1880. N°. 150. Zaterdag 18 December. 6?l<! Jaargang. pëwëele beiastiag 0ff1cieele mededeel!\gen~ Wie zich tegen 1 Januari 1881 op de Goesche Courant abonneert ontvangt de deze maand nog verschijnende nommers kos teloos. GOES, 17 December 1880. GOESCHE t>« uitgave dezer Courant geschiedt Maahüag-, Woenbdao- eu VaiJEAoitozd. uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als balten Goes, 1.75, Afzonderlijke Hommer» 5 et.' met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiün worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 1 regels bedragende en contant betaald, 20 ct By dirsote opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland sijn A. STEINER en HAASENSTEIN YOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. r De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder wien het aangaat, aat het kohier no. 5 van het personeel voor deze gemeente, over het dienstjaar 1880—1881, op heden ter invordering is ge steld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 17 December 1880. De Burgemeester voornoemd, J. O. DE WITT HAMER. Tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Goes is benoemd de heer J. Van Sandbergen Buwalda, thans ontvanger derzelfde middelen te Joure. Uit Den Haag bericht men, dat de Prins van OraDje in 't laatst van December voor eenige maanden naar 't zuiden van Frankrijk vertrekt. In de gisteravond gehouden vergade ring van het Departement Goes der Maat schappij tot nut van 't algemeen werd door de daartoe vroeger benoemde commissie voor de Bcboolspaarbanken rapport omtrent hare bevindingeu uitgebracht. Haar advies luidde gunstig en de vergadering besloot dientenge volge het sparen op de school te continuee- ren en zelfs nittebreiden, terwijl tevens ge noemde commissie met vier leden zal worden versterkt. Mr. J. Heemskerk Bzlid in den Raad van State en oud-lid der Tweede Kamer, is heden overleden. De heer H. A. Janssen, uit Goes, heeft Woensdag te Leiden met goed gevolg zjjn doc toraal examen in de medicijnen afgelegd. Kruiuiiigeu. Alhier heeft zich weder eene commissie geconstitueerd om den minver mogenden bjj gelegenheid van nieuwjaar bedee ling te verstrekken, ter voorkoming van het nienwjaarwensehen. Die commissie zal a. s. Maandag rondgaan om de giften der ingezete nen intezamelenwij vertrouwen, dat zij weder door milde bijdragen in staat zal gesteld worden om den armen eene goede bedeeling te ver schaffen Ook in de gemeente Krabbendjjke is weder zoodsnige commissie gevormd, die mede eerstdaags tot dat einde de giften hoopt inte zamelen. Hansweert. Aangezien de verzending van mosselen naar het buitenland thans als geëindigd kan beschouwd wordeö, geven wjj hier een overzicht van den uitvoer van dat artikel naar Belgie, langs het kantoor Hans- weert, over het jaar 1880 in vergelijking met het jaar 1879. Uit bedoeld overzicht zal ge noegzaam blykeu, dat de mosselvangst een niet te versmaden bron van volkswelvaart is en de mosselen een belangrijk handelsartikel uit maken. Dit jaar tot December in 1879 was de mosseluitvoer in November reeds geheel geëin digd zjjn alleen langs HaDsweert, in be stemming naar Belgie, (Antwerpen en Meche- len) nitgeklaard 1199 mosselschuiten en daar mede werden uitgevoerd 71940 ton (of 7194000 kilo.) Aangezien de prjjzen zeer uiteenloopen, naar gelang van de vraag en den tjjd des jaars, be staat er geene vaste prijsbepaling uitgeno men evenwel voor die schippers, welke hunne mosselen aan vaste hnizen leveren en voor een vastgestelden prys onverschillig hoe de markt staat doch volgens verkregen nauwkeurige opgave kan de middelprys over 1830 gesteld worden op 2,50 per ton. Alzoo vertegen woordigde de uitroer van mosselen (langs hier) in dit jaar het voorzeker niet onbelangrijk kapitaal van 179,850 d. i. per reis voor elk vaartuig f 150. Onder den opgegeven