RECHTZAKEN. Medcdceliiigen op verschillend gebied. GEMENGDE BERICHTEN. Burgerlijke Stand Goes ADVKRTENTlEN. STATRN.GENERAAL. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting is het geheelb strafwetboek aangekomen met 58 tegen 10 stem men. Art. 440 {straf bedreiging tegen bedienaren van den godsdienst, die een huwelijk kerkelijk inzege nen voor de voltrekking van het burgerlijk kuwe- ljjk plaats heeft gehad,) is, na discussie en bestrijding door de commissie van rapporteurs, aangenomen met 40 tegen 21 stemmen. Art. 447 werd in getrokken, en een nieuw artikel opgenomen, straf fende den bordeelhouder, die in het huis, waarin hjj zijn bedrijf uitoefent, iemand in dienst heeft, of iemand niet tot zijn gezin behoorende huisvest, zonder hem vooraf, op voor hem verstaanbare wijze, in tegenwoordigheid van den burgemeester of van den door dezen aangewezen ambtenaar te hebben bekend gemaakt met het bedrijf, dat aldaar wordt uitgeoefend. De strafbepaling tegen openbare dron kenschap is aangenomen met 39 tegen 28 stemmen. De commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp houdende strafbepalingen tot beteu geling van desertie van zeevisschers is van oor deel, dat de openbare beraadslaging over het voor stel genoegzaam is voorbereid. Met zekerheid wordt nader gemeld, dat het bericht in het Handelsblad alsof er in de liberale partijvergadering van Donderdag 11. besloten zou zijn om het Ministerie te steunen, maar den Min. van Koloniën te interpelleeren over den terugkeer van den Gouv.-Generaal, volkomen uit de lucht is gegrepen. Uitsluitend is in die vergadering ge debatteerd over de Indische begropting en de Indi sche bijdrage-wet. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Dinsdag 9 November zijn door de rechtbank gewezen de volgende vonnissen tegen lo. C. D., 38 j., arbeider te Colijusplaat, wegens diefstal veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 2o. H. V., 48 j., smid te Koudekerks, thans gedetineerd, wegens bedelarij veroordeeld tot 14 dagen cell. gev. straf c. e. 3o. a. M. M 41 j., wed. J. L., 6. J. P., 48 j., buisvrouw van M. W. N M. N., 14 j alleu te Vlissingen, beschuldigd van diefstal van oogst (koolzaad-peulen), a. en 6. veroordeeld ieder tot een dag cell. gev. straf, e. vrijgesproken. io. J. S., 15 j., werkman, en 0. K., 16 j., koe wachter, beiden te IJzendijke, wegens diefstal van appelen veroordeeld ieder tot een dag cell. gev. straf C- e. 5o. D. J., 45 j., arbeider te Boschkapelle, wegens beleediging van een bedienend beambte veroor deeld tot 8 dagen gev. straf c. e. 6b. J. D., 53 j., werkman te Sluiskil, wegens het opwekken tot onzedelijkheid veroordeeld tot 6 maanden cell. gev. straf en 2 boeten ieder van ƒ25 c. e. Uit Tiel wordt aan de Arnh. Ct. bericht, dat er tot Zondag nog niets bekend was van het aanteekenen van appèl in bet bekende persdelict. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bedankt voor het beroep naar Axel door ds. J. E. Steenbakker Morilyon Loysen te Bruchem c. a. lis. C. Knijper te Nieuw-Vennep heeft bedankt voor het beroep naar de Chr. gêref. genr. te Ter Neuzen. Bedankt: voor het beroep naar Waddinxveen door ds. O. Los, pred. bij de Chr. geref. gem. te Colijnsplaat. Aangenomen het beroep naar Krimpen a/d. IJsel door ds. J. L. Fortuijn Drooglever, te Tholen. In den nacht van Zondag op Maandag is te 's-Hertogenbosch, in den ouderdom van 77 jaren, plotseling overleden jhr. Wilhelm Van Ciltcrs, ge boren te Goes, zoon van jhr. W. Van Citters en van Maria Petronella gravin Van Hogendorp, ridder van de orde van den Nederlandsehen Leeuw en van de Eikenkroon, oud majoor kommandant der divisie koninklijke maiéchaussée voor Noord- Brabant en Zeeland, lid en thesaurier der Com missie van administratie over de gevangenissen te 's Bosch, regent van het gereformeerd Burgerwees huis en lid van het Provinciaal genootschap van kunsten en wetenschappen in Noord-Brabant. In het British Medical Journal betoogt dr. Bumbold, dat het rooken zeer bijdraagt tot vatbaar heid voor verkoudheid van de organen van neus, keel en ooren. Sigaren gemaakt uit papier. Een stroopapier- fabrikant te Cbatam in den Staat New-York leverde jaren achtereen groote hoeveelheden van een bijzon dere soort van stroopapier, zonder te weten waarvoor deze werden gebezigd. Eindeljjk bleek, dat ze naar Cuba werden verzonden, waar ze werden gebruikt niet voor sigareftenpapier, maar voor dekblad der Havanna-sigaren. 