1880. N°. 149. Donderdag 16 December. 671 Jaargang ste Wie zich tegen 1 Januari 1881 op de Goesche Courant abonneert ontvangt de deze maand nog verschijnende nommers kos teloos. Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. RIJKS-WATERSTAAT. ftAanbesteding ÖFFICIEELE MEDEDEELINGEN. GOES, 15 December 1880. Hei graf van Frank Van Borssele. RECHTZAKEN. IIOIiSCHI! 0« uitgave dezer Courant geschiedt Maasdaö-, Wozsbdag- en Vau/daoavovm uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. AJkonderlijke nommers K et.' met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone ad verteritten worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a /,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 1 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag 24 December 1880, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door dea Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Be stuur te Middelburg worden aanbesteed Het eenjarig onderhoud van de Rijks contr'es- carpe te Tholen, behoorende tot de zeemer ken in Zeeland. Raming f 730.) Deze aanbesteding zal geschieden volgens j 441 der Alf 'emeene Voorschriften Het bestek no. 40 ligt ter lezing aan het ge bouw van het Ministerie van WaterstaatHandel en Nijverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburgen is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M Nuaorv, Nobelstraat no. 18 te 's.Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voor naamste gemeenten des Rijks. Op 18 en 20 December 1880 wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij de Ingenieurs van den Water staat te Zierikzee, '«-Gbavenhage, 16 November 1880. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, STARING, l. S-G. De St.-Ct. ran Zaterdagavond bevat een zestal wetten tot naturalisatie van verschillende personen, o. van onzen stadgenoot J. F. Schneider, koopman, geboren te Rauort, Pruisen. O.-Indib Overgeplaatst de kapt. der inf. C. P. Ros- kes van Atjeh naar Batavia. Tot voorkoming van het schaamteloos bedelen op Nieuwjaarsdag werd in 1852 door den gemeenteraad van Goes besloten, om door regelmatige nitdeeling van voedingsmiddelen de armen in de gemeente schadeloos te stellen ▼oor het gemis van aalmoezen, waarvoor het rondgaan alstoen werd verboden. «Ligt het graf van Frank Van Borssele thans in zeer verwaarloosden staat, voor de hervorming was zulks geenszins het geval. Jaarljjks werd als- toen door den rentmeester van het ambacht eene bijdrage tot voorziening in het onderhoud en voor het «ndageljjcks branden van die Lampe voer die tombe" uitgekeerd. .Ook voor de rust der afgestorven zielen was gezorgd. Op »nSt.-Thomasavont deed men diejaer- getijde voor den ouwen Franck en den ouwen Floris Van Borsselevoor heer Franck ge schiedde dit op Sint-Valentijnsdag en voor vrouw Oede Van Bergen op SintBartholomeusdag. Voor de stichting dezer jaardiensten was de kerk met landen begiftigd, en telkens bij het doen dier gods dienstige pleohtigheden waren kerkmeesters ge houden n»zes achteudeelen tarwebrood"" uitte deelen. «Ten aanzien van den deerljjk verminkten toe stand van het graf merke men opdat moedwil en baldadigheid daaraan niet vreemd zullen zjjn geweest. Hoogstwaarschijnlijk heeft de ergste ver nieling in de laatste dagen der voorgaande eeuw plaats gegrepen, toen ook de grafsteenen der dekens en kanunniken van Sint-Maartensdjjk zoo deerljjk zjjn geschonden. Doch ook later heeft de tombe De burgerij toonde bare ingenomenheid met dat besluit door ruime bjjdragen. Van toen af werd jaarlijks eene commissie benoemd, die de verkregen gelden ten nutte der armen aan wendde. Sedert nu ruim 28 jaar, dat deze instelling bestaat, heeft zjj door hare goede uit komsten burgerrecht in