prys moet verstaan wor den die, voor welke de mosselen aan de Bel gische afnemers geleverd worden, en daar op enkele uitzonderingen na de schippers zei ren leveranciers zijn, m. a. w. hunne eigene ban ken hebben, vloeit dus dit kapitaal geheel naar en brengt alzoo niet wein'g welvaart teweeg in de betrekken verzendingsplaat- seu. Dniveland (met name Bruinisse) staat hierin vooraan, daar van de langs Hansweert uitgevoerde hoeveelheid mosselen ruim 97 pet. op hare rekening kan gesteld worden. Duiveland heeft de renommee thans de vetste en smakeljjkste mosselen op te leveren en deze worden het metst gezocht. De uit voer was dit jaar veel aanzienlijker dan in 1879 en het is verbljjdend te mogen con- stateeren, dat deze steeds vooruitgaande is. Immers hjj bedroeg in 1879 slechts 52,740 ton, uitgeklaard in 879 schepen zoodat in 1880 meer werden uitgevoerd 19200 ton (haring tonnen van 100 kilo, eene maat, wcarbjj de mosselen in Belgie worden afgeleverd). Dit door velen nog te min geschatte zeebanket wordt door Belgen en Franschen op den rech ten prjjs gesteld. Ia de uitvoer over 1880 aanzienlijk hooger geweest dan in 1879, hiertegenover staat dat de prjjzen in eerstgemeld jaar, over 't geheel genomen, iets lager waren dan in 't laatstge noemde. In 1879 beliep de middelprijs ƒ2,50 a ƒ2,55 per ton. Ten bewijze dat de mosselen (vooral de Zeenwsche) in 't buitenland meer en meer gezocht en naar waarde geschat worden, moge die nen, dat, niettegenstaande den toenemenden aan voer, de prjjzen in den loop van een tiental jaren meer dan de helft gestegen zjjn. Hierop zal naar ons oordeel de duurte der oesters óok wel invloed uitoefenen. Niettemin hebben de mosselschippers alle reden van tevredenheid, ofschoon de pacht der ban ken hooger is dan voorheen. Het grootste ge deelte der uitgevoerde mosselen wordt te Ant werpen en Mechelen per spoor verder naar 't binnenland en vooral naar Parjjs verzonden. Colijusplaat. Woensdagavond trad alhier in de afdeeling Noord-Beveland" der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen de heer dr. Piccardt van Goes als spreker op. Zjjae eerste improvisatie was over de Natuur als ons aller leermeesteres, mits door de kunst geleid en aangevuld. Zjjne tweede, echt humoristische, rede liep over drie dageljjksche zaken loopen, vallen en groeten zjjne derde improvisatie had tot titel »Jan", en spr. bepleitte geestig voor alle mogeljjke Jannen, als daar zjjn Jan (waiter), Jan Vlegel, Janmaat, Jan rap, Jan hen, Jan Klaassen, Jan en alleman, Jantje lacht en Jantje schreit, Jantje van Leiden enz. de beteekenis van kracht, die, naar sprekers meening, in dien voornaam gelegen is. Wellicht, dat de bewering van den heer Piccardt, als zou de uitdrukking »Jan Klaassen" naar het bekende St -Nikolaas- gebak, inzonderheid van vroeger jaren, verwjjzen, aan redeljjken twijfel onderhevig is. (Zie De voornaamste geschiedenissen van Noord-Neder land, door mr. J. Van Lennep, 3e afd. bl. 29). De voorzitter was gewis de tolk aller aan wezigen, toen hjj den spreker hartelijk dankte voor zjjne gekuischte en boeiende improvisaties, welke de afdeeling van dezen spreker sedert zes jaren niet had mogen genieten, en den wensch nitdrukte, den heer Piccardt alhier meermalen te zien optreden. Naar aanleiding van de bekende circulaire van de Vereeniging van burgemeesters en secre tarissen in Zuid- en Noord-Beveland" heeft de gemeenteraad van Middelbnrg besloten tot het inzenden aan den Minister van Binn. Za ken van een adres betrekkelijk de kosten voor de uitvoering der wetten op de militie en schuttery. De heer J. M. Van den Driessen \lareeuw, directeur van het post- en telegraafkantoor te Ter Neuzen, wordt met 1 Febr. e. k. overge plaatst in geljjke betrekking naar Zierikzee, terwyl de heer J. Noest, directeur van het Rjjks- telegraafkantoor te