't Dunne papier een riem weegt drie Ned. pond wordt in een saus gedoopt, welke bestaat uit een afkooksel van tabaksafval, waarna het door een nadere bewerking het voor komen erlangt van tabaksbladeren, en dat wel in zulk een misleidende mate, dat zelfs deskundigen bet bedrog moeielijk ontdekken kunnen. Vele fabrikanten van sigaren op Cuba vergenoegen zich thans al reeds niet meer met het bewuste papier te bezigen voor dekbladen, maar zjj maken er nu al geheele sigaren van. Bedriegerij is natuurlijk altijd kwaad. Maar toch nog liever vervalsche sigaren dan vervalsohte levensmiddelen Overzicht van den stand der koersen. Onze aandacht wordt in de eerste plaats getrok ken door de daling der Aandeelen Groote Russische Spoorwegmaatschappij, die sedert de vorige week van 125'/. pet. tot 122'/, pet. terugliepen; wanneer wij ons nu herinneren dat we in het vorig Overzicht een teruggang van 128 pet. tot 1251/» pet. hadden te constateeren, dan ligt voor de hand te begrijpen, dat ieder houder dier aandeelen thans meer dan ooit de koerslijst zal raadplegen. De Maatschappij heeft niet alleen met mindere ontvangsten te kampen, tengevolge van den slechten oogst, maar heeft ook met grootere uitgaven te strijden, zoodat er vol gens de Börs. Ztg. van Berlijn den 1 Sept. jl reeds een minus van R. 2,600,000 tegenover het vorige jaar was Met tamelijk veel zekerheid mag men, volgens genoemd blad, aannemen, dat er tegen het einde des jaars een minus van circa 3'/> mil- lioen zal zijn. Niet te verwonderen zou het wezen dat onder zulke omstandigheden het extra-dividend in het gunstigste geval 1 roebel zal bedragen, ter wijl in het vorige jaar 41/, roebel is verdeeld kun nen worden. 'tZou ons in verband met een en ander niet bevreemden, zoo de koers der aandeelen, die in den laatsten tijd nog al ongemotiveerd hoog ge klommen was, nog verdere daling zal oudervin den, waarom het zeker voorzichtig zou zijn tegen den huidigen prijs te verkeopan en nde kat eens uit den boom te kijken". Aangenaam is bet ons met het oog op het ver moeden, de vorige week uitgesproken, te mogen verwijzen naar onderstaande vermelding d;r cou ponbetaling van Russen 1880, waaruit blijkt dat de afgeworpen interest der '80ger obligatiën werkelijk nog iets meer bedraagt dan die der Nicolaiobliga- tien 1867/9. Dit is dus eene reden temeer waarom zich de in de vorige week aanbevolene omzetting van Nicolut obligatiën in 80gers laat aanraden. Behalve uit de beursberichten blijkt uit de koersen, dat die ruiling op groote schaal werd uitgevoerd, daar de Nicolaïs van 75tot 75', verminderden en de 4 pets. oblig. 1880 vei beterden van 68*/,, tot 687/»deze verhooging ware omvangrijker geweest zoo de on gunstige berichten omtrent den gezondheidstoestand van den Czaar de Berljjnsche beurs waar die oblig. nog uit de eerste hand verkocht worden niet ontstemd had, waardoor tegenover de vraag het aanbod sterker toenam. Thans wordt bericht, dat de bankiersgroep Comptoir d'Escompte-Men- delssobn van den min. v. fin. het nog onuitgege ven saldo van R. 6 inillioen heeft overgenomen en dat als een gevolg hiervan de 80ger oblig. ook op de Parijsehe beurs ingevoerd zjjn. Het te behalen voordeel is nog belangrijk, doch al vrij wat min der dan enkele weken geleden waarom we herin neren aqn het Vaderlandsche spreekwoordmen moet het ijzer smeden, terwijl het heet is, Portugeezen ontmoeten we onveranderd, toch liepen er berichten van eene andermaal nieuwe leening; mochten die waar blijken te zijn, dan ge lieven de houders te bedenken dat hun onderpand weer in soliditeit verzwakt isbovendien is het nu reeds tijd