1880. N°. 146. Donderdag 9 December. 67ste Jaargan g- Miiiislerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. K1JKS-WATEKSTAAT. A A X ifc EST Ï\G Nieuwjaarscommissie. 0FFICIEELE MEDEDEEIJM. GOES, 8 December 1880. KUiNSTiMEUWS. GOESCIII! Oe attgave dezer Convent geschiedt Maaitdag-, Woekbdag- en VaunA8Avo)JD> uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen ale buiten GoeB, 1.76. Afzonderlijke nummert 5 et.' met bijblad 10 ct. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan -1 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs Blechts tweemaal berekend. Agenten voar het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN YOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAB en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. Jla n h es te ding Op Vrijdag 17 December 1880, dea voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een aer leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Be stuur te Middelburg worden aanbesteed liet maken van twee kouten kinnenvloeddeu ren voor de kleine sluis te llanswecrt en liet opbergen der uitkomende deuren onder eene te maken afdekking te Wemeldinge behoorende tot de werken van het kanaal door Zuid Beveland [Raming 7930 Deze aanbesteding zal geschieden volgens 441 der Algemeene Voorschriften. Het bestek no. 193 ligt ter lezing aan het ge bouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling aer kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M Nijhoff, Nobelstraat no. 18 te 's.Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voor naamste gemeenten des Rijks. Op li en 13 December 1880 wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Water staat te Goes, VGravenhjlGe, ll November 1880. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, STARING, l. S.-G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zijn voornemen» Zaterdag den 11 December e. k., '8 middag» 1 uur, ten Raadhuize aan te besteden ae onderhoudswerken in 1881 en wel le Perceel, Timmerwerk en levering van touwwerk 2e Metsel stukadoors- en steenhouwwerk 3e Leidekkers-, loodgieters-, zink- en pomp- makerswerk; 4e Smidswerk 5e Schilder- en behangwerk 6e Stoffeei derswerk 7e Glazenmakerswerk 8e h Aard-, kram-, rijs- en glooiing swerk aan het sas es de buitenhaven 9e Idem aan de binnenhaven enz. 10e Maljenierswaren He Grint- en grintzand 12e Borstel- en mandewerk en voor de jaren 1881, 1882 en 1883 13e perceel, Kachel- en slotenmakerswerk en 14e Vrachtrijderswerk. De leveringen van art. 27 en 28 van het bestek wor den niet afzonderlijk aanbesteed; zij kunnen aan eiken aannemer geheel oi gedeeltelijk worden opgedragen. Het bestek ligt ter secretarie op de gewone uren voor belanghebbenden ter inzage. Oningevulde ex. lijn aldaar tegen 5 cent verkrijgbaar. Inlichtingen geeft de gemeentebouwmeester. Goes, den 27 November 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbarekennis.dat de COMMISSIE TOT UITüEEUNG VAN EETWAREN EN BRANDSTOF FEN OF NIEUWJAARSDAG weder samengesteld is en bestaat uit de beeren J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE als Voorzitter I'. S- A. KNITEL, lid van het Burgerlijk Armbestuur E. SLOO VER, lid der Diaconie van de Ned. Herv. Gemeente; J. PROOST, lid van het R. C. Parochiaal Armbestuur en J. KOOMAN Az., lid der commissie tot de (Economische Spijsuitdeeling terwijl de heer C. RISSEEUW het secre tariaat welwillend op zich heeft genomen; en dat deze commissie de bijdragen der ingezetenen zal afhalen op Maandag den 13 December a. s. Burgemeester en Wethouders verzoeken geene aal moezen aan de deuren uittcreiker., maar deze veeleer aan de commissie toetevertrouwen opdat zij in staat zij hare gewone niauwj .arsbedeeling te doen, terwijl Burgemeester en Wethouders vermeenen, dat elke aan beveling tot het geven van mime bijdragen over bodig zal zijn bij de heilzame strekking der pogin gen van de commissie, in het belang der armen. Goes, den 8 December J8S0. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Het goedkeuringsmerk, gedurende 1881 te bezi gen, zal zijn: bij den ijk en herijk der maten en ge wichten de letter Q in den gewonen drukvorm, schuin gesteld; bij den ijk van wecgwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters, de koninklijke kroon bij den ijk van weegweiktuigen voor fijnere wegingen, eene vijlstralige ster. Het merk van het kantoor, waai de eerste stempeling heeft plaats gehad, is voor Mid delburg het cijfer 12. De commissie, belast met het afnemen van de prak tische examens van apotheker, zal zitting houden op Donderdag 9 dezer en volgende dagen te Arasterdam. Z. Al. heelt den kapt.