1880. N°. 144 Zaterdag 4 December. Bij dit nommep behoort een bijvoegsel, 0PFICIEELE MEDEDEELIN'GE.V. GOES, 3 December 1880. Metledeelingeii op verschillend gebied. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLANDSCH OVERZICHT. POSTERIJEN. Laatste en telegraphische belichter. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond- uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et. met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetaigingen van 1—S regels a /,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 1 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechte tweemaal bereken 1. Agenten voor het buitenland rijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NUÖH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. bevattende: Aanbesteding, Scheepvaartbericbten, Overzicht van den stand der koersen, Vervolg van de familie Czaroisky en Verslag van het verhan delde in de gemeenteraadszitting, Donderdag 2 December te Goes gehouden. Bij kon. besl. zijn o. a. de garnizoensplaatsen Middelburg en Vlissingen aangewezen voor hospitalen 3e klasse. Donderdag is te 's-Gravenhage in den ouderdom van bijna 61 jaar overleden de heer L. G. Brocx, oud-minister van marine. Naar eau de N. R. Ct. met zekerheid wordt medegedeeld, is bjj het gemeentebestuur van Bergen-op-Zoom eene aanschrijving ont vangen, waarin ingevolge het door ingeze tenen ingediend adres wordt gevraagd naar een lokaal, geschikt tot inrichting eener Hoo- gere Burgerschool. De maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen heeft weder een surnumerairsexa men uitgeschreven op 13 Jan. a. s. te Utrecht. Het programma is kosteloos te verkrijgen aan het centraalbureau der Maatschappij aldaar. De candidaten moeten o. a. den leeftjjd van 16 jaren hebben bereikt en niet ouder dan 35 jaren zijn. Een borgstelling van ƒ500 is een der vereischten. STATEN-GBNEBAAL. EERSTE KAMER. In de Donderdagmiddag gehouden zitting zjjn eenige kleine ontwerpen aangenomen. Blijkens het afdeelingsverslag der Kamer over het wetsontwerp houdende nadere bepa lingen omtrent den Zout-accjjns, bestond in de afdeelingen daarover veel verschil van ge voelen, doch scheen men in het meerendeel der sectiën geneigd den maatregel goed te keuren. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting zjjn de discussiën over de Staatsbegrooting voort gezet. De heeren Schimmelpenninck en Van Houten achtten den fiuanciëelen toestand niet zoo gun stig en geen belastingverhooging op zicbzelve gerechtvaardigd. De heer Van Houten zou tegen alle begrootingen stemmen en betoogde de noodzakelijkheid eener Grondwetsherziening voor het kiesrecht, de belasting-hervorming en de defensie. Hij vroeg pertinent aan den heer Gleichman of deze door zijne verklaring van gister den laster heeft willen versterken, dat de heer Kappeyne eerst tegen zijn heengaan het plannetje Grondwetsherziening opwierp. De heer Blusié achtte den financiëelen toe stand wel ongunstig en bezuiniging en belas tingverhooging noodig. De heer De Bruyn Kops wees op de nood zakelijkheid eener belastinghervormiug met het oog op de drukkende accijnzen. De heer Corner Hooft bespeurde in de begrooting geen zuinig heid, wel verkwisting. De heer Tak Van Poortvliet stond krachtig de Grondwetsherziening voor. Bjj herinnerde dat reeds in den zomer van 1878 door den Min. van Oorlog een voorstel daartoe in dan Ministerraad was gebracht en drong aan op krachtige bevordering van de middelen van verkeer. De heer Fan Kerkwijk betoogde, dat Grond wetsherziening niet in het program van het Ministerie-Kappeyne kan zjjn opgenomen ge weest. De heer Borgesius bestreed de redevoeringen van de heeren Wintgens en Sehaepman en kenrde de oorlogspolitiek van de Regeering af. Om vergulde metalen voorwerpen te reinigen, kan men met voordeel gebruik maken van een oplossing