St.-Maartensdijk. In het voor- en najaar wordt alkirr altijd eene veemarkt gehouden, waar gewoonlijk wel niet veel viervoetige schepselen komen, maar die door de tweeb enige nog al vrjj druk bezocht wordt. Woensdag jl. bad de najaaremarkt plaats. De aan voer bi droeg een dertigtal runderen 1 schaap en eenige varkens. De handel was, de hoeteelheid han delswaar in aanmerking genomen, wry levendig. BUITENLANDSCH OVERZICHT. GEMENGDE BERICHTEN. Laatste en telegraphische berichten. mr. B. M. Vlielander Hein aangevoerd, dat eene rechterlijke uitspraak, gelijk in casu de beschikking van den kantonrechter, hare kracht behield zoo lang zij niet door een hoogeren rechter vernietigd was. De uitspraak zal nader worden vermeld. (N. R. Ct.) LANDBOUW EN VEETEELT. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Schoiie. Door het krachtig initiatief en den onvermoeiden ijver van den predikant dezer ge meente, de prijzenswaardige medewerking van het kerkbestuur en de vrijwillige bijdragen van de gemeenteleden en enkele anderen prijkt in het kerkgebouw, dat in de laatste jaren innerlijk vele verbeteringen ondergaan heeft, thans een orgel. Het is een zeer groot kabinetorgel, ziet er net uit en bezit een liefelijken, zuiveren toon. Woensdagavond werd het in eene plechtige gods dienstoefening ingewijd en vond de predikant Hen- geveld in Psalm 150 aanleiding om het instrument, als dienstig aan het kerkgezang, aan den open baren eeredienst toe te wijden. Eene groote schare, waaronder slechts enkelen van andere gemeenten, volgde met belangstelling de toepasselijke rede van den leeraar, terwijl de talrijke opkomst der gemeente leden voor de algemeene ingenomenheid met de aan gebrachte verbetering pleitte. Het orgel werd bij deze gelegenheid bespeeld door den heer Klein, organist te Middelburg, die met zijn broeder het insti um-nt in elkander gezet, gestemd en geheel in orde gebracht had. De heer Klein liet zich als een geoefend musicus kennen en vond meermalen gelegenheid om het instrument in al zijn kracht en liefelijkheid te doen uitkomen. Bedankt voor het beroep naar Breskens door ds. B. Vermaas te Yerseke. Ds. J. Cromsigt te Cortgene staat op het zestal naar Meppel. Sint-Maartensdijk Tot lid van het kiescollege alhier is gekozen de beer N. Polderman. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft in het geschil tusscben den bijzonderen kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Middelburg en de predikanten Sibmacher Zijnenon Koch, betreffende de inschrijving in bet lidmatenboek van de 32 door hen aangenomen lidmaten, den kerkeraad in het geljjk gesteld. Voor genoemde predikanten staat thans de weg open om te dezer zake zich te wen den tot de algemeene Synodale commissie. {31. Ct.) In plaats van ds. C. Krabbedie zijn ontslag genomen heeft, is ds. L. Overmanpred. te Spij- kenisse, benoemd tot secretaris van bet provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland. Te Sir Jansland is tot pred. beroepen de heer B. M. Mantz, te Middelburg, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Noordbrabant met Limburg. De bemoeiingen, aan de schoolspaarbank te Goes besteed, blijven niet onbeloond. het aantal «spaarders" neemt toe en daarop komt het nog meer aan dan op het totaal bedrag. Niettemin bewoog zich ook dat laatste in progressieve rich ting. Over October werd gestort teruggehaald le kl. der school 4e kl. ƒ3,35* ƒ4,72' leun 3e n n 9,64 n 2e n n 3e n 3,54* n Samen ƒ16,54 ƒ4,725 Onder het teruggehaalde was van een spaarzaam meisje «en bedrag van bijna 4, die nu nuttig besteed worden en anders