Mededeelingen op verschillend gebied. Amerikaansche Concurrentie. "Inhoud van tijdschriften. Hamer,terwijl ook uit de woorden van de heerea Kooman en B. M. Ben Boer bleek hoe plaatselijke schoolcom missie en oommissie der bijzondere school op prjjs- stellen wat het comité verricht. In het geheel werden bekroond 402 kinderen, waaronder 276 met 0 verzuimen, en wel Op de Openbare School 2s klasse, hoofdonderwijzer de heer 4. Van Schelven, 162 kinderen of 82%. Op de Openbare School 3e klasse, hoofdonderwijzer de heer D. H. C. Ittmann, S3 kinderen of 47%, waaronder 62 met 0 verzuimen, die een spaarboekje met eene inschrijving van 1 ontvingen. Op de Openbare School 4e klasse, hoofdonderwijzer de heer J. D. v. d. Berge43 kinderen of 58%, waaronder 25 met 0 verzuimen, voor welke ƒ1,50 in de spaarbank was ingeschreven. Op de Bijrondere School, hoofdonderwijzer de heer B. Poolmcijer, 117 knderen of 70%. Vanwege het corai'é is nog aan S weezen een getuigschrift uitgereikt voor vljjt en goed gedrag op de school. Te Bergen-op-Zoom circuleert een adres aan den Minister van binnenlandfche raken, waarin wordt aangedrongen op de oprichting eener hoogere burger school, waartoe, zooals het adres luidt, door het plaatselijk bestuur niet de minste pogingen wórden in het werk gesteld. «'.L^V'XMO 1V-G K fV S£ XX AAL. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting is de be handeling van het Strafwetboek voortgezet. Uitvoerig is gediscussiëerd over den 16den titel (beleedigiogj Aangenomen werd dat smaad strafbaar is en als laster wordt gestraft, ingeval de dader, in de gevallen dat bewijs der waarheid is toegelaten, dat bewijs niet levert. Dat bewijs der waarheid kan nu alleen geleverd worden, wanneer de rechter liet noodig oordeelt, of wanneer aan een ambtenaar ambtsmisdrijf wordt ten laste gelegd, maar (door aanneming van een amende- ment-Beaufort met 85 tegen 17 stj niet waaneer de beleedigde zich bij zijn klacht uitdrukkelijk beroept op de onwaarheid van het ten last gelegde feit. Verder zijn door den Minister overgenomen de wij- zigingen der commissie op art. 27 L en de aangehou den artt. 113, 119 en 132 en 134, om te straffen verspreiding tan beleedigende geschriften, indien ze geschiedt met het oogmerk om aan den beleedigenden inhoud ruohtbaarheid te geven of die te vermeerderen. De discussie vorderde tot titel 25. Volgens bericht aan de N. Rott. Cl. uit den Haag laat het zich aanzien dat de discussie over het Straf wetboek op Dinsdag aanst. zal kunnen afloopen. In dit geval zal, verneemt men, de Kamer een kort recès nemen, en zou de orde der werkzaam heden dien loop nemen, dat tegen Dinsdag 16 dezer allereerst het ontwerp nopens de Indische bjjdrage, en een paar dagen later da Indische begroeting in be handeling zou komen. De discussie over de staats- begrooting, waaromtrent de schriftelijke gedachten- wisseling inmiddels kan zijn voltooid, zon dan op Maandag 23 dezer aanvangeD. Overeenkomstig het besluit, rp de jongste alge- meene vergadering genomen, heeft de Mij tot Nut van 't Algemeen zich tot den Koning gewend met het verzoek: „dat van regeeringswege zoodanige regeling worde getroffen, waardoor de goede hoedanigheid van het drinkwater in ons geheele land zoovee! mogeljjk verzekerd wordt." Eene overeenkomst tusschen Nederland en België betreffende de invordering van gelden op quitantiën door tusschenkomst der posterijen is deze week aan het ministerie van buitenlandsche zaken