Dinsdag 14 December. 67ste Jaargang. 1ifficieele1ïëdedeëli.\gëi\. Eigen Hulp. Schoolbezoek. Hoofdelijke Omslag. Belasting op de Honden. GOES, 13 December 1880. GOESCHE O* uitgave dezer Courant geschiedt Maajtdas-, Woensdag- en Vbisdabavond* uitgezonderd op feestdagen, Pr^js per kwartaal, zoo binnen als bulten Goes, 1.76. Afzonde lijse Hommers S et.' met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone ad verten fciën worden a 10 ct. per regel geplaatst# Geboorte- huwelijke- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regclo a /«l.— Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bjj directs opgaaf ran driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NtJGII VAN BITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. li. Wil eene vereeniging als de werkiieden-ver- eeniging u Eigen Hulp" kracht uitoefenen, dan dient zicli baar ledental uit te breiden over een grooten kring; doch vóór men zulk een hoogte heeft bereikt is noodig een kern van wakkere en doortastende uinmien, die het hoofd niet spoedig in den schoot leggen en zoo doordrongen zijn van het nut, dat zulk eene vereeniging kan stich ten, dut zij kleine bezwaren niet teilen en aan groote met moed het hoofd bieden. Toen wij hoorden van liet plan, dat het be stuur der vereeniging luid gevormd, 0111 doel en werking ervan meer bekend te maken, vroegen wij inlichtingen te Kralingen aan het bestuur der daar bestaande afdeeling van het Nederland - sche werkliedenverbond. Welwillend zond de secretaris ons een exemplaar van het reglement met een begeleidend schrijven, waarin ook gewag gemaakt wordt van de inoeieiijkheden, waarmee men ook daar te kampen gehad heeft bij de oprichting. Toch heeft men ten slotte glansrijk overwonnen, en is de vereeniging nu zooals ds secretaris ons meldde ui vollen bloei. Dit strekke bun, die in onze gemeente de han den aan het werk sloegen, ten spoorslag om niet licht den moed te laten zakken. Bij het vergelijken van de statuten van die te Kralingen en te Goes, kwamen er eeltige be denkingen bij ons op, die wij, vermeerderd met eenige nuttige wenkenvan geachte zijde naar aanleiding daarvan ons verstrekt, hier een plaats geven. Bij het voorlezen der statuten op de gehouden vergadering viel liet zeker reeds velen inet ons op, hoe omtoodig uitgebreid art. 8 is ter omschrijving van hetgeen men onder handwerkslieden verstaat. En nog meer onnoodig wordt zulk eene op somming, waar het woordje en zoo voorts ten slotte nog aanleiding geeft tot allerlei rekbare vermeer dering. Ons dunktde geheele opsomming kou worden weggelaten, wijl loeit art 4 aan het bestuur liet recht geeft van aanneming, en dus ook van wei gering, ingeval het mocht ineenen dat hij, die gewoon lid wenscht te worden, en door een der leden wordt voorgesteld, niet valt onder de ca tegorie van handswerklieden. Het slot van artikel 4 behelst de bepaling dat, mocht het bestuur bezwaren tegen eene aan neming hebben, zulks Ier kennis van den voorstel ler zal worden gebracht, en zoo noodig door de leden over de al of niet toelating zal worden beslist. Dat zoo noodig is nog al rekbaar, daar waar niet bepaald is, wie daaromtrent zal beslissen. Een milder en fermer bepaling, die geen aan leiding tot dubbelzinnigheid geven kan, zou wezen dat de afgewezene of het lid, dat hem voorstelde, altijd een beroep doen kan op de leden. Nog een eigenaardige bepaling bevat art. 28, nl. dat op eene algemeene vergadering ieder met toestemming des bestuurs in het belang der ver eeniging het woord kan voeren. Het kan toch niet in de bedoeling liggen, dat staande eene bijeenkomst het bestuur onderling zal bespreken in hoever aan iemand, die het woord vraagt, dit gegeven mag worden. Omslachtiger wijze van discussie-voeren zal ze ker wel niet te vinden wezen, terwijl men tevens dan het bestuur een gevaarlijk wapen in de hand zou geven om den leden het zwijgen op te leggen. Men verleene echter