1880. N°. 138. Zaterdag 20 November 67ste Jaargang. Naar aanleiding der te Goes gehouden begrootings- discussiën. PEKSONÉliLK BELASTING SOES, 19 November 1380, Mededeelingen op verschillend gebied. GOESCHE Da uitg«t deter Courant geschiedt Maasuaa-, Woïssoia- en VairDAOAVOim uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen mie buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nummers 6 ct. mot bijblad 10 ct. Gewone ad verten tiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte hnwelijkb- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 1—8 regels a /,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bü directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. 8TEINER en HAA8ENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGII VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Het kan natuurlijk onze bedoeling niet wezen om nog eens alles, wat gesproken is, de revue te doen passeeren de stroom van redeneerin- geo was te sterk en zooveel is gesproken, dat waarlijk beter gezwegen ware. Het zijn slechts enkele punten, die wij wilteo aanstippen wij doen dat in het wezenlijk be lang der gemeente en met den ernstigen wil om, zonder iemand als persoon te kwetsen, ter wille van eerlijkheid, waarheid en recht tevens te wijzen op de verplichtingen, die, naar ons ge voelen, op deze en gene rusten. Waar wij dit moeten doen op den man af, daar is dit niet onze schuld, doch wel van hem, die aanleiding gaf tot ons betoog. En waar wij dit verder moeten doen met een blik op het verleden, waar wij enkele bladzijden vau het vorige jaar uit de geschiedenis onzer gemeente op politiek terrein voorzoover er hier van politiek sprake kan wezen moeten openslaan, daar is het evenmin ons te wijten, maar wel aan bet feit dat er zoo veel tegenstrijdig- heid heerscht tusschen zeggen, schrijven en doen. Er is veel gesproken, maar er is ook gezwe gen over punten, die wij gaarne besproken zonden hebben gezien. Wij noemen alleen onzen algemeenen flnan- ciëelen toestand. Bij de algemeene beschouwingen was er nie mand die sprak om zijn gevoelen daarover bloot te leggenof plannen aan de hand te doen om te trachten op de eene of andere wijze aan de financiëele bezwaren tegemoet te komeD. De financiëele commissie is ditmaal niet ge lukkig geweest in de keuze harer middelen, om bezuiniging aan te brengen. En daaraan is 't dan ook zeker hoofdzakelijk te wijten, dat zij zoo weinig succes op haar voorstellen had. Er is door haar gezocht en nog eens ge zocht om te bezuiningen, en niets kon zij vin den dan kleinigheden of beknibbelingen op min der gelukkige wijze. Wij hebben slechts even te herinneren aan de quaestie van het comité tot wering van school verzuim en de bezuiniging op onze brandweer. Dit laatste ging wel niet uit van de com missie als zoodanig, maar twee harer leden toch gaven zulk ten bezuiniging aan, en bij de ver dediging ervan betreurden wij ten zeerste het geen de heer Massee sprak over sommige huis houdelijke zaken in den boezem der directie van die brandweer. Wanneer vooraf gelijk de voorzitter had gewenscht over dit voorstel was geschreven, dan zou voorzeker voor het publiek bespaard gebleven zijn eene beoordeeling op minder gun stige wijze van eene directie, die zoovele ver diensten heeft. In de laatste jaren sluiten de rekeningen van dit college met batige saldo's, wat een geluk mag heeten; maar wie weet of er niet dagen zullen komen waarin meerdere uilgaven gevorderd kunnen worden 1 De post van defroyementen bedraagt 76,daarop wees ons raadslidmaar daaruit worden ook betaaldbelooniogen en premies. Wanneer nu tegenover de belaDglooze toewij- diog en ijver, wij duchten op dat puot geen tegenspraak door het hoofd vooral en de verdere leden der directie steeds aan den dag gelegd, de enkele hoogst zeldzame zaken, waarop de heer Massee