Bergen-op-Zoom, naar Ter Neuzen wordt overgeplaatst. De gemeenteraad van Zierikzee heeft aan de heeren J. De Meulmeester Sf Co. vergun ning verleend tot het aanleggen van een stoom tramweg, en besloten aan Gedep. Staten mach tiging te vragen tot gemeenschappelijke rege ling van deze zaak met de Gemeentebesturen van Brouwershaven, Zonnemaire, Noordgouwe, Nieuwerkerk, Ooslerlatid en Bruinisse. Door het bestuur der vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam is een verzoek gericht aan de Tweede Kamer om in 't gewij zigd wetsontwerp tot heffing eener rentebelas- ting weer op te nemen de bepaling, dat de rente van effecten en andere schuldvorderingen, welke de bestanddeelen uitmaken van het be drijfskapitaal van den koopman, niet aan de belasting volgens die wet onderworpen is. Ver der wordt door de vereeniging bezwaar gemaakt tegen den gestelden termjjn van aangifte, die volgens haar veel te kort is KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. In de Zierikzeesche Nieuwsbode van gisteren leest men het volgende bericht «Eindelijk is door notabelen en kerkvoogden «der Ned. Herv. gemeente te Goes een organist «gekozen, en wel de heer Steketee, de zoon van «een der drie kerkvoogden, die volgens het regle- «meut belast zijn met het opmaken eener voor ndracht, waaruit dan door kerkvoogden en no- »tabelen eene keuze moet gedaan worden. Daar «er meeraere sollicitanten waren, en daaronder ntwee van groote bekwaamhedenhad een der «kerkvoogden voorgesteld een vergelijkend cxa- «men to houden om daarna een maatstaf te «hebben voor de rangorde der sollicitanten. De «beide andere kerk\oogden, de heeren Vervenne «en Steketee, meenden dat men van slechts éen «der sollicitanten (nl. den heer Steketee Jr.) «zekerheid had, dat hij een Christen was, en dat «moest toch het zwaarste wegen. Nu, dat heeft «ook het zwaarste gewogen; want zonder onder- «zoek natuurlijk niet naar de bekwaamheden maar of de overige sollicitanten geen even «goede Christenen waren is de heer Steketee nJr. in eene vergadering, waarin de heer Steke- ntee Sr. presideerde, tot organist gekozen, omdat «hij is van positief Christelijke beginselen. Ieder «ander dan de heer Steketee had zich natnurlyk «verwijderd uit eene vergadering, waarin over «zijn zoon gediscussieerd wordt; de heer S. achtte «uit niét noodig. Bovendien vraagt ieder zich «hier af, wat het positieve Christendom wel te «maken mag hebben met hot aanslaan der toetsen «of uittrekken der registers van het kerkorgel! «Wie meenen mocht, dat alleen kennis en ont- «wikkeling den doorslag geven bjj benoemingen «door den Goeschen kerkeraad zou zich ver- «gissen nepotismus boven al 1 «Naar men verneemt heeft de heer Poolmeijer «zijnontslag ingezonden als secretaris-kerkvoogd." De loop en de uitslag van deze zaak hebben ons volstrekt niet verwonderdomdat het exclusie! karakter van 't Goesche kerkbestuur althans in de gemeente genoegzaam bekend is. Nu er melding van de zaak gemaakt is, vordert de billijkheid te vens medetedeelen, dat, naar men ons van be trouwbare zijde mededeelt, er onder de notabelen nog twee gevonden werden de heeren dr. Callenfels en Magiclse, die het voorstel van dhr. Poolmeijer, om de bekwaamheden der sollicitanten te onder zoekenhebben ondersteund. Met genoegen con- stateeren wjj daaruit, dat er in den kerkeraad al thans geen volkomen instemming met «nepotismus" (d. j. bloedverwant-begunstiging), zooals deschryver in de Nieuwsbode zegtbestaat. Ofschoon wij gaarno erkennen, dat er alle redenen voor aanwezig zjjn, zoo betreuren wij toch bet ontslag-nemen van den heer Poolmeijer. Hjj is een dergenen, die het goede ook in minder positieve Christenen, (altijd naar de opvatting van kerkdespoten en despootjes) weten te erkennen. Hij is een der weinigen, die niet afstooten, maar aantrekken, en die begrijpen, dat ook