Dinsdag 16 November De familie Czaroisky. AANVANG en SLUITING GRAAN- en BOTERMARKT. SLACHTERIJ. (ECONOMISCHE SPIJSUITDEELING. MliXGKlWËÏÏE. OITICIEELE MEDEOEELINGEN. GOESCHE uitgave dezer Courant geschiedt Maahdag-, Woknsdag- en Viujdagavokd uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers 6 et. met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEENES en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoège men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NTJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. DER BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij op verzoek van eenige graanhandelaren en in overleg met de commissie voor de Graanmarkt eene wijziging nebben gebracht in de tijdstippen van aanrang en sluiting der Graanmarkt en ter uitvoering van artikel 3 alinea 2 der verorde- ning tot regeling der Boter- en Graanmarkt hebben bepaald, dat beginnende den 6 December 1880 de graanmarkt zal aanvangen des voor middags te half elf uren en gesloten zal zijn des middags te half éen uur*, terwijl de botermarkt, san af dien dag zal gehouden worden aan de Politieivacht van des voor- middags half twaalf tot des middags half éen uur. Zullende de aanvang en sluiting door het kleppen der kleine Stadhuisklok worden aangekondigd. Goes, den 15 November 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. De WITT HAMER. De Secretaris, hartman. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door ABRAHAM DE WILDE Cz. is ingediend een verzoek om vergun ning tot oprichting eener Slachterij iu het perceel wijk D No. 137 (kadastraal bekend in sectie D No 1355) Vooits, dat het verzoek met de bijlagen op de secre tarie zijn ter visie gelegd en dat op Zaterdag den 27 November 1880, des middags te éen uur, in het Ge meentehuis gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen de oprichting intedienen en toetelichten. Goes, den 13 November 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. J. OCHTMAN, L. B. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat, blijkens ontvangen bericht, de commissie tot de (ECONOMISCHE SPIJS- UITDEELING hare werkzaamheden voor het aanstaande winterseizoen heeft hervat en dat de biljetten ter in schrijving aan de ingezetenen zijn uitgereikt. Burgemeester en Wethouders voldoen gaarne aan het verzoek der eommissie, om tot ruime bijdragen aan te sporen. Eene herinnering aan de heilzame strekking van deze instelling, te weten: de Uitdeelillg eener verwarmende en voedzame SOEP aan invalide armen in het koude jaargetijde, zal wel overbodig zijn, maar Burgemeester en Wethouders achten bet niet overbodig er op te wijzen, hoe de in stelling, door de ruime aeelneming en ondersteuning der ingezetenen opgericht en in stand gehouden, een sieraad is onzer gemeente en het zeer te bejammeren zou zijn, als zij door gemis aan de noodige fondsen moest ophouden te bestaan, of hare weldadige werking moest beperken. In plaats van de verderfelijke handreiking aan be delaars langs de deuren, waardoor de luiheid gevoed en de zorgeloosheid bij de behoeftige klasse bevorderd wordt, is het bijdragen tot uitreiking van het doel der commissie veel beter middel om de armen wel te doen. De leden der commissie, zijnde, behalve den heer J A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE, Voorzitter, de heeren F, S. A. KNITEL, D M.MOLIJN.A. DEKKER, D. HILDERNISSE, E VAN DEN BOSCH, J. KOOMAN Az., B. M. DEN BOER, M. STERK en mr. P. J. A. VAN DAM, 6ecretaris en Thesaurier, zullen zelf de Naar Moritz Von Reichenbach. „Wat is zy gelukkig, dat zij Cerwionka zal te rugzien 1" dacht Weneel bjj zichzelven, „en mij valt het zwaar om voor eenigen tijd van mijn oude woning te scheiden. Maar als het toch moet ge beuren, dan maar zoo spoedig mogelijk." Toen Sascha weer terugkwam, spraken zij af om den volgenden