doeldeen waarvan een toch ook in het uitsluitend belang der brandweer ge schiedde, niet kunnen overstaan of door de ge meente niet gedragen mogen worden, dan is het al hoogst treurig gesteld en wordt de klein geestigheid wel tot het uiterste gedreven. Onze brandweer is goed, en moet goed blijven. Wraak zou er geroepen worden, wanneer in een oogenblik van gevaar de brandbluschmid- delen tekort schoten. Laat ons dan toeh waarlijk niet klagen en doeu als de man, die na jaren lang in een ziekenfonds geweest te zijn, ervoor bedankte, omdat het hem jaarlijks zooveel kostte eo hij, volgens zijn zeggen, „zoo weinig plezier van dat geld hacl.'' Gelukkig was de financiëele commissie ditmaal niet, maar haar taak is ook niet gemakkelijk. Wanneer eene begrooting al met zooveel zuinig- heidsoverleg is opgemaakt als die onzer gemeente, dan valt er waarlijk niet veel meer te vinden, waardoor men nog meer bezuinigen kan. Maar dan hadden wij van die commissie iets anders verwacht; en met het oog op haar doelden wij op onzen algemeenen toestand. Art. 6 harer instructie, luidende-, „wanneer de financiëele commissie vermeent dat er veran deringen in de gemeente-belastingen oj voorstellen in het belang van de financiën der gemeente two- dig zijn, doet zij daarvan aan burgemeester en wethouders mededeeling" geeft haar gereede aanleiding om met eene beschouwing over den toestand onzer gemeente-fiuanciën met een plan tot unificatie en conversie onzer schulden voor den dag te komen. Er zijn in ons blad vingerwijzingen in die richting gedaan heeft zij daaraan hare aandacht al eens gewijd Wellicht kunnen zij tot richt snoer dienen en men zou ze door een bekwaam financier kunnen doen onderzoeken en wijzigen, vooral met het oog op de voorgestelde 4 o/o rente, die ons ook te gering voorkomt. Zouden daaraan hare krachten niet beter zijn besteed dan aan, laten wij het eerlijk zeg gen, allerlei kleine beknibbelingen, die somtijds deden denken aan het bekende penny-wise and pound-foolish? En dan een 3e arbeider voor het plantsoen zou dat bijgeval niet eene „mooie vlag" zijn Hoe zonderling kan het soms loopen! Bij de jongste verkiezing werd den heer Masses ver weten, dat hij met de financiën scheutig zou zijn en dat de heer Kakebeeke zuinigheidsman wezen zou. En hier schittert de heer M als bezuiniger quand-même Ën de heer K. Zeker ook in het besef, dat er niets te be zuinigen vielheeft het jongste lid van onzen raad, de heer Kakebeeke, niet gesproken over bezuinigingen of beschouwingen geleverd over onze financiën. Bijna een jaar heeft hij thans zittinghet was thans de eerste maal dat hij de begrooting hielp vaststellen, en dus nu juist de gelegenheid om zijne plannen, zijne gevoelens blootteleggen. Of dwong de ervaring hem tot zwijgen en zag hij de onmogelijkheid in van verbeteringen aan te wijzen Dan kunnen wij van hem vra gen eerlijke erkenning van zijn onmacht. Hij toch kwam aan het roer onder de leuze van bezuiniginghij toeh schreef in zijn bekend stuk dat hij den bloei der gemeente zou helpen be vorderen" hij toch oefende pressie uit op de kiezers door ziuspelingen als deze Welke partij de oorzaak van den schuldenlast der gemeente is, en het ontzaggelijk hoog opvoeren van de belas tingen, dit zal een ieder begrijpen, die slechts even wil nadenken", waaruit velen, die hem ge stemd hebben, de gevolgtrekking maakten, dat hij de belastingen zou trachten te verminderen. En niet éen poging werd door hem geda n, te vergeefs zoeken wij naar éen woord uit zijn mond in die richting. Niet hiervan maken wij hem een verwijtwie stelt zieh vaak niet vóór iets te doen dat later blijkt onuitvoerbaar te wezenniet hard zullen wij hem vallen, dat zijn doen, zoo strijdig is met zijn schrijven, maar wel hadden wij gemeend dat het eerlijkheids gevoel hem tot spreken hadde genoopt. In welken geest? De