-luit. ter zee IC. W. E. Von Leschen, op verzoek, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning: van een jaar lij ksch pensioen v^n f 1800; en van eene verhooging van dat pensioen van f 1125 'sjaars, voor werkelijk verblijf in mil. dienstin 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. Ia de Dinsdagavond gehouden vergade ring van de leden der vereeniging »de Am bachtsschool te Goes" werd rekening afgelegd over het dienstjaar 1879/80, de begrooting voor 1880/81 voorgedragen en het verslag over het vorig dienstjaar uitgebracht. Uit een en ander bleek voldoende de gunstige toestand, waarin da zaak verkeert. Bij nog eenige uit breiding van het ledental zou dan ook het tweede rakdat men zich voorstelt op de school te onderwijzen, het smeden, weldra mo gelijk worden. Eenige bepalingen omtrent de toelating van leerlingen werden besproken, welke bespreking in eene volgende vergadering zal worden voortgezet Het aftredend bestuurslid, de heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, werd met bijna een parige stemmen herkozan. Overigens verwijzen wij belangstellenden naar het uitvoerig verslag over het dienstjaar '79/80, dat in ons volgend nummer een plaats zal vinden. Maandag heeft de commissie voor het afnemen van de examens voor apothekersbe diende hare zittingen te Middelburg aangevan gen. O. a. heeft zij de akte van bevoegdheid uitgereikt aan mej. A. Krol Van der Hoek, te Goes De kiezers te Baarland herinneren wij aan de verkiezing, die morgen, Donderdag, moet plaatshebben voor een lid van den ge meenteraad. De stembus is tot vier uren ge opend. Ovezaiid. Men verneemt, dat bij het be stuur van het waterschap dezer gemeente van Gedep. Staten is ingekomen een ontworpen plan voor eene nieuwe suatiesluis te Borssele, waardoor eenige polders, tot ons waterschap behoorende, mede uitwateren - De betrekkelijke stukken zijn toegezonden teneinde ook het oordeel van Ingelanden te vernemen. Als het plan doorging, dan zon de sluis 0,64 M. dieper worden gelegd. De gemeenteraad van Groede heeft eene subsidie van f 500 toegestaan aan een even tueel aan te leggen tram, gedurende tien ach tereenvolgende jaren, onder voorwaarde dat eene halte worde geplaatst aan Zorgvliet." Bjj adres aan Z. M. den Koning zijn door landbouwers en andere belanghebbenden in het kanton Oostburg bezwaren kenbaar ge maakt tegen het door do Staten van Zeeland vastgesteld reglement op de wegen en voet paden, en wel ten aanzien van hot gebod tot gebruik van kruislijnen, het verbod op het rijden met den korten dissel, het verbod tot aaneenkoppolen van wageus, en het bepaalde omtrent het gbruiken van mallejans. Het verzoekschrift bevatte pm. 250 onderteekenin- gen, terwijl onder een adres van instemming 50 har.dteekeniigen geplaatst waren. Naar men verneemt, zijn eenigo grondeige naren voornemens hun bezwaren kenbaar te maken tegen de bepalingen in het hetzelfde reglement omtrent het planten van boomen langs de wegen. (JA. Ct.) Door den machinist 3e klasse bij de marine 31. Flohil is voor eeue commissie te Hellevoetsluis met guDstigea afljop examen afgelegd voor machiuist 2e klasse. Is het Vad. wel ingelicht, dan werd door Gedeputeerde Staten van Z -Holland afwijzend beschikt op de door den heer Sijthoff ingediende reclame tegen zijn aanslag in de patentbelas ting, voor zyn door stoomkracht bewogen persen (molens.) S' BAT E N' -<i ENfcllt A AL. TWEEDE KAMER. Door een telegram op een dwaalspoor gebracht hebben wij onwillekeurig in ons vorig nummer liet aaDtal leden der Kamer tot een waarlijk zeer aanzien lijk Cijfer verhoogd. Wij heten onder de laatste en telegraphische be- richteii een vorrsie! tot vermindering van hoofdstuk 2 der bcgroo'ing met f 100 trsktementsverhooging voor deu bode «an den raad van state aannemen met 87 tegen 34 stemmen. Dit moet ivezeu 37 tegcu 34 stemm-n. In de Dinsdag gehouden zitting is hoofd stuk III (buitenlandsche zaken) behandeld. Door de heemn i ley denrijkDe JongeGleichman en Keuchenius werden verschillende vragen gedaan, waarop door den Minister het volgende geant woord werd. Te Washington wordt ernstig over wogen de opheffing der surtaxe op onze koloniale producten. Over een haudelstractaat