dag reeds een boodschapper naar Cerwionka te zenden, met de mededeeling dat zjj zeer spoedig zouden overkomen. Weneel's gelaat werd onwillekeurig ernstig, toen hy over de reis sprak. Sascha bemerkte het en lachte. „Werkelijk, de Duitsche „Gemüthlichkeit" heeft uw ouden Foolschen levenslust geheel verdreven", zei ze plagend. Nu was het zjjn beurt om te lachen. „Ja," zeide hij, tegeljjk haar omhelzend, „en biljetten bij de ingezetenen ophalen of de giften in ontvang nemen en Burgemeester en Wethouders hopen, dat zij alsdan in eene ruime inteekening of bijdrage het bewijs zullen zien, dat de werkkring der commissie en hanr voortdurend bestaan op hoogen prijs worden gesteld. Goes, den 13 November 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. J. OCHTMAN, L. B. De Secretaris, hartman. In de eerste heltt van December e. k. zal ter benoeming van Rijksopzichters van den waterstaat 4e klasse een vergelijkend onderzoek plaatshebben. Na dere bijzonderheden bevat de Staatscourant van Vrijdag. De pokken hebben opgehouden te Roosendaal epidemisch te heerschen. In April 1881 zal een vergelijkend onderzoek plaatshebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De adspiranten behooren zich voor Maart aanstaande, bij een op zegel gepchreven request, tot den Minister te wenden. Na dien tijd inkomende verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. De Staatscourant bevat de opgaven van de wer kelijke bevolking op 31 Dec. 1879, blijkens de uitkom sten van de zesde lOjarige volkstelling. De bevolking van het geheele rijk bedroeg 4,012,693 zielen, zijnde 1,983,164 mannen en 2,029,529 vrouwen. De St.-Ct. no. 268 bevat de namen van gewezen schepelingen, voor wie verschillende bedragen uit Oost- Indie zijn ontvangen, zijnde hun aandeel in de opbrengst van op de kust van Atjeh in 1874 gemaakten buit. De uitbetaling geschiedt aan het Departement van Marine, tegen overlegging van de gevorderde bewijs stukken. Voor twee geneeskundigen, bevoegd tot de uit oefening in Nederland van de geneeskunst in haar ge- heelen omvang, bestaat gelegenheid om, krachtens art. 2 der koloniale verordening van 21 Jan. 1879 (Gouv. blad no. 8) door den Gouverneur van Suriname te worden benoemd tot districts-geneeeheer in die kolonie. Belanghebbenden kunnen zich tot en met 15 Dec. e, k., bij gezegeld request, tot het Departement van Koloniën wenden, onder overlegging van lo. een bewijs van zedelijk gedrag, afgegeven door burgemeester en wethouders der gemeente van inwo- niug van den verzoeker; 2o een door den Commissa ris des Koniuga in de betrokken provincie afgegeven certificaat van voldoening aan de wet op de nationale militie; 3o. het diploma hunner bevoegdheid, en zoo mogelijk andere bewijzen van bekwaamheid. GOES, 15 November 1880. Men deelt ons mede, dat aan den Com missaris des Konings in Zeeland zjjn aange boden plannen tot unificatie en conversie der bestaande diverse provinciale geldleeningen volgens ons verstrekte opgave hoofdzakelijk hierop nederkomt nde Ten eerste sluiting eener nieuwe leening tot een bedrag van f 840,000, door uitgifte van obligatiën ad f 1000, ƒ500 en f 100, rentende 4 JpCt. 's jaars, aflosbaar bjj uitloting in 24jaren, waarvoor gemiddeld per jaar benoodigd is 55,364,162/a en totaal in renten en kapitaal beloopende 1,323,940. Ten tweede berekening omtrent volledige af lossing der thans bestaande geldleeningen, zoo- als die bljjken uit de aangenomen begrooting voor 1880 en per reste nog bedragende ƒ835,000 daarvan is enkel en alleen mijn eigen Poolsche vrouw de scbuld 1 Dat is een raadsel, dat wij onzen jongen eens moeten laten oplossen, zoodra bjj daarvoor knap genoeg is." En van nu af spraken zjj van niets anders dan van bunne aanstaande reis. Sascha's oude levens lust, die schijnbaar onder bare moederlijke plichten en zorgen