een bezielend orgelspel nog wel eens een middel kan zijn om het dwingt ze om in te komen in toepassing te brengen. Bedankt voor het beroep naar Heukelom door dr. F. Van Gheel Gildemeester te Wilhel- minadorp. Hansweert. Het schijnt alles behalve vlot te gaan met het verkrijgen van hulponderwijzeressen. Althans niettegenstaande herhaalde oproepingen en verhooging van traktementis het nog niet mogen gelukken voor de scholen te Kruiningen eu alhier liefhebsters te vinden. Versterking van on derwijzend personeel is alhier dringend noodzakelijk en vooral zoude het optreden eener hulponderwy- zeres, tevens belast met het geven van onderwjjs in vrouwelijke handwerken, in een groote behoefte voorzien. Het is alzoo zeer te hopen, dat eerlang door eene der dames onderwijzeressen aan de roep stem van ons gemeentebestuur moge gehoor ge geven worden I Tot curator der Amsterdamsche hoogeschool is benoemd mr. Svhorer, Commissaris des Konings in N.-Holland. De Rijkscommissie, belast met het afnemen der examens ter verkrijging van het diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, heeft het diploma voor den rang van 2den stuurman op de groote vaart uitgeveikt aan P. F. A. Mink. De quaestie van het hooger onderwijs voor vrouwen is in den laatsten tijd in Engeland meer en meer op den voorgrond gedrongen en een commissie uit den Academischen Senaat te Cam bridge heeft deswege zelfs een rapport uitgebracht. Die commissie heeft zich krachtig voor de toelating van vrouwen tot de academische lessen verklaard, maar tegen het toekennen aan de dames van aca demische graden. De onderwijzer Schipanski heeft in de ver gadering van onderwijzers, te Koningsberggehouden, met veel bijval gesproken tegen de invoering van de methode van Clauson Kaas in de scholen. Hoewel enkele heeren, waaronder de directeurs dr. Sauter, professor Riehle, Stellter en anderen, de zaak verdedigden, bestond er over het algemeen weinig sympathie voor de «huisvlijt", zooals zij in Denemarken is ingevoerd. (Schoolblad). STzVTKN-GENKUAAL. EERSTE KAMER. De Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag S7 December e. k., des namiddags half drie uren. TWEEDE KAMER. In de zitting der Kamer van gisteren werd aan genomen de suppletoirs aanvraag van 33000 voor subsidie aan ds provincie Noord-Brabaot wegens kosten van het dichtmaken der doorbraak, nadat die post door de heeren Van Houten en Rutgtrs na drukkelijk was bestreden, op grond dat de polders zichzelven moeten helpen. Daarna werd de behandeling van hoofdstuk V der staatshegrooting voortgezet, dat tenslotte werd aan- genomen met 45 tegen 30 stemmen. SCHEEP YAARTBERICHTEN. Hansweert. Woensdagnamiddag arriveerden alhier van Rotterdam in bestemming naar Antwerpen,ter be lading voor de Antillen.de Noordsohe schoener Cómel kaptein M. H. Westergaari en de Spaanscbe bark „Cathalina"kaptein J. Goitiai. Beide schepen zijn Donderdagmorgen van hier vertrokken en kwamen niet tegenstaande den harden wind go«d en wel buiten, wel een bewijs voor de deugdelijkheid en 't gemak en voordeel voor de zeevaart van 't kanaal door Zuid- Beveland. Bath. Donderdagmorgen 71 uur is door een wind bui uit het roer geloopen het Nederl. aakechip Voor- uit", kapt. IV. Klarenaar, geladen met ruim 3500 beet. rogge, waardoor het op de plaat bjj de witte touneu vastgeraakte. Het tjalkschip Johtntnit Martinui, kapt. J. Schoen makers, aldaar juist voorby zeilende, verleend* as sistentie, een gedeelte dar lading werd daaraan overgegeven teneinde het schip tc dotn lichten, waar door het tevens met hel inkomen van den vloed ook gelukkig sonder verdere averjj van de plaat afkwam. Na p-olest gemaakt te hebb-n is het aakschip ver volgens p.:r sleepboot naar Hansweert gebracht, om aldaar de overgegeven lading weder in U nemen.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1