1880. N°. 145. Dinsdag 7 December. 67ste Jaargang. De familie Czaroisky. IValionale ïllilitic. IIRANDWI2ER. MENGEL WEKK. AANVANG en SLUITING GRAAN- en BOTERMARKT. Spuilwalerfabriek. GOESCHE uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond* uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijk© n immer» 5 ct.' met bijblad LO ct* COURANT. Gewone advertentlën worden a 10 ct. per regel geplaajst. Geboorte huwelijkB- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a ƒ.1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien artt 15, 16,17, 13, 19, 20, 21 en 24 der wet op de Nationale Militie, dd. 19 Augustus 1851 (Steatsblad no. 62); brengen bij deze voorde EERSTE MAAL ter kennis der ingezetenen: dat het register van INSCHRIJVlh G VOOR DE NATIONALE MILUIEdagelijks,gedurende de maand Januari, (uitgenomen des Zondags) van des morgens 9 tot des namiddags 2 uren, ter secretarie der gemeente zal gereed liggen dat tot de inschrijving verplicht zijn alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januari aanstaande hun 19e jaar zullen ingetreden, en dus in het jaar 1862 geboren zijn, alsmede diegenen, welke na het intreden van hun 19e doch voor het volbrengen van hun 20ste jaar ingezetenen zijn geworden; dat, volgens art 15, voor ingezeten wordt gehouden: lo. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moe der, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is, volgens de wet van 28 Juli 1850 (Staatsblad no. 44) 2o. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste aan het in de eerste zinsnede van dit arti kel vermelde tijdstip voorafgaande,achttien maan den in Nederland verblijf hield 3o. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezetene was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen dat volgens art. 17 niet behoeven te worden inge schreven de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is en de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten, alsmede de zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's rijks oveizeesche bezittingen of koloniën woont; dat, volgens art. 16, de inschrijving moet plaats hebben: lo. vaneen ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont; 2o. van een gehuwde en van een weduwnaar in- de gemeente, waar hij woont 3o. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door deze is achtergelaten, of wiens voogd buitens lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4o. van den buitenslands wonenden zoon van een Ne derlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader oi voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Terwijl eindelijk, volgens art. 18, elk, die behoort ingeschreven te worden, verplicht is, zich tusschen den lsten en Sisten Januari daartoe aantegeven bij burge meester en wethouders ter plaatse en op de uren hiervoren aangewezen, terwijl bij ongesteldheid of afwezigheid zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, ziju voogd tot het doen van die aangifte verplicht is. Goes, den 4 December 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren den belanghebbenden, dat de termijn voor afkoop van den dienst bil de Brandweer voor 1881 aan staanden Zaterdag geëindigd is en dan dadelijk wordt 33) Naar Moeitz Von Rf.ichenbach. »Ik ben het, Wenzel Czaroisky, de echtgenoot van uw dochter", zeide Wenzel, en trachtte de hand van graaf Amand te vatten. Met een woesten kreet wendde de graaf zich af. De schrik maakte zijn tong los. »De dooden staan op" prevelde hij, sidderende van angst. »Gij komt weder tot mij ik zal u rekenschap moeten geven maar waarom hebt gij den prins niet medegebracht? Hij moet ook spreken niet ik niet ik alleen ti Bedaar" zeide Wenzel, die moeite had zijn aan doening te verbergen, want de woorden van den graaf deden beter bet vreeseljjke geheim vermoe den