was ingesluimerd, was weer ontwaakt. Keeds na eenige dagen waren alle toebereidselen voor een vrij lange afwezigheid gemaakt en de groote reiswagen met eetwaren en koffers stond al gepakt. Wcneel beschouwde zuchtend dit zwaar moedige voertuig, maar hij had toch zijn toestem ming gegeven om ter wille van den jeugdigen stam houder van dezen reiswagen en niet van de hritzka gebruik te maken. Het was op een vroolijken, zonnigen herfstmorgen, dat die reiskoets, met vier flinke paarden bespan nen door een der populier-lanen van Petershof rolde. Met een glimlach om den mond keek Sascha naar haar kind, dat in de armen van de kindermeid lag te slapen, en hare gedachten vlogen het lang zame voertuig ver vooruit, want de herinnering aan haar tegenwoordig geluk deed de donkere scha duwen van weleer verbleeken en verdwijnen en met een gemiddelde rente van 4,66 pCt. per jaar, tot welker verdere afbetaling alzoo nog gedurende 27 jaren gemiddeld per jaar benoodigd zou zjjn 55,019,164/a7bedragende totaal in renten en kapitaal 1,485,517,36. Eerstgenoemde leening zou alzoo eene be sparing voor de provincie geven van f 161,577,36 minstens en zooveel meer naarmate de tegen woordige diverse leeningeu op langer termjjnen loopen dan bjj de hierboven genoemde bere kening daarvoor is aangenomen. Tun derde een plan om genoemde nieuwe geldleening ad f 840,000 desverlangd in 27 j iren aftelossen, waarvoor gemiddeld per jaar benoodig l zou zijn f 51,428,444/9 en het totaal in renten en kapitaal zou bedragen f 1,388,568. Dit plan zou dan tegenover het eerstgemelde wel een jaarljjkscbe besparing van f 3737,723/g opleveren, maar in totaal bedrag tegenover dezelfde betekening slechts eene winst van 96,949,36 afwerpen. De kommiezen te water 2e klasse te Bath C. Fabriek en C. L. Bos zijn als zoo danig verplaatst respectievelijk naar deu Hoek van Hollaed en naar Vlaardiugen, terwijl tot kommies te water 3e klasse ter standplaats Bath benoemd zijn de heeren I. Dronkers en J. Van Veen, thans aan boord der ambulante recherche 2e afdeeling. Verder is de heer H. Erkelens, kommies te water 2e klasse (waarne mend schipper) op de ambulante recherche, 2e afdeeling, benoemd tot kommies te water 2e klasse aan den Hoek van Holland. De gemeenteraad van Middelburg heeft het aanbod der Maatschappij voor gemeente krediet omtrent de leening van 283,000 aan genomen. Op de alphabetische aanbeveling voor de be trekking vau directeur der gasfabriek aldaar zjjn gebiacht de heeren Frankente Zalt-Bommel, Ochsendorf, te Tiel en Polet, te Helmond, al len directeuren van zulk eene fabriek. De Vlissingsche gemeenteraad heeft be sloten het recht tot heffing van tol op het Vlissinger-deel van den straatweg naar Kon- dekerke of te koopen tegen eene jaarljjksche som van f 423,35. De aanvraag om concessie voor het aauleggen van eene drinkwaterleiding is gesteld in handen van burg. en weth. Uit den Haag is thans nog een adres voor de wederinvoering der doodstraf aan Z. M. den Koning opgezonden. Van een indrukwekkende manifestatie is echter geen sprakehet adres droeg slechts eenige honderden" handteekeningen. Naar het Fad. verneemt zal de Tweede Kamer, na afloop van de behandeling der In dische begrooting waarschijnljjk, voor eenige dagen op recès uiteengaan. slechts de vroolijke dagen, die zij in Cerwionka had beleefd, kwamen haar weder voor den geest. Nu had toch alles zich ten beste gekeerd; de toekomst was vol zonneschijn en haar bart vol geluk 1 Weneel zag nog eenmaal door het geopende por tier naar zijn huis met het donkere dak en het gele balkon, naar de nieuwe flink gebouwde schu ren en werkplaatsen en naar het vriendelijke dorpje, geheel door water ingesloten en waar het kruis van het kerktorentje, helder door de zon beschenen, boven alles uitstak. Zonderling werd het hem te moede, toen hij de