van 30 gram borax in éen kilog. water, waarmede de metaaloppervlakte zacht afgewreven wordt. Hierna spoelt men met zuiver water na, en droogt bet voorwerp af met een zacbten linnen lap. Ia het Dcutsches Familienblatt wordt melding gemaakt van eene uitvinding van dr. Dumontpelier in het llópital de la Pitié te Parijs: een dek om typhuslijders koel te houden. Hst bestaat uit een 80 meter lange caoutchouc-buis die met de noodige kronkelingen tusschen twee beddelakens is ingenaaid, en door welke voortdurend koud water stroomt. Aan de kranen, die den aan- en afvoer van het water regelen, zjjn thermometers aangebracht om de temperatuur van het uit- en instroomende water te bepalen. Deze toestel mo»t in de hospitalen, waar hij tot dusver in gebruik was, goede diensten bewjjzen. Een petroleumlamp zonder pit is een Ameri- kaanscbe uitvinding. De petroleum vloeit in deze lamp van uit een hooger staand vat door een zeer kleine opening. Ze wordt aangestoken en verhit nu het bovenste gedeelte der buis, tengevolge waarvan de nastroomende petroleum in gas wordt veranderd, hetwelk alsdan met een sterk lichtende vlam verbrandt. Een liter petroleum is toereikend om 16—18 uren te branden. Volgens het Journal de Pharmacie kan aan een gewone gomoplossing veel meer kleefkracht gegeven worden door er wat zwavelzure aluinaarde bij te voegen. Op ongeveer 100 gram van een dikke gomoplossing wordt 1 gram zwavelzure aluinaarde, in weinig water opgelost, genomen, en dit goed onder elkander gemengd. Deze gom moet zoo sterk kleven, dat zij geschikt is om hout aan elkander te verbinden en glas en porselein te lijmen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Kattk.ndijke. Ds. E. M. Van IJsendijk alhier heeft bedankt voor het beroep haar Lutjegast. Bedankt voor hot beroep naa- Rilland-Bath door den cand. A. B. Ter Haar Romeny. Biervliet. Beroepen tot predikant bij de N. H. gemeente alhier ds. H. W. Brandt, te Sint Kruis, voorheen te 's-Heerenhoek, Baarland. Woensdag bad alhier de inwijding der nieuw gebouwde openbare lagere school plaats. Tegen 12 uren kwam de burgemeester met den gemeenteraad en den secretaris, benevens den arrondissements-schoolopziener, den bouwmeester en den aannemer van 'tgebouw, den hoofdonderwijzer in 't oude schoollokaal uitnoodigen het nieuwe met zjjne leerlingen te betrekken. Deze dankte den burgemeester voor zijne onvermoeide pogingen om hem, na 41 jaren in een meer en meer ondoelmatig geworden lokaal werkzaam te zjjn eeweest, tbans zulk een fraai en, zoo hij hoopte, doelmatig gebouw te kunnen aanbieden. Daar aangekomen zijnde werden de gewone toespraken gehouden, die afge wisseld werden door 't zingen der leerlingen van toepasselijke liederen. De districts-schoolopzienor, door omstandigheden verhinderd de plechtigheid bij te wonen, had zijn ambtgenoot opgedragen van zijne belangstelling in het feest van dezen dag te doen getuigen. Na den afloop vereenigden zich de genoodigden met den gemeenteraad aan een eenvoudigen maal tijd, waarbij de beste wenschen voor don bloei van 't onderwijs in deze gemeente werden geuit. Donderdag weiden de leerlingen op de gewone wijze door de gemeente onthaald, waarbij het ook niet aan gepaste vreugde ontbrak. Dat de nieuwe school tot zegen der gemeente moge zjjn is zeker de wenscb van velen, 's-Hkekeniioek. Donderdag herdacht de heer J. Van den Berg, hoofdonderwijzer der R. K. bij zondere school alhier, den dag, waarop by vóór 25 jaren als hoofd dier school werd aangesteld. Onder geleide der schoolkinderen, allen vooizien van een vlaggetje, en onder het zingen van toe- passeljjko gezangen werd de jubilaris kerkwaarts gebracht, alwaar door den weleerwaarden heer Wennen, pastoor dezer gemeente, eene plechtige H. mis werd opgedragen, waarbij tevens een woord van hulde en erkentelijkheid den jubilaris werd toegevoegd. Na