KUNSTN1EUWS. RECHTZAKEN. Medcileeliiigen op verschillend gebied. BUITENLANDSCH OVERZICHT. GEMENGDE BERICHTEN. Burgerlijke Mand Goes POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oost-ludië. pitein J. Baan Jr., die dee namiddags te S uren alhier moest arriveeren, eerst des avouds op bet ka naal gekomen en heeft het uiet verder kunnen brengen dan tot aan de spoorbrug. De Telegraaf is dieus- volgens eerst Zondagmorgen alhier aangekomen en te ruim half acbt uaar Antwerpen vertrokken. Teveua zjju tal van schepen, naar hier onderweg, ten anker moeten komen of bebbeu een veilige haven opgeiochi. Uit Hellevoetsluis meldt men aan de 2V. ff. Ct dat Zondagmorgen op den Hinder het Engeleche bark schip Amy of Whitby, geladen met kolen, bestemd van New-Castle naar Vlaardingen, met man en muis is verongelukt. De rederijkerskamer „Ons genoegen" geeft mor gen (Dinsdag) bare eerste opvoering voor hare leden in dit seizoen in haar gewoon lokaal het Café Hartman". Opgeroerd worden Stille Jan, oorspronkelijk too- Deelspel met tang in 2 bedrijven, door A. Wynttok, en Onder de bandieten of Liefde zoekt list, oorspron kelijk blijspel met tang in 3 bedrijven, door W. Mets Ti. Het eerste der drie icteekeuingsconoerten, die, sooals wjj vroeger meedeelden, dezen winter in het koffiehuis De Frim van Oranjealhier zullen gegeven worden door hel klein orkest van het stafmuziekkorps van het Se regiment infanterie uit Bergen-op-Zoom, zal plaatshebben op Donderdag 25 November a. s. Zoo- als men weet, worden die concerten gevolgd door bals. De N. Rott. Ct. van Zaterdag bevat het vol gende ingezonden stuk naar aanleiding van een bericht in genoemd blad, dal ook wij in ons nommer van Zater dag overnamen. Daarom in ook om te voldoen aan de uitnoodiging van den schrijver, uemen wij het in zjju geheel over.» .In het 2de Blad tan bet nommer uwer courant van heden komt onder de rubriek „„Rechtszaken"" het verslag voor eener voor het Gerechtshof te 's Graveuhage be handelde zaak, d-t zulk eene valsche voorstelling der feiten geeft, eu zoo schandelijk partijdig is ge steld, dat ik het niet met stilzwijgen kan laten voor bijgaan. „Het heeft mistchien zijn nut, bet publiek op de hoogte te houden der burgerlijke gedingen, die voor onze Rechtscolleges behandeld worden; ik wil daarover niet twisten, en zoolang de daarvau gegeten ver slagen eene onpartijdige, of liever onzydige mede- deeling der feiten en van het reebtepuut inhouden, dan is het publiek maken ongetwijfeld eene zoo al niet nuttige, dan toch onschadelijke zaak. .Maar wanneer, zooals in het bedoelde bericht, esne der gedingvoereude partijen wordt ten laste ge- legd „kwaadwillige verlating"", het vinden vaneen „middeltje""„zonderlinge handeling"" eu „„knoeie rij"", dan verliest het zyu karakter vari ouschadeljjk- hcid, en wordt het een middel om de eene party tegenover de audere in een ongunstig daglicht te stéllen, zoo niet om op ongeoorlootde en ouwetiige wyze iuvloed te oefenen op den rechter, die nog beslissen moet. „Ik kom tegen inhoud en strekking vau het artikel met nadruk op, omdat het niet alleen beleedigeud is voor de party waartegen het gericht is, maar ook in hooge mate compromittant voor de gerechtelijke raadslieden, die de belangen van die party voor d.n rechter verdedigen, en ik moet er met beschei denheid bijvoegen het verwondert mij dat die laatste overweging U niet weerhouden beeft het bericht te plaa sen, want er slaat dan nu toch met ror.de woorden in, dat mjjn alom geachte conf.