niet veel Portugeezen er op na te houden. Spanjaarden maakten sedert de vorige week een kleinen vooruitgangdat we niet meer behoe ven te hopen dat 1 pets. oblig. successievelijk tot 3 pets. zullen verbeteren, hebben we tamelijk definitief vroeger doen zien; toch kan evenwel dd conversie, waarvan sprake was en nog is, wellioht de koersen nog ietwat doen verhoogen. Een Spaansch blad zegt,' dat de minister van financiën aan al de bij zon dare ontwerpen betreffende de conversie der schuld openbaarheid wil geven. Eerst na het onderzoek daarvan zou de regeering een besluit nemen. De Zuid-Italiaansche Spoorweg-obligaticn moch ten ook ietwat avanceeren, waarschijnlijk tengevolge der nieuwe overeenkomst tusschen de maatschappij en Italië tot siand gekomen. Tot dusverre werd al hetgeen de opbrengst meer bedroeg dan fr. 15000 per kilometer aan den staat overgedragen, zoodat de maatschappij er zich niet om bekommerde haar trafiek tot zoodanige ontwikkeling te brengen, dat hare ontvangsten toenamen. Bij de nieuwe overeenkomst slaat de regeering een deel van de ontvangsten, waarop zij recht zou hebben, aan de maatschappij af en wel in de ver houding van 60 pet., ouder voorwaarde dat de maatschappjj hare roerende bezittingen met een bedrag van 10 millioen vermeerdere. 't Komt ons niet twijfelachtig voor dat het participatie-stelsel ook hier nuttig zal werken. In de Vereenigde staten mochten in de laatste week weer vele spoorwegpapieren iets monteeren. Loten Madrid avanceerden '/z pet. Zooals we [meenen we] vroeger reeds meedeelden, wordt prijs- verhooging dezer loten te gemoet gezien ook met het oog op de uitgestelde trekkingen, die weldra zullen plaatshebben. COUPONBETALINGEN. »4 Rusland 4 pets. inschrijvingen le en 2e lee ning adm. Hope Co. enz. Coupons per 1/13 Augustus 1880 zijn betaalbaar met J 12,57. Russische oblig. 1880. De coupons per 13 No vember aanst. zijn betaalbaar met 4,82 der oblig. groot R 125. en n 24,10 n 625. ERRATUM. De lezer zal, hopen en verwachten we, bemerkt hebben, dat de vorige week een drukfout was in geslopen er stond: „schier onveranderlijk is als het kwik in den barometer"; dat was, ook in ver band met den zin, nonsens en moest zijn: even ver anderlijk als het kwik in den barometer. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Frankrijk bezorgt ons weer eene verrassing in de gedaante van een ministeriëele crisis. Zulke buien komen in dat land altijd zoo plotseling opzettendat ieder zich erover verbaast. De reden, waarom de ministers thans willen heengaan, is de navolgende. Woensdag hebben Kamer en Senaat hare werk zaamheden hervat. In de kamer van afgevaardigden moest de orde dier werkzaamheden worden vastgesteld. De re geering vroeg bij monde van den minister-pre sident Ferry de prioriteit voor de wet op het lager onderwijs, maara een lid stelde voor eerst die op de rechterlijke inrichting te behandelen. Bij stemming verklaarde de Kamer zich met 200 tegen 166 stemmen geen geringe meer derheid dus tegen het voorstel der Regeering en besloten de leden de rechterlijke inrichting bovenaan op de lijst der werkzaamheden te zetten. In den ministerraad, die daarop plaats had, tee kenden al de ministers de aanvrage om ontslag; dit verzoek zou den president Dinsdagavond ter hand gesteld zijn. Ook verder is de zitting èn van Kamer èn van Senaat onstuimig geweest. In beiden werd door de Regeering bij wijze van troonrede eene verklaring voorge lezen, waarin nog gewezen werd op de plaats gehad hebbende wijziging in het kabinet, die geen verandering in de leiding der openbare in het bijzonder buitenlandsche aangelegen heden heeft gebracht, i De Regeering herinnerde verder aan de wetten op de geestelijke orden deelde mee hoe het noodig was een einde te maken aan het verzet der orden tegen die wetten; hoe 261 nieter- kende orden, verspreid over geheel Frankrijk ontbonden en verstrooid zijn, en gaf haar voor nemen te kennen om de wetten insgelijks toete- passen op de vrouwelijke orden. Ook in die verklaring stelde zij de behandeling