deze gemeente verkregen. Ook dit jaar, op het verlangen van den gemeenteraad weder samengesteldwerd de gewone inzameling eergisteren gehouden, doch met een zeer ongunstig gevolg. Variëerden toch in de laatste jaren de inkomsten tusschen de ƒ340 a J 350, ditmaal werd slechts 254,07 5 ontvangen, op verre na niet voldoende om de uitgaven te dekken. Het is met leedwezen, dat wij dit vernemen. Wel zjjn de indrukken van het vroeger schaamteloos bedelen bij het tegenwoordig ge slacht minder levendig, maar toch gelooven wjj niet, dat er iemand kan worden gevonden, die de vroegere Nieuwjaarsdagen terugwenscht. Evenwel zou men daarvoor gevaar loopen, wan neer de commissie, door gemis aan fondsen, hare bedeeling moest staken het is daarom dat een beroep op de welgezinden wordt ge daan, om door milde handreiking de bedeeling te verzekeren. Elk der leden van de commissie voor de Nieuwjaarsbedeeliug is bereid giften in ontvangst te nemen. Moge deze roepstem niet te ver geefs klinken Dinsdagavond hield de vereeniging van werklieden Eigen Hulp eene vergadering tot behandeling van de statuten voor een fonds tot onderlinge hulpverstrekking aan degenen, die door ziekte of accident zich van hun week loon verstoken zien. Ruim 30 leden waren aanwezig. De navolgende pnnten gaven hoofdzakelijk stof tot discussie. Bjj art. 3 kwam de vraag ter sprake, of men alleen ongepatenteerde handwerkslieden als leden der vereeniging zon toelaten, of dat men den kring rnimer zou uitstrekken, zoodat ook zjj, die patentplichtig zjjn de kleine win kelier b. v. alsmee ambtenaren, in dienst van het rjjk, provincie of gemeente, lid kunnen worden. In den laatsten zin werd beslist en de uitdrukking ongepatenteerde handwerkslieden" door werklieden" vervangen. De heer Van Swinderen vroeg, of het de be doeling is vrouwen als lid toetelaten hjj achtte dit wenscheljjk, maar meende dat de algemeene uitdrukking werkliedenzonder dat onderscheid van kunne gemaakt wordt, toelaat vrouwen aan voel geleden door het daarop nederwerpen van al lerlei voorwerpen, waardoor zij, vooral ten tijde, toen het koor uog werd gebezigd tot bergplaats van djjkmaterialen, vaak onzichtbaar was." Om het graf te kunnen openen, moest eerst de zware dek- of grafsteen afwenteld worden, waarna het nog gave metselwerk der aanrazeering te voorschijn kwam. Het was aan alles te zien dat de steen, sinds hij was aangebracht, nog nooit was verlegd geweest; de sponning, waarop hij buiten de aanrazeering rustdraagt ook nog de onmiskenbare blijken van reeds bij de opmetseling van het muurwerk van 't koor te zijn uitgewerkt. Nergens waren breuken voor later gemaakte in gangen naar het graf te bespeuren en het kostte niet geringe moeite het zoo stevige metselwerk te verbreken. Doch ongeacht de goede verbinding, moest de eenigszins vermurwde steen en de meer dan tot steen verharde metselspecie voor het ge weld van moker en breekijzer bezwijken, eene enge opening kwam tot stand en met behulp eener neergelaten lantaarn kon men den kelder voldoende bezichtigen/ Deze deed zich voor als een langwer pig vierkant, van ongeveer 2.80 M. lengte, 1.70 M. breodte en 1.40 M. diepte; de muurvlakken waren afgevoegd of «schoongewerktbet gewelf alleen uitgezonderd, en daaruit bljjkt, dat dit laatste er is overgeslagen nadat de beide lijken daarondor waren geborgen. De zjj- en eindmuren van den grafkelder stemmen overeen met de muren van de nis en met dien van het koorwaaruit men tenemen, zoodat hjj geen amendement zou voor stellen. De heeren dr. Van Campen en de voorzitter zagen bezwaar in het toelaten van vrouwen. Kan een vrouwelijk lid, dat bevallen is, eene uitkeering erlangen, dan vreezen zij dat zulks de krachten der vereetiigiag zal te boven