RECHTZAKEN. De Congregaties. GEMENGDE BERICHTEN Een kleine opmerking. Burgerlijke Stand Goes POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Öosl-Indië. ADVBRTKNTIËN. Conversie-plan schulden Goes. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Bjj vonnis van Zaterdag 6 November zijn door de rechtbank de bekende sjouwers (/.ie ons no. van Dinsdag 2 November) wegens eenvoudigen diefstal van kotfieboonen veroordeeld F. M. M., 41 j., K. J. K., 43 j., A. G., 35 j., M. Van der B., 39 j., F. L., 37 j., J. G. S., 47 j., J. B. V»n K„ 27 j. en J. IJ., 41 j., ieder tot zes weken en H. J.M., 47 j., tot acht dagen cell. gev. straf c. e. De uitspraak in de mede op 29 October jl. behandelde zaak tegen F. S. en J. Van 't W., te Ovezand, is uitgesteld tot 12 November a. s Naar het Dagbl. verneemt, zou de zaak van W. M. De Jongh in de eerste helft van Decem ber in openbare terechtzitting voor het Hof te 's-Hage worden behandeld. Vrijdag werd zij door de Raadkamer der Rechtbank verwezen naar den Procureur-Generaal bij genoemd Hof. Cassatie van bet vonnis van het Gerechts hof te 's-Bosch is aangeteekend door den notaris J. BUITENLANDSCH OVERZÏCHTT" In Frankrijk natuurlijk niets anders dan over de gebruikelijke verdrijvingen der niet-erkende geestelijke orden. In Parijs en in de provinciën is de uitdrijving in vollen gang. Dat daardoor een groote agitatie ontslaat is licht te begrijpen. Verschillende magistraatspersonen hebben hun ontslag genomen, maar daartegenover staat, dat zij, die geroepen worden de bezwaarschriften der jezuïe ten te behandelen, dezen in het ongelijk stellen. Hierdoor ontmoedigd zeker beeft de advokaat der jezuïeten van verder pleiten afgezien, naar hij zegt omdat bij wel ziet boe de regeering macht boven recht doet gaan. Eigenaardig mag het heeten dat een Protes- tantsch bankier te Toulouse huisvesting verleent aan de verdreven Dominicanen. Zoo moest het meer gaan in de wereld Minder verkwikkelijk schouwspel bood Lyon aan. Eenige clericalen kwamen een werkman te gen, die rustig zijn weg ging. Een katholiek student stak den man plotseling met een degen stok dood. Geen wonder dat in die stad groote agitatie heerscht. Zoo'n moordzucht verbaast ons niet bjj zulke personen, die door de geestelijk heid worden voorgegaan in geestdrijverij. In Ierland blijft ook de opgewondenheid voortdu ren, vooral nu de regeering eenige hoofden zal ver volgen. In Afrika heeft Engeland het met de oproerige volksstammen te kwaad. Deze zijn in vollen op stand en versterkingen worden naar alle punten gezon den Montague, versterkten bezet door het opperhoofd der Basuto's, werd den 31 October stormender hand genomen inaar onder den aanval kwamen 5000 Basuto's vielen het koloniaal detachement aan, dat het dorp van Lerothodi bezet hield, en dwongen het terug te trekken. Uit Amerika luiden de berichten verschillend over den uitslag der stemming voor het president schap. Men is daar altijd buitengewoon vlug in het melden van den uitslag, en ziet daarbij waar schijnlijkheden voor zekerheden aan. De meeste kans heeft toch altijd de republikein Garfidd. De tegenwoordige president llayes bracht hem een bezoek en hield daarna te Cleveland een rede waarin bij zijn opvolger bewierookte, en voorspelde dat de overwinning van 2 November een zegen zou blijken voor republikeinen en democraten beiden. De democraten in New-York beweren dat er veel meer stemmen zijn uitgebracht dan er kiezers zijn, en dringen op een onderzoek aan. Maar wat drommel zijn dat toch voor din gen, die congregaties waarover thans in Fiankrijk zooveel drukte gemaakt wordt, hooren we me nigeen onzer lezers zeggen, en wat voor de hand ligt is de goedige, gemoedelijke liberale ver zuchting waarom laat men toch de menschen niet met vredewaarom laat men hen niet vrij gelooven wat ze willen Nu, als men zoo meent, dat 't 'm in 't geloot zit, dan heeft men dit nagenoeg teneenenmale mis. 