der onderwijswet op den voorgrond, wat haar échec in de Kamer des te ernstiger doet zijn. De verdere toezeggingen, in die specie van een troonrede gedaan, kunnen wel met stilzwij- gen worden voorbijgegaan, nu deze ministers toch niet meer aan het uitvoeren ervan kunnen denken, en de opvolgers wellicht weer andere beloften doen. Stippen wij alleen nog aan de verzekering, dat Frankrijk het vertrouwen der wereld geniet. De voorlezing der bewuste verklaring werd in den Senaat afgebroken door levendige inter rupties van de rechterzijde er hadden tusschen deze en de linkerzijde scherpe woordenwisse lingen plaats. In de kamer van afgevaardigden ging het nog erger toe. Een der afgevaardigden Beaudry d'As sort verklaarde, dat hij met alle burgers de ministers van het Slotenbrekers gouvernement wilde interpelleeren, wat bij nadere verklaring volgens den spreker wilde zeggen, dat hij zoo fijn sprak uit naam van het gansche land, hetwelk de schan delijke executie der monniken veroordeelt. Voor die minder parlementaire titulatuur van het ka binet besloot de Kamer de censuur, met tijdelijke uitsluiting uit haar midden, over Baudry d'Asson uittesprëken. De voorzitter noodigde hierop dien heer uit zich te verwijderen, doch deze weigerde hieraan te voldoen, zoodat den voorzitter niets overschoot dan de zitting op te heffen. In Belgie ging het kalmer toe. Daar is even eens het zittingjaar der vertegenwoordiging ge opend, maar door den koniug, met eene troon rede, waarin hij natuurlijk met ingenomenheid melding maakt van de schitterende feesten en de a. s. verbintenis van prinses Stefanie met aartshertog Rudolph van Oostenrijk. Met het buitenland is men ook op een goeden voet. De toestand der schatkist is verbeterd en er bestaat hoop dat over 1880 de uitgaven in evenwicht zullen zijn met de ontvangsten Door vermeerdering van inkomsten kon een levendige impulsie aan het openbaar onderwijs worden gegeven. Voorts worden er wetsontwerpen aan gekondigd tot wijziging van den Code Rural, en zegt de troonrede dat het wenschelijk is, dat men er zich aanhoudend op toelegt het zedelijke en ïntelleetueele gehalte der bevol king te verhoogen. Het gouvernement zal geen maatregel verzuimen, geschikt om dit resultaat te bereiken, en zal daartoe bijbrengen door voort te gaan met de versterking en ontwikke ling van het openbaar onderwijs in eiken vorm en graad, overeenkomstig de constitutioneele beginselen. In Duitschland wil men, dat de Regeering maat regelen neme tegen de joden. Een adres cir culeert om dat te vragen. Hoe langer hoe dwazer Wolfaa rt3dijk. Hed/n (Woensdag/voormiddag werd C. v. d. K. Mi., die goed en wel was uitgetogen om te zaaien op zijn land in den Zuidvlielpolder, dood te huit gebracht door zjjn schoonzoon, die mede aldaar werkzaam was met slechten. Hjj viel plotseling neder, gaf een gil eo was een ljjk, vermoedelijk door eene bezetting op de longen. Het voormalig arsenaal te Bergen-op-Zoom, thans herbouwd tot eeue kazerne voor éen bataljon infanterie van vier compagnieën, is voltooid. Het nieuwe gebouw, dat nog deze week zal betrokken worden, is de fraaiste kazerne van ons land. De kosten hebben f 240,000 bedragen. (N. R. Ct.) Onder Steenbergen heeft Maandagavond een felle brand gewoed. Een hooischuur met geheel den oogst, benevens 21 stuks vee, werden een prooi der vlsmmen. Verleden Donderdag hebben by Steggetda [Fries land] eenige personen reeds sehaalsen gereden. Te Gulpen heeft een meisje nit eene kan met kokende koffie gedronken en daardoor inwendig zich zóo gebrand, dat het onder de emartelykste pyneu overleed. Zondagnamiddag is een verpleegde uit het Geueesbundig gesticht voor krsnkz;nnigan te Dordrecht ontsnapt. Door de politie,die van het geval kennis scheen te dragen, achtervolgd, sprong de man in het water, waaruit hij echter gerid en later naar het Gesticht teruggevoerd werd. Maandagavond greep te Amsterdam een man een regenmantel uit den deurpost van een winkel (twee huieen van het politiebureau.] Met den mantel liep hij het