AANBESTEDING. Kleeding der Politieagenten. zes Uniformjassen, zes Overjassen, twaalf Lakensche Pantalons en zes Petten. GOES, 17 November 1880. KUNSTN1EUWS. Overzicht van den stand der koersen. BUITENLANDSCH OVERZICHT" BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Zaterdag den 27 November 1880,des namiddags te éen uur, in hunne vergaderkamer ten raadhuize, bij inschrijving trachten aantebcsteden Het leveren der kleeding van de politieagenten voor 1881, bestaande in De modellen der kleedingstukken en de monsters ▼an het laken liggen, met het bestek, ter visie van belanghebbenden ter Secretarie der gemeente van heden tot den dag der aanbesteding op eiken werkdag, van des voormiddags negen tot des namiddags twee uren. Goes, den 17 November 1880. Burgemeester en Wethouder^ voornoemd, J. G. De WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Ellewoutsdijk. Naar men verneemt, heeft een der waterbouwkundige ambtenaren bjj de waterkeering van Ellewoutsdijk en Borssele om redenen van gezondheid eervol ontslag uit zijne betrekking aangevraagd. Wegeus de uitgestrektheid van het water schap is het niet denkbaar, dat de dienst aan éen ambtenaar zal worden opgedragen, zoodat belanghebbenden weldra in de gelegenheid zullen gesteld worden naar eene betrekking te dingen, waaraan een flinke jaarwedde is verbond n. Een voorrecht, aan weinig betrekkingen ver bonden zonder bijdrage of jaarljjkscbe storting, is dat de ontslag verzoekende ambtenaar in het genot van pensioen zal worden gesteld Tot leden van den gemeenteraid te Vlis- singen zjjn gekozen de heeren A Smit, bur gemeester, en P. C. Van Duren Liutilh. Naar het Vad. verneemt, is er bjj den Raad van State een wetsontwerp tot verbete ring van de Kenlsche vaart aanhangig. De Standaard bericht, dat de heer Van Wassenaer president is van de club der anti revolutionaire Kamerleden. Z. K. H. Alexander, Prins van Oranje, heeft 50 geschonken voor het Cremer-ge- denkteeken. Mr. J. Bahlmann, voorzitter der kiesver- eeniging Grondwet te Rotterdam, is door de R.-Kath. kiesvereeniging te 's-Hertogenbosch candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Betrouwbare particuliere berichten uit Indië deelen mede, dat de gouverneur-generaal Van Lansberge met Maart aanst. zijne betrek king als zoodanig zal neerleggen en in dezelfde maand denkt te repatriëereu. (Vad.) Ss X'él,X -<jr fcüX ilu 1 i A AI TWEEDE KAMER. •- In de Dinsdag gehoudtn zittivg heeft de Kamer de behandeling van het ontwerp nopens de finaneiëde regeling met Indië voortgezet. De heer Van Dedtm (Hoorn) verdedigde het als uitgaande van het juiste begi. sel, dat enke1 aan Indië in rekening moet gebracht worden wal Nederland meer uitgeift dau het zonder het bezit van Indië zou doen. Alletn zou hij, in plaats van de wisselvallige bijdrage, willen hebben een vasie bijdrage, doch met r ductie in slechte Indische jaren. De heer Easier/ bestreed het stelsel eener vaste bgdrage ais doelloos en willekeurig. De heer Pan der Hoeven verdedigde het ontwerp ais transactie, waatbjj echter vaste en zekere grenzen voor alle gevallen worden gesteld, terwjjl hij het tijdstip der regeling allergeschiktst vindt. Evenals de heer Pan Dedem bestreed hij de batig-slot-throrie AMSTERDAM, 16 NOVEMBER 1880. NB, Het lusschen haakjes achter enkele soorten geplaatste cijfer duidt het aantal onbetaald gebleven coupons aan, bij die stukken belioorende. SÏA 4'li 8X.BBNINGKK- EUROPA. België, Certificaten Frankrijk, Orig. inschrijv. Hongarije, Obl. Leening 1867 dito, Goudleening Italië, Gert. Adm. Lamaison Nederland, Cert. N. W. S. dito, dito dito dito, dito dito Oostenrijk, Obl. in papier Mei Nov. dito, dito zilver Jan. Juli dito, dito goud Portugal, Obl. Btl. '63/78 dito, dito 1876 Rusland, Obl. Hope tr Co. 1798/1816 Cert. Inschrijv. 