gaan. De heer Van Swinderen wenschte de quaes- tie thans niet uitgemaakt te zien. Meldt eene vrouw zich aan en wordt zjj niet aangenomen door het bestuur, dan heeft zij beroep op de vereeniging; deze kan alsdan beslissen. De heer Van Houten ontraadde mede de toelating van vrouwen. De heer Frenks wenschte den leeftijd, dat men nog lid kan worden, van 55 op 60 jaren gebracht te zien en stelde een daartoe strekkend amendement voor, dat echter verworpen werd. Vervolgeus werd nog besloten bjj de toelating een certificaat van den geneesheer te vorderen; voor bet reglement bij toetreding als lid 25 cents te rekenen; bijaldien een lid achterstal lig is met het betalen van zjjn wekeliiksche bijdrage hem een boete van éen cent op te leggen; uit die boeten een reservefonds te vormen van de buitengewone leden eene jaarljjksche bjjdrage van minstens 2,50 te vragen en bjj vertrek naar elders geen restitutie van ingé brachte bijdragen te verleenen. Wegens bet vergevorderd uur werd de vergadering ver daagd tot Zaterdag 18 December des avonds te 8 Va uur, eveneens in bet koffiehuis De Prins van Oranje", ter verdere afdoening der statuten. Nadat dhr. Fan Campen het aanbod had gedaan, om met den secretaris de redactie der statuten na te gaan, wat door de vergadering werd aangenomen, en de beer Van Swinderen zijn dank betuigd had voor de uitnoodigiug, om de vergadering dezer vereeniging, wier tot standkoming hjj met ingenomenheid begroet heeft, bjj te wonen, werd deze bijeenkomst door den voorzitter gesloten. Door Burg. en Wetb. alhier is Dinsdag uit 42 sollicitanten benoemd tot concierge van het raadhuis, bode en aflezer de heer M. J. Van Houten. Hoewel met de bedoeling instemmende, betwjjfelt de Gemeenteraad van 's-Gravenhage, of het thans het geschikte oogeublik is om van het Rijk vergoeding te vragen voor de werk zaamheden, door de Gemeentebesturen in zake milit'e en schutterjj verricht. Iu dien zin luidt het antwoord, hetwelk B en W. hebben voorgesteld te geven aan de Vereenigiog van besluit, dat liet laatste, het koor, ook eerst bij de stichting van bet grat is aangebouwd. Dit blijkt ook overigens uit den oostelijken eindgevel der kerkdie tot boven het dak is opgetrokken en waardoor, van buiten te zien, het koor en de kerk zich nog immer als twee afzonderlijke gebouwen vertoonen. De vloer van den kelder bestaat uit Bentheimer leien, dicht tegen elkander gelegd doch die op dit oogenblik geen waterdicht werk meer oplevert, wijl de geheele ruimte met eenig water was bezet. Schoon in het gehe.ele metselwerk geene sporen van daarin bij den bouw gespaarde openingen te bespeuren waren bleek toch, dat later aan de maren beleediging had plaats gegrepen. In den voormuur toch was een ruw gat geslagen, dat in plaats van met hier gebakken steen met «IJselvorm" en van den buitenkant was dicht gemaakt. Wellicht is dit gebeurd in 1771 bij bet maken van den graf kelder van den heer De Jongeonmiddellijk tegen het graf der Van Borsselens, en ongetwijfeld heb ben de ambachtslieden, door nieuwsgierigheid of bepzucht gedreven, alstoen een kijkje in den an deren kelder genomen. Of bij die gelegenheid de looden kisten weggenomen zijn, is niet uit te ma ken doch zeker is het, dat de opening, waarvan de puin nog ten deele in den kelder lag, van latere dagteekening is. In den kelder zelf vond men, nevens twee nog tamelijk gave schedelseenige andere deelen van geraamten; houten, jjzeren of andere voorwerpen werden niet aangetroffen. Al Burgemeesters en Secretarissen in Noord- en Zuid-Beveland. Dagbl Bjj den Raad van State isnaar het Dagbl. verneemt, aanhangig gemaakt een wets ontwerp »tot het «tollen van voorzieningen voor de verdediging der dj ken en verdere water- keeringen