't Is geheel iets anders. Oorspronkelijk waren de Congre gaties niets anders dan vereenigingen van kloos ters eener zelfde orde, of wel kloostertjes, die ressorteerden onder het hoofd klooster van de een of andere orde. Zulke kleine of bijkloos ters waren in hun soort ongeveer even goed of slecht als de hoofdkloosters, waar zij onder hoorden. Voor zoover ze slechts plaatsen waren, waar eeoigen, 't zij mannen of vrouwen, zich vereenigden om samen op eigen manier te wonen en zich aan een godsdienstig leven, gelijk zij dat verstonden, te wijden, hadden zij in katho lieke landen doorgaans een volkomen vrij be staansrecht, en in landen met gemengde bevol king werden zij geduld naar omstandigheden. In onzen vindingrijken tijd echter zijn vooral in Frankrijk een ontelbare zwerm van congre- graties ontstaan die heel wat anders beoogen dan 't godsdienstig leven in stille afzondering van de wereld. Het zijn tabrieksondernemin- gen, modewinkels, schoenfabrieken, likeurstoke rijen, kortom industriëelen en winkeliers en tevens een krachtig middel in de hand der gees telijkheid om 't zoogenaamde vrije volk meer en meer tot een soort van slavernij te brengen, die weinig verschilt van die uit de middeleeuwen. Zie hier, hoe 't in elkaar zit. Een naamlooze vennootschap, met een paar stroomannen voor zooveel noodig, brengt wat geld bijeen, koopt een groot pand of krijgt het cadeau van een geloovig en vroom gestorvene, van welke soort van menschen ook doorgaans 't geld komt. In dat pand wordt een fabriek opgezet, waar men voor een miniem loontje laat werken, meest door vrouwen, meisj 's en kleine kinderen. Wat 't loon te klein is wordt aangevuld met wissels op de eeuwigheid, 't Gemaakte fabrikaat wordt voor zulk een geringen prijs omgezet dat de gewone fabrikant daarvoor niet kan werken. Bo vendien wordt door die inrichtingen in 't geheel geen of alleen in naam belasting betaald, 't welk mede een niet onaardige bezuiniging op levert, terwijl de gewone fabrieken, de fabrieken zonder God, des te hooger belasting moeten betalen. Men neme hierbij dit staaltje eens in aanmer king. In het enkele departement van de Seine zijn 120 congregaties, van welke 74 erkende en de overige niet erkende. Een er van, die van St. Vinceutius de Paolo, telt 65 inrichtingen, waar linnengoed, kuustbloemen en handschoenen werden vervaardigd; zij heeftin 't werk 3774 jonge meisjes, waarvan 1059 beneden de 12 jaren, 15 67 van 12 tot 16 jaar en 1148 van 16 tot 21 jaar. Al de gemaakte artikelen worden in den handel gebracht. De eougregra- tie betaalt weinig of geen werkloon en zij brengt op 8 frs. belasting, terwijl de particuliere fabriekanteu alleu hooge patenten en andere hooge lasten moeten opbrengen. De congregatie der „Dames auxiliatrices des Ames du Purgatoire". (De dames; die de zielen uit het vagevuur helpen), drijft een modistenzaak op groote schaal, is gevestigd in een pand van 800000 francs waarde en betaalt 133 frs. be lasting. Zulke inrichtingen zijn er in groote getale. Verdere commentaar is overbodig. Is het te verwonderen dat duizenden en tienduizenden ge- zonddenkende fabriekanten en arbeiders de hand ballen tegen dergelijke schandelijke privilegiën van geestelijke huichelarij en leugen Zierikzeesche Crt. Twee schippers, rent hun schip te St.