerste met het oog op de stabiliteit; do heeren Stor- tenbeeker, Sampon, Van Houten, Froioein eu Van Swinderen meenden, dat dan de meerderheid niet regeeren zou, maar de minderheid telt de vereeniging 60 leden, dan kunnen 21 eene hervorming, die 39 noodzakeljjk achten, tegen houden. Er werd besloten de herziening bij meerderheid van stemmen (de helft plus éen) te doen plaatshebben zullende de leden van te voren met de voorstellen tot wjjziging der statuten worden bekend gemaakt. Nog werd bepaalddat de vereeniging is aangegaan voor den tjjd van 29 jaren, waarna de statuten werden vastgesteld. De heer Van Campen steld.e voor een cir culaire tot de ingezetenen te richten, om hun te verzoeken tegen 2,50 buitengewoon lid te worden. Krachtig werd dit voorstel door verschillende leden bestreden men wilde er geen bedelarij van make a. Self-help is het beginsel, waarop deze vereeniging steunt door aanneming van het voorstel-Fan Campen werd dit volgens het gevoelen der bestrijders verkracht. Met eene geringe meerderheid werd dit voor stel echter aangenomen. Zaterdag zijn door de examen-commissie te Middelburg nog toegelaten als apothekers bediende de heeren A. A. D. Van Holder en J. A. F. Van den Iloute Willem», beiden al daar geboren. Het examen is geëindigd. De klerk bjj de Rjjkstelegraaf P. J. Waale wordt met 1 Januari a. s. verplaatst vau Roermond naar Goes (2. IV.) Het wetsontwerp tot regeling van het auteursrecht is in staat van wijzen. SI'AT tóN-GJËN tó U A AL. TWEEDE KAMER De K mer heelt Zaterdag aangenomen de ont werpen tot onteigening ter verbetering van bet Mep- pelerdiep en tot bekrachtiging van provinciale belas tingen. Voorts is aangenomen met 59 tegen 4 «temmen het Hoofdstuk Marine der staatsbegroting na eenige opmerkingen van den heer De Casembroot en verwer ping van dient amendement om de scheepsklerken op het wachtschip te Nieuwediep het onderwijs op het instituut le Willemsoord te doen bjjwonen. Met algemeene s'enmen ia aangenomen Hoofdstuk Vila (nationale schuld) nadat de heeren Gratama, Gleich- man, Bluste, IVinlgers, Schimmelpenninck eu De Bruyn Kops «terk had Rn aangedrongen op vermeerdering van het k» ritaal voor muntbiljetteniu het belang van den Staat en van het publiek, dat behoefte heeft aan muntpapier van 5 en van ƒ50. De Minister maakte daartegen bezwaar; volgens zijne meening was de behoefte niet zoo groot en waren de kosten van aan maak zeer hoog. Evenmin was de Minister overtuigd van de nood/.akeljjkheid eener uitgifte van schatkist promessen. Daarna zijn de beraadslagingen over Hoofd stuk Financiën aangevangenwelk hoofdstak werd aangenomen na aanneming ran een paar amendementen, en nadat de heer Doener sterk htd aangedrongen op volledige scheiding van Kerk en Slaat. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Woensdag 12 Januari a. t. zal, naar het Zuiden meld', door den beer U. Piersonvan Zetten, in de Hervo rode kerk te Goes eene lezing met debat over Christ -lgk onderwjjs worden gehouden. Benoemd tot onderwijzer te Bruinisse dhr. L. Padmosaldaar. Bidaikt voor het beroep naar Biervliet [classis IJzendjjke] door ds. tl. WBrandt, te St.-Kris. Kloetinge. Met Januari 1881 zal alhier eene bewaarschool geopend worden in het voormalige schoollokaal. Reeds is men begonnen met dit gebouw ervoor in te richten. Het plan bestaat om in den loop van het jaar aan de bewaarschool eene kinder bewaarplaats (c èche) te verbinden. Deze laatste zal bestemd zijn alleen voor kinderen uit deo arbeiders stand. 't is te hopen, dat d.