5e serie dito dito 6e Obl. 1864 1000 dito 1.364 100 dito 1866 1000 dito 1366 100 dito 1872 gecons. dito 1873 dito dito 1877 dito dito Oostersche leening le serie dito 1850 le Leening dito 1860 2e dito dito 1875 gecons. dito 1880 gecons. dito Leen. 1867/69 (Nicolaï) dito dito 1859 Spanje, dito Btl. 1867/75 dito dito dito 1876 dito Leening Binnenland Esc. PCt. PCt. 2'/. 66 5 no 7. 5 877a E 72 S 78 27, 64'/, 3 76»/, 4 101'/, S 617. S 61»/, 4 747, 3 51»/, 6 lOO'/j S 98 S 56»/, E 80"/,, S 95'/, S 93 S 94 V. S g 92'»/,. 88 s 88'/, s 927, E 547,. ij. 89'/, 47, 86"/,. 47, 79?/. 4 68"/,. 4 75'/. 3 67 1 21 9 417a 1 19"/,. van den heéR Corver Hooft, als in strgd met de moderne staatsrechterlijke begiuselen. Bij aanneming van het ontwerp voorzag bij, dat men later tot een geheel vaste bjjdrage zal komen. De lieer J.enting kon vooralsnog moeilijk met hrt ontwerp medegaan zijn hoofdbezwaar is de vlottende bgdrage. H(j werischte een hoogrre vaste bgdrage. Het voorloopig verslag is verschenen over het ontwerp tot herziening van de artl. 254, 265 en 266 de gemeentewet ter visie liggen van de kohieren der plaatselijke directe belastingen.) De voorgestelde maat regel nopens de openbaarheid der kohieren werd slechts door zeer weinigen aannemelijk geacht. Nagenoeg algemeen (in drie afdeelingm zelfs zonder tegenspraak) werd de voorgestelde regeling in beginsel afgekeurd. Hrt stelsel van openbaard id wilde men in geen geval prijsgeven. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Ten behoeve der Oeconomische Spijsuitdeeling is aangenomen de lovering van gort dooi- K. Wessel te Goes, voor 17,10 per 100 kilo's, en rijst, door Joh. De Jonge alhier, voor 15,40 de 100 kilo's. De inschrij vingen voor Zeeuwscli en Amerikaansch spek en runcloleesch waren te hoog, zoodat da gun ning daarvan nog is aangehouden. Dinsdagavond bad in het hotel en koffiehuist de „Zoutkeetalhier, ten overstaan van den Notaris' H. K. D. Van den Bussche, de verkooping plaats van een kapitaal heerenhuis met erf en tuinstaande en liggende aan de Groote markt te Goes en vroeger bewoond door den heer A. Rijser. -Dit, huis is gekocht door den heer dr. C. A. Van Renterghemten behoeve der oestermaat schappij Triton, voor/ 6700, plus 150 voor roe rende goederen ruim 100 achterstallige perso- neele en grondlasten en 127, onkosten. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Baarland. De lieer Sperna Weiland, pridikant te Bergeijk, heeft voor de op hem uitgtb ach'e beroeping bedankt. Ellewoutsdijk. De heer C. lltijers is voornemens 12 December, des namiddags te 6 uren, afscheid vau deze gemeente te nem d. Deze afwijking van den ge wonen rrge), wat bet uur betreft, beeft plaats om de leden van den ring Borssele, die elders eeue namid dagbeurt hebben te vervallen, in de gelegenheid te stellen daarbij tegenwoordig te tijn. B dankt voor het beroep naar K uiningen door d\ J. A. Pan Boven, te Bieskensgiaaf c. a. De A gemesoe Synods de- Ned. H r'. kerk, rechtsprekende in hooger beroep, heeft in baar zitting van den 11 November II. den heer Jacob Eigeman, pred, te Dordrecht, schuldig verklaard aan verstoring van orde en rust en aan verzuim en vergrijp in de uitoef niug van kerkelijke betrekkingen, en hem geschirst inde waarneming van zjja kerkelijke bedieningen en ambten, met geheel verlus van trak ement, voor d-.n tijd van een half jaar, hetwelk gerekend wo dt te zijn ingegaan den 2 Augustus 1880. B nosmd tot hulpoadsrwijzeres aan de Ghr. schooi te Goes raj. d. üuvekot, terwijl aan den heer P. Boon, htilponderwgter aan die school, op zjjtL verzoek eervol ontslag is verleend, om zich verder tot hoofdonderwijzer te bekwamen. (Het Zuiden.) RECHTZAKEN. Arrondissements-rechtbank tc Middelburg. In de Dinsdag 16 November gehouden zitting zjjn de volgende vonnissen gewezen tegen lo. a. W. A. Van der H., 59 j., zeeloods, b, M. H., zjjne huisvrouw, c. C. J, Van der IJ., 31 j., sloep roeier, d. W. A. Van der H., 20 j varensgezel, e. Ja. F. Van der H., 26 j., Ja. Van der H., 25 j. en g. M. Van der H 18 j, allen te Vlissingen, beschuldigd van hoon en mishandeling d. veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. De overigen zjjn vrijgesproken. 