politiebureau binnen en begaf zich ia arrest. Die stad h eft weer veel tast van inbrekers, die op zoo'n slimme en brutale wyte te werk gaan, dat men aan volleerde mannen van het vak moet denkeo. Men hreft vermo'den op een paar onlangs ontslagen boeven. Uit Leer bericht men, dat een geëmployeerde aan een stroopapierfabriek aldaar, gehuwd en vader van 5 kindeien, zich uit de voeten heeft gemaakt met achterlating van zyn gezin, doch medenemende de 22-jarige dochter van zyn patroon, in 't bezit van #000 uit baars vaders kas. Het bof van Fhilippopoli beeft uitspraak ge daan in het proces van de moordenaars van mevr. Skobeleff. De twee Moutenegrynen werden ter dood veroordeeld, een Macedoniër tot 12jaai dwangarbeid, en de broeder van üiatii tot 16 jaar gevangenisstraf. Een sneeuwstorm heeft den 16n October in Ame rika en Canada gewoed, die groote schade veroor zaakte. Gedurende drie dagen is de gemeenschap van de stad Sint-Paul roet de omliggeude steden ge heel afgesneden geweest. De telegraafdraden werden doorgebroken en de palen omvergeworpen. Een stoom boot, die verscheiden jaren dienst doet luascheb Chi cago en eenige havens van het meer van Michigan, is met man en muis vergaan. 117 personen kwamen in de golven om. Op de ontdekking van den moordenaar der vroed vrouw te Bochum zijn de volgende premiën uitgeloofd door de Regeering te Arnsberg 3000, door het ge meentebestuur te Bochum 1600 en door dat van Ait-Bochum, op welks grondgebied de moord gepleegd is, ook 1500 mark. Twintig personen hebben ge zien, dal de vrouw op weg vergezeld was van een man, die echter onkenbaar bleef, doordien bij eeüe pa- raptuie ophield, die hij, telkens wanneer er iemand voorbijkwam, zoodanig liet overhellen dat niemand htm in 't gelaat kon zien. Laatste en tel egraphische berichten. 's-GRAVENHAGE, 10 November. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting zijn verschillende ontwerpen aangenomen. Bij de begrooting voor den arbeid der gevan genen is aangenomen, met 38 tegen 14 stemmen, eene vermindering van 1980 voor traktements- verhooging der opzichters met het oog op den toestand der schatkist. Morgen is de Ijkwet aan de orde. PARIJS. 10 Nov. President Grévy verlangde uitstel om eene beslissing te nemen in zake het Verzoek om ontslag van het ministerie. De voornaamste republikeinsche bladen beschouwen de zaak als het gevolg vau een misverstand. LONDEN, 10 Nov. Gisteren hield de minister Gladstone in Guildhall eene groote rede over de Iersche en de Oostersche quaestie. Men leidt uit zijne rede af dat het gouvernement besloot tegenover Ierland vastberaden in het Oosten vredelievend optetreden. Pry zen van ƒ100 en daarboven. 304e STAATS-LOTERIJ. 5e kl. Trekking van Dinsdag 9 November. 5e Lijst. Nos. 5687, 7276 en 16368. elk f 1000. Nos. 2894, 7584 en 15303, elk f400. Nos. 3413, 4539 en 13671, elk f200. Nos. 274, 13417, 16873, 17076,17975 en 18595, elk f 100. Trekking van Woensdag 10 November. 6e lijst Nos. 1915 en 10010 elk i1000. Nos. 2657, 5967, 9149, 15158,16903 en 18783 elk f400. Nos. 4113, 4639, 5333, 11321, 15818, 17391, 19173 en 20688 elk f200. Nos. 2970, 3907, 5290, 6253, 7456, 10466,15906,16138, 19795, 20071 en 20151 elk f100. van 8 tot 10 Nov. 1880. Geboren den 9, Geertruida, d. v. Johan Berdinus Huijsse en Johanna Elisabeth Den Boer; den 10, Leendert, z. v. Antonie Witman en Laurina Reijn- hout. Heden overleed te Amsterdam, na een kortstondig lijden van slechts 3 dagen, tot diepe droefheid van ons en onze kinderen, onze zoon PIETER, candidaat in de medicijnen, in den ouderdom van 27 jaren. Goes, 3 November 1880. J. G. De BACKER. S. P. J. De BACKER—Geene. Eenige en algemeene kennisgeving. Op den 4 November 1880 overleed te Ellewoutsdijk, in den ouderdom van 59 jaren en 11 maanden, mijn dierbare eehtgenoote JOZINA Den HERDER. Zij, die mijn hoogen ouderdom kennen, zullen dit verlies beseffen. Ook hare kinderen betreuren een zorgzame moeder. A. WESSTRATE en Kinderen. Bijzondere kennisgeving.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2