meesten onzers lezers kennen den toestand van Rotterdam in de laatste jaren. In de dagen van Pincoffs' val werd daar als lid van den raad gekozen zekere mr. H'e»enhagen, een man die door zijne harde oordeelvellingen over menig bestuurslid en over het beleid van het bestuur in het algemeen de aandacht op zich had gevestigd en in zeer krasse uitdruk kingen zijn gevoelen blootlegde. Die man keurde af en critiieerde streng hetgeen was en werd g idavn, maar de ervaring als raadslid leerde hem dat zijn oordeel onrecht vaardig was geweest. Dit te belijden achtte hij zijn plichtbij de behandeling van de begroo ting deed hij openlijk amende honorable. Uit drukkingen door hem gebezigd tegenover een der raadsleden herriep hij eerlijk en loyaal, en hij erkende dat hij dit alles deed als een gevolg van een ernstig, zelfstandig en langdurig overleg, waardoor hij de overtuiging had bekomen, dat hij die ronde verklaring aan de waardigheid van den gemeenteraad en niet het minst aan zichzelven was verschuldigd. Doch dit alles was hem niet genoeg. Hij vroeg zijn ontslag als lid van den raad omdat hij niet wilde dat kiezers, die eertijds, op grond van verkeerde verwachtingen, hun stem op hem uitbrachten, na die verklaring hem zouden kunnen verwijten, dat hij ouder valsche leuze in den raad was gekomen. Waar zij zich in hem te - leurgesteld gevoelden, konden zij dan opnieuw uitspraak doen. Ziedaar de handelwijze van een mandie begrip van eigenwaarde heeft. Men kan dwalen men kan op grond van zulk eene dwaling, denkende recht te doen, harde woorden bezigen dit laten wij daar, maar als eenmaal de ervaring ons leert dat men ge dwaald heeft, wees dan mannelijk genoeg om eerlijk schuld te belijden. Het waren ook harde en minder kiesche ver wijten, die de heer Kakebeeke der liberale partij voor de voeten wierpde beloften, die hij zijde lings deed, vervulde hij niet. Wij hadden hem daarom willen hooren spreken bij de behandeling der begiooting op de wijze als mr. Wesenhagen, en wij zouden de eersten geweest zijn om te zeggen: dat is een flink man, die zich een zetel in onzen raad waardig heeft betoond. De quaestie der aanvragen om verhooging van leeraars en onderwijzers willen wij thans niet in den breede behandelen. Ook in dezen is onze financiëele toestand het groote struikel blok, maar eeue algemeene opmerking moeten wij toch maken. Er is bij de bespreking van de aanvragen der onderwijzers nog aleens ge wezen op de bij-betrekkingen, die de litularissen waarnemen. Bij de bepaling van huil trakte ment mogea die, naar ons gevoelen, niet in re kening gebracht worden en is de groote vraag alleen: wordt er met het oog op de diensten, welke worden verleend, in aanmerking geno men de voorbereidende studie, die men noodig heeft om op die hoogte te komen, voldoende traktement verleend Aan commission van toezicht op beide takken van onderwijs rust de verplichting om toe te zien, dat, waar er door de titularissen neven betrekkingen worden waargenomen, die waar neming niet geschiede ten nadeele van de ver plichtingen welke tegeuover de gemeente op hen rusten. Verre zijn de dagen dat men zooals een lid wenschte, in de overtuiging den onderwijzer of leeraar zoo ruim te bezoldigen, dat hij ervan zal kunnen leven, hem verbieden kan bijbaan- tj >s waar te nemen, en tiooit mogen deze wor den beschouwd als een middel voor de gemeente om zich te onttrekken aan de verplichtingen om den onderwijzers en leeraars te geven wat hun naar billijkheid toekomt. De BURGEMEESTER ven GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder wien het aangaat, dat de kohieren no. 3 en 4 van het personeel voor deze gemeente, over het dienstjaar 1881)1881, op lieden ter invordering zijn gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den li November 1880. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. In de 4 pCts. provinciale geldleening van j 40,000 voor gedeeltelijke bestrijding in de kosten voor de calamiteuze polders is in- gischreven voor 166,000. Door de kiesvereeniging Plicht en Recht te Vliss'ingen is tot candijaat voor het lid maatschap der Provinciale Staten (vacature van den hear Snijders, burgemeester van Veere) gekozen de heer A. Smit, burgemeester. Uit een Donlardag ingedieni voirstel tot wijzigiug der Indische begrooting blijkt, dat de tegenwoordigs Gouverneur-Generaal te gen Maart 1831 zijn ontslag heeft ingediend. Er is na op die begrooting eea post van f 100,000 gebracht voor de gewone kosten zijner terugreis en de heenreis van zijn opvolger. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Dr. J''. Van Gheel Qildemeester te Wilhelmina- dorp Ï9 te 's-Heer Hendrikskitideren berospeu. Baroepen nasi Lutjegast [el. Groningen] ds. E. M, Van IJsendijk, te Katteadijke. Beroepen te Valkenburg ds. T. Lion Cachet, vroeger prea. in Zuid-Afóka, thans wonende te Haarlem. B] de christelijk gereformeerde gemeente te Baarland is beroepen da. L. Tobi, te Tuolen. Wissekëkke. Alhier zijn benoemd tot rotahelen de heereu J. L. Kluijt en P. De Rejt Sz. Kloetinge. Het aantal schoolgaande kinderen in deze gemeente neemt zoo toe, dat ds voor vier jaren gebouwde school nauwelijks groot genoeg is; in bet lokaal der laagste klasse zijn nu reeds zitplaatsen te weinig en het staat te vreezen, dat ook het andere ge deelte eerlang te klein zal zijn. ScHEnrENisSE. De jaarwedde van den hulponder wijzer a, hier is met 100 verhoogd en ultoo gebracht op 600. Zaterdag II. had alhier de grwone onderwijzersver gadering plaats, waarbjj voor de eerste maal de ar- roadissementsschoolopztener, de heer mr. L A. Bybau, tegenwoordig was. De heer JFestra totiaiios pre sident van hel grzslschap, nam, door zjju vertrek naar Vlieland, scbriftrlijk ontslag als zoodauig en ook tevens een hartelijk afscheid «an zijne amblgenooten. STATKiV-GJE IN KKAzl L. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting is de beraad slaging omtrent het ontwerp tot regeling der Indische bijdrage voortgezet. Art. 1 werd door d-.-n Minister in dien zin gewjjzigd dat de wisselvallige bijdrage gerekend zou wordeD naar het overschot van eiken afgesloten Indischeu dienst. Dientengevolge trok de heer Van ll°e» zijn amendtment in, om die bydrage ie rekenen naar het wettelijk vastgesteld s'ot van de rekening. De heeren Rutgers, Renting, Fan Bouten en Keuchenius bleven echter het artikel bestrydeu en betoogden dat de bezwaren tegen het ontwerp on verzwakt in stand bleven. De heer Gleichman verdedigde het artikel in het belang der zekerheid voor de Ntderlaadsohe fiuaneieu. Het artikel is ten slotte verworpen met 45 tegen 19 stemmen. De Minister van Kolo.ien, daartoe door Z. M. den koning gemachtigd, trok alsnu het ontwerp in. De beraadslaging over da Indische begiooting is darrop aangevangen. LANDBOUW EN VEETEELT. Er wordt tegenwoordig te Linden dagelijks melk aangevoerd uit Nederland. De ontvangers beklagen zich nog over de groote onkosten aan hot vervoer verhouden en trachten dis op ren minimum terug te brengen Mochten zij daarin naar weusch slagen, dan zal de handel in melk tusschen E igeland en Nederland zeker belangrijk toenemen. De berichten over den stand van tbn oogst, tot I November te Washington aangekomen, becijferen de vermindering van den tarwe oogst in vergHjjking met verleden jaar op 31 millioen bushel. De havermoet iets minder oplevenn dan verleden jsar. Voor het reizend publiek in Zeeland is eene gunstige verandering gekomen in de aansluiting van den namiddagtrein, die te 2,10 uit Vlissiogen en o. a. Ie 2,50 uit Goes vertrekt. T rwyl reizigers m»t di n trein tot nn'os te Roo sendaal moesten Wichten lot 8 uren, en 8,32 als tjj

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1