liever den voorzitter het recht van het woord te geven en het te ontnemen, waar hij meent dat er misbruik gemaakt wordt van het verleende recht tot spreken. Dit echter zijn zaken van ondergeschikt belang, wanneer wij ze vergelijken met de financiëele quaestie. Als wij goed geluisterd hebben, is op de ge houden bijeenkomst niet vaorgelezen eene bepaling, die toch wel degelijk van het hoogste belang is en ook reeds kracht heeft. Wij weten nl., dat het de bedoeling is om de iu kas komende geldenvoorzoover er geene betalingen moeten geschieden, in de hier bestaande Spaarbank te beleggen. Dit is een zekerheidsmaatregel, die stellig wel strekken kan om deze en gene tot vertrouwen in de vereeniging aantesporen. Geheel in denzelfden geest zou evenwel eene wijziging zijn in art. 38, waarbij bepaald wordt dat elke drie maanden de rekening zal worden nagezien door 3 gewone leden, door het bestuur daartoe uittenoodigen. Ter dechargeering van dat zelfde bestuur zou het beter wezen, wanneer de gewone leden zelveu een drietal hunner benoemden om dit gewichtige werk te doen, zoo noodig bijgestaan door een deskundige, liefst uit de bui tengewone leden te kiezen. Zelfs de schijn van partijdigheid dient verineden te worden; een be stuur, dat zicbzelven kent, is veel meer gediend met eene strikte onzijdigheid op dat punt, dan met een zijdclingsch middel oin zoo mogelijk zich zeiven opzieners toe te voegen, op wier steun het kan rekenen. De functie van penningmeester wordt eenvoudig omschreven door de woorden de penningmeester is belast met de ontvangst der gelden." Een waardigheid van zooveel belang, waaraan voor de leden zoove#! verbonden is, dieiit ver vuld te worden door een persoon, die liet volste vertrouwen geniet, en dit vertrouwen kan slechts versterkt worden, wanneer de leden en de titu laris beiden weten dat er een recht bestaat, om den penningmeester ten allen tijde te ontslaan, wanneer de gewone leden daartoe bij meerderheid van stemmen besluiten, terwijl zijne medeleden van het bestuur het recht hebben hem te schorsen en al de bescheiden terstond van hem op te eischen. Dit is een dringend noodige zekerheidsbepaling die ernstige overweging verdient. Wantrouwen tegen een persoon kan uil de opname ervan nooit spreken het is het groote belang van allen, dat voorzichtigheid in dezen zoo dringend voor schrijft. Er is reeds gewezen op het verschil, dat er bestaat tusschen de uitkeeringssom te Goes en die te Kralingen. Wij voor ons zouden ook, om verschillende redenen, vooral met het oog op het begin, liever meegaan met art. 13 van het Kralingsche reglement, dat bepaalt hoe een gewoon lid, buiten schuld ziek zijnde, eene ondersteuning zal genieten van ƒ2,50 per week, wanneer hij drie maanden, en 5 per week, wanneer hij zes maanden lid geweest is. Ook de contributie van f ,10 zouden wij, in navolging van dezelfde statuten, voor leden, die na hun 54ste jaar lid worden, iets, b. v. met 3 centen, veihoogd willen zien. De kans om ziek te worden voor hen toch is grooter dan voor de jongeren. Wij hebben bij dit voorstel vooral op het oog den stand der kas, die bij eene contributiehef fing van f 5,20 en eene uitkeering van 6 per week nooit wel kan varen. Elk lid kan in een jaar licht éen week ziek wezen en dan reeds komt er geld tekort. Of begint de uitkeering, ingevolge art. 18 den vierden dag der ziekte Dan toch zou men slechts een bijdrage van drie dagen kunnen afrekenen van het tekort, dat zou geleverd worden bij het ziek zijn van elk lid ge durende een week per jaar. Maar men dient ook te denken om buitenge wone omstandigheden. Het reglement schrijft in art. 16 voor, dat, wanneer de uilgaven niet worden bestreden door de ontvangsten, iu eene buitengewone vergadering beraadslaagd kan wor den over de middelen, welke iu dien toestand zouden kunnen voorzien. Zulke middelen zijn dan moeielijk te vinden. Men zij daarom bedacht op een reservekas, en in