è'e mr, Flielander Hein als verdediger van die ..middeltjes"" en ..knoeie rij'"' is opgetreden. Doch, dit daargelaten, verklaar ik opeulyk, dat er noch van ..zonderlinge handelingen"" noch vau ..knoeiery"" lu de onderhavige zaak sprake ie, eu dat niemand, die personen en friten tot deze zaak betrekkelijk kent, met die qualificatie zal instemmen. Ik verklaar wijders, dat in deza ganscbe zaak door de'tegenpartij van deu ..heer"" V. niets is verricht dan op myn adviesdat ik de moreele soowel als de jnridiscbe verantwoordelijkheid ervan geheel op my neem, en dat ik de zaak van d n broeder der vrouw, A. Oe B met de volste overtui ging van zijne eerlijkheid en goed recht voor de Middelburgsche rechtbank heb verdedigd. Met de plaatsing, zoodra mogelijk, van bovenstaande regelen zult u verplichten Uwen Dw. J. H. DE LAAT DE KANTER, Goes, 11 Nov. 1880. Advocaat. LANDBOUW EN VEETEELT. De Senaat van Hamburg heeft het op 10 Maart 1880 uitgevaardigd verbod vau in- en doorvoer van rundvee uit Nederland, België en Luxemburg opgehe ven. Het in- en doorvoeren van vee is weder toege staan onder voorwaarde dat elk stuk rundvee, uit Nederland of België herkomstig, vergezeld ga van eeo door de desbetreffende gemeentebesturen af te geven certificaat van oorsprong. Blykens bericht van Zr. Ms. gezant te Berlijn heeft ook de Senaat der vrjje stad Bremen besloten den in- en doorvoer van rundvee uit Nederland weder toe te laten op de voorwaarden, welke voor den in- en doorvoer van Nederlandsch vee in Pruisen zjjn vast gesteld. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Yehseke. In de afgeloopen week zyn tot Nota- beien gekozen de heeren W. Fan Oeveren Sr. eu Job Bom, terwyl nog herstemming moet plaatsheb ben tusschen de heeren P. Sandee eu C. Mierat. Biebvliït. De jaarwedde van de predikantsbe trekking (vacature) is deze week vau 1100 op ƒ1200 gebracht. Aan den heer H. Q. Jannen, emer. pred. van Sl.-Anna ter Muiden, is een pensioen verleend van ƒ800. Ds. P. Siemcnie, pred. by de Cbr. geref. gem. te Oosterland, herdacht in de avondgodsdienstoefe ning van jl. Donderdag zyu 2öjarige ambtsvervul ling, waarvan ruim 22 jaar in die gemeente. Wegens ongesteldheid van den secrttaris der Atgemeeue Synode, die thans buitengewoon vergaderd is ter behandeling van bet hooger beroep van deu beer Jb. Eigernan, is als zoodanig opgetreden de heer B. A. Overman eu iu diens plan's als vice-president de heer Fan Luijl. WoLFAAltTSDlJK. Ter vervanging van den heer J. Verkage Me., die naar Rotterdam vertrokken is, heeft de gemeenteraad Zaterdag met algemeene stem men tot hulponderwijzer benoemd den heer J. N. Elenbaai ie St.-Maarteusdyk, die, na zijne opleiding aan de Rjjksuormaalschool te Middelburg, den 1 Oct. jl. de hulponderwyzersakte bekomen heefi. Yehseke. Burgemeester en wethouders dezer ge meente hadden Zaterdagavond met de godsdienslleerareu eu hoofdonderwijzers eene bijeenkomst, teneinde Ie voldoen aan art. 22 der wtt op 't Lazer Ouderwijs (tumetistelling vau het leerplan met het oog op het godidienêtonderwijs). Het resultaat der sameuspreking was, dat de godsdieustleerareu niet de schoollokalen verlangden voor hun onderwys aan de jeugd en ook geen ur- n op het leerplan, maar dat zy van heden af een proef zouden nemen met het catechiseereu op Zaterdag, w(jl de kindereu dau toch geen school hebben en z(j zoodoende geeu enkelen scliocltyd ge heel of gedeeltelijk behoeven te verzuimen. Het zal evenwel slechts een proef zyn, want er bestond vrees, dat de getrouwe opkomst ter catechisatie er ouder lydeu zou. In het onderwijsblad de Wekker werden de vorige week genoemd 82 vacante plaatsen voor hulponderwijzer en 48 voor hulpouderwyzeres tegen 4 voor hoofdouderwy er. De kans