vrij zeker als snoep- centen teloor zouden zijn gegaan dit is evenwel nog niet het voornaamste, 't welk zeker bestaat in de zelfbeheersching en in de volharding om tot een goed doel te geraken, waarin het meisje zich heeft leeren oefenen. Rilland (gemeente Rilland-Batb). Tot hoofd onderwijzer alhier is benoemd de heer A. T. C. Swenne, onderwijzer te Sprang. Deze stond no. 2 op de voordracht. De heer A. W. Westra, hoofdonderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Tholen, zal weldra de betrekking van hoofdonder wijzer aan de openbare school te Vlieland aanvaarden. Zijne plaatK zal niet vervuld worden, omdat besloten is de school, die zeer slecht bezocht werd, op te heffen. (M. Ct.) De Minister van Binn. Zaken heeft zijne goedkeuring onthouden aan het besluit van den raad der gemeente Zierikzee om Latijn en Griekseh als onverplichte leervakken toe te voegen aan de lessen der H. B. school. De Gemeenteraad heeft daarop besloten, den voormaligen rector der Latijnscbe school een pensioen van ƒ1500 toe te kennen, onder verplichting om tegen een zeer matige vergoeding op verzoek privaat onderwijs in bedoelde vakken te geven dr. Moll heeft die opdracht aanvaard. Weêr slaan wij het eerst den blik naar Frankrijk. De beide komediestukken zjjn voort gezet; het een geljjkt een bljj-eindend tooneel- ■pel, het andere is niet minder dan een hoogst grappig blijspel. Toen men later over de handelwjjze van kamer en ministerie ging nadenken kwam men tot de meening, dat er een misverstand plaats had gehad. De heer Grevy haastte zich dan ook volstrekt niet met het aannemen van het ont slag, door de heeren ministers gevraagd. liet gevolg van een en ander was, dat het ministerie te kennen gaf zjjn verzoek te zullen intrekken, wanneer de kamer het een motie van vertrouwen schonk. In de kamerzitting van Donderdag nu had dit plaats. De afgevaardigde Legrand hield eeu interpellatie, waarbjj hij aandrong op eene klare politiekovereenkomende met het programma in de ministeriëele verklaring. De kamer was, volgens hemmet de regeering eensgezind in den grond, maar oneenig over dm vorm. Men moest dus eene eerljjke oplossing zoeken. De minister Ferry antwoordde dat de repu bliek behoefte heeft aan een duurzaam minis terie, niet in het belang der ministers, maar van 's lands instellingen. Frankrijk heeft te veelomvattende belangen en neemt eene te aanzienlijke plaats in Europa in, om zich te knnnen gewennen aan periodieke ministeriëele crisissen, fljj voegde erbjj, dat het huidige ministerie volmaakt homogeen isal de leden zjjn het op alle punten met eikander eens. Bij wees op de gevaren, die zouden voortvloeien nit eene staking der parlementaire werkzaamheid, waardoor de kamer gedoemd zou worden tot machteloosheid. Hij drong verder aan op eene ondubbelzinnige verklaring, wijl de president der Republiek weten moest aau welke zijde de meerderheid was. Van radicalen kant werd nog beweerd dat het ministerie in de minderheid was, en dat het toch spoedig zou vallen. Het slot was dat met 297 tegen 131 stemmen da motie van vertrouwen in het ministerie werd aangenomen. Van het bljjspel, dat denzelfden dag in de kamer werd afgespeeld, was de bekende heer Baudry d'Asson de hoofdpersoon, wien, zooals men uit ons vorig nommer weet, voor eenigen tyd verboden is in de kamer te verschijnen. Weigerde hjj heen te gaantoen dit besluit werd genomen, hy dreef de brutaliteit nog verder door den volgenden dag terug te komen alsof er niets gebeurd was. Terecht vond de president der kamer dit wel wat al te kras. Hy verzocht Baudry d'Asson heen