afloop dezer plechtigheid bracht de schooljeugd weder den feestvierenden meester huiswaarts, waar den kinderen in het schoolgebouw eenige ververscbinjjen werden aangeboden. Ook de kleinen der II. K. meisjesschool namen deel aan het feest, liet dorp had door de vlaggen, welke van verschillende gebouwen wapperden, een recht feestelijk aanzien. Bif.rvi.iet. De zes ge9toleu koeien zijn Woensdag te Assenede in beslag genomen. Het uitloven ven een premie van S00 francs leidde tot de onldskkiug. Verleden week wtrd onder Retrauchement, in ket zoogenoemde „Hazen tras", een moord gepleegd op des rijksveldwachter De Pon, en deze week onder Oostbu'g, een schaapherder, hier te lande veelal ook gebruikt ah nachtwacht bjj de kudde, om het leven gebracht, Binnenkort zal een stroomtram van Bergen- op-Zoom op Tholen tot stand komen, waarvoor reeds eenige jaren geleden concessie is vtrkregen. (N. R. Ct.) Kleine oorzaken helt»* tornt groote gevolge». Dinsdagavond sprong ten huize van een landbouwer onder Bevel, bjj Ginneken, de kat eene petroleumlamp omver en vluchtte brandende in het hooi in den stal. De brand nam zoo in hevigheid toe, dat weldra het woonhuis en de stal eene prooi der vlammeu waren. Ook zijn verbrand de inboedel, granen enz., terwjjl eene koe, een vaars en een kalf, b nevens de kat, zeker tot haar straf, in ds vlammen zijn omgekomen. De schade wordt bgroot op 3400. Woensdag zijn te Botterdam door de politie aangehouden en Ier beschikking >an de justitie gesteld twee arbeideis in dienst bjj den Staatsspoorweg, die zich schuldig maakten aan verscheidene diefstallen uit cotlis, die door genoemde spoorwegmaatschappij werdm verzonden. E me vrouw te Amsterdam, die Maandagnacht brandwonden had bekomen door bet ontvlammen van een petroleumlamp, is aan de gevolgeD overleden, Onder Bunnik, 10 minuten van het station Houten by Utrecht, is Dinsdagavond eene groote hofstede afgi brand; 11 paarden en 17 ko ieo zjju in de vlammen omgekomen. Uit Houten w-rd geen hulp door de brandweer verleend, omdat het de gemeente Bunnik aanging". Voleens telegram uit New-York kon tusschen 2 en 4 D.cember lage baromet;raland op de Noord- Britsche en Noo dsche kusten verwacht worden. Het belangrijke bericht in ons vorig nommer uit Weenen, dat de internationale vloot spoedig zal uit eengaan zal zeker, na de schitterende houding van die vloot, onze lezers bijzonder koud laten. Tot nogtoe echter is door geen der mogendheden een voorBtel in dien geest grdaanj wel verwacht men iets derge lijks van Duit chland. Sommigen beweren, dat Oosten rijk en Rusland dezelfde vertooning hebben willen doen plaatsgrijpen in zake de Grieksche quaeslie. Volgens de Politische Correspondenz zou de Britsche regeering, ondersteund door de Russischeeen voorstel gedaan hebben om te besluiten dat de verschillende eskaders bepaalde, elkander mede te dcelen, haven plaatsen zullen opzoeken of in voorat' bepaalde richtingen zullen kruisen, zoodat een soort van ideëelen samen hang tusschen de vloten blijft bestaan. Dezelfde demonstratie ie iu de fransche kamer ter sprake gebracht, waar zij heftig werd aangevallen. Dit gaf wêer aanleiding tot eene aandere vei tooning, het gebr uikelijke verlecDen van een motie van vertrouwen hierin casuin het huitenlandsch beleid der regeering. Die motie werd aan het Fransche kabinet met 307 tegen 107 stemmen geschonken. De begrnoting van oorlog is eveneens aangenomen nadat de mini.ter van oorlog gezegd h; d het leger vrij van de politiek te willen houden. In den Senaat had de minister van oorlog ook weer eenige aanvullen te verduren over het verleend ontslag aan verschillende kotnmandnnten en het gebruiken van het leger bij de uitvoering der decreten. Hij antwoordde, dut het laatste geschiedde om de wet te helpen handhaven en wat het eerste betrof, zou hij nooit mannen aan het hoofd van