oogen van dit alles afwendde. De wilde vruchtboomen langs den weg deden hunne takken zacht ritselen. „Zij roepen ons vaarwel, alsof wij voor eeuwig scheidden", dacht Weneel, en zag nogmaals om, tot een vooruitspringende hoek van het bosch het heerenhuis aan zijn oog onttrok. Toen liet hij zich in het kussen neêrvallen en schudde het hoofd; hij was boos op zichzelf over de weemoedige stemming, waarin hij zich bevond. „Wat zou het?" zeide hij bij zichzelf. „Ben ik niet vaker van Petershof gescheiden en toch altijd weer teruggekeerd Is het mijn geluk, dat mij zoo weemoedig en onmannelijk maakt?" Hetzelfde blad verneemt., dat de regeering aau de commissie voor bet onderzoek van den Rotterdamschen waterweg eenige nadere vragen heeft gericht, zoodat de eindbeslissing in deze zaak vooreerst nog niet genomen zal kunnen worden. De liberale kiesvereeniging Burgertrouw te Sneek heeft in hare laatstgehouden verga dering de volgende motie met algemeene stem men aangenomen De kiesvereeniging Burgertrouw te Sneek meent hulde te moeten toebrengen aan het afgetreden Kamerlid den heer A. Moens voor de uitstekende wjjze, waarop hjj zjjne roeping als Kamerlid heeft vervuld, waardoor hjj volle aanspraak heeft op den dank, niet alleen van het district, dat hij vertegenwoordigde, maar van alle liberalen in den lande, voor zjjne be- langrjjke diensten, in die betrekking bewezen." Over de te late aankomst van treinen verneemt de N. Rott. Ct. nader, dat de schuld niet altijd bjj de Belgische spoorwegen moet gezocht worden. Het overnemen der treinen te Esschen in plaats van te Roosendaal, zoo als vroeger geschiedde, is doorgaans oorzaak van groote vertraging. Op de Zeeuwsche lijn versperren dikwjjls goederentreinen den weg, zoodat VlissingenRotterdam vertraging on dervindt. De schuld van het te laat aanko men der treinen, die om 9 u. 50 en 10 u. 4 aan het station Beurs moesteu zijn, is meer malen te wjjten aan den treiu, die 7 n. 35 van Rotterdam naar Roosendaal vertrekt. De eerste uit Antwerpen moet herhaaldelijk te Zevenbergen wachten, de tweede uit Vlissin gen te Oudenbosch, omdat de trein uit Rot terdam niet tijdig aan is. Verder moet de eerste trein uit Antwerpen, die altijd sneltrein is, dikwjjls te Barendrecht stoppen, omdat naar het heet een ballasttrein nier ver genoeg voor uit is. Zoo schijnen er dus ook wel gevallen te zjjn, waarin het aan de Nederlandsche spoor wegen ligt. BCHEEPVAARTBERICHTEN Hansweert. Vin den 24 Oclobsr tot 13 November 1880 zjjn alhier in- en uitg-klaard 425 geladen schepen te weten Ingeklaard: Zeilschepen155 Stoomschepen 32 187 Uitgeklaard: Zeilschepen208 Stoomschepen30 238 Totaal 425 Ouder het aantal uitgeklaarde zeilschepen ziju be grepen 62 visch- en mosselschuiten. Tengevolge van het stormweer is Zaterdag de van Rotterdam komende stoomer Telegraaf IV, ka- En hij zag neer op vrouw en kind en dacht hoe zij beiden wel zonder hem bun weg door de wereld zouden vinden, wanneer een ontijdige dood hem wegrukte. Toen keek Sascha hem glimlachend aan en zeide „Wat een overheerlijke morgenHoe helder schijnt de zon en hoe vroolijk zien de bosschen er uit met hun gele berken en bruine olmen tusschen de frischgroene dennen Weneel zag haar in het gelaat. Voor het eerst liepen hunne gedachten zoo ver uiteen. Toen drukte hij haar de hand. „Ik ben een-dwaas, ik was aan het droomen," zeide hij, en trachtte even vroolijk en opgeruimd te zijn als zij en de droeve stemming t.e overwin- winnen, waarvan hij zich eigen lij k volstrekt geen rekenschap kon geven. Ten laatste gelukte hem dit. En toen hij 's avonds de grauwe muren van Cerwiouka iti 't gezicht kreeg, toeu lachte hij even harteljjk als Sascha en keek met trots neêr op het kind ter wille waarvan graaf Amand alles wilde vergeven en vergeten. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1