2o. Ja. J., huisvrouw van J. A., 53 j., te Ga- pinge, wegens diefsial veroordeeld tot 15 dagen cell, gev. st af c. e. 3o. M. Van den B., 19 j., dienstbode le Koude- Spanje, Obl. Binnenland 1876 Turkije,dito Alg. Schuld 1865 (9) dito dito 1863/1865 (8) dito dito 1869 (10) AFRIKA. Egtetb, Obl. leening 1876 dito Spoorwegleening 1876 NOORD-AMEKIKA. Ver. Staten, Obl. 1876 dito dito 1861/64 ZUID-AM KBIKA. Brazilië, Obl. 1865 dito dito 1875 Columbia, dito (5) Peru, dito leen. 1870 (10) PCt. 2 5 6 5 PI, 6 E 5 IHBHTSTR. KIS BIN. ©NBKMC. Gemeente Crediet Obl. 5 Rotterd. Handelsv. Aandeelen. Rott. Hypotheekbank, Pandbe. 4'/, Stoomvaart Zeeland Aand. dito dito" Obl. 5 dito gegarand. dito ij. Rusland, Pandbr. Hyp. Bunk 5 SPOOaWKe-tzBKN. Nederl. HolL IJzer. sp. Oblig. 1871 5 Maats. Expl. Staatsspw. dito 1S73 5 Ned. Centraal spw. gest. dito Hongarije, Theisspw. dito 5 Italië, Zuid Ital. spw. dito 3 Polen, Wars. Bromb. aand. 4 dito, Warschau-Weenen aand. Rusland, groote epw.maatsch. aand. 6 dito hypoth. Obligatiën ij, dito dito dito 4 Baltische spoorwegaandcelen. 3 Charkow Azow. Oblig. 5 Jelez Griasi dito 5 Jelez Orel dito ƒ1000 5 dito dito 100 5 Kiew. Brest Aand. 6 PCt. 38 »7,. 127. 9"/,. 657, 927i 110 Va. 96"/,. 957 32 157, 103 147', 1017. 507, 98 1017. 76 1087. 1077/. 647. 85'/, 50 V. 507, 817. 1237/,. 917, 84 647. 907, 877. 89"/,. 88 67 kérke wegens diefstal veroordeeld tot eena maand cell. gev. straf c. e. 4o. E. De B., 34 j., koopman in zaden te Hulst, wegens mishandeling veroordeeld tot 16 boete c. e. 5o. J. P. F., 31 dienstknecht te Aardenburg, wegens mishandeling veroordeeld tot 8 dageu cell, ger, straf c. e. 6o. A. De V., 34 j., huisvrouw van P. T., te Rede, wegens hoon veroordeeld tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 7o. L. B., 16 j., te Honlenissc, beschuldigd van diefstal, vrijgesproken. Nadat w(j geruimeu tjjd geene opvoering van de rederijkerskamer Ons genoegen" hadden bggewoond, hebben wij gisteren de keuuismaking hernieuwd bjj gelegeuheid, dat zjj hare eerste opvoeriug in dit sei zoen voor de leden gaf. En het was met geuoegen, dat wij eeuige verbeterin gen en een prijzenswaardigeu vooruitgang konden bespeuren. Houding en standen waren op veie oogen- blikken goed. Bij de groote mo lelijkheid om geschikte stukken te vinden, die w(j lig ervaring kennen, laten wjj het gekozen looneel- en bljjspel daar. De uitgevers, speculeerende op de algemeane zucht naar minder goede, houden betere stukken in portefeuillewjj ondervonden dit nog onlangs. De .onmogelijke toe standen, die in heide stukken voorkomen een wei nig mag er altijd wel op rekening der phautasie ge steld worden waren trouwens wel wat al te kras, maar, waar het gemakkeljjker is ze af te keuren dan er betere voor in de plaats te geven, wil men teu minste zooveel mogelijk voldoen aan het verlangen vau het algemeen en rekeuing houden met de krachten, waarover de kamer beschikken kan, daar geven wij op dat punt liever wat toe dan door te strenge eischsn, welke Blecbts zij doen kuunec, dieniet bg ervaring kunnen spreken, hen te ontmoedigen, die, allen zonder onderscheid, Diusdagavoud goed hun best deden om van die onmogeljjke stukkeu iets te mak-n. Mt-n speelde met lust. Wij gelooveu, dat velen van het aanwezige publiek zich vermaakt hebben. De zoo gevierde tooueeispeler en tooneelschjjver wat in ons land zeker wel een der grootste zeld- zaïcnhedeu is onze Rosier Faassen, zal den !4:u