om „hoofd der school" te worden, wordt er dus nog maar niet beter op. Yekseke. Tegen een besluit van den Minister van Financiën, bepalende dal de mazen der oesterkorren miustens 8 c. M. wjjd moeten zyn, en alle op het onverpachte gedeelte d r banken opgevisthie oesters wider over boord moeien geworpen worden, is «au allerwegen door oestercultiveurs protest aaugeteekei.d. Immers daardoor wordt de geheele handel in oester- zaad te gronde gericht, vooral wanneer, rooals bet plan schynt te zijn, gemeld bt sluit mocht uitgebreid worden tot de verpachte perceelen. Het Rijkstelegraafkantoor te Ter Neuzen zal, met ingang van 14 dezer, op Zon- en feestdagen open zyu van 9 tot 11 uren voor- en van 2 tot 5 eu 8 tot 9 uren namiddags. De diensttijd op werkdagen blyft onveranderd. Ouder de vele hoogst gelukkige en byzonder merkwaardige genezingen, door dr. Joh. G. Merger te Amsterdam bewerkstelligd, mag thans wet genoemd worden die van H. M. de Koniugiu van Zweden, welke, in zeer zorgvollen toestand te Amsterdam aange komen tn 7 jaren lang lijdende, ua twee maanden onder zyu bebaudeling iu het Amstel-hotal te hebben vertoefd, thans dagelijks, tegen 1 uur, vergezeld vau een paar hofdames, de trappen van het hotel afdaalt, om door weer en wind ecu wandeling door „Artis" te maken. (U. D.) Het eerste nommer »an het Militair Weekblad, gewyd aan de belangen van leger, marine eu schuttrry, is by gebr. Belinfante te 's Hage verschenen, Da het ergerlijk spectakel in de Fransche kamer is het zoo kalm geworden als zelden het geval is en het ook zeker niet lang blijven zal. Het ontwerp tot reor ganisatie van de rechterlijke macht is in behandeling gekomen. De quaeetie der onafzetbaarheid, die in het ontwerp wordt opgeheven, kwam daardoor op het tapijt. De verdedigers van het opheffen der onafzetbaarheid voerden tegenover de aanhangers van het voortdurend blijven der rechters aan, dat het ontwerp niet de ma gistratuur aantast, maar alleen die rechterlijke peisonen, welke zich, gedekt door hunne onafzetbaarheid, in avon turen werpen. Mijnheer Baudry d'Asson is uit zijn arrest ontslagen, nadat twee zijner vrienden zich hadden borggesteld dat hij niet in de kamer komen zou zoolang de tijd zijner uitsluiting duurde. In hoever het ministerie na het voorgevallene in de vorige week nog lang zijn zetel kan blijven innemen is nog de groote vraag. Te Parijs zijn reeds eenige personen veroordeeld, die zich hebben verzet bij gelegenheid der verdrijving van de jezuïeten. Portugal heeft zich gehaast te bedanken voor de even- tueele eer om die verdreven geestelijken te ontvangen. Bij ministeriëel besluit is bevolen, dat nauwkeurige nasporingen zullen geschieden om te beletten, dat jezuïeten zich in Portugal vestigen. Dit geschiedt krach tens een wet van 1773 en een decreet van 1S34, die nog altijd geldig zijn. De quaestie Dulcigno is weêr een nieuwe uhase ingetreden. De bewoners der stad hebben het Turk- sche bataljon belet de stad te veriaten, indien het niet de wapenen overgeeft. De telegraphische gemeen schap nebben zij afgesneden, en er schijnt alle plan te bestaan zich tot het uiterste te verdedigen. De stad moet voor een jaar van leeftocht voorzien zijn. in Perzië hebben de troepen van der. shah de stad Sorybulogh ingenomen. In den omtrek daarvan liggen 2000 lijken onbegraven. Te Lieshout is eeue moeder van twee jeugdige kinderen van de zoldertrap gevallen. Toen haar man van zyu werk thuis kwam, vond hy slechts baar lyk. Te Vjjlen (Limburg) zat Vrydag zekere M. by zjjne schoonouders koffie te drinkeD, toeu eens klaps een schot afging en M. dood nederviel. By