van bet verbond met den prinswaarvan Sascha als een offer was gevallen in de plaats van haren echtgenoot. nWees bedaard en wat ook uwe ziel moge bezwaren, zeg mij eerst, wanneer ge kunt, waar mgn kind zich bevindt de zoon uwer dochter? Spreek, spreek, smeek ik u! Verlicht uw geweten en bevrjjd mij van mijn angsten over mijn kind!" •Het komt, ja, ja, ik weet wat ge wilt 1 Het overgegaan tot het opmaken der registers van dienst plichtigen, zoodat de quitantie van den gemeente ontvanger voor de betaalde afkoopsom vóór of op dien dag ter Secretarie moet bezorgd zijn. Goes, den 1 December 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMEK. De Secretaris, HARTMAN. DER BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij op verzoek van eenige graanhandelaren en in overleg met de commissie voorde Graanmarkt eene wijziging hebben gebracht in de tijdstippen van aanvang en sluiting der Graanmarkt en ter uitvoering van artikel 3 alinea 2 der verorde ning tot regeling der Boter- en Graanmarkt hebben bepaald, dat beginnende den ZEGENDEN December 1880 de graanmarkt zal aanvangen des voor middags te half elf uren en gesloten zal zijn des middags te half étn uur, terwijl de botermarkt van af dien dag zal gehouden worden aan de Politiewacht van des voor- middags half twaalf tot des middags half éen uur. Zullende de aanvang en sluiting door het kleppen der kleine Stadhuisklok worden aangekondigd. Goes, den 15 November 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DB WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door MARINÜS BAR- TELSE is ingediend een verzoek om vergunning tot oprichting eener Spuirwatertabriek in het perceel wijk C no. 89 (kadastraal bekend in sectie D no. 1471). Voorts, dat het verzoek met de bijlagen op de secre tarie zijn ter visie gelegd en dat op Zaterdag den 18 December 1880, des miadags te éen uur, in het Ge meentehuisgelegenheid zal gegeven worden om bezwa ren tegen de oprichting iutedienen en toetelichten. Goes, den 4 December 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 6 December 1880. Ellcwoutsdijk. Bg de Donderdag ge houden verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad zjjn uitgebracht 23 stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 38. Van onwaarde was éen briefje. Gekozen zjjn de heeren D. J. Schotten met 23 en Jacobus Smallegange met 15 stemmen. De navolgende heeren verkregen nog het achter hun naam vermeld aantal stemmen: A. Postmus 10, Math. Mol 3, ,7. Van der Iiage 2 en C. J. Linthout 1. Bjj het te 's-Hage gehouden examen voor de betrekking van commies der posterjjen zijn is Een oogenblik bleef bij steken, al zijne leden beefden als in een hevige krauip plot seling richtte hij zich nog eenmaal op. „Het is in het klooster van St.-Anna in P Hij viel terug in zijn kussens een zacht ge reutel, een laatste stuiptrekken van bet reusachtige lichaam toen werd alles stil in het vertrek doodstil. Marnscha was op de knieën gevallen, en verborg baar gelaat in de dekens van het sterfbed. Wenzel stond onbewegeljjk en staarde op het gelaat van graaf Amand, wiens trekken, een oogen blik te voren zoo verwrongen, nu de kalmte des doods uitdrukten, die de rimpels en voren van vreeseljjke hartstochten bad effen gemaakt. Graaf Amand was dood. Wenzel wist, dat hij zjjn onverzoenlijke vijand was, hg vermoedde, dat hij bjjna ook zijn moordenaar geweest was. Doch dit was niet de reden, waarom bij hem niet aan raakte en hem de oogen niet toedrukte. Maar dat de doode zijn haat ook op het onschuldige kind had overgedragen en het uit de armen der ouders bad gerukt, dat kon hij zelfs nu in het aangezicht van den dood zoo gemakkelijk niet vergeven. Innig ontroerd verliet hij het vertrek en keerde naar Sascha terug. Zjj sliep nog altjjd vast en rustig als een vermoeid kind. Hij boog