te gaan, wat deze echter weigerde. Gam- betta schorste daarop de zitting, verzocht den leden heen te gaan waaraan allen voldeden behalve die van de rechterzijde. Te midden van een dichten groep zjjner vrieLdeo bleef Baudry d'Asson zittende openbare tribunes werden ontruimd de militaire macht werd geroepen, verwijderde de leden van de rechterzijde en arresteerde Baudrydie zich met slaan en schoppen verdedigde, zoodat er 15 man noodig waren om hem weg te krjjgen. Hy werd iB de kamer van arrest opgesloten. Na dit incident werd de zitting hervat. De voorzitter nam weder zjjn zetel in. De rech- terzyde protesteerde, doch Gambetta antwoordde dat hy steeds de beslissingen van de kamer zon doen ten uitvoer leggen. Dit antwoord werd door de linkerzjjde toegejuicht. Na afloop der zitting werd besloten Baudry vrjj te laten, mits hy zjjn eerewoord gaf van niet gedurende den tjjd zyner uitsluiting in de kamer te zullen verschynen. De onverzet- teljjke Baudry weigerde, en bljjft nu, bewaakt door twee beambten, opgesloten. In den Senaat zal de Regeering Maandag ge ïnterpelleerd worden door den es-minister Buffet over hare politiek en de uitvoering der decreten. Voor de berichten uit Oostenrijk omtrent aard bevingen verwyzen wjj naar de rubriek ge mengde berichten. In de Oostenrijksclie en Bongaarsche delegatiën is men druk bezig de begrootingen te behan delen, en keurde men o. a. de buitengewone vordering voor het bezettingsleger voor Bosnië en de Herzegowina goed. Het groote politieke proces in St.-Petersburg bljjft de aandacht steeds gaande houden. De beschuldigden zjjn zeer kalm en verdedigen zich zei ven. KUNSTNIEUYVS. U vra -gt, of het Donderdagavond bij het concert van het eerste Oostenrijksclie damesquartet vol was Ik kan u precies zeggen hoeveel personen er waren 96. Niet veel, dunkt me. hebt gelijk, het is ook niet veel. En onder die 96 waren er ruim dertig van buiten Goes. Voor hen was het ongunstige weer geen beletsel om naar hier te komen. En waarlijk, u zult wel toestemmen dat zoo'n tochtje in deze dagen niet tot de aangenaamste behoort. Hun steun stemt het comité tot erkentelijkheid, en waar u mij de vrijheid geeft alleen aan het woord te blijven, mag ik wel even daarvan gebruik maken om tevens eenige vragen te beantwoorden, die gij in den loop van ons gesprek daar straks deedt. Goes had meer kunnen doen, niet waar Wij weten beiden wel dat er ook goedgezinden zijn die het goede steunen waar zij kunnen, zelfs met opoffering van personeele meeningen en terzijstelling van eigen genot, maar er zijn ook van die menschen die daarvan geen idéé schijnen te hebben. Dit zijn lastige menschen. Concertenwie gaat er naar concerten behalve de leden der zangvereeniging, waarmee men niets te maken wil hebben, wijl anderen daar den schepter zwaaien. Komediekomedie en nog eens komedie. U weet ik zelf-— vergeef mij dat ik over mezelven even spreek ben van het toouenl een eerst voorstander, doe zelfs veel moeite om iets goeds op dat gebied te zien, maar daarom wil ik even gaarne soms nog liever een concert hooren, en wil in de eerste plaats, naar mijne krachtenmeehelpen ook op ander gebied tot stand te brengen wat goed is en welluidt. Wij spraken daar straks over de burgerklasse, voor wie de entreeprijs wel wat hoog was I Volkomen een stemmig waren wij op dat punt; wanneer men met vrouw en zoo noodig met eene huwbare dochter er heen wil, dan wordt zulk een avondje te kostbaar, doch Donderdag werden er wel gemist, die waarlijk op andere wijze wel toonen niet tegen een uitgaaf van f 1,25 op te zien. En die zouden, al ware