onderzoek bleek, dat hij een geweer (afdraaier) onder zyne kleeren verborgen bad, en het schot toevalliger wyze was afgegaan en hem bet hart had doorboord. Da overledene was een liefhebber van stroopen. Van zeer verlrouwbare zyde wordt aan het JV. V. d. D. uit Heerenveen medegedeeld, dat het ook door ons gemelde bericht van een hypotheek, waarbjj de naam van den notaris De Haan werd genoemd, Diet geheel juist is. Het feit, dat de hypotheek-nemur aanvankelijk van het bestaan dier hypotheek onbewust wat, is waar, doch hy heeft later bemerkt dat zyne opvatting onjuist was. De renten en afloBting waren door den bedoelden notaris met zyne voorkennis ge regeld betsald. Van opzettelyk bedrog blijkt dus in dit geval geen sprake te zyu. Thans wordt gemeld, dat door curatoren het tekort iu den boedel van genoemden ODtslagen notaris geschat wordt op 2 Va ton. Tot de elachtoffere behoort o. a. een politie-agent, die door zuinigheid B00 had overgespaard en den notaris dit geld bad toevertrouwd. De aardbeving, die te 7*/. uren in den ochtend van 9 dezer te Weenen en vooral t« Agraui zich heeft voorgedaan, zooals werd bericht, blykt een zeer groote uitbreiding gehad te hebben. Luideus de mede- deeliugen, die by de centrale inrichting voor meteoro logie en aardmaguelismus zyn ingekomeo, beeft het verschijnsel zich uitgestrekt over het westelyk gedeelte van het Balkan-echiereilaud, Dalmatië, Istr'ë, Karinthië, Stiermarken, Benedeu-Oostenryk eu West-Hoogarye. De riehliug van de beweging wordt uit verschillende plaatseu verschillend opgegeven. Meest overal bleven de klokken stilstaan en kon dus nauwkeurig de tyd worden aangegeven. a personen kwamen om by een brand in een mijn te Bodie (Califoruië). Laatste en telegraphische berichten. 's-GRAVENHAGE, 15 Nov. De Piocureu^Ge- neraal bij bet gerechtshof alhier beeft heden bij dat hof aangebracht de zaak contra W. M. De Jongh. De raadkamer van dat bof zal ten spoedigste op bet requisitoir yan den Procureur-Generaal beslissen TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting is kennis gegeven, dut de ijkwet door de Regeering is ingetrokken. Daarop is de discussie aangevangen over het ontwerp regelende de finan- ciëele verhouding met Indië. De heeren Van Eek, Van Rees, Corner Hooft en Keuchenius opperden allen bezwaren, dat dit ontwerp niet de regeling aanbood die noodig was. De heer Corver Hooft verdedigde de batig-slot-theorie. De heer Keuche nius betoogde, dat het stelsel eener vaste bijdrage alleen aangenomen kon worden als de Indische begrooting in Indië werd vastgesteld. MADRID, 15 Nov. Eenige Fransche geestelij ken, te Barcelona en Alcicante ontscheept, werden door de bevolking zoo vijandig ontvangen, dat zij onder bescherming der overheid zich weder moes ten inschepen. Ingezonden Stukken. Iets over de tegenwoordige regeling der schooltijden. Bij het inzien van het bijblad der Goesche Cou rant van 30 Oct. 11., dat ons, tot onzen spijt, eerst zeer laat in handen kwam, trok het ingezonden -stuk van den heer Van Schelven over«Onder wijs in den godsdienst aan schoolkinderen" en vooral de daarin voorgestelde regeling der schooltijden voor Goes, bijzonder onze aandacht. Wij willen gaarne gelooven, dat die regeling zonder merkelijk nadeel voor het onderwijs voor Goes geschikt zal kunnen zynmaar naar ons inzien is zij voor onze plattelandsgemeenten niet aanbevelenswaardig. De plaatselijke omstandighe den en toestanden te Goes verschillen daartoe te veel met die op onze dorpen. Zoo zijn b. v. in richtingen ter opleiding van kweekelingen en hulp onderwijzers te Goes aanwezig, maar moeten door de