-Jacohi* Parochie liggende,'hadden, voor zij zich ter ruste be gaven, de luiken zoodanig gesloten, dat geen lucht uit- of in kon komen. Niet goed berakelde kolen schgnen aangeglommen te zgn, en beiden zgn gestikt. Door een geacht ingezeten van Dokkum, lid van den gemeenteraad en p'esident-weesvooid, is een brief ontvangen, waarin hij met den dood wordt bedreigd. Om geld wordt rchter iu den brief niet gevraagd. Men vermoedt, dat wraakzucht io het spel ia. Eene vroedvrouw te Bochum, Maandagavond te Alt-Bochum ontboden, kwam niet. Toen mén haar den volgendeo oohtend wilde gaan halen, vond men aan den weg haar Ijjk met doorgesneden polsaderen en een dichtgetrokken strik om den hal». Voor ongeveer d-ie weken verto"fde te Winschoten 's nachts in eene slaapstee eene jeugd ee vrouw met twee kinderen, van welke het jongste 4 a 5 en bet oudste 18 maaud n oud scheen te zijn. Zij gaf op genaamd te zijn Pieternella Eufeerliei, oud 22 jaren, geboren te Cadzaod, provincie Z-elai d, en was in het bezit van een gedrukt biljet, afgegeven te Lemmer den 15 Sept. jl. door deu beer S. D. landmeter, secretaris-boekhouder van het algemeen armnestuur aldaar, waarin den kapitein der Groninger boot ver zocht wordt voor rekening van dat arm ies uur over tocht te verleenen naar S'oten aan Abraham Boekhout met vrouw en twee kind ren. Bedoelde vrouw heeft in den vroegen morgen de slaaps ee m»t haar jongste kind heimelijk verlaten, met achterlating van het oudste, en heeft sedert niets meer van zich laten hooren. N R Cl.) Een slager en een barbier te Antwerpen hehbtn een aardige scène met elkaêr gehad. Het eerste bedrijf speelde iu den winkel van den slager, waar de barbier een lapje biefstuk kwam halen voor zjjn zieke vrouw. Hg pruttelde erg over de taaiheid van het vleescb. „Als het je niet aaustaat, laat bet dan maar liggen", antwoordde de slager. De bsrbier nam het vleescb echter meê, maar besloot zich te wreken. Een paar dag-n later kwam de slager in den winkel van den barbier. Hg werd ferm ingezeept, maar tot zijn niet geringe verbazing ging daarop de barbier aan de deur staan en begon een deuntje te fluiten. „Hoe is 't, scheer je me niet?" „Als het je niet aanstaat om te wachten ga dan maar ergens anders". In de kolenmijn te Dour [Henegouwen] zijn dertien werklieden van een hoogte van 300 meters neergestort, doordien de kettingen van den ophaalbak waren losgeraakt. Volgens berichten uit Dahomey is de Koning van plan ter nagedachtenis van zgn vader een feest van vier maanden te geven. De liefhebbende zoon zou de feestvreugde verhoogen door een paar honderd gevangenen te slachten. De Europeesche kooplieden waren op bet feest genoodigd, maar bedankten voor het genoegen. De laatste berichten uit Chili vermelden de vernietiging van de stad Illapel door eene aardbeving. Honderden huizen, twee kerken, het stadhuis, de ge vangenis, verscheidene scholen en kazernen vormen éene ruïne. De prachtige voorsteden leveren een d oevig rchouw-pel. Bijna de g hecle bevolking bad de stad verlaten, om een toevlucht te zoeken in 't vrije veld. De ellende ie groot. In de nabijheid zgn verscheidene mijnen ingestort. Slechts weinige menschenlevens zgn te betreuren. De eigeulgke aardbeving werd voorafgegaan door eenige lichte schokken, waardoor een ieder op zjjn hoede was. De Nenrenbergiche politie heeft een bepaling gemaakt tegen de overmatig lange sleepeu der dames- japonnen, en op „het moedwillig opjagen van stof, waardoor het publiek overlast wordt aangedaan" een geldboete gesteld. De bepaling is en werkt misschien uitstekend, hoe wel we een belasting van gemeentewege op zulke lange sleepen ook wel zouden durven aanbevelen. Stellig zou 't een niet onaardige bron van iukomsten kunnen worden! Laatste en telegraphisctie berichten. 