de toegangs prijs f 1, toch niet gekomen wezen, alleen omdat het zang was. Ik laat staan: als de gansche familie er niets om geeft, dan is zoo'n houding gewettigd; maar waar vrouw of dochter of beminde er zich toe gevoelen aangetrokkenwaar mansvaders of vrijers beurs niet slecht is voorzien, mocht een weinig opoffering, ook in het algemeen belang, wel gevraagd worden. Want uit hun monden komen de meeste klachten dat er ozoo weinig te doen is. Stel eens, dat elk lid van een garantie-comité zijn personeel gevoelen eveneens zoo op den voorgrond stelde, dan zou de slot som wezen dat er niets kwam uit gebrek aan eenstem migheid. U hadt gelijk, het is niet aanmoedigend: eene tooneelvoorstelling met een tekort, een concert met een tekort! Men zou bijna geneigd zijn alles te laten rus ten met de verzuchting: Goes is te klein voor zulke dingenmaar er zijn ook lichtpunten op te merken. G:j o. a. waart zoo goed uwe toetreding tot een garantie-comité met eene jaarlijksche bijdrage te beloven. Zoo zijn er meer. En wezenlijk, men behoeft den moed niet spoedig te laten zakken. Wij willen blijven zoeken, streven, jagen, trots alle teleurstellingen, zoolang tot de juiste weg is gevonden om iets goeds en blijvends ook op dat gebied tot stand te brengen. Er is zooveel, dat wij niet vinden; laat ons dan maar tevreden zijn met hét'leggen van de eerste grondslagen, waarop latere bereiking va» het doel wordt gegrondvest. Aan uw oordeel over het concert onderwerp ik me ge heel. Gij zijt deskundige. Het was keurig maar te kort, zoowel wat den duur van het geheel als van de nommers afzonderlijk betreft. Dat het gansche publiek het einde te spoedig vond, kan tevens een compliment heeten aan haar, die zongen. Men had liefst nog meer willen hooren. Het damesquartet vormt eeu prachtig geheel. In details behoeven wij niet te tredenhet gezelschap is toch vertrokken en keert waarschijnlijk nooit weer. Het Wien Neerlandsch bloed had gerust kunnen weg blijven. Door Nederlanders gezongen, maakt het al niet veel indruk vaakhoeveel minder danais vreemden de woorden nog verknoeien. V. D. P. In ons nommer van Zaterdag 6 November werd gemeld, dat te 's-Hertogeuboach een man is overre den door een trrin. Nader is gebleken, dat de be wuste persoou afkomstig moet wezen uit Goes of het Goeache land. Hg was iemaud van middelmatige grootte, gezet, met donker blond haar, en 37 a 38 jaar oud. Van beroep was bij polderwerker. Daar hg slecht van gezicht was, wordt daaraan het on- gelnk toegeschreven. Zijn naam is Paulus Sumon, Simons of Pieter Saman, terwgl hg meer bekend stond onder dien van schede Fouw. Daar bet on derzoek omtrent zijn bikendheid in onze omgeving tot niets leidde verzoekt men ons eeo en auder bekend te maken, met uitnoodiging aan ieder, die iets zou kuoneu meedeelen, dit ter keunis te brengen van den commissaris van politie te Gors. Dondrrdagnamiddag is ie Scherpenisse een 2jarig kindje overreden, zóo dat het ernstig aan de beentjes werd gewond. - Twee korporaals van het 3de reg. iuf., te Bergen- op-Zoona in garnizoen, zjjo ter beschikking gesteld >an den auditeur-militair te 'a-Bosch, als beschuldigd >an mishandeling van een weerloos burger. Dinsdagnacht liep te Amsterdam een agent van politie te surveilleereo, toen bij werd aangevallen door een drietal peisonen, die hem deerlijk toetakelden met een stok ook een flesch schgnt als wapen gediend te hebben. Half bewusteloos geslagen, beeft men daarna dea ongelukkige meegesleept en getracht in het water te werpen. De agent, die niettegenstaande zijn hevige verwon dingen zich zoo