-ze nuttige iostelliug, die aanvankelijk met moeieljjkheden zooals trouwens alles wat nieuw is te worstelen heeft, voortdurend de noodige hulp en medewerking oudervinde. Stavenisse. Benoemd tot hulponderwijzer aiB de O. L. School alhier de heer J. Tuinman, thans hulp onderwijzer te Beemster, Naar men verneemt, is bjj de vereeniging voor christelijk nationaal schoolonderwijs in de rentelooze geldleening, groot 50,000, voor het fonds tot het verleenen van voorschotteu ten behoeve van nieuw Op te richren christelijke scholen voor een kapitaal van 311,000, ia aacd elen van 500 en 250, deelgenomen. Nu de eerste serie a 100,000 geheel uitgeput eg ds tweede serie a 50,000 nog niet volteekend i«, kan aan de voortdurende aanvragen om hypothecair voorschot niet worden voldaan. (Af. R. Ct Op de algemeene vergadering der Vereeniging tot wering van Schoolverzuim te Middelburg werd Vrjjdaga ond de begrooting voor 1881 in ontvang op 1075, behoudens enkele merootieposten, en in nitgaaf op ƒ799, dus met een goed s ot van f 276, geraamd. Dewjjl ten vorigen jare bet goed slot 640 bed oeg, is de financiëele toestand der ver eeniging niet verbeterd, waartegeD echter bet door haar gesticht wordende nut ruim opweegt. De door de vereeniging aang wende middelen om het schoolverzuim tegen te gaan leveren steeds verblij dende gevolgen op. Door het bestuur werd het denkbeeld ter sprake gebracht of het niet wenschelijk zou zjjn, over de leer lingen, die na voldoend eind-examen de school ver laten, vanwege de vereeniging eeu soort patronaat uit te oefenen, om te voorkomen dat zooais helaas steeds te veel gebeurt die leerlingendoor de ouders worden geëxploiteeid, dus geen ambacht kiezen en op later leeftjjd daarvan wrange vruohten plukken. Men wensohte zoowel ouders als kiudeien op te wekken tot het kiesea van een ambacht. Dit denkbeeld vond bij verschillende leden bestrjj- ding, terwgl de verdedigers ervan bet wel niet direct tot het doel der vereeniging, maar het er toch tea nauwste mede verbanden achtten. Het bestuur gaf de toezegging zoowel het denkbeeld van patronaat als dat vau uitstrekken van zijn werk over de herhalingsschool te zullen overwegen. (M. (t.) LANDBOUW EN VEETEELT. Borssele. Alhier is verleden week bjj een land bouwer een varkeu geslacht vau 560 halve kg. schoon aan den haak. „De winter maakt den bodem gezond," zegt de landmail. Zeker, too is het. Maar weet hg ook waarom De waarheid is dezehet water, dat iu de aardkluiten opgezogen was, bevriest en zet zich uit; daardoor vallen tg later, als de vorst ophoudt, als poeder uiteen. Wat herhaald eggen niet vermag, dat verricht hier de natuur in hare rustige werk zaamheid. Is de grond daardoor los en hol gemaakt, dan dringen daarin niet alleen gemakkelijk lucht en warmte door, maar ook het water dat de voor- jaarsregens daarop do n neerstorten. (T. N. Ct.) Uit Yerseke wordt in de 2V. R. Ct. gemeld Het is hier tegenwoordig weer druk met het ver- zeuden van oesters. Onze leveranciers zjjn iu staat aan die behoefte te voldoen. Moge de klacht over eeu schrale opbrengst tan een enkele gerechtvaardigd zijn, dit is zeer teker uitzaudering, en over het alge meen mag men meer dan tevreden zijn. Ook met betrekking tot den nieuwen aanslag koestert men gunstige verwachtingen. Uit Deventer meldt men Wegens de lagere boterprjjzen staan sommige margarine-fabrieken thans geheel stil. Om ijzeren voorwerpen te beschutten tegen roest, brenge men re met goed gevolg gedurende eeni«»

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1