onderteekend. De Belgische Regepring heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken gemachtigd om op de gelden, te zijner beschikking gesteld voor de aanmoediging van de letterkunde, jaarlijks 4000 francs te besteden ten voorrleele der uitgave van het Woordenboek der Nederlandsche taal. Tot commissaris hij het comité van uitgave van liet Woordenboek is benoemd dr. J. F. J. Beremans, hoogleeraar te Gent. [Iet internationaal postcongres heeft zijne werk zaamheden ten einde gebracht. De postpakketten mogen niet meer wegen dan 3 kilo. De administratie van het land van Oorsprong zal aan elk der administratis», over wier gebied het vervoer geschiedt, 50 centimes betalen, waarby komen voor vervoer ter zee 25 centimes voor 500, 50 centimes voor 500 tot 1000, 1 franc voor 1000 tot 3000, 2 franc voor 3000 tot 6000 en 3 fr. voor meer dan 6000 zeemijlen. Als overgangs maatregel zal elk der contracteerende partijen voor elk pakket, van haar land komende of daarheen verzon den, een surtaxe mogen heffen van 25 c., welke snrleze voor Engeland tot 60, voor Engelsch-Indië en Zweden tot 75 c. verhoogd wordt met recht van reciprociteit voor de andere landen. Het land van bestemming mag verder van den geadresseerde voor bezorgingen douane-formaliteiten een som van hoogstens 25 c. beffen. Bij hst verloren gaan van een pakket heeft de afzender recht op eene vergoeding ven 15 fr., bij beschadiging op eeoe evenredige vergoeding, die nooit meer mag zjjn dan 15 fr. Een en ander zal in werking treden met 1 Oct. 1881. Engeland, En gelsch-Indië en Nederland hebben verklaard de overeen komst nog niet te kunnen teekenen en hebben zich de goedkeuring van het protocol tot 1 Juli 1881 voor behouden, waarvan akte is genomen. Ingezoiacieia Stuklsen. Wanneer men, zooals in deze courant van vorige week Donderdag, leest dat, in de maand Augustus uit New-York 13 millioen bushels graan naar Europa verzonden zijn, en dat die massa in Sept. nog wel een paar millioen meer zou bedragen, dan is het niet te verwonderendat zulk eene reusachtige concurrentie de boeren een bezorgden blik in de toekomst moet doen slaan. En bijaldien inderdaad Amerika op den duur graan kan leveren tegen minderen prjjs dan de productiekosten in Europa bedragen, dan moet daarvan ook voor de grond eigenaars het noodzakelijk gevolg zijn, dat er eene belangrijke daling in de prijzen der landerijen zal komen. Blijkbaar is het toch, dat Amerika thans oneindig meer graan voortbrengt dan het noodig heeft, zoodat er voor 't buitenland zeer veel over schiet en alle schijn bestaat erdat de Ameri- kaansche landbouw zijne productie per bunder door grootere zorg nog aanmerkelijk zal kunnen doen stijgen. Daarenboven is aldaar eene haast onbe grensde hoeveelheid gronds beschikbaar, welke voor bouwland en voor bet kweeken van vee kan be nuttigd worden. Maar niettemin onthoude men zich van alle overdrijving te dien opzichte waardoor men alleen de speculatie geld in den zak zou jagen. Wanneer toch Amerika den roof, aan grond en bosch gepleegd, blijft voortzetten, dan zal het ongetwij feld bij de toenemende bevolking den tijd zien naderen dat het al zijn graan voor zich zelf zal behoeven. De vruchtbaarste akkers, daar ze steeds 't zelfde moeten voortbrengen, worden van liever lede uitgeput, en de veeteelt is er nog niet uit gebreid genoeg om in de behoefte aan mest naar behooren te voorzien. De gevolgen van het roeien der uitgestrekte bosschen