krachtig mogelijk verdedigde en om hulp riep, werd nog in tjjds ontzet door een paar bewoners van een nabij gelegen pand, terwgl zgn aanvallers op de vlucht gingen. Over bet gebeele lichaam pijnlijk gekneusd en ook waarschijnlijk inwendig beleedigd, daar hij telkens bloed opgeeft, mosst de rnao naar zijn woniug gebracht worden. Later is hg ter verpleging in het gasthuis opgenomen. De verwonde schgnt te zwak te wezen om aanwij zingen te kunnen doeu. Het schijnt evenwel, dat bjj zjjn aanvallers niet kende en dat hy deze lieden 't nachts had nagespeurd. Dinsdag werd op eeu jachtpartij °P Wolfheezen een heer uit Nijmegen bg ongeluk door een der andere jagers doodgeschoten. Dinsdaga ond arriveerden te Sittard met den trein een 40tal paters uit Issondon, die gedeeltelijk bg de jezuïeten en gedeeltelijk bjj de Ursulineu en particulieren bun intrek hebben genomen. Woensdagochtend is te Sittard een sigarenfabriek bjjna geheel uitgebraad. Een der zwaar gekwetsten bij het spoorwegon geluk te Herstal is overleden. Het aantal der bjj dit ongeval omgekomen personen is hierdoor tot zeven gestegen. Een ingezetenen van Weststellingwerf kreeg lezer dagen eene aanmaning om de verschenen rente te betalen van een hypotheek van 12,000 op zijne landerijen. De man wist van de geheele hypotheek niets af, ging dadelijk een onderzoek instellen op 't kantoor van den hypotheekbewaarder te Heerenveen, en kwam tot de leeljjke ontdekking, dat zjjne bezit tingen buiten zgn weten werkelgk met 12,000 waren bezwaaid. Deze zaak schjjot in verband te «taan met de knoeiergen van den gewezen notaris De die vroeger den interest van die som schjjut betaald te hebben. De zaak is reeds in handen der justitie. Volgens telegram uit New-York kan tusscben 11 en 13 November stormweder nit het Z.-O. rond- loopende naar het N.-W., vergezeld van regen en sneeuw op de Britscbe eu Noordsche kusten verwacht worden Benoorden 40° breedte kan in den Atlan- tischeu Oceaan zwaar stormweder worden verwacht. Aardbevingen in Oostenrijk. Te Weenen is Dinsdagochtend omstreeks kwart voor achten een ta melijk sterke en zich herhalende schok van aardbe ving gevoeld. De beweging was op- en neergaande. Aan het meteorologisch instituut werden vele telegram men ontvangen, waarin gemeld werd, dat de schokken ook waargenomeu zjjn te Serajewo, Pols, Derwenik, Triëst, Zilli, Klagenfürth, Füofkirchen, Odenburg, Marburg, Laibach en in andere plaatsen. Te Agram heeft bovendien een tweede en een uur later eeu derde aardschudding plaats gehad. Bjjna elk huis is daar beschadigd, ja er zjju er ingCBtort. De schade is buitengewoon groot eu wordt begroot op drie millioen, waaronder de schade aan de kerken nog niet berekend is; vooral de kathedraal heeft veel geleden. Tot dusver is men te weten gekomen, dat 30 personen min of meer gewond zjjn. De overheid neemt zooveel mogeljjk maatregelen van voorzorg, ook voor het verlaten van woningen. Aanhoudend blijven in die stad volgens de laatste berichten de schokken van aardbeving voortduren, en richten nu ook op het veld groote verwoestingen aan. Donderdagvoormiddag te 11,25 herhaalde zich de aarbeviug, juist toen de Landdag vergaderd was. Er ontstond een nieuwe paniek de winkels werden gesloten, de meeste bewoners kampeerea in het open veld, velen nemen de vlucht en de Landdag is verdaagd. De keizer zoad 10,000 florjjnea om hulp te ver- leenen. 