in geval van jjsgatig en hoog opper- water." Het verouderd reglement op de zg. rivier- correspondentie van 1835 zal dan komen te vervallen. Arrondissemcnts-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zjjn Dinsdag 14 Dec. de vol- vonnissen gewezen tegen; lo. M. H., 53 j., koopman te Coljjnsplaat, we gens rebellie veroordeeld tot 2 boelen van f 5 ieder en een van 8 e. e. 2o. A. P., 22 j., werkman te Ter Neuzen, wegens mishandeling veroordeeld tot 12 boete c. e. 3o. S. De W., 48 j., J. T., 48 j., arbeiders te Schoondjjke wegens diefstal Veroordeeld ieder tot 8 dagen cell, gev.siraf c. e. 4o. J. De G lij., koewachter le Cadzand, we gens opzrtteljjke brandstichting iu erwten en boonen, deel uitmakende van oogst op een perceel bouwland, veroordeeld lol 6 dagen cell, gev.siraf en 3 boete c. e. 5o. R. S., 27 j-, zonder bekende woonplaats, thans te Middelburg gedetineerd, wegens diefstallen veroor deeld lot 3 maanden cell. gev.straf c. e. Het gerechtshof le 's-üravenbage heeft Maandag arrest gewezen in de den 10 Nov. jl. bepleite zaak van den heer F. II., tegen zjjn vrouw, juff.ouw De B., te Rotterdam waarbjj het betreft een vorderiug tot vernietiging van koopovereenkomsten, van het aandeel van genoemde juffrouw en dat van haar overleden broeder in haar vaderlijke nalatenschap, aangegaan nadat zjj van den kantonrechter te Goes vergunning had bekomen om zonder haar man zelfstandig tot de scheiding van de vaderljjke nalatenschap te mogen medewerken, op grond dal het verblijf van haar echt genoot haar onbekend wasmaar welke vorderiog door de rechtbank te Middelburg was ontzegd, omdat niel levens de vemietigir g van de beslissing van den kantonrechter te Goes was gevraagd. [Men zie oni blad van 13 November.] Het hof heeft beslist, dat de appellant gehuwd was en woonde te Rotterdam, dat gedurende het huwelijk zjju woonplaats niet te Goes is geweest e» derhalve de kantonrechter le Goes onbevoegd was een vergun ning te verleenen. Het oordeel je wjjders de vronw on bekwaam orn zond. r m dewerkiag van haar man over eenkomsten te sluiten en vernietigde mitsdien het vonnis der rechtbauk te Middelburg, de beschikking van den kantonrechter te Goes en de overeenkomsten door de vrouw zonder den bijstand haars mans ge passeerd. het gebeente lag bovendien in een hoek van den kelder dooreen, zoodat ook hieruit bleek, dat dit in later tijd in zijne rust moet zijn gestoord. Beigersbergh moge dus al zeggen, dat heer Frank bij zijue «voorvaders" begraven werd, toch bljjkt uit bet aantal gevonden schedels, dat zijn lijk niet in het graf zijner ouders is bijgezet. Trouwens dit bevatte ook geene ruimte voor meer dan twee personen en de hermetische wijze van sluiting toont bovendien duidelijk aan, dat meu bij den bouw geene latere bijzetting heeft beoogd. De zwart Namensche grafsteen, die het gewelf met zijne aanrazeering afsluitis 2.76 M. lang, 1.61 M. breed en 0.19 M. dik; bjj is op den rand als een gothische lijst afgewerkt en weegt ongeveer 2275 K.G. AU men de geschiedenis van dit graf nagaat, spreekt èn uit hetgeen vroeger daaraan is gebeurd èn uit de onverschilligheid die nog beden ten dezen opzichte bestaat, eene zonderlinge dankbaar heid der nakomelingschap jegens de schenkers van eigendommen aan de kerk en de bedijkers van een belangrijk deel der gemeente St.-Maartensdjjk. Om die uiting van dat dankbaarheidsgevoel nog te vol tooien, verrjjst nu, ter plaatS9, waar vroeger gewjjde kaarsen brandden voor de rust der ziele van heer Floris, in de onmiddellijke nabijheid van zijn graf, een privaat, om dienst te doen, wan neer een der kerkelijke colleges in do nabjjzjjnde consistoriekamer zitting houdt. EINDE.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1