December dertig jaar aan het tooneel verbonden zijn. Het zai hem dan zeker niet ontbreken aan de noodige bewijzen van sympathie. V. D P. Zoo we de volgorde der behandeling van de verschillende soorten regelden naar den meerderen en minderen omvang der affaire", dan zouden ditmaal het eerst aan de beurt zijn de Amerikaansche Spoorwegwaarden, waarin sedert het vorig overzicht zeer veel omging in ver gelijking van den omzet in de Europeesche waarden, in welke het, met uitzondering der Rutten '80, Nicolaïs en Spanjaarden somtijds zeif be droevend stil was. Overtuigd evenwel, dat we meer moeten letten op het directe belang der lezers, die bij de Russen toch iiet meest geïnteresseerd zijn, geven we wêer den voorrang aan de obli gatiën van het Czarenrijk. Twee of drie weken geleden gaven we eene gemotiveerde beschouwing, waarom ons de ge ruchten omtrent eeae nieuwe Russische leening, al is het niet in de allernaaste toekomst, niet zoo ongeloofwaardig voorkwamen als vele en de meeste bladen deden uitkomen. De tegen spraak dier geruchten houdt aan, maar de toon, waarop die gevoerd wordt, is een andere. Thans heet hetvoorloopig valt ér aan eene nieuwe uitgifte van eene Russische leening niet te denken; dat voorloopig zegt nu de financier staat er niet voor niemeodal, zouden wij meenen, en wij zijn het dan ook met de //Pet. Herold" volmaakt eens, dat de voorschotaffaire niet ge noeg contanten zal aanbrengen om in de be hoefte te voorzien. Bedoeld voorschot zou bedragen 30 millioen, welk bedrag ongetwijfeld liorschansk-Sysran dito Mosk-Jaroslaw Oblig. Orel Vitébsk dito Poti-Tiflis dito 1000 dito dito 100 Znid-Westelijke Spoonv. maatsch. aand. AMEHIKA, Centr. Pac. Obl. dito Californië.Oregon dito Chicago N. W. Cert. Aand. Preferred dito Mad. Extension Obi. dito Menemonee dito dito N. W. Union dito dito Winona St. Peter dito Illinois Cert. van Aand. Milwaukee (in goud) Obl. Un. Pac. Hoofdlijn dito ?BBMIK-I.BBNlNffiBM. Nederland, stad Amsterdam a f1000 dito a f too Stad Rotterdam Gemeente crediet België, Antwerpen 1874 dito, Brussel 1879 Oostenrijk, Staatsleening 1854 dito dito 1860 dito dito 1864 Stad Weenen 1874 Rusland, dito 1864 dito dito 1866 Spanje, St. Madrid (9) Turkije, spoorweglecn. (10) Put. E 5 5 5 5 5 6 6 1 1 7 7 7 6 pet. 98'/. 987, 897. 98'/. 88 567. 1117. 104 188 116 1116'/. |112 ,115 117'/. 115 1117. 105'/. 108'/, 101"/.. 95'/,. 97 93'/. 103'/. 112 147'/, 997, 130 7„ 128'/. 7 7',. COUIOII. Oost. papier zilver Diversen in Franschen Belgischen 21,37' 21,37* 11,75 47,40 47,40 Prnisischen Russen in Z. R.„ Spaansche Buit Binnenl. Amerika in doll. 58,90 1,20 47,40 2,33 2,47' door eene leening zal gevolgd moeten worden. Of zou men meenen, dat de Regeering dat som metje uit de gewone middelen zou kunnen restituëeren Zoo het bedrag, opgenomen door de nieuwe leening, aangewend wordt tot in trekking vau het overtollige papiergeld van de overtollige zoogenaamde zilveren roebels dan ware zij zeker goed te keureu. De houders van stukken der Oostersche leeningen en der overige roebelleeningen zouden dan het tijdstip naderen, waarop hun geduld de volhardingsproef zou hebben doorgestaan. We weten toch, dat vele roebelstukken zijn gekocht, en niet ten onrechte, met het oog op dubbele kans lo. rijzing van algemeenen aard en 2o. verhooging tenge volge van verbetering van den roebelkoers. 