's-GRAVENHAGE, 8 Nov. TWEEDE KA MER. In de heden gehouden zitting is be handeld het ontwerp strafwetboek, derde boek overtredingen De discussie is genaderd tot art. 445. Be houdens enkele kleine wijzigingen zijn de ar tikelen onveranderd goedgekeurd, ook art. 429 openbare bedelarij) na verwerping van een amen dement der commissie van rapporteurs met 43 tegen 21 stemmen. Morgen voortzetting. LONDEN, 8 Nov. Engeland stelde aan de Porte voor eene Europeesche commissie te be noemen tot regeling der Turksche schuld. De Porte wees dit voorstel af als vernederend voor Turkije. RAGUSA, 8 Nov. De Albaneezen verklaren Duleigno nooit aan Montenegro maar wel aan Oostenrijk te willen afstaao. PETERSBURG, 8 Nov. Uit de akte van beschuldiging blijkt dat een boer, onder valschen naam als timmerman in het paleis vertoevende, de hoofddader der ontploffing in bet winterpaleis geweest is. ATHENE, 8 Nov. Griekenland onderhandelt over eene leening van 100 millioen. WEENEN, 8 Nov. Da betrekkingen tusschen Oostenrijk en Bulgarije zijn zeer gespannen. Ingezonden Stukken. Heb ik het ingezonden stukje, voorkomende in uwe courant van heden, goed begrepen, dan schijnt v. d. B. van gevoelen te zijn dat al de overstroo mingen in Honger jje toe te schrijven zjjn aan het 5-<«üa*oeien van uitgestrekte bosschen, en zulks van nadeeligen invloed op het uitvoeren van granen aldaar te werken, dat om dezelfde redenen alsmede van Amerika zal te verwachten zgn. Die bewering is wel in strijd met de gevoelens in Zuid-Afrika, alwaar men het niet bestaan van bosschen als eenige oorzaak beschouwt van de vele en langdurige droogten, waarmede men aldaar dikwijls te kampen heeft en waardoor in dat land in den regel aan land bouw en veeteelt dikwijls veel meer schade wordt geleden dan in Europa door te veel regen. Voorts deel ik het gevoelen, dat het verleden winter een zegen is geweest dat er zoo veel graan uit Amerika is aangevoerd geworden. Ware dit niet het geval geweest, dan zoude er waarschijnlijk een meer dan lastige duurte van het brood voor den minderen stand zijn ontstaan, welke buitendien al zooveel armoede heeft geleden. Neen, al de buitensporige, gekke pachten en koo- pen, in de laatste jaren begaan, zjjn de voornaamste oorzaak dat de boeren thans achteruit gaan en slecht kunnen betalen want de opbrengst is dit jaar overvloedig en bjj de pachten van vroegere jaren de marktprijzen der producten eveneens nog overvloedig te noemen en althans veel beter dan nu en dan dikwjjls heeft plaats gegrepen. Goes, 6 Nov. 1880. R. VERKOOPINQEN VERPACHTINGEN. D tu lONov, 10 11 11 12 12 13 13 15 15 16 16 17 17 18 18 19 20 22 22 24 25 25 26 26 29 29 29 30 1 Dec. 1 2 2 3 10 Pl.ats. Voarwerpen. Hoedekenek., boomen, Kwadendamme, manufacturen enz., Ovezand, boomen, Goes, kleeren, Kapelle, boomen, Nisse, boomen, Kloetinge, boomen, Nieuwdorp, planken ensr., 's-Heer Arendskerke, boomen, Baarland, boomen. Goes, heerenhuis enz. Goes, paard, rijtuig enz. Goes, huish. goederen, 's-Heerenhoek, boomen, Kloetinge, boomen enz., boomen, Nisse, Kapelle, Kloetinge, Kapelle, Baarland, Kloetinge, boomen, huis enz, boomen, boomen, boomen, 's-Heer Arendskerke, boomen, Kloetinge, boomen, Heinkenszand, boomen, Kloetinge, woonhuis enz, N. Kraaiertpolder, boomen, Kwadendamme, boomen, Waarde, boomen, Heinkenszand, boomen, Nisse, boomen, Baarland, woonhuis enz Goes, meub, goederen, Kapelle, boomen, Kapelle, boomen. Goes, hofstede enz, Informslido. Liebert. P. Overman. Liebert. De Vos. Rembges. Pilaar. De Vos. Hulock Houwer. Karseboom. Scholten. Van den Bussche. Pelle Van den Bussche. De Vos. Pilaar. Scholten. Pilaar. Rembges. Pilaar. Pilaar. Schotten. Karseboom. Karseboom. Uulock Houwer. Karseboom. Pelle Van den Bussche. Pilaar. Liebert. Rembges. Karseboom. P. Overman. Liebert. De Vos. Rembges. Rembges. Pilaar Liebert. UITLOTIKGESf. Bij de premietrekking van 5 pCts. Oostenrijksche Lo ten 1860, a 11. 