aankomende onderwijzers der dorpen op eenen gemiddelden afstand van 2 uren bezocht wor den. Een bezoek aan een boekverkooperswinkel, dat in het belang van onderwijs en onderwijzer toch nog al eens moet plaatshebben, vordert voor menig onderwjjzer van buiten vaak het doen eener reis van eenige uren, waartoe men in Goes natuur lijk niet genoodzaakt is. Zoo ook is de maatschap pelijke regeling van de werkzaamheden der burgers met haren invloed op de huiselijke inrichting te Goes ook zeer verschillend met die op de dorpen. Verder.... maar we hebben reeds genoeg over verschillende omstandigheden en toestanden aange voerd. Wij willen liever nog eens even op de ge volgen zien als men ook op de dorpen des Woens dagsmiddags vacantia gaf eu ter vergoeding daar van des Zaterdagsmorgens schoolhield. Gaf men den hulponderwijzers vrijheid des Woensdags en Zaterdags de Opleidiugsinrichtingen te Goes bg te wonen, dan zou men hnn ook moeten toestaan tweemaal per week, gemiddeld gerekend, een uur voor het eindigen van den schooltijd te ver trekken maar dan zouden ook de leerlingen van een of meerdere klassen wekelijks 2 uren zon der onderwijzer zitten, en dit zou immers zeker tot schade vau het onderwijs wezen. Gaf men den hulponderwijzers hiertoe geene vrijheid, dan zouden zij, omdat zij niet op tijd aanwezig konden zijn, van het voorrecht verstoken wezen van deze nut tige inrichting gebruik te maken. En hoe zou het in dit geval gaan om voor onze dorpsscholen hulponderwijzers te bekomen of te behouden Ook de hoofdonderwijzers zouden genoodzaakt zjjn gedurig vrijheid te verzoeken om een uur of wat vroeger met schoolhouden te eindigen of een hal ven dag vacantia aantevragen. Immers verschei dene onderwijzers, vooral van de buitengezelschap pen, moeten 2 a 3 uren ver gaan om de maande- ijjkscbe onderwijzersvergaderingen bij te wonen, geljjk dit bij bijzondere vergaderingen van onder wijzers te Goes voor de onderwijzers van buiten ook het geval is. En deze vergaderingen kunnen juist om den grooten afstand van sommigen toch niet laat in den middag of in den avond gehou den wordenmaar dan ook, bg de bewuste rege ling, weder niet dan ten nadeele van het onderwgs. Ook is het mjj niet recht duidelgk, hoe men in een enkelen halven dag al den leeraren der verschillende gezindten billijke tijdruimte tot gods dienstonderwijs geven zal, wanneer leerlingen van vjjf of zes verschillende gezindten dezelfde school bezoeken, zooals dit onder anderen te Biezelinge, en zeker op meerdere plaatsen, het geval is. En ware nu de bovengenoemde regeling der school tijden de door de wet voorgeschreven, of de eenig mogelijke om aan het voorschrift der wet te vol doen, wij zouden erin moeten gerustenmaar daar dit niet het geval is, kwam het ons voor, dat het zjjn nut kon hebhen, om door middel van dit blad ook eens eene andere regeling der school tijden voor onze dorpen aan belanghebbenden voor te stellen en ter overweging te geven, die naar onze bescheiden meening ruim zoo goed aan den eisch der wet voldoet, en minder ten nadeele van bet onderwijs zou strekken. Zjj is dezeMen boude, zooals tot heden, voortaan van Maandag morgen tot Vrjjdagavond school en wel des morgens van half negen tot elf en des middags van half twee tot vier uren, en late den Zaterdag vrjj bljj- ven. Dan krijgt men eiken dag twee uren vrjj voor de leeraren om godsdienst onderwgs aan de schoolkinderen in de school te geven, en behoeft men hun den Woensdagmiddag, die bovendien op vele dorpen een der minst geschikte dagen der week voor de leeraren is om te catechiseeren, niet op te dringen; dan blijven de