zich over haar heen. Hare met een klein blosje gekleurde wangen spraken van terugkeerende gezondheid, en al de negen candidaten geslaagd, o. a de heer G. Bourie'us. Een ontwerp van wet betreffende voor zieningen van waterstaat in tijden van ijsgang en hoog opperwater is bg den Raad van State ingekomen. STATEV-GEVEH LAL. EERSTE KAMER. In de zittiDg der Kamer van Zaterdag werd met 28 teg n 7 stemmen het outwerp tot nadere bepalingen v.n den zout-accjjas aangenomen. B s'oten werd voor'i strafwetboek eene bijzondere behandeling te volgen. TWEEDE KAMER. In d cze Kamer is Zaterdag het algemeen debat voortgezet. De Minister van Financien, zijn rede vervolgende, betoogde hoofdzakelijk dat de onderscheiding tusechen gewone en buitengewone middelen en uitgaven sis grondslag van een financi eel stela. I oub-staa-'baar en hoogstbedenkrlijk is. De heer Ueydenrijck betoogde, dat door de geroerde discussiëa de hao.dvraag: hoe te komen uit den de moraliseerenden en g demor diseerdeu toestand niet was opgelost. Het ministerie ha l zelfstandig kunnen optreden en kan het nog. Ia elk geval laakte hij, dat de beer fan Lijnden Vrijdag zjjn oude vrienden bespotte. Hjj hoopte, dat bij de stembus het volk zelf een einde aan den legen woo digen toestand zou maken. De heer Wtntgene handhaafde zjjn betoog, dat de midilelstaud kwijnt en onze Java-hand I achteruit gaat. Door de commissie van rapporteurs orer hoofd stuk Buitenlandaehe Zaken zjjn twee amendem nten vooigesUld lo. om 2200 te schrappen wegens de verhooging der traktementen van 't ambtenaa'sperso- neel aan het Departement aangevraagd, aangezien door de voo gestelde drie nieuwe attachés aldaar ds werk krachten van zelf versterkt zullen worden 2o. om den post gezantschappen met f 30.000 te verminderen voor de verhoaging van de bezoldiging onzer d plo- matieke vertegenwoordigers le Parijs, te Home eu te Konstantinopel en voor de bezoldigingen van secre tarissen van legatie te Rome en te Konstantinopel. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Dr. F. Van Gheel Gildemeester te Wilbel- minadorp staat no. 1 op bet zestal naar üelfs- baven. Middelburg. De naar hiel' beroepen predikant der Ned. Herv. gemeente, de heer ItieinenS, werd Zondagmotg-n bevestigd door den heer Laan, van Meteren, die tot tekst gekozen had Handelingen der apostelen 1 8. Des avonds hield de beves tigde zijne intreerede, sprekende naar aanleiding van Handelingen 4 12- Op het drietal te Leiden komt voor ds. D. Bijnders, te Middelburg. Aan m»j. C Bijleveld, boofdonderw. aan de openbare meisjesschool voor m. u. 1. o. te Vlissin- gen, is op baar verzoek eervol ontslag verleend. Naar men verneemt, is bij de Vereeniging voor Christ Nat. Schoolonderwijs in de rentelooze geidleening groot ƒ50,000 voor het fonds tot het zachtkens bewogen zich hare lippen eu fluisterden den naam van haar kind in den droom. Toen overviel Wenzel plotseling een gevoel van innige dankbaarheid. Zijn vrouw was gered, zijn zoon teruggevonden en hijjong en krachtig, was trotsch op beider bezit. Het was hem als ontwaakte hij uit een zwaren somberen droom; diep ademhalend stond hij een oogenblik stil toen keerde hij zicb snel om en ging nogmaals naar het vertrek, waarin de doode rustte. „Het geluk doet vergeven en vergeten" mom pelde hij. „Ik schenk u mijn vergiffenis 1" Marnscha keek angstig op zij zag hoe hij den doode de oogen toedrukte en vervolgens het ver- tr ek verliet. De winter was voorbij. De teruggevonden knaap lag sinds langen tijd weder in de armen zijner moeder en Sascha, die in het koude jaargetijde de reis niet had durven wagen, maakte allerhande toe bereidselen, daar zij nu wederom volkomen hersteld was, om de terugreis naar Petershof te ondernemen. Het was een zonnige Aprilmorgen, toen de groote reiskoets, waarin wederom Wenzel met vrouw