500. op 2 Nov. te Weenen gehouden, zijn de hoogste prijzen gevallen op de volgende nummers: Serie 7609 no. 3 fl 300,000, serie 8240 no. 11 fl. 50,000 serie 13296 no. 8 fl. 25,000serien 12730 no. 8 en 17965 no. 5 elk fl. 10,000; seriën 910 r.o. 10,1605 no. 6, 1789 no. 7, 6079 no. 17, 6760 no. 3,11813, no. 19, 12730 no 2, 12946 no. 19, 16037 no. 15, 17311 no 1, 17560 no. 1, 17850 no. 20, 19264 no. 13 en 19546 no. 6, elk fl. 6000. van 6 tot 8 Nov. 1880. Geboren: den 6, Barbara, d. v. Martinus De Jonge en Catharina Francina De Ilijcke. Overleden: den 7, Johanna Laurina, 16 j., d. v. Willem Goossen en Cornelia Beijnhout den 8, Francois, 5 j.e. v. Pieter Gerard Passieux en Jannetje Van den Ende. Afsluiting der Kasboeken en Restantenlijst bij de eve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Coöperatieve Goes, over de maand October 188 ONTVANGSTEN Reservefonds2694,15 Storting aandeel - 11410,91 Terugbetaling op schuldvordering - 89066,04 Interesten daarvoor en ger. interest - 3703,94 Opgenomen gelden- 67564,18» Onkosten - AïAiï Gezamenlijk bedrag174438,22' UITGAVEN: ReservefondsJ 7,— Terugbetaalde aandeelen - 486,27 Verleende voorschotten 134449,75 Terugbetaalde interesten - 346,42» Terugbetaalde opgenomen gelden - 38108,40' Interesten van opgenomen gelden - 212,67 Onkosten153,08 Gezamenlijk bedrag -- 173763,60 Kas-saldo 674,62' Staat van brieven, Verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de le helft der maand October 1880. 1. A. Kranenburg, Haarlemmermeer. 2. J. Smits, Ameterdam. 3. Mej. A. Den Ouden, Gouda. 4. C. Van Immerzeel, St.-Philiptland. 5. W. A. Schouten, Nieuwdorp. 6 Hendrik Van Veen, Zierikzee. Van de Hulpkantoren Ellewootsdijk. 7. Jacobus Fraanje, Borssele. 8. Jan Steen blok, Nieuwdorp. 9. Johannes Steenblok, Nieuw dorp. wlssekerke. 10. Cornelia Albrez, Bloemendaal. IJerseke. 11. M. De Jong, Nieuwediep. 12. Mej. A. Duinkerke, Rotterdam 13. Van der Steen, Leeuwarden. Briefkaart. 1. Van Boven, Amsterdam. Via NAPELS, (Fransehe mail) 12 Nov. 7.30 'sav. Via NAPELS, (Maatsch. Nederl.) 15 Nov. 7.30 'sav. Via BRIND1SI, 18 Nov. 7.30 's avonds. Via AMSTERDAM, 19 Nov. 5.50 's avonds. De Fransehe pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Bevallen van een MEISJE: M. G. BRUGGEMAN—Roeleven, Hans weert, 5 November 1880. Heden overleed te Amsterdam, na een kortstondig lijden van slechts 3 dagen, tot diepe droefheid van ons en onze kinderen, onze zoon PIETER, candidaat in de medicijnen, in den ouderdom van 27 jaren. Goes, 3 November 1880. J. G. De BACKER. S. P. J. De BACKERGeene. Eenige en algemeene kennisgeving. *0* Heden werd mijn moederhart zwaar ge wond door den plotselingen dood van mijne tweede dochter MAGRIETA, in den leeftijd van ruim 43 jaren. Zij overleed te Gapingebij Middelburg. De Heer, die geene verantwoording geeft van Zijne daden, sterke ons in haar verlies. Goes, 8 November 1880. Wed. J. De JONGEVisser. Voor de vele blijken van belangstelling, zoowel van hier als van elders op 1 Novem ber 11. ontvangen, betuigt ondergeteekende haren hartelijken dank. Wed. C. J. De WIJS Elenbaas. Zooals van den tegenwoordigen raad der gemeente Goes te verwachten was, heeft geen enkel lid in zijne openbare vergadering, gehouden Vrijdag 5 Novem ber jl., zich verplicht geacht (dat steller, wat hem betreft, vrij onverschillig is) om naar aanleiding van het bevorens ont worpen en algemeen kenbaar gemaakt plan tot Conversie der diverse gemeente schulden de belastingschuldige ingezete nen te Goes met ongeveer ƒ13017 bij dragen te helpen ontlasten of zulks voor te staan en welk bedrag gedurende 13 jaren met nog ƒ5200 kan vermeer derd worden, bijaldien tevens 100 Obli- gatiën ad 100, ieder tegen 4 pet. rente, in reserve kunnen worden gehouden.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2