met Japan wordt overleg gepleegd met andere regeeringen, terwijl onze gezant hier worut verwacht, met wien de Minister zich tevens op de hoogte zal stellen van het gebeurde tusschen den gezant endeJa- pansche regeering, het publiek maken van beschei den, die nog niet voor openbaarheid waren be stemd. De regeering acht geen speciaal orgaan noodig tot inlichting van het buitenland omtrent handelstai'ieven en onze nijverheid, maar even tueel wil de regeering aan eene particuliere on derneming met dat doel haar moreelen steun ver- leenen. Over het Duitsch-Nederlandseh handels verdrag is niets nieuws mede te deelen. Met Zwe den, Servie eu Itumenie zijn onderhandelingen over tractateu hangende. Ten aanzien der spoor wegtarieven met Duitschland blijft de regeering waakzaam. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Ellewouïsdijk. Tot notabelen bij de Hervo-mde gsmvrule zijn lier kozen de bteren Geense eu P. Stouten. Bsnosmd tot pastoor te Lnngendijk de heer J. J. Mes, vicaris te Veere. Bedankt voor h-t beroep naar Aa'teu door ds. Oorthuis, te Woudrichem. Het getal studenten aan de Leidsche hoo.gcschool b'draagt thans: in de faculteit der geneeskunde 187; wis- en natuurkunde 45; letteren en wijsbegeerte 64; godgeleerdheid 35; rechtsgeleerdheid 448in het ge heel 646 korpsledeu en 123 niet-korpsteden, te samen 769 studenten. Het Hantai promotion in het afge- loop.m jaar bedroeg in de geneeskunde 13, plant en dierkunde 2, classieke letterkunde 3, godgeleerd heid 3, rechtswetenschap 59 en stautswe'enschap 7. Zrterdag 13 December zal zooals men weet het ltolletdamsche toooeelgezelschap te Goes wtêr eene voorstelling geven, en, naar ons gisteren werd gemeld, Schiller's treurspel Kabaal en liefde opvoeren. Dit is de laatste der voorstelling n, waarvoor met de directie eene overeenkomst is aangegaan, en van de opkomBt daarbj zal afhangen of men ook in het volgend jaar goede voorstellingen van dat gezelschap zal te zien krijgen. Doch daarom niet «lleeu is een talrijke op komst gewenscht. De directie is zoo welwillend, wat altjjd zeer groots bezwaren heeft, om ons ill kennia te biengen met eene nieuwe eter aar. den kutmhemel, Mej. Jeanne Re Groot, de zuster van Mejuffrouw Jo sephined.e in het hegin van dit jaar hier optrad. D.t zal zeker velen, die laatstgenoemde hebben gezien, aansporen ook de jongere zuster te leeren kennen, Bovendien speten o. a. de heer Le Grashet lid der directie, dat hier nog niet optrad, de beide heeren Ilaspels, en Mej. Beersrnans dien avoud, Zgu dit allen geen redenen genoeg orn de bezwaren, aan een Zaterdagavond verhouden, eens over het hoofd te zi> n Het tweede winter-concert van het fanfaren- muziekgezelschap ^Eendracht maakt macht" te Krui- ningen is vastgesteld op Woensdag den 15 Decem ber a. s. Een keurig en met zorg gekozen programma belooft den bezoekers een g'noegeljjken en geuotvollen avond. Hansweekt. Overzicht der handelsbeweging langs het kanaal van Zuid-Beveland voor zooveel betreft den in-, uit- en doorvoer der voor naamste goederen ten dezen kantore over de maand November 1880. a. Invoer van Belgie naar Nederland. Kilo. Aardewerk en porselein188S020 D.ogerjjen en verfwaren713661 Fabriek- en stoomwerktuigen 25714 Glas eu glaswerk336705 GraDen. Tarwe2888437 Rogge237Ü061 Gerst 99650 Haver12200 Meel van granen 290072 Alle andere27836 Zaad376178 6064434 Huiden en leder552306 Kalk63500 Kolen, steenkolen651720 Metaal, onbewerkt42053$ Metaal, werken van metaal78773 Mest, guano739400 Olie, aard- en s'eenohën98986 Roet, smeer enz. 785677 Steen2468850 Veevoeder85000 Vleerch, gezouten spek92720 Vruchten, k;euten462770 Wijn20260 Die van suiker bedroeg. Kandij 36334 b. Uitvoer van Nederland naar Belgie. Aardappelmeel2370000 Aardewerk en porselein312000 Beetwortelen4204000 Boter18346 Granen. Tarwe54165 Rogge242720 Gerst904174 Haver81412 Alle andere743479 2025950 Groenten, verscbe97500 Hout1290Ö0 Ijzer, oud jjzer468125 Kaars n184295 Kaas351942 Koffie600804 Mest. Guano1123704 Seereetmrst400000 1623704 Olie40286 Rijst450000 Roet, smeer enz88809 Siroop2I2S60 Teer, p»k eu traan716000 Visch. Verscbe zeevisch 8000 Gezouten haring 127250 Gerookte bokking 280015 Stokvisch60000 Andere, gezouten of gedroogde visch. 50620 525885 Wild en gevogelte600 o. Doorvoer van Belgie naar Pruisen. Asoh, potasch enz48332 i Drogerijen450938 I Ertsen249000 I Uranen.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1