's GRAVENHAGE, 12 Nov. TWEEDE KA MER. In de heden gehouden zitting zou de behandeling voortgezet geworden zijn van het wetsontwerp tot herziening der wet op de maten, gewichten en weegwerktuigen. Tengevolge van de aanneming van het amen- dement-Bastert op art. 4 men zie Tweede Ka mer) heeft de Minister van Waterstaat echter verklaard de Koning machtiging te zullen ver zoeken tot intrekking van het ontwerp op de ijkwet. Inmiddels stelde hij voor de beraadslaging over het geheele wetsontwerp uittestellen. De lieer Van Kerkwijk wenschte in het belang van handel en nijverheid, dat het ontwerp niet worde ingetrokken. Er werd echter tot uitstel der beraadslaging besloten, en daarna ging men over tol behan deling van het ontwerp tot herziening der zout- wet. De heeren De Bruijn Kops, Schaepman, Nijst, De Jonge, Bredius, Sicketz, Holtzman en Len- ting hebben over het zout-accijns-ontwerp ge sproken. Meest allen verklaarden zich tegen deze ontwerpen als te bezwarend; zij verlangden af schaffing of beduidende vermindering van den accijns. Alleen de heer De Jonge was er voor, de heer Sickesz zou er voor het oogenblik iu berusten en de heer Lenting zou zijn stem van de inlichtingen van den Minister doen al bangen. De heeren Haffmans en Lambrechts verklaarden er zich nog tegen. De Minister van financiën ver dedigde het ontwerp; wat nopens afschaffing of vermindering van den accijns gezegd is, is eigen lijk buiten het ontwerp. Hij heeft herziening der zoutwet voorbereid, maar wanneer deze gereed zal zijn, durtt hij niet zeggen. Dan kunnen alle punten in overweging worden ge nomen. Wat het ontwerp betreft, dit was een ge volg van het verlangen der Kamer, ten vorigen jare kenbaar gemaakt. Het zal geen te zwaren last opleggen en zoo beperkt mogelijk worden uitgevoerd. Na replieken is het ontwerp in zijn geheel aangenomen met 47 tegen 13 stemmen. KONSTANTIN O PEL, 12 Nov. De Albanee- sehe hoofden stemden in den afstand van Dul- eigno toe. De afgezanten uit Dulcigno kwamen te Scuttari om te onderhandelen. PETERSBURG, 12 Nov. In het sinds Zater dag aanhangige nihilistenproces is uitspraak ge daan. Er werden 5 personen veroordeeld tot den dood door ophanging; de 11 overigen tot dwangarbeid van 15 jaren of tot levenslang. Prijzen van ƒ100 en daarboven. 304e STAATS-LOTERIJ. 5e kl. Trekking van Donderdag 11 November. 7e lijst. No. 3562, f 100,000. No. 20640, f 50,000. No. 7106, f 1500. Nos. 4307, 4986, 7126, 9663, 11027, 13935 en 19101, elk f1000. Nos. 1841, 2378, 2390, 2849, 3710, 5523, 6249, 9299, 9606, 11264 en 12235, elk f400. Nos. 644, 4334 en 7998, elk f200. Nos. 1610, 4843, 5241, 5525, 8917, 11139, 12968,14970 en 15416, elk f100 Trekking van Vrijdag 12 November, 8e lijst. Nos. 807, 2019, 4117 en 6183, elk f 1000. No. 12910, f400. Nos. 5386, 5565 8551, 17963 en 18028, elk f200. Nos. 614, 1261, 1642, 2172, 5184, 1I21S, 15861, 18481, 18869, 19420, 19634 en 20469, elk f 100. Ingezonden Stukken. M. de Bedacteur Als in eenige woning zich lijders aan eene be smettelijke ziekte bevinden, wordt dit huis, inge volge de bepalingen der wet, door een plakkaat op den muur als zoodanig gekenmerkt. De bedoeling hiervan is dus duidelijk om de inwoners te waar schuwen voor 't gevaar van besmetting, wanneer ze dat huis binnentreden. Winkeliers ondervinden daarvan niet zelden het nadeel, maar wijl de ge zondheidstoestand van het algemeen boven bet ma- teriëel voordeel van enkele individuen moet gesteld worden, zal ieder weldenkende het groote nut van den maatregel, die isolement van den ljjder aan besmettelijke ziekte beoogt, erkennen. Of er nu in de wet bepalingen*besta&n, waarbij de huisgenocten van den ljjder zich tijdens het heerschen der besmetting zooveel mogelijk moeten

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2