hoofdonderwij zers bevrjjd van het onaangename om gedurig aau vacantie te vragen en het onderwgs Ijjdt volstrekt geene schade. En wanneer, bjj een weinig opoffe ring en minnelijke schikking voor de hulponder wijzers, de Woensdag-cursus kon vervangen wor den door des Zaterdags een uur of wat les te ge ven over sommige leervakken, dan zouden ook zjj in dit opzicht geene schade lijden, daar tot heden toe bjjna geen van de hulponderswgzers der dor pen van den Woensdag-cursus voor hulponderwij zers heelt gebruik gemaakt. Biezelinge, den Nov. 1880. W. VAN DE LINDE, Hoofdonderwijzer te Biezelinge. VERKOOirTNGEN VERPACHTINGEN. D. luir. Plaats. Voorwerpea, Inloraaliêo. 16Nov.,Goes, heerenhuis enz, Van den Bussche. 16 Goes, paard, rijtuig enz., Pelle Van den Bussche. 17 Goes, paarden De Vos. 17 Goes, huieb. goederen, manufacturen enz. De Vos. 17 's-Heerenhoek, boomen, Pilaar. 18 Kloetinge, boomen enz., Scholten. 18 Nisse, boomen, Pilaar. 18 Waarde, boomen, Pelle Van den Bussche. 19 Kapelle, boomen, Kembges 19 Kapelle, bouwland, Pilaar. 20 Kloetinge, huis enz., Pilaar. 22 Kapelle, boomen, Pilaar. 22 Baarland, boomen, Scholten. 22 Oudelande, boomen, Scholten. 22 Goes, manufacturen enz., De Vos. 24 Kloetinge, boomen, Karseboom. 24 Ovezand, boomen, Pilaar. 25 '8-Heer Arendskerke, boomen, Karseboom. 25 Kloetinge, boomen, Mulock Houwer. 22 Ovezand, boomen, Pilaar. 26 Heinkenszand, boomen, Karseboom. 26 Kloetinge, woonhuis enz., Pelle Van den Bussche. 26 Hoedekensk., boomen, Pilaar. 29 N. Kraaiertpolder, boomen, Pilaar. 29 Kwadendamme, boomen, Liebert. 29 Waarde, boomen, Kembges. 30 Heinkenszand, boomen, Karseboom. 1 Dec. Nisse, boomen, P. Overman. 1 Baarland, woonhuis enz., Liebert. 2 Goes, meub., goederen, De Vos. 2 Kapelle, boomen, Kembges. 2 Hisse, boomen, Liebert. 3 Kapelle, boomen, Kembges. 3 's-üravenpolder, boomen, Liebert. 8 Krabbendijke, boomen, Liebert. 10 Goes, hofstede enz., Pilaar Liebert. van 12 tot 15 Nov. 1880. Overleden den li, Leendert Rijkse, 42 j., ge huwd met Johanna Veijs. CORRESPONDENTIE. Bij uitzondering voldoen wjj aan het tot ons gericht verzoek om te melden, dat de schrjjver van het ingezonden stukje in ons vorig nommer, geteekend Z., niet is jhr. M. J. De Marees van Swinderen. Via BRIND1SI, 18 Nov. 7.30 's avonds. Via AMSTERDAM, 19 Nov. 5.50 's avonds. Via NAPELS, (Fransche mail) 26 Nov. 7.30 'sav. Via NAPELS, (Maatsch. Nederl.) 29 Nov. 7.30'sav. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. EEN RAAD OM OP TE VOLGEN. Van alle ziekten, die dageljjki de sterflijst vermeer* deren, is de longtering zeker de meest algemeene, de meest wan hopende voor de huisgezinnen. Tot heden heeft de wetenschap nog geeD zeker middel tot herstel kunnen viodea en moest zy haar taak beperken om het ljjdeo der teringzieken te verlichten en 't leven met de grootste zorg eenigen tyd te verlengen, 't Is een ieder bekend, dat men den borstljjders aanraadt, een warmer klimaat op te zoeken, om er den winter door te brengen, zoo mogeljjk in de nabybeid van denneubosscheo, waarvan de uitwase ming een weldadigen invloed op de longen uitoefent. Ongelukkig kunnen vele zieken zich niet verplaatsen, en 't is voornamelijk tot dezulken dat wjj onze woorden richten. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bjjna overal geleerd, dat de teer, die een harsachtig product is van de dennen, een zeer merkwaardigen en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan tering of bronchitis Ijjden. Dit ia reeds genoeg om de aandacht der tiekan op dit geneesmiddel te vestigen. Men moet er dua

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2