en kind gezeten waren, de slotpoort vau Cerwionka verliet, en niet alleen buiten in het veld, maar ook in de harten der reizenden scheen de vriendelijke voorjaarszon. Zonder bitterheid zagen zjj terug op de droeve verleenen van voorschotten ten behoeve van nieuw op te richten christelijke scholen op dit oogenblik voor een kapitaal van ƒ27,000, waarvan 17,750 uit Amsterdam en ƒ9250 uit andere plaatsen des lands, deelgenomen. (Std) Het bestuur der Industrieschool voor vrou welijke jeugd te Amsterdam heeft zich tot den Minister van binnenl. zaken gewend met een adres, waarin gewezen wordt op het feit, dat, doordeonlangs iugevoerde wet op het lager onderwijs, de gelegen heid is ingetrokken om eene afzonderlijke akfe voor elementair teekenonderwijs te behalen dat het echter gebleken is, ook uit den toevloed bij het laatste examen, hoezeer die akte wordt begeerd; dat het dus wenschelijk is het verkrijgen eener afzonderlijke akte weder mogelijk'te maken, waarom adressant in bedenking geeft de programma's voor middelbaar onderwijs, vastgesteld bij koniuklijk besluit vau 28 Februari 1878 (Stbl. uo. 27), zóo te wijzigen, dat een lichter of zwaarder examen kunne worden afgelegd, of dat op andere wijze aan bet bestaande bezwaar worde tegemoet gekomen. RECHTZAKEN. Door den reekter-commissaris te Middelburg is bevel van aanhouding verleend tegen zekeren Josephus Ferdaen, geboren te Hengstdijk, oud 26 jaren, die in den laatsten tijd op de Zeeuwsch- Belgische grenzen zwerft. Hij draagt gewoonlijk den linkerarm onder zijn jas verborgen, en geeft dan voor, dat die arm in Atjek of in den Fransch- Duitschen oorlog is afgeschoten, of ook wel dat hjj dien bij een spoorweg-ongeluk of in eene machine beeft gebroken. Hij heeft een zwart uiterlijk draagt een hooge zijden pet en klompen met riempjes. 8CHEEPVAARTBERICHTEN. Hansweert. Gedurende da week, loopende van 28 November tot 4 December 1880 zjjn a'hitr lu- eu uitgeklaard 110 geladen schepen, te weten: Ingeklaard: Zeilschepen35 Stoomschepen 14 49 Uitgeklaard: Zeilschepen54 Stoomschepen. 7 61 Totaal 110 Onder Int aantal uitgeklaarde zeilschepen zjjn be grepen 19 visch- en mosselschuiten. Vrijdagavond is bij het opstoomeu naar Ant werpen, door de van Huil komende Eogelsche stoomer Alster, kapitein Leeter hoogte van den Doeleen binnenvaartuig in den grond geloopen. Het binnen schip had geen licht op. De schipper is verdronken. Na een groot gedeelte d r lading eer boord te hebben gegooid, is men er in mogen slagen het schip Eerdtling, kapitein F. Bessel, en niet, zooals in ons nommer van Donderdag 2 Deoember abusief gemeld werd Vrtutc Sybilla, dat in het Hellegat boven op ein plaat geloopen «a«, af te brengen. De dagen en vol hoop gingen zij de toekomst tegemoet, uie de stamhouder der Czaroisky's met een vroolijk kinderstemmetje tegenjubelde. En verder ging bet langs groene velden en geurige bosschen altjjd verder door de zonnige bloeiende landstreek. Bonte vlinders fladderden om den wagen en de vogels zongen in de takken der boomen. Uit alle dorpen in den omtrek klonken de heldere tonen der klokken, want bet PaaSchfeest was nabij en de klokken luidden dit feest op het land in, bet feest der lente, bet feest der opstanding. VI cnzel en Sascha scheen bet toe, alsof zij op nieuw begonnen te leven, band in band zaten zij naast elkander; heel in de verte werden de popu lierenlanen van Peteisbof zichtbaar en in hunne harten weerklonken, onder het luiden der Paasch- klokken, de woorden van het oude lied Is de winterboei gesmolten Komt de lente in het land, Dan verdwijnen angst en zorgen En 't geluk reikt ons de band. Blad en bloemen, geur en kleuren Tooien de aard' als blijde bruid O, hoe heerlijk drukt het Paaschfeest Ons dit schoon ontwaken uit! EINDE.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1