't Zal hen evenwel thans gemakkelijk vallen de goede lesgeduld is zulk een schoone zaak enz., toetepassen, daar de goudleeningen niet noemenswaardig meer interest afwerpen dan de roebelleeningen. De Russen 1877 bijv. moeten, om 51/z pet. interest aftewerpen, op de prijslijst voorkomen a bijna 94 pet. en de le Ooster sche leening tot den koers van ruim 538/a pet., terwijl de noteering thans aanwijst voor ge noemde soorten respectievelijk 923/a en 546/ie. Deze uitkomst geeft aanleiding tot den raad om bij aankoop van Russen ook te letten op de meerdere kans der roebelleeningen. De Portugeezen, waarbij de wanverhouding, waarop in deze rubriek zoo menigmaal gewe zen werd, blijkens de koersnoteering bijna geheel heeft opgehouden, veranderden uiteenloopend. Vele lezers zullen zich herinneren dat bij de Portugeezen van 1S53 een zoogenaamd //lapje" behoort, waarin verklaard wordt dat het be trekkelijk stuk meer interest zal gaan afwerpen, wanneer de linaneiëele toestand van het rijk dit toelaateene vreemde bepaling, niet waar Doch wanneer men weet, dat de 3 pels. 1853ger obligatiën ziju voortgekomen uit de, door het gouvernement genoemde, conversie in 1852 (juister ware het schuldregeling tengevolge van staatsbankroet) waarbij alle schulden werden geconverteerd in 3 pets. BuiteDlandsche of Bin- neulandsche schuld, in die verhouding, dat de interest van 5 tot 3 gereduceerd werd, dan is het Diet meer bevreemdend dat de re geering bedoeld //lapje" aanbood gv oor het bloeden". Ten slotte heeft de regeeriug den houders echter niets dan last daardoor berok kend, daar de door haar gevolgde weg nimmer tot interestverhooging leiden kan en de handel nu steeds te letten heeft op bedoeld certificaat, dat los bij de stukken van 1 853 gevoegd is, terwijl die zonder dat niet leverbaar zijn, wat velen schade veroorzaakt heeft. Thans heeft het gouvernement bepaald dat die stukken, waarvan bedoeld cer tificaat is zoek geraakt, dezelfde rechten hebben alsware dit er nog bij voegd, zoo daarop gestem peld de volgende verklaring voorkome //Vermits het certificaat voor eventueele inte rest, bij deze obligatie behoorende, verloren geraakt is, verklaar ik namens »n op last van het Portugeesche gouvernement, dat deze obli gatie dezelfde waarde en rechten heeft alsof het genoemde certificaat er bij gevoegd ware. De financiëele commissie van het Portugeesche Gouvernement." In verband met de weinige plaatsruimte en te geringe koers variatien vestigen we thans onze aandacht op Amerika. Hoe hoog het krediet van de Vereenigde Staten staat aangeschreven blijkt uit de voort durend hooge noteering der staatsobligatieu, waarvan de 4 '/apets. thans 11 Opeis, geprijsd zijn. In de laatste weken liepen er geruchten, de verontrustende mededeeling bevattende, dat er valsche obligatiën in omloop zijn. Thans wordt bericht dat de ontdekte vervalechingen zich uitsluitend bepalen tot de 6pcts obligatiën 1881, welke op 31 December aflosbaar zijn en wel bepaaldelijk die, welke de data 17 Juli en 5 Augustus 1861 dragen. De Amerikaansche Spoorwegwaarden mochten zich in verlevendigden handel verheugen, nu de overwinning der partijen .omtrent de presi-, dentskeuze zoo goed als uitgemaakt is Sedert men weet, dat de republikeinsche candidaat den presidentszetel zal innemen, volgde op de ma laise in die soort een betere tijd, die, hoewel door enkele dagen van reactie afgebroken, zich thans weer wisi te handhaven. Behalve de gunstige gesteldheid van doorvoerhandel komt de allengs meer en meer naderende volko menheid bestaanden spoorweglijnen ten goede. In Januari a. s. zullen, naar verwacht wordt, de V. S. in het bezit zijn van een tweeden zoogenaamden transcontinentalen spoorweg waardoor de beide groote oceanen met elkan der verbonden worden, daar alsdan de aanslui ting totstand zal gebracht ziju tusschen den Atchison-Topeka- en Santa-Fé-spoorweg en den Southern Pacific-spoorweg van Californië. De Chronicle acht deze aansluiting van bijzon dere beteekenis voor beide lijnen. Ook in den senaat heeft de Fransche regeeriug de noodige aanvallen te verduren gehad, terwjjl in de kamer de behandeling van het wetsontwerp op de rechterlijke organisatie voortduurt. Toch is zjj ook

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2