bljjven ook alreeds niet achter, blijkens de bezoekingen van droogte, hagel, onwêer, stormen en overstroomingen, waarvan de Amerikaansche bladen gedurig gewagen. Men lette hierop en vestige dan tevens het oog op Hongarije en Rumeniëwaar het overtuigend gebleken is dat ook de beste grond kan uitgeput worden, vooral als op de twee voorwaarden van deu landbouw veeteelt en boschbouw, niet wordt acht geslagen. In Rumenië offert men de bosschen aan weiland op. Wat Hongarijedoor de verwoesting van zijne woudenaan droogte en overstrooming lijdtis genoegzaam bekenden tevensdat het vroeger half Europa van koren voorzien kon, terwyl het nu soms nauwelijks zich zelf kan helpen. De Ameri kanen nu doen, zoo als indertijd de Hongaren deden. Zij voeren een verdelgingskrjjg tegen de bosschen. Van daar, dat het, op breedten zuidelijker dan die van Midden-Europa, in Amerika 's zomers zóo fel heet en 's winters zóo grimmig koud is. Zoo waar schuwt de natuur reeds, evenals zij dat door droogte, wolkbreuken, watersnood, vernielende insecten bij vermindering van het vogelenheir en wat niet al meer, doet. En toch blijft men in Amerika op zoo ruwe wijze tegen de bosschen te werk gaan dat het tijdstip niet achter kan blijven, waarop gebrek aan hout- en vooral aan grondopbrengst gevoelig merkbaar zal worden. Men beplant daarwel is waarjaarlijks weêr ongeveer 10 duizend aeres maar de bijl en het vuur vernielen daarentegen wel 8 millioen aeres bosch per jaar. In een tijdvak van 10 jaren werden daar, om land te winnen, niet minder dan 12 millioen acres bosch door vuur ver nietigd, zonder recht in te zien, waartoe zulk eena onzinnige, gewelddadige omkeering voeren moet 1 Dit een en ander alzoo met elkander in verband brengende, houden wij ons overtuigd, dat de grond der Vereenigde Staten van Amerika in het groot wordt uitgeput en uitgemergeld, om oogenblikkelijk voordeel, doch voor de toekomst onbruikbaar ge maakt. De krachtige voortbrenging in bet heden beschouwen wij als een wissel, welke de toekomst zal hebben uit te betalen, terwijl de waarde daarvan nu bij voorbaat wordt genoten Inmiddels blij ve het voor ons zaak de oogen open te houden voor de concurrentiewaarmede de Nederlandsche landbouw voorshands bedreigd wordt en vermoedelijk nog wel eenigen tijd zal te kampen hebben. V. d. B. DE INDISCHE GIDS 1880 NOVEMBER. De jongste phase in een gewichtig vraagstuk, door dr. Th. C. L. Wijnmalen De nieuwe regeling van het onderwijs bij de corpsen (sief), door P. R. Goud- Behaal; De Kabinets-Circulairebetreffende het vraag stuk der conversie van communaal in erfelijk indi vidueel grondbezit, door H. C. Humme Land bouwondernemingen op Sumatra, door S Z. Een brief uit MinahasBa Cijfers en feiten uit bet eerste gedeelte vau het Koloniaal Verslag over 1880, door v. H.Maandelijkeche Revue van Brochures, Tijdschriften en Dagbladen Varia Koloniale LiteratuurEen ea ander over het MenaDgkabausch- Maleisch, door R. van Eek Wetenschap en Indu strie; Indische Handelsproducten I, De Peper, door Bisschop Grevelink De vruchtenteelt op de erven van inlanders. II. De Bamboe en de Pisang, door dr. I. H. P. Sollewijn Gelpke Een woord over de bon- gersnooden van Britsch-lndië sinds 1769, door Ser- klaas van Dene Korte levensschets van den Arabier Habib Abdoe'r-Rahman Alzahir, naar zjjn eigen op gaven samengesteld door Alexander [met portret]. Goes. Snelpersdruk van F. Kleenwens Zoon,

Goessche Courant | 1880 | | pagina bijlage 2