het leger willen laten, die de republiek willen omverwerpen, hetgeen als eens meer gezegd is. In letland blijft de toestand allerbedroevendst. Het blijkt nu dat hét de opstandelingen aan geld noch wa penen ontbreekt, waaivan zij door de vrienden in Ame rika ruimschoots worden voorzien. De Engelsche re geering bleef tot hiertoe geheel werkeloos, zoodnt de voorspelling, welke lord Salisbury dezer dagen deed, wellicht niet zonder grond is, dal zoo men in Engeland niet wilde dat de Ieren zich geheel afscheidden en een zelfstandigen staat vormden, men weidia voor de nood zakelijkheid zou staan het land opnieuw te veroveren. Zooals men uit een bericht in ons vorig nommer heeft kunnen zien, laten de Nihilistcnin Rusland wier van zich hooren. IngezoDdea Stnküen. Mijnheer de liedacteur. Uw bericht omtrent de oud-strijders van 1830, in uwe courant van den -30 jlheb ik met groot genoegen gelezen. Had ik iets van dit plan ge weten, ik had mij gaarne bij hen gevoegd, daar ook ik met acht weesjongensleerlingen der weezen- en armenschool, waar ik toen als onder meester werkzaam wasmede niet de Goesche schutterij als vrijwilliger ten strijde trok. Ofschoon thans ruim 41 jaren strijder tegen een vijand, die misschien ruim zoo gevaarlijk is als die, welken wij toen het hoofd gingen bieden, had ik mij gaarne nog eens bij mijne oud- kameraden gevoegd om hun de broederhand te drukken. De herdenking aan de dagen van '30 en '31 brengen bij mij altijd aangename herinne ringen te weeg, en al is het, dat ik voor mij ook niet meer in staat ben en er ook geen be hoefte toe gevoel het hart van ridderlijke jonk vrouwen in gloed te zetten," ik ben er toch in zekere mate trotsch op recht te hebben mijn oude borst met het vrijwillig Metalen Kruis te mogen versieren. Na minzame groeten aan mijne oud-medestrijders en de beste wenschen voor hen bij het klimmen hunner jarennoem ik mij nog gaarne hun oudkameraad J. DE HOND. Fourier bij de 4e comp. Ie bat. der voormalige afdeeling mobiele Zeeuwsehe schutterij, thans hoofdonderwijzer alhier. Baarland, 2 Dec. 1880. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 2e helft der maand October. 1. L. Spiers, Groningen. 2. D. H. Eijssen, Haar lem. 3. P. De Reiger, Heinkenszand. 4. P. West- dijk, Heinkenszand. 5. Pieredon, Utrecht. Uit Ellewoutsdijk. 6. J. Van Gessele, 'e-Heer Arendskerke. Kapelle. 7. A. Blankenburg, Nieuwebrug. Kloetinge. 8. A. Van de Linde, Colijnsplaat. Kkabbendijke. 9. J. Simons, Woensdrecht. Ovezand. 10. J. Pikkaart, Hansweert. Rilland. 11. A. Engelsma, Ter Neuzen. W olfaartsdijk. 12. M. Adriaanse, Gorinchem. 's-GRAVENHAGE, 3 December. In de heden gehouden zitting is tot toelating der heeren Pan Blom en De Beerenbrouck besloten. Daarna is het algemeen debat over de staatsbegrooting voort gezet. De heer Lokman bestreed liet betoog van den heer Borgesius als zou de antirevolutionaire partij achteruitgaan. Hij verdedigde haar strijd voor vrijheid van onderwijs, voor volkotnen ge - lijkheid iu liet belang van allen. De druk van hen, die de neutrale school bezigen om eenig geloof te ondermijnen, moet ophouden. De heer Gleichman handhaafde volkomen zijn verklaring, dat vóór Juli 1879 in den ministerraad over grondwetsherziening niet is gesproken. Alleen eene nota-De-Roo over grondwetsherziening voor de defensie is besproken, maar terzij gesteld. Van verdachtmaking van den heer Kappeijne kan bij Item geen sprake, zijn. Met dezen ver schilde hij in uieeuing, dat in Juli JS79 grond wetsherziening aan de orde moest gesteld worden. Zeer verlangde hij- opheffing der geheimhouding omtrent stukken nopens de crisis. De heer Keuthe - nius kritiseerde de politiek der regeering, vooral de vertegenwoordiging bij de Belgische feesten en de eischen, aan den Indische» zendeling ten aanzien

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1