het bezit daarvan kan men in geen geval ko men wanneer men kans heeft in een week aan óen lid meer te moeten uitgeven dan hij in een jaar bijdraagt. Toch _zal dit bovendien moeielijk blijven, wan neer men niet steunen kan op buitengewone mid delen van inkomsten. En een dier middelen, welke reeds dadelijk in toepassing is te brengen, is bet verkrijgen van buitengewone leden. Op dat punt zij mep vooral vrijgevig en zette ruimschoots de gelegenheid voor belangstellenden open Het reglement zegt ii: art. 7, dat zulke bui tengewone leden op voordracht van het bestuur door de leden benoemd kunnen worden Bij de weinige of bijna in 't geheel geen rechten, die hun worden toegekend, achten wij zulk eene bepaling overbodig en schadelijk. liet is thans een gunst, als men benoemd wordt; de vereeniging moest het, in haar belang, voor haar zelve een eer rekenen, als iemand zich als buitengewoon lid aanbood. Zulk een reservefonds moet belegd worden afge scheiden van bet andere rouleerende kapitaal, en inag slechts gebruikt worden in dagen van ern- stigen nood, van epidemiëndoor de geneeskun digen te coustateerentot het gebruik ervan moet door de gewone leden worden besloten. En hiermede bevelen wij deze goede zaak verder aan in de overweging en dei: steun in de eerste plaats der werklieden zeivenin de tweede plaats van de. werkgevers, en ten slotte van alle belangstellenden in den handwerkstand. Het is in aller belang. De werklieden helpen, door lid te worden, elkan der en zicbzelven. Zoo menige baas moet ia dagen vau ziekten zijn knecht toch zijn loon geven hetzij geheel of gedeeltelijk. Welnu, thans kan hij door een jaarlijksehe bijdrage naar onze meening op een minimum van f 2,50 te bepalen bij den knecht den lust tot tigen hulp aanwakkeren en steunen, en zicbzelven voordeel verschaffen. En wij allen, die tot die beiden categorieën van personen nitt belmoren, «'ij weten genoeg boe vaak aan onze deur wordt geklopt door leden vaii een eerlijk maar arm gezin, dat door ziekte achteruitgaat of is gegaan. Nemen wij daarvoor ook preventieve maatregelen door een vereeniging te steunen, die eigen kracht leert kennen en waardeeren. Wij doen een goed werk en hebben dan het recht de vragers te verwijzen naar zulk een vereeniging, zoo zij daaraan geen deelnamen. Zoo helpen wij ook dan ons zeiven af van lastige vragers, die wij dikwijls zoo ongaarne weigeren, omdat wij geen anderen weg voor hen weten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES ▼e9tigen, naar aanleiding eener circulaire van Heeren Gedeputeerde Staten vau Zeeland dd. 3 December jl. no. 110 (Prov. blad no. 108) de aandacht van belang hebbenden op de bepaling van art. 81, laatste alinea, der wet vau 17 Augustus 1878 (Stbl. no. 127), volgens welke ouders of verzorgers van kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren, die volgens de daarvan te maken staten zich op 1 Januari in de gemeente bevinden, doch niet ter school gaan, vanwege de gemeente geene ondersteuning (geneeskundige hulp uitgezonderd) kun nen ontvangen, tenzij zij aantoonen dat hunne kinderen ten onrechte op den ter secretarie ter lezing te leggen staat van niet schoolgaanden zijn gebracht of dat hun het niet schoolgaan dier kinderen niet is te wijten. Goes, den 11 Dec. 1880 Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het TWEEDE SVP- PLEIOIR KOHIER VAN 1) EN IIO OP DEL IJ KEN OMSLAG over het jaar 1880 op heden door hen voor- loopig is vastgesteld, en dat dit kohier ter Secretarie voor een ieder ler inzage zal liggen van Dinsdao den 13 December tot en met Dinsdag den 27 December 1880, op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 urenalsmede, dat ieder aangeslagene gedurende dien tijd tegen zijnen aanslag bezwaren, op ongezegeld papier, bij den gemeenteraad kan indienen. Goes, den Jl December 18S0. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. U. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GORS brengen ter openbare kennis, dat het tweede suppletoir kohier der belasting op de honden over 1880 op lieden door hen voorloopig is vastgesteld, en dat dit kohier ter secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen van Dins lag den 13 December tot en met Dinsdag den 27 December 1880, op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, alsmede, dat ieder aan geslagene, gedurende dien tijd legen zijnen aanslag bezwaren, op ongezegeld papier bij den gemeenteraad kan indienen. Goes, den 11 December 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. De WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De Min. van Binneol. Ztken heelt de volgende aanschiijving aan de Commissarissen des Konings ge richt. „Het is mijn ambtgenoot van Financiën gebleken, dat het bestuur eener aanzienlijke gemeente gewoon is bij het benoemen van hnlponderwijze s aan open bare lagere scholen, in strijd met artt. 8 en 12 der wet van 3 October 1843 (St.bl. no. 47), ook in aan merking te nemen de op ongezegeld papier ingekomen verzoekschriften van belanghebbenden. „Ik heb de eer u te verzoeken de Burgemeesters der verschillende gemeenten in uw gewest erop te wij zen, dat op ongezegelde verzoekschriften geen besluit raag worden genomen, en hen uit te noodigen derge lijke verzoekschriftendesnoods na waarschuwing, ter zijde te leggen." Met ingang van 20 December a. s. is benosmd tot commies der posterijen van de 4e kl. de heer G. Bouricius, thans surnumerair der posterijen. De opbrengst der Rijksmiddelen en inkomsten over November 1880 bedroeg f 10,129,791,80% tegen een raming van f 8,193,840,26 en een opbrengst van f 8.9S4.477,77 in November van het vorig tar. Sedert 1 Jan. was de opbrengst f 93,872,210,33, de raming t 90.132,242,86. In den loop der maanden Januari, Februari, Maart, April, Mei en Juni e. k. zal gelegenheid worden gege ven tot het afleggen van de praktische examens van arts en tandmeester. ÏSaariiiud. Bij Ue Vrjjdag alhier gehou den verkiezing voor een lid van den gemeen teraad verkreeg de heer Joh. Goense 8 en Corn. Zeevaart 4 stemmen. Herstemming tusschen beiden zal Donder dag 23 December plaatshebben. Ellewoiitsdijk Van de twee gekozen raadsleden heeft de heer J. Scholten de be noeming n:et aangenomen. Eene nieuwe verkiezing is uitgeschreven tegen Woensdag 29 December a s. KERKELIJKE ZAKEN k ONDERWIJS. Yerseke. Vrijdag is gekozen tot kerkvoogd de h<"er TT. Tan Oeveren Sr. iu de plaats van den heer TV. De Jongetot diaken de heer TT. Van Oeveren Jr. in de plaats van den heer P. Poelman en her kozen tot ouderling de heer C. Oostelijk. Wolfaartsdijk. Door liet k escollfge hij de Hervormde gemeente alhier is op M andag dm 6 dezer, in plaats van de nfiredende kerkeraadsledin M. Tollloek Dz. en JPoldermm, tot ouderling ge- kor.eu Jan Op 't Hof en tot diaken Jbrm. Koster. Het college van notabelen heeft in zjjne vergadering van den 8 dezer, ter vervanging van den aftredenden kerkvoogd J. Noteboom, G. De Jager tot d e betrek king benoemd. De heer M. Boon, pred. bjj de Christ. Ger. gemeente ie Zaamslag, hoeft een beroep ontvangen naar die gemeente Ie Zuid-Beierland. Beroepen ie Andel (Noord-Bra bant) ds. d. J. WcMoff, te Goriuchem. Voor de faculteit der geneeskunde aan de uni versiteit te Amste'dam heeft met goed ge»'o'g hel candidaat-artsexsmen afgelegd de heer H. M Geilt, student in de medicijnen. De Huuvouio deelt een adres mede, door eenige dames aan den Min. van Binn. Zaken gericht ter zake van het onderw'js in nuttige handwerken, warrin tij vertoeken lo. dat van de o'ergangsbepsling in art. 89 der wet van 17 Augustus 1878 worde gebru k gemaakt om tot 1 Januari 1883 aan de bezitster van de akte van hekwaamheid als hulponderwijzeres volgens de wet van 1857, de gelegenheid te. g-ven toth:t afl ggen van een sxanen in de nuttige handwerken voor mrijj's

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1